I iur (,em eest er Leerdam meet kunst met een duimstok... illem B k moest het verder maar uitzoeken" ss.nrair.ri.'SB; Bedrijven betalen safaris via Spaarbank en SPECIALE OPENINGSAANBI iDINGEN Auto slaat over de kop Cabaret voor NIVON door Henk Hage fet;.-. - •-> fiopspfjytgg* >- Schiedammer ontsnapt na aanhouding uit politiebureau Bromfietser door slippende auto gegrepen PROFITEER A.S. DONDERDAG - VRIJDAG - ZATERDAG NOG VAN ONZE aardingers in massa-cross KOELKASTEN 20 KORTING Burgerlijke Stand DAMNTEUWS WISSELKOERSEN Nederlands jongste parlements lid beëdigd m VQ0R69.50 „PHILIPS" T.V. Meubels „PHILIPS" T.V/s „PHILIPS" „PHILIPS" Wv^-.auAG 15 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK „Ik kan jc nog \cg! meer van dit soort redeneringen voorleg gen", kreeg hij ten antwoord. Datt geduid helpt hem niet uit de „Er is geen fatsoenlijk gesprek neteliee toestand, waarin hij nu is maanden geleden heeft hij weer een aanvraag ingediend om onder de contraprestatie- Al'ÏIlOe regeling te mogen vallen. In Leerdam was dat een vrij hope- a heb werkeiyt armoe geleden in Willem Buijs: gaatje in zijn hoofd W4W». Philips „Draaitop" stofzuiger van 182,— HU «00R139- Philips wasautomaat KU VOOR799.- Philips koffiezet apparaat van 95,- NU VOOR79.50 PHILIPS TRANSISTORRADIO'S TAFELTRANSISTOR NU VOOR79.50 PHILIPS „SHAVER" NU VOOR68.50 'HILiPS VENTILATOR RACHELS van 61,25 Nil VOOR48.75 NU U 01 ......899.- van 929,— Nü VOOR700.- „Philips" radio-gram mofoonkombinaties van 579— NU VOOR479.- „PHIL1PS" BANDRECORDERS Nü VOOR249.- „PHILIPS" 4-sporen BANDRECORDERS Ni VOOR379 - STEREO RADIO 646^ NU VOOR446- STEREO RADIO 579*— NU VOOR...... 479.- Burgemeester L. J. den Hollander van Leerdam vindt zijn plaatsgenoot-kunstenaar Willem Buijs geschift. Hij vraagt zich af, of deze 30-jarige artiest 'n gaatje in zijn hoofd heeft. Daarom kan Buijs niet aan de kost komen. Voor de contra- prestatieregeiing laat men hem niet in aanmerking komen. Een advies tot aankoop onder het motto sociale kunstop- draehten" wordt door de gemeente niet opgevolgd. Buijs maakt onder meer Dezelfde dag nam hij ook contact houtsculpturen. Een Dordtse enkele raadsleden. Wethouder commissie adviseerde dt ge- - - komt best in orde. We hebben het meente Leerdam, voor drie opzet uitgesteld, om ons nog eens mille van Buijs te kopen. Bur- nader te oriënteren/' gemeester Den Hollander vindt dat te veel geld. Met de duim- ///ft,0',,de Haa" (gem.-bel.) hoorde by. da: hy en zijn stok heeft hij de werken na- fractiegenoot N. Th. Molenaar in de gemeten en hij kwam tot de hele raad de enigen, waren, die iets conclusie, dat er niet voor 3000 vo°r zijn werk voelden. golden hout aan zat „Ik heb gezegd tegen de burge- meester: Ik heb geduld," vervolgt de „Meet U een symfonie van Lawda'mse kunstenaar zijn relaas, Beethoven ook na"? informeer- „waarschijnlijk is Leerdam de nige de Bllijs, toen de burgervader gemeente in Nederland, waar de con- hem dit doodleuk mededeelde- 'raprestatieregeiinir nog niet wordt ti, w. toegepast. Zelfs in G-rkum is het Buijs dan ook in inoedo wan- dam en Groningen. Dat kost veel hoop. Hij wacht ook al ZO lang. geld. er moet materiaal gekocht wor- In feite al jaren, maar acht den- terwijl ook de uitnodigingen en het vervoer niet onaanzienlijke kos ten met zich meebrengen. deze tijd. Ik bezit helemaal mets. Ik omdat men daar moe. kUnnen werken. Dat werd in reeds eerder toesloten had, deze vele opzichten gestagneerd, ik moet regeling niet toe te passen. me ontzettend beperken in alles, om dat ik geen inkomsten heb, In juli leek men daar op terug te komen. Vlak na een artikel over 2e willen me uit Leerdam weg heb- Buijs' lijdensweg, gepubliceerd door ben. Dat is ze a! met verscheidene Het Vrije Volk. wendden enkele anderen gelukt. Maar ik ga niet weg. mensen tn dezen hun invloed aan. tot" ik dat bedrag heb. Een gewoon Onder hen was de heer A. D. Copier, burger kar; zich beroepen op de bij standswet. Maar als ik de contrapres- «MUi)UiHrHmnH#(H«imumriHtil!|lumimi!»flHifWmmïHlHJ tatieregeling niet krijg, val ik overal buiten. Vandaar, dat men die rege ling moet toepassen. Dat is een so ciale voorziening. Dan kan ik weer werken en vooruitkomen met mijn werk. Dat wordt nu tot een mini mum bfoerkt." esthetisch adviseur van de glas fabriek. Op deze fabriek werkte Buijs acht jaar. Er kwam een Dordtse commissie aan te pas. Een plaatse lijke commissie weigerde te adviseren, iaar men een vorige maal reeds de kous van B. en W. op de kop kreeg. De Dordtse mensen kwamen, keken en Buijs overtuigde hen. Het advies was onverdeeld gunstig en de kun stenaar vol verwachting. Dezelfde commissie kwam ook nog voor een snder doel bijeen, wat resulteerde in bovengenoemd advies tot aankoop Dat Buijs van deze twee walletjes iegelijk wilde eten is kennelijk bij het gemeentebestuur niet in goede aarde gevallen. In de laatste raads vergadering stond deze kunst-aan- geleger.heid op de agenda, Twee dagen voor de vergadering werd het ervan afgevoerd. Nog diezelfde dag ging Suiis de burgemeester opzoeken, wat resul teerde in bovengenoemde rake uit spraken van de heer Den Hollander. -HU gaf me te kennen, dat ik niets had te verwachten," vertelde Willem vijs ons hier verder over. „Ik moest het zelf verder maar uitzoeken. Hij Het me niet ais kunstenaar." SCHIEDAM Geboren: Celine M <Lv.Bms van Praag en L van Wee- Mi; Gerardus z.v. G van den Bosch en M Tamerus; Johannes z.v. B J Buntjer en H Duistermaat; Barba ra S d.v. R Collette en E L Schmitz; Jacqueline d.v. J van Dorp en P A VoogtDennis D z.v. A M van der Meuien en C M Vreugdenhil; Gerdi- ia E d.v. j van Beugen en T E van der Brugge; Marjon J d.v. A M Her mans en J M van Oudenaarden; Mirjam d.v. T P G M van Duikeren MME Verver;. Overleden; P D C Wintershoven, -< j.; J van den Tempel, 92 j. SCHIEDAM Geboren: Antonia M d.v. C C M Clarijs en A J de Koster: Jacoba A M d.v. J Schou ten en j j m Upelaar Overleden: N .-au Beek. 96 j. wed. C van Dijk: P. Knauf, 75 j.: C E K Hanson. 62 j.; H C Grims, 41 j.: Kok, 69 j. Vrijdagavond heeft het eerste tien tal van damclub „Schiedam" ook haar zevende competitiewedstrijd we ten te winnen. Ditmaal werd Excel sior uit Rotterdam aan de zegekar gebonden, waardoor dit team degra deert. Maar om kampioen te worden in de hoofdklasse van de Rotterdam se Dambond moeten de Schiedam mers ook nog hun laatste wedstrijd winnen en teven sde hulp krijgen van de koplopers, die moeten ver liezen. De kans is dus wel erg klein, maar de dammers uit Schiedam zijn op deze titel gebrand, zodat zij alles op alles zullen zetten. Vrijdagavond kostte het „Schiedam" heel wat moeite om Excelsior op de knieën te krijgen. Zij moesten echter win nen om hun kansen te behouden en Excelsior moest ook winnen om de gradatie te kunnen voorkomen. Het ging er dus spannend aan toe. „Schiedam" begon goed. doordat C. W. Sleeuwenhoek ai na een kwar tier twee stukken voor kwam en even later ook nog een dam kon nemen, die winst verzekerde. In die tijd hadden ook M. Veidt en J. J. van Kuyk winstposities opgebouwd. Maar Excelsior kwam fel terug. 'Veldfe verloor nog verrassend en nog enkele partijen kwamen tot een eind en bij een 48-achterstand zag het er donker uit voor „Schiedam". Maar dc Schiedammers vochten voor wat zij waard waren en haal den uit de laatste vier partijen nog 7 punten, waarmee de eindstand op 11—9 voor Schiedam werd gebracht. Donderdagavond speelt damclub „Schiedam" haar laatste wedstrijd tegen Constant 2. Beide tientallen staan gelijk en hebben evenveel kans op de titel. Allebei de ploegen zul len dus op winst moeten spelen en zo de ander uitschakelen. Dus ge noeg spanning in de laatste ronde. Engels pond Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon 10.00Ï—10.00Ï 3.591— 3.59Ï 73.361—73.411 7.2417.245 83.21 —83.26 70.54 —70.59 90.18 9Ö.18 51.821—51.87' 50.241—50,291 (Ven een onzer verslaggevers) Steeds meer bedrijven in Schie dam gaan dc salarissen uitbetalen via de Spaarbank Anno 1820, die sinds enkele weken zijn service aan de inleggers heeft uitgebreid met giraal geldverkeer. Dit blijkt uit de inlegcijfers over de maand oktober, die belangrijk verschillen van de cijfers, die men in dezelfde maand van het vorig jaar noteerde. In oktober werd inge legd voor 'n bedrag van 3.431.132,74 en terugbetaald voor 3.166.043,43. In dezelfde maand van 1966 waren inleg en terugbetaling respectieve lijk ƒ2.767.262,85 en ƒ2.539.049,-. Met het inlegoverschot van oktober 1967, 265.089,31) bereikte de Spaar bank een totaal inlegoverschot voor 1967 van 4 miljoen. Nog nooit heeft de Spaarbank Anno 1820 een. dergelijk resultaat bereikt. Het betekent namelijk, dat de inlage de terugbetalingen maan delijks met 400.000 overtrof. Het tegoed van de spaarders was op 31 oktober '67 gestegen tot 64.583,886,02 (31 oktober 1966 57.942.323,43). Het aantal spaarders nam ook toe. Op 31 oktober 1966 telde men er 57.137.. op 31 oktober van dit jaar was dit aantal gestegen tot 58.620, De aan de Spaarbank toevertrouw de gulden en de reserves waren. uit. oktober voor ƒ36.481.826,82 belegd in effecten, voor 8.251.331.63 in hypo theken en voor ƒ19.013.606,23 in on derhandse Seningen aan of gegaran deerd door gemeenten. De onbelegde middelen bedroegen 4.925501,73. (Van een onzer verslaggevers) Een 23-jarige Schiedammer, die door de politie in zijn woonplaats was aangehouden en na rijn aanhou ding op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat werd verhoord, heeft dinsdagavond omstreeks zes uur kans gezien aan zijn bewaking te ontsnappen. Tijdens het overbrengen naar een andere kamer, sloeg hij plotseling een van de rechercheurs in het ge zicht en rende naar buiten. De po litie zette meteen de .achtervolging in, maar raakte op de drukke Koe markt het spoor bijster. De identi teit van de gezochte man is bekend. (Van een onzer verslaggevers) De 35-jarige Vlaardingse bouw vakarbeider J. L. L. is dinsdagmor gen op de Nieuwe Haven te Schie dam, met zijn bromfiets gegrepen door een slippende auto, die werd bestuurd door de 27-jarige verf men ger M. C. F. uit Viaardingen. De bromfietser moest met een ge scheurd linkerkuitbeen naar de Dr. Noletstichting worden overgebracht en kon na behandeling naar huis te rugkeren. De auto reed op de Nieuwe Haven en moest bij nadering van een ge parkeerde vrachtauto uitwijken voor een andere wagen, die uit tegenover gestelde richting kwam. De verf men ger wilde naar rechts uitwijken, maar kon zijn wagen niet meer in bedwang houden toen deze begon te slippen. (Van een onzer verslaggevers) Op de 's-Gravenlandseweg, de op rit naast Rijksweg 20, is dinsdag avond omstreeks kwart over elf de 45-jarige kantinebeheerder L. S. uit Alblasserdam met zijn auto over de kop geslagen. De bestuurder, die on gedeerd uit zijn wagen kroop, eed met flinke snelheid door de bocht en slipte bij een inhaalmanoeuvre. Daardoor Raakte hij de macht ver het stuur kwijt en raakte met zijn auto de bermrand. (V*n onze parle- mentsredaetie; De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag mrj. Ne) O, Barendregt (31) ge- Instaliieerd als lid van de Tweede Kamer, Mej. Barendregt neemt in de fractie van de Partij van de Arbeid de plaats in van drs. Roemers, die heeft bedankt in ver band met zijn benoe ming tot burgemeester van Vlisstngen. Mej. Barendregt Is de jongste vrouw die ooit lid van de Staten- Generaal is geweest. Zij studeerde tekenen aan de akademie voor '.-.zeldende kunsten in Rotterdam e» daarna in Parjjs. Naderhand studeerde rij economie in Rotterdam, waar ij) bijna afgestudeerd is Op het op zaterdag II november gehouden afzwemfeest voor de diplo ma's A en B slaagden bij de Schie- damse zwemvereniging De Water- vrienden alle 73 kandidaten. Het diploma 1 (Bewijs zwemproef) werd behaald door: Anja Barzilay, René v. Beekum. Hans Blanken, Ro nald Bol, Robert Boogert. Marjo Borsten. José Bouwer. Digna Bruy- ne, G. J, v. d. Drift, Alfred Drup pers, mw. M. Drijver, S. Drijver. Eduard v. Eersel, Aantje Gonlag, Yvonne Gonlag. Ronald Greten, Her man van Hassel, Marcella Hilz. Ar- ma van 't Hof, Peter van Hoogda- lem, Petra Hooymans, Martine Knjjf, Nancy v. d. Linde. W. v. d. Linde, mw. M. v. d. Linde-Etman. René Obert, Eefje Philip. Fred. Poot, Joke Risteruw. Denise van Schenkel. An neke Scholte. Annemieke Schoo, Mar jo van Schijndel, Anja v. Sliedrecht, W, A. Spil, E. Stok, Jolanda Torre, Gerry v. Unnik, H. v. d. Vegte. Rob v. d. Vegte. mw. G. de Vette v. d. Drift, Rebecca van Wieringen, Ellen Ypes. Geoefend zwemmer (diploma B> werden: Marianne van Beevendorp, Betty de Bruin, Sylvia Christen. Dina Ebben, Peter Gastelaar, Sylvia van Gennlp, Marian v. Gerven, Wil- ma van Gerven, Caroline Hartman, Dirt Holleman, Josephina Kers, Rob van Keulen, Inez van Knotsenburg, Mie Ho Ko, Linda Koorengevel, Rob Koorengevel, Johanna Kortland. Lea Kortland, Jsqueline Kortman, Maria ne Leuman, Jacob Meere. Eliv Pil, Fenny Scholte, Anette ter, Steege, Astrid van Tilborg Cockle Viveen. Tilly Viveen, Ellis Wester, Karin Ypes, Marian Zwaan BU sportschool Bishoff zijn judo examens gehouden. De examens wer den afgenomen door de volgende le den van het Schiedamse Zwarte Banden College: mej. M. Immerzeel ende heren H. C. de Jong R. J. Jagtman, B. van Thiel. Th. Veldho ven en W. Bishoff, D geslaagden zijn: Jeugdjudo, ge le slip: Rob Abendroth, Vin v. d. Bosch. Rob van Bruchem. Ron Hees been, Peter Klevheeg, Ben Konings, Jan Kooyman, Karin Lepair, Iwan Nicolaas, Kees de Regt. Piet de Regt, Aad Roeleveld, Adrie de Swart, Mia Vroegop, Edu Willems, Edwin van Wijk. Geie band; Wim v. d. Eyk. Ar thur Heres, Ron Klein, Aad de Knegt, Hans van Leeuwarden, Wim Roodenburg. Rudi Wittkampf. Oranje slip: Peter Mellema Groene slip: Ricco Lauwers, Ro- nals Strörman. Groene band: Hans den Houting. Martin v. d. Westen. Gele band, senioren: F. Boomslui ter, T. Duivenvoorde, T. Scholte. Oranje band: mej. E. Hoogenboe- zem, T, v. d. Tuyn, A. G. Veldhoven, H H. Veldhoven, S. Veldhoven, S. Veringmeier, E. Waardenburg. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdams Cantate-cabaret cal op vrijdag 24 november in het Volksgebouw aan de Tuinlaan 50 te Schiedam optreden voor leden van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON), afdeling Schiedam. Het cabaret bestaat uit enkele jonge studenten, die onder regie van de vroegere medewerkster van Wim Kan, Philippine Aeckerlin zuilen op treden. De studenten zijn Greetje Langbeek, Odille Jansen, Ruud Bart- lema, Roel Beijdorff, Rob Schol ten en Wouter van Dieren. De toegangskaarten voor dit „avondje uit" zijc verkrijgbaar bi) R, Lutrik, Visscherstraat 17, A. Kup- pens,Dr. 2 amen hofstraat 19c, A, Ouwenèel Vac OldenUameveldtstr. 73 en bij het NIVON-secretariaat Damlaan 242, tel. 268487. Van een onzer verslaggevers) Een delegatie van de Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna heeft deelgenomen aan de cross van Le Soir in Brussel, waarvoor weer dui zenden lopers hadden ingeschreven. 's Morgens om elf uur startten dui zend junioren, onder wie Ton v. d. Meer. Gerard Teerds en Arie Beste- breurtje. Ton wist zich behoorlijk te weren en eindigde ongeveer als 80ste. terwijl Gerard enkele tiental len plaatsen daarna kwam en ook Arie presteerde het- de 3,5 km tot een goed einde te brengen. Hierna volgde de massale start van enige duizenden senioren, waar in voor Fortuna meeliepen: Bertus Stigter, Jac. v. d. Meer, Hans Keus, Herman Smit, Cees Saarioos en Nico Perdijk. Jac, v. d. Meer kwam als eerste van de Fortuna-atleten in zicht en fi nishte als 670ste. Daarna kwam Ber tus ais 700 ste. Hierna volgden Cees en Hans, terwijl Herman en Nico de ze zware cross van 7M km eveneens wisten uit te lopen met nog tiental len atleten achter zich. Na gedane zaken stapten de Vlaardingers weer in de bus en lie ten zich naar Bobbejaanland bren gen, het pretpark van Bobbejaan Schoepen. De terugreis liep via Baarle-Nassau. 5 kg. trommel kombinatie ook ge schikt voor kleine wasjes, normale prijs1099,- van 99,51 op batterijen99,— in luxe cassette van 81.— van 1149,— Tijdans onze feestelijke op»- nïngswMik met zolang de voorraad strekt. Gebr. De Veld Ui ST, LiDülMASTRAAi 78 a SCHIEDAM v Telefoon: 26 86 38 1 1'

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1