Voorstellingen voortaan in aula Rijks-HBS DISPORT RAPPORT Betaalde clubs moeten klappen incasseren SVV krijgt het zondag moei i k A rbeidsbesparing met ,A tlastrein O Politie neemt vrachtwagen uit verkeer Bakkerijtje omgebouwd tot moderne winkel „Sint kan inkopen doen bij speel ;oedhuis Teba in Hoogstraat Burgemeester legt krans 4-KLEUREN PASSAGE 7 Foto d. AREND Ijsbaan Spieringshoek ivordt groter Diamanten- echtpaar Weet er weg mee Glazenwasser na val zwaar gewond Versloot houdt ezing overWAO in olksgebouw Martinit V oorzitter' Contactavond 'ndtsot 4fouie Burgerlijke Stand Schiedam HRSS A tlastrein 325.000 PvdA-vroinven bijeen in Volks- gebouiv WISSELKOERSEN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1867 HET VRIJE VOLK PAGINA 1 ian een onzer verslaggevers) De ichietlarase Filmkring gaat in het vervolg het accent leggen op de filmvorming voor middelbare scholieren. Expe rimenten op enkele in het verleden gehouden filmavonden hebben het bestuur van de filmkring „gedwongen" uitslui tend het werk van hedendaagse gevestigde en debuterende cineasten te vertonen. (ADVERTENTIE) nieuw: PASFOTO'S Het bruist bij Martinit van de jeugd. Zaterdag 2 decern her organiseert de jeugdcom missie van de roodbaadjes een St.-Nicoiaasfeest in zaal Li berty. In de middaguren is het feest voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar. Er wórden films vertoond en natuurlijk komt Sint-Nicolaas op bezoek. In de avonduren is het feest voor de B- en A-junioren, eventueel met meisje of ver" loofde. (ADVERTENTIE) (Van onzt sportredactie) Er zijn de laatste weken wel klappen uitgedeeld aan de be taalde clubs in Schiedam. Zowel SVV als Hermes-DVS gaan achterop raken. SVV kon het tegen DFC niet bolwerken er werd weer niet gescoord door de Schiedammers en ook Hermes-DVS bleef aan de verkeerde kant van de score. Ook voor het komende weekeinde zien wij de toekomst donker in voor beide Schiedamse clubs. SVV krijgt thuis bezoek van HVC en kan dus op een warm onthaal rekenen. Wij schreven het vorige week reeds; aan de aanval moet nodig worden ge dokterd, want ooi: zondag werd niet gescoord Problemen voor trainer Gosens dus. (Van een onzer verslaggevers) De houtbereidingsinrichting van de Nederlandse Spoor wegen aan de Van Leeuwenhoekweg in Dordrecht (de modernste ter wereld en enig in Nederland) neemt op bet ogenblik proeven met nieuwe vervoersmethoden voor baar produkten: de dwarsliggers. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) V anneer St.-Nicolaas zaterdag voet aan wal zet in Schie dam zal hij waarschijnlijk niet in staat zijn om een tocht over Schiedams gezelligste winkelpromenade, de Hoogstraat, te maken. .Helaas.' zeggen de winkeliers en met hen zullen ook de winkelende Schiedammers het betreuren, dat de goede Sint na zijn bezoek aan het stadhuis niet even door de Hoog straat rijdt De bisschop van Myra is misschien nog tot andere ge dachten te brengen, want pre cies op de dag, dat hij met de „Onrust" door de grachten van de jeneverstad vaart, wordt op de hoek van de Hoogstraat en het Broersveld een nieuwe speelgoedwinkel geopend. Het is het speelgoedhuis van de 30-jarige, energieke zaken man T. A. Bastians. Drie weken lang is men koortsachtig bezig geweest om het vroegere bak kerijtje Slieker om te toveren in een waar kinderparadijs, waar de Sint het zeker prettig vindt om inkopen te doen. Fantastisch i imkring chiedam ver egt accent naar betere ro prent DIRECT KLAAR volgens een geheel nieuw procédé HOOGSTRAAT 91 SCHIEDAM Br zullen films wonden ertoood van de >rereldk»mpioeiischappen voethal en van de junior wedstrijd MartinitGLZ. Ook zijn er een aantal hands ge ëngageerd die voor een knalbaï rul len zorgen. Als wij de standen van de jeugd- ranglijsten, bekijken dan staan de junioren van Martinit er niet slecht voor. Men hoeft dus bij Martinit de toekomst niet donker in te aden. Van de vier elftallen staan er drie bovenaan de lijst. De jeugdleider van Martinit. de heer F. van Pelt schrijft dart ook in het clubblad, dat deze positie gehandhaafd zal kunnen blij ven alleen dan ais men zich voor de volle 100 percent geeft en 's woens dags komt trainen. In DWS-C'ontact. de weekbrief van de handbalvereniging DWS. wordt 'a polemiek gevoerd tussen „Pedro" en voorzitter A. Sigmond over de samen stelling van het bestuur. Het is hier niet de plaats om daarop in te gaan. Dat is een kwestie die alleen mensen van DVVS aangaat. Wel viel ons in he antwoord van voorzitter Sigmond de laatste regels op. Hij schrijft: „Na deze uiteenzet ting ml de handelwijze van het be stuur niemand meer vreemd aan doen. IX kimt er alleen uit opmaken dat het bestuur vooruitziend werkt. Helaas heeft het nog niemand kun nen vinden die stage wil lopen als voorzitter. Misschien kan dit stukje een aansporing zijn om voer deze in met 1968 beslist vacante plaats enke le suggesties te doen." Moeten wij hieruit opmaken dat Arte Sigmond er in 1968 de voorzittershamer bij neer gaat gooien? Nee toch. rijdag 24 november organiseert DHS in de kantine op het sportveld een contactavond voor de leden. Mochten de leden interesse hebben dan wordt verwacht dat men een tombolaprijs meebrengt. Indien de terreinen door slecht w eer worden afgekeurd, dan Is de kantine iedere zondag open van. 10 tot 13.30 uur. Tijd en gelegenheid om een kaartje te leggen is er dan ai- tijd wel. Dit impliceert dat in het ver- volg films zullen worden vertoond die htm Nederlandse première nog moeten beleven, films die nooit „commercieel" in de bioscopen gaan rouleren en cinematografi sche scheppingen die de Rotter damse bioscoopexploitanten niet willes en kunnen vertonen. Op deze wijze tracht de filmkring de enorme achterstand met het oog op de „betere" film enigszins in te Jhalen. Vanaf 21 november zullen de filmvoorstellingen worden gege ven in de splinternieuwe aula van de prachtige Rjjks-b-bz. en m.m.s. aan de Burgemeester van Haaren- laan. Deze aula beschikt over een uitstekende accommodatie. Onge veer 330 personen kunnen daar "n plaats vladen. In de patue n er gelegenheid koffie te drinken in de kantine, die aan de aal» grenst ea een praatje te hou den over de vertoonde film. Het Sfilmkringbestunr is blij met dese op lossing, Jarenlang was dese vereni ging genoodzaakt de füms in het weinig comfortabele Monopole Thea ter te vertonen en wat vormings avonden met spreker betreft fai zaal Irene. In de h.bA -aula zullen de films op 16 mm formaat worden ver toond. De Schiedams® Filmkring, die vorig jaar op het nippertje niet ter ziele is gegaan door ge brek san belangstelling, heeft in dit seizoen, al twee memorabele successen geboekt. Na de Franse Sim „Le Beopirant" voor een vol Monopole Theater werd onlangs de film- en sex-avond gehouden, die ongeveer driehonderd bezoe kers li het Spieringshoeklyceum had ge brakker Op dinsdagavond 21 november, aan vang 20.00 uur, zal de Filmkring in do Kliks-h.hs. (en er bestaat ruim voldoende parkeergelegenheid) de ftynmondpremières geren ran een tweetal Oostenropcse films, die door de StkhUnj: Filmcentrum te Hilver sum zips uitgebracht. Hoofdfilm is de Joegoslavische prodnktie „Het Zandkasteel" (Pes- cenl Grad), geregisseerd deur Boet- jan Hladntk Twee studenten, die met 'n „eend" een vakantietocht maken, ontmoeten «oderweg een meisje, dat voor iets of iemand op de vlucht is. Zij nemen h*&r mee en krijgen gaandeweg in zicht in wat er met haar aan de hand is. Samen bouwen zü aan het strand een zaadkasteel. Modem en sensitief filmen, vaartn humor, uitbundige vrolijkheid en beklemmende tragiek samengaan. Vooraf de dertig minuten durende Tsjechische film van Jan Spata „Wensen van Jonge Mensen." „De Franse» zijn wel kapitalisten, maar het rijn zulke charmante kapitalis ten." zegt een Tsjechisch meisje in deze openhartige film over wat de jonge generatie ia een laad achter het „IJzeren Gordijn" denkt en wenst. Min of meer in de trant van Kees Brusse's .Mensen mn Morgen," maar veel «iter mi losser, zomaar op straat, werd clear film. opggymet. De toe gang is 18 jaar. NOLENS LAAN De grijper van het kraantje kan 6 „slippers" tegelijk optillen. (Van een onzer verslaggevers! De tennisbaan van het park Spie ringshoek Is nu reeds bi gereedheid gebracht voor de komende winter. Men hoopt er natuurlijk op veel ijs- pret en daarom rijn ook verlichting en geluidsinstallatie aangebracht. Als de schaatsen straks Inderdaad weer uit het vet kunnen, worden ge haald kunnen er weer heel wat Schie dammers een baantje gaan rijden op deze ijsbaan, die belangrijk groter is geworden dan in vroegere jaren. De baan is vergroot met duizend vier kante meter, zodat thans 7500 m2 ijs vloer ter beschikking staat: hierdoor is het mogelijk een speciale kinder- baan af te zetten, zodat kinderen, die nog niet goed kunnen schaatsen, bui ten het drukke gewoel op een rustig en veilig plaatsje kunnen oefenen. Wie na de koude sport wil uitbla zen en op zyn gemak een consumptie wil gebruiken zal zeer waarschijnlijk terecht kunnen in het nieuwe clubge bouw, dat het aannemingsbedrijf Smit eind november zal opleveren Geboren: Mirjam d v J W Meu- lendijk en J van der Hoeven; Sonja d v J P Geeratz en M Huter; Mar kus z v S Gerkema en W van Voorst. Overleden: A. van Wijk 73 jr. Hermes-DVS, dat een flink aantal spelers in te ziekenboeg heeft, gaat naar Heerenveen en zal, wil het mee blijven draaien, de volle winst moeten behalen- De amateurs zagen zaterdag en zondag hun wedstrijden opnieuw In het water vallen. Niet omdat dc Schiedamse velden zo slecht waren er werd zo hier en daar nog vriendschappelijk gevoetbald maar de Rotterdamse velden verkeerden In een slechte toestand, Wij hopen daarom voor het ko mende weekeinde het beste, maar dan moet er niet te veel regen gaan val len. tioutbereiding moderniseert vervoer van .dwars i Het programma riet er dan als volgt uit. In de KNVB-sector speelt DHS uit tegen Leerdam Sport en zal daar de handen meer dan vol aan heb ben. Excelsior 20 gaat naar Velo en kan daar wel eens voor een verras sing zorgen door de volle winst te pakken. SVDPW blijft in Schiedam om ata gastheer te fungeren voor F FC. Alle acht de Schiedamse RVB-teams ko men in het veld. Wilton kan op eigen terrein van Saturnus winnen ter wijl Schiedam bij GLZ geen steek mat; laten vallen. Demos hoeft bij DESV niet op winst te rekenen en of Martinit bij NRC kan imponeren moet worden afgewacht. TOW tegen SFC kan wel eens een heel zware kluif worden voor de Schiedammers. Ursus moet op eigen v»ld SVDP kunnen weerstaan. Schie damse Boys gaat naar USC en moet winnen om niet te veel achterop te raken en DRZ kan zich bij DDC gaen misstap veroorloven. Het zaterdagvoetbal geeft het vol gende programma te zien. HBS8 ont vangt Spakenburg. FPSC gaat naar Monster terwyi GTB e» GSS uit spelen tegen resp. WOR en GVMD. Het B-team van SW krijgt zaterdag middag bezoek van Sittardia B en het B-team van Hermes-DVS trekt naar DFC. Dwarsliggers zijn. zoals wel licht bekend, de houten balken waarover de rails van bet spoor wegennet zijn gelegd. Deze balken worden regelmatig vernieuwd. Dit moet meestal zondagsnachts ge beuren, wanneer er geen enkele trein rijdt. Het is dus zaak, de dwarsligger zo snel mogelijk te la den, te lossen en te leggen. Tot nu toe gebeurde het vervoer van de liggers (vakjargon: „slip pers") op* platte spoorwagens. Op staande stalen balkjes, zogenaamde insteek-rongen, hielden de dwarslig gers op de wagen. Als de houten liggers (elk 120 kilo zwaar) gelost moesten worden, was het zaak, de ringen los te wrikken en dan snel SCHIEDAM, u weet wel de ver eniging die in mei 60 jaar bestaat, heeft voor het komende honkbalsei- zoen een nieuwe trainer aangetrok ken. Het is de Amsterdammer J. Scliaefer. Deze zal Ingaande het nieuwe jaar de spelers van Schiedam gaan voorbereiden voor het nieuwe seizoen. Succes voor de heer Schaefer en honkballend Schiedam. In het clubblad van HBSS lezen wij voor u het volgende: „Indien mogelijk moeten wij acties, die met sport en lichamelijke opvoe ding te maken hebben, zoveel mo gelijk ondersteunen. Op 25 no vember WöFut têïi bSCê vaii ëvïï zwembad in Schiedam-Zuid een oliebollen-actie gehouden. A- en B-junioren, die niet behoeven te voetballen wordt gevraagd mee te helpen bij het bezorger Een goed idee van HBSS. B. van B. SCHIEDAM In het zaaltje van de Chr. Bestu renbond in Vlaardingen was het woensdagavond een heks drukte, toen daar het echtpaar 8. Verkade-v. d. Mark een receptie hield ter gele- genheid van rijn zestigjarig huwe lijksfeest. De heer en mevr, Ver kade. Stationstraat 70. rijn allebei 83 jaar >ud. Zij rijn getrouwd op 20 november 1907. De heer Verkade is bij veel Vlaar- dingers een bekend man. H(J heeft vroeger een boerderij gehad, maar in de crisisjaren kon hij het niet v. T «i.i. Wl v««yr wat iX/iaeiACli. ArfWauZ-i aaaptp-az, mu» dieren gehouden op een stukje grond naast de taanderij. Daarnaast haal de hij in sommige delen van de stad schillen op. Het echtpaar heeft drie kinderen, dertien kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen. (Van een onzer verslaggevers! De Leerdamse politie heeft giste ren een vrachtwagen uit het ver keer genomen, omdat er een vals kentekenbewijs bij was. De wagen, die geladen was met pulp. werd bestuurd door de leer dammer B. L. V. en was eigendom van J. V. te Heukelum. Er zal nu eerst een keuring door de Rijksdienst voor Wegverkeer moeten plaatsvin den. oprij te springen, want ze konden et- onmiddellijk afvallen. Enkele jaren geleden werd een ar' beider door een vallende dwarslig ger zwaar gewond en men ging zoe ken nsar een veiliger en gemakke lijker methode van laden, vervoeren en lossen. Men (de afdeling materieel en werkplaatsen van de NS in Utrecht en de houtbereidingsinrichting) ont wierp zogenaamde „hangrongwa gens". Dit zijn omgebouwde oud-ko lenwagens, waaraan de rongen aan een brede dwarsbalk zijn opgehangen en door middel van het overhalen van een hefboom voor op de wagen „naar bulten" scharnieren. Een arbeider, die boven op de lig gers staat (en niet op de gevaarlijke plaats naast de wagen hoeft te gaan staan) kan de houten gevaarten dan van de spoorwagens wrikken. Het Dordtse houtbereidingsbe- drijf heeft 20 van deze hangrong- wagens en 5 langere rongenwagens voor de aanvoer van de bredere „wisselhouten in gebruik. Zü vol doen goed. 99 De Lange Kerkstraat te Schiedam wordt met ingang van vandaag veer tien dagen voor het verkeer afgeslo ten. De rijbaan wordt ter plaatse belangrijk verbreed. Het afsluiten van deze doorgangsweg zal In de ko mende weken grote problemen ople veren voor de weggebruiker. De Schiedamse verkeerspolitie ad viseert de automobilisten die vanaf de Grote Markt naar de Broersvest willen rijden, gebruik te maken van de Boterstraat. Wie naar de Grote y Wf wil T"Hrlyrv Kjct bruik maken van het Herenpad. waarvoor tijdelijk het eenrichtings verkeer zal worden opgeheven. Ook de Burgemeester Honneriage Gretelaan kan eventueel worden ge bruikt om de verkeereknoop te ont wijken. Het nieuwste snufje op het gebied van veilig en arbeidsbesparend ver voer is echter de zogenaamde ,At- lastrein" van zeven wagens. Een speciaal voor dit doel aange past hydraulisch Atlas-kraantje, dat door middel van een rail over al deze wagens kan rijden, laadt de dwarsliggers snel op en laadt ze even snel weer af. De Atlastrein werd ontworpen door het SpcorbouwbedriJf (een „dochter" van de NS) en Ingenieur J. M. Hauer van de dienst weg en werk van de NS. Sinds afgelopen zomer is de trein in gebruik en de resultaten zijn be paald bevredigend te noemen: In 3D uur tijd lossen drie man ruim 1000 dwarsliggers. Hetzelfde aantal kon voor het ingebruiknemen van de Atlastrein in dezelfde tijd van de wagens worden gezet, maar hier waren dan acht man voor no dig. De trein kan ook zorgen voor snellere afvoer van oud hout. Al deze voordelen zullen er wel voor zorgen, dat de proeven met de At-- lastrein binnenkort het experimen tele stadium voorbij ziin. /v ZiS doen dit, door de op maat ge zaagde balken te „crecsoteren" dat wil zeggen, door middel van het in persen (onder hoge druk en In va- cuumtoestand) cre-olie de balken te vrijwaren voor aantasting door schimmel of Insekten. Sinds enkele jaren doen betonnen dwarsliggers ook opgang, maar de heer H. J. Meerdink-Veldboom (ing.), chef van de houtbereidingsinrich ting, verwacht de komende jaren van de betonnen tegenhanger niet veel concurrentie. JDe laatste vijf jaar is ieder jaar een bepaald kwan tum betonbalken gebruikt", vertelt hij. „maar het aantal is in deze tijd niet gestegen". De heer Meerdink-Veldboom fe overigens van mening, dat de Dordt se zeehavens nog wel degelijk nut hebben. Althans voor de houtbereidingsin richting. De heer Meerdink-Veld- boom: Hout voor dwarsliggers wordt uit Duitsland en. Frankrijk met sche pen aangevoerd. Ruim 100 schepen per jaar arriveren in De Wilhelmina- haven met hout voor de houtberei ding. Het bedrijf, dat de schepen voor ons lost. neemt nu zelf boot werkers in dienst". (Van eert onzer verslaggever») Op de Rotterdamsedük te Schie dam is woeiuid» de Rotterdamse glazenwasser II. Ouwerfcerk uit de Van Harenstrost 21 tijdens het schoonmaken van ramen van het pand Rotterdamsedijk 174, plotseling misgestapt van een hoogte van «es meter, en op straat gevallen. De heer Ouwerkerk moest met een schedelbasisfractuur worden overge bracht naar de Dr. Noletstichting. Zondag 19 november des middags om twaalf uur zal bij het oorlogs monument in de Plantage een korte en sobere plechtigheid plaatsvinden ter herdenking van de gevallenen uit de laatste beide wereldoorlogen. Tijdens deze plechtigheid zal de burgemeester namens het gemeente bestuur en de Ingezetenen van Wandsworth een klaprozenkrans by het monument leggen. Op de Dordtse houtbereldingslndu- strie (sinds de modernisering na de brand in 1956 de modernste ter we reld) vervaardigt 80 man personeel ongeveer 325.000 dwarsbalken per jaar. Ter gelegenheid van de opening van dit «peelgoedhuls. een creatie san de Schiedamse architect P. H. Bokken., xuiien lierUtiige dames za terdag aan iedere voorbijganger cor sages uitreiken en zij hebben verder voor leder kind een ballon In petto. Deze speciaalzaak in speelgoed heeft ongeveer 54 vierkante meter ruimte ter beschikking. Aanvanke lijk rekende men er op de zaak vrij dag te openen, maar door onvoorzie ne omstandigheden moet dat worden uitgesteld tot zaterdag. „Het is fantastisch, dat ik me op de Hoogstraat kan vestigen," aldus de heer Bastian. Hij vindt overigens, dat enkele winkeliers van deze druk ke straat best wel eens wat meer aandacht aan hun zaken kunnen be steden. Op het gebied van speelgoed geldt- de heer Bastian als een expert. „DU jaar rijn er eigenlijk geen bijzondere aanbiedingen. Er is nu geen sprake van een rage. Vorig jaar had men de „Thunderbirds", maar thans te er weinig nieuws onder de zon. Of het zou de soort boetseerklei moeten zün, waarvan de kinderen *t balletje „Silly putty" kunnen maken, dat erg hoog «fan stuiten en waarmee men zelfs afdrukken van een krantefoto kan maken." De heer Bastian verwacht, dat er dit jaar minder door de „Sint" zal worden ingekocht dan voorgaande jaren. Maar hoe het ook gaat: op de dag, dat de Sint met zijn gevolg Schiedam aandoet is men bij Te» „lief" voor het winkelende puöltek (Van een onzer verslaggevers) De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Schiedam organi seert op woensdag Z2 november een bijeenkomst in het Volksgebouw aan de Tuinlaan 56, waar de directeur van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) te Waardin- gen, de heer H. Versloot, een Inlei- ding ral houden over de nieuwe wet arbeidsongeschiktheid (WAO). De bijeenkomst begint om acht uur. Er wordt veel over deze nieuwe wet gesproken en geschreven. Er zal dan ook volop gelegenheid be staan om vragen te stellen. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canad. dollar Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo's 15 november 1967 10.0010.00- 3.391— 3398 73.34 —7339 7.241— 7241 SX21 =3335 «9.521—70.574 80.20190251 51.82 —51.87 50M —50.29 335 3.351 57.791—57.841 13.901—13.911 12.471—12.49

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1