Schiedam met grote zorg vervuld over uitblijven vernieuwing Buitensluis Drs. J. Bastiaans belicht welzijnsaspecten ,Als noodklok luidt is het te laat'Heeft Schiedam Levend naakt onbesproken op aandrang remeester m behoefte aan sociale raadsman? Gaan belangen automobilist boven het leven van een mensenkind? Op Horvathweg rijdt men met waanzinnige snelheid ASSISTENTEN (vrij ...om zéker te zijn! Auto door trein vernield Onder invloed tegen lichtmast gereden BEL RADIO HENFLI N.V. Distilleerderij van J, J, Meichers Wz. Stormramp „Berucht? Goed!'* Voetgangers Voorname taak WISSELKOERSEN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 HET VRUE VOLK PAGINA 7 Zoals bekend noemde de dijkgraaf van het Hoogheem- mr. U. G. Schijthuis de 'zwakke schakel in de Deltadijk, die de provin cie Zuid-Holland bij hoge vloe den moet beschermen. Voor de vernieuwing van de sluis is geen geld beschikbaar. Volgens het gemeentebestuur wacht men op het vrijkomen van een lening voor „nieuw aan te vangen" werken; we gens het ontbreken van finan cieringsmiddelen gaven Gede puteerde Staten geen goedkeu ring aan een raadsbesluit om een krediet van 250.000,uit te trekken voor de voorberei ding van de vernieuwing van de sluis. De heer Scheffers stelde, dat het hier om een nationale aan gelegenheid gaat en vond, dat als de raad zijn grote zorg deelt, men zich daarover moet uitspreken. Zij kondigde reeds bij voorbaat een motie aan van de PSP van deze strekking. Ten slotte wees ook de heer A. Roede (Boeren partij) op het belang van ver nieuwing. „Het Is een zaak van de hoogste urgentie!" (Van een onzer verslaggevers) Bestaat er in Schiedam behoefte aan een sociale raads man, die in de eerste plaats voor het publiek gemakkelijk bereikbaar moet zijn en tot voornaamste taak zaï hebben Je burger te helpen de instanties te vinden, die bij nodig beeft en kleine handreikingen verlenen bij aanvrage van buisvesting, belastingen, sociale verzekeringen e.d.? In een gloedvol betoog plaatste drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) deze vraag tijdens de vrijdagavond gehouden ver gadering van de Schiedamse gemeenteraad tegen de achter grond van een goede commu nicatie tussen overheid en burgerij. De toespraak van drs. Bas tiaans was een aanvuliing op de algemene beschouwing van fractievoorzitter J. Scheffers. Hij vroeg de aandacht van het gemeentebestuur voor een aantal sociale aspecten van 't gemeentebeleid, die ten nauw ste samenhangen met het wel zijn en het welbevinden van de Schiedamse bevolking.' en op deze en (Van een onzer verslaggevers) Woonstraten voor het verkeer afsluiten wijze speelstraten creëren, waar de jeugd zonder gevaar kan spelen^ Meer waarschuwingsborden „overstekende kinderen" in Groenoord plaatsen. Bij de gemeentegrens de aanduiding „de politie controleert met electaronische apparaten" plaatsen, Ziedaar enkele suggesties, die moeten bijdragen aan de verkeersveiligheid te Schie dam. Ze werden gedaan door mevr. A. C. M. Blauw-Rieu (p.s.p.j en de fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. Scheffers, tijdens hun algeme ne beschouwingen op de ge meentebegroting 1968. telt tracht de verkeersveilig- thema verkeer aansnijdend, zijn grote waardering uit aan het adres van de commissaris van politie, de heer C. van der 9n.v.verzekerings maatschappij west blaak 22-raam tel.010-110004* bevorderen. TELEVISIE-REPARATIE BURG. HONNERLAGE GRETELAAN 7 TELEFOON 26.93.85 SCHIEDAM heeft in verschillende onderdelen van de administratie plaats voor Goed salaris, interessant en zelfstandig werk, dat verantwoordelijk heidsgevoel en zorgvuldigheid vereist. Persoonlijke aanmelding na voorafgaande telefonische afspraak. If an een onzer verslaggevers) ineen te slaan en dan cal het ook .,j gebeuren, xoala na de stormramp. ,»AiS de noodklok luidt is net te laat. Dan zullen de gelden er wél komen, Met deze-woorden gaf de voorzitter van de PvdA-fractie r£0o v™"Tn niTn'men in de bchiedamse gemeenteraad, de heer J. Scheffers, ais bei anders kan..." vrijdagavond in zijn algemene beschouwing op de gemeente begroting 1968 uiting aan de grote ongerustheid, die er in zijn fractie bestaat over de slechte toestand van de nog steeds niet vervangen Buitensluis. Daarom -vindt de PvdA-fractie, dat het hoog tyd wordt, dat nog eens op ondubbelzinnige wijze de ernst van deze zaak onder de aandacht van de een motie indient, betrokken instanties wordt gebracht. gehele provincie Zuid-Holland is hier ten nauwste mee verbonden..." „Dit werk is een urgente zaak," meende de heer B. E. Collé (c.p.n,), die ook het PvdA-standpunt onder schreef. „Het is onbegrijpelijk, dat men het aandurft om zo'n zwak punt te laten bestaan. Hij vroeg zich af of het niet wenselijk is, dat de Schie damse gemeenteraad bij de regering -j- 11 uijngraai van nei li De heer Scheffers maakte zich tot tolk van de gehele gemeenteraad toen hjj uitvoerig stilstond by deze kwestie en erop wees, dat het reeds lange tijd een zaak van grote zorg Is. „Ons roepen," vervolgde de fractie voorzitter, „dient geen halt te hou den bjj het college van GS, dat ook op geld wacht; wij moeten ons dan ook wenden tot de regering om onze grote bezorgdheid tot uitdrukking te brengen als er niet snel maatregelen worden getroffen." De fractie-voorzitter van de KVP, mr. J. B. Schuier, haastte zich te verklaren, dat ook zjjn fractie met grote zorg vervuld Is. „Men moet dit ontbrekende stuk beveiliging in de waterkering snel Inpassen..." Drs. J. Houtman (v.v.d.) sloot zich aan bij de heer Scheffers. „Onbegrij pelijk, ja zelfs onverantwoordelijk vinden wij 't, dat niet met de grootst mogelijk spoed de werkzaamheden aan de sluis ter hand kunnen wor den genomen. De veiligheid van de Mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu fp.s.p.) bracht de sluis in verband met het geld dat wordt uitgegeven voor de instandhouding van het ap paraat van de Bescherming Bevol king. Weggegooid geld voor een lugu bere vrijetijdsbesteding van een aan tal volwassenen meende zij. „Vooral als men bedenkt, dat er geen gelden beschikbaar zijn voor de bestrijding van een werkeiyke vijand, die nog niet eens zo heel lang gele den (in 1953) ons land overviel, vele slachtoffers maakte en zware schade toediende aan land en gebouwen. „Zouden wij onze bevolking niet veel beter beschermen tegen een grote ramp als wjj de gelden voor de BB zouden besteden voor werkelijke be scherming en de financiële middelen te gebruiken voor het begin van de restauratie van de buitensluis." Scheffers l p.v.d.a.) bezorgd Burgemeester H Roelfsema andere keer De kwestie over de „stunt" van de Haagse galerie Orex en de Japanse kunstenares Yayol Kusama, die bij de opening van de Moderne Kunst beurs 1967 op 18 november,iit de aula van het Stedelijk Museum een naakte man beschilderde Is tijdens de vrijdagavond gehouden vergade ring van de Schiedamse gemeente raad onbesproken gebleven. Door tussenkomst van burgemees- „Sederfc de stormramp van 1953 zijn er bjjna vijftien jaren verlopen en gelukkig is er niets gebeurd. Maar wat niet is kan komen" meende hij en wees er het college op, dat het niet voldoende is om te constateren, dat het enige resultaat van zijn in spanning is, dat Gedeputeerde Sta ten thans ook overtuigd zijn van de urgentie van het werk. „Er Is geen sprake van zo maar een zaak, gelijk andere zaken welke moeten blijven rusten omdat er geen financiën zijn. „Hebben," zo vervolgde de heer Scheffers zjjn betoog, „de instanties ,die moeten meewerken aan de vernieuwing van de- Buitensluis zich wel voldoende gerealiseerd, wat er za! gebeuren, als onverhoopt door natuurelementen de oude sluis be zwijkt? Een doorbraak zal betekenen, dat honderdduizenden worden getroffen, kelijkerwijs een principiële herzie ning nodig zal maken van de flnan- ciBle houding rijk-gemeenten. Spreker constateerde, dat de bur ger steeds meer persoonlijk geïnte resseerd is in welzijnsvoorzieningen, die in de sfeer liggen van 't dagelijks leven en het onmlddelijk woonmilieu. In Schiedam manifesteerde zich deze drang in de afgelopen jaren bij herhaling. „Men wilde meespreken over het kunstbeleid en het cultu reel beleid in algemene zin. Men wil betrokken worden bij saneringspro- blemen en men heeft interesse voor liet gebruik van publieke gebouwen (Provinciehuis, koopmansbeurs en museum). Ook vormt men recht streekse actiegroepen om bepaalde wensen te realiseren (Zwembad Zuid, Comité Brandersbuurt) en be woners van nieuwe stadswijken ko men bijeen, omdat er naar hun me ning nog zoveel aan hun wijk man keert. Drs. Bastiaans noemde deze activi teiten vanzelfsprekend en verheu gend. „Wij moeten ze positief tege- moettreden." Drs. Bastiaans betoogde, dat vele zaken voorbijgaan aan de gewone burger. „Wat niet aan hem voorbü gaat is het feit, dat de verkeersvoor- „Y I 1 l zicningen in de steden onvoldoende W lIKhilUCr „:i> k.« ...H jt- vsi De PvdA-fractie meent, dat da afstand van overheid tot burgerij zo ter H. Roelfsema, die verzocht deze waarbij niet vooruit kan worden be- affaire op een later tijdstip te be- paald hoeveel mensenlevens ermee handelen, lieten enkele fractievoor- gemoeid zullen zijn." zltters, die het onderwerp wilden aanroeren, hun op- en aanmerkin gen achterwege. Voordat de gemeenteraad aan de behandeling van de begroting 1968 begon, had men zich akkoord ver klaard met het voorstel van het col lege om de petities tegen en voor het museumbeleid in .handen van B. en W. te stellen voor het uitbrengen van een pre-advies. Tegen de zin van de heer B. E. Collé (c.p.n.) in nam de raad genoegen met het standpunt van de burgemeester, die meende, dat het voorstel zich niet leende om de inhoud van de petities in discussie te brengen. Toch roerden enkele fractievoor zitters het onderwerp terloops aan en werden daarbij op hun vingers De socialistische woordvoerder meende, dat het niet alleen om Schiedam, maar om een zeer groot deel van de provincie Zuid-Holland gaat. „Wij pleiten niet alleen voor onze stad, hoewel noodzakelijk, maar voor de provincie en daar zal toch begrip voor moeten zijn." Herinnerend aan de zeer geringe bedragen die ter beschikking worden gesteld voor nieuw aan te vangen werken vroeg de heer Scheffers zich af of men bij het college van GS wel eens gedacht heeft wat het lut tele bedrag nu, voor de vervanging van de sluis, betekent tegenover, het enorme bedrag dat nodig zal zijn om een eventuele schade aan mens en goed te betalen. dagelijks voordoen en zo'n groot leed veroorzaken in vele gezinnen, de ver keersdeelnemers tot bezinning zullen brengen. „Het Is goed, dat Schiedam door de getroffen maatregelen „berucht" wordt genoemd," betoogde hij en droiyr erop aan. de scherpe controle voort te zetten de A. H. Gerhard school op de Burge meester Van Haarenlaan en de grote aantallen processen-verbaal, die voor het rijden door het rode licht zijn opgemaakt. „Het moet met de veilig heid op deze weg voor de schooljeugd en andere voetgangers toch wel zeer slecht gesteld zijn. Hij vroeg zich af of men, als- er De heer Scheffers sprak, het geen beschikbare mankrachten zijn De ontrulmingstijd za! langer af gesteld moeten worden, wil men niet weer een dergelijke ramp beleven, zo als zich op 27 januari 1967 afspeelde, zyn de belangen van een auiomobi- T .npuilcc list," zo vroeg ze zich ten slotte af, dan belangrijker dan het leven van een mensenkind?" zijn en het bezit van de auto, die hij zich ten langen leste kan veroorlo ven, hem welhaast meer narigheid oplevert dan genoegen, dat het open baar vervoer slecht functioneert, dat de bestrating ondanks alle goede po gingen van het gemeentebestuur er toch maar slecht bij) ligt, dat de groenvoorziening niet van die kwali teit is, die mogelijk zon zijn bij het aanwezig zijn van ruimere middelen, dat de voorraad woningen, die vol doet aan moderne eisen van wel stand en welzijn, nog maar ver schrikkelijk beperkt Is, dat het mee- rendeel van de scholen nodig gemo derniseerd moët worden, dat er een tekort aan voorzieningen voor sport en andere recreatieve voorzieningen is en dat dus, in het kort gezegd, de leefbaarheid van de stad en speci aal van het stedelijk gebied, dat deel uitmaakt van de Randstad Holland te wensen overlaat." getikt door de burgemeester, die r* o hun vriendelijk verzocht hun opmer- KCgCriflg kingen uit te stellen. De woordvoerder van de PCG fractie, de beer J. van Katwijk be landde onder het hoofdstuk cultuur, zoals hij het uitdrukte tenslotte bij een moeilijk punt. „Ik bedoel hier de naakte man, die in de goegemeen te nogal wat deining heeft veroor zaakt. Wij willen vooropstellen, dat het ieders goed recht is om zich op het blote lichaam te laten beschilde ren, zelfs door een vrouw." De rest van zijn pikante toe spraak mag de heer Van Katwijk voor een andere keer bewaren, want op dat moment hamerde de burge meester hem af en zwichtte de PCG- woordvoerder voor diens verzoek. Drs. Houtman (v.v.d.) deed het anders. Onder het hoofdstuk „Cultu rele Zaken" sprak hij het vertrou wen van zijn fractie uit in het be leid met betrekking tot het beheer van het Stedelijk Museum. „Wij keuren het af, dat een noch door de directie, noch door de Com missie gewild incident wordt aange grepen om kritiek te leveren op een museaal beleid De suggestie van veertig ondertekenaars van een brief gericht aan de gemeenteraad dat er geen belangstelling bestaat voor het museum noemde h(j onwaar. „Ons museum heeft als museum voor eigentijdse kunst alom in den lande een goede naam" De heer B E Collé <cpn> kreeg de lachers (waaronder museumdirec teur J Paalman) op zijn hand toen hij aangeland bij het penibele on derwerp het college adviseerde bij event, vervanging van de museum directeur (als hij misschien onver hoopt weggaat) een langere direc teur aan te nemen Dan hoeft die niet op een stoel te klimmen als er zich weer eens iets afspeelt In de aula. We hebben nu zo'n kleintje in dienst" De heer Roede (bp) liet zoals hij het uitdrukte opmer kingen over die naaktkladderii" ach terwege. „Ais er wat zou gebeuren is men Haagen, die met Zijn korps in gedwongen .onmiddellijk de handen een niet aflatende intensivi- ADVERTENTIE om het euvel te bestrijden, wellicht geen gebruik kan maken van zelf- registrerende apparaturen en consta teerde bij vele weggebruikers een ge brek aan verkeersdiscipline. De heer Scheffers constateerde voorts, dat het verkeer zich snel ont wikkelt en pleitte voor goede aandui dingen in de nieuwe wijken. „De heid door scherpe controles te ouders moeten weten, dat er ook ln brand-, inbraak-, storm- en glasverzekerïng, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren. ongevallen-, ziekte- er» ziektekosten verzekering f Om middernacht Is de 27-jarige J. T. met zijn Fiat op de onbewaakte overweg aan de Ouïledijk in een slip geraakt. De auto schoot over een spoorbaen heen en schuin over de tweedebaan en kwam tot stilstand tegen een paai van de bovenleiding. De bestuurder die het grote gevaar van de half op de rails staande auto voor het treinverkeer inzag liep in de richting van l>age Zwaluwen en trachtte de aankomende trein tot stil stand te brengen. Het gelukte hem de aandacht te trekken maar door de gladheid botste de trein tegen de auto die hierdoor totaal vernield werd. De PvdA-fractlevoorzitier, die het verkeer als volksvijand no. 1 be schouwt, noemde het rijden door rood licht en het te snel rijden ernstige zaken, „Iedereen, die aan het verkeer op de Horvathweg en de Burgemeester "Van Haarenlaan deelneemt, moet toch constateren hoe waanzinnig er gereden wordt en hoe men met men senlevens speelt De heer Scheffers hoopte, dat de grote aantallen ongelukken, die zich Donderdagavond Is de 27-jarige banketbakker T W. O. uit Den Haag tegen een lichtmast op de Statenweg te Rotterdam gereden. De man bleek onder invloed van alcohol. Zijn auto is zeer zwaar beschadigd. De 30-jarige mejuffrouw C. J. van der Hart uit de Tweede Schansstraat is gisteren toen ze plotseling een voetgangersoversteekplaats opliep op de Heemraadsingel aangereden door een personenauto. Met een gebroken been is ze naar het St. Fransiscus- zlekenhuis gebracht. Op de kruising Boüekweg-Plaatweg is de 38-jarige bedieningsman W. R. Rienske van de Don Carloshof tegen een auto opgereden en van zijn brommer gevallen. De man kwam met zijn rug op een steen terecht en kreeg een bekkenfractuur. Hij is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd dit opzicht voor hun kinderen bege leiding is." Paal en perk wil de PvdA-fractie stellen aan het lawaai, dat bromfiet sen voortbrengen. De heer Scheffers was er zich van bewust, dat het on mogelijk is incidentele controle te houden, maar vroeg zich af of er mo gelijkheden zijn deze zaak op hoger niveau aan de orde te stellen, opdat kan worden overwogen welke maat regelen er centraal kunnen worden getroffen. Mevrouw Blauw-Rieu betoogde, in dien voetgangerstunnels de finan ciële draagkracht van Schiedam te boven gaan. men voor de bescher ming van de voetgangers de ver keerslichten op de drukke wegen zo moeten afstellen, dat men veilig kan oversteken. Zü wees nog eens op de situatie bij Drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) welzijn Volgens drs. Bastiaans is het geen wonder, dat de aantrekkingskracht voor personeel van bedrijven en overheid van steden als Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen, niet erg groot is en dat derhalve deze lacu nes in de welzijnszorg ook hun weer slag hebben in 't economische vlak en in de mogelijkheid tot opbouw van een goed overheidsapparaat. Typerend voor het stadium van welzijnszorg, dat men in de maat schappij heeft bereikt, is volgens drs, Bastiaans, dat de begrippen wel vaart en sociale zekerheid langzaam maar zeker op de achtergrond ko men en dat het onderwerp maat schappelijk welzijn (in de zin van het deel hebben aan publieke voor zieningen, die tot de levensvreugde en het dagelijks welbevinden bijdra gen) steeds meer In discussie komt. Drs. Bastiaans vroeg zich af of de centrale overheid wel goed doordron gen is van het feit, dat men staat voor het begin van een tijdperk, waarin veel meer dan in de afgelo pen decennia deze welzynszorg, die primair op het werkterrein van da gemeente behoort, op de voorgrond za! komen. Hij vatte zijn betoog in één lange zin samen: „Voor de oorlog stond weivaartsbevordering voorop, een nationale taak, in de afgelopen twin tig jaar werd de nadruk gelegd op sociale zekerheid, ook een rijksaan gelegenheid; nu breekt de tijd aan van de bevordering van het welzijn. En op dat terrein hebben de gemeen te en de regio een zeer voorname taak." Drs. Bastiaans betwijfelde of de centrale overheid er zich van be wust is, dat deze wijziging noodza- veei mogelijk wordt verkleind. Daar om zou het nuttig zijn om de belang stelling van de burgerij voor ge noemde zaken, die zich overwegend binnen het wijkkader afspelen, t« kanaliseren. Drs. Bastiaans wilde per se niet pleiten voor de instelling van wijkra den of wijkopbouworganen in de vorm, zoals dat in Rotterdam werd verwezenlijkt. Maar hij wees er op. dat verbetering van de organisatie van inspraak van de wijkbevolking in de welzijnsvoorzieningen van het eigen milieu de bijzondere aan dacht verdient. HU achtte een voorzichtig begin met het stimuleren van contactorga nen uit de bevolking op wijkniveau onontkoombaar. Ten slotte pleitte drs. Bastiaans voor meer recht streekse voorlichting van de bevol king ten aanzien van gemeentelij ke plannen. Een middei daartoe ia ook de instelling van een verzoek- schriftencommissie. waarover ook fracievoorzitter J. Scheffers had ge sproken. De PvdA meent, dat B. en W. wat te gemakkelijk afstand nemen van de vraag of zo 'n commissie moet worden ingesteld. „Het besef", al dus drs. Bastiaans, „dat men ln zijn eigen gemeente terecht kan in ge vallen, dat men meent onjuist of on rechtvaardig te zijn behandeld kan de communicatie tussen gemeente bestuur en ingezetenen slechts ten goede komen. De PvdA-woordvocrder drong er ten slotte bij het college op aan deze gehele aangelegenheid eens in zijn onderling verband eens tot onder werp van beraad te maken..." ADVERTENTIE EMU Regelt, verzorgt en bel.i.ill uilvaarten ovcral in Nederland op basis van verzekering. IK-WSIR.f,U HMIHOVLN III. Iljll hi'117 8 DECEMBER Engels pond 8.65!— 8.65» Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark 3.59,V~3.59f» 73.31 73.36 7241— 724! 83214—83.361 69.45469.50» 90.26 —90.31 Kapsalon Héléne. de salon voor dé betere PERMANENT. Stroomloos, voor ieder baar geschikt, t 1,50. Hélène-tléde- permanent. de meest Ideale na tuurlijke permanent 110. Gra tis halen en brengen per luze- auto voor permanent. Kapsa lon Héléne, Rembrandtlaan 22 Schiedam, tel. 267170. 11.— re ductie op deze advertentie. Voor fouten ln telefonisch opgegeven advertenties kunnen w(j geen enkele verantwoording: aanvaar den. BIJ ons jéèn bote reparatiekosten TELEFOON U.71.4S—SS.3S.S5 - LANGE KERKSTÏAAÏ ii Ook 'i «rood» helpen wij O uit de nood. HPgen eervleedlenet - maanden garantie op reparatie. t' -

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1