Drs. J. ïïoutman (v.v.d.i: Eisen voor exploitatie van Passage-theater waren toch niet zo onredelijk 9 Begroting Bad Zuid viert nieuwjaar Er is m wemig p aats om uit varen te gaan Voetbal International mn top tot teen Honden, urinoirs en vuil f 1 95 Passage GROETEN UIT ROTTERDAM romans aver jassen in Volksgebouw Nood winkels in Maassluis- est blijven voo Spaartegoed neemt nog toe in Schiedam Te hoge eisen Verdrietige zaak Bibliotheken houden kleine expositie WISSELKOERSEN mm DEZE MAAND IN HUIS Urinoirs Vuil. BEL RADIO HENFLI SGSIEIAËSE ZAASERTJES ZATERDAG- 16 DECEMBER 1067 HET VRIJE VOLK C'AULNA 6 9 (Van een onzer verslaggevers) Heeft de directeur van liet Amsterdamse Tuschinsky-con cera., de heer Gerstanowilz Lij de onderhandelingen met de gemeente Schiedam over het oprichten van een stiehting, die het Passage-theater na een grondige verbouwing zou gaan exploiteren, toch niet zulke onredelijke eisen gesteld als de wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken. mej. G. D. de Graaff (p.v.d.a.) bij de algemene beschouwingen over de ge meentebegroting deed voorkomen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Het water van de Schie zal in de toekomst dienst doen als koelwater voor bedrijven in de chemische industrie, die zich zullen vestigen in de nabijheid van de plaats, waar thans de leden van de watersportvereniging ,,De Schie" him Loten meren. Schiedams burgemeester, H. Roelfsema, zei dit vrijdagavond In zijn antwoord op het plei dooi, dat het PvdA-raadslid, de heer P. Boschman, hield voor de leden van de Schie, waarvan de meesten beschikken over een „smalle beurs". Daarom zullen zé niet Iedere week naar de Brielsche Maas kunnen gaan om zich te recreë ren. Zich aansluitend bij het tijdens de algemene beschou wingen gehouden betoog over welzijnszorg van zijn fractie genoot drs. J Bastiaans, be toogde de heer Boschman, dat recreatie hiertoe ook behoort. BESTELBON Beste sportjournalisten staan wekelijks voor u paraat voor slechts f 5,75 per kwartaal. Zij vol gen nauwgezet - van top tot teen - uw sport. Abonneert u op dit blad en ontvang de lopende maand gratis Voetbal International. Amsterdam- Postgiro 603800 Gem. Giro V 14000. TELEVISIE-REPARATIE ADVERTEER REGELMATIG zijn in iedere boekwinkel verkrijgbaar en kosten "jVriefc de gemeente Schiedam, maar i het Tuschinsky concern mist een unieke kaas, wanneer men ten aan- gien van een eventuele gmmeniyke exploitatie vaa het Faasagetheater niet tot overeenstemming kan ko juan. Wie in de toekomst kijkt moet inch beseffen, dat de financiële toe stand van de gemeente over een aan tal jaren dermate verbeterd aal sijn, dat men aan de bouw van een stads- gehootmal nabij het nieuwe stadhuis kan denker Met het Passagetheater gaat het uitermate slecht; daaraan kan zelfs de wijziging van de vermakelijkheids belasting niets veranderen. De Am sterdamse eigenaren van het Schie dam» theater zouden moeten inzien dat verbouwing tot een redelijke schouwburgzaal de bioscoop als ge heel ten goede komt. Wie enkele ma len per jaar in een theater een goede toneelvoorstelling bijwoont is ook ge neigd om daar goede films te gaan zien. Er sijn in ons land goede voorbed - 1 den aan te wijzen van stadsge hoorzalen, dit ook als bioscoop een onder de huidige omstandigheden (concurrentie televisie) redelijk te noemen bestaan leiden. Daarom maaide Tuschinsky een fout door op het laatste moment met hoge eisen te komen. Vanuit het standpunt van de bioscoop-eigenaren gezien zou men kunnen stellen, dat die eisen redelijk waren, omdat het exploiteren van bioscopen nu eenmaal een keiharde mkenmentaUteit vereist. Maar dan moet men ook begrip tonen voor de houding van de gemeente Schiedam, die thans financieel nauwelijks kan rondkomen en niet de dupe wil wor den van een nadelig contract. Bespre kinigeii met Tuset i iskv nog niet op lood spoor Jammer is, dat de onderhandelin gen op het allerlaatste moment mis lukten. Kennelijk schrok men in Am sterdam toch terug voor het Schie- damse „avontuur". Maar laten de hoofdstedelijke eigenaren - zich niet vergissen. Ms zjj de exploitatie van het huidige theater voortzetten kan dit alleen maar verlies opleveren en zal men de bioscoop moeten verko pen. Dat dit laatste onvoordelig is ziet het Tuschinsky-concera in, want het initiatief tothet oprichten van een stichting is in eerste, instantie van haar uitgegaan. Onder dit Ucht bezien zijn die onderhandelingen nog lang niet op dood spoor gekomen. Tuschinsky komt erop terug. De Schiedamse gemeenteraad heeft vrijdagavond na zestien uur ver gaderen de begroting 1968 goedge keurd. .Ken mooi stuk werk" consta teerde burgemeester Roelfsema tegen middernacht. Inderdaad is zo'n bè grotingsmarathot) een knappe pres tatie van mensen, die overdag ook nog werk verrichten. De vraag is of men in de toekomst dergelijke lang durige vergaderingen niet beter over dag kan houden, zoals dat ook in andere gemeenten gebeurt. Het moet toch mogelijk zijn om voor een zaak, die in het belang is van ruim tach tigduizend mensen,vrijaf te krijgen. Opvallend bij de Schiedamse alge mene beschouwingen is, dat slechts de Party van de Arbeid een beleids lijn aangeeft, met toespraken die het begrip algemene beschouwingen dek ken. De overige fractievoorzitters slagen daarin sdechts ten dele en vervallen in de fout om een groot aantal punten in hun betoog op te nemen, die beter aan de orde kun nen komen bij de hoofdstuksgewijze behandeling. Interessante aspecten bij deze ge meentebegroting waren de Buiten- sluis, het Culturele Beleid (hopelijk komt er nu snel een cultuurnota) en natuurlijk weer de financiën. Nieuw was het onderwerp Sociale Raads man. Drs. J, Bastiaans <p.v,d.a.) le verde met zijn betoog over dit on derwerp en de welzijnsaspecten een knappe bijdrage aan de beschouwin gen. Het niveau van de debatten valt helaas niet altijd mee. Vooral de ver tegenwoordigers van. de kleine frac ties halen nauwelijks voldoende. Een uitzondering maakt de heer B. E. Oollé Cc.pjQ.), wiéns toespraken steeds structurele bijdragen aan het raadswerk zijn. Dat kan helaas niet gezegd worden van de toespraken van de PCG-woordvoerder de heer 0 van Katwijk, wiens betogen nu niet bepaald uitblinken door duide lijkheid Tndien de Stichting Zwembad Zuid binnenkort al een schetsplan mag laten ontwerpen voor het op een nog door de gemeente nader te be palen plaats te bouwen zwembad in Schiedam-Zuid zal men verwezenlij king van het ideaal („een bad in Zuid") met een jaar kunnen bespoe digen. Dat zal men dan te danken hebben aan de heer B. E. Collé (c.p.n.), die by dit onderwerp de vraag stelde of het schetsontwerp van de gemeente uitgaat. HU deed B. en W. meteen naar de suggestie om het schetsplan in opdracht van de stichting (die goed by kas zit) na overleg met het college te laten vervaardigen. „Se* nuttige suggestie," meende de wethouder, mej. G, D. de Graaff. Het zal worden besproken en zeer waarsehijniyk worden overgenomen. Ten slotte is heel Schiedam „beter uit met een bad in Zuid." (Van een onzer verslaggevers) De NW -Aestourdenbond houdt op vrijdag 5 januari in gebouw Musis Sacrum san de Lange Haven een nieuwjaars-bijeenkomst dat zal wor den opgeluisterd door een vroiyke cabaret-revue „We doen het zelf van acht tot elf. Berry Kievits, Jentrd Walden, Nol Kievits zullen het publiek aange naam bezighouden in sketches en de Marglono Sisters doen dat met vallet. Aan deze revue werken verder mee Danny Christo (tapdance en acroba tiek) Yvon Leclerq. accordeon, Rien v. d. Horst, mag, het duo Whisky and Soda en de Phüicorda's. iTfÏÏll „..ftegelt, verzorgt en bel,uil uitvaarten overal in Nederland op basis van verzekering. TRAMS1R, M) rtVDHOÏlV TU.IMfWlri De NW-Bestuurders bond Schiedam organiseert zaterdag 16 december in het Volksgebouw aan de Tulnlaan het jaarlijkse klaverjastoemooi voor le den van het NW, waarbij men fraaie prijzen kan winnen. Er zijn nog enkele tafels vrij; eventuele deelnemers kunnen zich nog opgeven in het Volksgebouw, by de heer Brand. De kosten voor deelname bedragen 1,- per persoon. De Klaverjas vereniging Ons Genoe gen organiseert twee concoursen, die resp. vanavond en op donderdag 21 december worden gehouden. Voor deze concoursen bedraagt het in schrijfgeld /1,S0. Men kan zich nog aanmelden in de zaal. Deze vraag was aan de orde bij de discussie, die de voorzit ter van de VVD-fractie, drs. J. Houtman, vrijdagavond tijdens de voortgezette begrotingsver- gadering met de wethouder begon over de mislukte onder handelingen. Drs. Houtman meent, dat op grond van de hem door het Tuschinskyconcern verstrekte gegevens, de onderhandelingen nog lang niet op dood spoor zijn geraakt. Integendeel, volgens de WD- fractievoorzitter waren de eisen van de bioscoopeigenaren zeer redelijk gesteld en moet het mo gelijk zijn om tot een aanvaard bare oplossing te komen. Hij stel de het college: daarom voor, dat ook het seniorenconvent (alle fractievoorzitters te zamen) aan de besprekingen met Tuschinsky zuilen deelnemen. „Er zijn mij cijfers bekend," betoogde hij, „die erop wijzen, dat Schiedam hier een prachtige kans is geboden. Schiedam mist goed de boot als we niet slagen. Het is een zeer belangrijke zaak, die het bespre ken zeker waard is" De wethouder vertelde opnieuw, dat Tuschinsky op het moment, dat de onderhandelingen in een beslis send stadium leken, te hoge eisen stelde. Volgens mej. De Graaff, die er niets voor voelt het seniorencon vent bjj de onderhandelingen te be trekken, werd het exploitatietekort geschat op een ton. Het college van B, an W. had zich bereid verklaard dit tekort te dekken toen de theater- eigenaar, die de gemeente overigens had benaderd (en niet andersom .zo als enkele raadsleden dachten) eiste, dat ook een groter tekort door Schie dam zou worden gedekt. „Het was", aldus de wethouder, „een moeilijke onderhandelingssituatie, waaraan beide gesprekspartners hun steentje hadden moeten bydragen Drs. Houtman bleef er bij, dat het seniorenconvent in dit stadium over deze voor het Schiedamse culturele leven zo belangrijke kwestie moet kunnen meepraten en hield vol, dat Tuschinsky redelijke eisen had ge steld. Op dat moment kwam burgemees ter H. Roelfsema tussenbeide. „We raken in een verkeerde richting", constateerde hy en gaf vervolgens opening van zaken. „De knelpunten zyn deze. We hebben nu ruim een jaar met Tuschinsky rond de tafel gezeten en we waren helemaal tot overeenstemming gekomen toen Tuschinsky op het laatste moment de garantie vroeg, dat de gemeente rente en aflossing zou betalen." „Maar dat is toch logisch!", in terrumpeerde drs. Houtman. „Het betekent, dat de gemeente niet kan' meedoen", antwoordde de burge meester, die uiteenzette, dat men van Gedeputeerde Staten nooit goed keuring zou verkrijgen om zich voor dit theater, dat geen eigendom van de gemeente is, voor een dergeiyk groot bedrag garant te stellen. „Wij hebben dit een byzonder ver drietige zaak gevonden," zei de bur gemeester. Volgens de heer Roelfse ma was de zaak zowel voor de ge meente Schiedam als het Tuschins kyconcern een avontuur. „Tuschins ky heeft zich aan het avontuur ont trokken en heeft eisen gesteld, die de gemeente niet kon honoreren." Ten slotte stelde de burgemeester rast, dat het huidige Passagetheater thans niet bruikbaar is voor het cul turele leven. Het voldoet niet aan de eisen van toneelgezelschappen en an dere voorwaarden voor t*en goed theater. ,,Het is een armetierige zaak. Het heeft zeker niet aan B. en W. gelegen, dat de onderhande lingen zyn vastgelopen." Drs. J. Houtman wildo de zaak. toch in het seniorenconvent bespre' ken, maar de voorzitter van de PvdA-fractie zei het volste vertrou wen in het college van B. en W. te hebben. „We hebben er niet het minste behoefte aan dit in het se niorenconvent te bespreken." De bur gemeester dankte hem voor het vertrouwen, „Dat," zei luj, „maakt de onderhandelingspositie van het college sterker." MAASSLUIS Oïik onlangs inge nomen standpunt, om vooralsnog de noodwinkelvooraienlng in „Maassiais- Wesf niet verder uit te breiden houdt verband met de bij ons col lege bestaande overtuiging, dat zo wel voor de huidige bewoners van deze wijk als de bewonersgroep die zich in verband met het gereedko men van de nieuwe woningen aldaar In de meest'nabije toekomst zal ves tigen, de mogelijkheden tot aanschaf fing van de primaire levensbehoef ten onder de gegeven omstandighe den in voldoende mate aanwezig zijn, aldns B. en W, in antwoord op vragen gesteld door het raadslid J. van Dorp. De bewoners kunnen in dit ver band' gebruik maken van zowel de aanwezige nood winkels als de win keleenheden aan de Reigerstraat. „Op dit manent valt neg niet te zeggen wanneer met de bouw van het definitieve winkelcentrum een aanvang za! worden gemaakt. Be sprekingen daarover zijn gaande. Een verdere uitbreiding van noodwinkels, zowel economisch als stedebouwkun dig gezien, is minder verantwoord," zo menen B. en W, Gelet op het overleg is het thans niet mogelijk terzake in concreta aantallen te noemen en aan wie deze winkels zullen worden toegewezen, zo menen B. en W„ die menen dat de bouw in particuliere handen zal be rusten. Er zal eenzelfde gedragslijn worden gevolgd als die, welke ia ge hanteerd bij de opzet van het wijk winkelcentrum „Palet" in Sluispol- der-Oost. Hij drong er bij het college op aan, dat men tracht voor deze watersportliefhebbers een oplos sing binnen de gemeente te vin den. Ook de heer P. J. Beekman (k.v.p.) nam het op voor De Schie en trok zelfs in twijfel, dat het industrieterrein zo waardevol zou zijn. Mej. G, D. de Graaff. de wethouder van Sportzaken, verzekerde, dat het college de watersportvereniging graag binnen Schiedam zou willen helpen, „wy zoeken, maar er is weinig plaats om uit varen te gaan." De heer Boschman wees er In twee de instantie op, dat men in de toe komst nog meer voorzieningen zal moeten treffen voor recreatie, in ver band met de toenemende vrye tyd. De heer Beekman vroeg of er toch niet een insteekhaven voor De Schie zou kunnen worden gegraven. Daarop antwoordde de burgemees ter, dat er aan de Schie sprake is van een ongezonde toestand. „Er Is hier iets gegroeid wat niet had mogen zijn." (Van een onzer verslaggevers) De Gemeentelijke en r.-k. Openba re Bibliotheken houden in de Kerst tijd kleine tentoonstellingen van boe ken en kindertekeningen in alle filia len. Deze exposities zullen gewijd zijn aan speciale voor kinderen uit gegeven boeken met de bijbelse ge schiedenis. Men wil op deze wijze aandacht vestigen op de bijzondere uitgaven van kinderbijbels en bijbelse verha len voor kinderen, die de laatste ja ren verschenen. Leerlingen van de eerste tot en met de zesde klas, van een aantal Schiedamse lagere scho len hebben toepasselijke tekeningen gemaakt, die de verhalen op verras sende wijze uitbeelden. Engels, pond 8.621— 8.631 Amerikaanse dollar 3.59A3.59j-J Franse frank 73.364—73.41* Belgische frank 724S-~ 7.245 Zwitserse frank 8321 —83.36 Zweedse kroon 69.52 69.57 Duitse mark 90.33 —90.38 Deense kroon 4820 48.25 Noorse kroon 50.25 50.30 Canada3.324— 3.321 Italiaanse lire 57.61J—57.66J Oostenrykse schilling 13.911—13.92i verschync dit najaar W. A. WAGENER prentbriefkaarten uit een voltooid verleden tyd voor verzamelaars van nu Een belangrijke bijdrage tot de kennis van uw stad met een tekst van een dooren- door Rotterdams auteur. Beleef in dit boek de op komst van de Maasstad en maak in gedachten enkele wandelingen door het verleden. GROETEN UIT ROTTERDAM mag in uw verzame ling Rotterdam-boeken niet ontbreken. Plm. 200 pag. met vele Illustraties. Prys 7.90 Aan de AB.-Boekwlnkel, Slaak 34, Rotterdam Dayer 2, Vlaardingen Oude Delft 143, Delft Steenstraat 12, Lelden Naam: Adres: Woonplaats: verzoekt toezending van ex. Wagener: GROETEN UIT ROTTERDAM A t 7.90. wyze van betaling; contant by aflevering/per giro. EIHSH (Van een onzer verslaggevers) Schiedammers nemen het niet zo nauw met vuil Dit bleek vrijdag avond tijdens de voortgezette begro tingsvergadering van de Schiedamse gemeenteraad, toen de fractievoorzit ter mr. J. B. Schueler (k.v.p.) ful mineerde tegen hondébezitters, die hun huisdieren, zoals hij het uitdruk te„op alle mogelijke plaatsen laten doen, wat ze nu eenmaal moetem doen. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig als u begrijpt wat mr. Schueler bedoelt. .Je treft die honden zelfs aan in het plantsoen bij het bevrijdingsmonument", zei hij boos. „Ik vind het zeer onhebbelijk van de hondebezitters." De KVP-fractievoorzitter kreeg steun van de wethouder van.de Reinigingsdienst, mr. P. van Bocho- ve (p.v.d.a.), die bij het vaststellen van de hondenbelasting al eens eer der een dergelijk betoog had gehou den. Ook hij signaleerde een meer dan ergerlijk gedrag en vertelde het verhaal van een mevrouw met een dure bontjas en een dure hond. die haar huisdier rustig in wethouders tuintje uitliet, waar het dier.Juist en dat past niet. „De politie staat machteloos," aldus de wethouder, „want er is een groot aantal onbe schaafde hondebezitters." Mr. Schueler haastte zich nog te vertel len, dat hij weliswaar geen hond be zit, maar niets tegen ze heeft, als ze maar niet overal doen.Mr. v. Bochove wees terloops nog op het welvaartoverschot, waardoor het mo gelijk wordt die honden te houden. „In de oorlog", zei hij onder grote hilariteit, zag je bijna geen hond. Maar mensen moeten nu eenmaal ook Juist en daarom pleitte mevr. Cerding (p.s.p.) voor de aanleg van ondergrondse toiletgelegenheden, want die „dingen", waar mannen. vond ze maar onesthetisch. Mevrouw Gerding bleek zich goed te heoben georiënteerd, toant volgens haar Uit spraak heeft de raad voor milieu hygiëne uilgewezen, dat urinoirs ook aandeel hebben in de luchtverontrei niging met kat te-urines tank" B. en W. hadden laten weten, dat er inderdaad een mogelijkheid is om ondergrondse toiletten te bouwen. naar men acht het niet verant woord deze kostbare voorzieningen te treffen. „Het is anti-democratisch" zei mevr. Gerding, „dat er wel uri noirs zijn". „Er zijn", aldus de burgemeester, „andere broodnodige zaken, die voorgaan, al zullen die toiletgelegen heden in bepaalde gevallen zeer ur gent zijn." En verzekerde hij het PSP-raadslid, „er wordt én Schie dam met bijzonder grote aandacht op de verlangens van de dames ge let. De heer J. J. Bieze vond, dat men de sloopterreinen beter moet oprui men. „Het is een smerig gezicht, loaardoor de leefbaarheid van de stad 'verslechtert. De burgemeester antwoordde, dat B. en W.' hun best doen om het euvel tegen te gaan. „Het is een zaak van aanhoudende zorg, maar men deponeert, er van alles." De burgemeester maakte in deze kwestie een vergelijking met de hondebezitters. „Je zou eigenlijk mogen verwachten, dat men het niet doet. want het aanzien vart de stad wordt er door geschaad. Het is een kwestie van mentaliteit." In de afgelopen maand werd by de Spaarbank ar.no 1820 te Schie dam ƒ3.303.116,98 ingelegd tegen een inlage van ƒ2.628294,68 in november 1966. Terugbetaald werd ƒ3.018,479,04 tegen 2.352.155,21 vorig jaar novem ber. Het Inlegoverschot over de maand november 1967 bedraagt derhalve ƒ284.637,94 en het overschot van het iopende jaar is daarmede gestegen tot 4.315.284,30. Het tegoed van spaarders was op 30 november 1967 gestegen tot 64.868.523.96, het aan tal spaarders tot 58.705 (30 november 1966 57.239). De aan de spaarbank toevertrouw de gelden en de reserves waren ul timo november voor ƒ36.412.093.92 belegd in effecten, voor 18.992,96623 in onderhandse leningen aan of ge garandeerd door gemeenten e.d. en voor ƒ8.260.712,47 in hypotheken. De onbelegde middelen bedroegen ƒ5.410.133,86 als je 't weet is 't geen kunst zelfbouw centrale verwarming Meijborej B«a-u, SchiKtam. T«I.15«93t-263«56. BIJ ons géén hoge reparatiekosten TELEFOON 1S.11.4J—26.2S.9 LANGE KERKSTRAAT SC Ook avonds helpen wij O uit da nood. Eigen aervlcedlenst - 3 maanden garantie op reparatie. Kapsalon Hélen e, de salon voor da betera PERMANENT. Stroomloos, voor ieder baa*- geschikt, f 7.50, Hélène-tiède- permanent. de meest ideale na tuurlijke permanent I 10. Gra tis halen en brengen oer iuxe- auto voor permanent. Kupstt- lon Hêléne. Rembrandtlaa- 22 Schiedam, tel. 287110. 1,— re ductie op deze advertentie. In,- en verkoop ACCORDEONS. Tevens diverse Instrumenten te koop gevraagd. Beleefd aanbe velend Henk Post, Marlastraat 32a. Schiedam, tel. 261357.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1