Vuurzuil in Den Haag Jongeman kanaal in en verdrinkt Kostelijke travestie- revue van Belgen Huurbelasting onaanvaardbaar Wens Nederlandse raket specialisten naar Kreta Tankwagen na explosie in brand Handelsblad verloor 200 abonnees Met Kerst in Arena IS Barokmuziek in Oude Kerk Delfsliaven Treinen worden oranje-geel Jubilarissen weigerden hun lintje i Zeeman drukt caféhouder glas in gezicht Nieuw talent Marion Brown bij B-14 N V V-SECRETARIS Vrouw sleurt indringer aan zijn haren door kamer Glenna geniet van het leven Oefeningen beginnen komende zomer Brieven Nathouden pgH! MAANDAG 18 DECEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) Rond achthonderd Neder- lendse raketspecialisten voor het merendeel beroeps- personeel van de luchtmacht zullen naar alle waarschijn lijkheid de komende zomer gaan oefenen op het eiland Kreta. Reeds vijf jaar geleden was ln NAVO-verband besloten dit eiland. aan te wijzen als oefen terrein voor het afschieten van geleide projectielen. (Van een onzer verslaggevers) Duizenden Hagenaars hebben zaterdagavond ademloos ge keken naar een zeker 20 meter hoga aardgasvlam, die het hele zuidwestelijke deel van Den Haag een paar uur lang ln een helle gloed zette. DOOR SAMENWERKING MET DE TELEGRAAF (ADVERTENTIE) Dubbel De hoog opschietende vlam verspreidde zo'n hitte, dat lantaarnpalen in de onmiddellijke omtrek krom trokken. Hiewel in de Nederlandse regering aiteraard bezwaren leven tegen het huidige Griekse bewind, vindt men voorshands geen aanleiding om van net Kreta-project af te stappen, zo ieelde een Haagse woordvoerder ons mede. De Nederlandse specialisten ma ten deel uit van twintig Nederland- te squadrons, uitgerust met 'Hawk'- en 'Nike'-raketten en gelegerd in Duitsland. Z(j vormen een schakel in twee NAVO-verdedigingsgordels tegen vliegtuigen, parallel lopend met de grens van het oostblok. Voor het doen van oefeningen heeft men de behoefte aan een groot stuk onbewoond gebied of althans een onbevaren zee-op- pervlakte, die op of bij het Europese continent niet te vin- I den zijn. Vandaar dat de Neder- landse squadrons sinds 1959 ge- 1 "onneerd, in het verleden altijd oefenden op een stuk woestijn- j gebied nabij El Paso in de Ame- rikaanse staat Texas. Het overvliegen van het personeel bracht uiteraard grote kosten met xieh mee. Het oefenen op Kreta is aanmer kelijk goedkoper, temeer daar het vervoer met eigen troopships kan ge schieden. De Nederlandse eenheden sullen niet gelijktijdig, doch de een na de ander naar het Griekse eiland worden overgevlogen. Naast de Nederlanders zullen ook Belgische, Duitse, Turkse, Deense, Amerikaanse, Italiaanse en Griekse eenheden aan de schietproeven deelnemen. De traditie getrouw ge schieden deze oefeningen in compe titie-verband. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel gewond door een zware ex plosie hebben zaterdagmorgen om kwart over elf in het dorp Sebaide- tmren drie mannen een brandende tankwagen berstensvol propaangas uit een garage gereden. Vervolgens moesten ze met poederblus zo dicht de tankwagen naderen, da ze ernsti ge Manawonaen optiepen. De drie mannen: ondernemer J. Smeding (41) en chauffeur L. Hel mantel (31), beiden uit Sebaldebu- ren en chauffeur A. de Haan (41) uit 2uldhorn zijn opgenomen in het •tads- en academisch ziekenhuis te Groningen. Hun toestand is redelijk. De mannen waren in een loods bezig een lek te dichten in een lei ding van de tankwagen toen de ex plosie ontstond. Vooral omdat in een aangrenzende loods een grote hoe veelheid gasflessen lag opgestapeld, hebben de mannen de tankwagen uit het aan alle kanten gescheurde ge bouw gereden. Vervolgens slaagden a* win om de langs de tank lekken de vlammen te doven. Door verhit ting had de tank kunnen exploderen met verschrikkelijke gevolgen. Kortsluiting veroorzaakt gasbrand Andere eveneens duizenden Hagenaars moesten het die avond en soms ook nog de hele zondag stellen zonder telefoon en zonder elektrici teit. Door het uitvallen van de stroom strandden trams op vier lij nen. Oorzaak van dit alles: kortsluiting in het ondergrondse stroomnet van de Haagse tramwegmaatschappij ter hoogte van de tramovergang Delft- selaan (lijn 11). Niemand werd ge wond. Gebouwen en huizen liepen bij het 'nathouden' door de brandweer al leen lichte waterschade op. De oor zaak van de kortsluiting was gister avond nog niet bekend. Het HTM-stroomnet was zater dagavond omstreeks zes uur overbe last. Het surplus aan stroom zocht een uitweg: vonken sprongen over en vernielden achtereenvolgens eea stroomkabel en twee telefoonkabels. Ten slotte werd ook een op korte afstand gelegen hoofdaardgaslelding aangevreten. Omstanders hoorden tien minuten lang het ontsnappende gas brullen. Waarschijnlijk is het gas aangesto ken door een vonk van een voorbij gaande tram. De tram was nauwe lijks drie meter van het gat verwij derd, toen het vuur omhoogschoot. De brandweer, die al in de buurt was voor een binnenbrandje aan de Engelenburgstraat, arriveerde on middellijk met groot materieel <4 autospuiten, 12 stralen en een kraanwagen). Aanvankelijk werd ge vreesd, dat het vuur zou oversprin gen op de omgeving. Ook de HTM beeft zaterdagnacht met man en macht gewerkt om de stroomlevering te herstellen. Zon dagmorgen reden alle trams weer. Nadat zaterdagavond nog ruim 3000 aansluitingen weer van stroom wer den voorzien, hadden in de loop van zondag de overige 4000 tot 5000 weer elektriciteit. Volgens commandant J. van Hou ten had de brandweer het vuur van af het begin onder controle. Hij was slecht te spreken over het gedrang van de duizenden toeschouwers (ra dio en televisie meldden het nieuws om zeven uur), waardoor de brand weerlieden bij hun werk werden be moeilijkt. De HTM gebruikt voor haar net gelijkstroom, hetgeen volgens GEB- directeur Tinbergen het gevaar op overspringende vonken in do grond (kabels en leidingen lopen dicht naast elkaar) vergroot. (Van onxe toe.-eoon. red.) De samenwerking met De Tele graaf heeft Het Algemeen Handels blad tot na toe tweehonderd abon nees gekost. Stads eind november de samenwerking tuasen de NDU-bla- dsn, waartoe het Handelsblad be hoort, en het Telegraaf-eoncera be kend werd, kwamen deze bedankjes binnen. Het Algemeen Handelsblad be- •ieedde er zaterdag bijna een pagina aan om ia drie artikelen en een begeleidend commentaar nog eens te verzekeren, dat de redactie onafhan kelijk zal blijven. Een aantal brieven van verontrus te abonnees zijn ta een van de arti kelen verwerkt. En van hen schrijft: 'Een verhoging van het abonne mentsgeld ware te verkiezen geweest boven een samenwerking in welke vorm ook, met De Telegraaf'. Een ander zegt: 'Door uw samen werking met De Telegraaf heeft u zodanig de schijn tegen u gekregen, dat elke onduidelijkheid in de be richtgeving of in de commentaren van het Algemeen Handelsblad on middellijk in uw nadeel uitgelegd zal worden. In dat geval zal ik mijn abonnement terstond beëindi gen'. Een derde abonnee vraagt: 'Waar om heeft deze commerciële samen werking zich beperkt tot de conser vatieve en min of meer ultra rechtse pers? Waarom werd geen links ge oriënteerd blad (bij voorbeeld Het Parool) in uw commerciële en prin cipieel niet-ideologisch gebonden or ganisatie opgenomen?' Deze vraag wordt overigens in de artikelen in het Algemeen Handelsblad niet be antwoord. Het Lagerhuis in India heeft zaterdag met 205 tegen 41 stemmen de taalwet aangenomen, waarin be paald wordt, dat het Engels als officiële taal naast het Hindi ge handhaafd blijft. f Vs* Voor de zekerheid werd alles tot ongeveer acht uur, toen de vlam was ingeschrompeld tot een meter of vijf, door de brandweer natgehou- den. De gastoevoer kon slechts zeer ge leidelijk worden verminderd, daar er anders kans was op een explosie in de buis (doorsnee 60 cm), doordat er zuurstof bij zou komen. Zondagoch tend half vier werd het vuur met poeder geblust. Toen was er, na een schatting van GEB-directeur ir. D. Tinbergen, ongeveer 10.000 m3 aard gas ontsnapt. Enkele uren later, om kwart voor negen, was een nieuwe gasbuis gelegd. (Van een onzer verslaggevers» De 25-jarige zeeman W, v. B. is zaterdagavond, na een achtervolging in de Amsterdamse binnenstad ge grepen en, verdacht van een poging tot doodslag Ingesloten. De man had na onenigheid in een café aan de Warmoesstraat, de café houder A. Weingaard een bierglas in het gezicht gedrukt. De caféhou der moest met oogletsel naar een ziekenhuis. B. nam de vlucht. Na een half uur kwam B. terug en trachtte twee buffetjuffrouwen met een stiletto te steken, zy wisten de steken echter te ontwijken, B. greep toen een barkruk en slingerde deze naar de buffetjuffrouwen. De barkruk raakte de 31-jarige M. Cor- tens. Zij is met een zware hersen schudding in het ziekenhuis opgeno men. (Van een onzer verslaggevers» Zaterdagavond zagen automobi listen plotseling een auto met de 20- jarige H. J. Stoter uit Vrooms- h o o p achter het stuur zonder enige noodzaak naar links zwenken en het Overijsels kanaal inrijden. Pogingen om de jongeman te redden mislukten. Toen hij na tien minuten op het droge werd gebracht was hi) al over leden. Dit weekeinde zijn in Blerick twee personen in het verkeer om het leven gekomen. Het 8-jarige meisje M. Huberts stak zaterdag met de fiets de weg over en werd door een auto aangereden. Zij overleed in het ziekenhuis te Venio. Zondagnacht werd M. Peters (58) toen hij te voet de weg overstak door een auto aan gereden. Ook hi) overleed'later in het ziekenhuis. Bij een slip op de Amstelveense- weg in Amsterdam botste een auto zo hard tegen een lichtmast, dat de 19-jarige A. M. Tweehuyzen met zware verwondingen naar het zie kenhuis moest. Hij overleed enkele uren later. De bestuurder, J. W. No- teboom (30). werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opgeno men. De 23-jarige mej. Aleide J. Klein Poelhuis uit Winterswijk is zon dagnacht met haar auto na een slip partij tegen 'n boom gereden en in het ziekenhuis aan haar verwondin gen bezweken. Elektromonteur J. A. van Beijnuin (32) uit Den Haag is zaterdag nacht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een lichtmast. Bij een botsing in Mljnshee- reerenland tussen twee perso nenauto's zaterdagmiddag werd de 58-jarige B. van de Hoek uit zijn wa gen geslingerd. Hij was op slag dood. De 18-iarige W. Bobeldyk uit D ri e b e r u is zaterdag bij een slip als üiioi-ijder van de motor ge slingerd en onder een vrachtauto te rechtgekomen. Hü werd op slag ge dood. De 69-jarige mevrouw K. Veld- stra-Visser uit Heerenveen kwam gisteravond om het leven toen de auto waarin zij zat in de Schans frontaal in botsing kwam met een tegenligger. Wie zondagavond naar het Amsterdamse Carré is getogen om de travestie-revue ..It's today" te zien, heeft wel waar voor zijn geld gekregen. Wat de Belgen op het toneel lieten, zien was kostelijk. Hetzelfde geldt, onverkort, voor wat in. de pauze het publiek als een soort extra attractie aanbood. Om met het „hoofdnummer" te beginnen: het was een show van amateurs, die menige groep van pro fessionals niet zal kunnen overtref fen. Zij voerden een reeks van ongeveer 20 scènes uit beroemde musicals op. Hoe? Een band draaide de oorspron kelijke songs, die de artiesten mime den. Daarbij zorgden zij dan voor eigen decors, eigen kostuums en een eigen enscenering. Dat was onderdeel voor onderdeel van voortreffelijke kwaliteit- Maar wat het spel maakte was niet, of in elk geval lang niet altijd, het kunstje dat mannen alle vrou wenrollen speelden. Ook niet dat zij zich met waarlijk schitterende kos tuums hadden omhangen. De grote verrassing zat hierin, dat zij op al lerlei manieren verrukkelijk met zichzelf en hun „afwijking" de draak staken. Veel te vaak hangt om homofie len, of althans rondom hun verschij ning in boeken en op het toneel, een sfeer van noodlottigheid, drama, de schrijnende eenzaamheid of wat al niet. Het was gewoon fijn om hier een groep van deze lieden te zien. die hard om zichzelf konden lachen. „Opgebeurd" door hun onmisken baar toneeltalent? Best mogelijk, want dat bleek in ruime mate voor handen. De mime is een van de moeilijkste expressiemiddelen. Onder deze travestieten schuilden enkelen, die er schijnbaar geen moeite meer mee hadden. Daarbij ging natuurlijk ook het pralen met fantastisch mooie kleren hen uitzonderlijk goed af. en zij werkten als paarden, of merries, of hoe dat heten moet. Twee van hen presteerden het om in een soort dtib- beltravestie een vrouw voor te stellen, die zich als man had uitgedost. Lang durig applaus en verdient! Floor van Noolen, leider van de show. bracht met drie liedjes een hommage aan Conny Stuart, die in de zaal was en latei zijn bloemen kreeg, met hartelijke zoenen op beide wangen. Over „de extre attractie" nog dit. Onder het publiek hield zich een De momenteel in Amsterdam wo nende Amerikaanse alt-saxofonist Marion Brown was zaterdagavond in gebouw De Heuvel te Rotterdam de gast van jazz-sociëteit B 14. De 32-jarige Brown werd begeleid door bassist Maarten van Regteren Al- tena en slagwerker Han Bennink. Marion Brown wordt gezien ais een nieuw talent in de jazz-avant- garde. Typerend voor zijn muziek is het feit dat hij heeft gespeeld met een Johnny Hodges en een Archie Shepp. Zaterdagavond bleek Marion Brown zeker geen nieuwlichter als een Ayler of Shepp, hoewel er veel elementen van hun spel in dat van Brown zijn terug te horen. Ook Browns muziek berust op zaken die we vaak bij andere avant- gardisten aantreffen: agressie, wan hoop, elementaire melancholie, ver langen naar puurheid en eenvoud. Vandaar de voorkeur voor volks- muziekachtige melodie en ritmiek Daarnaast is er een grote interesse voor avonturen met klank en geluid. Opvallend bij Brown is dat hij zijn toon veelal „normaal" laat zijn, be halve dan als hij de zeer hoge re gisters opzoekt. Al met ai bood alt saxofonist Marion Brown een boei end concert. Ongetwijfeld had hij zaterdag avond veel te danken aan Bennink en van Regteren Altena. Beide Ne derlandse musici speelden op hoog niveau. Zo vormden zij met de alt- saxefonist een trio dat het (vereiste) aandachtig luisteren rijkelijk be loonde, X. S. (Van onze sociaal-economische redactie) Het JTW vindt de huurbelasting onaanvaardbaar. Deze belasting dis crimineert. De mensen in woning wetwoningen moeten deze belasting wel betalen en de andere niet. Bo vendien biedt dit nieuwe systeem geen oplossing voor de doorstroming. Dit zei NVV-secretaris B. van Loen op een vergadering van het contact orgaan van het NW in Utrecht. Het KW, aldus de heer Van Loen, heeft berekend dat de mensen met een in komen tussen de 18 en 25 mille per jaar zwaarder getroffen worden door de lastenverzwaring dan de andere groepen. Deze berekening, aldus de NW-secretaris, biedt de bonden de mogelijkheid om er bij de onderhan delingen rekening mee te houden. NW-secretaris F. J. Willems sprak over de werkgelegenheid van de mid dengroepen. Hij betoogde, dat wij maar een matig inzicht hebben in de arbeidsmarkt. „Wij moeten meer ge gevens hebben over alle mensen die van beroep veranderen (ongeveer 600.000 mensen per jaar). De meeste muatles vinden plaats zonder bemid deling van het GAB. veelkoppige afvaardiging op van Am sterdammers. die met de artiesten een merkbare voorkeur voor de eigen sexe deelt. Het is tegenwoordig toch zo „gewoon" om daar rond voor uit te komen? In vindingrijkheid deed hun uitgaansuitmonstering soms niet onder voor wat op het toneel te be wonderen viel. De pauze duurde dan ook veel te kort, LEO RIEDé (Van een onzer verslaggevers) De 18-jarige C. r. d. B. uit Steen- wijk heeft zaterdagavond geprobeerd een vrouw, die alleen thuis was, te overvallen. Hij drong mevrouw De G.'s huis aan de Kennedylaan binnen en gaf haar een klap met een houten hamer. De vrouw raakte niet buiten bewustzijn, integendeel. Zij greep de indringer bij de haren en sleurde hem door de kamer. De jongeman wist zich las te rukken, maar werd korte tijd later door de politie aan gehouden. Glenna Foster-Jones, de levendige lieftallige Cubaanse actrice la een van de opvallende figuren in de ''jeugdige' Engelse film Joanna die enkele weken geleden ln Londen ia ivoltooid. Glenna ii wat men noemt een 'sophisticated lady'. daarbij opvallend oprecht en geniet van het leven zonder veel complicaties. In de Oude Kerk van Delfs- haven heeft het Rotterdams Barok Ensemble zaterdagavond onder leiding van ISkar Aribo weer een programma uitgevoerd van 17e- en 18e-eeuwse muziek en daarmee dus weer aan de ver plichtingen voldaan, die het ge zelschap met zijn tenaamstelling op zich genomen heeft. Van het omvangrijke programma was het vocale gedeelte, dat op het concert voor twee fluiten en orkest van Cimarosa na de gehele avond in beslag nam, afgesteld op de kerst gedachte, waardoor de avond ook een historisch-functionele taak vervulde. Hoewel er voor de diverse repro- dukties een beroep gedaan moest worden op een aantal vocale solis ten. die overigens alle uit het koor werden gerekruteerd, bleven deze toch gehuld in anonimiteit, omdat bij de verschillende teksten niet vermeld werd, wie wat zong. Het toedelen van solistische taken aan koorleden mag dan bh deze werken historisch volko men verantwoord zijn, maar het heeft toch zeker ook het bezwaar, dat de reprodukties daardoor automa tisch aan glans inboeten. Zo heeft b.v. in Brunckhorst Weihnachtgeschichte het grote maar qua allure zeer bescheiden solistische aandeel in de reprodukties de plicht matigheid van deze muziek niet kun nen camoufleren. Ook Buxtehudes Magnificat kon om deze reden niet tot hoge bloei komen, waarbij dan nog kwam, dat ook het orkest nog kennelijk niet los was van een tech nische problematiek. Dat de vocale groep toch nog steeds in dit milieu de sterkste vertegen woordiger is. bleek wel uit de fraaie vertolkingen van Buxtehudes In dulci Jubilo. met welke vrijwel moeiteloze en glansvolle realisatie Aribo tot een hoogtepunt in de avond reikte. BERNARD GEISE UTRECHT (ANP) Ter illustratie van het verlangen van de vakbewe ging naar een andere onderne mingsstructuur met betere mense lijke verhoudingen, noemde de heer Willems het voorbeeld van een oudere textielarbeider. Hij vierde onlangs rijn veertigjarig jubileum bij een Twents bedrijf. De directeur van het bedrijf bood hem een gouden horloge en veel vrien delijke woorden aan. „Heb je nu nog een wens?", vroeg hjj aan de man die 40 jaar aan het zelfde weefgetouw had gestaan. De jubilaris liet weten dat hij graag het bedrijf eens zou willen zien... UTRECHT (ANP) De Neder landse treinen zullen geleidelijk een andere kleur krijgen. Het wordt een oranje-gele kleur. Met ingang van de nieuwe dienstregeling In mei van het volgend jaar verschijnen de eerste treinen in „new look" op de ver schillende baanvakken. Nieuw voor de spoorwegen is ook de invoering van reclame in de trei nen. In het buitenland is dat al enige tijd gebruikelijk. Bij de spoorwegen wordt thans ook gedokterd aan een nieuw embleem. Het tegenwoordige embleem acht men uit de tijd. Een andere belangrijke bijkomstig heid is dat het dienstbetoon aan de reizigers zal worden verbeterd. De rijtijden worden volgend jaar kor ter, de deuren van de treinen zullen geleidelijk automatisch worden geslo ten en in de treinen komt een ge luidsinstallatie om de passagiers van stopplaatsen en andere informaties op de hoogte te stellen. Inmiddels hebben de Nederlandse Spoorwegen de regering een eerste bezuinigingsplan voorgelegd. Ge vraagd is de invoering van het be veiligingssysteem ATB (automatische treinbeveiliging) te mogen beperken tot enkele druk bereden baanvakken. Het miljoenenproject waartoe na de treinramp bij Harmeien werd beslo ten. zou in 1975 klaar moeten zijn. Er was in 1963 een bedrag gemoeid van 65 miljoen gulden. Het ATB- systeem wordt thans reeds toege past op de baanvakken Amersfoort- Zaandam, Amhem-Zevenaar en Eindhoven-Maastricht. VLISSINGEN (ANP) Enkele ju bilarissen bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen hebben een koninklijke onderscheiding geweigerd. Zy z(jn het niet eens met een rang onderscheiding die in het huidige systeem tot uitdrukking komt. De burgemeester van Vlissingen, drs. D. Roemers, heeft dit verteld tij dens een bijeenkomst waarop 106 ju bilarissen bij „De Schelde" werden gehuldigd. Drs. Roemers wees er op, dat der gelijke weigeringen in de toekomst niet meer voor hoeven te komen. Er wordt namelijk een voorstel uitge werkt waarbij ieder onderscheid ver valt. Lily Bouwmeester, die men al ja renlang niet op het toneel had ge- zein, komt terug. Zij speelt een rol in „Twee onschuldige engelen", een produktie van Paul Kjjzer en Karei Wunnink. Haar tegenspeelster is Enny Mols-de Lee uwe.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2