Marijnen: Achterstand op bestuursgebied »;*r R B-voorzitler vraagt speciale aandacht voor de burenhulp m >ok met dubbe doel Taal TprefggMtiftnuifc N\ -studieconferentie overGouden Delta :?r fitt KLM gehad Geen flat of viaduct rond beschermd Delfshaven Gusto Schiedam Woningbouw in bouwt veerboot lij umond g ebied Al n vat, kist of krat van 9e kapitein is even onder water Bitumencarrier dinsdag te water Doublures EERSTE LADING AUSTRALISCH MAN GAANERTS IN ROTTERDAM Protectie ZALENCENTRUM ANTI-VRIES ANTI-DORST ERIK VAART ER WEL BIJ VRIJDAG 5 JANUARI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) kM (ADVERTENUE) door Ruud van der Weyde Post De voorzitter van liet Openbaar Lichaam Rijnmond, rar, V. G. M. Marijnen, vindt de vorm van samenwerking in de ont wikkeling van de Gouden Delta" een goed voorbeeld van de achterstand die de bestuurlijke vormen in Nederland bij de eisen van deze tijd hebben opgeiopen. Hij sprak deze gedachte uit tijdens een studieconferentie van het NW, die donderdag te Breda werd gehouden. „Het feit alleen al dat in het dage lijks bestuur van het Overleg orgaan Zuidwest-Nederland drie provincies, Rotterdam en Rijnmond zitting nemen, be wijst hoe heterogeen de be stuursvorm in dit gebied is," aldus de heer Marijnen. De instelling van een havenschap Vlissingen vond hfj dan ook een ver werpelijke zaak. die al sinds lange tijd door de ontwikkeling' is achter haald. .De vraagstukken die men daar heeft op te lossen kunnen thans alleen nog maar in groot verband worden gezien zeker regionaal, maar ook nationaal en zelfs inter nationaal." De voorzitter van Rijnmond sloot zich met deze woorden aan bij het geen de directeur van de provinciale planologische dienst van Noord-Bra bant. ir. J. P. J. Margry, eerder had gezegd. Sprekend over de planologi sche aspecten van de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland gaf deze als zijn mening, dat het ondenkbaar is Antwerpen en Gent daarbuiten te laten. Bij zaken de Delta betreffende had volgens hem een duidelijke af- weging van belangen mosten plaats vinden, met uitsluiting van lokaal, provinciaal, ja zelfs nationaal chau vinisme. De heer Margry vindt de ontwikkeling van Zuidwest-Neder land geen taak, die in eerste instan tie voor het rijk is weggelegd. Be samenwerking, zoals die tussen de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland, het openbaar lichaam Rijnmond en Rotterdam tot stand is gekomen, biedt naar zijn mening de mogelijkheid om tot een werkelijk gecoördineerd plan te ko men. „Wij zullen daarbiï wel moe ten streven naar duidelijkheid." al dus dc directeur van Brabants pla nologische dienst. Er zal een goede taakverdeling moeten komen, opdat wij doublures vermijden. Dit betekent, dat als wij de Delta als een geheel willen zien, er een differentiatie tussen verschil lende delen ervan noodzakelijk is. Er zal voortdurend rekening met de ligging en de aard van de terreinen moeten worden gehouden, aldus de heer Margry. Hij maakte zich overi gens wel zorgen over een te grote spreiding van industriekernen in zee land. Het gevaar van versnippering dreigt, nu er naast de oorspronkelij ke, zoveel nieuwe plannen tot indu strialisatie langs de Westerschelde komen. Als voorbeeld noemde hij het plan Vossenissc, dat als consequen- i Van een onzer verslaggevers) Dc eerste lading Australisch man- gaanerts voor ons land arriveert m de nacht ion zaterdag op zondag in de Roiterdamse haven. De 30.000 ton van het in 1960 ont dekte erts worden verscheept met het nis. New Frontier van Oceaan- handel te Rotterdam. Het is afkom stig van het Groote Eylandt voor de kust van Noord-Austraiié. Daar is men in 1966 begonnen met de ont ginning van het mangaauerts. dat wordt gebruikt voor de harding van metalen. De produktie bedraagt nog slechts 200.000 ton per jaar. Het Groote Eylandt dankt zijn Ne derlandse naam aan de ontdekkings reizen van Jan Carstenz en Abel Tas man, die er resp. in 1623 en 1640 een bezoek brachten. Ook het schip Duyf- ken van de Oost-Indische Compagnie deed het eiland aan. Zoals wij reeds eerder bericht ten, is op de plaats van de doorge- baggerde Wieldijk tussen Heenvliet en Nieuwesluis een veerdienst inge logd. De boot vaart op verzoek over het Hartclkanaal; de overtocht <s gratis. Op woensdag 10 januari zullen in een gezamenlijke plechtigheid de heren dr. B. Bleijnseii dr. M. W, van Hof hun ambt als respectievelijk gewoon hoogleraar in de chemische pathologie en gewoon hoogleraar in de fysiologie aan de Medische Fa culteit te Rotterdam aanvaarden m de kleine zaal van de Doelen. tie heeft dat tussen Gent, Terneuzen en Antwerpen een groot Industriege bied ontstaat. Om dezelfde reden voelt de heer Margry ook weinig voor het aanleggen van havens op Voome-Putten. De woongebieden bis Rotterdam zullen dan naar de Hoek- sche Waard verschuiven, hetgeen een aaneengroeiing met de Westbra bantse stedenring tot gevolg zal heb ben. Door al maar nieuws plannen te blijven ontwerpen dreigt het ge vaar, dat wij de ruimte gaan ver schuiven." VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR liüO TAB A O V kiFr; #y 1» Vn,„. tX* 0" De derde inleider op deze studie conferentie van het RW was drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Hij stelde, dat er thans in ons land te vaak te protec tionistisch wordt gehandeld, wan neer het gaat om de ontplooiing van bepaalde kerngebieden. Als voorbeeld is er Amsterdam, dat een raffinaderij heeft gekre gen, zonder in staat te zijn een belangrijke chemische industrie daarnaast te ontwikkelen. Ook bij het hoofdstedelijk streven het Am sterdam-Rijnkanaal geschikt maken voor duwvaart plaatste de heer Verburg een vraagteken. „Het gaat allemaal wat te ge makkelijk. terwijl niet is uitgezocht of dergelijke ontwikkelingsstunuian- sen alleen maar een verschuiving in de Nederlandse economie of werke lijk een injectie voor die economie betekent." (Van een onezr verslaggevers) Gusto Schiedam heeft via IHC- Holland, de werfcombinatie in Den Haag. opdracht gekregen voor de bouw van een veerboot, die de ka- naaldienst tussen DoverCalais Zeebrugge komt versterken. Met deze order is een bedrag van J 20 miljoen gemoeid. Reeds eerder heeft Gusto drie soortgelijke veerboten voor de Britse rederij Townsend Car Femes Ltd gebouwd. Er kunnen 1200 passagiers mee worden vervoerd, alsmede 250 auto's of 60 auto's en 40 vrachtwa gencombinaties. Deze oversteekroute van het Ka naal vertoonde in het afgelopen jaar een geweldige stijging met 600 per cent. De order ging naar Nederland, om dat Gusto op zeer korte termyn kon afleveren: in april 1969. i:en feestje? HENEGOUWERLAA.N 44. TEL. 11.1.1.75 (Van een onzer verslaggevers) In november 1967 kwamen in de 23 gemeenten van het Rijnmondge bied 886 woningen gereed, waarvan 521 in de woningwetsectar, 210 in de premie- en 155 in de vrije sector. Be gonnen werd met de bouw van 970 woningen. Op 1 december 1967 waren in aan bouw 12.151 woningen tegenover 14.195 op 1 december 1966. De daling in de woningbouw doet zich vooral voor in de woningwetsector en in de vrije sector. Op 1 december 1967 wa ren er echter rond duizend meer pre- woningen in aanbouw dan op 1 de cember 1966. Maandag I januari is om 6.30 uur een personenwagen, die op de Schiekade in Rotterdam ter hoogte van de Provenierssingel werd voort geduwd. aan de achterzijde aange reden. De personenauto die het on geval veroorzaakte, merk Toyota, reed vervolgens slingerend weg. Ge tuigen worden verzocht zich in ver binding te stellen met de politie (tel. 143144. toestel 4004). (Van een onzer verslaggevers) BURENHULP! Vooral dit werk heeft de heer II. Mast. oorzitter van de Rotterdamse Centrale voor het Buurtvcrenigingswerk, tijdens de don derdagavond in gebouw Palace gehouden nieuwjaarsbijeenkomst van deze centrale de aandacht van dc 46 aangesloten verenigingen gevraagd. De heer Mast noemde een dienstencentrum een buitengewoon nuttig instrument. Hü liet echter ecu waarschuwing volgen: Het is makkelijk praten in een vergaderzaal. Maar op dc vergadertafel ligt geen stofdoek, geen receptje dat weggebracht moet worden cn er ligt geen bloemetje." Verenigingen die nog niet zover met de burenhulp zijn. aldus RCB's voorzitter, moeten er direct mee be ginnen. En we moeten er nist altijd de kinderen op afsturen. De volwas senen dienen het zélf af te tasten. Over de burenhulp was ook gespro ken door de heer R. Langerak. wet houder voor de Sport en Recreatie. Met een hartelijk, langdurig applaus was hij verwelkomd. De wethouder vond het voor de wijkorganisatïes een bijzonder belangrijke taak om de vereenzaamden steun te verlenen en hij vroeg het bestuur van de RCB: TT et grootste droogdok ter wereld wordt in de zomer van dit jaar op de werf van Kockum te Malmö (Zweden) in gebruik genomen. Men heeft er dan iets meer dan 2 jaar over gedaan om het 405 meter lange en 75 meter brede bassin te con strueren. Geen enkei dok ter we reld is breder: in Japan zijn er al- teen nog wat langere te vinden. Kockum kan met zijn nieuwe dok schepen tot maximaal 700.000 ton gaan bouwen, maar omdat je "t in de tegenwoordige scheepsbouw nooit kunt weten, ziin er voldoende voorzieningen getroffen om het over enkele jaren met 100 meter te ver- De dag voor oudjaar bleek ein delijk, waarom de Nederlandse te levisie zo weinig belangstelling toont voor Rotterdam en de Rotterdamse haven: men verstaat de Rotter damse taal niet De NTS-nieuwslezer vertelde de kijkers, dat de zeven zeelieden van de bij Hoek van Holland gestrande Noorse coaster Advance ten slotte waren gered door „een, bootje van een roeivereniging". Waarschijnlijk door leden van de roeivereniging Nautilus in een oude acht. Hoe zou men ook in Bussum we ten, dat een vlet geen bootje en de Roeiersvereniging Eendracht geen roeivereniging is? De roeiers van De Eendraeht op de foto hierboven bezig met hun „vlet" op de Maas. Deze foto, die goed toont onder welke omstandig heden de roeiers vaak hun werk moeten doen, werd genomen door de heer A. Wijbrand, zelf lid van De Eendracht. lengen. Dan kunnen er schepen van 1 miljoen ton worden gecon strueerd. Worden die dan nog niet gebouwd en gaat 't ook met de orders voor de dan „normale" schepen van 200.000500.000 ton niet zo best, dan is er daar in Malmö nog geen man overboord. Het nieuwe dok is namelijk zodanig uitgerust, dat er tevens twee kleinere schepen ge lijktijdig gebouwd kunnen worden. Ongeveer dezelfde plannen heeft overigens Verolme, die zijn nieuwe dok op Rozenburg eveneens voor een dubbel doel wil gebruiken. In lllllllilllillllliülllllllllllllllilllllüllliilllllililll het achterste ricet de bouw van scheepsgedeeltcnin het voorste de reparatie van mammoets. Het lijkt er trouwens veel op dat de Nederlandse werf de ogen goed de kost heeft gegeven by de con structie van het dok in Malmö. By Verolme nog papier, maar in Zwe den spoedig werkelijkheid is een portaalkraan met een hefvermogen van niet minder dan 800 ton. Ook de kosten ontlopen elkaar niet veel. Kockum telde voor zyn nieuwe dok 80 miljoen, gulden neer; Verolme heeft voor het zijne een kredietgarantie van 75 miljoen gulden aangevraagd. De kapitein had de extra- oorlam voor Kerst al uitge schonken, maar nog hadden de opvarenden van het Finse vrachtschip Bemy een behoor lijke dorst. De haven van Phi ladelphia, waar ze de kerst dagen doorbrachten, bood ken nelijk te weinig gelegenheid die dorst te lessen. De Finse zee lieden braken ten minste het kompas open en dronken de vloeistof eruit op. Dat deze ongewone borrel best smaakte, bleek uit het feit dat de twee liters kompas vloeistof geheel opgingen. In het ziekenhuis bleek het metyl- alcohol te zijn. een zeer giftig goedje dat gebruikt wordt als anti-vries. Eén van de opva renden van de Berry zal nooit weer uitvaren T Tet kon niet uitblyven I nu ook een container er is voor mensen. Niet schrikken de tijd van mensonwaardige emigranten verschepingen keert niet weer. Deze container zoals hij in Amerika is ontworpen biedt geriefelijkheid aan 24 passagiers, die er over korte afstanden gemakkelijk en vooral snel mee vervoerd kunnen worden. TAe ontwerpers van de mensen- laadkist zien in gedachten al de container opgepakt door reuze- helikopters die ze met inhoud en al te bestemder plaatse afleveren. Zij Wijzen voorts op de mogelijkhe den voor het vervoer (of transport?» van passagiers tussen grote steden en tussen stadscentra en vliegvel den. We hóren de slogan al; „Al 'n vat. kist of krat van KLM gehad VOOR DE ZWEEDSE kapitein Erik Olsen is kustvaart iets dat je met een roeibootje doet. Is je schip zeewaardig zo redeneert hy dan kun je er net zo goed mee om de wereld varen. Hij deed 't ook. EIND VORIGE WEEK arriveerde hij met zyn 299 ton metende coaster Tove Lindinger in de ha ven van Belfast. Hy had er toen een reis van 69 dagen opzitten, die hem en zijn bemanning via Sydney. Fremantle en Durban naar Europa Stad gevoerd. Aan boord bevond zich 600 ton dyna miet en dat goedje schijnt een dergelijke reis wel waard tc zyn. KAPITEIN OLSEN is nu voor een lading van wat vrediger karakter uitgevaren. Maar wel weer ver: vismeel halen op IJsland en dat li Griekenland afleveren. Je komt zo nog eens ergens, al ben je dan maar coaster-kapitein, zegt Erik en vaart er wel bij. De 700 passagiers van het En gelse schip Franconia moesten het met de kerstavond van het vorige jaar zonder de aanwezigheid van kapitein Philip Read stellen. Ter wijl zijn gasten feestvierden, re pareerde de gezagvoerder eigen handig een mankement aan de stuurboordschroef van het ruim 22.000 ton metende passagiers schip. Gezagvoerders van de Engelse cruiseschepen worden er met voor betaald om dergelijke klusjes zelf uit te roeren. Maar in dit geval was het bittere noodzaak die ka pitein Read een duikerpak deed aantrekken en onder water liet afdalen In Tanger werd namely k het einde van de mohammedaan se ramandan gevierd en er zou geen werf te vinden zijn waarop men enige aandacht aan de ka potte schroef van de Franconia zou willen besteden. Gezagvoerder Read, een ervaren amateur-duiker, deed het dus maar zelf. Samen met eerste werktuigkundige Kenneth King dook hij onder het schip en begon aan het moeilijke karwei. Beide mannen konden slechts één uur onder water blijven: meer zuurstof was er niet aan boord aanwezig. Ze hadden precies 55 minuten no dig om de schroef a-eer heel te krygen. Geheel volgens schema vertrok de Franconia de volgen de dag naar Madeira. Houdt dit punt op de agenda van uw besprekingen." De heer Langerak had, namens het gemeentebestuur, grote waarde ring voor het werk van de centrale. Hij dacht aan het clubhuiswerk, de sport, de kinderkampen, de vakan tiebesteding, lezingen, excursies, ka dervorming en jeugddagen: „De vrije tijd neemt toe en zal steeds meer toenemen. Uw taken zullen groter worden." Voorzitter Mast kritiseerde het ver keerde begrip dat er nog al te vaak omtrent de buurtverenigingen heerst: „Ais je maar een feessie hebt. dan heb je het gehad." En ook hy sprak over het clubhuiswerk, dat helaas met een gebrek aan ruimte heeft te kampen. „En wat dit betreft", zei de heer Mast, „kunnen we op de eerste plaats rekenen op wethouder Langerak. Dat hebben we het laatste jaar gemerkt." Het programma van deze zeer druk bezochte nieuwjaarsbijeenkomst is verzorgd door vele artiesten, waar bij Martin van der Kley als gastheer optrad. (Van een onzer verslaggevers Oud-Dclfshaven, dat gisteren door de Rotterdamse raad tot beschermd gebied Is verklaard, zal aan de rand niet worden ontsierd door hoge flats of een hoog viaduct. Dit deelde wet houder Vorst mee in antwoord op ongeruste vragen van de raadsleden Dij'ksman (p.v.d.a.) en Snoek (b.p.). De besprekingen met de heer Hen- kes over de aankoop van het in zijn bezit zijnde pand, worden deze week afgesloten, zo hoopte de wet houder. De heer v. d, Vlerk (p.v.d.a.) toonde zich verheugd, dat etndeluk dc overeenkomst met de RTM is ge sloten. waardoor buspassagiers ook binnen de stad gebruik kunnen ma ken van de bussen van deze maat schappij. Wel vond liij dc tarieven (minimum twee kwartjesi aan rie hoge kant. Wat dit betref; kreeg hij de heer Groenendijk (c.p.n aan ziin zijde De buslijnen 62 en 63 'Hoogvliet) gaan weer over dc Shnge rijden. Het normale verkeer wordt over de Oldegaarde geleid en mag var de Groene Kruisweg met meer de Slin- gc op. Teil slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel om op de Meeuwenplaat op Hoogvliet een verzorgingscentrum voor bejaarden te bouwen. De kosten hiervan bedra gen bijna 7 miljoen. Bouw en exploi tatie geschieden door de Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden Meeuwenplaat te Hoog vliet. Gisteren vierde de heer P. A. van Heijningen in Rotterdam zijn vijf tigjarig jubileum in dienst van het Unilever-concern. Hij is een deraf- delingchefs bij de afdeling promo- tlons van Lever's ZeepïMaatschap- pij N. v. in Rotterdam, De heer Van Heijningen begon zijn loop baan m 1918. bij de toenmalige firma Van den Bergh aan de Nas- saukade. In 1933 ging hij over naar de administratie van LZM. f Dc heer II. Wer mee,ster, Lange Hd- leweg te Rotterdam, heeft de voorbije feestdagen niet met plezier tiaar de beeldbuis gekeken: ,,'t V/as vjeèr Ho kum en nog eens Hokum. Je word' er ziek van. Het lijkt of er maar één stad in Nederland is. Mok'im'" Dc heer Wermeester iu-rd o.m. ziek ran De Jordaan, rati tante Leen en van een interview met Piet Romer over het grote duel A faxFeijeuoord: ..Als zoon van vader Stic/been vond ik hem wel aardig, maar voor mij kan hij in het vervolg op zijn lorrenwa- gen bh/ven zitten." „Ik ben", zegt deze teleurgestelde teevee-kijker, „al jaren gepensioneerd en loop veel buiten. Ik ontmoet dan verscheidene ouwe collega's en vrien den. De algemene indruk is. dat er te veel aandacht aan Amsterdam wordt besteed en te weinig aan Rot terdam. 's werelds grootste haven stad. Maar dat is een kleinigheidje, niet belangrijk." Onze lezer is vooral teleurgesteld in de VARA („ook de Rotterdam mers hebben deze omroep groot ge maakt") en dat is natuurlijk zijn goed recht, maar dan moet hij ook de andere omroepen niet vergeten. Want voor alle geldt hetzelfde euvel: Er wordt te weinig aandacht aan Rotterdam gegeven. Dat Amsterdam meer aandacht dan Rotterdam krijgt. lijkt me lo gisch. Amsterdam is ten slotte de hoofdstad van het land waar voor al op cultureel gebied toch wel wat gebeurt. En het afgelopen jaar heeft er heel wat plaatsgevonden dat een uitgebreide verslaggeving voor dc teevee verdiende. Maar ik denk, dat niet alleen de Rotterdammers klagen, maar ook de Utrechtenaren, Twentenaren, Groningers, Friezen, enz. Ik maak me er niet zo druk om. Erger vind ik het wanneer er in een bepaald Amsterdams blad alleen maar badinerend over Rotterdam ge schreven schijnt te kunnen worden. Daarin lees je zelden een goed woord over deze stad. Pieter kan er en ik ben heus geen man voor wie er alleen maar een Rotterdam be staat wel eens erg boos over wor den. De heer X. Langerak uit Rotter dam-Zuid vond het ecu goed bericht, dat het Staatsbedrijf der Fosterijen vorig jaar een flinke winst heeft ge boekt: „Misschien komen er nog an dere verrassingen by, zoals flinke winsten op dc olie en hei aardgas en mogelijk zit dan heel Nederland straks op rozen, Wël zijn de huren cn vele prijzen aanmerkelijk hoger geworden, maar wie daar aandacht aan schenkt, is een kniesoor," Het bericht deed de heer N. Lange rak ook denken aan de ontwikke ling van de service var de PTT: ",Jn mijn jeugd woonde ik in een dorp langs een van onze grote rivie ren. Daar werd de post viermaal per dag bezorgd. In de buitenwijken een maal, maar die strekten zich dan ook uit tot een uur gaans buiten de dorpskom. Fietsen was er voor de besteller niet bij, alles ging te voet. Als de postbode voorbij ging, kon je er je horloge op gelijkzetten. Zondags en op nieuwjaarsdag werd er gewoon besteld. Van kerkelijke» zijde is daar bezwaar tegen gemaakt." Men riep de mensen op om op zon-t dag geen bestelling te accepteren,* Men kon zegeltjes kopen met het op- schrift „Niet bestellen op zondag", i Later gaven de Posterijen zegeltje? uit met Hostellen op zondag". Als dat zegeltje met op de enveloppe was geplakt werd de post niet op zondag bezorgd. Weer h.ter werd al- leen buitenlandse post op zondag bc- 4 zorgd. De laatste brief uit het bui- teniand ontvny ik omstreeks 1940 op zondag. Daarna was hei afgelopen l met de zondagsbezorging." J Nu gaan er al stemmen op, zo vervolgt de hee» Langerak, om -en j proef te nemen met één bestelling per dag. En het is de vraag of de zaterdagse bestelling bestendigd kan blijven. Moeten de posterijen op za- terdagen. zondager en feestdagen stilliggen? We krijgen die dagen toch ook gas, elektriciteit en water? En de trams en tremen blijven gewoon rijden. Voor Pieaer hoeft het niet. die be- - stellingen op zon- cr, feestdagen, maar de zaterdagse wil ik houden. - Die twee bcstellinger per dag ook. Die vier uit de jonge jaren \an de" heer Langerak vil ik echt met. maar twee lijkt me toch wel het minimum aan service dat de PTT zyn klan- ten kan bieden. Dan maar een beetje mir.der winst. PIETER SPREEUW. - 1 'Van een onzer verslaggevers) Volgende week dinsdag wordt op - de werf van Verolme up Rozenburg* de 23.000 tons bitumencarrier Ur- 4 shaiim te water gelaten. Het nieuwe schip is gebouwd voor." rekening van Grosvenor Shipping Company te Londen en :s zowel ge schikt voor het vervoer van bitumen als ruw? olie, r> lengte bedraagt, 175 meter de breedte 22 meter mt de holte 13.40 meter. De Urstiali-n heeft accommodatie voor 45 perso--* nen.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1