stichten Twist om luchthaven voor Londen ngsprijs -toernooi voor Service Paling heeft de toekomst Arbiters clansend het nieuwe jaar Dronken chauffeur aangehouden @i in Jongen bekent vijf inbraken Steen door raam postkantoor Heenvliet Fortuna-lopers in cross op Pumdigt Dick Aaidijk voorlopig uitgeschakeld Beloning voor jonge redder Jongetje (3) speelt met lucifers Examens voor accordeonisten J. Valk over zoetwatervis Aansluiting N O AD TSF LONDEN 149-1 Alternatief Esperaiito-agendo Niets aan MAANDAG 8 JANUARI 1968 HFT VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) Nog een paar dagen en de tafeltenniseotnpetitie gaat weer op volle toeren draaien. Schiedam, dat in de landelijke com petitie een steeds betere plaats gaat innemen, is zicli volop aan het voorbereiden. Service, NO AD en TSF willen in de komende tweede competitiehelft een goed figuur gaan slaan. B STANSTED SOUTHEND Ren boek met dit merk ls een waardevol werk (Van onze sportredactie) In de afgelopen week is weer het traditionele Elan-toernooi gehouden. In dit sterk bezette toernooi waar door de sterkste spelers uit de afdeling Rotterdam werd deelgenomen hebben verschillende Service-spelers door goede prestaties ervoor ge zorgd dat Service de fraaie verenigingsprijs in de wacht kon slepen. In het Friese dorpje Warte- na wijst de heer J. J. Valk ie dere toerist, die in het zomer seizoen bij hem paling koopt, er trots op. Zijn vader reed ln Wartena's eerste automobiel en stoof in Wartena's eerste mo torboot over de grote Friese meren. En als prpdukt van gezamenlijke inspanning op de boten, waar permanent zo'n 9000 pond vis in verzameld is, functioneert een eigen be dachte waterleiding- HAULS A I steeds beter in Voor Service gaat het in die tweede competitiéhelft om een plaats in de hoogste klasse van de NTTB. Door op de tweede plaats tc eindigen in de hoofdklasse krij gen de Schiedammers een kans via de promotieeompetitie door te dringen in het Nederlandse tafcl- tenniswalhalla. Voorzitter Wim de Raay ziet mo gelijkheden voor het eerste team. dat zal bestaan uit Dick Bussching. Cas van Koetsveld en de jeugdige Nico van Slobbe. (Van een onzer verslaggevers* Nog drukker en nog sfeervoller was de nieuwjaarsviering van de Schiedamse scheidsrechtersvereni- ging. vrijdagavond gevierd in de kan tine van Schiedam. De leden van SSV lieten zich niet afschrikken door het meer dan barre weer en waren toch naar het Harga-sportpark ge komen om dansend het nieuwe jaar in te gaan. 'In zijn korte nieuwjaarsrede stelde de voorzitter van de SSV. de heer L. Schotting, dat terugblikkend op 1967 het jaar. voor de Schiedamse arbiters niet het beste jaar is ge weest. Door een aantal ongelukkige om standigheden raakte" een paar scheidsrechters in het gips. Niet om dat zjj het'hadden verbruid op de voetbalvelden, 'maar gewoon omdat er een paar "ongelukken warer. gebeurd in hun'particuliere leven. ..Laat ons dat in het komende jaar niet meer gebeuren", zei de heer Schotting. Hij bracht in het bijzonder het be- stuur van de vereniging Schiedam dank voor het regelmatige gebruik van de kantine. Hierna kreeg het duo Slavenburg de gelegenheid om de danslustigen de kans te geven zich uit te leven. Een meer dan goede tombola zelfs voorzien van champagne zorgde ervoor dat de toch al niet volle kas van de arbiters geen al te grote aderlating onderging. Het was allang weer zaterdag toen de laatste feestgangers naar huis te rugkeerden. Het tweede team van Service blijft wat speelsterkte betreft niet ver achter bij het eerste team. Henk Eikmans, Hans Kreischer, Dick Boer en Hans Dries gaan dit tweede team vormen. Het bestuur zal de drie spelers, die aan de wedstrij den gaan deelnemen per wedstrijd bekijken. Mocht het zo zijn dat er onderling verwisseld moet worden dJlfn zal per wedstrijd worden bekeken wie wel en wie niet speelt. Het speelt nu in de eerste klasse van de afdeling en gezien de positie van het eerste team meet het tweede toch minstens in de overgangsklasse gaan spelen. 8 jan. Chr. Soc. Belangen, 19.00 uur ISW, studie assist en-econoom; 20 uur: Wijkver. Nieuwland. klaverjassen en schilderen. Arcade, 19.30 uur: De Verzamelaar ruilbeurs. 9 jan. Amstelbron, 20 uur: Ncd. Bond van Oud-Strijders, contact avond: Arcade, 20 uur: Cursus EHBO: 20 uur: Ned. Bond van Vogelliefhebbers. Chr. Soc. Belangen, 20 uur: Oratio, spreken in het openbaar (gevorder den): 18.30 uur: Wijkver. Nieuwland. ballet. Irene. 20 uur: Dienst Sociale Za ken. bijeenkomst. 10 jan.: Chr. Soc. Belangen. 20 uur: Alg. Fotoclub Schiedam, jaarverga dering: 20 uur: SBLO. sektie turnen verg. 11 jam: Chr.Soc, Belangen. 20 uur: Rhetorics. spreken in het Openbaar. Irene, 14 uur: Ned. Ver. van Huis vrouwen. bijeenkomst. Musis Sacrum, 20 uur: S.G. toneel wedstrijd. Utile Dulci met .Een vrouw moest verdwijnen'. 12 jan.: Chr. Soc. Belangen. 20 uur: SBLO. bestuursvergadering. 13 jan. Arcade. 20 uur: Green R B Society. Chr. Soc. Belangen. 20 uur: Moto- crossclub Schiedam, feestavond. Irene. 20 uur: Gruno. nieuwjaars bijeenkomst. Opstandtogskerk. 20 uur: Panlnue. fanavond. - Bank. 20 uur: Prema, the Untied (vun. Black Specs). St.-Anr.azusterstraat 49. 20 uur: De Druiventros, dansavond. 14 jam. Arcade, 20 uur: Instuif. Musis Sacrum. 20 uur: BRB '67. BIOSCOPEN: weekfilm Passage Theater: De Kanonnen van Nava- rpne. 2 en 8 uur (14 jaar). 'TENTOONSTELLINGEN: Stedelijk Museum tot 15 jan. Kersttentoonst. Otto Verhagen, schilderijen en teke ningen. Eigen aanwinsten 1967 en werk van de kunstklassen. Focus 16. Canadese fototent. Galerie Punt Vier. 10 jan.: Plet v. Stuyvcnberg, beeldhouwwerk. Gal. .Entrepot", tol 31 Jan.:Leen- ^prt Stokman, linosnede* ''Galerie De Graaff. tot 31 jan.: Pe ter Nijhuys. schilderijen. Zelfs een tweede plaats geeft recht op promotiewedstrijden naar de hoogste klasse. Of het zover zal ko men zal de tweede competitiehelft uit maken. De tegenstanders van Service ont lopen elkaar niet al te vee!.. Het zijn Xerxes uit Rotterdam. Steeds Hcger- TSB uit Den Haag, Never Despair uit Den Bosch, Irene uit Tilburg en AMVJ 2 uit Amsterdam. Hopelijk lukt het dit Service-team om Schiedam een plaats te bezorgen in de hoogste klasse van liet Nederlandse tafelten nis. Wanneer dat zo zal zijn, kan men als bestuur met nog meer kracht aandringen bij öe gemeentelijke auto riteiten op een betere speelgelegen- held, topt&feltenrüs waardig... Bij NOAD heeft herin de eerste competitiehelft niét r'i meegezeten. In vergelijking met andere jaren bleef succes achterwege. Freek Sut- torp. Rcné Schewe en John Buyk zul len er echter alles aan doen om zich in de overgangsklasse te handhaven. Het tweede team ziet zich voor de taak gesteld om zich met het spelen van degradatiewedstrijden te hand haven in de overgangsklasse. Sen aantal spelers, dat eerst'niet beschik baar was. hebben zich in het be lang van de vereniging weer wel be schikbaar gesteld. Nol Braak onder brak cr zijn trainingscursus voor. terwijl cok Frans Meijer weer be schikbaar is. TSF speelt, mede als voorbereiding op de maandag aanvangende tweede compctitiehelft, deze week de club- kampioenscliappen 19671968. Als vorm is dit jaar een negenkarop ge kozen. waarin alle spelers elkaar eenmaal ontmoeten; daardoor wordt het kampioenschap een zo zuiver mo gelijke krachtmeting. Vijf van de negen spelers werden door het bestuur geplaatst en behoe ven dus geen voorronde te spelen: John Schilperoord. Paul de Looze, Huug Wittop. Koning en de jeugdi ge Peter en Hans v. d. Broek, die in het vorige kampioenschap dc fi nale bereikten. Voor het aanwijzen van de overige vier deelnemers aan de negenkamp werden donderdag roorwedstrijden gespeeld: veertien deelnemers be twistten elkaar de beschikbare plaat sen. Han Wigmans en Bram Koogje verzekerden zich door een poule-zege direct van een finaleplaats: na een barrage van vier spelers veegden zich Will Baard en Peter v. d. Lely daar bij. Er wacht de TSF'ers donderdag een spannende strijd. De grote vraag is natuurliik of hei jongste lid. Hans v. d. Broek, er in zal slagen zijn het vorige jaar zo verrassend ver overde clubtite! te prolongeren. Vast staat, dat hij in een uitstekende verm verkeert: daar getuigt o.a. de zege van .die hij de vorige week in het Elan-toerncoi bij de junioren be haalde. Broer Peter v. d. Broek. John Schilperoord en mogelijk nu ook de preduktieve Paul de Looze moeten als clc ernstigste concurrenten wor den aangemerkt. Voor de competitie gokt TSF op "en plaats in de eerste klasse. De kansen ziin nu gunstig voer Paul de Looze en ziin mannen. TSF staat cp de tweede plaats en een goede kans op een plaats in de eerste klas zit er dus in. Peter vort de Broek. Paul de Looze en John Schilperoord zijn o.i. wel in staat om TSF die eerste klas In te loodsen. (Van een onzer verslaggevers* De achttienjarige B. G. die don derdagavond door de Vlaardingse politie werd aangehouden tijdens een inbraak in de kantine van de voetbalvereniging De Holiandiaan heeft bekend, dat hij vijfmaal bij de Holiandiaan en twee maal bij RKWIK heeft Ingebroken. In Schie dam heeft hij acht inbraken-in kan tines gepleegd De buit bestond uit. etenswaren, grammofoonplaten, fles sen wijn en dergelijke. X* "5 '.vWi-' -.<••£> A:: s x A •,5->\>v< - Y-v Yv>>- Y» (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond heeft iemand een in een doek gewikkelde steen door een raam van bet postkantoor van Heen- vliet naar binnen gegooid. Er bevond zich op dat moment iemand in het Kantoor, maar dit was van de straat zijde niet te "zién. Later die avond, om .kwart over. twaalf werd de Heenvlietse brand weer gealarmeerd wegens brand in een kantoor van de oude grasdroge rij aan de Kanaalweg. Het houten gebouw ging geheel in vlammen op. Men denkt aan brandstichting. De politie stelt in beide gevallen een ondersoek in. Na een snelle achtervolging heeft de Gorkumse politie vrijdagavond de uit Vuren afkomstige automobilist A. van M. aan gehouden en geconsta teerd,-'dat deze zijn auto onder in vloed bestuurde. Om kwart voor negen was op het politiebureau een melding binnenge komen, dat in de Haagstraat een verkeersbord omver was gereden. Op de Lingedijk in Dalem kreeg men de dader te pakken. Hij krijgt zowel voor het rijden onner invloed als voor het doorrijden na een aan rijding een proces verbaal. Een aantal Fortuna-atletcn heeft deelgenomen aan de Duindigt-cross op en om de renbaan „Duindigt". Bij de seinoren, die 7200 meter moesten lopen, was Bertus Stigter de eerst aankomende Fortunees. Hij werd 28e van de 100 deelnemers in 25 min. en 18 sec. Hij werd op de voet gevolgd door Jack v. d. Meer. die in 25 min. en 33 sec. als 31e eindigde. Joop den Broeder wérd 62e in 27 min. en 43 sec., Veteraan Herman Smit (48) bleek nog voldoende conditie te beziten om deze afstand tot een goed einde te brengen. Onder de A-junioren bevonden zich drie Fortuna-atleten: John van Gils werd 10e in 14 min. en 29 sec. over de 4.000 meter. Ton van der Meer werd 12e in 15 min. en 02 sec. en Gerard Teerds werd 17e in 15 min. en 24 sec. Dick Ringlever bleekby de C- junioren weer een ioper met toe komst te zijn. Op de 1.000 meter werd hij 2e in 5 min. en 13,2 sec. Koos Siieker werd 10e in 7 min. en 18 sec. Bü de meisjes B werd Monique Hof stee 9e in 6 min, en 41 sec. over de 1.000 meter. Sjaan Paalvast werd hier 10e in 6 min. en 54 sec. Janna Vink werd 12e bij de meisjes C. ZU moesten 600 meter afleggen. Haar zus Meinsjc Vink werd bij dc dames 14e in 9 min en 35,6 sec over I de 1500 meter. In een onbewoond pand aan de Struyckstraat in Vlaardingen heb ben jongens zaterdagmiddag brand gesticht. Dc brandweer doofde het vuur met twee stralen. Het vuur heeft weinig schade aangericht. (Van onze sportredactie) HBSS heeft zaterdagmiddag een oefenwedstrijd gespeeld tegen het Maassluise Excelsior en deze strijd met 03 verloren. De Schiedammers leden dit weekeind nog een verlies. Dick Aaidijk kwam met zijn auto in een slip terecht en liep daarbij een hersenschudding op en een vlees wond aan zijn knie. HBSS hoeft dus voorlopig niet op deze speler te reke nen. (door Harold Jackson) Waar komt Londens derde in ternationale luchthaven, die over een jaar of tien zeker gereed moet ziin? Bü Stansfed, zegt de regering- Wilson en at) zwaait met rappor ten van een regeringscommissie die dat ai een paar Jaar geleden zo heeft gewild. Maar voordat deze beslissing ln daden zal zijn omgezet zullen Wilson, zijn ministers en zijn adviseurs heel wat tegenstand dienen te overwinnen: de opposi tie tegen het plan-Stansted is eensgezinder en groter dan bij welke controversiële kwestie waarmee Wilson tot nu toe ge confronteerd is geweest. Stansted is een plaatsje op on geveer vijftig kilometer ten noot doosten van Londen. Het ligt in een rijk landbouwgebied en heeft door zijn vele oude bouw werken en de landschappelijke schoonheid van zijn omgeving een belangrijke recreatieve func tie. De tegenstanders van het Stansted-plan voeren aan dat zo wel de landbouw als het toerisme in deze streek een onherstelbare klap zal krijgen als hier de nieu we luchthaven komt. Er zullen zich. zo menen ze, vele indus trieën vestigen eft het geluld van supersonische vliegtuigen zal voor altijd de rust verdrijven. grote afstand ten opzichte van Londen. De voorstanders hebben laten vaststellen.onder andere door Nederlandse waterstaatdeskundi- gen met Schiphol ervaring, dat de door de overheid berekende drai- nagekosten veel te hoog zijn. En de afstand naar Londen behoeft volgens hen geen bezwaar te zijn gezien de ontwikkeling van het korte-afstandsverkeer (monorail)-. Op degelijke manier heeft men ook de andere argumenten van de regering weerlegd. Ze hebben een alternatief dat voldoet aan een van de belang rijkste voorwaarden: het vlieg veld dient ten noordoosten van de stad te komen opdat het ver keer van de andere luchthavens. Gafcwiek en Heathrow, niet ge hinderd wordt. Men heeft Foulness, een schiereiland in de Noordzee vlak bij Southend-on-Sea aangedra gen. Het is thans een militair oefenterrein. De overheid is tegen dit plan wegens de hoge dralnagekosten van het moerassige gebied en de Een aanwijzing voor de omvang van de oppositie tegen het plan- Stansted Is een debat over deze zaak to het Hogerhuis, dat on langs is gehouden. Van de 150 leden bleek er slechts één voor stander te zijn. Verder hebben bladen als The Times en The Guardian vernietigende commen taren losgelaten. Toch schijnt Wilson hardnek kig vast te houden aan het Stansted-plan. En dat verbaast velen. Niet alleen omdat het plan een van de vele kwalijke erfenissen is waarmee Wilson door zijn conservatieve voorgan gers ls opgescheept, maar boven dien, kan het hem vele stemmen kosten bij verkiezingen in Groot- Londen. het dichtstbevolkte ge bied van Engeland, waar de kwestie speelt. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag 30 augustus 1967 heeft de 6-jarige Henricus J. W. Melief, de 3-jarige Karpert J." Kinneging uit het water van de Swammerdamsin- gel in Schiedam gehaald. Dit jonge tje was spelenderwijs in het water geraakt. Het bestuur van het Carne gie Heldenfonds, dat van deze red ding een rapport heeft ontvangen, heeft besloten de jeugdige Melief voor zijn moedig en verdienstelijk optre den te belonen met een speelgoed auto met opschrift. Burgemeester Roelfsema heeft deze jongen en zijn moeder ontvangen op het stadhuis, waar hij hem de auto heeft overhandigd. Merkredon. la iOan de januaro klubvespero. Parolkaskado ce kado H. Letsch sr Lekstraat 100 b. Cu vi ne plu havas intcreson pri Esperanto? Zaterdagmiddag is brand ontstaan in een huis aan de dr. Schaepman- straat in Viaarciingen. Een driejari ge jongen van de familie de Z. had een doosje lucifers te pakken gekre gen en was daarmee in de slaapka mer gaan spelen. In zijn bed begon een begin van brand, maar de moe der ontdekte dat nog bijtijds. Een buurman heeft het brandje met een paar emmers water geblust. De brandweer heeft de smeulende ma tras verder gedoofd. In de Vlaardingse muziekschool Dominant zijn vorige week muziek- examensvoor accordeon gehouden. Deze examens, die worden georgani seerd door de werkgemeenschap van accordeonorganisaties in Nederland, zijn erop gericht het accordeonspel te stimuleren en op een hoger peil te brengen. De examens zijn landelijk én werden in verschillende plaatsen afgenomen. Ze zijn tweeledig en om vatten een praktisch- en een theore tisch gedèeltc Examinatoren waren de lieren Fr. van Capelle en W. de Kuiter. Uitslagen: Graad elementair pnt. Léo Hengevela 70 Frans Paul Gast 67' Mevrouw W. Klootwijk 77 R. Janson 64'i Peter de Man 68 li Hennie de Klein74 Judie Baas 79 Annelies Bel. 75 The Kwak 86 Son ja Uljee 81 i4 Graad A pnt. Gertie Weerheim 8344 Ria Bakker 74 Laura Bal 70 Fokke Gietema 77'.» Toos van Gent 75 Margriet v. d. Hoek 75 Christien Peters 80 Graad B pnt. Wim v. d. Oever 74 Wies van Marion 75'i Diana Noordegraaf 69 Ria van L'mbden 71 Joke de Zwart70 Ineke Langstraat 77's Wim Langstraat 69 L Graad C pnt. Bob Dekenga 79 Is Nel Breijer 84'» Gistermorgen kwam de sleepboot Bertus Gorkuni.binnenvaren met een gewonde aan boord., De matroos J. S. G. was bij het aanmaken van een sleep met zijn voet in de nylon tros beklemd geraakt. Dat gebeurde op de Merwede tus sen Brakel en Zuilichem De man werd in Gorkum overgebracht naar het streekziekenhuis. De sleepboot was afkomstig uit Gent. Opvallend was de goede vorm die 2e-teamspeler Hans Kreischer toon de. Hij slaagde erin de eerste prijs te winnen in de overgangsklasse. In de finale klopte hij J. Tuincnhurg (81 Up) in drie gaines, nadat hij daarvoor Van der Aa en J. Buyk naar nederlagen had gespeeld. Eerder in de week had Aad Broe- ren de 2e prijs in de juniorenafdeling gewonnen. Winnaar was hier de Schiedamse TSF-junior Hans van de Broek, die daarmee ook een keurige prestatie verrichtte. In de hoogste groep, de hoofdklas se. waren alle eerste-teamspelers van Service van de partij. Cas van Koets veld was verrassend gauw van het wedstrijdtoneei verdwenen, doordat dc la Fontaine (Eendracht) hem vrij onverwacht uitschakelde. Nico van Slobbe en vooral Dick Bussching de den het dit keer beter dan hun aan voerder. In de halve eindstrijd stonden zij tegenover elkaar en het goede spel van Bussching resulteerde in een 3- games-overwinning. Bussching zag in de finale de sterke Elan-speler Rei- necke tegenover zich en het was geen verrassing dat deze Duitser in twee games de winst naar zich toe trok. Van Slobbe klopte de la Fontaine nog in de strijd om de 3e prijs en dit gaf ook de doorslag tot het win nen van de verenigingsprijs, waarop Service nu voor de tweede achter eenvolgende keer beslag wist te leg gen. Deze week begint voor Service 1 ook de belangrijke tweede competitie helft, waarin men de kans krijgt een plaats te veroveren in de ereklasse. Zaterdag komt Xerxes uit Rotterdam op bezoek. De strijd in de Beurs be gint om 17 uur. In de tafeltennisagenda van de Service-spelers staat voor de komen de week ook nog andere evenemen ten genoteerd. De strijd om het club- kampioenschap van Service en as. zondag de strijd om het Rotterdams kampioenschap. Er wordt gespeeld in een achtkamp en by die acht spelers bevindt zich het hele eerste team en ook hier kunnen zij een vooraan staande rol spelen. Ai deze dingen hebben de vis- en palinghandtl Valk groot gemaakt. Het zijn lichtpuntjes in het leven van een man, die vanuit het hoge Noorden, vele verre streken van Ne derlandse zoetwatervis voorziet. Lichtpuntjes voor hem om over te praten in bet drukke leven, dat hij met ziin tweemansbedrijfje leidt. AI zeventig jaar zit de familie Valk in het vak. Eerst grootvader Valk, die de vis nog zelf uit de meren haalde; toen vader Valk, die het volgens zijn zoon 'een stukje slimmer bekeek* en een groothan del stichtte: en ten slotte J. J. Valk zelf. Vanaf 's morgens zes uur tot 's avonds rijdt hij met zijn speciale tankauto de Friese beroepsvissers langs om vis te verzamelen. Zoet watervis en paling, "want daar zie ik de meeste toekomst in.' Zoals een grote rokerij naast zijn huis ge tuigt. Of zijn zoon deze traditie voort zal zetten? "Nou, ik weet het nog zo net niet. Mijn zoon kan aardig leren, we moeten eerst maar eens zien, wat daaruit komt. Voor mij was het een logische zaak, dat Ik in het bedrijf kwam. Ik was niet so'n bol op school.' Niemand zat deze man, die van de vi* moet leven, overigens ooit zelf op het water zien. Hij zal nimmer op zomerse dagen de hengel uitwerpen. 'Ik «ie elke dag viz, mi) krijgen ze zo g»k niet. Ik vind er niets aan.' Naam: J. J. Valk. Leeftijd: 49 jaar. Beroep: drijft een v**- "n pa- linghandel in Wartenc 'Fries land). Beroepsvissers zorgen er voor, dat de firma Valk aan vis komt. Het is een tak van Dedrijf, die op het ogenblik to Friesland in beweging is. "Ja," zegt Valk, 'door het sanerings fonds vertrekken er steeds meer mensen. Er blijven nu alleen aar dig grote bedrijven over. Da's maar goed ook. De kleinere kunnen hier geen brood ta verdienen,' Via de trein en de groothandels raakt de heer. Valk .zijn vis kwijt. Vooral in Frankrijk, waar de grote liefhebbers van zoetwatervissen als snoek huizen. 'Maar ook dat wordt moeilijker. Want Polen en Zuid- slavië leveren tegenwoordig goed koper. Daarom is de verkoop van snoekbaars nog nooit zo iaag ge weest als dit Jaar. Daarom ben ik een beetje aan het omschakelen. Paling, dat is de vis van de toekomst voor ons.'

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2