Y oormalig verzet begraaft ies v.d. ort M. REESE Druk bezochte avond Schiedamse ilmkring Brabant Busje grijpt auto clie weg oprijdt vincra Auto schept vrouw in dikke mist Het voederen der dieren I Drift tot autori jden niet bedwongen WALDO N.V. W{ Verdachten in pijpleiding- zaak in verzet Kort gezegd Ruilverkaveling in Hollanden ver achteraan Vechtpartij in stuurhut over wijze van varen Causerie over ontwikkelings hulp V Eis jaar en vier maanden Hoteleigenaar bekent plegen van abortus I MORGEN START HALFJAARLIJKSE OPRUIMING DAMESHOEDEN 8. WISSELKOERSEN OPRUIMING Keuze OVERHEMDEN Burgerlijke Stand Kenmerk van goede smaak Automobielbedrijf I Citroen-agent j Kinderen collecteren voor gefingeerd doel WOENSDAG 17 JANUARI 1963 HET VRUE VOLK (ADVERTENTIE) DAMESHOEDENMAG. HOOGSTRAAT 60 MET HAAR VAN Zijden MELUSINE-HOEDEN van 39.95-NU22.50 VELOURS HOEDEN van 29.95 NU 19.91 Prima VILTHOEDEN van 18.95 NU Onze nerts- en model- hoeden 15 tot 20 pet. KORTING (ADVERTENTIE) foto. Film ■'x&" (ADVERTENTIE) SPECIALE AANBIEDING Wit - zelfstrijkend 10.95 2 stuks voor 20.00 Keperflanel PYJAMA'S 12.95 NYLON ANKLETS1.25 TRICOT NYLON OVERHEMDEN 9.95 HERENPARAPLU'S 8.95 HERENMODES Broersvest 56 - Schiedam (ADVERTENTIE) VOORDEELVERKOO P KOSTUUMS 100.- ISO.- 200— DASSEN 3— 7— HERENMODE - HERENKLEDING Oranjestraat 2T. Schiedam (Van een onzer verslaggevers) „Hoewel hij geen rijbewijs bezit heeft deze verdachte zijn drift om auto te rijden niet kunnen bedwingen". Tot die con clusie kwam de officier van Justitie in de zaak tegen de 19- jarige isoleerder C. de D. die gisteren voor de rechtbank te Rotterdam terecht moest staan omdat hij een personenauto had gestolen, met een vals rijbewijs gereden had en na het ver oorzaken van een aanrijding met drie andere auto's zich niet bekend had gemaakt. (ADVERTENTIE) Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 -x - -1 Houtvester Heinz Miillervan. het Neuhof-reservaat in Gar delegen (bij Maagdenburg in Oost-Duitsland) vult hier de voederbakken voor de in het wild levende herten, die er in de moeilijke wintertijden gre tig gebruik van maken. PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag is onder grote be langstelling, vooral uit de kringen van het voormalige verzet. Nies van de Kort. de vroegere Schiedamse verzetsstrijdster, ter aarde besteld. Aan de teraardebestelling ging een kerkdienst in de Opstandings- kerk vooraf. Daar werd het woord gevoerd door de hee. C. Mulder, hoofdbe stuurder van de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Ver zet. Na hem sprak de heer P. de Vries namens de Stichting '40"45, terwijl ook de heer H. van Huiten, die als oud-schoolhoofd vee! met de overledene te maken had gehad, het woord voerde. De heer E. van der Pas sprak namens het gebundelde verzet uit Schiedam. Dominee Klaasen leidde de kerk dienst en hij sprak ook aan het graf een kort woord. Dit geheel Nederland waren oud verzetstrijders naar Schiedam geko men om Nies van de Kort naar haar laatste rustplaats te vergezel len. V-.'- (Van een onzer verslaggevers) Doodstil verlieten de leden van de Schiedamse Filmkring en overi ge belangstellenden de kantine van de nieuwe rijks-h.b.s. en m.m.s. aan de Hugo de Grootstraat, zeer onder de indruk van Ingmar Berg mans aangrijpende meesterwerk De Maagdenbron.: een jilm die ook bU het herzien iceer talrijke filmliefhebbers heeft getrokken. Ook nu waren naar verhouding vee! middelbare scholieren van de rijks-h.b.s.. het Spieringshoeklyceum en het Stedelijk Gymnasium bij de voorstelling, die gisteravond werd gegeven, aanwezig. De kantine was geheel gevuld. Vooraf heeft voorzitter dr. J E. W. Spronk in zijn openingswoord de vertoning van twee Nederlandse kor te films in het voorprogramma aan gekondigd: Herman van der Horst's bejubelde „Vieren maar" en een nieuwe korte film. vervaardigd in opdracht van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk Werk. „Meisje. Basje, Bertje" van Ruud van Hemert. Immers, de filmkring, die steeds meer belangstelling gaat trekken in Schiedam, gaat ook in het vervolg de aandacht richten op de ontwikke lingen in de Nederlandse cinemato grafie. Engels pond Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo's 8,685—3.69! 3.6öiV- 3.60H 7:1.18—73.23 7.25!7.255 82.97è—83.02è 69.844—69.894 89.984—90.034 48.324—52.374 50.47—50.52 3.32/*3,32 ji 57.694—57,744 13.931—13,941 12,631—12,642 BIJ Tninlaan 88 - Telefoon 267464 Mrg. Nolens!*»» 702 - Tel. 262076 Schiedam Twee verdachten in de „pijplei ding-affaire", die begin oktober van het vorig jaar aan het licht kwam, hebben bij de Bredase officier van Jnstltie mr. J. C. Louet-Feisser ern stige bezwaren kenbaar gemaakt te gen een strafvervolging. Een van hen is de uitvoerder van het ingenieursbureau, dat de super visie had over de aanleg van de pijp leiding vanaf het Botlekgebied via Noord-Brabant naar de staatsmijnen in Zuid-Limburg. De ander is uit voerder tij een aannemersgedrijf uit Wolvega. Zij hebben mr. Louet-Feis ser meegedeeld in verzet te zullen gaan tegen de komende tenlasteleg ging. Daarom zal mr. Louet-Feisser de ze week eerst een zogenaamde ..kennisgeving van verdere vervol ging" laten uitgaan. Deze kennisge ving m->akt het mogelijk, dat een eerste b< ïandeling van de zaak voor de volledige rechtbank tijdens een besloten bijeenkomst kan geschie den. Keurt de rechtbank tijdens deze bijeenkomst de gronden goed. waar op de „kennisgeving" is gebaseerd, dan zal een officiële rechtszaak vol gen. Tegen de derde verdachte, de ca féhouder-grondwerker F. V. uit Wa genberg zal in het geheel geen straf vervolging worden ingesteld. Alle drie de verdachten hebben enige tijd in vo— -rest gezeten. „Vieren maar", de met prijzen overladen documentaire van Her man van der Horst, waarvan deze week zijn nieuwe film Toccata in première gaat. imponeert door de geweldige dynamiek in benadering van de visvangst op de Doggers- bank. Zijn film is vitaal, warm en menselijk en kreeg bij de leden van de filmkring een goede ont vangst. Vanmorgen is op de Van Heem- straweg onder Zuilichem de 12- jarige scholier C. P. Droogers uit Zui lichem om het leven gekomen. Hij was per fiets op weg naar de chr. ulo-school te Aalst en werd door 'n hem achterop komende auto aange reden en op slag gedood. Baron Werner von Blumenthal. oud-directeur van de Westduitse Opel fabrieken, is in een jachtreservaat in de Afrikaanse staat Tanzanië door een olifant aangevallen en gedood. Voor de rechtbank in Duisburg staat de 65 jarige pastoor Bernhard von Heyoen terecht, die 340.000 mark uit kerkelijk vermogen voor privé- doeielnden aangewend zou hebben. De Poolse natuurkundige prof. dr. Leopold Inleid is in de nacht van maandag op dinsdag op 69-jarige leeftijd in Warschau overleden. In- feld is bevriend geweest met Ein stein, met wie hU van 1936 tot 1938 in de Verenigde Staten samenwerk te. Geheel anders is .Meisje, Basje, Bertje" In 1966 gemaakt door Ruud van Hemert. Het gaat over een probleem van een jongedame, die twee jongeheren bemint, maar niet tot een keuze kan komen. Dit ver haaltje wordt doorspekt met het „klassieke" gebeuren,van de verwis selde brief, waaruit nare gevolgen voor haar ontstaan. Aüerchannantst, zonder pretenties en vlot gefilmd. Na de pauze het hoogtepunt van de avond De Maagdenbron van een van. de meest omstreden Zweedse filmers. Ingmar Bergman, waarvan de Filmkring tot nu toe De Avond- maalsgasten en Het Zevende Zegel in vorige voorstellingen heeft ver toond. De volgende voorstelling van de Schiedamse Filmkring is op dinsdag 20 februari opnieuw in de rijks- h.b.s. met Francesco Rosi's Wie doodde Salvatore Giuliano? een film over de Maffia. Dit wordt de pre mière voor de Rijnmond. Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen werd op Rijksweg 15 ender Herwijnen een auto. die vanaf de vluchtstrook de weg kwam opge reden. gegrepen door een VW-busje. De chauffeur. Van M. uit Schiedam, werd eruit geslingerd maar kwam er met een hoofdwond af. Zijn wagen was total-loss. Hij had het busje, dat bestuurd werd door de uit Leerdam afkomsti ge B.. niet gezien, doordat zijn ruit beslagen was. DELFT (ANP) Het stemt tot ongerustheid dat de provincies Noord- en Zuid-Holland op het ge bied van de ruilverkaveling ver ach teraan komen. Dit zei de heer F. A. van den Berg, voorzitter van de christelijke boeren- en tuindersbond Holland-Brabant, vanmorgen in de algemene vergadering van xfin orga nisatie in Delft. Van de door de overheid voor 1968 beschikbaar gestelde gelden voor ruilverkaveling, zo zei hij, zal slechts ruim acht percent aan de Hollanden toevloeien. Hij gaf toe dat er in het verleden in dit gebied te weinig ruilverkave lingen zijn aangevraagd en dat er te veel zijn afgestemd. Aan de andere kant vroeg hij zich af of het nu be slist noodzakelijk ls, verschillende ruilverkavelingsobjecten in het wes ten zo lang te laten wachten op be paalde planologische ontwikkelingen of om de verkavelingen in een be paalde vaarpolder uit te stellen tot die in een andere vaarpolder gereed zijn. De heer Van den Berg stelde ook de vraag aan de orde of men met de landschappelijke aankleding van het te verkavelen gebied, grotendeels met grond van de stichting Beheer Landbouwgronden en ten koste van meer mogelijkheden voor bedrijfsver- groting, wel op de goede weg ls. Wat de ruimtelijke ordening be treft: de heer Van den Berg vond dat er gezocht moet worden naar wegen om de agrariërs van het be gin af bij de plannenmakerij te be trekken. Hij vond het een onverkwik kelijke zaak dat boer en tuinder niet of nauwelijks betrokken werden bij plannen voor midden-Delfland, de Furmer, Spaarnwoude. Oranjepolder en andere gebieden. (Van een onzer verslaggevers) Ruzie met zijn eerste stuurman over diens wijze van varen heeft tot gevolg gebad, dat schipper S. P. T. zijn motorzandzuiger Friesland nu alleen over de Nederlandse wateren moet loodsen. De schipper had vanmorgen om streeks half vijf op het Hollands Diep onder Strijen aanmerkingen op de wijze van varen van zijn eerste stuurman. T. B. De schipper kreeg een snedige op merking terug, wat de stuurman een klap op zijn gezicht kostte. Vechtend rolden de mannen over de vloer van de stuurhut- Zij liepen hier allebei een g»zwoIler»;-lip bij op. Boos stapte de eerste stuurman la ter van boord. De tweede stuurman ging uit solidariteit met hem mee. Beiden stapten in Dordrecht op de trein naar huis. Dr. M. VV. J. 3L Broehmeijer, di recteur van het Defensie-Studiecen trum in Den Haag sprak dinsdag avond in de bovenzaal van gebouw Triangel voor de leden van de Stu diekring Viaardingen over Ontwik kelingshulp In Azië. Hij ging vooral in op de economi sche vraagstukken, die samenhan gen met de ontwikkeling in Azië. Kortgeleden keerde dr. Broektneijer terug van een reis van twee maan den naar het Verre Oosten. Dr. Broekmeijer zei. dat men een verkeerd beeld heeft van de ontwik kelingen in de onderontwikkelde ge bieden. Nederland krijgt in de „krimpende wereld" meer en meer te maken met de ontwikkelingshulp. Naast bestuurlijke moeilijkheden is er een tekort aan kennis en aan kapitaal. Willen deze gebieden een kans krijgen, zich zelf te ontwikkelen, dan moeten zij financieel worden ge steund. terwijl zelfwerkzaamhed kan worden aangemoedigd door het ver strekken van „gereedschap" en an dere middelen. OPRuimk. WOERDEN De 46-jarige sta tionsambtenaar J. L. uit Woerden kwam dinsdagmorgen aangifte doen bij de politie dat hij rond acht uur de 26-jarige mevrouw .M. J. Mulder-Grondman bad aan gereden. De heer L. reed in een personenauto over Ba rwou ts waar- der, richting stad, bij dichte mist met naar schatting een zicht van niet meer dan dertig meter. Op een gegeven moment had h(f plotseling de wielnjdster voor zijn auto gezien en kon haar niet meer ontwijken. Volgens zijn verklaring zou het achterlicht van het rijwiel niet hebben gebrand. Omdat het ri'- wiel gedeeltelijk was vernield kon een en ander niet worden gecontroleerd. De wielnjdster meende dat het ach terlicht wel in orde was. Bij de aanrijding werd mevrouw Mulder geschept, kwam op het dak van de auto en vervolgens in de berm terecht. Zij liep een hersenschudding en fikse schaafwonden op, He» slachtoffer werd door de automobilist naar haar woning gebracht, waar een arts de eerste hulp verleende. Ook de auto liep r.ogal wat schade op. SCHIEDAM Geboren: Gerard z.v, G Boer en G Aten: Oeertien J d.v, J T Vlasveld en H Wlttekopf: Patrice R H z.v. H o van Geloven en C M Baars; Andrea d.v. A van Vliet en C Muishout. Overleden: F J Spaak. 4% j.r G Lammeren. 54 j.; M Bons, 2 Wken. CAMEL BLAZERS 45— COLBERTS 59— 99— DEMIES met 40 KORTING OVERHEMDEN per stuk 13.90 (3 voor 39. SOKKEN 2.50 PYJAMA'S 18.50 (2e voor 16.50) USELER De officier van Justitie eiste een jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Dat laatste vergrijp had eerst gepleegd. Om de ontdekking te voorkomen dat hij zonder rijbewijs achter het stuur had gezeten, was hij na het veroorzaken vart de drie voudige botsing doorgereden. Een week later ram hij een gepar keerde auto weg waarmee hij ging rijden na zich voor ƒ20,bij een autohandelaar van het kenteken bewijs van een andere auto van het zelfde merk te hebben voorzien. Hij liep tegen de lamp doordat de oor spronkelijke eigenaar van de auto hem zag rijden. In zijn pleidooi betoogde mr. H. M. Behrends dat zijn cliënt door zijn lichaamslengte voor een grote knul doorging en zich toen ook groot wilde voordoen. Ook door het slechte contact met zijn ouders gleed hij af waardoor hij in de tweedehandsauto handel terecht is gekomen. Omdat hij dringend begeleiding behoeft drong pleiter aan op een deels voorwaart ?- lyke straf. De koopman H. van D. die de vo rige verdachte aan het vaise ken tekenbewijs geholpen had. moest daarna voor het hekje komen. Hem was tenlaste gelegd dat hij de ken tekenbewijzen van vijf door hem ge sloopte auto's niet had ingeleverd en een daarvan verkocht. Hij verontschuldigde zich door te zeggen dat hij met die door de sloop overbodig geworden documenten geen raad wist en ze daarom meestal maar weggooiden. Het hoofd van de afdeling ken tekenbewijzen bij de rijksdienst weg verkeer verklaarde als getuige dat deze verlopen kentekenbewijzen hij het rijkseigendom zijn en dat bij inleve ring een bedrag van ƒ3,wordt ver goed. De officier van Justitie ging ervan uit dat verdachte wist dat hij de do cumenten had moeten inleveren en eiste wegens verduistering van het verkochte document ƒ200,— boete en veertien dagen voorwaardelijk en voor het niet inleveren van vijf kenteken bewijzen vijf boetes van ƒ5, In beide zaken doet de rechtbank over veertien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) D<* 31-jarige hoteleigenaar P. Z. uit Egmond heeft bekend abortus te hebben gepleegd bij de Zl-Jarige ser veerster P. V. Hij wordt ervan ver dacht, d. ie maal pogingen te hebben aar gewend om zwangerschappen bij het meisje te verstoren. Hierover bestaat echter enige ver warring. omdat de serveerster bij het onderzoek is teruggekomen op haar verklaringen die zij eerder tegenover de politie te Egmond «.an Zee had afgelegd. De hoteleigenaar en zijtt vriendin, met wie hij nu de scheidingsproce dure met zijn vrouw achter de rug Ls wil trouwen, moesten gisteren voor de Alkma&rse rechtbank ver schijnen. Z. bekende in 1963 by da serveerster, met wie hij een verhou ding had, abortus te hebben ge pleegd. Dat geschiedde In de badcel van zijn woning. Pogingen om zowel in 1964 als in 1965 zwangerschappen van het meisje te onderbreken, ont kende hi). De officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigersman, eiste tegen Z. «en ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk en on dertoezichtstelling van het Neder lands Genootschap voor Reclasse ring. Tegen het meisje eiste hij een maand gevangenisstraf. Over veer- tien dagen volgt de uitspraak. De Vlaardingse politie heeft twee kinderen uit Maassluis aangehouden die in.de omgeving van het Mendels- sohnplein en de Röntgenstraal in viaardingen hadden gecollecteerd voor een gefingeerd doel. Ze hadden de opbrengst in hun eigen zak ge stoken. De goede gevers hebben het geld teruggekregen. vfe

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1