PCG-fractie nog steeds geschokt over levend naakt in museum Deze hele scène is een bespotting van de overheid, de Gee ft Schiedamse burgerij wel voldoende steun Debat met scherpe kanten over zaak .Brandersbuurt 55 Vijftienjarige verdacht van inbraak Honkballers werven donateurs Pieterman Glas: stijgende omzet Walgelijk Geen lachertje' Zuinig zijn... Overzicht Uitstel Geen keus Verbouwereerd DINSDAG 23 JANUARI 1968 HET VRUE VOLK (Van een onzer verslaggever») „Deze hele scene is een bespotting van de overheid, de plaatselijke overheid, uw college, de raad Ziedaar enkele woorden, gelicht uit de toespraak van de heer S. Kuiper, voorzitter van de Protestants Christelijke Groepering in de Schiedamse gemeenteraad, die pas gisteravond in de ge legenheid was om iets te zeggen over het „blote incident" in de aula van het Stedelijk Museum en de twee petities over het museumbeleid, die notabelen bij de gemeenteraad hadden in gediend. Die twee petities, één van de tandarts G. P. Wattez en 39 an deren, gericht tegen het mu seumbeleid en de andere van de heer G. A. Verwey en galerie houder C. van der Geer en zes tig anderen, bedoeld om de eerste te ontzenuwen, moesten onderwerp vormen van de door de gemeenteraad te voeren dis cussies. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM BEKENDMAKING (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad heeft maandagavond met 21 tegen 15 stemmen besloten, dat burgemeester en wethouders hinnen afzienbare tijd een pre-advies zullen uitbrengen over de verdere gang van zaken in de Brandersbuurt. De gemeen teraad deed dit aan de hand van bet rapport van de Stichting tot Ontwikkeling van de Brandersbuurt, waaraan volgens B. en V. te veel gegevens ontbraken om nu reeds een standpunt in te nemen. (Van een onzer verslaggever») Ais de Rotterdamse gemeenteraad op donderdag 1 februari beslist om met ingang van vrijdag 16 februari een wekelijkse koopavond in te stellen zal Schiedam niet achterblijven en zullen de winkels daar ook op de vrijdagavonden tot half tien voor het publiek geopend mogen blijven. lopen nacht nam de Schiedam se gemeenteraad met 22 tegen 14 stemmen dit besluit, dat geenszins gebaseerd is op een principiële uitspraak over het nut van een koopavond. Daar over gaat de Rotterdamse ge meenteraad straks discus siëren; in Schiedam zal men gedwee genoegen nemen met de Maasstedelijke uitkomst. Men heeft er in Schiedam een uur over gesproken en over nagedacht. De voorzitter van de PvdA-fractie, de heer J. Scheffers diende om twaalf uur bij het begin van de debat ten een orde-voorstel in met het doel het voorstel van B. en W. aan te houden. Deze ma terie is sterk in beweging. Het is niet gepast om daar nu al over te praten", zo luidden zijn motleven. S&rgssseester IL Ewlfsesa luuiif zich om te verklaren, dat het voorstel om de Schiedamse regeling eventueel gelijk met die van Rotterdam ln wer king te laten treden geenszins be PAGINA 'I Schiedam moet zuinig zijn op museum" (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagnacht heeft de politie de 15-jarige schilder J. B. alt Botter dam aangehouden. H(j was In het beait van sigaretten, postzegels en twee elektrische aatostofsuigm. By ondersoek bleek bij te hebben inge broken by N.V. Ublca Ma trasseri fa briek aan de Slulsjesdytc. Zondagnacht hield de poUtie in Rotterdam de 19-jarige verkoper K. v. B. en de 20-jarige amotenaar S R. de R. aan. zy worden verdacht van diefstal van een stereo-luidspre ker uit het feestgebouw De Grot aan de Doklaan. Zaterdag is aangifte gedaan van diefstal van ongeveer SOO gulden uit kassa's In de kelder van De Bijen korf, Sr is zaterdag ook ingebroken In een woning aan de Van der Vlugt- itraat. Men mist een stel manchet knopen, eea zilveren sigaretten-aan steker, een étui met zonnebril en een klein bedrag aan Deens geld. Dit een woning aan de Brinkman straat ontvreemdde men een platen speler. een fototoestel en een bedrag van 160 gulden. De totale schade IsStS 500 gulden. Uit een woning ean de Duikerstraat nam men een zilveren schenkkurs, een koperen spaarpot en ongeveer 450 gulden weg. Door de brand by de Shell gingen de reservewedstrijden van TSB zater dag niet door. Uitgezonderd het eerste team en de junioren, moesten de mensen van de lagere teams werken. Een verzoek aan de afdeling Rotter dam van de KNVB om afgelasting werd direct ingewilligd. Enkele raadsleden lieten zich echter niet de kans ontnemen om het schilderen van een naakte man door een Japanse kunstenares in de ania van het museum in hun toe spraken af te keuren. De heer G. P. Verhulsdonk (v.v.d.) begon, de discussie met de opmerking, dat de museumcommlssie zich ge lukkig moet voelen, dat het museum zo zeer in" de belangstelling staat. Hij memoreerde beide adressen en noemde de ondertekenaars van de laatste petitie een groep „reactio nairen", die met veel elan in de bres sprongen. In rijn betoog constateerde hfl, dat velen niet meer kunnen doorgronden, wat de kunstenaars beogen, maar hfj keurde het op de hedendaagse kun stenaars gerichte beleid van het mu seum niet af. De term mooi voor de moderne kunstuiting trilde hij ver mijden, maar het tot nu toe gevoerde beleid vond hij goed. De heer Ver- hnbdonk el met spanning uit te rien naar de cultuurnota. Vervolgens kwam de heer Kuiper aan het woord. Hy bracht het mo ment tijdens de begrotingsbehande ling in herinnering, waarop de woordvoerder van de PCG-fractie, de heer A, Sonneveld de mening van zljn fractle niet verder meer kon ver tolken dom" het Ingrijpen van de bur gemeester. De heer Kuiper pakte nu de draad van het destijds afgebroken betoog weer op, waarbij bleek, dat hy de des tijds zeer scherp geformuleerde be woordingen had verzacht. Niettemin noemde hy de reacties van de bur gerij op wat hy „het gebeurde met de naakte man* noemde uitingen van ernstige verontrusting, die niet met «en .lachertje" kunnen worden afgedaan. daarom veroordelen wy het, omdat de mens als beelddrager Gods geroe pen is de gaven ten opzichte van de kunst in positieve zin te benutten „Zegt u nu ook nog iets over de adressen", vroeg drs. J. Simons (p.v.d.a.). Hierop ging de PCG- woordvoerder niet in. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat zy op 2 januari 1968, krachtens artikci 132 van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens in het algemeen be lang van bet verkeer hebben beslo ten: la. de wegkruising Schiedamseweg- ZwaHwlaan zodanig als voor- rangskruising aan te wijzen, dat het verkeer op de Schiedamse weg voorrang heeft, door plaat sing van borden 8 en 10 bijlage II RVV; lb. 1c. de wegkruising Nieuwe Damlaan Schiedamseweg zodanig als voorrangskruising aan te wijzen, dat het verkeer op de Nieuwe Damlaan voorrang heeft, door plaatsing van borden 8 en 9 bij lage II RW; de wegkruising Nieuwe Pam- iaan—Churchillweg—Hargalaan uitrit Sporthal Margriet zoda nig als voorrangskrulsing aan te wijzen, dat het verkeer op de Nieuwe Damlaan en Churchill weg voorrang heeft, door plaat sing van borden 8, 9 en 10 bijla ge H RW; ld. de wegkruising Hargalaan Olympiaveg zodanig als voor rangskruising aan te wijzen, dat het verkeer op de Hargalaan voorrang heeft, door plaatsing van borden 8 en 10 bijlage U RW; le. de wegkruising Hargalaan Sportlaan zodanig als voorrangs kruising aan te wijzen, dat het verkeer op ce Hargalaan voor rang heeft, door plaatsing van borden 8 en 10 bijlage II RW; 2. de Jozef Israëisstraat, in de rich ting van de Viaardingerdijk. te sluiten voor alle verkeer behal ve voetgangers, door plaatsing van de borden 12 en 13 byiage IX RW; 3a. de Mussenbroekstraat, een ge deelte van de Halleystraa: en de Gallleistraat in één richting af te sluiten voor alle verkeer be halve voetgangers te weten: De Mussenbroekstraat in de richting van de Gallleistraat; de Kalleystraat tussen de Gall leistraat en de Swammerdamsln- gel, in de richting van de Swam- merdamsingel; de Gallleistraat tussen de Kalley straat en de Swammerdamsingel, in de richting van de Swammer damsingel; de Gallleistraat tussen de Hat- levstraat en de Swammerdam singel, in de richting van de Halleystraat; een en ander door plaatsing van borden 12 en 13 bijlage II RW; 3b. de Willem pyperstraat, Johan Wagenaarstraat, Diepenbrock- straat, Valeriusstraat en de zui delijke ventweg langs de Laan van Bol'Es in één richting te sluiten, voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen, te weten: de Willem Pyperstraat in de richting van de laan van Bol'Es; de Johan Wagenaarstraat in de richting van de Sweelincksingel; de Diepenbrockstraat in de rich ting van de Laan van Bol'Es; de Valeriusstraat in de richting van de Sweelincksingel; de zuideiyke ventweg langs de Laan van Bol'Es tussen de Wil lem Pyperstraat en de Valerius straat, in de richting van de Wil lem Pyperstraat: een en ander door plaatsing van borden 17 bijlage II RVV; i aun dé WêstZijdS Van dé ÏKltWEg langs de oostelijke rijbaan van de Burgemeester van Haarenlaan tussen de J. Poelslaan en de Jan Steenstraat, het parkeren te vert ieden door plaatsing van bor den 49 byiage II RW; 5. de onderdoorgang van de weg langs Sporthal Margriet, paral lel lopende met de Poldervaart te sluiten voor voertuigen, die met inbegrip mn de lading een hoogte van 3.20 m te boven gaan, door plaatsing van borden 34 by iage II RVV; 6a. door het aanbrengen van twee doorgetrokken gele strepen ex. art. 126 RVV aan beide zyden van de rijbaan van de Nieuwe Damlaan over een afstand van 50 m. gerekend vanaf de weg kruising Nieuwe Damlaan Vlaardingerdyk—Nieuwe Haven, het parkeren te vermeden; 6b. door het aanbrengen van een doorgetrokken 30 m lange gele streep ex art. 126 RVV langs de waterkant van de Buitenhaven- weg ter hoogte van de wegkrui sing Buitenhavenweg—Bakker straat, het parkeren op dit weg gedeelte aan één zijoe te ver bieden; 6c. door het aanbrengen van door getrokken gele strepen ex art. 126 RW ter weerszoden van de Willem Andriessenlaan t.w. twee strepen, eik ter lengte van 18 m en vier strepen, elk ter lengte van 6 m, ter hoogte van de ïn- en uitritten van net bejaarden oord Huize Spalaad", het par keren op dit weggedeelte te ver bieden; 6d. door het aanbrengen mn door getrokken gele strepen, es art. 126 RW langs de noordzijde van de Mgr. Nolenslaao, t.w. één streep ser lengte van 7,5 m on middellijk ten oosten van de kruising met de Loeffstr&at en drie strepen, eik ter lengte van 25 m tegenover resp, de Ai- bar das craat, de De Wildestraat en de De Meesterstra&t, het par keren op deze weggedeeltes te verbieden; 6e. door het aanbrengen van twee doorgetrokken gete strepen ex art. 26 RW, elk ter lengte van 25 m, het parkeren te verbieden; 1. aan de westzijde van de Nieuwstraat tussen de Grote Markt en de Korte Kerk straat; 2. aan de oostzijde van de Nieuwstraat vanaf het poor tje naast het pand nr. 32 tot üe noordwestelijke hoek van het Waaggebouw. Dit besluit treedt niet eerder in wer king dan nadat de borden zijn ge plaatst. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einoe van een termya van dertig da gen na heden. Het adres van beroep wordt gericht aan HM. de Koningin, maar inge diend bil de Commissaris der Konin gin in ce provincie Zuid-Holland te s-Gravenhage. Dit besluit is in afschrift verzonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zuid-Holland. de Hoofdingenieur-Directeur van de Rykswaterstaat, Directie Wegen, de Koninklijke Nederlandse he Toe ristenbond ANWB, de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club KNAC, de Konlnkiyke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging en aan het College van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland. Het besluit ligt gedurende genoem de beroeptyd ter visie ter gemeente secretarie tafd. A.K.V, Oude Kerk hof 19a). Schiedam, 15 januari 1968. wy Terhengen ons in die reacties en delen in de verontrusting, sterker, wij rijn erdoor geschokt. Naar onze mening gaat het niet ln de eerste plaats om het beleid ten opzichte van bet museum, maar het gaat om het .Incident". Volgens de heer Kuiper, die het gebeurde „een ernstige zaak" noemde, gaat het niet in de eerste plaats om „de naakte man" noch om de dame die hem beschilderde. -AU vertoning op zich is dit reeds een laakbare zaak, maar het gaat hier om het prestige van de over heid". De PCG-woordvoerder meende, dat het feit als zodanig reeds de ogen moet openen van de by het incident betrokken instanties. „Dat dit inci dent mogelijk was heeft ons een schok gegeven. Ook wy, zo verklaarde hy, „kunnen dit zien als een uiting van reactie om te spotten met alles wat reeds lang als vaststaand be schouwd werd en dus willen wij het gedeelte ook rien als een uiting van de worsteling met het verleden, maar daarmee zjjn we dan nog niet klaar. De publieke eerbaarheid is hier in gevaar gebr, .tht. De heer Kuiper haastte zich echter te verklaren, dat rijn fractie geen schuldige wlide aanwijzen en bleef, zoals hy het uitdrukte in de prin cipiële lijn van zyn fractie door te zeggen: „Wie zonder zonde is werpe de eerste steen. Ten slotte wenste hy namens zijn fractie elke kunstuiting te veroordelen, waarin men een dui- deiyke negatieve tendens ton her kennen. „Wy menen, dat dit in het gesignaleerde geval is gebeurd en De heer A. Roede (b.p.) noemde het incident een „walgelijke verto ning", ook hij ging niet in op de pe tities, evenmin de heer C. Muijs, die vond, dat de Japanse schilderes maar eens een „ongemakkelijk kwar tiertje" moest hebben. De heer B. E. Collé (c.pm.) was de eerste spreker, die inging op de beide brieven. Hy wilde ze („de adressen zijn natuurlijk extra aan gedikt") tot hun Juiste proporties terugbrengen. Voor mij, zei hy, is het naakte incident al weer aange kleed. De heer Coilé was vol lof over het museumbeleid. „Hier in dit museum worden exposities ge houden, die men nergens in het land vindt. Hij nodigde de tegen standers van de moderne kunst uit om ajs. vrijdag bij de opening van een nieuwe tentoonstelling eens te komen kermdsmakem met de twee kunstenaars, die in Schiedam hun werken exposeren. De beer J. Scheffert (p.v.djs.) wilde met geen woord reppen over het „incident". Tot de onderteke naars van het tegen het masenmbe- leid gerichte adres zei hij, dat het niet zo eenvoudig is om kritiek te uiten. „Al* men het dan doet moet men tegelijkertijd aangeven hoe het dan wel moet. Het verbaast altijd weer, dat, wanneer er iets ge beurt. vele mensen ineens kritiek gaan niten. De PrdA-fractievoondt- ter constateerde, dat de reacties niet gekomen waren alt het publiek, ook niet van bezoekers, noch het college, noch de gemeenteraad. dat het beleid al in 1954 was begon nen. Zich richtend tot de heer Kuiper constateerde ze, dat de be trokken Instanties het incident ook hebben betreurd en dat herhaling zal moeten worden voorkomen. Zij be toogde, dat wie geregeld het museum bezoekt, wordt geconfronteerd met de veelzijdigheid in de kunst. Ze ver telde vervolgens, dat exposeren van eigentijdse kunst goedkoper Is. Het verwijt, dat de heer Schuller had gemaakt over de naïeve gedach- tengang weerlegde ze met het sim pele antwoord, dat men gewoon op eea afspraak had vertrouwd. Ten slotte herhaalde ook mej. De Waardering toonde hij voor de contra-petitie, die onderschrijft, dat het museum een vooraanstaande plaats inneemt. Tenslotte citeerde de heer Scheffers het commentaar van Vrije Volk-redacteur Paul van t Veer, die destijds in een commen taar stelde, dat „hei Stedelijk Mu seum een functie heeft, die boven Schiedam uitrijst. In het hele Rijn mondgebied is geen vergelijkbaar museum. Laat Schiedam er zuinig op zijn." De KVP-fractievoorzitter mr. J. B. Schueler sloot rich aan bij het col lege. maar constateerde terloops, dat hij het niet plezierig vond klinken, dat het gemeentebestuur het „onver mijdelijk" noemde, dat men in het museum met moderne kunst wordt geconfronteerd. Terloops sprak hij over het incident, dat volgens hem niet had mogen gebeuren. Het optre den van de instanties noemde hij naïef en hij verwees nog even naar andere steden. We worden flink bij de neus genomen." De wethouder van Culturele Sta ken mej. G. D. de Graaf, zei het eens te rijn roet het betoog vaa de heer Verhulsdonk, Ze wees er op, J. SCHEFFERS (p.v.d,a.) zuinig zyn op museum (Van onze sportredactie)' De honkbal vereniging VFC is in gedeeld in de derde klasse D van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond. Er zyn vier afdelingen. De kampioenen uit elke afdeling spelen om drie plaatsen voor de tweede klasse. Uit elke afdeling degradeert één team naar de regionale afdeling. VFC is ingedeeld met Libanon en NADO V (Rotterdam), SVL (Leiden), Ripperda en HVH (Haarlem), TIJBB (Hillegom) en VODO (Den Haag). Om de kosten te kunnen dragen heeft de vereniging een donateurs actie op touw gezet. Voor zes gulden per jaar kan men inschrijven. Graaft het commentaar van Paul van 't Veer. dat de betekenis van het museum boven Schiedam uit rijst. (Van een onzer verslaggever») In de jaarlijkse personeelsbijeen komst van Glasindustrie Pieterman N.V. en N.V. Hardglas heeft de di rectie medegedeeld, dat d# totale omzet van de drie bedrijven in Schiedam, Zoctermeer en Oosterwol- de (Fr.) met 15 pet. is gestegen. Door deze omzetstijging konden de meerkosten worden gedekt en bleef de winst op peil. Voor de nabije toekomst riet de directie uitbreidingsmogelijkheden voornamelijk in de technische sec tor. Het is tijdens deze langdurige discussies even tot een debat met scherpe kanten gekomen tassen burgemeester H. Roelfsema, die xijn teleurstelling uitsprak over de lacunes in het rapport en drs. J. Houtman (r.r.d.) die het ge meentebestuur min of meer ver weet, dat 't het stichtingsbestuur niet voldoende tegemoet gekomen was. Burgemeester Roelfsema ha&st- te zich te verklaren, dat hy en zijn college, alsmede het ambte narenkorps zich na het vorig jaar genomen besluit volledig hebben gegeven als het bestuur van de Stichting Brandersbuurt zich met problemen tot de overheid wend de. Het speet de burgemeester echter, dat de stichting, sunder dat men zich tevoren op deze wijze had uitgelaten, zich thans in mineur «ver de ontwik keling in de Brandersbuurt uitspreekt De discussie begon met het betoog van de heer H. A. d. Campman 1 k.v.p.). die nog minder dan vorig jaar geloofde in het welslagen van de Branderebuurtplaanen en het college verzocht, maar geen preadvies in te dienen en de aak zonder meer af te wikkelen. Van de destijds door de stichting genoemde uitgangspunten zag hy niets meer. De zogenaamde finan- cieringsmogeiy Scheden bleken "n farce en het enthousiasme van de jeugd is zoek." In tegenstelling tot dit betoog was de toespraak van de heer B. E. Collé (c.p.n). Dexe Juichte het preadvies t°e. waa met het college van mening. dat er gegevens ln het rapport uit breken, maar drong toch aan «p her nieuwd contact met het Btlehttngshe- stnor. Hierbij sloot de beer A. Roede (b.p.) zich aan. Dra J. Houtmaat (v.v.d.) consta teerde in cerate instantie, dak het be stuur zeer actief Is geweest achter de schermen. „Uiteraard wist ieder een, dat dit grid zou kosten. Het is zonder meer duidelijk, dat we ons gaarne achter uw voorste! scharen. Wjj hopen op "n vruchtbaar gesprek." Mevr. J. H. H. Gerding-Egging (p.s.p.> kwam tot de conclusie, dat de stichting in een impasse was geraakt. Dra. J. H. Simons (p.v.da.) was het met het college eens, dat aan het rapport teveel gegevens ontbreken en bepleitte een duidelijk preadvies, waarbij ook de gemeente voor gege vens zorgt Burgemeester voornoemd. De Secretaris, H. SNOEP De Burgemeester, H. ROELFSEMA cn Wethouders Schiedam laat Rotterda beslissen over koopavond Om vijf voor één in de afge- oogde de Rotterdamse standpuntbe paling te beïnvloeden. Hij zag het slechts als een voorbeeld van slag vaardig beleid, dat moet voorkomen, dat bij eventnele Instelling van de Rotterdamse koopavond de winkels in Schiedam dicht zonden moeten blij ven, wat een nog grotere afvloeiing van de koopkracht zou veroorzaken. Niettemin wilde de heer Scheffers het voorstel laten aanhouden, waarby hy werd gesteund door de heer B. E. Collé (c.p.n.), wiens party zaterdag al een brochure In Schiedam had laten verspreiden, waarin in afkeu rende zin over de „haast van het Schiedamse college" werd gesproken. Ook de heer G. F. Verhulsdonk (v.v.d.), die voorzitter is van de scherp tegen deze koopavond: gekante Schiedamse Handels- en Bedrijf* - raad, wenste uitstel. Het succes van de koopavond achtte hij zeer gering en h|j onthulde, dat zowel ln Rotter dam als in Schiedam by invoering van de koopavond het grootwinket- bedrijf de warenhuizen dicht houdt. „Wat doen we in Schiedam eigenlijk als Vlaardingen zoietz overhoop haalt?" vroeg hy nog. De heer J. Aiyk k.v.p.) vreesde, dat men de Rotterdamse besluitvor ming zou beïnvloeden en de heer J. Simons tp.v.d.a,) zei. dat hy en zyn fractiegenoten bevreesd waren, dat 1 Rotterdam Schiedam zou gaan vol gen. Nogmaals wees de burgemeester er op, dat de Schiedamse raad geen standpunt zou innemen indien men het voorstel van B. en W. zou aan nemen en hy ontried de raad met klem om het ordevoorstel van de heer Scheffers te accepteren. Met ne gentien stemmen tegen zeventien stemmen voor werd dit ten slotte verworpen, waarna men er in de Schiedamse gemeenteraad pas goed voor ging zitten. Maar de FvdA-fractievoorzitter ging met zijn partijgenoten eerat twintig minuten in beraad en kwam vervolgens met de uitspraak dat zyn fractie tegen het instellen van een koopavond was. Hij noemde het een moeilijke aangelegenheid om een standpunt te bepalen. De heer W. J. C. Willems (k.v.p.) zei» dat een groot gedeelte van zyn fractiegenoten het voorstel van B. en w. zou steunen, maar de heer J. Al ijk (k.v.p.) vond het voorstel maar voorbarig. De PCG-fractie steunde het college en dat deed ook de heer A. Roede (b.p.). De heer G. P. Verhulsdonk (v.v.d.) kwam weer terug op zijn vraag over eventuele Vlaardingse ac tiviteiten als Rotterdam geen koop avond zou invoeren. Het onafhankelijke raadslid C. Muys, zelf winkelier, bleek pertinent tegen koopavond. .De haren rijzen mo te berge by het beluisteren van de door het Rotterdamse gemeente- oésiuur aangevoerde argumenten. Hoe wys moet je eigenlijk zyn om te weten wat gek is?" De heer B. E. Collé (c.p.n.) toonde rich een fel te genstander en mevrouw A. C. M. Blaauw- Rieu (p.sp> vond een com promis in een extra vrije dag voor het winkelpersoneel. Weer verzekerde bnrgemeezter Roelfsema, dat het college by bet In dienen van het voorste! geen stand punt wilde innemen ten aanzien van dexe principiële zaak. .Als Rotterdam een koopavond instelt is er voor Schiedam geen keus. De oprechte be doeling van het gemeentebestuur was te voorkomen, dat er in Schiedam een „dode hoek" zoo ontstaan. We nemen geen besluit, we stellen ons neutraal op", verzekerde hij de raad. .neutraler kan het niet". Tegen de heer Verhulsdonk zei hij, dat SchJe dam de zaak opnieuw gaat bezien als Vlaardingen of een andere naburige gemeente een koopavond zou gaan invoeren. In tweede Instantie zei de heer WUJemse (k.v.p.), dat het duideiyk was, dat de beslissing tn Rotterdam wordt genomen en hy dankte B, en W. voor het „slagvaardige beleid". zyn fractiegenoot Aiyk maakte zijn bezwaren weer met andere argu menten duidelijk. „Iemand, die tn Rotterdam wil gaan winkelen doet dat toch. het maakt niets uit of Schiedam meteen of een week later die koopavond Instelt. De heer Scheffers (p.v.tLa.) maakte nog even duidelijk, dat hij het in principe onjuist vond. dat de Schie damse gemeenteraad geen standpunt Inneemt. Bij de stemming kon men dit beluisteren. Enkele FvdA-raadt- leden zeiden, dat zii nu teeen Het voorstel waren, dat ten slotte werd aangenomen. Voor het eerst in zyn geschiedenis laat Schiedam Rotter dam over een zaak beslissen, die ook voor zUn bevolking van groot be lang is. HU memoreerde, dat de gemeente raad een bestemmingsplan heeft aan vaard, waarin ruimte is toegelaten voor een vrijetijdscentrum. En pas sant rekende hy af met *t standpunt van de KVP-fractie. „Het b wel won derlijk, zoals de heer Campmaa zich thans opstelt." Dra. Simons drong aan op een evenwichtige beslissing tn vroeg het college om een overzicht van de recreatieve sector In Schie dam, die hy als achtergrond voor *n beslissing ten aanzien van de Bran dersbuurt sril gebruiken. Als voitebeeld noemde hy de uit gaven gedaan voor Instandhouding* van het recreatieschap De Brielze Maas. die niet eetm Schiedams grondgebied ligt. De heer A. Sonneveld (proL-chr.) sloot zich bij bet betoog van de heer Campman an. De heer Muys was het er mee eens. dat er te weinig gegeven» waren en vroeg om preadvies. In zyn toelichting zei de burge meester, dat het college zich in de hoek van de verlegenheid gedrongen voelde door het rapport, dat hy zeer teleurstellend noemde. Het comité, onthulde hy. zou voor restauratie en ingebruikgeven van panden een plan indienen. Van deze afspraak is niets gekomen en we hebben niets verno men. Nu horen we. dat het gebruiks klaar maken van de pandjes alleen al een half tot één miljoen gulden koet. afgezien nog van de particuliere panden. De restauratie blijft ln de mist. De snelheid waarmee B. en W. kunnen werken ten aanzien van dit project hangt volgens de heer Roelf sema af van de arbeidsprestaties van de stichting. Voor een studie als drs. Simons wilde, moet het ambtenaren korps een groot stuk arbeid verrich ten. Drs. J. Houtman vertelde, dat bij „verbouwereerd" waa over de wijze, waarop alle raadsleden op het toor- del waren ingegaan. Tegen de burgemeester zei hij, dat deze de zaak opnieuw oprakelde en daarom wilde de VVD-fractievoorzitter er ook dieper op ingaan. Fel pro testeerde hij tegen het verwijt van de burgemeester, dat het stichtings bestuur In gebreke was gebleven. „Wat wilt u eigenlijk van dexe men sen. Ze hebben in feite maar drie maanden de tijd gehad. Tijdens Je vakanties ras het nauwelijks haal baar." Ook het feit, dat de gemeente eigenaar blijft van de pandjes noem de de heer Houtman ^een voordeel ook memoreerde hij de persoonlijke problemen binnen het stichtingsbe stuur en kwam toen met zijn uit spraak. dat het gemeentebestuur zich niet voor de voile honderd per cent zou hebben ingezet, ..Het gaat in wezen om de brand- U'FFyWuyAwo" «Hww. vt< 'TT,""' «"**3 MJ overheid moet echter alles doen om de stichting te heipen." Hij wees naar Deifshaven ln Rotterdam. „Wat doet Schiedam?" vroeg hy. .Men moet geen vijandige rtouding ten aanzien van de stichting innemen."

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1