Twee Rotterdammers exposeren in stedelijk Museum Chimpansees stelen de show in de Ween se ijsrevue Paul Stam praat boeiend over kunst illTELS STi&SE STYLED FALCON Sunlight heeft weinig moeite met ZVG .Internationale sociale gerechtigheid" Foto v, d. AREND TOG 1 ontkomt niet meer aan degradatie Brand op baggermolen ELEGANTE Gestalte Goede smaak WI SS ES J\UE H SEN Veemarkt Rotterdam Voorzieningen Te weinig humor Burgerlijke Stand DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 HET VRIJE VOLK (ADVERTENTIE) sms&nm Er zijn in het Stedelijk Museum in Schiedam, twee tentoon stellingen van twee jonge Rotterdamse kunstenaars die on danks een ingrijpend verschil van stilistische gerichtheid een belangrijk punt gemeen hebben. Ze doen beiden een greep naar het grote. In hoeverre die greep reeds geslaagd geacht kan worden zal nader worden bezien. Deze twee schilders, die ook reeds buiten Rotterdam terecht de aandacht trokken zijn.Jan van den Broek en Joop van Meel. (ADVERTENTIE) PASFOTO'S AFSLUITING KOEMASMtTBRiUS PAGINA 1 Gedeelte van een schilderij van Jan v. d. Broek. DE VLORJAARS- VAN ZIJN VEER BINNEN: Wacht niet te iar.g want nti hebt u nog volop keus. Voor moeder en dochter MODcrv BROERSVEST 111 SCHIEDAM (Van. een onzer verslaggevers) Een bijzonder boeiende en in teressante lezing hield Paul Stam woensdagavond in het Volksge- bov.io voor de leden van het NIVON afdeling Schiedam. Zijn kunstzinnige programma, be staande uit een zestigtal dia's be geleid door gesproken tekst, met als titel Parijs in 1900, de weg naar nu, gaf de overgangsperiode weer van naturalistische schil derkunst, de klassieke stijl, naar de abstracte schilderijen. De lange weg tussen deze twee uitersten van schilderkunsten, werd op moeizame wijze tot stand gebracht door diverse revolutionlsten en Paul Stam praatte er onderhoudend over. Omstreeks de laatste eeuwwisseling stichtten teleurgestelde schilders, zij mochten hun kunstwerken niet ex poseren omdat zij alweken van de j klassieke stijl, een eigen salon om de j vooruitstrevende schilders de kans tot I exposeren te geven. Onder de naam Impressionisten schilderden deze kunstenaars op een vrije manier, los van de naturalistische wijze. Na de Impressionisten waren het, onder aanvoering van Henry Matisse, de Fauvisten. die vooruit liepen op het abstracte schilderij. Nog een be kend Fauvist is o.m. de Rotterdam mer Cees van Dongen, die Fauvist van het eerste uur genoemd mag worden. Dc Cubisten waren de revoiutio- nisten die de verbinding tot het ab stracte schilderen tot stand brach ten. Door de uitstekende keuze van de dia's en de eenvoudige manier van uitleg heeft Paul Stam een goede vi sie gegeven op het leven van alle dag, dat is beïnvloed door de kunstenaars omstreeks de eeuwwisseling. (Van onze sportredactie) De volleybalclub Sunlight had gis teravond thuis weinig moeite met het Rotterdamse ZVC. Met de setstan den 150. 158 en 157 werd ge wonnen met 3—0. .Op het ogenblik nemen de Vlaardingers de derde plaats in. achter het Maassluise MVC met drie punten meer en Animo met een punt meer. Sunlight ontmoet alle kandidaten nog. Op 2 maart ontvangt het Sun- light-team WECHA, dat in de mid denmoot hulst. De uitslagen van de bedrijfscotn- petitie waren: GEB—RKW1K 1—2; Jongen—Shell 2 3—0. In de Immanuëlkerk, achter de Van Hogendorpiaan in Vlaardingen zal donderdagavond 29 februari een bijeenkomst worden gehouden, waar als inleider zal optreden drs. A. W. M. Ketone, lector aan de economi sche hogeschool in Tilburg. Het on derwerp is Internationale sociale ge rechtigheid. voorwaarde voor vrede. Bij de organisatie van deze avond zijn o.a, betrokken ds. A. J. Hoorn, boekverkoper A. Pontier en de heer E. P. Goldschmidt. Om met de eerste te beginnen Hij werd in 1927 te Rotterdam ge boren en werd opgeleid aan de Rot terdamse Academie, afdeling publi citèit. decoratieve en nijverheids-' kunst. Twee jaar werkte hij als foto graaf. Ais schilder is hij autodidact en dat houdt dan alleen maar in dat hij in de schilderkunst geen acade mische opleiding heeft gehad. Het betekent vooral niet dat hij minder verantwoord onderlegd zou zijn en dat is in zijn kunst dan ook duide lijk te ervaren. Zijn verhalen, zijn voorstellingen zijn alle hoofdzakelijk ontleend aan een en hetzelfde motief, waarvan men in de eerste plaats kan zeggen dat het niet wortelt in de wereld van de geest noch in die van de sociale bewogenheid. Hij stelt zich goed deels in op de wereld van de zin nen met voorstellingen die ontleend zijn aan de organen van de mens onder het middenrif. Af en toe, in een paar schilderijen, komen er ook gedeformeerde on derdelen van de menselijke figuur aan te pas doch dit blijft bijkomstig. Het is duidelijk dat de keuze van zijn motief moeilijk anders dan tot een subjectieve gerichtheid moet leiden. NIEUW! DIRECT KLAAR volgens een geheel nieuw procédé HOOGSTRAAT 91 SCHIEDAM In de gemeentelijke ziekenhuizen van Finlands drie grootste steden Helsinki. Tampere en Turku zijn 5.000 verpleegsters in staking gegaan voor hoger salaris. De vraag is nu: hoe heeft hij dat motief schilderkunstig verantwoord in zijn kunst gestalte gegeven? Wie zich niet laat misleiden door de de pressieve achtergrond van dat mo tief, wie zich daaraan niet ergert zal getroffen worden door de belang- wekkende schilderkunstige kwalitei ten in het werk van Van den Broek. Hij verwerkt zijn vaak symboli sche onderlijfvormen zonder dat hij er zelf van onderste boven is. Hij gaat er niet in op, hij wendt ze al leen maar aan in zijn van veel fan tasie getuigende verbeeldingen. Die vormen zelf zijn door de beschou wer wel verstandelijk te dulden, maar ze worden hem aangeboden zonder emotionele bewogenheid. De kleur van die composities blijft hoofdzaketijk tot grijzen bepaald, doordat de verf meestal dun en ver dund is aangebracht, zodat het be wogen oppervlak van het linnen voortdurend blijft meespelen blijft de kleur bepaald tot een versierende kleur. Het is een nette kleur, een beschaafde esthetische kleur maar een kleur zonder schilderkunstige levensvolheid. Zij is niet aangebracht in de bewo gen trant van de geboren schilder, maar op de manier van de tekenaar die zichzelf voortdurend in bedwang heeft en zijn esthetisch gerichte techniek grondig beheerst. Hij geeft het verhalende onderdeel van zijn composities een met veel goede smaak toegepaste en verstandelijk beheerste steun mee door een geo metrische indeling van de achter grond. Goed gevonden maar er gaan twee geheel verschillende stijlen sa men in eenzelfde ding. Die achtergrond is anders geschil derd, de verf is beduidend dikker aangebracht, zodat de heuveltjes van het linnen niet meer meespelen: de kleur heeft daardoor een geheel an der accent, zonder een volledig schilderkunstige kleur te worden. Niet alleen compositorisch, maar ook koleristisch zijn er dus in de be langwekkende kunst van J. van den Broek twee tegengestelde accenten te onderkennen. Over Joop van Meel volgt nog een recensie, PIET BEGEER Engels pond 8,6918.701 Amerik. dollar 3.60Ï3,61 Franse frank 73,274—73,324 Belgische frank 7.26?7.278 Zwitserse frank S2.9G83.01 Zweedse kronen 69,8169,86 Duitse mark 90.1790.22 Deense kroon 48.38448.434 Noorse kroon 50,5330 58 Canada 3.31A—3.31H Ital. lire 57,744—57.791 Oostenr. schilling13.95413.964 iADVERTENTIE GEMEENTE SCHIEDAM In de nacht van donderdag 22 febr. op vrijdag 23 febr, a.s. van "s nachts 12.00 uur tot- 's morgens 5.00 uur. of zoveel langer of korter als nodig is, zal de KOEMARKTBRÜG wegens herstelwerkzaamheden voor alle ver keer gesloten zijn. Schiedam, 21 februari 196S. Een grappig intermezzo tij dens een Vakantie in Oostenrijk, waar ook burgemeester H. Roelf- sema en diens echtgenote harte lijk om lachen. MAASSLUIS TOG 1 verloor met 82 van USV 1, dat momen teel op de eerste plaats staat in de eerste klasse. Met deze uitslag kan TOG zich praktisch niet meer aan degradatie onttrekken. Nico- lai won 1 partij in drie games. De strijd duurde niet minder dan 5 kwartier. Verder werd het dubbel knap gespeeld door Nicolai en Pleysier. TOG 2 speelde tegen het. in de 2de klasse op de tweede plaats staande Twenty-one 4 en verloor met 46. Ook hier geen geluk in de wedstrijd. TOG 3 met de langdurige vechtende spelers Kloppenburg (2), Van Strijen (3) en Prins <l'i pakte Noad 8 in eigen huls, dat op de tweede plaats staat. TOG 4. met Fortuin, Bouman en Van Rossen gaven Eendracht 11 met 10—0 geen schijn van kans, TOG 5 verloor op het nippertje van Dercda 3, dat ook ai koploper is. Bij dé volle winst had TOG 5 nog een kans op het kampioenschap ge had. TOG 6 verloor met C4 van streekgenoot Intiem 55, 9. De IVildert 3 verpletterde TOG 7 met 10—0. TOG 8 deed het beter door Contact 4 met 64 te verslaan. Uitslagen junioren: TOG 4—TOG 5, 5—0; TOG 3—CJS 1 10—0: Noad 4—TOG 6 2—3; TOGD 7—TOG 2 7—3. (Van een onzer verslaggevers) V Noch de tweevoudige Oostenrijkse schaatskampioene van Europa, Hanna Eigel. noch haar al even goed schaatsende landgenote Emmy Puzinger of het uit 42 leden bestaande ijsballet, maar twee chim pansees, de 5-jarige Jacitey en zijn 2-jarig broertje Joe, stelen de show in de 28ste produktie van de Weense IJsrevue. die woensdag avond in de Sporthal Margriet te Schiedam onder de titel Maske rade in première ging. Wat een geduld moet de 17-jarige Zwitser Lucien Meyer hebben opge bracht, voordat hij met Jacky schaat send een partijtje badminton kon spelen in een bijna twintig minuten durende showwaarbij Jacky ook nog ROTTERDAM. 20 februari Aan voer hi totaal 4382 dieren, weekaan- voer 5940 dieren. Hierbij waren: slachtrunderen 125, gebruiksvee 590, vette kalveren 110, graskalveren 215, nuchtere kalveren 3217, varkens 1. biggen 9, paarden 7, schapen 85. lammeren 6, bokken/gei ten 17. De prijzen: slachtrunderen extra kw 4.60-4.95, le kw 4.10-4.50. 2e ktv j schappen voor professionals) finaal een handstandje op de schaats uit voert en door een hoepel met „mes sen" springt. Koddig was het dat de chimpansee, voordat hij dit huzaren stukje uithaalde eerst op zijn voor hoofd tikte („Ja, ik zal daar gek zijn"), maar het dan toch maar deed. Aan zo'n eerste voorstelling kleven natuurlijk altijd foutjes. Immers, de ijsvloer is anders dan de vorige, de ruimte Is verschillend. Kwam het door die andere entourage, dat de anders zo daverende ouverture niet de allure kreeg, die we van de Ween se revue gewend waren? Was het hieraan ook te wijten, dat een sprong van de in het groen geklede Inge Paul (tweevoudige Duitse kampioene en tweede bij de wereldkampioen - 3.70-3.90. 3e kw 3.45-3.60: stieren 4.15 4.65; worstkoeien 3.20-3.45; vette kal veren le kw 3.70-3.95. 2e kw 3.50-3.65. 3e kw 3.25-3.40; nuchtere kalveren 1.40-1.50. Kalf- en melkkoeien 1100-1550, vare koeien 800-1125, vaarzen 750- 950, pinken 550-685, graskalveren 325-500. roestglaveren 70-140, schapen 120-180. lammeren 125-190. mislukte? Bouw gemeente ziekenhuis verloopt zeer voorspoedig (Van een onzer verslaggevers) De bouw van het nieuwe gemeenteziekenhuis in Schiedam verloopt uiterst voorspoedig. In een gemeenteraadsstuk schrijven Burgemeester en Wethouders dat het complex mogelijk nog dit jaar gereed zal zijn. Het college vraagt de raad voor diverse werkzaamheden, zoals het inrichten van een gasregelstation, het leggen van hogedruk-gasleidingen. iet omleggen van liet waterleidingnel en het maken van wateraansluitingen, een krediet van 247.300, Overigens wordt de bouw van het ziekenhuis duurder dan men had verwacht. Het college vraagt de raad nieuwe kredieten van 6.472,000, wat verband houdt met het sterk verhoogde loon- en prijs peil. De door de commissie voor het ge meenteziekenhuis ingediende begro ting vermeldt een totaal bedrag van ƒ32.584.950,waarin overigens nog niet zijn opgenomen, de kosten van de werken die door gemeentewerken en technische bedrijven ten uitvoer worden gebracht. Deze werken vallen in twee delen uiteen; voorzieningen op het zaeken- huisterrein zelf en maatregelen die buiten het terrein in verband met de nieuwbouw moeten worden ge troffen. Op hel ziekenhuisterrein moet Ge meentenerken zorgen voor tuinaan leg, straataanleg, parkeerruimte en groenvoorziening, voor een totaal be drag van 646.000. Buiten het terrein houdt men re kening met voorzieningen die ge raamd worden op 387.600, Het college constateert in de toe lichting dat in de oorspronkelijke opzet het renteverlies tijdens de bouw op een te hoog bedrag is geraamd. De nadere becijfering heeft geleid tot een, uitkomst van ƒ1,5 miljoen, wat ruim 1 miljoen minder 15 dan in dertijd werd aangenomen de analyse van het verschil tussen de oude en nieuwe raming, dan krijgt men een reële overschrijding van 3.650.500, De totale stichtingskosten van het gemeenteziekenhuis bedragen thans ƒ34.132.550.—. De gemeenteraad zal het voorstel om deze kredieten beschikbaar te stellen maandag behandelen. De wet houder van Sociale Zaken en Volks gezondheid. de heer M. Eykenaar be schouwt dit voorstel als een van de belangrijkste die tijdens de periode dat hij in de gemeenteraad zitting heeft is gedaan. Ach, het zij het Oostenrijkse gezet- schap. dat al schaatsend charmante verhalen op het ijs vertelt, vergeven. Weliswaar vielen deze keer de grap pige nummers dolle dingen van dg Amerikaan Hamilton Brown) ietwat tegen, maar diens toch wel perfecte schaats techniek vergoedde het gemis aan humor, waaraan zijn clowne rieën mank gingen. Wat deze keer, in tegenstelling met de show Regenbogen (vorig jaar door het andere Weense revuegezelschap uitgevoerd) opviel, was het werkelijk uitstekend optreden van het ijsbal let. Begeleid door het uit twintig Ne derlandse musici bestaande orkest, dat onder leiding staat van de Ween se dirigenten Anton Marik en Franz Graszol, gaven ballet en alle solisten, na de pauze een fraaie vertolking van een Gala-avond in het ijspaleis. Prachtig zijn de kostuums, waarin de vevuesterren optreden. Se geven aan het geheel het cachet, dat men bij voorbeeld by Holiday on Ice mist. Voor de pauze ziet men een rit mische uitbeelding van Carnaval in Rio de Janeiro. In dit nummer komt het onder de algehele leiding van Jozef Wurm staande ballet tot een topprestatie. Daaraan doet het feit. dat de op een bandje staande mu ziek door een technische storing met veel gemis gepaard ging, niets af. Er waren woensdagavond hier en daar wat schoonheidsfoutjes, maar die werden ten slotte weggewist door het traditionele visitekaartje van de Wiener Eisrevue, dat deze produktie van Will Peter en Robert Stolz af sloot met honderd jaar An der schij nen biauen Donau, een kleurrijke ode aan de Weense wals en de stad. waar de revue gestalte kreeg. (Van ssa onzer verslaggeevers) Gistermorgen brak brand uit op de baggermolen Goliath, die op de werf van Breebot aan de Gevelingenweg j in Dordrecht ligt. Bij onderzoek bleek, dat de olielei ding, die het oliefornuis in de kom buis voedt, was gebarsten. De brand weer bluste de brand met nevelstra- len. De kombuis en de lunchroom brandden totaa) uit. SCHIEDAM Geboren. Mproo s v. J. van Deursen en A. H. Pa veld; Michel M„ z. v.'M.''Ouwe-'s r N. M. Sas; Ronaldus C., z. v. C Indien men dit verdisconteert in 1 kens en C. M. Schoenmakers. In de Westpoolse stad Gdansk het voormalige Danzig zijn 21 mensen tot gevangenisstraffen va riërend van zeven maanden tot zes jaar veroordeeld, omdat zij zich schuldig maakten aan deviezen- rmokkc!ar;j. BU Im'sa- had de pnllrie 30 trmdr'nr.- - n m 10 000 dollar in beun-s in r- ie:.n

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1