Middel volkomen betrouwbaar Ploris wille een stuk kaas uit bet vuistje Wandelen in de ravage m Voor u 3 fz7o op uw en een maand salaris extra en voor u ositie in Schiedam De ongerustheid en de van iNi Filmcritici zijn het oneens over I Schade aan de Pier is nog niet te schatten Betuwse tooi Kunst Toneel op film leuk voor later Muziekdagen in Twente Infectie feiJMiilll Etsen de bank waar ook zich thuis voelt Continuïteit WOENSDAG 24 APRIL 1868 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van onze Brusselse correspondent) In de laboratoria van de N.V. RIT (Recherche Industrie Tlierapeulique) te Genval, een zeer grote firma, is een vaccin ontwikkeld tegen rode hond. ADVERTENTIE Een groep wetenschappelijke onderzoekers heeft vijf jaar aan het project gewerkt en maakte gebruik van ervaringen in de Verenigde Staten, waar men ook reeds zou beschikken over een werkzaam vaccin tegen rode hond. •fa voedzaam gemakkelijk lekker Inenting (ADVERTENTIE) Proef'ns... MMM... Nu al! Hoe? Heel eenvoudig. Open een saiarïsrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3Vz°io rentevergoeding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen ais gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle beta lingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket. De NMB biedt u aiies wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Ser vice. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of brief kaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK IADVERTENTIE Proef 'ns...MMM... Nu all. De hoofdpier na de brand: een enorme ravage. De directie van de Seheve- ningse pier kan nog niet bij benadering zeggen hoe groot de materiële schade is, die door de brand van dinsdag is aan gericht: het kan evengoed één miljoen als twee miljoen gul den zijn. (ADVERTENTIE) Proef Tns... MMM... Nu all Bouke IJlstra: in zijn atelier,met aan zijn linkerhand een. van- zijn doeken, Lucy in-the" Sky. T vpografieprijzen Belgen vinden vaccin tegen rode hond Men heelt thans in België zo werd gisteren op een persconferentie meegedeeld een levende, verzwakte entstof geproduceerd (cendehill-vac- cin genoemd) vervaardigd uit de nierweefsels van konijnen. In de uni versiteitsziekenhuizen van Leuven, Brussel en Gent werd met het vac cin geëxperimenteerd op 1500 patiën ten. Het is daarbij, aldus zegslieden, volkomen betrouwbaar gebleken. Een honderd percent zekere ent stof tegen rode hond zou een eind maken aan één van de grootste zor gen van aanstaande moeders, die nog geen rode hond hebben gehad. Men wees er gisteren op, dat ih 1964 in de Verenigde Staten na een hond-epi demie, nog 30.000 misvormde kinderen werden geboren. Volgens de zegslieden is de kans op een misvormd kind vijftig percent;' indien in de eerste maand van de zwangerschap rode hond optreedt by de aanstaande moeder. (Van een onzer verslaggevers) Door bet prachtige voorjaarsweer van de laatste dagen zal de Betuwe haar Woesemtooi eerder verliezen dan in andere jaren. Alleen deze week en het komende weekeinde kunnen toeristen nog volop genieten van bloeiende boomgaarden. Belgische geleerden stellen zich voor,, dat men de entstof die vrij goedkoop en gemakkelijk geprodu ceerd kan worden systematisch zal toedienen aan schoolmeisjes in de leeftijd van zeven tot veertien jaar. Het effect zou dan hetzelfde kun nen zyri hls dat van vaccinaties te gen kinderverlamming, die in Bel gië practisch is verdwenen !n» een massale Inenting van de gehele be volking onder de veertig jaar. Het vaccin komt natuurlijk ook ter be schikking van de jonge vrouwen die moeder hopen te worden. De leiding van het onderzoek was in handen van twee artsen, dr. Prin- zie en dr. Hygelen. Men wil op de scholen niet alleen de meisjes inen ten, maar ook de jongens, opdat het gevaar voor verspreiding tegengegaan zal worden. Het vaccin is maar op één manier gevaarlijk, namelijk bij toediening aan zwangere vrouwen. Ten koste van alles moet worden vermeden, dat vrouwen, die mogeiyk zonder het zelf te weten in verwachting zijn, het vaccin krijgen toegediend. De productie op grote schaal zal binnen een jaar op gang kunnen komen. De firma RIT heeft ook een zeer grote rol gespeeld by de ontwikkeling van het vaccin tegen polio. Onze medische medewerker dr. J. Z. Baruch tekent 1 lierbij aan; rode hond is. een op zich zelf onschuldige infectieziekte, die gekenmerkt wordt door matige koorts en rode vlekken. De ziekte gaat meestal Tn een paar dagen over. Men heeft ook gemerkt, dat als 'n zwangere vrouw in c!e eerste maan den van de zwangerschap rode hond krijgt, het kind met ernstige afwil- kingen op de wereld kan komen. Doofheid en blindheid van het kind kan het gevolg zijn van de rode hond. die de moeder in het begin van de zwangerschap heeft doorgemaakt en die voor de moeder volkomen on schuldig is verlopen. In Amerika bestaat reeds een vac cin. dat uit dood virus van rode hond is bereid. Het nieuwe Belgische vac cin bestaat blijkbaar uit verzwakt le vend virus. De vaccins zullen zeker reeds on derzocht zijn op hun schadelijkheid of onschadelijkheid voor de mens. Ook moet nog afgewacht worden, of met een enkele inenting voor het gehele leven kan worden volstaan, of dat na enkele jaren opnieuw moet worden gevaccineerd. Maa; in ieder geval is het belang rijk, d opnieuw via de weg van een vaccin afwijkingen van pasgeboren kinderen kunnen worden voorkomen. '•2? tf aam, Stam* hum wtawfef-1! W-W j-J'Kipei nctóïër+r. ijlWiwTfca. (Van een onzer verslaggevers) Theater Klank en Beeld heeft Hans van der Busken, opdracht gege ven' enige gedeelten van toneelstuk ken uit het séSzoen-1966-l967'/te fil men. In i het Toneelmuseum té. Am sterdam is dinsdag tót resultaat-ver toond.';-; Het experiment, uitgevoerd'op een ■budget van vijftienhonderd gulden pér kwartier film, beantwoordt aan het dtól: hoogtepunten uit belang rijke voorstellingen zijn voor de his torie vastgelegd, De fragmenten, niet gekozen door het Theater Klank en Beeld, maar door de uitvoerende gezelschappen, werden benaderd door één camera, die geen andere filmische functie vervulde dan het zo goed mogelijk opnemen van het totaalbeeld. Hoe groot het verschil is tussen film en toneel komt pijnlijk naar voren bij het zien van bij voorbeeld Caro van Eyck als 'Elisabeth, de vrouw zonder man' (van André Jos- set), indertijd al pathetisch, nu op film ongelooflijk ouderwets en eer der lachwekkend dan ontroerend. Zelfs Han Bentz van den Berg die op het toneel zo naturel overkwam in Virginia Woolf, wordt teruggebracht in twee dimensies min of meer aan stellerig. Het zal over niet al te lan ge tijd ongetwyfeld leerzaam en komisch zijn voor nieuwe acteurs of leerlingen om hun voorgangers aan het werk te zien. Wat de Rotterdamse schilder Bouke Ylstra denkt en voelt, als hij zich aan het werk^zet, is bij het zien van de resultaten nauwelijks te te zeggen. Bat wil zeggen: het kan bij elk werkstuk iets anders gijn. Dat blijkt ook op de grote overzichtstentoonstelling, die is ingericht in het Schiedams Stedelijk. Museum en daar tot 20 mei te zien zal zijn; Ylstra is geamuseerd door vele zaken. Ylstra kan ook zeer geprik keld zijn, of somber. Boos soms. Maar in veel gevallen lijkt er toch een wat ondergrondse ongerustheid bij hem te heersen, een enkele keer groeiend tot verwonderde paniek of paniekerige verwondering. Red den we het wel op deze manier, schijnt hij dan te vragen. de tekeningen (waarvan maar enkele te zien zijn) er hier Hij heeft er zijn eigen manier van uitdrukken voor, zijn eigen termen, zijn eigen „beeldspraak". De kat, die zijn klauw uitslaat naar een vo gel (twee etsen op deze expositie) komt misschien in aanmerking voor een ernstige berisping, maar het is. Geamuseerd kan hij door veel de natuur. De ruimtevaarder, die' öiligen 7jjn. De menselijke groot- zlchzelf opsluit in de capsule, zich heidswaan, de menselijke relaties weg laat schieten naar wie weet soms ook, het menselijk denken, ga Een uitnemend etser heb ik Ylstra altijd, al gevonden. Door de jaren heen is hij nog zekerder geworden op dit terrein. Hij schept herkenbare voorstellingen en figuren, karikatu raal gedeformeerd soms' om een ef fect van welwillende afstand te be reiken en ook dat element van hu mor, dat niet is weg te denken uit Ylstra's werk. fADVERTENTIE welke toekomst, wellicht ook, maar wekt in Ylstra's ogen toch eerder; enig .medelijden. Ylstra is' door dit bedrijf wel terdege gefasci neerd, maar of die ruimtevaarder zijn sympathie heeft, is een tweede. Bepaald niet zijn sympathie geniet de piloot, die zijn bommen op de stad laat vallen in de oorlogsdagen. Hij verbeeldt het in een tweetal som bere stukken,'eèn olieverfschilderij, en een ets, beide met de titel „Rot- terdam, mon amour". Hij is hierin m.i. wel het sterkst, even afgezien van de fraaie, verhalende grafiek en maar door. Hij maakt dan een nut tig gebruik van zijn bizarre fanta sie (de etsen 2 mannen 2 vrou wen; Ga maar lekker slapen, een gouache; Het protestof het Peest). Hij is kennelijk ook geamuseerd door de verheerlijking van de sex. die geen echte sex is, de sex van Playboy en Lach '69. Zo schilderde hij een aantal „Playmates", de 'lek kere uitklapbare blote juffrouw in het eerstgenoemde Amerikaanse biad elke maand een ander, elke maand hetzelfde. Ylstra trekt hun lichamelijke kwaliteiten buiten de gangbare proporties, maar daar heeft hij niet genoeg aan, getuige titels als The playmate of the month Jan uary and the mother of the play mate of the month. Fijne gekke karikaturen, hoewel de hele serie op mij toch wei de indruk maakt iets te gemakkelijk te zijn gevon den en gemaakt. Gewoon gek is ook het schilderij (om nog één voorbeeld te- noemen) van de twee vrolijke Mexicaanse vuurtorenwachters. Fel-rode, poppe rige mannetjes, honderdvoudig ver groot, vermoedelijk van een pakje Mexicaanse sigaretten.' Al deze ongedwongen maar boeien de zijsprongen maken van Ylstra's tentoonstelling een interessante en erg bezienswaardige aangelegenheid. H. KUIPER da he or A. Koopmam beheerder bijkantoor Sneak Rotterdam: Westersingel 19, Boezemstraat 34, Dordtselaan 132, Eeyerlandselaan 167, Hoogstraat 103a, Mathenesserplein 42, Dorps straat 38 (Charlois), Schiekade 63/73, SHngc 568, Jac. v, Campen- plein 67. Berkel: Kerksingel 2. Hoogvliet: Middenbaan 142. Maas sluis: Govert v. Wijnkade 11. Schiedam: LangeHaven90. "VlaariHngen: Verplóegh Chasséplein i. Spjjkenisse: Voorstraat 49. Ridderkerk: Lagendijk 43-45. Capelle a/d IJssel: Kanaalweg 33. (Van onze kunstredactie) Twee Amsterdamse filmcritici, de beren Jan Blokker en C.B. Doolaard, zaten elkaar dinsdagavond tot ver over twaalf in de Lantaren In de baren, enerzijds over de film Vij anden van Hugo Claus, anderzijds over de Nederlandse filmkritiek. Het Kunstcentrum "t Venster, de Rotterdamse Filmliga en Surf had den hen, samen met Hugo Claus en Jan Vrijman, uitgenodigd om met het publiek van gedachten te wisse len over genoemde film, de kritiek daarop en de afwijzende houding van het publiek. Er waren, in feite in de Lantaren, behalve de heren Claus en Vrijman natuurlijk, maar twee mensen, die dé film goed vonden, ni. de heren Blokker en drs. W. Hofman. De fel ste en meest gedocumenteerde kri tiek kwam, behalve van de heer Doolaard, van de heer Jan Schaper. De laatste zei, in de film continuï teit te hebben gemist, er ligt niets onder de oppervlakte, ze beweegt zich maar over één lijn, er gebeurt te weinig in, de handeling springt te veel van de hak op de tak. Deze film, zo zei de heer Schaper, ont hult niets. Er is te weinig ruimte ge geven aan de acteurs door middel van close-ups. De heer Claus zei, dat er in de film wel degelijk continuïteit zit en dat. het met opzet zijn bedoe ling is geweest te laten zien hoe mensen bepaalde, los van elkaar staande situaties ondergaan. Mis schien, zo zei h(j, ben ik met deze methode te overmoedig geweest in die zin, dat het toch biykbaar geen publiekfilm geworden. Close-ups voegde hij hieraan toe, onder vind ik altijd als een stijlbreuk. Hiermee was de heer Blokker het eens. De Vijanden had naar zijn me ning waardering verdiend, omdat Claus ermee heeft getracht op een heel frisse manier de hokjesgeest in de film te doorbreken. De Ne derlandse kritiek wil teveel volgens vaste codering werken. Elke regis seur, die tegen de geconditioneerd heid van het publiek ingaat, vindt tegenstand. De heer Doollaard noemde als be zwaar tegen de film, dat ze bestaat uit een reeks losse flodders, waar door de toeschouwer niet geïnteres seerd blijft'in de situatie der perso nen. De Vijanden is te fragmenta risch, terwijl tót de taak van de regisseur is het publiek op te 'slui ten in het gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) Met. man en macht wordt gewerkt aan het opruimen van de enorme ravage, die op het wandelhoofd is overgebleven. Met man en macht, want vandaag schijnt de zon weer en op een zonnige doordeweekse dag in het voorjaar komen er gemiddeld altijd zo'n 2500 bezoekers. Die wilde men vanmiddag om drie uur toch weer toelaten. Het zag er om twaalf uur echter niet naar uit, dat dat vandaag nog zou lukken. In ieder geval, aldus zegt de wan- delhoofd-directie, zullen zaterdag de restaurants op de pier-eilanden weer open rijn. Eerdax kan niet, want deze bedrijven zijn verstokenvan elektriciteit- en olie. De aanvoer- leidingen zijn doorgebrand. De aanvankelijke vrees, dat door de hitte ook de betonconstructie van het wandelhoofd zou zijn aangetast, is niet bewaarheid. Alleen het asfalt van de wandelpler is over enkele tientallen meters gesmolten. De Republikeinse gouverneur van Califomië, Ronald Reagan, heeft dinsdag op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard niet actief naar het presidentschap te zullen streven. Dinsdag zijn twee kinderen om het leven gekomen en meer dan 50 gewond,, toen een bus met schoolkin deren bij Decatur (Alabama) van een dijk reed en In het water te rechtkwam. (Van onze kunstredactie) Een soort jaarbeurs van nieuwe Nederlandse kunstmuziek wordt on der de naam 'Nederlandse muziekda gen' op 6, 7 en 8 mei gehouden. In Enschede en Hengelo. Er komt een orkestconcert door het Overijssels Philharmonisch onder Jan Brassen met muziek van Josquin tot en met Van Vlijmen, een elektronisch eve nement en een avond waarop behal ve kamermuziek ook een nieuwe een akter-opera van Jan Wisse wordt ge speeld, getiteld 'De uitdrager'. AMSTERDAM (ANP) B. en W. van Amsterdam kenden dinsdag aan WiU van Sambeek cn Jacques Pee tere twee typografieprljzen toe. Van Sambeek uit Amsterdam kreeg de H. N. Werkmanprijs (groot j 1500) voor djn gehele oeuvre. Peetere uit Venlo sreeg de evengrote Frans Duwaer- prijs 1967 voor zijn typografische verzorging van het bedrijfsdrukwerk voor de chemische fabriek L. van der Grinten N.V.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1