Ruim 1300 leerlingen door staatsliedenbuurt' Interessant verkeersexamen eist aanpassing deelnemers m Gooi naar nationale titel SVZ werkt aan oplossing voor computerprobleem Maak overheid en ambtenaren niet verdacht Diploma's voor moedige redding Noletstichtmg viert veertigjarig bestaan Met smart wachten we nu op Buitensluis Dronken in aanrijding China keert zich meer af van Amerika WOENSDAG 29 MEI 1968 HET VRIJE VOLK aW: 8- EA^N.A t'J Het Vrije Volk I titl.een onzer verslaggevers) Stel. n nadert per fiets drie rijwielpaden, die gemarkeerd zijn met verbodsborden: rode cirkel met witte balk: gesloten in één richting voor alle verkeer, behalve voetgangers; rode cirkel met fiets en bromfiets: gesloten voor fietsen en brom fietsen en rood met een fiets: gesloten voor fietsen. Tja, daar staal u dan. Welk fietspad kiest u? Mr. P. van Bochove: (Van een onzer verslaggevers) „Het wordt de laatste tijd gewoonte om ambtenaren en overheid verdacht te maken. Daar heb ik bezwaar tegen De wethouder van Financiën, mr. P. van Bochove (p.v.d.a.) zei dit tijdens de maandag avond gehouden raadsvergade ring in zijn antwoord op een Hoge fieben De poortjes met de verbodsborden leverden de meeste moei lijkheden op, maar niettemin ging ook dat vaak van een leien dakje. vraag van mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu (p.s.p.) over het openbaar maken van de bij standsnormen. Controle Loyaal il Mr. P. van Bochove (p.v.cLa.) niet pruimen (Van ceii mizcr venuaggeversi Wicbe Plöt2 is er weer hele maal bij. Na een inzinking (liet succes leek hem eer beetje te machtig) en een ernstig verkeersongeval, is de- sterkste noordelijke motocros ser dit seizoen weer met grool machtsvertoon op de landelijke circuits verschenen. Zijn met het nummer H 10 beschilderde motor raast weer onbedaarlijk door het rulle zand of over de kunstmatig opgeworpen heu veltjes. Wiebe Plötz zet de gashandle van Husqvarna wagenwijd apen; soms is hij wat te onstuimig, vinden sommigen. Een boek met dit merk 18 één waardevol werk Te onstuimig (Van een onzer verslaggevers) Havenondernemingen en computers blijven grootheden die elkaar niet liggen. „Het zou beter zijn geweest ais de bedrijven de handen in elkaar hadden geslagen en gezamenlijk een-en-hetzelfde computercentrum hadden gesticht. Dit is jammer genoeg niet gebeurd. Verscheidene ondernemingen hebben hun eigen computer geïnstalleerd, alle van 'n verschillend handelsmerk." Deze verzuchting slaakt de Scheepvaart Vereeniging Zuid in haar zojuist van de pers gekomen jaarverslag 1967. Zeer gunstig r: Drs J. Bastiaans over Deltadijk: (Van een onzer verslaggevers) „Met smart wachten we nu op de bouw van een nieuwe Buitensluis." Drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) zei dit bij de behan deling van het uitbreidings plan Hoofdstraat-Zuid. dat voorziet in de aanleg van een nieuwe Deltadijk over het tracé Hoofdstraat-Haven dijk, waarmee volgens het gemeen tebestuur een riante toegangs weg tot het recreatiegebied aan de Maasboulevard wordt verkregen. Totalilal Kantoor. Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20, Schiedam, tel. 010-26 87 98 Klachten over bezorging (tot 19.,'lü uur»Slaak 34, Rotterdam UITSLUITEND tel. 010-1110 31 11 30 32 Storting van abonnementsgel den op giro no. 28333 ten name van de N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34, Rotterdam. Juist, u stapt af en 'oopt met uw fiets aan de hand over het fietspad, dat voor alle verkeer behalve voet gangers is gesloten. Voor tientallen deelnemertjes aan het verkeersexamen. dat de Schie- damse politic dinsdag afnam op het parcours rond de Dr Schaepmansin- gel bleek het toch een moeilijk pro bleem, De bekende poortjes, waar hoofdagenten I. Duivenvoorde en IV. H. J. Kruizinga steeds voor nieuwe verkcerspuzzels zorgden door de bo'den te verwisselen, stonden opge steld in de omgeving van de Burge meester van Haarenlaan. Daarna moesten de examenkandi- daatjes, die met goed gevolg a! een theoretisch examen hadden afgelegd, links afslaan. Menige oudere wiel rijder en bromfietser zou er nog wat van kunnen leren. Hoe vaak gebeurt het niet. dat een bromfietser zonder om te kijken en zijn hand uit te ste ken linksaf slaat? De 695 kandidaat- jes, die dinsdag met hun glimmen de fietsen van start gingen op het plein van de Dr. Savioschool. de den het vrijwel allemaal goed. Merkwaardig was volgens de hoofd agenten, dat de jongens en meisjes met ietwat hoge fietsen moeilijkhe den ondervonden bij de poortjes. Ze moesten tevoren een bocht maken en dan natuurlijk kijken, door welk poort je ze moesten rijden. De kinderen met de te hoge fietsen, die hun voe ten niet goed op de grond konden neerzetten, begonnen te „bibberen" en reden dan maar het poortje door, waar de fiets hen toevallig bracht. Het raadslid verwees naar een brief van de staatssecretaris van Maatschappelijk Werk Van de Poel aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarin hij zei het van groot belang te vinden, dat de bur ger te weten kemt waar hij aan toe is met de uitkeringen krachtens de algemene bijstandswet. Volgens de staatssecretaris zou het openbaar maken van de normen een begin van openheid betekenen en een eerste middel om de slechte in druk weg te nemen, dat de bij standsverlening een zaak is. die zich achter gesloten deuren afspeelt. Mevr. Blaam: herinnerde er aan, dat. het departement bezig is een wijziging vcor te bereiden, waarin men openheid wil bevorderen en meende, dat er in Schiedam ook nog al wat aan mankeert. Zij vroeg of het college bereid is om voorafgaan de aan de wettelijke verplichtingen nu al over te gaan tot regelmatig openbaar maken van de normen b.v. door het plaatsen van een adverten tie in de dagbladen. Mr. Van Bochove. die in plaats van de ken. M antwoordde, had nogal wat bezwaar tegen de door de staatssecretaris ge bezigde term „achter gesleten deu ren," waaruit men zou kunnen op maken. dat de ene burger anders zou werden geholpen dan de andere. De eerste leerlingen van de 47 la gere scholen, die bij het examen worden ingeschakeld, gingen dins dagmorgen omstreeks negen uur a: van start. Allereerst moesten ze het bekende rugnummertje afhalen bij i hoofdagent A. Svaan en zich onder het wakend oog van inspecteur P. j A. J. Broeders naar de controle be- I geven, die werd verricht door hoofd agent C. Hijman. Die bekeek de fiet sen grondig: goede bel. goede rem men. witte spatborden en natuurlijk keek hij of de „karretjes" wel schoon waren. Acht controleurs zaten langs de route, die deze week (dinsdag en donderdag.) door 1328 examenkandi daten moet worden afgelegd. Het practisch gedeelte van het examen was wat moeilijker gemaakt dan vo rige jaren. Men eist nu van de kan- didaatjes, dat ze zich bij het ver keer aanpassen. Vroeger maakte men gebruik van de „namaakverkeers- lichten": nu moesten de wlelrijder- tjes een echt verkeerslicht (Van Haa renlaan» passeren en zich houden aan de voorsorteervakken. Al met al een interessant verkeersexamen langs een niet te gevaarlijk, maar verkeerstechnisch gezien, toch wel j levendig parcours, dat de jongens en meisjes soms voor lastige, maar i niet onoplosbare problemen stelae, j hun i ploma, I dat op de scholen zal worden uiige reikt. j c? niet onoplosbare problemen wethouder van Sociale Za- De ges!aagden krijgen straks '«J ^,etl.aar vakantie» beloning in de vorm van 'n cp.r. rMo Hnrl rvorvn I Hij wees er op. dat de bijstands verlening zich. uit oogpunt van" dis cretie. natuurlijk achter gesloten deuren afspeelt, maar niet in die zin, dat er zaken worden afgewik keld. die het daglicht niet zouden kunnen verdragen. „Het is gewoon niet te pruimen"' zei de wethouder, die e* van overtuigd is, dat de ambtenaren de wet, naar de normen loyaal uitvoeren. Wat het openbaar maken van de normen betreft kwam hij zelf met een aantal ideeën, zoals stencils in een publikatiekastje. Een uittrek sel maken van de normen, we mvan ccn nieuwe aanpassing in de maak is, had volgens de wethouder weinig zin. „Er zou dan kans zijn op te leurstelling en verkeerd inzicht." Nut van dure advertenties zag de wethouder col: niet. omdat die slechts oen kortstondig leven leiden. Niettemin zai het college de zaak nog eens bezien. (Van een onzer verslaggevers» Op verzoek van het bestuur van het Carnegie-Heldenfonds heeft Schiedams burgemeester H. Rcelfse- ma deze weck diploma's uitgereikt aan twee Schiedammers en een Vlaardir.ger. die op zaterdag 11 no vember 1967 het leven redden van de heer Van de Moezel van het Cornelia van Zantermlein te Schiedam wiens wagen op het kruispunt van de Nieu we Haven rn de Westfrankelandse- straat te Schiedam slipte en het ijs koude water van de Nieuwe Haven inreed. De redders, de 19-jarige Karei P M. Vermeulen van de Anthonié Muysstraat 8a en de 48-jarige C. M. Koppenhagen van de Nieuwe Maas straat en de heer J. W. van Oevelen van de Sperwerlaan 565 te Vlaardin- gen. waren toevallig in de buurt. Ze bedachten zich die zaterdagmorgen geen moment, doken van de kade en zwommen naar de in liet midden van de haven drijvende auto. Hun reddingspoging had succes. Uit alle macht probeerde Karei Ver meulen het portier open te rukken, maar doordat de wagen scheef hing was de luchtdruk te zwaar. Met de twee andere redders ging hij op de achterkant van de wagen staan waarin zich alle aanwezige lucht be vond. De auto nam langzaam een rechte stand aan waardoor de druk van het naar binnen stromende water zowel voor als achter gelijk werd en men het portier kon openen. Deze week bracht burgemeester Roelfsenta de reddingspoging nog eens in herinne ring en bekroonde het moedige op treden met fraaie oorkonden. Wiebe Piocz zie weer in de lift. Dt 24-jarige naaimachinemoiueur ui' Nicuw-Dordrccht 'hij kwam van As sen naar dit dorp toen hij ging trou wen) gooit dit jaar alles op de na tionale titel in de 500 cc klasse. Da: is een hoog gesteld doel. want zijn concurrenten zijn niemand mindet dan Frans Sigmans. Pierre Karsma- kers en Jo Lammers. het jonge Ne derlandse trio dat sterk in de inter nationale belangstelling staat. Maar Wiebe Plöcz schuwt zijr concurrenten niet. In elke wedstrijc gaat hij er fel tegenaan. 2e weter dat hij een gevaarlijke man blijft die altijd op de loer ligt om eer winnende rol te spelen. In twet kampioenswedstrijden b e h a a 1 d t Wiebe Plötz ai twee derde plaatsen In Markelo won hij enkele weker geleden de nationale wedstrijd. Hi; mocht toen niet meedoen bij de in ternationalen. Dat zinde hem maai matig en in de nationale strijd draal de hij zijn gashande! zo wijd open, dat hij ver voor iedereen uit als eer ste werd afgevlagd. Die wedstrijd bezorgde hem overi gens wel een pijniijk been. Zijr kniebanden en enkelbanden scheur den toen hij met een achterblijver ir botsing kwam. De wedstrijden, dif Wiebe Plötz de afgelopen paar we ken heeft gereden, waren voor hen: geen pleziertje. 'Ik ben zowat elke dag naar dt masseur geweest.' zegt hij, 'een paat weken stilstand is niet goed voor j< vorm. Ik moet doorgaan. Dit jaai heb ik de kans te bewijzen wat ik waard ben.' Hij is veel waard. Jo Lammert zegt van Wiebe Plötz dat hij een groot coureur is, maar dat hij vaak nog net Iets te onstuimig is. Vooral tijdens de training, aldus de concur rent van de snelle Drent, gaat Wiebe er te fel tegenaan. De man waarop crossend Noord- Nederland zijn hoop heeft gezet (in elk geval hebben de organisatoren van wedstrijden de hoop gezet op Wiebe Plötz want hij is nu ai een stevige publiektrekker) lacht om wat Jo Lammers van hem zegt. 'Ach iedereen heeft zo zijn eigen stijl.' zegt hij. 'Ik ben misschien een beetje wild. maar toch neem Ik nooit te veel risico's. De meeste ongeluk}'! gebeuren, sis je achterblijvers moet passeren.' Om in conditie te blijven traint Wiebe elke woensdagmiddag. Dan neemt, hij zijn twee motoren mee en jaagt hij ergens in Drente op een door hemzelf uitgekozen circuit. Hij wil niet vertellen waar, want hij wee' niet of de nolitie het wel goed vindt dat hij op zijn eigen gekozen plekje traint. 'Ik heb alle steun van mijn baas. Die geeft me elke woensdagmiddag vrijaf. Je moet wel trainen want het is zwaar -werk dat crossen.' Wiebe Plötz heeft gekozen voor de cross. Op de grasbaan zien we hem voorlopig niet meer terug. Twee jaar geleden nam hij in Assen afscheid van de grasbaan. Toen zei hij dat hij de grasbaan te gevaarlijk vond. '2e wilden me graag hebben in Stadskanaal maar ik ga niet. Deze zomer reis ik het hele land, België en Frankrijk af. Het moet er nu uit komen.' Het heeft er alle schiin van rist het cr voor Wiebe Plötz dit jaar uit komt, In Frankrijk behaalde hij al een zevende plaats in een uiterst sterk bezette cross. In ons eigen land klasseert hij zich steeds onder de eerste vijf. Als hij verstoken blijft van pech is de kans groot dat Wiebe Plötz dit jaar een ereplaats bereikt in de nationale titelstrijd. UTRECHT (ANP) De gemiddelde Nederlander heeft per dag 2000 calo rieën nodig, maar hij krijgt er 300 k 400 te veel. Dit zei mej. dr. Th. F. van Schaik, medewerkster van net Voorlichtings bureau voor de Voeding, dinsdag op een landelijke conferentie van het Co-op Vrouweneontact. De boosdoeners in de voeding zi.tn volgens dr. Van Schalk boter, mar garine, alle andere vetrijke proöuk- ten en suiker. Deze veroorzaken rteeds meer hart en vaatziekten en tandbederf: nog maar twee percent van de bevolking heeft een gaaf gebit. Er schijnt echter aan het compu- tervxaagstuk nu toch een eind te ko men. Nadat particuliere pogingen om ot de oprichting van een centraal administratiecentrum te komen op een opzienbarende mislukking waren uitgelopen, heeft de SCZ nu zelf een computercentrum opgericht. Zes Rotterdamse havenbedrijven hebben hun loonadministratie bij de SVZ on dergebracht. Deze ondernemingen tellen rond 5000 werknemers. De jaarcijfers van de Rotterdam se haven analyserend, komt de SVZ tot de conclusie, dat de positie van Rotterdam in de rij van Westcuro- pese havensteden zeer gunstig is, zo- wei in de sector van het droge mas sagoed als in die van het stukgoed. De haven slaagt er nog steeds In zich op de juiste wijze voor te be reiden op nieuwe ontwikkeling. Toch heeft in 1967 het vraagstuk van de verminderde werkgelegenheid in het middelpunt van de belangstel ling gesaan. De SVZ onderschrijft ten volle de wenselijkheid van een voortgaande economische groei en spreekt als als haar overtuiging uit dat juist het Waterweggebied daaraan een aan zienlijke bijdrage kan leveren. „Het zijn de moderne kapitaalin tensieve bedrijven, die zich hier ge vestigd hebben, die in Nederland een bijzonder g-ote werkgelegenheid heb ben gebra to zegt het jaarver slag. „Zij ouen de vestiging var. toeleveringsbedrijven bevorderd en de oprichting van produhtenvenver- kende industrieën mogelijk gemaakt." „Voor ae economische ontwikkeling van ons land is liet noodzakelijk da- de grote zeehavens over ruimte uit breidingsmogelijkheden beschikken," zo wordt verder opgemerkt. In het Deltagebied zal steeds een compleet assortiment van haven- en industrieterrein beschikbaar moeten zi'n opdat investeerders altijd gepas te vcstigingsmogelijkheden "kunnen vinden. Het Schiedamse ziekenhuis Dr. Noletstichting viert vandaag het veertigjarig .bestaan. Dit gaat ge paard met de opening van een aan tal nieuwe zalen, onderdeel van de uitbreiding die men de laatste jaren heeft uitgewerkt. Middelpunt van het feest is zuster Gehrentrude. die ai sinds 1928 aan de Dr. Noletstich ting verbonden is. Vanmiddag werd zij dan ook gehuldigd in het bijzijn van het voltallig verplegend perso neel er. gemeentelijke autoriteiten. Gisteravond is de 21-jarige bezor ger S. F. B. uit Schiedam onder in vloed met z(jn auto tegen een voor hem rijdende wagen gebotst. De Rotterdamse politie bracht hem van de plaats van het ongeval, de 1ste Middellandstraat, naar het bureau waar hij ter ontnuchtering is inge sloten. Twee inzittenden van de wa gen liepen lichte verwondingen op. „Dat recreatiegebied", aldus drs. Bastiaan. Js uniek in deze streek. „Het is het balkonnetje tussen de industrieterreinen die zich uitstrek ken van de Merwchaven tot de Wil- hehninahavcn." Hij pleitte voor goede afronding van de plannen en hoopte, dat. er straks inderdaad sprake zal z(jn van een riante toegang, hoewel hij. dat komend vanuit de Tuinlaan, nog niet ziet. ..Die straten zijn weinig riant". Een ruime toegang vanuit de bin nenstad achtte hij dan ook niet aan- j wezig. Een ander punt is de bebouwings- j dichtheid150 woningen per hectare. I een nogal smalle strook. Niet bevor- i clerlijk voor het esthetisch aspect j noemde drs. Bastiaans de piaats. waar een nieuwe kantoorflat gaat verrijzen. Gisteravond reden op de kruising Schiekade-Teilingerstraat twee auto's tegen elkaar. Een der bestuurders, de 37-jarige steenhouwer J. J. uit Den Haag. bleek te hebben gedronken. Ook hij moest naar het bureau. De bestuurster van de andere wagen is met verwondingen naar huis ge bracht. PEKING DPAMPeking heef- voorgesteld het 135ste Amerikaans- Chlnese gesprek in Warschau, dat vandaag zou worden gevoerd, uit te stellen tot hair of eind november. Van Chinese zijde zou zijn aange voerd dat er op net ogenblik 'toch niets te bespreken" valt en dat de Chinese ambassadeur nog niet naar rijn post in Warschau kan terug keren. Het voorstel schijnt te bevestigen, dat China steeds minder belangstel ling heeft voor zijn enige officiële contact me: Washington. Het wil de band niet geheel door snijden, maar de tussenpozen tussen Of gesprekken worden steed* langer. Het laatste gesprek werd gevoerd op 8 januari, het voorlaatste in 1967. De flat zal wellicht worden ge bouwd door N.V. Total, die een ter rein heeft in het uitbreidingsplan, dat gespaard zal blijven. Drs. Bas tiaans vond. dat Total er op den duur moet verdwijnen en vroeg of er later toch tot onteigening kan worden overgegaan. De burgemeester schetste in zijn antwoord het prachtige uitzicht, dat men straks zal hebben vanaf de weg, die over de Nieuwe Deltadijk loopt. Wat de asunder riante toegangsweg vanuit de binnenstad betreft verwees hij naar het toekomstige bestem mingsplan voor Schiedam-Zuid, dat ook hierin zal voorzien. Handhaving van he' Total terrein staat volgens de burgt veest er in verband met de financiële c jzet. Het bedrijf kan ove rigens niet worden gedwongen tot de bouw van een kantorenflat. Burge meester Roeifsema was het niet eens met de uitspraak van drs. Bastiaans over het; esthetisch aspect van zo'n flat. „Het uitzicht biyft gehandhaafd voor de bewoners van de overige flats." Drs. Bastiaans vroeg zich af of er in de kwestie met het onaanzienlijk Totalterrein geen sprake is van de zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Hij zei onomwonden bezwaren te hebben togen het huidige uiterlijk van het terrein, dat eventueel kan dienen voor nog meer recreatie. Hij stelde, dat de gemeente later op nieuw zou moeten overwegen om te onteigenen. Antwoord van de burgemeester: de gemeente behoeft niet maar kan wel onteigenen. Over het recreatieve aspect: „Het wordt dan wel een ver schrikkelijk duur stukje recreatie. Maar het is niet nodig, het bedrijf kan wei gehandhaafd blijven. T burgemeester stelde, dat Total wel- jum Hclit gaat verbouwen en de plannen zullen secuur, worden bekeken.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1