Vernisfabriek na explosie totaal uitgebrand |AMIN Troepen paraat? m Zomerse dagen T wenst prettige feestdagen NA REDE DE GAULLE: We! harder, niet wijzer Duiven van toch in F rankri k Seinen van Scorpion „wrede grap Uitslagen drie toto s Staatslening: rente 6V2 pet. Naclitconcert VANDAAG START Eerste nieuwe haring: f 1,40 N oocltoestands- wet aanvaard Huisarts in arrest abortus Weerbericht Betoging «Bi BEKENDMAKING /Uitgave N.v. De Arbeiderspers, President-directeur firs H. Claus Slaak, Rotterdam, tel. 1X1030,.10 lijnen 2 N Vrijdag 31 mei 1968, 23e jaargang, no. 7055 Hoofdredacteur E. Messer Democratisch-rocialiStiscü dagblad Postbus 1162, postgiro 28333. Prijs: per kwartaal 13,52, per week 1,04, per nummer 20 cent (ADVERTENTIE) morgen voordeel melk en puur krokantjes 200 gram van 99 voor 89 (Van een onzer verslaggevers) Een daverende explosie en een felle uitslaande brand ont staan na een schijnbaar onschuldig vuurtje, hebben vanoch tend in een uur aan de Korte Dam in het centrum van Schie dam dè Vernis- en Japanlakfabriek Kappelhof en Hovingh N.V. tot op de grond verwoest. Om elf uur explodeerde de chemicaliënafdeling van de fa briek, waar onder meer terpentijn, benzol en verschillende an dere oplosmiddelen waren opgeslagen. (Van onze Parijse correspondente) De Gaulie heeft met een machtige sabelhouw liet Franse volk In tweeën gespleten. Als hij de toestand op de spits drijft is een botsing - bur geroorlog onvermijdelijk. De generaal heeft liet Franse volk opgeroepen tot de strijd tegen een „totalitaire communistische dictatuur. Uiterlijk 3.0 juni worden er algemene verkiezingen gehouden. En op de ach tergrond dreigt de staat van beleg. „Als het geweld aanhoudt" zei de Gaulle. r) De voorgevel van de fabriek komt na een explosie naar beneden. (Foto Niels v. d. Hoeven) O (ADVERTENTIE) Koopt u niéuwe schoenen ih vandaag? r Vraag meteen naar..... ZWITSERSE SCHOENCREME laatste etappe LEG ASTMA AAN BANDEN, Stortregen aan prijzen. Wie winnen? Zesde Simea 1000 L. Voor 5000 Bergoss tapijt. Schildersprijs t.w.v. 3500. PHILIPS Kieuren-TV. Doe méé! Zie puzzelpagina. ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) RAVAGE IN SCHIEDAM niet duur ytol heertijk PARIJS (Reuten De Gaulle heeft het Franse leger in staat van paraatheid gebracht. Aldus rüet- officiee! bevestigde berichten in Parijs. Al een paar dagen geleden zouden bij Versailles twee tankregi menten zijn aangekomen. Ook para- ehutisteneenheden zouden naar de Franse hoofdstad zijn gedirigeerd. Om half een restte er nog slechts e?n onbeschrijfelijke chaos. De brand weer van Schiedam, die met groot materiaal was uitgerukt en snel as sistentie kreeg uit Rotterdam en Vlaardingen, rekende toen nog op uren nablussingswerk. Het knappen van een fles met zeer brandbare vloeistof, xyleen, die op de binnenplaats van de fabriek stond, is de oorzaak geweest van de explo sie en de brand bij Kappelhof en Hovingh. De xyleendamp verspreid de zich over de zonnige binnenplaats, die in een oogwenk in lichterlaaie stond. Een volgende explosie had ruïneu ze gevolgen. Er zijn geen gewonden. Naar ver- verdeeld 1Ae 24 uur eenzame overpein- 1zing in Coloinbey en mis schien de geheimzinnige contac ten met generaals die eraan voor af zouden zijn gegaan hebben de Gaulle wel harder maar niet wijzer gemaakt. Had hij een week geleden Ka merontbinding en algemene ver kiezingen aangekondigd in plaats van een nietszeggende volks stemming, dan zou zo'n stap wel licht het uitzicht op een herstel van vertrouwen hebben geopend. Zelfs op dit moment zouden al gemene verkiezingen en een dras tische reorganisatie van het kabi net mogelijk nog onder bepaalde omstandigheden tot een nationale verzoenning kunnen leiden. Maar die omstandigheden heeft de Gaulle zelf allerminst geschapen. Het lijkt wel alsof de Gap lie uit weerzin tegen de beledi ging van de Franse glorie, die dan ook zijn persoonlijke glo rie was, met opzet alles heeft ge daan om de protesteren den van zich af te trappen. Het spookbeeld van het totali taire communisme moet dan die nen om de studenten en arbeiders op zijn best tot slachtoffers van een samenzwering te maken. De kreet van de dreigende dictatuur moet de roep om zelfbestuur en medezeggenschap in dïscrediet brengen. De opmerking over de haat der afgedankte politici moet de politieke leiders van links als Mendès-Franee en Mitterrand, die een aandeel in de nationale ver zoening zouden kunnen nemen, in een kwaad daglicht stellen. De Gaulle's antwoord op de hervormingsdrang die onder een groot deel van het Franse volk leeft, is een dreigement. Het zal in Frankrijk hard tegen hard gaan. En een oude man die niets van zijn tijd begrijpt, draagt niet alleen de schuld dat. het zover gekomen is. maar ook dat het nog verder zal gaan. Parijs en de rest van het land was vanmorgen rustig- De vakcentrales reageerden kalm. De communistische CGT verklaarde zich zelfs bereid de onderhandelingen met regering en werkgevers voort te zetten. De linkse oppositie heeft zeer fel gereageerd op de Gaulles rede. waar in hij verklaarde op zijn post te blij ven. „Een oproep tot burgeroorlog," zei Frangois Mitterrand .die vannacht moest vluchten voor woedende stu denten die hem achtervolgden met de kreet „moordenaar". Andere oppositionele kenschetsen van de Gaulles zes minuten durende toespraak: „provocatie, een oorlogs verklaring.. de stem van de dicta turn-." „Staatsgreep van de Gaulie"' zeggen de stoottroepen tegen het gaullistische systeem, de studenten organisatie UNEF die tot massale betogingen heeft opgeroepen. De gaullisten ziin al te lioop ge lopen. Gistermiddag, kort na de rede van de Gaulie, verzamelden zich op de Place de la Concorde vlakbij het Elysée-paleis honderdduizenden aan hangers van de generaal. De menigte groeide uit tot een miljoen mensen, die urenlang over de Champs Eiysées marcheerden. Tot botsingen met tegenstanders kwam het niet. Enkele vooraanstaan de politici onder anderen de onlangs uit de gaullistische rijen getreden Pisani, hebben gewaarschuwd tegen provocaties van gaullistische zijde, Met name achten ze de oprichting van gaullistische burgerwachten waarvan sprake is uiterst gevaar lijk. De ..commissarissen van de re publiek" zoals de Gaulie de prefec ten nu noemt hebben opdracht ge kregen in hun districten zo snel mo gelijk de openbare orde te herstellen. Dat betekent: de stakingen bij vita le communicatiebedrijven als de PTT, het transportwezen en de typografi sche industrieën te breken. Zouden die bedrijfstakken blijven staken dan is het onmogelijk de alge mene verkiezingen op de uiterlijk voorgeschreven datum 30 juni te houden. De „commissarissen van de repu bliek" reageren ieder op hun eigen manier. De prefect van Rouaan heeft on middellijk het hoofdpostkantoor la ten bezetten door veiligheidstroepen, die de postende stakers verjoegen Het kwam niet tot- gevechten, maar niemand gelooft dat het overal op deze manier zal gaan. luidt waren er op het moment van de explosie in de chemicaliënafde ling drie mensen aan het werk. Zij wisten zich met een snelle vlucht naar buiten te redden. Hoeveel men sen er precies in de fabriek waren kon niet worden nagegaan. Hun aan tal werd op zes geschat. Het perso neel kreeg zwijgplicht opgelegd. De directeur, de heer Kappelhof, was volkomen overstuur. Boven de Korte dam vormde zich een geweldige, roetzwarte padde stoelwolk, die tot in verre omgeving zichbaar was. Duizenden nieuwsgie rigen trokken erop af. Met het oog op mogelijke nieuwe explosies wer den ze op een grote afstand gehou den. Twintig man van de Schiedam- se politie vormden twee ringen, een grote en een kleine, rond de vuur haard. Ze stonden met portofoons met elkaar in verbinding. Belendende percelen in de betrek kelijk smalle Korte Dam, een win kelstraat kregen, vuur- en water schade. Getroffen werden ondermeer de kruidenerszaak van de firma De Groot en de ijzerhandel Trommel. De explosie ging gepaard met een geweldige knal. Een gedeelte van het fabrieksdak werd in een nabijge legen haventje geslingerd. In de di recte omgeving sneuvelden vele rui ten. De oud-kathol ieke kerk. die op de Monumentenlijst staat itofc van daag stond het fabriekspand dat ook.) had bijzonder veel glasscha de. Toen de Schiedamse brandweer, gecommandeerd door de heer D. de Jager, arriveerde, was er van het ongeveer 25 meter brede, vijftig me ter diepe en drie verdiepingen tel lende fabriekspand al vrijwel niets meer te redden. DO strijd richtte zich samen met. Vlaardingen en Rotterdam, dat twee autospuiten en een waterkanon lever de. vooral op het inperken van de brand. Dat lukte. Zie verder pag. 5. l Van onze sportredactie Da wisseibokaai van Het Vrije Volk, inzet voor de vlucht van Or leans. zal ook dit jaar zijn eigenaar hebben. Vanmorgen om kwart over tien slaagden de twee vrachtwagens van de Rotterdamse Postduivenhou- ders Bond erin de Franse grens bij Maubeuge Bettignies te overschrijden. Voor het zover was, hebben de be geleiders van de ongeveer 10,000 dui ven heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. De eerste grenspost, die werd aangedaan, was Quievrain. Het woord „staken" werd evenwel demon stratief door de Franse douaniers op gestoken. Na veel praten lukte liet bij Maubeuge wel richting Orleans te trekken. Morgenochtend om vijf uur wor den de duiven, als het weer goed is. gelost. (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten voor tiet week end zyn uitstekend. We verwachten het voortduren van het droge en zonnige weer met nog iets hogere I middag-temperaturen. Maxima van op zijn minst 25 graden Celsius zijn zaterdag en zondag bereikbaar. Het gunstige weer komt tot stand door een hogedrukgebied boven de Noordzee. Het komt langzaam dich terbij ons iand, waardoor de noor delijke en oostelijke wind afneemt en later zuidelijk wordt met al* consequentie hogere temperaturen. NORFOLK t'APt „Een wrede grap". Met deze woorden heeft de Amerikaanse marine alle hoop de bodem ingeslagen, dat de woensdag avond ontvangen radioboodschap zou zijn verzonden door de kernonder zeeër Scorpion sedert maandag spoor loos verdwenen op de Atlantische Oceaan. Nauwxeurige peilingen hebben het vermoeden bevestigd, dat kwalijke grappenmakers aan het werk zyn ge weest. Zij hebben de valse signalen verzonden uit zee of van een uitloper van het vasteland bjj Norfolk. Het zoeken naar de Scorpion wordt on verminderd voortgezet. Nu in dieper water. Daarmee is echter de kans op red ding van de opvarenden uiterst ge ring geworden. Geen mens kan ont snappen uit een duikboot in water diepc-r dan 900 meter. Waar nu wordt gezocht is de Atlantische Oceaan vele malen dieper '.V DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporitolo 46 van IS en 19 mei zijn: aantal deelnemers: 535.625, bruto inleg: 697.873 gulden, eerste prijs: 126.663.90 gulden, twee mel dingen. Per kolom bruto 63,332 gul den. Tweede prijs: 69.089.40 gulden, 90 meldingen, per kolom 767.67 gulden derde prijs: 34.544.70 gulden, 140 meldingen, per kolom 246.75 gulden. Sporttolo 47 van 22 en 23 mei: aantal deelnemers: 341.287. bruto inleg: 404.526 gulden, eerste prijs: geen meldingen. 2 3 van prijzengeld naar tweede prijs, 1 3 naar derde prijs, tweede prijs: 88.996 gulden. 31 meldingen, per kolom 2.870.80 gulden, derde prijs: 44.498 gulden, 26 mel dingen. per kolom: 1.711.40 gulden. Sporttoto 48 van 25 en 26 mei: aantal deelnemers: 465.946, bruto int leg: 637.633 gulden, eerste prijs: 115.730,45 gulden; twee meldingen per kolom 57.865,20 gulden, tweede prijs: 63.125.70 gulden, 61 meldingen, per kolom: 1.034.80 gulden, derde prijs wordt rüet uitgekeerd aange zien wedstrijd vijf niet geldend is, het prijzengeld <31.562.85 gulden) gaat naar de derde prijs van toto 40, DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën, is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 6!i per cent staatslening tegen een koers van 99 percent. Het bedrag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Op de lening zal de eerste tien jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, te beginnen op 1 juli 1979, zal aflos sing geschieden in 15 jaarlijkse ter mijnen en wel afwisselend 7 percent. 6 percent en 7 percent per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 20 percent van de lening wordt ge delgd. Verstrekte of algehele aflos sing is de cerate 10 jaren niet toege staan. De rente gaat in op 1 juli 1968, de coupons verschijnen op 1 juli. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van 1.000.en 100,ter wijl deelneming in de lening in de. vorm van schuldregisterinschrijvin gen zal kunnen geschieden tot bedra gen van ten minste f 100.000.—. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op vrijdag 14 juni a.s. van 9 tot 16 uur. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 7 juni a.s. verschijnen. |f|| (Van een onzer verslaggevers) Het unieke nachtconcert dat door de amusementswereld op touw is ge zet ten bate van de nabestaanden van Beb Rowoid, zal niet zondag avond, maar zaterdagavond worden gegeven in het Circustheater te Sche- veningen. (Van een onzer verslaggevers) Een nog beperkt aantal Rotter dammers heeft vandaag de eerste nieuwe haring door het keelgat laten glijden. Zij betaalden er prijzen voor die varieerden van 1,40 tot 1.65. 4 Angst voor de haringworrn be hoefden zij niet te koesteren, Naar men mag aannemen behoort do ha ringwormziekte tot het verleden nu de vissen, dit jaar voor het eerst, pas worden verkocht nadat ze gedurende ten minste 24 uur bij een tempera tuur van —20 graden Celsius zijn diepgevroren. (Van enze correspandent in Bonn.' Het Westduitse parlment heeft gis teravond in derde lezing de wetten voor de zgn, noodtoestand goedge keurd Met de stemmen der liberale oppositie en ongeveer 50 sociaal-de- mociaten tegen werden de omstreden wetsvoorstellen aangenomen. De CDU en het grootste deel van de SPD-fracLie hadden geen grote be zwaren meer tegen de wettelijke maatregelen in tijd van nood. De discussie over de wetten heeft ongeveer zeven jaar geduurd. Van het oorspronkelijke ontwerp is. voor al door de invloed van de sociaal democraten, zo weinig overgebleven in de gisteren aanvaarde wetten, dat de CDU-minister van Defensie, Sehroeder, tegenstemde, omdat ze volgens hem te slap zijn geworden. (Van een onzer verslaggevers» Be Maastrichtse politie heeft reeds enkele weken geleden de 47-jarige huisarts J. V. uit Maastricht gear resteerd onder verdenking van het plegen van criminele abortus. De patiënte, die hij behandeld heeft, was een ongehuwde vrouw. De huisarts is voor de officier van Justitie, mr. Van Buuren, geleid en daarna ingesloten In het huis van bewaring. De officier van Justitie deelde mee dat de rechtbank inmiddels voor een tweede periode van dertig dagen de gevangenneming van de huisarts heeft bevolen. De dokter ijeeft zich niet op zijn beroepsgeheim beroepen. Hij heeft evenmin op een medische indicatie gehandeld. 30 rr of meer kor tins op veie artikelen krijgt u nu bil KenrKopp postorders. Onbegrijpelijke spotprijzen voor artike len die u zien moet. Het zijn artikelen met kleine traiisportbescbadlgiriKen. Lichte krasjes etc. die ti veie tientallen guldens foordeel geven. OiUrifuKes v*n 99,— nu vanaf .13. transistor-radio's van 82.nu v. 59»— Polaris koel kasten van 279,— voor 139, vouwfiets vanaf S3,— filmcamera en projector nu samen vanaf 33, 7 x 30 nachtkijkers nu vanaf 49,73 rad 10/grammofoon van 149.— voor 95, grote Zsanse klok nu vanaf 149» vol-automatisch herenhorioge voor 59.— portable schrijf machine slechts 149, bandrecorders van 229.voor 149,— inbouw autoradio's vanaf 119,— Er is altijd ivel iets voor n bij: Boeken, elektrische gitaren, salon-radio's, verfspuiten. plaids, huishoud textiel, fotocamera's, draagbare T.V.'s. Vele kleine artikelen voor de halve prijs zoals: Poederdozen, toiletartikelen, sie raden, kosmetica, serviesgoed, enz. enz. Alles verbeneden de inkoopprijs. Kom en profiteer van deze tijdelijke aanbieding. Verkoop, alleen tegen contante betaling, uitsluitend vrijdag 11 mei 's avonds van half 7 tot 9 uur en zaterdag 1 juni van 10 tot 4 uur: Keur Koop - Paul Krugcrstraat (hoek Hiüe'dijk) - Rottere! Am-Zuid. De Bilt verwacht: Droog wser met een heldere r.acht. Morgen zonnig en vrjj warm. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 1 jun) zou •opK. oud. 04.25 20.50 maan opü ond. 08.30 00.47

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1