Leidend chirurg van Dijkzigt vandaag met pensioen C van Staveren 98 de kern Muren met donderend geraas ingestort w General Student dankte eens leven aan gewetensvol arts... 1 Medische vragen Trouwhartig Fronthospitaal Middeleeuws Ridlhartje Goed iverk Hou gerwmter BEAT in de Burgerzaal I juni met 'n VRIJDAG 31 MEI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 In 'n „wildpark" in Arnhem wordt een bezoeker door een leeuw uit zijn auto gesleurd en levensgevaarlijk gewond, nadat de man de herhaalde waarschuwing zijn auto- raampje dicht te doen in de wind heeft geslagen. Elders in het land ramt een automobilist onder invloed een boom en wordt in zorg wekkende toestand weggebracht. Waar gaan ze heen Naar de chirurg, die het uiterste in het werk mag stellen de slachtoffers weer op te lappen en die dat doet in een gebouw, waar een kleine vergis sing in de drukte van alledag een justitiële vervolging tot gevolg kan hebben. Hoe reageert zo'n heelmeester op zoveel dagelijks werk, dat niet nodig zou zijn ge weest als de slachtoffers-in-kwestie wat minder onachtzaam hadden gehandeld? Dit was een van de vragen, die een onzer verslaggevers stelde aan dokter C. van Staveren, een van de leidende chirurgen van het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. Dokter Van Staveren gaat vandaag met pensioen. Op de laatste dag van zijn verblijf in het gigantische ziekenhuiscomplex ontving hij ons voor een interview, dat geheel naar de aard van de populaire medicus z eer openhartig was. door HAJNS BERG GR EN „Wel, één keer in mijn loopbaan heb ik het psychisch écht moeilijk gehad. Dat was in de nacht van de 14e mei 1940, de dag waarop Rotterdam was gebombardeerd. Binnengebracht werd met een ernstig beschadigde schedel en hersenletsel lïerr General Student van de Luftwaffe. Nu moet u goed begrijpen: ik ben pur sang Nederlander en geboren Rotterdammer - en daar heb je dan plotseling de schurk in handen die hem dat geleverd heeft. Je eerste reac tie is: Zou je de schoft niet? ':^u*êWÊB mms 1 Dokter C. van Staveren: „Strijder in het wit" wil hij niet heten (ADVERTENTIE) uur Open J Oil Nb ON cm (Reuter. AP) "Amerika is bereid snel en ver te gaan. als Hanoi zichzelf enige beperking oplegt in de strijd, evenals wij onze bombardementen op Noord-Yietnam sedert .11 maart heidien beperkt.' Aldus heeft president Johnson donderdag in zijn huis te Johnson City in Texas verklaard. (ADVERTENTIE) Brandweermannen vechten een hopeloze strijd. ADVERTENTIE na sluiting wegens brand heropenen wij a.s. zaterdag geheel nieuwe voorraad. (ADVERTENTIE) We hebben al naar een rr lil! tiaritj e uit gek eken' de patiënt kun je dan niet veel meer zeggen dan: „Wat zonde nou, waar om bent u niet eerder naar me toe gekomen." Maar natuurlijk is liet zo dat je je inwendig mag ik het zeggen soms rot ergert onder de stommiteiten die je te verhapstukken krijgt. Maar er isook een. hoopgevende kant aan deze zaak. Ik heb het aan tal ernstige, ver voortgeschreden af wijkingen gedurende mtjn loopbaan sterk zien verminderen. De mensen zijn minder angstig en onwetend dan ze vroeger waren." Dokter C. van Staveren is een ge- ocmi Rotterdammer en hij houdt .an zijn stad. waarin ook zijn vader veertig jaar huisarts was. „Ik kan de Rotterdammer een beetje beoordelen, omdat ik bij voor beeld ook een aantal jaren in Utrecht neb gewerkt, waar de mentaliteit compleet anders is," zo vertelt hij, rustig en bedachtzaam formulerend. „Het was fijn werken hier, omdat de mensen in doorsnee zo gemakke lijk en trouwhartig zijn. Als je een Rotterdammer zegt: „Het is niet an ders, joh, maar je moet geopereerd worden, dan vertrouwt hij je. Een typisch Rotterdamse reactie is: „Nou ja, dokter, u zult het wel weten." De Utrechter is veel meer geneigd het vakmanschap van de medicus bij voorbaat aan te vechten - wat ove rigens zijn' goed recht is. Een van de dingen waardoor ik in mijn Rotterdamse loopbaan soms ontroerd v.'crd was het vertrouwen, waarmee de patiënt zijn leven in je handen legde." Die Rotterdamse loopbaan van dokter Van Staveren begon op 1 fe bruari 1940 in het Cooisingelzieken- huis, waar hij hoofd werd van een chirurgische afdeling. Niemand kon vermoeden w'at er op dat moment de Rotterdamse binnenstad en het Cool- singelziekenhuis boven de daken hing. Dokter Van Staveren: „Ons zie kenhuis werd fronthospitaal in de meidagen van '40. Op de dichtbije Maasbruggen vochten de Mariniers als leeuwen en wij kregen uiteraard veel gewonden binnen. Bij het bom bardement op 14 mei werd ook het ziekenhuis getroffen. Aan blussen viel niet te denken, omdat de water toevoer was gestagneerd. Met m'n medewerkers ben ik toen begonnen met behulp van de auto's, die op het terrein aanwezig waren, de patiënten naar andere ziekenhui zen over te brengen, dwars door de brandende stad. Ik herinner me. hoe in het Bergwegziekenhuis een enor me stroom gewonden en doden werd binnengebracht „Een paar weken later kreeg de gemeente Rotterdam de beschikking over zes hospitaalschepen, die tot de uitrusting van het Nederlandse leger hadden behoord en die dus Duitse krijgsbuit waren geworden. Rijnaken, die volkomen self-supporting waren gemaakt met een röntgenafdeling, een operatiekamer, een sterilisatie- ruimte, enzovoorts. Ze' werden afge meerd in de Leuvehaven. dichtbij de resten van het Coolsingeiziekenhuis. maar omdat het daar eike nacht granaat- en bomscherven regende, later verhaald naar de Zalmhaven." Maar ik hem hem opgelapt, mid denin in de nacht. Want zo'n aan vechting je medische eed ontrouw te zijn duurt altijd maar even. Ten slrtte neem je toch weer afstand van de bijkomstigheden en realiseer je je drar ligt een mens in nood. Later krijg ik een brief van een vriend. Er zit een kranteberichtje in dat vermeldt dat Herr General Stu dent. Kreta heeft veroverd. „Jouw schuld kaffer," schrijf' de vriend erbij. ..Ziet u," besluit dokter C. van Sta veren deze merkwaardige belevenis irt zijn bijna leeggeruimde kamer in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, „men moet ons maar niet romanti seren. "Wij artsen moeten wel eens lachen om de lieve boekjes getooid met zulke aansprekende titels ais „Strijders in het wit" en wat er zo verder al in druk verschijnt. Ons vak kent zijn moeilijke en droevige momenten, maar je hebt soms ook onbedaarlijk veel schik. Er Is al bij ai veel humor in. Een gevoel van frustratie komt soms over je als je de middeleeuwse afwijkingen ziet waarmee de men sen naar je toe komen. Dingen die je niet voor mogelijk had gehou den. Het pijnlijke is dan dat de mensen uit onwetendheid of angst veel te lang hebben gewacht. Ze komen voor. de gevallen van vrouwen die kanker hebben in een van hun borsten en die dat dan wel beseffen, maar hun ziekte zelfs voor hun familie verborgen houden. Tegen gooide. Maar: Voor weer anderen komt het definitieve weten ais een verlossing. Dat heb ik in mijn prak tijk ook meermalen meegemaakt." Bevallingen op de TV? „Zinloos. Voor kinderen ongeschikt, voor de meeste volwassenen gesneden koek, omdat ze er zelf een of meer malen een hebben meegemaakt. Dan blijft toch alleen de ongezonde be langstelling over?" Operaties op de TV? „Precies hetzelfde. Natuurlijk ben ik zo aJ en toe naar het buitenland gegaan oni een collega te wagen: Hce doe jij nu die operaties? Laat ik u verzekeren dat je zelfs als vakman vrijwel niets ziet ook al krijg je de allerbeste plaats. Pas als je gastheer zegt: „Collega, wil je me assisteren?" dan heeft het zin. Aiieen dan zie je alles. Natuurlijk heb ik er niets op tegen dat men eens een operatiezaal van binnen laat zien. maar ik kan toch het volledig tonen van een operatie niet anders zien als een vorm van sensatie scheppen. Wat moet in gods naam het publiek ermee als een chirurg er niets aan heeft?" Zo'n grote reis- of -weekend tas, waarin al je hebben en hou wen voor een lang weekend, een korte vacantia of een hele rits boodschappen gaat... zo'n tas van ruim zeventien gulden, koopt U morgen voor nog géén tientje. Een lumtT[eI van een tas, met 2 stevige hengsels, solide rits en groot voorvak, onmisbaar voor hen, die altijd méér spullen in te pakken hebben dan ze dachten... Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze reis- of week end tassen, contrasterend af- gepaspeld, in zwart of cognac, A «*0* Cèén tel. of schrift, best. •••••«•••••••••••«••ft* ganger werd getroffen. De bom sloeg er dwars doorheen en het schip ging naar de bodem van de haven. Dat het tveg was merkte men pas toen het licht werd." ..Dit zette ons vanzelfsprekend op nieuw aan het denken. Hoe doeltref fend we op de schepen ook hadden kunnen werken, het was duidelijk dat een treffer op een van de vaartuigen die wel met patiënten waren bezet de grootste ongelukken zou veroorzaken. De kans bestond dat er dan niemand meer uit kwam. Je kon dus beter op het. land zitten en daarom gingen we naar het Coolsingeiziekenhuis te rug, dat intussen weer enigermate was opgeknapt." „Op deze kostelijk ingerichte sche pen hebben wij ontzaglijk veel goed werk kunnen doen," herinnert dokter Van Staveren zich met duidelijk ge noegen. „Het was vaktechnisch ge zien een interessante tijd waarin je de chirurgie in voile omvang, modern en goed, kon beoefenen." „Totdat er op zeker moment een bombardement kwam op de Van Vollenhovenstraat en omgeving, op een steenworp afstand van de Zalmhaven. Het gebeurde 's nachts. Niemand merkte hoe ons polikli niekschip, dal op dat moment-ge heel verlaten was, door een blind- Daar, in dat primitieve hospitaal midden in een geruïneerde stad. kreeg dokter Van Staveren de laatste oor logswinter te doorstaan. De ellende van honderdduizenden stadgenoten veroorzaakte de verschrikkelijkste omstandigheden. „Op het terrein van het Coolsingei ziekenhuis," zo herinnert de dokter zich, „stond een locomobiel, die met geasfalteerde houtblokjes uit de stra ten van de binnenstad werd gevoed. Daar kon je als chirurg dan wat warm water krijgen om je handen te wassen. Het is me wel gebeurd dat ik met verkleumde handen een even verkleumde patiënt moest opereren. Het enige wat je dan doen kon was zo af en toe te proberen je handen te warmen aan de buik van de pa tiënt." Maar toch: Ook aan deze voor een medicus uitermate moeilijke jaren denkt dokter Van Staveren met een zeker genoegen terug. „Wc hebben toen in bedonderde omstandigheden toch heel veel kunnen doen," zegt hij. Dat ten slotte het verouderde en geteisterde Coolsingeiziekenhuis door het ultra-moderne Dijkzigt werd ver vangen was het werk van een aantal mensen, maar dokter Van Staveren was daar één van. „Ik heb na de oorlog nogal wat aandrang uitge oefend nu eindelijk, eindelijk tot een nieuw en zeer modem ziekenhuis te komen." vertelt hij lachend. „Ik heb zelfs wel eens op ouderwetse, goed- Robterdamse wijze gemopperd." Terwijl toch in Nederland belang rijk wetenschappelijk onderzoek ge daan wordt, komt het nieuws over opzienbarende medische ontwikkelin gen voornamelijk uit de Engelsspre kende landen. Is de Nederlandse me dische wereld niet te gesloten tegen over de pers? Dokter Van Staveren: „Ik zou wel voelen voor Innige contacten tussen de medische wereld en de journalis tiek. Maar die contacten zuilen ge leidelijk en schckloos moeten worden uitgebouwd. Ik Wijf het onjuist vin den dat je in overigens reusachtig goede tijdschriften als Time en Life belangrijke nieuwe ontdekkingen moet lezen, die hun rijpheid nog niet hebben bewezen. Je stimuleert de on rust onder het publiek. Een van deaspecten van deze zaak Er verschijnt in Amerika dat zo veel vrijer is dan wij in deze opzich ten een boek onder de titel: Moet je de patiënt vertellen dat hij kanker heeft? Maar zo mag je het nooit stellen. Je hebt mensen die je het in der eeuwigheid niet vertellen mag omdat je ze de grootste ellende be rokkent. Er zijn frnppMiie gevallen bekend. Er komt een arts bij een collega en zegt: „Vertel het me maar, dan kan ik maatregelen nemen." De collega1 liet zich verleiden te zeggen dat del man inderdaad nog maar beperkte j tijd te leven had Waarop hij naar l buiten ging en zich voor de tram De harttransplantaties elders. Wor den ze ook in het Dijkzigtziekenhuis bestudeerd? ..Intensief," aldus dokter Van Staveren. „We zijn er zeker niet ver meer vandaan zo'n operatie ook in Nederland tce te passen. Ik meen zelfs wel te mogen zeggen dat wij met de studie van het probleem van de afstoting van vreemd weef sel in Nederland verder zijn dan in menig ander laad. Een van de grootste moeilijkheden is; Hoe kom je aan een ruilhartje. Er zijn zoveel ongevalspatiënten die niet ineens overlijden, dan wel hun orgaan niet kunnen afstaan omdat er inmiddels een infectie is opgetre den. Dit is wel zeker. De medische we tenschap staat nog voor enorme ont wikkelingen. In 1850 dacht men dat men de top van de mogelijkheden .wel had bereikt. Er zijn misschien mensen die op dit moment datzelfde idee hebben. Ik ben er van overtuigd dat mén over vijftig jaar om deze mensen zal glimlachen. De top ver legt zich. Voortdurend." (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Omstreeks half twaalf, stortten met donderend geraas de eerste mu ren in. Duizenden mensen waren er aan de achterzijde van de fabriek getuige van. Ze zagen hoe een brand weerman ternauwernood aan het vallende puin ontkwam. De muur aan de voorkant begon sterk te hel len en is later door mannen van de reinigingsdienst omvergetrokken. Op dat moment verklaarde burge meester H. Roelfsema: „Eigenlijk horen zulke oude fabrieken niet meer in het centrum van Schiedam. De N.V. Van Katwijk, een glas- handel, een het aannemingsbedrijf Baron N.V, gingen snel aan de slag voor het herstellen van de glasschade. Zij zetten er twaalf mensen voor in. Men hoopte het werk nog voor het weekeinde gereed te hebben. Toen het onschuldige vuurtje, dat vermoedelijk tot de explosie leid de, ontstond, ging het personeel van de Fa. Penning, een zaak in auto- accessoires aan de overkant van de Korte Dam, naar het dak van de winkel om het vuurtje beter te kun nen bekijken. Daar was het getuige van de explosie. Personeelslid Logmans vertelde: „Het leek zo onschuldig. Maar op eens kwam die enorme klap. We ren den naar beneden, de straat op, en maakten dat we zo vlug mogelijk wegkwamen. Overal zagen we ge broken ruiten. Zijn baas. de heer Penning, doet een soortgelijk verhaal en getuigt van de gitzwarte rook wolken die zich boven Schiedam samenpakten. J ohnson:4 VS zijn bei ei 1 ver te gaan Rotterdams populairste beatgroep de Mega's zorgden voor een 2e sensatie in de pop-wereld! Ais enige en eerste groep viel hun de eer te beurt in de Burgerzaal van het stadhuis te spelen. Kort gele den nog zorgden de Mega's voor de nodige opschudding met de op Dankers-label uitgebrachte LR. „MEGA'S MEGANIQÜE". Deze LR. met 12 ongehoord goeie, grotendeels eigen nummers, was zeifs voor insiders een volslagen verrassing. Een bekend discjockey sprak zelfs van de pop-sensatie van 1968 Leze L.P. is alleen bij DANKF.RS verkrijgbaar. Mono/stereo fi.95. Generaal Westmoreland, die naast Jolmson zat, verklaarde dat de oor log 'steeds meer een Noordvietname- se invasie van Zuid-Vietnam zai worden, maar dal de vijand het punt van wanhoop steeds dichter schijnt te naderen. Er zal nog zwaar gevoch ten worden.' zo zei rdj. De Amerikaanse* verliescijfers in Vietnam van de laatste drie weken zi.in de ergste sedert het begin van de oorlog. In deze tijd zijn 1537 Amerikaanse militairen gesneuveld er. 1419 gewonden in ziekenhuizen opgenomen. In totaal hebben de Amerikanen sedert 1961 nu 23.926 man verloren, terwijl 146.363 militai ren gewond werden. •Helaas', zo voegde hij eraan tot, 'kan ik het Amerikaanse volk geen vorderingen van enig belang meede len over de besprekingen in Parijs, j Maar de Verenigde Staten zullen al- i Hes blijven doen om tot vrede te i komen.' atelier voor binnenhuiskunst meubelen, tapijten, stoffen, lampen, kunstnijverheid zuidplcin, telefoon 27 41 55 eindstation metro Mevr. J. V. in Rotterdam: Chroni sche zeer langzaam verlopende ont steking van inwendige organen als lever en nieren kan gepaard gaan met bindweefselvorming. Daarbij gaat ook al weer zeer geleidelijk werkzaam weefsel te gronde. Het be trokken orgaan wordt kleiner, 'schrompelt', zoals het heet. Bij de lever spreekt men dan van cirrhose, een duur woord voor vervanging van levercellen door bindweefsel. Bij chronisch alcoholisme kan schrompeling van de lever optreden.. Schrompeling van de nier ontstaat meestal als gevolg van een Jaren lange chronische nierontsteking, waarbij zeer geleidelijk nierweefsel door bindweefsel vervangen wordt. Bindweefsel denk maar aar. lit tekenweefsel heeft de eigenschap dat het schrompelt bij veroudering. Mevr. E. M. In Zuid-Hoiland: De woningnood is ook medisch gezien een der grootste vraagstukken. AI 1* nu mogelijk het ergste woningtekort voorbijblijven nog duizenden wo ningen over. die naam woning ten onrechte dragen. Het zijn verblijven waar mensen noodgedwongen huizen in een hel van gehorigheid, tocht, vochtigheid, stank van niet goed functionerende riolering, van etens- tucht, damp van wasgoed, waar geen plaats voor is. Er ontbreekt een eigen slaapkamer voor ouders en kinderen, niet om te spreken over steile, hoge onverlichte trappenhui zen. brandgevaar en bouwvalligheid. Ik kan nog een serie woongebreken opnoemen, maar zal het hierbij la ten. Maar een schande is het, dat een groot deel van de bevolking leeft in huizen, die de lichamelijke en geestelijke gezondheid dag in dag uit schaden. H. L. KEIJEPvMANS, ARTS Vragen op medisch terrein richten aan; Medische Vragen- rubriek. Het Vrije Volk, Hekel- veld 15, Amsterdam-C. CARAVANS - VOUWWAGENS ROEt-VIS-ZEILBOTEN BUITENBOORDMOTOREN WePsrlade 24h-l.010-264850-ScWed.m VRAAG HAAR QN. UiIGESREIOE FOlDES

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3