\en straat, was verschoppeling maar als door een wonder keerde het leven van gemeente er terug O Aad Gudde fluit weer 'nmm m ZOEKT U VAST WERK? Geef een boek met dit merk li; IIet>Tije\oIk Schiedammers veroordeeld J. DE BIE DE GLOBE broersveld 42schiedam me borg fï I wm. slag m. Smalle straat Veelzijdig Verschoppeling Rampzalig plan Verjongingskuur DWS organiseert Pinkstertoernooi Dr. F. QUiSPEL 'JES BEL RADIO HENFLi fen/ ?r f| BI III ZATERDAG 1 JUNI 1968 HET VRIJE VOLK SM commentaar Koude Sein erin Hans de Riclcier tm grondslag ugt, Praktijk hervat. De praktijk van Dr. P. J. MOLL TELEVISIE-REPARATIEI IN VLAARDINGEN TEL 26 64 52 dam 9-11 schiedam - telef. 156931-263456 W 'Ais WM f» fl É;|P Ml ?i:3 i£Si -v' PAGif.4 J5 Dam, bijzonder element Schiedam. aat thans verjongm lea. ..Mijn klanten komen uit de liele stad naar I me toe. Ik lever Aan De Dam. de oudste straat van Schiedam, is een gevoelige slag toegebracht. Een tragische brand, die had kunnen worden voorkomen, in dien men eerder had beseft, dat fa brieken als die van Kappeihof en Hovingh met de steeds intensiever wordende toepassing van chemica liën niet in de oude binnenstad thuis hoort, heeft zijn gezicht ver minkt. Een prachtig monument, waar voor in 1828 de eerste steen werd ge legd door J. D. Meyer, die op de plaats van de vroegere schuilkerk een branderij bouwde, is totaal ver woest. Hoe ruïneus de gevolgen zijn moge blijken uit nevenstaand verhaal van de 27-jarige sterk met de stad overal. Dat geldt voor alle zaken Schiedam geëngageerde Hans de hier op de Dam, behalve dan voor Ridder, die aan het begin van deze de melkboer en de kruidenier. Die week voor Het Vrije Volk een beeld hebben minder te doen dan vroeger, trachtte te geven van deze straat, omdat de mensen uit de huizen hier die volgens hem een verjongingskuur in de buurt wegtrekken. Maar het heeft ondergaan, merendeel van de winkeliers heeft •weinig kon de auteur van dit ar- daar geen last van." tikel, die met autoriteiten, winkc- Het betekent niet. dat Elshof ners en bewoners van De Dam tevreden is over de gang van zaken, sprak, vermoeden welke dramatische „Dat het slecht gaat met de Dam, ontwikkeling zich in deze door hem zoals beweerd wordt, Is een leugen, geprezen straat aan het eind van Het gaat ons over het algemeen deze weefc zou voltrekken, goed. Maar er zou eens wat gedaan gy'n relaas past uitstekend by de moeten worden aan dat braakland manier, waarep men zich de laatste aan de Vlaardingerstraat. Dat is [jjcj m Schiedam met het structuur- toch geen entree?" Ook de heer Van Loenen van de verf- en teken winkel is niet erg te spreken over de behandeling, die de Dam krijgt: „We komen er maar bekaaid af. Ze zien de Dam als een industriegebied." Ook de andere winkeliers zijn zeer gesteld op een goede verbin ding met Nieuwland, maar men plan bezighoudt. Deze week organi seerde de Partij van de Arbeid een hearing over het structuurplan. Met de visie van Hans de Ridder kan men in Schiedam zijn voordeel doen. Ook na de brand van gisteren. De trieste gebeurtenis, die bok een gapend gat sloeg in het reeds ai zo geschonden gezicht van de pittoreske Er wordt hard gereden op de Dam. Het knallen van moto ren davert er tegen de huizen op. Maar het. hoort erbij op een of anderemanier.\Zoals de lossende wagens erbij horen, die van tijd lot tijd het verkeer tot stilstand brengen, Het komt maar zelden voor, dat een ongediddige hand de claxon han teert, 1 De "Dam :ls een-.bijzondere' straat in Schiedam. Dat valt misschien niet op als men er zo mogelijk met brom'-' nier- cX auto,, doorheen „scheurt' maar het bijzenderë 'element van'de Dam kan dan cok alleen door voet gangers werden ervaren' Zij kun tien in de etalages kijken van de nieuwe winkeis die er gekomen zijn Zij kunnen blijven staan voor de papegaai en de aapjes van de die renwinkel en de geuren opsnuiven van de specerijenhandel. Ook kun nen de passanten op sommige dagen liet orgel van de oud-katholieke kerk heren spelen. De lopende mensen kunnen op de smalle stoep hun bekenden tegen komen en met elkaar blijven staan praten. Want cp de Dam is nog De Dam is een voorbeeld van de differentiatie en de revalidatie, zoals die bepleit wordt door de moderne deskundigen op stedebouwkundig gebied. Het is merkwaardig dat deze zich in Schiedam ontwikkelt op een plaats waar de gemeente zich die het minste wenst! Dit biedt gewel dige perspectieven als de gemeente achter deze ontwikkeling zou gaan staan door een zorgvuldige en pas sende revalidatie van de gehele omgeving. Het ligt in de macht van de gemeente dit te bevorderen. Het vreemde is echter, dat het gemeentebeleid er van uitgaat, dat de Dam! geen levensvatbaarheid meer heeft, terwij! de realiteit dit standpunt tegenspreekt. Ook het structuurplan gaat aan deze werkelijkheid voorbij. Sterker, 'in het plan wordt letterlek gezegd, dat „de langgerekte vormen de versnippering van de huidige cen trale winkelvoorziening plaats zullen moeien maken voor een winkel centrum in de eigenlijke zin van het woord." Dat belooft voor de Dam niet veel goeds. De rechtbank tc Rotterdam heeft vrijdag twee Schiedammers, de 33- icri.se lasser A., v. d. M. en de 39- jarige voorman-constructieschilder A. W, wegens diefstal va ngrote hoeveel heden gedistilleerd uit twee Schie- damse bedrijven veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek rn verbeurdverklaring van hun auto.. Zij hadden elk een jaar en negen maanden me' aftrek tegen zich ho ren eisen. Wegens heiing van de gestolen drank heeft de rechtbank de 31-.iarl- gf Vlaardingse koopman D. R. tot ws maanden met al'trek waarvan drie voorwaardelijk, de 56-jarige menteur J. P. K tct zeven maanden mst aftrek waarvan drie voonvaar- deiyk, de 40-jarige caféhouder A. T. tot ƒ500 boete, de 60-jarige ijzer- werker F. K. tot 100. de 32-jarige Schiedamse monteur T. v. H. 150 en de Maasluisse eaf-houder J. v. E. tot. 250 veroordeeld. Conform' de eis van de officier v.erd de 39-jarige buffetbedlende J. A. Z. uit Schiedam vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. steeds het gesprek mogelijk: men is er verstaanbaar, voor, eikaar. terwijl de willekeurige' voorbijganger, het gesprek niet hoort.. De Dam heeft een lange geschie denis achter de rug. Meer dan ze ven eeuwen geleden werd de dam in de Schie geiegd. die het bestaan van de stad inluidde. Schiedam was toen een vissersdorp, waar de vis- pakhuizen in de omgeving, van de Dam nog steeds aan herinneren. La ter werd Schiedam een stad van scheepvaart. De Teerstcof herinnert aan de tijd dat aan de Schie sche pen werden gebouwd en de ijzerhan del van Post voorzag in de behoef ten van de walvisvaarders. Neg la ter werd Schiedam braudersstaa. waarin de Dam een centrale plaats innam, niet in het minst door de aanwezigheid van de Beurs, waar het graan voor de drankïndustrie verhandeld werd. vperwyi de Amsterdamse Dam, die op dezelfde wijze als de Schie damse ontstond, zich ontwikkelde tot een plein hét plein van Neder land bleef de Dam van Schiedam de smalle, enigszins gebogen sraat die hij van het begin af geweest was. Er veranderde nooit veel. Ook nu nog gaat de verandering heel lang zaam en harmonisch. Dat alleen al is iets bijzonders in een tijd waarin grote en ingrijpende veranderingen aan de orde van de dag zijn. Verbouwing van een monumentaal pand tot een opvallend maar karak terloos modemagazijn, zoals we dat aan de Hoogstraat mee kunnen ma ken. is hier onmogelijk gebleken. Integendeel, op de Dam zijn oud en nieuw bezig zich op een harmoni sche manier te vermengen. Er is neg steeds een klompenwinkei op de Dam, overblijfsel van de heetwa- terstokerij B. en TV. wat Brand en Waterbetekent. De stokerij is. ver dwenen. maar de zadelmaker van de Dam is er nog. Op deze Dam kopen de (amateur-) tekenaars en schilders hun materiaal. Men kan hier ook de lekkerste appelflappen an de stad krijgen. Er staan tegen over elkaar een gemeentelijke lees zaal en een uitleenbibliotheek. Men kan op de Dam antieke meubels ko pen! maar ook de moderne, voor een deel zelf ontworpen meubels van Jan Bouwmeester zijn er te zien. Bij Elshof staan Rotanmeubeltjes en de firma Meyer biedt weer een an der soort meubels. Do sfeer op de Dam wordt mede bepaald door grote historische ge bouwen, zoals de dominerende Koop mansbeurs, een lobbes van een ge bouw. die de drukte om zich heen goedmoedig toestaat. Wie daar op gaat letten ontdekt dat de Dam Schiedams meest veel zijdige straat is, waarin de sfeer behalve door de winkels en winkel tjes ook bepaald wordt door een aan tal grote, oud« gebouwen. Daar is allereerst de dominerende Koop mansbeurs. Een gebouw dat Ko renbeurs genoemd wordt en even Schiedams is als de jenever. Een lobbes van een gebouw die de druk te om zich heen goedmoedig toe staat. Dan is er het Huis te Poort, res tant uit de tijd dat de Grauwe Zusters aan de Dam hun klooster- hadden. Het is destijds met ondui delijke oogmerken afgevoerd van de monumentenlijst, maar het blijft in gebruik. Dit kerkje heeft een heel bijzondere sfeer. Ds kinderen zit ten er vaak op de stoep, en er hoort een tuin bij, waar een moderne ste deling de rust en toewijding van lang vervlogen tijden kan onder gaan. Een ander groot pand, dat vrijwel niemand opmerkt, maar dat 't beeld van de Dam bepaalt, is het reusachtige pakhuis van Kappeihof en Hovingh, dé specerijenhandela ren. halverwege de Dam.; Alle da gen verspreidt het zijn speciale, geur, zoals dat vroeger ook gebeurde door de koffiebranderij even verderop. Het zijn deze geuren en de. af wis seling en de menselijke maat die de oudste straat van Schiedam tct een uniek deel van onze stad ma ken. TJTelaas is de Dam nu tot een ver» schoppeüng geworden. Teen Schiedam zich bezig ging houden met het bouwen van nieuwe wijken, betekende dat het begin van de ver waarlozing van de oude stad. In het begin gebeurde dat onbedeeld. Later, toen men de wijken ging voorzien van eigen winkelgalerijen en snelle wegen naar de buursteden, werd de ze verwaarlozing een onderdeel van het beleid. Terwijl men oorspronkelijk van plan was de Dam een goede verbin ding te geven met de nieuwe stad. zag men daar later, zonder daar de betrekken winkeliers In te kennen van af. Men ging zelfs zo ver, dat men het gebied tussen de Dam en Nieuwland toewees aan de industrie en op de plaats waar vele, op het leven in. de oude. binnenstad gestel de mensen een onderdak hadden kun nen vinden en liun bedrijf uit hadden kunnen oefenen, een brandweerka zerne projecteerde. Ook het slopen van het karakteristieke blok tussen de Vellevest en de Vlaardingerstraat, met zijn vele kroegjes, zijn oude her berg. zijn stalhouderij en zijn unie ke getijdemolen, voor de bouw van een huishoudschool toont aan hoe men op het stadhuis tegenover de Dam staat. Terwijl het beleid er (vooral de laatste jaren) doelbewust op gericht is stadsdelen als die rond de Dam kapot te krijgen, voltrok zich op de Dam een wonderTegen de ver drukking in vestigden zich er nieu we zaken en keerde het leven er. terug. „Het is zeker een wonder", zegt Andries aan de Wiel, eigenaar van Oase, de bekende kunstnijver heids- en luxe geschenkenzaak aan het begin van de Dam. „Toen ik lüer zes jaar geleden be gon, verklaarden ze me voor gek. Maar ik vond dit een goed pand, omdat je het goed kunt zien en het een binding heeft met de Hoog straat. Maar ik had er niet over ge peinsd om vijftig meter verderop te gaan zitten. Het was destijds een beroerde toestand met .de Dam." Maar Aan de Wiel redde het. De vroegere sociëteit van de branders is nu een moderne winkel, waar de bekendste Europese serviezen en vele andere zaken te koop zijn. waar voor de Schiedammers uit alle de len van de stad naar dit oude pand op de Dam komen, Jarenlang echter bleef hij de enige. In die tijd deed men kramp achtige pogingen de noordkant van de Dam gesloopt te krijgen, waarna er een winkelgalerij neergezet zou moeten worden. Dit rampzalige plan, dat nota bene afkomstig was van de vroege re pastoor van de oudkatholieke kerk. zou het einde betekend hebben van het mooie Huis te Poort met zijn prachtige hof" Maar ook het achter de bebouwing gelegen en vol slagen onbekende oudste schooltje van Schiedam zou hebben moeten verdwijnen. Toen het plan eenmaal, door toedoen van de realistischer denkende opvolgers van de pastoor, van de brandkast naar de prullen mand verhuisd Was, kwam dc weg vrij voor een gezonde en organischer ontwikkeling. op de Dam kwam ae vrijwel on middellijk goed lopende binnenhuis zaak van Jan Bouwmeester, die ook de kapperszaak van Gerard Collé op de Grote Markt ontwierp en nu nog meer zaken in Schiedam gaat mo derniseren. Er streek een antiekhan del neer, die vele ogen tot zich trékt. En onlangs opende op de hoek van de Oude Sluis weer een nieuwe meubelzaak zijn deuren. Binnenkort opent dan nog Legner een slijterij in het onlangs grondig verbouwde vroegere pand van aannemerij Sla venburg. rvezc spectaculaire verjongingskuur van de Dam heeft de volle in stemming van de langer aan de Dam gevestigde winkeliers. Erg slecht is het hun nooit gegaan in de afgelo pen jaren. „Als het bij ons minder goed gaat, gaat het ook op de Rot- terdamsedijk slechter," zegt de heer Elshof. eigenaar van een zaak in speelgoed cn huishoudelijke artike- heeft er niet veel vertrouwen meer jjorte Haven, doet niets af aan de in' juistheid van het stedebouwkundige principe, dat aan het verhaal van c? ,De gemeente wilde een koude sanering toepassen", zegt een win kelier, „het is ze niet gelukt, maar Jè weet nooit wat ze nog van - plan zijn." Dat weet men inderdaad niet. Men is op het* stadhuis uiterst karig met inlichtingen en in de stukken is niets te vinden over de functie van dc Dam in de toekomst. „De Dam is door zijn formaat en zijn profiel een fijne winkelstraat en heel geschikt voor een speciaal soort winkeltjes", zegt de heer Van Gent, stedebouwkundig adviseur van Schiedam, en -de enige man, die iets definitiefs over de Dam kon vertellen. „Ik kan mij heel goed voorstellen, dat daar later boetieks of antiekwinkeltjes of mensen met een atelier zullen komen." Het (Teemde is. dat de stede- bouwkundige daarmee blijk geeft ntet te weten, dat zich aan de Dam al een paar- van die zaken gevestigd hebben. Op onze vraag waar en op welke wijze deze visie op de Dam formeel is vastgelegd, blijft de heer Van Gent het antwoord schuldig. Het is logisch, dat de winkeliers van de .Dam, en zij niet alleen, het ergste vrezen zolang niet zwart op j wit staat- wat er met- de Dam gaat gebeuren. Zoals de zaken nu staan, i is deze straat, c-n in feite ook de J Hoogstraat, vogelvrij (Van onze sportredactie) Scheidsrechter Aad Gudde, die pre cies een jaar geleden tijdens het ve- teranentoernooi van SFC' een been brak, heeft deze week weer een wed strijd gefloten. De genezing van 'het gebroken been heeft langer geduurd dar. voor zien was. Hij deed het nog wat kalm aan en begon deze week met een wedstrijd te fluiten van de frabieks- ploeg van drukkerij De Eendracht. Hopelijk, kan Aad Gudde binnen niet al te lange tijd weer gewoon de „wei" in. Een hoek met dit merk Us een waardevol werk i Van onze sportredactie) Bij de handbalvereniging DV/S staat het traditionele pinkstertoer nooi weer op het programma. De hoofdschotel van het toernooi zal op eerste pinksterdag worden verspeeld. De strijd gaat dan om de Rijnmond- wisselbeker. die vorig jaar voor het eerst werd verspeeld. Bij de dames ging deze trofee toen naar het Arn hemse XJDI. dat dit jaar verstek moeten laten gaan. De strijd gaat nu tussen dc teams van Snelwiefc (Rotterdam). Hellais (Den Haag), Alhleta (Utrecht) en DWS. We zien hierbij Hellas en Athlela als de kanshebbers. De Haagse for matie heeft in de afgelopen compe titie getoond dat er terdege rekening met hen gehouden zal moeten wor den. Athleta brengt als grote troef doelvrouwe Gien van Maanen binnen de lijnen. Zij heeft tot nu toe liefst 35x het nationale doel verdedigd. In de herenpoule zal de spanning hoog oplaaien. SUS uit Essen veroverde vorig jaar de beker en zal nu alles op alles zetten om weaerom met de eer te gaan strijken. Het Rotterdamse Snelwiek zal hen daarby niet al te- veel moeiiykheden geven. Meer be ducht zullen de Duitse gasten moeten zijn voor Hellas en DWS. Deze teams hebben in de competitie getoond dat zij heel wat in hun mars hebben en daarbij steeds zorgdragen voor goed handbalspel. Op tweede pinksterdag komen de lagere teams aan de beurt. Bij dé dames zullen Hollandiaan Vlaardin- gcn'i. MOK (Dordrecht) en stadge noten UVG cn DWS voor veel span ning zorgen. Hier geven we UVG de meeste kans voor de erepalm. De heren van Concordia (Haarlem), Hellas 2. Hollandiaan en DWS 2 doen niet voor elkaar onder, zodat er een open strijd verwacht mag worden. Zaterdags gaat het toernooi reeds van start met het -programma voor adspiranten en pupillen. Ruim 300 jeugdige handballertjes zullen in zeven handbalwedstrijden eikaar de eer betwisten. Het programma voor de senioren is dit jaar kleiner dan andere jaren. Het hoofdveld van. DWS wordt, danig onder handen genomen door de ge meentewerken, hetgeen niet overbo dig is. Organisatieleider Rein Sonius zal het geheel weer op tijd laten ver lopen, mits Pluvius geen roet in het handbalspei zal gooien. De wedstrij den vangen alle dagen aan om 11.00 uur. Een gang naar het prachtige D WS-complex zal U ongetwijfeld veel genoegens verschaffen. c Na het wisselen' van de trainers gaat ook het stuivertje wisselen van spelers die naar andere clubs gaan weer op gang komen. Zo gaat Léo van der Valk van DRZ naar Ursus en laat zich vergezellen door broer Ron. die een aantal jaren geleden in het jeugdteam van SVV speelde. DRZ krögt versterking van Teun van der Grijp van DH.J en van Rudy Slavenburg van SW. TVirri Gouwe leeuw van SW 2 gaat volgend sei zoen de kleuren van SFC verdedigen. IJsbrand Kiela van DHS gaat het volgende seizoen zaterdagvoetballer worden. Hij gaat over naar PPSC. vrouwenarts Schiedam KaDsaion Héler. on v de betere PEBJU.'g,,- -oom loos voor ieder ham .-chüct /7.50 Héléne tiede permanent, de meest ideale natuurlijke per manent. t io Gratia halen en brengen ret luxe auto tooi per manent Itapsalon Héiéné. Rem- brandUaat- 22, Schiedam,, relef 267170 i l reductie od deze ad vertentie orthopedisch chirurg te Schiedam wordt met ingang van 1 juni 1968 voortgezet door orthopedisch chirurg Spreekuren ongewijzigd. Adres: HAVENDIJK 459, SCHIEDAM. Telefoon 010-260929. Wasserij Nijman vraagt MEIS JES EN VROUWEN.. Stadhou- derlaan 3. Schiedamj Wasserij Noorhoek vraagt MEISJES. Betaalt goed. Waran-j de 3, Schiedam. Bij ons géén hoge reparatiekosten TELEFOON 15.71.43—26.29.96 - LANGE KERKSTRAAT 86 Ook-*s avonds helpen wij o uit de nood" Eigen servlcedienst -3 maanden garantie op reparatie AN1 T Dan kan de functie van vertegenwoor diger bij een grote verzekeringsmaat schappij iets voor u zijn. is momenteel een plaats vryi Reeds onmiddellijk na aanstelling ont vangt u een hoog inkomen en volgt op name in een premievrij pensioenfonds. Voor uw vakopleiding wordt door ons gezorgd en ook na de inwerkperiode kunt u rekenen op de biyvende steun van een inspecteur. Leeftyd niet hoger dan 40 jaar. ANTWOORDBON Als-brief te zenden aan de heer G. Krommenhoek. Joh. Wagcnaarstra&t 28 Schiedam, telefoon 010-261013. Inzender heeft belangstelling voor de aangeboden positie en verzoekt daarom trent nadere inlichtingen. Naam: Adres: Leeftyd: Woonplaats: in #n verkoop boeken prenten en pieten gróótste sortering AFFtESJES, in en ver buiten schiedem 1! kunstreprodukties KUNSTKAARTEN PANELEN opplakken en Inlijsten van platen, reprodukties •n schilderijen toTHflT als is 't geen kunst SLil je r, weet zelfbouw centrale verwarming k\i

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1