Hans de Ridder antwoordt mr. P. v. Bochove HetVrijeVolli "IB J. Kloos gaat weg bij Excelsior WEER EEN STUKJE OUD-SCHIEDA M WEG »P0LYESTA4 JUIST NU UW TOESTEL INRUILEN 289. ENIMY Boeiend VADERDAG PASSAGE 7 Broersveld 58 - Schiedam SPMG verzorgt radioconcert Acht mensen in mei ernstig gewond auto over s de kop geslagenf m Radiocombinatie» MEUBELS Boemerang Informatie Irreëel Economen Voorhoede Bui^exiklok UIT DE PVDA (Van een onzer verslaggevers) Het structuurplan, de oude hinncnstad. het vorige week in Het Vrije Volk gepubliceerde artikel over de Dam en de daar opvolgende reactie van PvdA-wethouder mr. P, van Bocliove blijven de Sehiedamse gemoederen bezighouden. Het kon haast niet anders of de sterk met de stad Schiedam geënga geerde Hans de Ridder (27 jaar oud) moest reageren op de ingezonden brief van wethouder V an Bochove, die zijn jonge opponent verweet meer luidruchtig dan constructief bezig te zijn. Diefstal van radio (ADVERTENTIE) GESCHENKEN levert al uw S^HuiMrinASilC oi POLYETHER BUITENMODELLEN voor boot, caravan, kampeerhuisjes enz. MATRASSEN in iedere maat, vorm en dikte van mini tot maxi. r MATRASSEN, 80 x 190 x 9, bekleed met mooie damast J 1 van 38voor25,— t 80 x 190 x 12, bekleed met damast, dubbel doorgestikt, t J geen 90,— maar52.— HOOFDKUSSEN geen ƒ4,95 maar 3,75 KAMPEERMATRASJES vanaf 7.50 POLYETHER PLATEN, per m2 vanaf2,50 TELEFOON 15.86.51—36.95.83 „PHILIPS" 59 cm T.V. alle programma's, vol automatisch. Cat.pr. 819,- (plm. 36 per rand.) met inruil Lage zomerprijzen TELEFUNKEN, GRUN- DIG, GOLDFUNK enz. Normaal 498,zolang de voorraad strekt Hoge inruiiwaarde TELEVISIE Wethouder ontkent realiteit uit politieke overwegingen Hans de Ridder gaat uitvoerig op de brief van mr. Van Bochove in. ..Weihouder Van Bochove," schrijft hij, ..heeft er weer niets van begre pen. Dat zou een reactie kunnen zijn op zijn woorden in de krant. Ik weet echter wel beter! De wethouder weet donders goed, waar het om gaat, maar hy verkiest de „achterlyke", uit te hangen om zodoende de aandacht af te leiden van de klare feiten die in het artikel over de Dam aan het iicht gekomen zijn. Ik ken de mentaliteit van mensen als mr. Van Bochove beter dan ze denken. Het is een bekend verschijn sel. dat een autoriteit, die kritiek ont moet. zijn heil zoekt in het verdacht maken en onmondig verklaren van zijn tegenstander om maar te ont komen aan een zakelijke gedachten- wisseling. Ook wethouder Van Bochove heeft volgens mi) zijn toevlucht tot deze methode genomen, daarmee het voor beeld volgend van het hoofd van de gemeente Schiedam. De burgemees ter heeft aan den lijve ondervonden, dat zo'n handelwijze soms werkt als een boemerang: hy komt dan met grote kracht, op'het eigen hoofd te rug. - - De wethouder bewijst Schiedam een slechte dienst door niet in te gaan op de inhoud van mijt) betoog. Hij had kunnen weten, dat iedere poging van 'de gevestigde orde om de waarheid te verdoezelen en een reëel gesprek uit de weg te gaan een bij zonder slechte indruk maakt op dat deel van de jeugd, dat zich in steeds grotere mate kritisch opstelt tegen over de maatschappij. Het lijkt wel alsof mensen als mr. Van Boshove bereid zijn zó lang op hun manier door te gaan, totdat zij de tegen stand alleen nog maar met bullepees en bulldozer kunnen keren... Wethouder Van Bochove is een po liticus en het schijnt gewoonte by politici om de zaken met opzet door elkaar te halen teneinde de ware mo tieven verborgen te houden. Het is namelijk nogal merkwaardig, dat niet de wethouder van gemeente werken op het Dam-artikel ingaat, maar de wethouder van financiën, wat er op wyst. dat het gemeente bestuur niet zo zeer. of heter gezegd, eigenlijk helemaal niet. op de bres staat voor een gezonde en inspire rende omgeving voor de mens. dus het welzijn van de bevolking ter har te neemt, maar eerder of eigenlyk al leen maar in actie komt als er ..cen tjes" op het spel staan. De reactie van Van Bochove is een bewijs, dat men bereid is zo ver te gaan als het er op aan komt de kern van de zaak buiten de discussie te houden. Wie in deze tijd nog mee wil tel len heeft niets aan de autoritaire en provocerende mentaliteit waarover met name mannen als wethouder Van Bochove en burgemeester Roelf- scma blijken te beschikken. Deze tijd is er namelijk één van informatie. Het is vooral de televisie, die de mensen enorme hoeveelheden informatie verstrekt. Dc moderne mens voelt ook. dat hy in deze we reld. die met de dag ingewikkelder wordt, steeds meer informatie nodig heeft. Voor een generatie, die met de te levisie is opgegroeid, spreekt het van zelf. dat men informatie krijgt en verstrekt. Men zegt. dat de feiten heilig zijn en dat zijn ze ook, maar men begint nu pas te ontdekken, dat men zonder een algemene en veel zijdige informatie niet aan het vast stellen van de feiten toekomt. Want een feit is een zeer gecom pliceerd ding, juist omdat onze sa menleving zo ingewikkeld is en iede re zaak zoveel kanten heeft. Nu de mens steeds meer uitgaat van de fei ten en de verschijnselen, is liet dui delijk geworden, dat deze zich niet beperken tot de bekende exacte ge bieden, maar dat zij ook en even onontkoombaar op bij voorbeeld so ciologisch. psychologisch en (cultu reel-) filosofisch terrein. Een steeds groter deel van de mens heid houdt zich bezig met studie en dit begint nu zijn vruchten af te werpen. Het is dom en irreëel, dat 'n ander deel van de mensheid zich ver, zet tegen hetgeen door die studie is ontdekt en geen gebruik wenst te maken van die wetenschap. Het schijnt, dat met name autori teiten dom en irreëel willen zijn en zich geen moment de consequenties van hun houding realiseren. Want de ontwikkeling gaat door en tegen 't toenemende verlangen naar openheid en inspraak zullen deze autoriteiten alleen nog maar het geweld kunnen inzetten. Een andere mogelijkheid is er voor hen niet. Ik heb in het artikel in Het Vrye Volk met feiten, bewijzen en weten schappelijke gegevens gewerkt Ik heb zo weinig mogelijk mijn eigen mening uitgesproken, maar juist de mensen zelf aan het woord gelaten. Zelfs het weinige, dat de woordvoer der van de gemeente te zeggen had en dat ter zake deed. staat letterlijk in het artikel. Alleen het commentaar bij het ar tikel gaat verder en bevat een con clusie. Ik vind dit een fatsoenlijke en normale manier .van werken. Wat doet echter mr. Van Bochove? Hij Ontkent de door, mij opgesomde feiten zonder voor zijn eigen bewe ringen mëfcfbewijzen te komen. Hy leest zelf over bewijzen heen en wei gert in te zien waar het artikel in feite over gaat. Hy negeert zelfs het onderwerp, de Dam en hangt wel een neutraal verhaaltje -op over stede- bouwkundige plannen vol moeilijke woorden, die niemand iets zeggen. HU erkent dingen, die hy In het geheel niet hoeft te erkennen, omdat ze niet waar zijn. En dit alles verpakt de wethouder in kleinerende en diskwa lificerende volzinnen, die het in reactionaire kringen aardig zouden doen. Van een integer man verwacht je iets anders. Het hele schrijven van de wethou der bewijst in;feite de juistheid van het betoog in Het Vrije Volk, dat er op neerkwam, dat onze bestuurders en planologen vervreemd zyn van de werkelijkheid en weigeren op te ko men voor een organische, natuurlijke ontwikkeling. Met het artikel over de Dam is eer» boeiende discussie op gang gekomen tussen twee generaties. Aan de ene kant een vertegenwoor diger van de in vele zaken nog onervaren jongeren, die zich onbe haaglijk voelen over hetgeen hen door de ouderen wordt opgedrongen cn zichzelf een bestaan willen scheppen zonder bevoogding. Aan de andere kant de representant van een generatie, die na de tweede wereldoorlog geconfronteerd werd met een chaos, die 7.0 snel mogclyk moest worden opgeruimd. In een ontzagwekkend tempo stampten de naoorlogse plannenmakers nieuwe wijken uit de grond: de woningnood moest uit de wereld. Helaas gebeurde het niet allemaal vlekkeloos. Natuur- lyk werden er fouten gemaakt, natuurlyk verrezen er wyken (ook in Schiedam) die men beter niet had kunnen bouwen. Wie als bestuurder erkent, dat er fouten worden gemaakt en wie bereid is te luisteren naar nog niet eerder verkondigde inzichten, zal kunnen rekenen opbegrip. Wie echter halsstarrig de fouten ontkent en de uitspraken van bezorgde des kundigen negeert, moet niet rekenen op mildheid. Die oogst de storm van de wind. die hy gezaaid heeft. By herlezing van. de brief van mr. Van Bochove komt men tot.de conclusie, dat llij inderdaad niet ingaat.op .de door zijn jonge opponent aangesne den materie. Dat is jammer. Ook jongeren hebben er recht op als mondige mensen te worden behan deld. Ik beweer,.' dat ze' ten eerste niet weten wat die ontwikkeling is en ten tweede, dat rnj bovendien verzuimen zich ook maar een ogenblik in deze zaak te verdiepen. Ze zyn economen en gaan ervan uit. dat alles nieuw gemaakt kan worden. Zij hebben niet door, dat de werkelijkheid anders is: daar wordt niets gemaakt, daar ont staan dingen. Pianoiogen hebben daar neg nooit over nagedacht Het zyn mensen, die denken, dat ze de dingen van boven naar bene den kunnen laten groeien en die, als nat niet lukt en natuurlijk lukt dat niet) iedereen de schuld geven be halve zich zelf. want planologen be schouwen zich als onfeilbaar en het 's de bevolking, die nooit èrgens wat van begrijpt Terwyl onze maatschappy zich. tot genoegen van de economen en de be stuurders. die de zaken zo dolgraag in de hand willen houden, nog steeds in een onnatuurlijk, eenzijdige, „ge maakte'' richting ontwikkelt, begint deze stroming toch het ty tegen te krijgen. Het wordt namelyk steeds duide lijker, dat de kos'e. van de econo mische groei groter zyn dan de ba ten. Er zyn nu ook economen, die dit ontdekt hebben. Het werken op winst alleen gaat ten koste van ve ie zakende aantasting van de na tuur en de achteruitgang van onze steden zijn twee duidelyke voorbeel den. Het inzicht wint veld. dat wij er met economisch denken alleen niet komen. Onze samenleving is zo veelzydig. dat wij haar niet meer kunnen laten functioneren op lou ter economische gronden. De economen <en onze bestuur ders met hun helpers) zyn echter nog lang niet allemaal zo ver. Het is nog maar een voorhoede, die de nieuwe inzichten uitdraagt cn zy ondervindt vee! weerstand, tvet. in m'w van de grote concerns, die hun be staan bedreigd zien. Onze toekomst hangt echter niet al van de economen: er zijn nog an- oere mensen, die zich laten horen. Deskundigen op veie gebieden la ten waarschuwende stemmen klin ken. Het zijn vooral de filosofen en de kunstenaars, die steeds dringer- óer op de gevaren wijzen, die ons be dreigen. Het is duideiyk. dat steder uouwkundige plannen van grote Int vloed zijn op de toekomst van dei mens. Wanneer deze plannen echter door eeiizydig-econoroisch denkende mensen gemaakt worden, moet daar een stokje voor worden gestoken. Dat moet, omdat deze 'mensen slechts deskundig zijn op één ter rein en van vele andere zaken geen weet hebben. Niets wyst erop, dat de plannenmakers zich dit bewust zyn. integendeel, zy nemen tegenover niet-economen een zeer reactionaire houding aan. De brief van Van Bochove is daar een bewys van. Wat "Van Bochove moet doen om bij de tyd te komen is duidelijk: hij moet om te beginnen het artikel in Het Vrije Volk en het daarby beho rende commentaar langzaam (en liefst hardop) lezen. Hij zal. kritisch denkend man. die hij is, allicht IETS van de realiteit van de wereld, waarin ook hij leeft.' ontdekken. MISSCHIEN ontdekt hij wat dif ferentiatie is: verscheidenheid in gebouwen, in activiteiten, in koop waar. MISSCHIEN ondergaat hy iets van de polariteit: het aanwezig zijn van aan elkaar tegengestelde elementen, zoals voetgangers en ver keer. die een stad ook nodig heeft. MISSCHIEN gaat hij inzien, dat revalidatie van een bestaande bebou wing voor de leefbaarheid van een stad teweegbrengt, wat geen waren huis. wegverbredmg, metro of cul tuurgebouw kan bereiken. Over deze zaken ging namelyk het Dam-artikel en over deze zaken zou Van Bochove het eigenlyk moeten hebben als hij werkelijk mee wil doen aan de structuurdiscussie, tenzy hy er inderdaad naar verlangt om by- gezet te worden in de groep van be stuurders zonder visie en zonder be tekenis." H. de Ridder. Mgr. Nolenslaan 586, HANS DE RIDDER (Van een onzer verslaggevers Uit de. radiohut van een op d werf van Gusto gemeerd motorschip Ingraro-Micoperi is eenradioverster- ker,: térjwaarde ;Varr duizend gulden, gestolen. De 47-iarige kapitein P. J. heeft hiervan aangifte gedaan by de politie. Op zaterdag 8 juni 1968 geeft het Sehiedamse Politie Muziek Gezel schap. onder leiding van de heer M. Brilleman, in het kader van het 30- jarig bestaan een concert voor de radio. Van 19,05 uur tot 19.30 uur kan men het Gezelschap beluisteren, via de KRO over Hilversum 2. in de ru briek Musicerende Dilletanten. Uit gevoerd zuilen worden: Rule Brit- tannia, ouverture. Rimmer-Mellema American Panorama. Jazz fantaisie. John Darling Overlord, mars. -Jit). Wïchers. (Van een onzer verslaggevers 1 Het meest opvnilende in het lijvi ge en keurig verzorgde 43ste jaar verslag van Excelsior '20 is. dat se cretaris J. Kloos er na 43 jaar een streep onder gaat zetten. De heer Kloos is 43 jaar secretaris geweest van de grootste amateurvereniging van Schiedam. In het jaarverslag schryft hy: .Dit is voor mij het laatste jaarverslag. Er zijn er 42 aan voorafgegaan en ik acht thans de tijd gekomen na 43 jaren mijn functie als secretaris van Excelsior te beëindigen en in han den te stellen van een jongere kracht. In myn algemeen dankwoord, wil ik (nogmaals betrekken alle bestuurs en commissieleden, die ik in de loop der Jaren heb meegemaakt, voor de prettige samenwerking en daadwer kelijke steun, welke ik steeds heb mogen ondervinden." ..Op de a.s. algemene ledenverga dering welke gehouden zai worden op vrydag 21 juni in het clubgebouw wordt, als zyn opvolger voorgesteld de heer W. L. Elgers. De heer Kloos is kandidaat voor het vice-voorzït- terschap. Uit het jaarverslag bhjkt verder dat het Excelsior goed gaat. Het niet al te beste voorgaande sei zoen wil men zo snel wegelyk ver geten en met alle energie aan een nieuw verenigingsjaar beginnen. Men wil Excelsior weer zo sne! mogelyk terugbrengen naar de der de klas. Daarby is de steun van alle leden nodig. Zij die altijd boordevol kritiek zitten, kunnen dit vrydag 21 juni op de jaarvergadering spuien. Daama heeft men "by Excelsior '20 alleen nog harde werkers nodig. (Advertentie) De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid houdt van avond tussen 7 en 8 uur spreekuur in het Volksgebouw aan de Tuin- lnan 50.. j'. Op,deze,avond, waar u met al uw vragen en opmerkingen te recht kan. zullen aanwezig zyn: mevrouw J. Krikke-Heirt en de heer A. van Rcssum. Het volgende spreekuur vindt plaats op vrydag 5 juli a.s. Union en De Vrijheid. De Sehie damse postduivenverenigingen orga niseerden het afgelopen weekeinde weer wedvluchten vanuit St. Ghis- lain, waarvoor de duiven 170 kilome ter 1 moesten afleggen. De duiven voer den om 9.40 uur gelost. De eerste duif, eigendom van Zantboer en Co. (Union), werd geklokt om 11.58,41 u. De. eerste duif van De Vrijheid arri veerde om 12.02 uur in Schiedam. De laatste duiven van Union en De Vrijheid arriveerden respectieveiyk om 12.17.36' en 12.20 uur. interessant is. dat de Union-duiven iedere weck enkele minuten eerder ..thuis" zijn dan hun concurrenten van De Vrij- heid. De uitslagen: Union: Zantboer, 1, 2. 3. 6. 7. 9, 22. 27;Heeren <fc Zn.. 4, 5, 8. 16. 17. 29; Ekkris 10, 23; Wer.teler 11, 12. 15, 19. 30; Verlinde Zn. 13; Barselav 14; A. v. Diest .18, 25; G. v. Diest 20, 28; J. Triel 21; Bedeker 24; Sebrechts 26. Windt 5; Joh. Bakker 6. 13. 26; De Vryheid: Jack Doejaarden 1. 9; M. Putters 3. 4, 14. 16. 24; W. V. d. P. Verluide 7, 28, 29; M.. Stuart 8; J. Pink 10. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) Acht mensen zijn vorige maand in Schiedam bij een verkeersonge- va! zwaar gewond. Er waren in mei 43 lichtgewonden bij de 172 ver- fceersongevallen die zich voordeden. Vcrig jaar bedroeg dat aantal 178. Toen werden vyf personen zwaar ge- wond en betreurde men ook een do de; verder waren er vorig jaar mei" 48 licht gewonden. Bij de 172 onge-V vallen van dit jaar waren, er 26 ge- vallen van zware schade: De politie?, moest 134 keer uitrukken voor geval-! len van lichte schade en 12 keer was;, er geen materiële schade. In mei^ 1967 waren er respectieveiyk 21, 143 - en 15 van deze gevallen. S •F* (Van een onzer verslaggevers) T De 36-jarige vertegenwoordiger C.-. B. uit Schiedam is donderdagavond^ omstreeks half zeven op de Rijks- weg 20, nabij het Kethelplcin, toen,? hy, komende uit de BeneluxtunnePJ de bocht naar Vlaardlngen wilde in-;-j slaan, met zyn auto over de kop ge-.* slagen. De bestuurder kwam met de.j. schrik vry; zjjn, wagen werd ernstig*" beschadigd. 'i Op het moment dat hij wilde af~J< slaan naar Vlaardingep. zag de ver- tegenwoordiger plotseling achter zielig een andere auto met grote snelheid* naderen. Daarvan schrok hij zo ergr, dat hij zijn wagen met een ruk naarij de kant stuurde, in de berm tcrechtvj kawm en omduikelde. De andere auto 4 is gewoon doorgereden; waarschijn-;* lijk heel't de bestuurder daarvan het- ongeluk niet opgemerkt. j tri de Prins Frederik Hendrik-J straat'is donderdagmiddag de 52-ja-^ rige magazijnbediende Q. J. B. mets zyn fiets door onbekende oorzaak?- gevallen. De man. liep een hersen-A schudding en een hoofdwond op en^ moest worden opgenomen.in het ge-S meenteziekenhuis. Weer meet een' stukje oud-Schiedam? verdwijnen. Op de hoek van de Vellevest- en de Kethelstraat sleept men. nu het laatste restant van het vroeger zo schilderachtige stadsdeel, waarvan hét" in Schie dam zo zeer bekende, Beijersbergen een markant punt vormde. Het aannemingsbedrijf Da Waard veert de slcoprvérkzaamhédën uit. 200,— tot 400.terug voor uw oude radio. NIEUWSTRAAÏ 45 SCHIEDAM (naast Sporthuis Ter Braak) ÏÏÏiHlidlilHljB'fllUliSflliMUUliHiüjlSH'liÜHHIilüllliHittüHlitiMISflSliiiiltlliUlUiilllillitilÖsilHiiiUïSniHSitiöliilü TEL. 26 69 57 I HiiiinHniijaHiijfjpnjstiijiijfjHiffiiiifsiijHujjijjjjjtöiqjiiijjfijjiii'iiijpjiijjiipif

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1