een Carré-taferelen in de Doelen m Peter Schat en de zijnen nog weinig constructief paarpotten in museum Boymans atuurbeschermers tegen Shell- hemie m C. A. 't Hart pensioen nota over „eenzi kant Leberplan Nederhorst doet bod op Braat i Kunst Delegatie van toneelspelers naar Praag Volgend aar vioolconcours Calif ornischê films op H F Twee jongens bekennen beroving Nieuwe tram: 15 22 is 9 W. A. de Jonge president commissaris erolme Braaf V er spilling Spaarvarkens Onbewoonbaar Rijnvaart VRIJDAG 7 JUNI 1968 HET VRiJE VOLK PAGINA 20 (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse Doelen is gisteravond niet bezet. Er wer den ook niet. zoals vorige week in het Amsterdamse Carré, rode vlaggen uitgestoken bij het politiek-demonstratief ex perimenteel concert van Peter Schat en de zijnen en er was geen tot diep in de nacht durende revolutionaire dis cussie. Op het podium tijdens de uitvoering van Mengelbergs „Hello Windyboys". 77 f (Van onze kunstredactie"! De heer C. A. 't Hart, voormalig De tentoonstelling in Museum Boymans-van Beuningen ter ^"unstzSen en than be- gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Spaarbank testuureiid van de Rotterdamse Kunst- Maatschappelijk werk» een menigte Rotterdam, aangeduid als Nationale Spaarpotten Oud en Nieuw, omvat de belangrijke collectie van de Spaarbank zelf, aangevuld met een aantal belangrijke bruiklenen. (ADVERTENTIE) lot 9 uur open De Nederlandse natuurbe schermers zijn tegen de moge lijke vestiging van Shell-Che- mie in het Moerdijkgebièd. (ADVERTENTIE) met zes róHrappeh naar boven77 en naar beneden (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Nederlandse regering is verontrust over enkele eenzijdige maatregelen, die West-Duitsland op vervoersgebied in het verkeer tussen beide landen heeft genomen, of van plan is te nemen. Rotterdam nog niet rijp voor Het was dus een lauwe boel in Rotterdam en dat ondanks het feit. dat er vooraf rode pamfletten wa ren gedrukt met grote zwarteletters: „Bezet de Doelen!" Een groepje jonge Maasstedelingen had dit op "eigen initiatief gedaan, naar veel eifect sorteerde het niet, omdat de pamfletten buiten op straat of in de hal van de Doelen niet waren te vin den. Om de een of andere duiste re redenen was de verspreiding in de soep geraakt. Gebrek aan „com municatie" Overigens was de tekst van het in anarchistische kleuren gedrukte pam flet niet zo kwaad bedoeld, Eén van de initiatiefnemers kwam tennr te bij het begin van de door Poer Schat geanimeerde discussie (na af loop van het concert) vriendelijk vertellen, dat het woord bezetten in een andere betekenis moest worden opgevat. Niet als een revolutionaire daad, maar als een opwekking, het concert bij te wonen. De hele avond verliep trouwens heel braafjes. De slechts enkele hon derden, grotendeels jeugdige, bezoe kers lieten niets merken van een de monstratieve sfeer, er werd niet ge floten. niet geroepen, onder het con- cert was het stil en er was na elk werk net zulk vriendelijk en conven tioneel applaus als bij een gewoon ..sleur-concert". Na het laatste stuk van Peter Schat werd er zelfs staan de geapplaudisseerd. Het enige experimentele aan de avond was in wezen slechts de mu ziek zelf en het zeer informeel ge klede en modem geformeerde en semble uitvoerenden. En toen het klapstuk moest komen: de discus sie na afloop, veranderde stemming ook al nauwelijks. Ontdoet met het politiek-demon- stratief-experimenteel concert, dat na Amsterdam zich donderdagavond in de grote zaal var. de Doelen heeft of- gespeeld. van al zijn franje en be paalt men zich dan tot de muziek (hetgeen ook in onze dagen nog niet zo onverantwoord is.» clan moet men weer voor de zoveelste maal vaststel len. dat Peter schat en zijn getrou wen nog weinig constructiefs aan voeren. Het is waas,. Louis Andriessen brengt in zijn Contra Tempus i ge componeerd in opdracht van het Mi nisterie voor cultuur. Recreatie en Van 10 tot 16 juni zal tè Praag het twintigjarig bestaan, van het In ternationaal Theater Instituut wor den gevierd. Het ITI is daar in 1948 opgericht. Een.belangrijk onderdeel van de vie ring is een coUoquiem over het on derwerp The theatre creative workshop of the author, of the lite rary secretary, of the director, of the stage and costume designer and Of the actor." c Nederland zal in Praag worden vertegenwoordigd door drie gedele geerden, vier waarnemers en een afgevaardigde van 'het Ministerie "van CRM, de heer H. J. W. M. Mi chael. hoofd van dol afdeling Toneel en Letteren. Gedelegeerden zijn de beren B, ritroman, Hep van Delft en Max Wegener, respectievelijk voorzitter. bestuurslid en directeur van het in j J Den Haag gevesógde Nederlandse Centrum an hei ITI. Als „obser vers" treden op; mevrouw Henny Orri én de 1 Jan Grefe, Karl Guttmamn en Tieo Kling. (Van onze kunstredactie) In februari en maart 1969 wordt - oor de tweede keer een nationaal vioolconcours gehouden. Vorig jaar won Emmy V'erhey het eerste. Deze hoofdprijs maakte het haar mogelijk, dat zij au dan het Tsjajkowsklco - sërmtoriuri In Moskou studeert bij David OJstrach. Het concours staat oper» voor Ne derlandse violisten tussen vijftien en dertig jaar. De hoofdprijs is een stu diebeurs van 16.000 .gulden voor een solistische, opleiding op het aoogste niveau, bij voorbeeld in de VS of de Sowjet-ünie. Verder zit er een optre den aan vast met het Concertgebouw en het Residentie-Orkest in de con certzaal en met het Kunstmaandor- kest voor de televisie. Voor andere deelnemers zijn er aoe enkele prijzen van eik duizend gïüden beschik baar. meegegeven. In muziekhistorie "is er ge- Nee. Rotterdam bleek gisteravond nog niet rijp voor een culturele re volutie. Niet eens met het woord, laat staan met de daad klankeffecten te hoop, die somh van een zeer felle dynamische werking zijn, maar., het blijven effecten wie Peter Schat leidde de discussie Sp-ei l'iinctie wordv in. maar die verliep heel snel. om- de gehele dat veel aanwezigen haar na korte experimenteerd met klank mam dan tijd al voor gehoord verklaarden, nies. öe klank- dl® face, as m Om twintig minuten over elf was een muzikaal gebeuren en het beken, stroomde het publiek zUn eigen functie bekleedde, weg, richting garderobe. In hun adoratie voor net fenomeen „klank" en in hun krampaentige po ging om het begrip te verwijden zien deze auteurs door de bomen het bos niet meer. Dat Louis Andriessen dit poogt te camoufleren door een „cita ten-techniek" (cf. ook zijn Anachro- nie, die dit seizoen nog door het r .Ph.O. werd uitgevoerd) is niet meer of minder dan humbug. Ditmaal was de Mis van Maehault nodig om het geheel een musicologiscb-wetenschap- pehjk tintje te geven. Misschien heeft Andriessen dit allemaal nodig om ééns de onver mijdelijke stap te zetten, zijn ver worvenheden in. verbinding te bren gen met erkende muzikale waarden Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat hÜ daartoe ds competentie bezit, maar hij zal dan ook nog de moed daartoe moeten opbrengen. Die zijn afgestaan door verscheide ne musea in binnen- en buitenland, zoals het Rijksmuseum en het mu seum Willet Holthysen te Amster dam, het Gemeentemuseum te Den Haag. het Prinsehof te Delft en het Van een fabrikant van de mooi ste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo,slank af kleden en zo prettig zitten. Broekjes én kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setjes toch keurige lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Ny lon, 't broekje van steviger brei- sel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. kousen Vrijdagavond om 6 uu begint de verkoop van deze Nylon Pantykousen, met verwissel baar elastiek In de taille, In een modieuze kleur beige, japon- maten 36 t/m 44 per stuk voor Géén tel ef schrift, best. De uitvoering van. Misja Mengel bergs Hello Windyboys (opdracht ran de VPRO) was in vergelijking met de Amsterdamse presentatie sterk ver eenvoudigd, De ballon, waarin een croep spelers op 't podium zich zou moeten bevinden, werd niet ten to nele gevoerd en 't karakter van het gezelschapsspel kwam hier op gener lei wijze tot uiting. Ondanks zijn hippe titel werd het stuk een criant vervelende aangelegenheid, een triest voorbeeld van materiaal- en moeite verspilling. On Escalation van Peter Schat, gecomponeerd in memorium Ernesto Che Guevara en in opdracht van de gemeente Amsterdam vertoont veel gelijkenis met de stijl van Andriessen zowel door de klankescalaticprincipes en 't gebruiken van muzikale citaten, als door het combineren en contras teren van vaste orkest groepen, - iets. dat men overigen.', ook aantrof in het. werk van Mengelberg. Maar Schat blijft toch in klankinventie de min dere van Andriessen en daarom lijkt zijn werk meer tijd te nemen., dan het langere stuk van Andriessen. De drie componisten gaven allen nog eer mondelinge toelichting op hun werk. die het weinig talrijke publiek overigens uiterst weinig steun gaven. Wel waren zijl menig maal doorspekt van misleidende kre ten. Wanneerdeze componisten met enige trots opmerken, dat cr -voor hun werken slechts eenmalige bezet tingen kunnen worden geformeerd, dan moet. men zich afvragen of z(j van mening-zijn, dat een achtste van Mahler.uit te voeren is mei b.v. een Beethoven-orkest. BERNARD GEISE. /■ADVERTENTIE) HET IS DE WARMTE DIE 'T DOET WARMTEKRUUERS zorgen in K) minuten voor het fraaiste kapsel. Warmtskrullers even in kokend water en de opgenomen warmte blijft door de onbrandbare, speci ale inhoud, heei lang uitstralen foktrooi a.l, Resultaat? Prachtige stevige krollen. En zónder dure apparatuur! 10 Warmtekrullers in handig opbergtasje. De speciale Wem- i vorm voorkomt een "moet" in het haar. VRAAG UWWINKEUETt VVIDEMEX K-V. SINGEL ADD AMSTERDAM-C Veertien bekroonde korte films van de afdeling'' film van de universiteit van California maken dit/jaar. de presentatie van de film )lt In het programma van het Holland Festi val. De voorstellingen ar 17 tot en met: 2juni gegeven in het Instituut voor Dramatlsèhe kunst in Amsterdam en van 2 tot en met 6 juli in De Doelen in Rotterdam. De filmschool van de universiteit van California, is (ie oudste van, Amerika, Er studerep 350 leerlingen, een van de docenten i® Jerry Lewis. Deze privé-universtteit was de eerste die èen doctoraat examen in ver scheidene takken/van d# cjöMtUsto- grsfi» heart IngeaUki. Cinqwantenaire te Brussel. Er zijn ook Uizendingen van een 50-tal mo derne keramisten, die op uitnodiging van de spaarbank een spaarpot ver vaardigden. De vormen, die het sparen sym boliseren, blijken beperkter, dan men zou verwachten. Men was tevreden met het varken, dat voor de winter voorraad vlees en vet kon zorgen, met haantjes, zwanen en de hond op de ton, wat de dieren betreft. Dan zijn er nog de typische bolvormen op voet en met knop. die men eventueel als symbool van de moe derborst zou kunnen zien. De deftige spaarpotten uit de lïde eeuw in Delfts Blauw en polychroom, een combinatie van bollen en kalebassen, zou men ais spaartorens kunnen be schouwen, de spaarpotten van de ge goede Hollandse burgerij. Technisch gezien kan men de col lectie in twee groepen verdelen. In de eerste plaats het eenvoudige pot- tenbakkerswerk met een rode, gele of grijze scherf ouder sen laagje ioodglazuur, dat zich vanaf de Mid deleeuwen tot in onze tijd gehand haafd heeft. Daarnaast is er dan het Delftse goed in dezelfde kleuren en met hetzelfde decor dat men ook aan treft op het normale Delftse aarde werk. Die potten hebben met betrek king tot het sparen geen enkel type rend accent, of het moester; de me de. .gen in letters zijn, die men er ;oms op aantreft. Ik heb het meest genoten van de spaarvarkens, die in massa werden vervaardigd voor de eenvoudigen. 2e zijn met wat omvouwen en bijknutsc- len ontstaan uit een schotel met een diameter, die de lengte van het var ken bepaalde. Meindert Zaalberg laat het overtuigend zien met een praktisch voorbeeld. Het werk van de pottenbakkers, die ook spaarvarkens maakten, was ingesteld op snelheid. Ze wer den per stuk betaald met een on voorstelbaar lage prijs. Ik heb ze in mijn eerste jeugd achter de be stofte ruitjes van de pottenbakke rijen op de Turfsingel te Gouda onverdroten' aan het werk gezien. Als ze bij hun slopende arbeid af en toe toch nog zulke suggestieve, monumentale vormen en opvallend rake versieringen creëerden, moe ten zij gedacht hebben aan hun kinderen en kleinkinderen, die ze een beter leven toewensten. De collectie is met veel goede smaak gepresenterd in, de lichte ruimte van de tuinzaal. De jury, die de inzendingen van de moderne keramisten moest beoor delen, heeft de eerste prijs toegekend aan Henk Groenhuis, de tweede aan Trudi Dreseher en de derde aan Adriana Baarspul. De expositie duurt tot 30 juni, FIET BEGEER stichting, zal op 31 juli wegens het bereiken' van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst der gemeente ver laten. Op donderdag 20 juni om 4 uur wordt in de feestzaal van de Doelen officiéél afscheid genomen van de heer 't Hart. (Van een onzer verslaggevers) Men heeft de minister-president namens decontactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming (zijnde het centraal orgaan van de natuurbescherming in Nederland, waarin ruim honderd afzonderlijke organisaties samenwerken) laten we ten, dat vestiging van Shell-Chemie ter plaatse in strijd zou zijn met het regeringsbeleid inzake de ruimtelijke ordening. Het Moerdijkgebied ligt in een smal le corridor van de centrale open ruimte tussen de zuidvleugel van de randstad en de Brabantse stedenrij. Dc vestiging van een grote chemi sche, industrie met een voor het leef milieu agressief karakter, aldus de brief, is strijdig met de hoofdlijn van het beleid: spreiding. „ZU roept", schrijft men, „het on vermijdelijk perspectief op van een mammoetwaterweggebled tussen Maasvlakte en Moerdijk, een gebied, dat voor de mens onbewoonbaar zal zijn. Indien het de regering ernst is met haar veelvuldig gepropageerde nationale spreidtngsbeieid, zal zij Shell-Chemie moeten verwijzen naar dealternatieve vestigingsmogelijkhe den, die zij in de zeehavennota van 1S66 zelf heeft aangegeven." Dit al tematief is dan de Westerschelde of de omgeving van Bergen op Zoom. iVan een onzer verslaggevers) Dé Schiedamse politie heeft don derdag twee Schiedamse jongelui aangehouden, die ervan worden ver dacht op tweede pinksterdag des avonds om elf uur op de Burg. Knap- pertlaan een 68-jarige vrouw van haar handtasje te hebben bercofd. Het tweetal is opgesloten in het hoofdbureau van politie aan de Lan ge Nie'uwstraat. Hel zijn dc 19-jarige matroos P. V, en. een 14-jarige scholier, die door zijii oudere vriend op rooftocht was meegenomen. Beiden hebben reeds een bekentenis afgelegd. De matroos, die het handtasje uit de handen van de vrouw rukte, heeft verklaard, dat liij in geldnood zat. In het tasje zat oen bedrag van ƒ10.—. Het ligt toch voor de hand, dat U Uw langspeelplaten, die langzamerhand een heei kapi taaltje vertegenwoordigen... goed en veilig wilt opbergen. En daarvoor zijn deze geheel houten, piatenkoffers ideaal. In een zeer solide uitvoering met sterk handvat en prima sluiting, in de hoeken keurig ge zwaluwstaart. En is het geen goed idee vader te verrassen door hem met vaderdag zo'n fraaie in "noten" kleur gebeitste koffer te geven, die U nu koopt voor een spot prijsje? 30 cm koffers voor *30 L.P.'s 17 cm koffers Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze solide hou ten platenkoffers, in "noten"' kleur gebeitst, met handvat er> primasluiting. Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel, ef schrift, best. Dit staat in een officiële nota, die onze ambassadeur in Bonn, dr. De Beus, gisteren aan de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken Duckwitz heeft overhandigd. In deze nota, die in de vorm van een brief aan minister Willy Brandt was gegoten, wordt vooral de Rijnvaart ter sprake gebracht. In het zgrs. ver- keerspolitieke plan van de Westduitse minister van Verkeer, Georg Leber, komen namelijk enkele beperkende maatregelen voor, cile gericht zijn te gen de Rijnvaart. Zo zullen Neder landse binnenschepen in het grens overschrijdende verkeer in West- Duitsland in de toekomst gebonden zijn aan dezelfde vrachttarieven als de Westduitse binnenvaart. Een tweede bepaling, waardoor de Neder landse Rijnvaart volgens de nota be nadeeld zou worden, is de-verplich ting. dat ook schepen onder Neder landse vlag een bijdrage moeten !e- (Van een onzer verslaggevers) Vandaag voert de RET in Rotter dam voor het laatst de tramdiensten 15 (Centraal Station—Delfshaven, Husdonplein) en 22 (Avenue Concor diaVierambachtsstraat )uit, Vanaf morgen rijdt lijn 9: van Kralingen (Avenue Concordia bij de Oudedilk) naar Delfshaven (Hud- sonplein). De S rijdt voor een flink deei de routes van de 15 en: de 22 Met één belangrijk verschil: in het tracé is nu ook de achterzijde van het Centraal Station van NS opge nomen. veren aan het zgn sloopfonds, waaruit-'de sanering van de West duitse binnenvaart gefinancierd moet worden. In deze maatregelen ziet de Neder landse regering, evenals in andere bepalingen van het Leber-pian symp tomen van een eenzijdige benadering van buitenlandse vervoerders. Den Haag vindt dat dergelijke maatregelen indruisen tegen bepaalde bilaterale afspraken en ook tegen overeenkom sten op multilateraal, dus Europees gebied. De in Bon overhandigde nota moet, zo heeft men van Nederlandse zijde verklaard, beschouwd worden als een poging, op vriendschappelijke wijze de aandacht van de Westduitse regering te vestigen op de Nederland se belangen. Wanneer men nu al een zijdige maatregelen tegen het Neder landse verkeer, zowel te water als over de weg, neemt, dan wordt het. in de toekomst nog moeilijker een Euro pese regeling van het verkeer te ver wezenlijken, aldus het officiële Ne derlandse standpunt. Dat de Nederlandse nota vooral is gericht tegen de beperkende maatre gelen in de Rijnvaart, betekent overi gens niet, dat men zich in Den Haag wél neerlegt bij alle nog vérstrekken de bepalingen in het verkeersplan van minister Leber. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om aan de onderhandelingstafel de nadelige gevolgen van de beperkende maatregelen in het verkeer door de bondsrepubliek, teniet te doen. Voor zover het de internationale Rijnvaart betreft, zal dat gebeuren met een be roep tip de -akte van Mannheim, die het vrije 'verkeer op de Rijn garan deert en'.wat het wegtransport be treft op grond van bepaalde afspra ken in EEG-verband. GOUDA/ROTTERDAM «ANP) Commissarissen en directie van Ver enigde Bedrijven Nederhorst (Neder horst United) N.V. te.. Gouda en commissarissen en directie van cors- structiewerkplaatsen en machinefa briek Braat. N.V. te Rotterdam heb ben overeenstemming bereikt over een zeer nauwe samenwerking tussen beide vennootschappen. Naar de mening van beide bestu ren kan deze nauwe samenwerking slechts worden verwezenlijkt wanneer tot fusie der vennootschappen wordt overgegaan, In verband hiermede zal VBN aan dt aandeelhouders van Braat het voorstel doen hun aandelen dra te wisselen in aandelen VBN.' in dier voege, dat ƒ1.000,— aandelen nomi naal Braat recht geven op ƒ700, aandelen nominaal VBN, cum stock, cum dividend 1968. Met enige aandeelhouders - van Braat. die te zanten ruim 85 percent van de aandelen bezitten, is omtrent de acceptatie van dit bod inmiddels overeenstemming bereikt. De positie van de medewerkers van Braat ondergaat door deze samen werking geen-wijziging in ongunstige zin. Het personeel en de vakorgani saties zür omtrent de plannen tot samenwerking ingelicht. ROTTERDAM (ANP) Tot president-commissaris van Verohne Verenigde Scheepswerven is benoemd de heer W. A. de Jonge, tot voor kort vice-president van de raad van bestuur van Philips. De heer P. Schwencke, thans di recteur, is opgenomen in de hoofd directie van Verolme Verenigde Scheepswerven. HU zal speciaal wor den belast met de financiële en eco nomische belangen van het Verolme- concem. De benoemingen vonden plaats tn een donderdag gehouden aandeelhou ders- en eornnUssarissenvergadering. De hoofddirectie van Verolme Ver enigde Scheepswerven bestaat thans uit: president-directeur C. Verolme, algemeen directeur ir. A. Rijke, en de heren G. Figee, ir. A van der Meer er ir. j. w. Maingee, en de heer P. Schwencke.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2