I F undamenten te zwak om CS uit te breiden niet vergeten 72 89 T> bijna door staaldraad OAS ers juweel amérikaans witbrood mini-bollen vakantie-cakes et vreselijke ogenblik TORENS VAN THOMASSEN ZIJN LUCHTKASTELEN... Capellebouwt Kippen smoren nieuwe sirene m Vaneg- womngen Lezers schrijven AANSLAG OP BROER SIRH4N Einaar Ridder oor de politierechter CO-OP JANSSE AANBESTEDING Vakantie DONDERDAG 4 JULI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) Het van 1957 daterende en nu reeds verouderd geachte Rot terdamse Centraal Stationsgebouw zal slechts met uitzonder lijk hoge kosten in de hoogte kunnen worden uitgebreid. De fundamenten zouden daarvoor grotendeels moeten worden ver nieuwd en versterkt. (ADVERTENTIE) A^V-W juweel amérikaans witbrood meenemen ais u er in het weekend op uittrekt! Een heerlijke'Verse" boterham gaat er altijd in. Ja, zelfs na een dag in de warme auto is Juweei Amerikaans witbrood nog "vers". CO-OP levert alles uit eigen bak kerij, dus: ovenvers, oh zo lekker en altijd voordelig! Wen n?TmeriKaans| 1 witbrood i+aardbeien--" Dagenlang heerlijk mals en... licht verteerbaar. Van de beste tarwe ter wereld en getwist gebakken, dus vee! beter dan elk ander witbrood. Maak eens een sand wich, mmrn,.. heerlijk! Heerlijke, gezellige kleine broodjes die dagen iang "vers" blijven. JfeSlk. 9 stuks Voortreffelijke cakes met vruchtjes en noten gebakken. Een lekkernij voor onderweg. 6 stuks CO-OP iSAKKERÜ BAKKERIJ ONTSIERING (Van een onzer verslaggevers) „Ais ik niet boven op mijn rem zou Hebben gestaan, zou ik zijn onthoofd Met de schrik nog in zijn benen vertelde dit vanmorgen de 20-jarige automonteur A. P. Valk van het Cor nelia van Zantenplein 94 te Schiedam, die woensdagavond omstreeks half elf op de Bettoweg met zijn auto tegen een dwars over de rijbaan gespannen staaldraad reed. Elfjarige slaat eerste paal voor uitbreiding van liet Bouwcentrum (Van een onzer verslaggevers) De brandweer van Sevenum (N.- Limburg) mag de nieuwe brandweer- sirene voorlopig niet gebruiken. Voor het alarmeren van de brandweerlie den moet men zich blijven bedienen van de oude installatie, elders in de gemeente. Reden: De heer J. Wijnen, een nabij de nieuwe kazerne wonende kuikenmester. heeft B. en W. gemeld dat hij de gemeente aansprakelijk zal «stellen als zyn pluimvee van schrik omkomt door het loeien van de sirene Geldgebrek bij de Spoorwegen in de jaren vijftig (ook toen al!) was oorzaak van een veel beschei dener opzet van het nieuwe Rot terdamse Centraal Station dan oorspronkelijk was gepland. Het stationsgebouw kreeg slechts twee etages. Om toch nog een beetje allure te scheppen verdeelde de architect de gevel in vier raam- partljen boven elkaar PARIJS (Peuter) Twee vroegere leden van de OAS kwamen woensdag uit Madrid op het vliegveld Le Bour- get aan om zich over te geven aan de Franse autoriteiten. Ze zijn onmid dellijk voorgeleid. Het waren dr. Jean-Claude Perez, in 1965 ter dood veroosaeeld, en Jean- Gabriel Lalanne, wr- Reeds twee jaren geleden heeft de architect van de Spoorwegen, ir. K. van der Gaast, in overleg met de toenmalige NS-üirsctie een onder zoek ingesteld naar de mogelijkhe den van uitbreiding van 't bestaan de en door is. S. van Ravesteyn ont worpen stationsgebouw. Dat, heeft geleid tot de overtuiging, dat een grote en uiterst kostbare uitbreiding van het stationsgebouw niet rendabel zou zijn te maken. Een uitbreiding met een flink aantal lagen, aan der den te verhuren kantoorruimten, zou bovendien het reeds nijpende par keerprobleem tot schier onoplosbare proporties kunnen doen uitgroeien. ..Er was destijds geen geld om het oorspronkelijke en veel groter opge zette plan voor het nieuwe CS uit *e voeren." Dat was het commentaar van NS- directeur ir. M. G. de Bruin op een kort geleden in de Doelen gehouden ojjeenkomst van deskundigen op het gebied van stedebouw, vervoer en ruimtelijke ordening. Hij verweerde zich met deze uitspraak tegen de on gezouten kritiek op het huidige CS- gebouw van ir. N. A. de Boer, direc teur van de Provinciale Planologi sche Dienst voor Zuid-Holland. Ir. De Boer zei dat de NS de kans gemist hebben om van CS een ver- voerstotaliteir- te maken zoals het Newyorkse hoofdstation, dat tevens ten belangrijk zakencentrum is. Burgemeester Thomassen sloot zich oij deze kritiek aan met de opmer king: ..Zei er maar twee flinke torens boven op!" NS-directeur De Bruin had hierop geen wederwoord. Had liij dan de kritiek op Rotterdam-CS niet kun nen beantwoorden met te verwijzen naar de negatieve uitkomsten van t door NS-architect Van der Gaust twee jaar geleden ingestelde onder zoek? Desgevraagd deelde de NS- voorlichtingschef ons mee, dat ir. De Bruin ten tijde van dit onderzoek geen deel uitmaakte van de Spoor wegdirectie en vandaar Enfin, de CS-torens van Thomas- en zullen wel luchtkastelen blijven! Gemeentewerken van Rotterdam heeft aanbesteed bestek 024-68: het slopen van opstallen met funderingen tussen de spoordijk en de Prins Alex- anderstraat op het Noordereiland, Van de 13 inschrijvers was laagste Handelsonderneming Kaveha te Rotterdam met 154.000 en opvolger N. Struijk te Rotterdam met ƒ216.900. De Grontmij heeft namens B. en W. een aanbesteding gehouden voor de aanleg van een speeltuin met bij komende werken aan de H. van Win kelhofstraat, in Tuinenhoven (Groot- IJsselmonde); Laagste inschrijver' was de N.V. J. Nootenboom en Zoon te Rotterdam met 122.000 en opvol ger Firma Graphorn te Rotterdam met 125.000. Gegund werden bestekken 015-68: het verrichten van grondwerk voor het onder profiel afwerken van het zandlichaam van de hoofdwaterke ring aan de Botlekweg aan E. Blok N.V. te Rotterdam voor 155.300; bestek 016-68: het opbreken van cir ca- 1250 meter glooiing etc. voor het maken, van circa 1150 meter nieuw talud langs het Calandkanaal aan de N.V. v.h. C.A. Qualm te Rozenburg voor 1.041.500 en bestek 017-68: het bouwen van vier schoolinstructieba- den in Zuidwijk, Lombardijen. Hoog vliet en Schiebroek resp. aan gebr. v.d. Hoek en Zoon te Rotterdam voor 560.000; M. Osseweijcr te Oude Ton- ge voor 533.800; W. Hennipman te Leiderdorp voor 550.800 en N.V. jSchiehil te Rotterdam voor ƒ519.800. (Van een onzer verslaggevers) De raad van Capelle aan den IJs- sel heeft de woningstichting van de ze gemeente toestemming verleend een geldlening aan te gaan van acht miljoen gulden voor de bouw van 138 woningen volgens liet „Vaneg"-sy- steem. Het betreft hier eengezinswo ningen die ai eerder door de raad werden besproken, maar vanwege de hoge huurprijs nog niet konden wor den gebouwd. Nu echter de commis sie voor stadsontwikkeling er het hoofd over heeft gebogen werd het voorstel positief beoordeeld. De huurprijs kan voorlopig worden vastgesteld op een bedrag van 333,- per maand. incl. kosten van groen voorzieningen en centraal - an tenne - systeem. De invloed van eventuele invoering van de belasting op toe gevoegde waarde op deze huurprijs is nog onzeker. De woningen zullen komen te lig gen aan de Merellaan, ten oosten van de Rivierweg. De woningstich ting zal bij de verhuur voornamelijk mikken op üe wat oudere mensen die vanwege hun leeftijd niet meer een huis durven kopen, maar wel nog een bedrag zoals genoemd voor 'n huur woning overhebben.. De Woningstichting Capelle aan den IJsseï zal hiervoor enkele stuk ken grond, met een gezamenlijke grootte van 20.650 m2, van de ge meente kopen. Onlangs las ik in uw krant dat de wrakken op de autokerkhoven een ontsiering vormen voor een stad als Rotterdam. Ik woon sedert 28 jaar aan de West-Varkenoordseweg, waar de NS een. emplacement hebben. Dat daar meestal vee! wagons staan, is tot daar aan toe. maar wat te den ken van de grote vracht- en tank wagens, die in onze omgeving ge parkeerd staan? Ontsieren die niet? Er is volgens mij plaats genoeg op dc haventerreinen. Moet daar voor misschien betaald worden of moeten de chauffeurs dan te ver naar huis lopen? Het wordt hoog tijd dat het ge meentebestuur hieraan wat meer aandacht besteedt. B. J. A. Mooij. W.-Varkenoordsewcg 149b. Rotterdam-25. Met een enorme klap werd de bo venbouw van zijn wagen er finaal afgerukt. Valk werd door de staal draad aan zijn hals getroffen en dankt zijn leven aan het feit. dat hij op het laatste nippertje afremde. Aan een flinke striem in zijn hals kan men zien dat zijn relaas niet overdreven is. Met een lichte huivering vertelde hij. hoewel hij op bed lag. wat hem in het Scliiedamse industriegebied overkwam. Bij het expeditiebedrijf Van der Plaat waren arbeiders bezig om met b'ehulp van een staaldraad een container van een oplegger naar een vrachtauto te trekken. De ver achting is ter plaatse slecht. Het was nogal donker en zowel vrachtwagen als oplegger waren onverlicht. Juist op het moment dat de draad gespannen werd, naderde Valk met zijn auto. Hij zag wel dat er arbei ders bezig waren, maar kon door de duisternis de levensgevaarlijke kabel niet onderscheiden. „Ik had er geen idee van. Maar ik bespeurde toch on raad. Ze begonnen opeens te roepen m te zwaaien. Ik remde en op dat moment kwam die klap Wie vanmorgen de zwaarbescha- digde auto had gezien, zou zich nauwelijks kunnen voorstellen dat de Dcstuurder er nog levend vanaf is gekomen. „Mijn zoon is door het oog van een naald gekropen." vertelde de moeder van het slachtoffer. Het ge zin zou binnen enkele weken met va kantie gaan, waarbij Valk van zijn auto gebruik zou maken. Of het er nog van komt, is nog de vraag; want de verzekering moet nog een onder zoek instellen. Valk werd na het ongeluk meteen i.aar een huisarts in Rotterdam ge bracht. Later, "s nachts om twee uur. deed hij zelf melding van het on geval bij de Schiedamse politie. Die stelt vandaag een nader ondersoek tn, waarbij men zeker zal nagaan of or van grove nalatigheid bij de ar beiders sprake is. PA&ADENA IAP. - Een moord aanslag is gepleegd op de broer van Sirhsn Bishara Sirhau, dc moorde naar van Robert Kennedy. Saidallah Bishara Sirhan '36) werd i'ndei vuur genomen vanuit een vooroijrijdende auto toen hij in zijn auto op weg was van Los Angeles naar zijn woonplaats Pasadena Hij zag net pistool tijdig genoeg: om zich ie kunnen bukken. De dader's) is 'zijn) voortvluchtig. De politie heeft twee revolverkogels in de carosserie van Sirhans auto gevonden. (Van een onzer verslaggevers) Op woensdag 10 juli om 11.30 uur zal een van de kleinzoons van de pre sident-directeur van het Bouwcen trum, de U-jarige Walter Brown uit Atlanta in de Verenigde Staten, de eerste paal slaan voor de uitbreiding van het Bouwcentrumgebouw aan het Kruisplein en de daarachter gelegen parkeergarage. DEN HAAG (ANP) De afgetre den gevolmachtigde minister van Su riname. dr. J. F. E. Einaar. is be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De ministers en staatssecretarissen hebben dr Einaar gisteren in Kasteel De Wittenburg in Wassenaar een afscheidsdiner aan geboden (Van een onzer verslaggevers) Ook in de lange gangen van het gerechtsgebouw aan de .Noordsin gel, waar het anders druk en bedrijvig kan zijn als in een mieren nest, is de vakantiestemming neergedaald De spaarzame bezoekers lopen er verloren rond en zelfs de als verdachten opgetrommelde de linquenten later het veelvuldig' afweten, zoals de in de julimaand met de poütierechterlijke toga omhangen mr. P. J, Biileveld woensdae ervoer. Wél verscheen een 23-jarige tekst- foonplatcn van te kopen, ingetrokken schrijver, een jongeman met een nog onbezoedeld strafregister. Begin no vember was hij voor de verleiding bezweken toen hij in een winkel aan de Meent twee grammofoonplaten ontdekte die hij beslist wilde hebben hoewel hij ze niet betalen kon. Zijn. poging er zonder betaling met die twee platen (winkelwaarde ƒ38) vandoor te gaan was niet gelukt. De waakzame beheerder van de zaak had er een stokje voor gestoken en zo stond hij dan vanochtend voor de eerste maal in zijn leven oog in oog met de rechter. Ja, zo gaf hij toe, het was precies zo gegaan ais hij ook al tegenover de politie had verklaard. Intussen is zijn toes,and er niet rooskleuriger op geworden nu ook dc hem door Socia le Zaken toegekende uitkering krach tens de bijstandswetten, die destijds al onvoldoende was om er grammo- is. Dat. zou met gebeurd zijn nadat hij had geweigerd heir aangeboden werk tc aanvaarden. 'Ik wil best werken.' gaf de tekstschrijver te kennen, 'maar niemand wil me hebben'. Hij kon niet vertellen hoe hij ziel) samen met zijn concubine, die ook al geen geld verdient, door het leven denkt te slaan. "Dan is dus het vreselijke ogenblik aangebroken,' stelde officier van Jus titie mr. B. van der Meulen vast. 'dat u aan de slag moet om in uw on derhoud te voorzien.' Hij wou de ver dachte laten boeten voor zijn hang naar de onbetaalbare muziek door een geldboete van vijftig gulden of twee dagen hechtenis. 'Dan kan hij in alle rust kiezen.' voegde de offi cier er aan toe. De verdachte had er niets op te zeggen en legde zich neer bij de uit spraak van mr. Bijlcveld die over eenkomstig de cis vonniste. Begin volgend jaar zullen de nieuwe trams van lijn 5 over het kruisingsvrije viaduct van en naar Schiebroek snellen. Maar daarmee is de verkeerskous ter hoogte van de kruising van Gordelweg en Schie- weg nog lang niet af. Om de bewoners in de omgeving van het- toekomstige Schieplein een idee te geven, van de werken die nog op het programma staan, heeft de directie van Gemeentewerken een perspectieftekening met verklarende tekst aan alle buurtbewoners toege zonden. Volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van de viaducten in de veerkeersrotoude ..Schieplein" en met het vaduct over de spoorbaan. Een ander belangrijk onderdeel van het grootscheepse plan is de aanleg van een tunnel voor het rechtdoorgaandc verkeer op de Gordelweg. Van de Schiewcg zai het verkeer naar dc geprojecteerde, gemeentelijke Gijsbert Karei van Hogendorpweg en uit omgekeerde richting werden ge leid over twee nog te bouwen ver- keersbruggen over het Noorderka naal. Door middel van de verkeers- rotonde krijgt de in aanleg zijnde Rijksweg 3, of wel Noordelijke Rand weg, een volledige aansluiting op het stadswegennet; in zuidelijke richting via de Sehieweg en/of Gordelweg en ln noordelijke richting via de G. K. van Hogendorpweg en de Melaneh- tonweg. De socialist Giovanni Usvardi heef! in het Italiaanse Huis van Af gevaardigden een wetsvoorstel inge diend tot afschaffing van het verbod op -'i-rkoop of aanprijzen van anti conceptiemiddelen

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1