m DRIE JAAR GELEDEN: Explosie op Rona Star: 16 doelen m GEEN RUIT MEER HEEL lag „Ik ben er doorheen geslapen 'n Verschrikkelijk gezicht „Op mijn bed meer glas dan deken Schrik sloeg ons om het hart Dij 'ectie Tanker cleaning: Weer gas Ontsnapt Keslauranl schip Marie Louise Holtennann. dat ligplaats heeft gekozen bij de Nieu we Matex in de Botlekhaven. Veiligheid Meldingen van gebroken glas A-part Vreugde VRIJDAG 12 JULI. .1968 HET-VRIJE VOLK PAGINA 17 «ra— Karl Heinz Rautmann met liet vijftien kilo wegende stuk staal dat op een meter van hem vandaan in de bestuurders cabine sloeg: „We hadden de auto voor alle zekerheid hon derd meter verderop gezet." ua Clara werd op zee ewassen (VERVOLG VAN VOORPAGINA) De directie van Tankercleaning N.V. beeft vanochtend meegedeeld dat de Italiaanse bemanning van de tanker het schip op zee heeft „ge wassen"', een werk dat dient om de tanks gas vrij te maken. Voor de ploeg classificeerders in de WUhel- minahaven restte toen. nog het ver wijderen van de oliedrab die na het lossen van de tanker in de ruimen achterblijft. De mannen laten zich daarvoor in het schip afzakken en scheppen em mers vol met de stinkende substan tie die met haken van de scheeps wand wordt afgekrabd. De heren -A. F, de Bruïne en J. D. Winters, die samende directie over Tankercleaning (een gezamen lijke dochter van Van Ommeren en Unitas) vormen, hebben zeer na drukkelijk verklaard, dat de Agua Clara voor men aan het karwei be gon op de aanwezigheid van gas is onderzocht. Men heeft daarbij niets kunnen ontdekken. In de tank in de midscheeps waar de explosie heeft plaatsgevonden, moet zich sinds dinsdag weer gas hebben gevormd. Hoe de explosie in deze 2000-tons-tank kon ontstaan, maakt thans deel uit van het onder zoek dar de Arbeidsinspectie naar de ramp instelt. Vanmorgen deed op het terrein aan de Wilhelminah&ven het gerucht de ronde, dat er aan boord gerookt is. De ontploffing vernielde in totaal drie tanks en sloeg een groot en een kleiner gat in de scheepshuid. De brokstukken en gereedschappen die door de hevige explosie werden weggeslingerd, zijn over het gehele terrein teruggevonden. Jan Pronk zag ze van boord tomen JAN PRONK .verstrooid. (Van een onzer verslaggevers) Jan Pronk (29) uit Den Haag staat tussen liet publick dat door de Tanker-cteaningportier nauwgezet buiten het zware ijzeren hek wordt gehouden. Zijn handen spelen rusteloos met een aantal Engel se sleutels, terwijl hij zegt: „Ik stond op pier drie. Die klap he. Het was verschrikkelijk." Zijn plaatsgenoot F. van der Zwam beaamt het. Pronk: „De jongens die in de spanten zaten. he. die zijn kapot. Hartstikke dood, volgens mij. Heb je het niet gezien? Die gewonden kwamen van het schip af, schreeuwend: ik ga dood, ik ga dood." Jan Pronk schudt zijn hoofd. Hij krabt met een door olie besmeur de hand in zijn haar dat onder de baret die hij op heeft, uitkomt. Beiden hechter, geen geloof aan het woordje 'vermisten', dat de directie van Tankercleaning tactvol in de mond neemt. „De boot was buitengaats al door de bemanning ontgast. Anders gaan wij er niet in. natuurlijk." Was het niet goed gebeurd? „Dat weten,wij niet. Ik denk het wel. want hij lag hier al enkele da„en." Hoe kan de ontploffing dan zijn ontstaan? ..Er zijn natuurlijk ver moedens. De schafttijd was net afgelopen. Er hoeft cr maar eentje vergeten te zijn zijn saffie uit te maken. Als je een beetje verstrooid bent, kan je dat zelf ook overkomen, natuurlijk, alhoewel de jongens er erg precies op zijn dat het niet gebeurd." De Engelse sleutels verhuizen nu voorgoed naar zijn linkerhand. Hij gebaart heftig met zijn rechter. „Ik zag ze van boord komen, man. Er waren er twee bij wie de vellen er bij hingen. Een verschrikkelijk gezicht. Stel je voor, het zijn je beste kameraden." Als door een wonder ontsnapten twee Duitse vrachtwagenchauffeurs aan de dood, toen een stuk ijzer van 15 kg door het zijraam van hun cabi ne sloeg en het dashboard totaal ver woestte. Kaxl-Heinz Rautmann (41) en Hans Just (38) lagen op 100 me ter afstand van het exploderende schip te slapen. Gisteravond nog had den zij het veiliger gevonden hun wa gen niet al te dicht bij de Tanker cleaning N.V. te zetten. Honderd me ter leek hen ver genoeg weg. De ontploffing richtte ook cp het terrein van het bedrijf 2elf grote schade aan. In het pompgebouw was geen ruit meer heel. Maar tac-r. werkte vanmorgen toch door. Er la gen nog twee andere tankers op ee:: schoonmaakbeurt te wachten. (Van sir. onzer verslaggevers) Twaalf dagen eerder dan het vor- -~o jaar is het 17000ste schip in de Rotterdamse haven gearriveerd. Het -j-v is het 890 brt. metende Duitse o!ie- Zwaar getroffen werd het restau rant Europoort langs de Nieuwe Wa terweg. dat zich onmiddellijk tegen over de steigers van Tankercleaning bevindt. Bedrijfsleider H. van Wei zen vond vanmorgen de tien panora mische ruiten van zijn bedrijf door de gehele zaak verspreid. Veel glasschade was er ook bij de bedrijven van Corns. Swarttouw en Hoek's Oxygenium. De flats aan de Maasboulevard doorstonden de explo sie nog het best. Zij vingen de druk golf met hun zijgevels op waardoor de schade beperkt bleef. (Van een onzer verslaggevers) De kracht van de explosie in Schiedam is zeer groot geweest. Bij de Rotterdamse politie kwamen van morgen meldingen van gebroken, rui ten binnen uit de Hudsonstraat, de Tweede Schansstraat, de Speedwell- straat en Aelbrechtskolk. Terwijl het Rotterdamse bergings bedrijf Van den Tak begon met het dichten van de ruimen en het leeg pompen van de kapotgeslagen tanks, verklaarde Tankercleaning-directeur De Bruïne dat de veiligheidsmaat regelen in zijn bedrijf optimaal zijn. „Maar risico blijft er in dit werk nu eenmaal bestaan. Het is echter niet groter dan bij het demonteren van een bom. Er kan nu eenmaal altijd gas aanwezig zijn, zoals deze explosie heeft aangetoond. Het is echter een risico dat wij moeten aan vaarden." Reden tot verplaatsing van zjjn be drijf dit in'verband met de veilig heid van de omwonenden zag hij niet, „Als er zich vroeger, toen de tankers nog op stroom werden gerei nigd, zoiets zou hebben voorgedaan, waren de ruiten er ook aangegaan." De explosie aan boord van de Agua Clara herinnert in sterke mate aan de ramp die zich in de nacht van 15 op 16 juni 1965 voordeed aan boord van de Rona Star. Zestien mensen vonden de dood bij de ontploffing die van dit in Ver- olme's tankercleaning in de Botlek gelegen tankschip een laaiende vuur zee maakte. De kiap waarmee de explosie zich ontlaadde was zelfs in 't Gooi te horen. In Den Haag rin kelden de ruiten onder dit geweld. Ook bij'deze ramp heeft het lange tijd geduurd, voordat men zekerheid had over de vermisten. Een aantal hunner werd gevonden in een volge lopen ruim van het Noorse schip. Pas een maand later werd de laatste dode geborgen. De Rona Star werd zodanig verwoest, dat niemand meer een cent om haar voortbestaan gaf. Maar de knappe koppen bij Wilton Fijenoord speelden het klaar er weer een zeewaardig schip van. te maken. Zijn naam werd veranderd in Con- do: Tk ben gered.' De explosie bij de Tankercleaning N.V. herinnert aan nóg een ramp die zich in een in Schiedam afgemeerde tanker voltrok. Dat gebeurde in 1936 bij Wilton. Het was zaterdagmorgen 9,50 uur toen zich in de oliebunker van de Griekse tanker Fetrarkis No- mikos een hevige ontploffing voor deed. Daarbij werd de ketel dwars door het dek van het schip geslagen. Toen brandweerlieden en redders al aan boord waren, deden zich nog eens twee explosies voor. De meeste doden vielen bij de tweede kiap. De droeve balans van dezè ramp bevat te veertien doden; De Rotterdamse metro is een toeris tisch object van de eerste orde. Pieter •is al met heel wat familieleden van CS naar Zuidplein (en terug) gereden. Het gros was opge togen; behalve een tante, die het wat moeilijk had met de roltrappen. De metro ls voor de Rotterdammers een smaakvol visitekaartje. Ze kunnen cr trots op zijn. Dat is niet overdreven. En liet is niet chauvinistisch, maar die metro is zonder meer een fijn vervoermiddel: modern, comfortabel, snel. Stel dat Pieter in Bleskensgraaf zou wonen, niet met vakantie naar het buitenland zou gaan en er de voorkeur aan zou geven zomaar in eigen land rond te kijken (wat soms boeiender is dan zonnen aan de Costa Bra va). Dan zou Pieter tot de zijnen zeggen: .Fin nu gaan we naar Rotterdam, met de metro rijden." Tip voor de Bleskensgravenaren en vele anderen: „Stap uit btj het sta tion Beurs. Ga daar winkeltjes kij ken. En proef de sfeer van een mo derne wereldstad." Dezer dagen, rijdend van Zuid- plein naar Centraal Station, kwam Pieter terecht tussen jongedochtexs uit Renswoude, 'n blozende meisjes- vereniging die werd aangevoerd door een aan alle kanten glunderende mevrouw. Wat ze in het Utrechtse over de metro verteld hebben, weet ik niet. maar bet rijden onder de Maas werd „eng" geacht. 't Was een grappig stel. Gegil op de roltrappen en bij de tourniquetten Het blauwe treinstel werd druk ge kiekt. „Kijk eens wat een schepen" bij de Maas- en Rijnhavens. Onder de grond werd druk gediscussieerd over de vraag: „Waar gaan we eerst naar toe, naar de dierentuin of naar de Bijenkorf?" Het spijt me voor Diergaarde Blljdorp, maar het wa renhuis won het. Voor het station wachtte de Rens- woudse bus. „Waar blijft de troep?" dacht Pieter toen hij naar lijn 1 stond te tandakken. Een agent surveilleer de naderbij. De chauffeur keek naar zijn kudde uit. Het duurde te lang, veel te lang. Likkend aan ijs kwam Renswoude naar boven. Bestormde de bus, en toen waren de agent en de chauffeur tevreden. Ik zie zulke troepen graag door Rotterdam hollen. Havenrondvaart, de aapies, de warenhuizen, de metro. Blijvertjes zijn het niet, de hotels worden er niet door bevolkt, maar misschien vertellen ze in Renswou de. Bleskensgraaf of waar dan ook: „Toch een mieterse stad." En dat is-ie ook. Glaszetters bewerken de gehavende, gevel van Hoeks machine- en- zuurstof- fabriek. Er is geen ruit meer heel, enkele muren zijn ontzet. Het timmeren in de vroege ochtend, de geluiden van brekend glas, een meisje, dat een vensterbank schoonveegt, het zfjn sinds de Shell-nacht in Hoogvliet nog vers in het geheugen liggende beelden en geluiden. Van een onzer.- verslaggevers) De 24-jarige Anton F. J. van Son. alleen thuis in de woning aan de Havenstraat, zat vanmorgen meteen rechtop in bed. Vóór hem lagen de uit de muur geslagen sponningen. „Op mijn bed," vertelt hij, al weer bezig het. glas bij emmers en teilen vol naar beneden te brengen, „lag meer glas dan deken." Alle ruiten in de woning zijn stuk geslagen. Sinds vanmorgen vijf uur veertien bevindt zich in de keuken kast en het plafond van de keuken een duimdikke scheur. Een aardige verrassing voor zijn ouders, die dit weekeinde van vakantie terugkomen. Zijn vader werkt bij Swarttouw, waar in een werkplaats ook met don derend geraas lichtbakken en glas- naar beneden kwamen. In het be drijf van Swarttouw werd deze we ken niet gewerkt. Men is tot maan dag met vakantie. (Van een onzer verslaggevers) „Meneer, twaalf jaar wonen we nou al hier, maar dit hebben we nog niet beleefd. Wel was er een keertje dat ons hele huis onder een dikke laag olie bedolven zat, maar een ont ploffing zoaïs deze, nee." Commentaar van mevrouw Leve ring, (61) die een van de weinige be woners is van de Havenstraat waar ook Tankercleaning zijn domicilie heeft, De Schiedamse kan ons dan ook een aantal gevolgen van de ontplof fing laten zien. Bijna alle ruiten van het huis dat zij bewoont zijii uit hun voegen geslagen, een aantal muren vertoont scheuren en houtwerk ligt versplinterd over de vloeren. „Wij hebben vier logétjes, dus u kunt begrijpen hoe de schrik ons om het hart sloeg," zegt de heer Leve ring- (60), die. een snijwond aan zijn hand heeft. „Het ls een gekke ge waarwording. hooi*, om onder de glassplinters wakker te worden." ANTON VAN SON LEVERING '■7'V- De SGP-fractie ln de gemeente raad van Nieuw-Lekkerland wilde Omnia Cum Deo (Alles met God) geen extra subsidie verlenen. Mu ziekinstrumenten, aldus de heer A. de Gruyter, zijn uitgevonden om het geslacht Lamech: „Door de kerk is dit altijd gezien als een teken om voorzichtig te zijn met deze instru menten." (Lamech was een nazaat van Kaïn die zijn broer Abel doodsloeg. Hij gaf zich over aan polygamie en toonde zich zeer wraakzuchtig). En daarom geen extra-subsidie voor het jubilerende Omnia Cum Deo. vond de SGP. .Kat zijn wel aparte mensen." zegt mevrouw J. W. Janssen-Mulder, Lemkensstraat I9c tc Rotterdam- Overschie: „In de streek waar ik vroeger gewoond heb, het Land van Altena. werd het volgende mopje nogal eens verteld. In de ge meenteraad werd voorgesteld om antaampalen te kopen voor de straat verlichting. Maar een van de zeer vrome raadsleden was erop tegen. In zijn psalmboek stond een vers: ,,'s Heren goedheid kent geen pa len". En daaruit maakte hij op dat lantaarnpalen verboden waren." (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen van de Havendijk in Schiedam, nog geen driehonderd meter van. de haard der explosie ver wijderd, mevrouw Verhaal en de heer D. den Hartog. Twee van de weinigen die glasschade hebben. „Als je het zo ziet hebben ze in Scliie- dam-Zuid nog geboft. Naar verhou ding is het nog goed afgelopen met de schade hier." Op de Gorzen, zoals de volksmond 1 de wijk, die aan Tankercleaning grenst, noemt, zit J. Verhaal in zijn huis achter een kop koffie. Op het ogenblik van de klap was hij aan het werk aan cie Piekstraat in Rot terdam. „De klapdeuren gingen daar open." zegt hij. Mevrouw Verhaal: „Ik zat meteen rechtop in mijn bed. Eerst even kij ken naar de kinderen, dacht ik nog. Maar die sliepen als rozen." Doch ter Edith (7 jaar) vertelt trots: „Ik ben er doorheen geslapen."' Zoon, Ed die (4) werd wakker toen zijn moe der binnenkwam. „Op eens kwamen overal mensen vandaan. Ik hoorde vegen van glas. Toen pas zag ik dat de trap onder de kalk zat." zegt mevrouw Verhaal die later ook is gaan vragen wat er aan de hand was. De heer Den Hartog (60 jaar) is ook wreed uit zijn nachtrust opge schrikt. „Het hele huis stond te schudden. In de slaapkamer van mijn zoon Rinus (33) sloeg de ruit naar binnen. Die jongen had meer glas scherven dan dekens over zich heen. Natuurlijk, waren we meteen alle- maal wakker. Rinus is nog meege- JP gaan met een sleepboot, die mensen heeft opgepikt uit het water." ,Wat deze heer ons voor vreug de bracht, is niet tc vertellen. Mijn vrouw huilde van blijdschap en ik was sprakeloos." Aldus de heer P. van Nieuwpoort. Joubertstraat 51b N 20 te Rotter dam. Vanwaar die vreugde? Op 1 juli verloor mevrouw Van N. haar polshorloge. Pieter schreef er een stukje over. Het werd teruggebracht. „Tot onze grote bewondering kwam een heer het brengen. We zijn sa men over deze mijnheer gaan pra ten en we hebben hem bedankt, maar we vergaten zijn naam en adres te vragen. Nu willen we Pie ter Spreeuw bedanken voor het ge plaatste en die heer, en goede vin der. voor het terugbrengen. Dank u, nog eens dank." Mevrouw Samioen, Oudelandstraat 70 te Rotterdam: ,Jk wilde vragen of u een dankbetuiging in de spreeuw wil zetten. Mijn zoon Saliman ver loor, al zijn autopapieren, zijn rij bewijs, pas en geld. Nu, mijnheer Keenen uit de Schalkburgerstraat kwam alles heel netjes bij ons te rugbrengen, We waren allen erg blij en ik vind dat deze eerlijke vinder een hulde verdient. Dus weest u zo goed dit even in de krant te laten drukken." U ziet het mevrouw Samioen en zoon Saliman, het is allemaal afge drukt Vondst Het zoontje van mevrouw De Haan, Carnisaelaan We, heeft dinsdagmiddag Jic-t strandbad aan dc Oldegaarde pen trevira groene (met beige of bruin) stropdas gevonden. Bij de heer Schot, Parkkade 29, berust een bi) de tunnel gevonden etuitje met sleutels. Een bruin nylon net met biauwe damespantoffels vond mevrouw Goossens. Zonnebloem- straat 19b, woensdagavond op de hoek van de Robtjnstraat ca de Kleiweg. Mevrouw Eh'rr-, KerlrxcrrcsUiglwte' tei, 173116. stelt een volière met vijf vo geltjes beschikbaar voor bejaarden of ij;™1'?"1- De dwergpoedel van Irma Santvliet, Kerkhofstraat 48b, ls sinds dinsdagavond spoorloos. De poedel luis tert naar de'naam Cinti. PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3