Meerderheid raad voor motie-Simons I I Bontmantels I I tegen Zomer prijzen Mr. an Bochove heeft Schiedam 22 jaar gediend Zwembad uid komt bi j Deltadi jk en est- franke andsedij k t Voorman raakt bekneld tijdens werkzaamheden Reeuwijk geeft prins Willem zei bootje Raad neemt afscheid van wethouder HOLY BLIJFT VOORLOPIG LANGHARIG' Y rouw gewond bij keuken brand ie Discussie aken Orgelconcert door André Ver woerd DUIVENKLOK Het Vrije Volk Studie Besprekingen Samenwerking Verbindingen Uit Midhal WISSELKOERSEN SCHIEDAMSE ZAAIERS 2c cn 3e BEDIENDEN Symptomen DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 (Yan een onzer verslaggevers) Vlak voor middernacht lagen er twee motie? bij burgemees. ter Roelfsema op tafel, beide over de structuur van Rijn. mond. De gemeenteraad van Schiedam had er op dat late uur nog een kwartier schorsing voor over om de standpunten van de indieners tot elkaar te brengen. Maar de verzoening bleef uit. zodat beide moties in stemming moesten komen. Met 29 tegen 7 stemmen aan vaardde de raad die van drs. Simons (p.v.d.a.) en vijf ande ren, die een zelfstandig, met eigen rechtstreeks uit te oefe nen bevoegdheden toegerust streekorgaan, rechtstreekse verkiezing door de bevolking en een van de gemeenten onaf hankelijk financieel statuut wensten. De uit de boezem van de protestants-christelijke frac tie geboren motie-Van Kat wijk, aansturend opeen nieuwe studie, werd daarna met 30 te gen 6 stemmen verworpen. Wethouder Van Bochove stem de tegen beide moties, omdat zij afweken van het standpunt dat hij in het college ontwik keld had. (ADVERTENTIE) ZAAIERS plaats ze leen w? (Van een onzer verslaggevers) „Het is mij bekend, dat u geen prijs stelt op een uitbundig afscheid en ,die wens moet ik eerbiedigen. Maar het zou onjuist en ondankbaar zijn het bij een handdruk te laten." Met die woorden richtte burgemeester H. Roelfsema zich een kwartier na het middernachtelijk uur tot mr. P. van Bochove, de Schiedamse wethouder van Financiën, die zijn laatste raadszitting beleefde. (Van een onzer verslaggevers) Ka onderhandelingen en voorbereidingen, die haast drie jaar hebben geduurd, is gistermiddag aan de Reigerlaan in Holv de eeste paal geslagen voor het buurtwinkelcentrum, dat naar alle waarschijnlijkheid De Reigerhof zal gaan heten. De buurt, die in de termen van de stadsplanners Holy II heet, zal eind volgend jaar een winkelapparaat hebben, dat twee supermarkten en vijftien winkels omvat. Op de voorgrond van links naar rechts vier mensen, die een belangrijke rol hebben ge speeld in het langdurige voor overleg; wethouder De Bruijn (met helm), mr. Van Hellen- berg Hubar sdirecteur NMB) en de heren v. d. Snoek en Bracco Gartner (resp. secreta ris en voorzitter van de Stich ting Winkelcentra Holy). Banketlabriek W. KESTER N.Y. Br oer svp ld 67 of tel. 264853 3§ Schiedam wil een zelfstandig Rijnmond Voor het debat een aanvang nam verklaarde burgemeester Roelfsema dat B. en W. zich, nu de raad in twee informele bijeenkomsten was voorge licht (zowel ex-Rijnmondvoorzitter Marijnen als burgemeester Thomas sen van Rotterdam hebben er hun inzichten ontvouwd) van deelneming aan de discussie zouden onthouden. Veel nieuws kon het raadsdebat niet opleveren. Drs. Simons vertolk te de met de opvattingen het struc tuur-rapport Rijnmond instemmende raadsmeerderheid in een toelichting die ruimte vraagt voor een verdere ontwikkeling als bovengemeentelijk orgaan. De oorzaken, zo betoogde hij, die geleid hebben tot de instelling van Rijnmond, zijn er nog steeds. Zo goed als in het bedrijfsleven is er ook op het bestuurlijk vlak schaal vergroting nodig, zeker waar het vraagstukken als de werkgelegenheid, de recreatie, het verkeer en het wo nen betreft. Het instellen van een intergemeentelijk orgaan druist in te gen de ontwikkeling. Gemeentelijke belangen gaan dan de boventoon voeren, terwijl ze moeten kunnen wij ken voor die van het geheel. Dat is te meer nodig omdat wij in dit ge bied te maken hebben met zulke on gelijksoortige gemeenten. al bestaande mogelijkheden zijn nog lang niet ten volle benut. De heer Collé wil overigens zijn stem niet aan de motie-Simons onthouden. Volgens de lieer Houtman (v.v.d.i moet het begrip Rijnmond ook inter nationaal gaan leven. Maar zou dan de naam Groot-Rotterdam niet meer op zijn plaats zijn? Ook voor de Rot terdammers kan dat in psychologi sche zin aantrekkelijk zijn. Zijns in ziens zou het gehele gebied (en ook Rotterdam) op den duur moeten wor den opgedeeld in een aantal even grote gemeenten van bij voorbeeld 150.000 inwoners. In de verdere discussie bleek de heer Van Katwijk, die over het voor overleg tussen de fractiesniet hele maal te spreken was, toch wel be hoefte te hebben aan een uitspraak waar de gehele raad achter kan staar;. Op zijn verzoek werd de zit ting een kwartier geschorst, maar (zie boven» het haalde niets uit. Zo wel hij is de heer Simons moest na het vluchtige beraad verklaren dat cr geen overeenstemming moge lijk was gebleken. De Schiedamse raadszitting van maandagavond vermeldde verder geen agendapunten die veel stof tot discussie opleverden. Zowel de voor stellen van B. en W. tot het bou wen van een nieuwe school met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en Groen oord als tot het verlenen van een krediet van 35.700.— voor het ma ken van een eerste aanzet voor een landijsbaan in Kethel verwierven de instemming van de raad. Enkele daarbij gemaakte opmerkingen zullen ongetwijfeld opnieuw op het tapijt worden gebracht wanneer de exploi tatie van school en ijsbaan aan de orde worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers» Tijdens het overdraaien van een hijs aan boord van het in de Prin ses Bentrixhaven liggende Duitse ms. Neptun is vannacht de 56-jarige voorman G. Marcus uit de Ypcn- burgstraat tussen deze hijs en een luikhoofd bekneld geraakt. Met ge kneusde ribben is hij naar het Zui derziekenhuis gebracht. Aan boord van het op de Nieuwe Maas varende Duitse motorschip Constantin der Grosse 7 is gister avond de 59-jarige matroos R. Rei- chelt uit Cloppenborg (Duitsland» uitgegleden en op het dek gevallen. Met een dijbeenfractuur is hij in het Havenziekenhuis opgenomen. De 54-jarige glashandelaar J. Hen driks uit de Dovenetelstraat is maandag in een in aanbouw zijnd pand aan de Spaarnestraat in een gat in de vloer gestapt en twee me ter lager in de kelder terechtgeko men. Met borstklachten is hij naar het Sint Franciscus-gasthuis ge bracht. mr Onder auspiciën van het Orgelcen trum „Schielandkring" wordt op donderdag 29 augustus as. in de Goe de Havenkerk aan de Westfranke- landsedjjk no. 1 te Schiedam een or gelconcert gegeven door André Ver woerd. organist van de Fauiuskerk te Rotterdam. Het programma vermeldt werken van J. P. Sweeiinck, J. G. Waltlier. W. a. Mozart, L. Vierne, J. L. Krebs en J. S. Bach. De Schiedamse postduivenvereni ging Union nam deel aan een wed vlucht vanuit Orleans over een af stand van 480 km. Om 6.30 uur werd cr gelost. Uitslag: 1 Zanthoer: 2, 6. 7, 10 Hee- ren Zn.; 3-11 Wenteler; 4-5-12 B-W: 8 Gebr. Leeuwen: 9 Mevr. Lems; 13 Kerkhoff14-15 Brand- De eerste duif arriveerde om 15.43.13 uur. De laatste om 19.49.38 uur. De P.V. Union nam ook deel aan een vlucht vanuit Roosendaal (43 km». De uitslag hiervan luidt: 2 Gebr. Leeuwen; 2-5-9 Van Diest: 3 Kerkhoff; 4 Van Eijk; 6-24 Wente ler; 7 Zantboer Co.; 8 Slegt Co.: 10 Fister; 11 Heeren Zn.; 12 Eroerders: 13 Bouman; 15 Ver linde Zn. De eerste duif was om 8.55.10 bin nen. Ds laatste om 9.12.30 uur. Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling; Pr" sage 20. Schiedam, tel. 010-26 87 98 Klachten over de bezorging tus sen 18.30 en 19,30 uur telefoon 269359. Voor taken die de huidige gemeen- j tegrenzen overschrijden, aldus staat het ook in de motie, en het belang j var, het gebied in zijn geheel of een gedeelte daarvan betreffen, zowel als voor taken die doeltreffend voor het gehele gebied of een deel van Rijn mond doeltreffender centraal kunnen worden uitgevoerd, is een zelfstandig orgaan met eigen bevoegdheden no dig. Maar dan moet de bevolking ook hst recht hebben door rechtstreekse verkiezingen haar vertegenwoordigers in dit orgaan aan te wijzen en dan dient het rijk te zorgen voor een fi nanciële regeling, zodat de geldelijke lasten niet op de gemeenten worden afgewenteld. Drs. Simons sprak de hoop uit dat Rijnmond als opvolger van rnr. Marij nen een. man krijgt mét veel be- stuurservaring. die al zijn tijd aan deze taak kan w.jden -n niet een tijdelijke figuur. Ten sloite zai liij het van groot belang achten dat Schiedam een duidelijke uitspraak doet. De heer Van Katwijk zei dat zijn fractie een beslissing zonder duide lijke adviezen .zinloos acht. Velen, in Rijnmond zijn niet ingenomen met de gang van zaken en de levensvat baarheid van dit orgaan is nog al tijd niet bewezen. Het gaat om een belangrijk doel van de provincie, maar dat betekent nog niet dat het beslist nodig is van het drieledige bestuursniveau in ons land af te wij ken Ook het provinciaal bestuur kan immers coördinerend optreden? Ove rigens, Rijnmond werkt serieus en voortvarend en dat kan het ook ver der blijven doen. I Een BONTMANTEL is een VERTROUWENSARTIKEL. Wil en onze fabrikanten staan achter wat «ti verkopen O hebt dan ook 100 garantie. Sn eebter een extra voordeel tan 10 door uw bontmantel c.a. morgen te kopen bij BROERSVS-JST 111 MODEMAGAZIJN TEL. 26.74.16 SCHIEDAM REEUWIJK Een delegatie uit Reeuwijk onder leiding van burge meester Quarles van Ufford. heeft gisteren op kasteel Dra kens toijn prin ses Beatrix en prins Claus een zeil boot overgedragen voor prins Willem- Alexander. Het bootje, dat een oran je zeil heeft met de letter W erop. was koningin Juliana beloofd tijdens haar bezoek aan Reeuwijk op 28 mei var. dit jaar. Het bootje is gemaakt naar een ontwerp van de heer C. Hulshof op het jachthavenbedrijf De Waterlelie, te Reeuwijk. Tijdens een verfrissende drank toonde het prinselijk paar zich erg ingenomen met- het geschenk. Prins Claus gaf te kennen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat hij de boot ook nog eens zal beproe ven. Hij schetste daarna de vertrek- lopen, omdat de gemeenten niet kende wethouder als een geboren en getogen Schiedammer die. als hij op 3 september zijn portefeuille aan zijn opvolger overdraagt, de ge meente op de dag af 22 jaar ais da gelijks bestuurder zal hebben ge diend na al in 1939 ais raadslid zijn intrede te hebben gedaan. 'U hebt." aldus de burgemeester, 'na het gijzelaarskamp van de be zetter te hebben doorstaan direct uw schouders gezet onder de vernieu wing en wederopbouw van ons land. In onze stad bent u uitgegroeid tot een bekwaam bestuurder. U was een stuwer voor de spert, maar n hebt vooral als geen ander gezien hoe de financiële regelingen tussen rijk en gemeenten schijnoplossingen waren en dat met scherpe analyses aange toond. Daarbij hebt u de politiek ge zien als een bedrijf dat met de gave van het woord, maar ook met hu mor en ironie kan worden gediend.' Burgemeester Roelfsema zei te hebben begrepen dat het besluit om heen te gaan mr. Van Bochove strijd en moeite heeft gekost en bracht hem dank voor wat hij ten behoeve van de stad heeft gedaan. De raad onderstreepte die dank met applaus. Ook in zijn laatste toespraak tot de raad bleef de scheidende wethou der de man van de financiën. 'Al lange jaren.' zo gaf hij nog eens zijn. visie, 'zijn de zaken scheef ge- Winkelcentrum Reiger tof eind oktober 1969 gereed meer konden komen tot- een gezond financieel beleid. Er was te weinig geld om de bestaande taken naar be horen te vervullen, laat staan om nieuwe, even nodige taken aan te pakken. Zo zal de komende begro ting weer een groter tekort verto nen. Mijn opvolger zal het moeliijk krijgen.' Mr, Van Bochove toonde zich dankbaar jegens zijn '.rouw en zijn kinderen die hem zo lang het naast elkaar vervullen van twee taken mogelijk hebben gemaakt. Hij be tuigde ook zijn erkentelijkheid voor de medewerking die hij van de amb tenaren van hoog tot laag en van vele anderen liceft ondervonden. Drie daarvan wilde hij met name noemen: de oud-wethouder Sabel, de oud-gemeentesecretaris Post en de oud-chef Financiën Knape. Ook de gemeenteraad in zijn geheel betrok hij in zijn dankwoord. De heer Van Katwijk diende -daar na zijn motie in, waarin wordt aan gedrongen. op een nadere studie over de bestuursvorm van dit voor de na tionale economie zo belangrijk ge bied. Voor twee derde, zo zei vervolgens de heer Collé <c.p.n.» kan ik het wel met de motie-Simons eens zijn; de rechtstreekse verkiezing en het eigen financieel statuut acht ook ik nodig. Maar waarom zou Rijnmond niet op de ingeslagen weg voortgaan? De nu »Van een onzer verslaggevers» Donderdag jus. is het 's avonds een beetje feest in Schiedam-Zuid. Rijen schoolkinderen wallen met de muziek van de Rijnmond-drumband voorop in optocht gaan naar een terrein tussen de IVestfrankelatidsedijk en de Deltadyk. Daar zal de pas 80 jaar geworden mevrouw Van 'Ier Gaag, de wemmoeder \an generaties Schiedamse kinderen, een groot berd onthullen. Wij mogen wel verklappen wat er op staal: „Hier komt het zwembad u Eindelijk is het dan zover; hei, ge meentebestuur van Schiedam heeft een terein van 7455 m2 beschikbaar gesteld voor de bouw van een over dekt instructiebad met ligweidc en kleuterbadje. Dit succes is de Stichting .Bad Zuid" niet in de schoot geworpen. Vorig jaar is de stichting begonnen met het voeren van acties om de be nodigde geiden voor de aanleg van het bad bijeen te krijgen. Een spaarsysteem heeft echter de meeste zoden aan de dijk gezet. Het heeft de vorm van een oprichters- of schenkingsbewijs ter waarde van ƒ200,-, desgewenst te betalen in we kelijkse termijnen. Het bewijs geeft tien Jaar recht op een reductie van. zwemlessen per jaar. Mocht "t zwem badplan niet doorgaan, dan heeft men na vijf jaar recht op ƒ200,- plus 3 percent rente van de Spaar bank anno 1820 waar het geld is on dergebracht. Tot op heden heeft het stichtings bestuur en een schare van enthou siaste medewerkers (Sterst reeds voor een bedrag van bijna 200.000.- kun nen plaatsen. De spaaractie gaat door en zal op velerlei wyze nog meer bekendheid krijgen, in Schiedam-Zuid. maar evenzeer in Oost. dat van recreatie mogelijkheden vrijwel geheel versto ken is. De stichtingskosten van het zwembad Zuid. dat een 25-meterbaan krijgt, worden geraamd op minimaal acht ton. In 'n verder stadium hoopt de stichting ook medewerking te krijgen van het rijk. Het is echter niet de bedoeimg. dat de Stichting „Bad Zuid", dit bad zelf zal gaan exploiteren. Wethouder De Bruijn van Stads ontwikkeling en Economische Zaken verwees in een toespraakje achteraf nog even naar de bewogen onder handelingen tussen het gemeente bestuur en de Stichting Winkelcen tra Holy. Kij herinnerde éï&an. dat het win kelcentrum aanvankelijk als een ge meentelijk project is opgezet, omdat het gemeentebestuur nu eenmaal de zorg voor de belangen van de bur gerij heeft. De gemeenteraad was bet daar in meerderheid echter niet mee eens. zodat er gestreefd werd naar een mogelijkheid om de middenstan ders zelf de exploitatie in handen te geven. „De besprekingen liepen wel eens goed en wel eens niet goed en het kwam voor dat je dacht, dat je goed begrepen had wat men bedoelde, maar dat dit achteraf toch niet het geval bleek te zijn. En dat was dan wederzijds wel eens zo," aldus de heer De Bruijn. ..Wat in mijn loopbaan als wet houder nog niet was voorgekomen »s bij dit winkelcentrum gebeurd: de gemeenteraad heeft een ultimatum gesteld, dat met de bouw voor een bepaalde datum begonnen moest worden." „Als de onderhandelingen wel eens moeilijk waren dan' was dat niet om dat er oen tegenstelling zou zijn tus sen middenstand en gemeentebestuur, maar omdat er vóór ailes gedacht moest worden aan het belang van het snel groeiende aantal inwoners van deze wijk. Men weet nu in Holy in ieder geval dat er met spoed ge werkt wurdt aan behoorlijke winkel centra." De wethouder voorspelde, dat het rendement, dat de winkels straks zullen opleveren, voor een groot deel van de middenstanders zelf zal af hangen Hij bepleitte een nauwe sa menwerking tussen de gegadigden. Het inwonertal van Holy is op het ogenblik nog niet voldoende, maar tegen de tijd dat het centrum Waar is za! dat zeker wel het geval zijn. Er ziin-nu bijna 1600 huizen in uit voering in Holy en er komen er dit jaar opnieuw 1500 in aanbouw. Als 't winkelcentrum klaar is zal Holy de omvang hebben van de ge hele Westwijk. Veel zal afhangen van de vraag hoe de winkeliers in Holy de concurrentie met anderen zullen voeren, meende de heer De Bruijn. Hij wees op de binnenkort verbeterde verbinding met de Van Hogendorplaan en op de weg, die de gemeente binnenkort wil laten aan leggen evenwijdig aan de rijksweg, waardoor de verbinding met het stadscentrum en die met Schiedam belangrijk eenvoudiger zullen wor den. Betere verbindingen, die voor de winkeliers zowel voordelig als nade lig kunnen werken. De voorzitter van de Stichting Winkelcentra Holy, de heer L. A. M. Bracco Gartner, herdacht In zijn toe spraak de beer K. Brouwer, die eni ge tijd geleden is overleden. De heer Brouwer heeft een groot aandeel ge had in de voorbereidingen van de bouw. .Als we van te voren hadden geweten, wat een dergelijk karwei inhoud dan hadden we ons misschien nog wel een keer achter het oor ge krabd voor we eraan begonnen," be kende de heer Bracco. „We zitten steeds op te boksen tegen het feit dat er altijd en eeuwig woningen boven de winkels moeten komen. Daarmee hebben we wel het langst getobd." Het winkelcentrum De Reigerhof 'de gemeenteraad moet de naam nog goedkeuren) telt 3200 vierkante me ter bedrijfsvloeroppervlakte. De op drachtgeefster tot de bouw is de Ne derlandse Middenstands Financie ringsmaatschappij voor Bedrijfsob- jecten, een dochteronderneming van de NMB. Een flink aantal winkels, die nu zijn gevestigd in de Midhal. zal de stap naar het nieuwe centrum mee maken. Dat geldt voor de Co-op. de Spar. drogisterij Terleth. de bakkerij Den Boer en Van den Houwen, liet sigarenmagazijn Berco cn de slagerij De Graai. Verder zijn er contracten gesloten met de chocolaterie Jamin, de slijte rij Vrieler, de vishandel Pronk en de coöperatieve Boerenleenbank Poel dijk. OnderhandêUftgéu worden nog ge voerd met een supermarkt, een schoenwinkel, een textielwinkel, een rijwielhandel en een groenteliandel. Daarnaast zijn er nog mogelijkheden voor een damesmode- en een heren modezaak, een lingeriezaak, een radio- en tv-handel, een winkel in huishoudelijke artikelen, een wasse rette eii een fotohandel. De initiatiefnemers hebben vele pogingen gedaan om een dames- en' of herenkapper te interesseren voor een vestiging in Holy, Tot nu toe ziet het cr echter naar uit. dat de be woners van de wijk zullen moeten kiezen tussen lang haar of een tocht je naar „beter verzorgde" oorden. Amerik. dollar Engels pond Canadese dollar Franse frank Belgische frank Duitse mark Zweedse kroon Zwitserse frank Italiaanss lire 3,63 ,'i3.53 8.67»8.684 3,38,'—339 73.06—73,11 7,257.251 90.40:—90.451 70.45—70.50 84.46;84.51 58,49; —58.54; Deense kroon 48.39;—48.44 Noorse kroon 50.86:50.91; Oostenrijkse schilling 14,081—14.091 Escudo's 12.69112.701 Kapsalon Héléae. de talon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor 'eder baar re- schikt. f 7,30. Héténe tléde per manent, de meest Ideale m- tnurlljke permanent f (o.-. Gratis balen en brengen per iijvt" auto voor permanent. Kapsalon Hflène. Rembrandt- Uan 22, Schiedam, tel. 287ITO. ».- reductie op deze adver- *entle. Voor enze bantet - iTKëb- fcen v. ij non plaats voor BeJanastelIenclea kunnen zich melden bij .MUISJES fettvrangc: voor niau- «c!s, persen en tnpaüatüellUB. Wassert} Nico Nijman. Stadhou- derslaan 3. teïef. 269134, Schle- dam. GevraagdMEISJES voor in a li - «els «n persen. Wasserij Noord- hoes. Warande 30. tel. 28480;:. Schiedam. Gavr..- vSatSTBLNA.'USfïatïL Wasserij Noordhoefc, Warande 30. tel. 264S03, Schiedam. De 23-jariee mevrouw r. L. A. We- reldsma-Verboom liep brandwonden aan gezicht en armen op, toen maan dagavond in haar woning aan de Rlnze Koopmanstraat de vlam in een pan met oververhit vet sloeg. Zij liep de verwondingen op toen zij een begin van brand in de keuken wilde blussen. Mevrouw WereldsmA werd voor behandeling naar het Dijk zigtziekenhuis gebracht. De brand weer was met de G2 ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. De keuken liep lichte brandschade op. Andere sprekers waren mr. B. A. J. M. van He'.lenbcrg Hubar, directeur van de Nederlandsche Middenstands- bank en de heer J. Ligthart, voorzit ter van de Vlaardingse Midden standscentrale. De laatste stelde vast, dat men nu in een tijdperk is geko men. dat samenwerking tussen mid denstanders en grootwinkelbedrijf dringend nodig is. Bij de vorming van het Koopcentrum Vlaardingen waren daarvan al de eerste sympto men te zien en ook bij dit winkelcen- Lhbb iwk?n ^inkflitrs met de Co-op. „Rotterdam is nu eenmaal onze gezamenlijke concur rent," aldus de heer Ligthart. '«•7-V

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1