1 r t B en wensdroom HST VRIJE VOLK Onze confectiefabrikanten hebben een fijne neus. Lang voordat Parijs eind juli met véél langere tailleurjasjes uit de modekeuken kwam, hadden zij ze al geroken. De hier afgebeelde modellen hingen toen al weken in hun rekken, waren al verkocht, overal in het land, zodat u ze kunt tegenkomen op zoek naar een opwarmer voor de winter. Een voorproefje van de jurken staat er naast. Over het algemeen is de win terjurk praktisch, van mooi en warm materiaal en zo eenvoudig van snit, dat hij vooral een passe-partout is voor werkende vrouwen. De twee Russisch geïnspireerde modellen helemaal rechts vormen een wat frivole uitzondering, maar die moet er pok zijn. MARIKE y. PAKKEN, links op de voorgrond: tailleur uit een bruin-grijswitte Prince de Galles-ruit, lage zakken op het lange feokervormige jasje dat over een plooi rokje wordt gedragen met een glad heupstuk 159, uit HOLTHAUS' 'TWEN- TY-SEVEN'-confeetie). Ernaast, óók 'TWENTY SEVEN': pak uit nootbruine gabardine, het lange jasje omsloten door een zwart leren ceintuur, lange revers, opgestikte zakken 149). Links boven: driedelig pak: af~ knoopbare cape, ceintuur op het jasje, stolpplooi vóór in de rok, waarvan de ruit schuin is verwerkt net als bij de cape (ƒ198, BERGHAÜS). Rechts boven: een elegant pak uit een grijze visgraat-tweed, twee zak- kleppen boven elkaar op elk voorpand ƒ120, LAMBOOY). Rechts: Zwart pak met kleine op staande militaire kraag, 'gouden' kno pen, grote 'gouden' gesp op de leren ceintuur 250, PLAZA). JURKEN, linksboven een zwart jersey jurkje met een Ingezette ceintuur (beige en wit), opstaand kraagje, het lijfje dichtgeknoopt tot de.navel (ƒ110, TWEKA). Ernaast, ook van TWEKA: een V-vormig aangezette rok met een stolpplooi middenvoor voor een jurk met hoge halslijn en korte mouw uit beige polyester 79). Links op de voorgrondpasse- partout-model uit grijze Shetland, het delta-decolleté ingevuld met een door gestikte bef, die er ook uit kan, zoom en mouwen doorgestikt, ceintuur door brede lussen (ƒ119, uit DICK HOLT HAUS' 'TWENTY" SEVEN'-confectie Tenslotte rechts twee kaftans uit witte wol met rood borduursel en rode kraag en manchetten ƒ120, NICKIE TREND). Van onze verslaggever JAAP KOOPMANS Patrick McGoohan is gis teren voor het laatst op de Nederlandse televisie geweest- als 'De Gevangene'. Hij heeft 't verhaal bedacht, speelde de hoofdrol, regisseerde en koos de karakters uit die hem om ringden. Er moet een nieuwe leider gekozen worden en de 'gevangene' houdt hij zjjn verkiezingsspeech. is een van de kandidaten. Hier Winters nieuws van m Gevangene' is McGoohan's tweede tv-serie. 'Danger man" was de eerste. 'Danger man' was een Intelligent gemaakt spionagever haal zonder een andere bedoeüng dan het bieden van gemakkelijke ontspanning. De kijkdichtheid bij *De Gevan gene* is in Nederland altijd tame lijk laag geweest om de eenvoudige reden dat men het verhaal als te sophisticated ondervindt. Het ver haal eist gespannen aandacht en als tv-kijkers zijn we dat niet zo gewend. Patrick McGoohan bespeelt onze emoties met een natuurlijk psycho logisch inzicht, maar hij houdt geen rekening met de 'ontspan- nings-eis' van de gemiddelde kijker. Hij vertelt ons een verhaal dat surrealistisch aandoet, variaties op een thema, maar geen willekeurige variaties, Wie De Gevangene helemaaJ heeft gevolgd, weet dat hij een werkelijkheid heeft gezien en een wensdroom, de gevangenschap in het milieu en de volharding van de geestelijke weerbaarheid. De idee die tot uitgangspunt van het verhaal heeft, gediend, gaf mo gelijkheden tot het parodiëren op gevoelens van opgeslotenheid, het verlangen naar 'weerwerk' en voor al ook het verlangen naar ontdek king van Het Grote Geheim. De Gevangene heeft geen naam. hij is eenvoudig nummer zes. Maar dat nummer geeft het gezag van katoen en verdedigt zijn individua liteit. (Tm not a number, I am a man') Hij leeft in een gemeen schap die als karikatuur staat voor de onze: het vriendelijke dorp waar de individualist woedend van wordt. Het is méér dan een psycholo gisch spelletje, het is een parodie die serieus wordt genomen door de parodist. De afleveringen zijn veel meer dan afgeronde stukjes avon tuur, in iedere aflevering wordt ge zinspeeld op een plot, maar de kij ker groeit met nummer zes mee en begint langzamerhand te begrijpen wat er aan de hand is. McGoohan heeft geen 'tussensto- ries' gemaakt, hij parodieerde in volgorde de ontwikkeling van de menselijke geest. In de eerste afle veringen probeert hij aan de beslo tenheid te ontsnappen, daama wil hij weten waar dit alles toe dient en tenslotte hoeft dat ook niet meer zo nodig om de eenvoudige reden, dat er weinig te ontsnappen valt. Dan pas komt de sterkste zijde van de hoofdpersoon aan het licht: de oplossing is de wensdroom van het morele overwicht. De Gevangene is het symbool ge worden. van het streven naar iden titeit als hij de gezagsverhouding omkeert met zijn mentale kracht. Toen McGoohan 'Danger man' had beëindigd stelde men zich in kringen van tv-filmmakers de vraag of Patrick nog wel iets zou kunnen doen dat vergelijkbaar was. Vergelijkbaar is het niet geworden. In Danger man gaf McGoohan zijn persoonlijkheid als acteur zonder zich bij het (eveneens zelf-bedach- te) verhaal betrokken te voelen. Zijn Gevangene was van een ge heel andere orde en zal door velen waarschijnlijk nooit op zijn werke lijke waarde worden geschat, want een tv-serie is een tv-serie en het publiek zegt: 'Ik vind Dubbelspion leuker' of 'geef mij maar De Wre kers.' Maar het zijn volstrekt on vergelijkbare grootheden. De buitenscènes in 'De Gevange ne' werden grotendeels gefilmd in een dorpje in Wales, de binnenop namen werden gemaakt in een MGM-studio te Londen. McGoohan is eigenlijk toevallig in het vak terechtgekomen. Hij had vroeger een kippenboerderij, die failliet ging toen hij een half jaar het bed moest houden vanwege een rugziekte. De 'Sheffield Repertory f- -■■■ s Sade als filösöol PATRICK MCGOOHAN Company' if hem een klein baan- tje en bin-ien een paar jaar was hij de belangrijkste acteur. In dit milieu ontmoette hij Joan Drummond, de vrouw met Wie hij trouwde. Ze hebben drie kinderen'. Catherine, Anne en Prank. Toch heeft Patrick eigenschappen ge meen met de figuur die hij als nummer zes uitbeeldt. Hy heeft een ijzersterke wil en hij gaat door voor bijzonder moedig. Als één van de zeer weinige filmacteurs laat hij zich nooit vervangen door een stuntman, gevaar geeft hem een prettige opwinding. Het is niet be kend of hfj op 't ogenblik een nieuwe produktie voorbereidt, laten we hopen van wel. V*V>5* Krafft-Ebing, de eerste weten schappelijke seksuoloog, liet in 18S6 een beroemd geworden boek verschijnen over de afwijkingen van het geslachtsleven: Psychopa thie sexaaUs, Een erg knap boek, en in zeker opzicht een erg onaar dig boek. Die dappere dokter wilde een volledige catalogus van aber raties maken, en hij moest dus ter men verzinnen. De lust om pijn te doen noemde hij naar de negen- tiende-eeuwse schrijver Sade, en de lijst om pijn te lijden naar de ne- gentiende-eeuwse schrijver Sacher- Masoch sadisme en masochisme Sacher-Masoch leefde nog toen een seksuele afwijking naar hem ge noemd werd! De termen bleken een enorme levenskracht te hebben. Het is vermakelijk dat Krafft-Ebing, vol gens wie de term 'sadisme" a! was ingeburgerd, de term masochisme bedacht 'analoog aan de weten schappelijke woordvorming 'Dal tonisme' (naar Dalton, de ontdek ker van de kleurenblindheid). Die Dalton was een scheikundige en daarbij kleurenblind! Arme Sacher- Masoch! Krafft-Ebing kan het niet hel pen dat de door hem uitgevonden termen zo'n toekomst hadden. Mis schien zou hij andere hebben be dacht wanneer hij geweten had dat zijn woorden het oeuvre van de twee schrijvers geheel zouden gaan overdekken. Het woord masochisme kent iedereen, maar van Sacher- Masoch heeft maar een enkeling gehoord. En is het met de Markies de Sade veel beter? De man leefde van 1740 tot 1814, en het was een hoogst ongelukkig leven, voor een belangrijk deel in gevangenissen doorgebracht. Braaf, direct succes heeft Sade zo nu en dan nagestreefd, maar hij heeft het nauwelijks verworven. Bij zijn le ven was hij «tl een legende. Dat hijzelf, alleen al door ai dat ver blijf in de gevangenis, niet in staat is geweest veel van zijn seksuele fantasieën waar te maken wordt gemakkelijk vergeten. En zo is hi) in de nagedachtenis een monster van jewelste geworden, voorloper van nazi-beulen en kinderver krachters. Het merkwaardige is dat zijn werk, ondanks de afschuwelijke re putatie van de man, nu al twee eeuwen, lang een heel grote, zij het soms geheime invloed heeR. Geen enkele criticus durft vol te houden dat dit werk echt goed is. De styi is schoolmeesterachtig en slap, de verhalen zijn onzinnig, de filosofie- en bestaan uit drogredenen. En toch. De decadenten van het eind van de eeuw inspireerden zich op hem, en het absurde toneel van onze jaren is zonder hem niet denkbaar. In al zijn dwaasheid was hij een genie, en de wereld kan niet zonder hem In ons land is hij pas de laatste jaren voor een groter publiek ais sciirijver bekend geworden. Gemma Pappot schreef een korte, krachtige biografie en vertaalde één van zijn hoofdwerken, Justine. Zojuist ver scheen, eveneens in een vertaling van haar, De slaapkamerfüosofen, een boek dat voor het eerst in 1795 werd gepubliceerd. Pornografie? Sade vertelt hoe een libertijn en een dame, later vergezeld door de broer van die dame en een knecht, een piepjong meisje inwijden in de erotiek. The oretisch en praktisch. Het kind krijgt lange verhandelingen over de natuurwetten die ons alle kwaad permitteren- en wordt dan op ingewikkelde wijze door al die mannen en die vrouw tot seksuele extase gebracht. Het verhaal, in dialogen meegedeeld, culmineert in de mishandeling van de moeder van het meisje. Deze preutse, door baar man vaak en fors afgetuigde dame wordt door een uit het niets opgeroepen dienaar met syfilis besmet en dan dichtgenaaid, zodat de ziekte niet verloren kan gaan Tussen al die gruwelijke, wulpse en teri dele onvoorstelbare scènes wordt er gepraat. Veel over de na tuur die dit «alles goedkeurt. In de achttiende eeuw beriep men zich graag op de natuur. Het gedrag van onbewust levende beesten en 'natuur-volkeren' moest verklaren waarom bewust levende mensen zich eigenaardig of beroerd ge droegen. De Paus is blijkens zijn encycliek nog niet veel verder gekomen dan dit soort gedachtengangen van twee eeuwen geleden. Maar ko misch is het bepaald, om te besef fen dat zijn diep bezorgde uitspra ken over geboortenbeperking ont leend zijn aar. dezelfde filosofie waaraan Sades personages het recht tot moord, incest, marteling en genot ontlenen Sade is een ongenietbaar schrij ver, en tevens uiterst boelend. Men voelt zich min of meer genomen wanneer men lange pagina's zijn irrelevante theorieën moet volgen, of zyn niet in scène te zetten ero tische beschrijvingen bestudeert. En toch. Niemand voor hem en niemand na hem heeft zo geschre ven. Ik denk dat hy per slot méér invloed heeft gehad dan Goethe, zijn tijdgenoot. ALFRED KOS8MANN D. A. F, de Sade: De slaapka merfilosofen. Dialogen bestem? voor de opvoeding van jongs da* mes. Vertaling Gemma Pappot Ditg.: Bert Bakker/Daamcn N.V, Den Haag.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2