Een koehandeltje - Prof. dr. B. de Goede: In Rotterdam geen aandacht voor gewone burger Greetjes foto twee keer de krant Rumoer over pil ongewenst voor zeven inbraken FILia SpremMtiprAfiP Nieuwe V. en D. bestand tegen „walmen van Vlaardingen" STOFZUIGER Sleep-c.a.o. Overleden 11a val van trap deze week: Eur-O-Rama blijft open Roet uit Roergebied waait naar Nederland Politiek NKV verklaart: si Ten einde raad Peren DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 (Van een oneer vemiageeve») „Eeu roteootje." „Een koehandel" „Alleen begrijpelijk voor de wereld van de couponknip pers." Zo: verbaasd, teleurgesteld en bitter reageerden vanmorgen de mensen van Wilton - Fijenoord die aan hun werk gingen. Als er werkelijk grote sociaal-economi sche belangen op de achtergrond zijn geweest van alles, wat er in de atgelopen maanden rond dit grote bedrijf is gebeurd, dan is daarvan weinig of niets tot de eerst-geïnteresseerden, de werk nemers, doorgedrongen. Ook al geloven ze niet dat bet met het bedrijf nu sléchter zal gaan, ze zijn boos. Ook al zien ze geen reden bang te zijn voor de toekomst, ze voelen een diepe onmacht door al hetgeen zich anno 1968 over je maar zonder je kan ontwikkelen. Een 52-jarige ijzerwerker: ADVERTENTIE) Jumbo hcet-ia! Zuigkracht: enorm èn regelbaai Jumbo bezit een €00 Watt motor, dric-in-ééii combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer Heeft een gespreide laehtuitlaal en handige slofintlkaior. KetelinJioud? Liefst S liter. Met diverse hulpstukken, f 189,— (Van een onzer verslaggevers) „Hoe komt het dat ik in Rotterdam een atmosferisch onbe hagen gevoel?" vroeg prof. dr. B. de Goede zichzelf gisteravond in wijkgebouw De Wissel in Rotterdam Prins Aiexanderpolder af. Hij gaf als antwoord op die vraag (welke hem door de PAP- afdeling van de PvdA was ingegeven): „De eigenlijke irritatie komt van het gemeentebestuur, omdat het een zekere stede lijke hoogmoed heeft en van de Rotterdammers zelf, omdat hij een duidelijk chauvinisme heeft (wat ik hem niet verwijt) over zaken die mij ten enenmale niets zeggen." fr-m. deze week 25,- Het vandaag geopende gebouw van V. en D. in Vlaardingen de poort van Wilton „Ik werk hier 33jaar, ik durf zeg gen dat ik dit bedrijf heb helpen groot maken. Toen. ik kwam in 1935 was er een enkel dokje ia Schiedam. Haar waar blijven, wij nou? Er wordt met aandelen over je heen gemani puleerd en je hebt je maar te voegen. Wat wij weten, hebben we uit de krant en van de televisie. Ik had gis teren een snipperdag en ben daarom zeer benieuwd zo dadelijk te horen wat m'n collega's er van denken. Nee, bang voor de toekomst ben ik niet. Be zaken zullen hier wel wat straffer worden aangepakt. Nog dit: De hele zaak wordt op gehangen aan dat mammoetdok. Dat vind ik flauwekul. Verolme was de eerste die voor dat mammoetdok is gaan werken. Voor mij geldt: tVie 't eerst komt het eerst maalt." Een werker van omstreeks veertig jaar: „Begrijpt u het allemaal.zelf?" Een 36-jarige schilder: „Hogere financiële politiek, man en onze vakbondsmensen mogen ko men horen hoe het voortaan allemaal zal gaan, dat heb je gisteren op de televisie kunnen zien. Ik waag me af of de heren die dit allemaal bedisselen werkelijk enig (Van een onzer verslaggevers) Vroom en Dreesmann Rotterdam N.V. heeft vanmorgen een nieuw wa renhuis geopend aan het Veerplein in Vlaardingen. Het warenhuisconcern heeft in het door ir. C. Knol van het architectenbureau Kr&aijvanger ont worpen gebouw, exclusief de inrich ting. ruim 10 miljoen geïnvesteerd. Het honderd meter lange pand is van buiten geheel bekleed met alu- miniumstrips, die weer een speciale lakbewerktag hebben gekregen, die ze bestand moeten maken tegen dc „Waardingse walmen". V. en D. gaat in Vlaardingen zijn volledige assortiment voeren, met in begrip van levensmiddelen, drcgiste- rij-artikelen, een kapsalon en een reisbureau. Het warenhuis mikt niet alleen op de Vlaarciing.se koopkracht, maar ook op klanten uit Schiedam. Maassluis, het Wesiland en van de zuidelijke Maasoever. Tijdens de openingsplechtigheden bood de directeur van de Rotter damse N.V., drs. D. C. P. van de Pa- voordt. burgemeester mr. J. Heusdens ten aantal aardige stenen banken aan die op het plein voor het warenhuis zullen worden gezet. idee hebben wat die handel voor in druk maakt op ons. die het toch moeten verdienen. Maar dat zal ze niets kunnen schelen. Wat ik verwacht voor het bedrijf is dat het vermoedelijk niet slechter zal gaan; we zuilen wel niet min der werk krijgen. Maar de stemming zal de eerste weken niet ilorissant zijn." Een kantoorman van vermoedelijk niet al te hoge rang probeert al van verre ons te ontwijken. Doet eerst alsof hij ons niet verstaat, maar kan er dan toch niet onderuit. Of hij ook bij Wilton werkt? „Nee." Kortaf. Vervolgens verdwijnt hij in de poort, waarboven de naam van het bedrijf breed geschilderd staat. Een bejaarde portier: „Nee, van het bedrijf hebben we nog niets gehoord, maar er zal van daag of morgen wel een mededeling komen. Wat ik weet stond in dé krant. De mensen zijn wel bezig met de zaak, maar om te zeggen dater grote onrust is dat niet. Kijk wijst over liet terrein, waar een grote groep mannen in overall druk- pratend voorbij gaat ze gaan rus tig aan hun werk. Fr zijn mensen die zich de zaak we antrekken. Maar er is ook een dec. dat zegt: Wat kan het me sche len, of ik m'n geld nou krijg van Jantje of Pietje maakt helemaal niks uit. Het is moeilijk allemaal. Ondoor grondelijk voor de meesten." Dit alles in 1968. In het tijdperk var. medezeggenschapscommissies en public relations. I De Goede is geboren Arnhemmer, heeft jarenlang in Utrecht ais ge meentesecretaris gewerkt cn is thans docent aan dc Rotterdamse NEH. Hij ontleedde als immigrant in het Rotterdamse zijn gevoelens voor de stad, uitdrukkelijk stellend dat zijn karakter en vorige werkstad van groot belang waren in zijn menings vorming. „Rotterdam heeft een olifant op zolder in de vorm van een haven." vertelde Dc Goede. „Het evangelie lijkt, zoals mej. Zeelenberg eens zei. eerst dc haven en dan het openbaar groen. Er is geen evenwichtigheid in deze stad voor de gemeente. Er is een versteende houding van B. en W. en de raad ten aanzien van Rijn mond. De ongenuanceerde afwijzing van het rapport IJsseldam door Rotter dam spreekt boekdelen. Percentueel gezien is het de roodste stad van Nederland, maar ik. kan het in de raad niet terugvinden. De aandacht voor de gewone burger mis ik hier. Rotterdam is daarbij een handels- en industriestad en geen wetenscliaps stad." Drs. J. Leune student sociologie aan de NEH. geboren op het platte land vertelde als tweede inleider dat hij door Rotterdam als stad gedesil lusioneerd was. „Het is een koude stad, zonder aandacht voor de stu denten. Er wordt hier niet alleen meer aan de haven wat gedaan. Dat openbaar vervoer hebben aandacht, kun je niet zeggen. Zwembaden en maar de woningbouwpolitiek ver dient die ook. Er is hier wel een so ciale meerderheid, maar geen so ciaal beleid." In de discussie werd wel duidelijk dat oud-Rotterdammers en pas-Rot terdammers het verschrikkelijk eens I waren: natuurlijk moet er verder ge bouwd worden aan de haven, maar er moet nu ook meer aandacht aan recreatie, cultuur en maatschappe lijk werk worden gegeven. Het is de hoogste tijd dat Rotterdam eens jets gaat doen voor zijn „kleinere" bur gers. (Van eeen onzer verslaggevers) 'God is geen dictator en de kerk kan dus geen dictatuur zijn,' zegt het Nederlands Katholiek Vakverbond, Derhalve vindt het NKV het niet nodig en niet gewenst, zoveel drukte over de pil te maken. Het vakverbond hecht meer waar de aan de encycliek Polulorum Pro- gressio; daarin gaat het om veel fundamenteler zaken dan christelijk leven, namelijk om de daadwerkelij ke betuiging van liefde in wereldwij de solidariteit en "daarmee is de mensheid meer gediend,' aldus het NKV. (ADVERTENTIE) Vrijdag 23 juli 1954 prijkte de toen driejarige Greet je Sloof in vele kranten, samen met konin gin Juliana. Ze droeg een oranje strik en het rood-wit en blauw. Niet van de Nederlandse vlag, maar van de Franse. Want de foto werd gemaakt ter gelegen heid van het staatsiebezoek van de Franse president Coty en diens echtgenote aan Rotterdam. Greet) e zat in de kleuterklas van het Rudolf Mees-instituut, waar zij als gehoorgestoorde zich leerde passen in. een voor haar zo vreemde wereld en waarde lieer Coty zijn bewondering uitte voor de resultaten van het onderwijs. Vandaag staat Greetje weer in de krant. Niet in 't oranje, maar in een bruidstoilet. Want van daag trouwde zij met Joop Posch- man, evenals zij een leerling van de Ammanstichting. waartoe dat Rudolf Mees-instituut behoort. Beiden zijn gehoorgestoord, maar blijkens de foto niet minder gelukkig. De driejarige Greetje uit 1954, die zo gelukzalig opkijkt aaar de Koningin, is nu 18 en dank zij de Ammanstichting klaar voor het leven. Haar eigen leven, samen met haar Joop. (Van een onzer verslaggevers) De overeenstemming tussen ae on derhandelaars over een nieuwe c.a.o. voor het haven- en stadssieepboot- bedrijf in Rotterdam zal nog bekrach tigd moeten worden door de leden vergaderingen van beide hierbij be trokken partijen van werknemers- en werkgeverszijde. De c.a.o. zou daarna met terugwerkende kracht tot 1 april 1968 van kracht worden (Van een onzer verslaggevers' De 54-jarige P. Lagendijk, direc teur van de N.V. Gebroeders Lagen dijk, viel maandag in ziin woning aan de Vlaardingweg in Rotterdam van de trap. De man kwam om het leven. (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank te Rotterdam deed vanochtend uitspraak in de zaak tegen zeven jongemannen, die 2ich, meestal opererend van uit een café in Rotterdam-Zuid. in verschillende combinaties aan een groot aantal inbraken schul dig hadden gemaakt. Conform de ei; zijn de 17-jarige losse arbeider F. B. en de even oude koopman A. P. G. v. d. B. veroor deeld tot, twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Aan de 21-jarige koopman C. P. v. R. en de 19-jarige elektromonteur M. van T. zijn. eveneens conform de eis. resp. twee jaar en een ïaar en vijf maanden jeugdgevangenis opgelegd. In de zaak tegen de 22-jarige koop man W. van D„ tegen wie de officier van Justitie acht maanden met af trek en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling had gevorderd, luid de het vonnis negen maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk, met als speciale bepaling, dat hij na het uitzitten van zijn straf een psy chiatrische behandeling zal onder gaan. Overeenkomstig de eis is de 20- jarige kelner M. W. R. tot tien maan den met aftrek, waarvan drie voor waardelijk. veroordeeld. De zaak te gen de 20-jarige slager L. W. M. van G.. die een jaar en drie maanden jeugdgevangenis tegen zich had ho ren eisen, werd voor een nader on derzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris De 25-jarige kelner A. A. W. is vrijgesproken van het hem ter. laste gelegde aandeel in twee van deze in braken. Wegens diefstal van een por tefeuille met geld ten nadele van een bejaarde cafébezoeker, werd hem confonn de eis tien maanden met af trek. waarvan drie voorwaardelijk opgelegd. Om vaak en graag te dragen. Plooihoudende rok. Gelieel gevoerd. In bruin, camel, grijs. Maten 40 - 46. Coiiectieprijs f29,75 Lijnbaan 51 'Van een onzer verslaggevers' Het voorlichtingscentrum Eur-O- Rama in Europoort en het bijbeho rende restaurant blijven na 1 okto ber open voor gezelschappen. Vcor een bezoek kunnen telefonisch af spraken worden gemaakt (expositie: 01388-2032, restaurant 01888-2727'. Tot l okt. kunnen liefhebber nog op eigen houtje naar Eur-O-Rama. Ten- toonstelling en restaurant zijn daar j dagelijks van 10 tot 18 uur voor ge- 1 opend. (Van onze weerkundige mede werker.) Een licht oostenwindje voert heel wat vuile lucht uit het Roergebied over ons land. De schuldige is een hoge- drukgebied, waardoor de on derste - vuile - luchtlagen door bovenliggende koele luchtlagen telkens worden neergedrukt. Men lieeft dat gisteren kunnen zien toen kleine, opbollende wolkjes niet hoger, dan 2 kilometer kwamen. De troebele lucht heeft soms erg veel weg van hei- of veenrook, een verschijnsel dat een eeuw geleden schering en inslag was. Op 28 en 27 sep tember 1950 kwam het voor, dat rook van enorme bosbran den in Canada in vier dagen tijd via de hogere niveaus de oceaan overstak, in West- Europa kwam en de zon blauw kleurde. In Stock holm raakte door deze •zons verduistering' zelfs het ver keer in de knoop, doordat automobilisten naar boven ke ken. Hoe is 't stoom schip Willemspein vergaan? Zes man uit Hoogvliet (te zamen minstens 400 jaren tellend) kon den er niet uitko men. Zekere A. zei „Tweede Wereld oorlog. In 't nauw gedreven door de Duitse duikboten. Te dicht onder de Britse kust. Op de rotsen en daarna gezonken." Zekere B. lachte smade lijk: „Onzin, 1939 by Montevideo op de rotsen gelopen en vergaan. De hele bemanning is gered." „En wie heeft er nu gelijk? Kun jij een beroep doen op de ouwe Rot terdamse zeerotten?" vroeg de woord voerder van het zestal. Antwoord van M. P., tweede stuurman, grote handelsvaart. Hij woont op Hoogvliet: „Ik ben geen oude zeerob, maar een jonge. Ik wil even antwoorden op die vraag inzake de s.s. Willems plein van de N.V, Millingen. Volgens het boek „Scheepsrampen in oorlogs tijd" (bladzijde 112, no. 224) vertrok het schip 2 oktober 1942 van Sydney N.S." Mag ik even onderbreken? Sydney N.S. zoeke men niet in Australië. Dat is Canada. N.S. betekent Nova Scotia, Nieuw Schotland.) De 2e strm GHV vervolgt: „De eerste dagen was er slecht weer tot windkracht 9 ten gevolge waarvan het schip slecht stuurde en steeds enige streken gierde (uit de koers lag). Op 4 oktober praaide de uitkijk te 21.30 uur dat hij aan stuur boord branding hoorde en land zag. Op hetzelfde moment zag hij even eens land aan bakboord. De machine werd op volle kracht achteruitgezet, maar liet mocht niet meer gelukken het schip vrij van de rotsen te hou den. Na de stranding maakte het schip zwaar water. Daar de mogelijkheid van breken niet denkbeeldig was, werd scheepsraad gehouden en beslo ten te trachten de bemanning aan wal te krijgen. Met een geïmprovi seerd wippertoestel werd een verbin ding tot stand gebracht en de gehele bemanning gered." De stuurman besluit: „Geen van beide heren had dus gelijk. Ik hoop dat ze nu een vredespijp zullen ro ken. Een pijp meer of minder merk je niet in Hoogvliet." En het schip dat in 1939 bij Mon tevideo op de rotsen liep? .Dat was de Flensburg van de Halcyon-üjn." verzekert de heer J. van Ommeren, Leliestraat 44 te Spijkenisse. De Willemsplein was. lazen we. van Millingen. .Ken ik niet." zei ik tegen de heer C. Bleiksloot, bestuurs- assistent van. de Algemene Vereni ging van Zeevarenden. Bleiksloot: „De N.V. Stoomvaart maatschappij Millingen was een Duitse onderneming, die met Krupp gelieerd was. Kruwa! was de stuwa door. Duits kapitaal dus en dat is na de oorlog nooit meer tot leven gekomen. Millingen heeft op de West plein en de Kerkplein na alle sche pen verspeeld. Die twee hebben ze in Duitsland teruggevonden. De West plein is herdoopt in Zwijndrecht, de Kerkplein in Ossendrecht. Ze ging-n varen voor Van Ommeren. Nu zijn ze allebei gesloopt." Wat de dochter van Krupp in de oorlog allemaal verspeelde, vertel len we u in een volgende spreeuwen praat. Emmaplein. Beursplein, Ocst- pleinOok over de Willemsplein zijn we nog niet uitgesproken. En dan kan iemand ten einde raad zijn. Dan kun je helemaal niet meer weten wat je moet doen. Dan kun je je voor Je kop slaan vanwege die stommiteit. Het gaat om het verliezen van cn portemonnaie met ƒ350.—. Dat ge beurde in de trein tussen Arnhem en Rotterdam, dik 'n week geleden. Je staat alleen, je hebt uitkering van de bijstand. Die bijstand geeft je vijftig gulden. Van de buren krijg je neg wat geld. „Misschien heeft iemand hst ge vonden." zei me een buurvrouw, ze geloofde er niet in, maar zei wél dat de toestand belabberd was. Het doordraaien van kostelijke groente eu fruit is ook voor mij iets onbegrijpelijks. M. de W. uit Rotterdam-West: ..Nu moet ik toch even m(jn hart uitstor ten, Er worden peren doorgedraaid. Er zijn zoveel mensen die deze peren zo graag zouden willen hebben. Grote gezinnen, AGW'ers, ouders die hun kinderen in het ziekenhuis bezoeken. Beter'goedkoop dan weggooien." 't Zal allemaal wel zo moeten zijn, volgens de deskundigen. Maar ik heb beroerd staan kijken en dat was nog niet zolang na de oorlog, toen zc in Oostvoorne beste bloemkool op een welland uitstrooiden en aan de koei en te vreten gaven. Dat „doordraaien" is een van d» afschuwelijkste woorden, die ik ken. Dierenrijk run' «"Perse kater van H. van Dort, Klaverstraat H7a. is weK*e- open. De kater i3 ruim ui laar oHh heeft witte pootjes, een wit befje een beige bu.k en een kleine stiart. De zwart-witte kater van G. vink Willem Buytcwechstraat 88. 1» uit het raam «««ten cn spoorloos verdwenen. Ook het zwarte poedeltje van VerhoefF Crooswijkseweg 85 (slagerij 1 is verdwe nen Het poedeltje heeft nestharen en is 31 cm hoog. Het zwarte poesje van E dochtert)e van mevr. L. find,rlJ2f.8 h'm het ,raai* Sevaïlcn cn sinds die tijd spoorloos. Het noesSe is ongeveer 4 maanden oud, heeft een wit n«Jm' cn Olsten ua£ de naam Montj. Het draagt een roze Poelje met belletje om de nek. Het dochtertje ls geheel overstuur en vraart almaar naar het poesje, vraagt PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3