Stichting Opbouw Schiedam bundelt alle krachten om actie van de grond te krijgen Start op 17 september Blanke studenten protesteren Carillon Rotterdam weer terrasje armer Pro Juventute wil betere gezinsvoogdij WALDO N.V. I Vuil blijft ggen Atlanta Officier eist tegen l'/2 jaar voor diefstal li Schie dammers onder elkaar Inbraak je bij laboratorium Werkomstandigheden nog steeds niet redelijk Automobielbedrijf Wat meer begrip voor pilprobleem Geen °P caravans straat Bouwteam maakt veertig scholen goedkoper Burgerlijke stand Bijdorp AFSLUITING K0EMARKTBRUG Bedrijven Citroen-agent Hl WISSELKOERSEN Preventie Winkelcentram door De Gruvier vol gen laakt In zakdoek Verbouwing Veemarkt Rotterdam iSGHIEDAMSE ZAAIERS WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) Honderd miljoen gele zegeltjes, die de stad Schiedam meer aanzien moeten geven, liggen thans klaar om te worden verspreid onder ruim 160 winkeliers, die willen deelnemen aan de actie van de Stichting Opbouw Schiedam. Het duurt niet lang meer of iedere huisvrouw zal ze in vrijwel elke branche kunnen krijgen. Op dinsdag 17 september is het zover. (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM in de nacht van woensdag 11 september 1968 op donderdag 12 september 1968 a.s. van des nachts 00.30 uur tot 06.00 uur v.m. of zoveel langer of korter als nodig is zal de Koemarktbrug wegens werkzaamheden aan het brugdek voor alle verkeer behalve voor voetgangers gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) De werkomstandigheden in de gezinsvoogdij voldoen vol gens Pro Juventute in Schiedam nog steeds niet aan redelijke normen. Het bestuur van de vereniging schrijft dit in bet zojuist verschenen jaarverslag, waarin men een overzicht geeft van de activiteiten van deze algemene vereniging voor kinderbescherming en tegelijkertijd een aantal noden signaleert. Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 Honderd miljoen zegels wachten op kooppubliek Voor ons ligt het eerste Bijdorp nieuws, het orgaan van de wijkver- eniging Bijdorp, waarin de redactie 'n dappere poging doet om wat meer saamhorigheid onder de bewoners van dit stadsdeel te brengen. Maar wat lezen we op de tweede bladzijde van dit blaadje? „EHBO-avond werd geen succis. Slechts enkele leden be zochten deze leerzame avond. Boze gezichten natuurlijk bij de organi satoren: jammer van de kosten en ae moeite. Zegt het bestuur mismoe dig „Er. is moed voor nodig om met deze ervaring in ons achterhoofd aan een feestavond te beginnen." Maar toch kondigt men aan hier over meer te zullen verteilen in het volgende nummer. De Bijdorpers kunnen nu reeds de datum noteren: 25 oktober in gebouw De Rank. Nog meer nieuws uit Bijdorp: spoedig komt er een einde - aapt de 'stinksloot' e-n verder komt er "in het voorjaar een speeltuin. „Maar." zegt het bestuur terloops, „wel is het wen selijk. dat alle betrokkenen (ouders en kinderen' meewerken om de her- houden. Als met vcei geld en moeite stelde speeltuin in redelijke staat te voor een behoorlijke speelgelegenheid wordt gezorgd, moet het toch moge lijk zijn om de kinderen erop wijzen dat alles heel moet blijven? Dat lijkt ons ook. Bij dorpers veel succes! Van zeven tot negen uur 's avonds zal ieder huisgezin er kennis mee maken. Dan zullen 1042 jongens en meisjes, leden van verenigingen.- in paren bij 26.048 adressen aanbellen en een spaarzegelboekje, vergezeld van een door burgemeester H. Roeif- sema geschreven aanbevelingsbrief overhandigen. De bedoeling is. dat de Schledamse bevolking die avond laat blijken de actie welgezind te zijn door bij de „koppels" xeeds tien zegels a 1,te kopen. Deze huis-aan-huis-actie, waarbij het SG/WV-bureau aan de Planta ge fungeert als .hoofdkwartier" wordt de volgende dag gevolgd door de grote start van de zegelactie bij „Oase" aan de Hoogstraat. Daar zullen twee bestuursleden van het Centraal Vrouwencömité, mevr. Bijl- Lenderik en mevn Steens-van der Knaap enkele aankopen doen en de eerste zegels, één bij elke contante betaling van ƒ0.50, in ontvangst ne men. Elk volgeplakt boekje van mijf- honderd zegels gééft recht op ƒ5, maar de 'Schiedamzegel biedt meer. Niet alleen wordt dc leefbaarheid van de stad gediend, maar ook wordt het „kopen in eigen stad" ge stimuleerd en ten slotte biedt de Schiedam-zegel regelmatig vele at tracties. JOHANNESBURG (Reuter) Blanke studenten in Zuid-Afrika voe ren protestacties tegen de schorsing van ongeveer 200 studenten van de uitsluitend voor negers toegankelijke universiteit in Fort Hare. De studen ten van Fort Hare waren geschorst, omdat, ze hadden geweigerd een zlt- staking te beëindigen. 'Wii willen geen inmenging van de regering in universitaire zaken.' be toogden de studenten, die verwach ten ook door andere blanke universi teiten te worden gesteund. De regering heeft de studenten ge waarschuwd en bekendgemaakt, dat er op de blanke universiteiten een onderzoek zal worden ingesteld. (Van een onzer verslaggevers) Er is ingebroken bij het Bota nisch Laboratorium van de Leidse Universiteit aan de Nonnensteeg. In totaal wordt een bedrag van 135, vermist uit een bureaulade. Bij Pro Juventute betreurt men bedoeling, dat; een voosdijvereniging f A'iv KRTENTl fc ATLANTA Reuter i De politie van Atlanta In de Amerikaanse staal Georgia is gisteren lang in touw ge weest om de mannen van de reini gingsdienst, die al een week staken, in toom te houden. De vuilnisman nen. bijna allen negers, willen meer salaris. Men probeerde vijftig van de 91 vuilniswagens uit de garages te krij gen om de straten van Atlanta een wat schoner aanzien te geven, maar de stakers beletten dat hardhan dig- Ds. Ralph Abemathy, opvolger van ds. Luther King, was erbij om morele steun te geven. 'Wij steunen juUle.' sprak hij tot de stakers. De derde stap van het stichtings bestuur, die op 3 april 1968 het plan lanceerde, dat een hoofdredacteur van een landelijk dagblad een uni cum noemde, is de benadering van het bedrijfsleven. Na de maanden lange voorberei ding werden eerst de middenstan ders gepolst, vervolgens deed men een beroep op de burgerij, die dins dagavond al kan tonen de actie wel gezind te zijn cn als de zegelactie, één van de vele pijlen op de boog van het stichtingsbestuur, goed draait, wil men ook de bedrijven in schakelen. „We staan aan de start," zei voor zitter Sterenberg dinsdagmiddag op een persconferentie, waar hij in ge zeischap van andere bestuursleden, zoals E. A. Leenderts, C. J. van der Klink. P. van den Boom, J. Ooykaas Jzn. W. J. G. Willemse en commis saris C. van der Haagen nog eens gewaagde van het vele werk, dat in het belang van Schiedam Is verzet. Nog steeds is het bestuur, waarin naast burgemeester H. Roclfsema ook ir. B. Wilton zitting heeft, erg enthousiast. „Zo snel mogelijk moe ten we tot realisering van het eerste project, een uitgaanscentrum, komen. Hoe eerder, hoe liever, in het belang van Schiedam. Dat men veel steun krijgt van de verenigin gen blijkt uit het feit, dat organisa tor P. van den Boom binnen de kortst mogelijke tijd 521 „koppels" kon noteren, die op dinsdag 17 sep tember de eerste zegels uitzetten. De verenigingen, die voor de meeste koppels zorgden, varen er wel bij, want ze delen deze keer al meteen mee in de opbrengst. Nog diezelfde avond zal het aldus ver diende bedrag contant worden uit betaald. Een kwart van het bedrag komt ten goede aan de verenigings kas van SW <70 koppels). Excel sior '20 (75), Thor <50>. TSF (30) en nog bijna twintig verenigingen, clie gezamenlijk voor het vereiste aantal paren zorgden, die ieder vijf tig adressen bezoeken. De jongelui zullen gekleed gaan in clubtenue of uniform: muziekkorpsen begeleiden deze actie, waarvoor ook geluids wagens worden ingeschakeld. De deelnemende winkeliers zullen hun etalages nog opsieren met een groot raamvignet. dat de aandacht op het Schiedamzegel moet vestigen. „We zullen," aldus het stichtingsbestuur, „alle krachten bundelen om de actie van de grond te krijgen." het ten zeerste, dat er ondanks alle druk en aandrang, geen wezenlijke verbeteringen zijn aangebracht in de subsidieregelingen. Het komende jaar wordt dan ook met spanning tegemoetgezien. Pro Juventute had ia het afgelopen jaar in de gezinsvoogdij^bemoeienis met 153 kinderen uit 98 gezinnen. De gezinsvoogdijen werden voor een derde deel door jeugdmaatschappe- lijke werkers uitgeoefend; voor het overige door de vrijwillige mede werkers. Over 36 kinderen uit 29 ge zinnen werd het toezicht beëindigd. Negen kinderen uit drie gezinnen verbleven nog in een tehuis en wer den aan de Raad voor de Kinder bescherming toevertrouwd met de ROME (Reuter» De Italiaanse bis schoppen willen in hun houding over de problemen inzake de pil wat meer begrip gaan tonen. Vcigens goed ingelichte bronnen zouden op de vergadering van het Italiaanse episcopaat, na een verga dering die gisteren de gehele dag in beslag nam, de bisschoppen een pas toraal document hebben goedge keurd, waarin staat vermeld hoe de regels ten aanzien van het gebruik van de pil zouden kunnen worden toegepast. Ze waren het eens met hun West- duitse collega's dat aan de Paus moet worden gehoorzaamd, maar dat de moeilijkheden, waarvoor getrouw de paren komen te staan met begrip moeten worden bekeken. Paus Faulus. die als bisschop van Rome deel uitmaakt van de bis schopsconferentie was niet op de vergadering verschenen. De Vlaardingse politie vestigt er de aandacht op, dat het niet is toe gestaan caravans op de openbare weg te stallen. Bij overtreding van dit voorschrift gaat men binnenkort proces-verbaal opmaken. Amerik. dollar 3,63113.63^3 Engels pond 8,68) 8.688 Canad. dollar 3.38# '3.391 Franse frank73.111 73.161 Belgische frank 7.241.7.248 Duitse mark 91.52 91.57 Zweedse kroon70.40 —70.4.5 Zwitserse frank 8453 —8458 Italiaanse lire 58.371 —58.421 Deense kroon 48.3948.44 Noorse kroon 50.911 —50.96) Oostenr. schilling 14,06) 14,07) Escudo's 12.701 12.712 (Van een onzer verslaggevers) Twintig gemeenten in net westen en midden des lands werken samen in een bouwteam „Midden Holland". Het doel hiervan is de bouw van een 40-tal schoolgebouwen van hoge kwa liteit maar waarvan de prijs wordt gedrukt door de uniforme en massa le aanpak. In het bouwteam zijn be halve de 20 gemeenten, waaronder Rotterdam, vertegenwoordigd de in specteurs van onderwijs, de stichting Raöobouw in Rotterdam, het infor matiecentrum scholenbouw in de Maasstad en het bouwkundig inge nieursbureau Stuurman N.V. in Wad- dinxvpen als architect. In Vleuten-de Meern heeft de staatssecretaris van O. en W., mr. J. H. Grosheide, gisteren drie van die rationeel gebouwde basisscholen officieel geopend. verdert de verantwoordelijkheid zou overnemen. De gezinsomstandighe denhïaafcten een terugkeer naar huis onmogelijk. Hiei is de onder toezichtstelling de voorbereiding voor een verderstrekkende kinderbescher mingsmaatregel geworden. "Voor 19 kinderen achtte men de perspectieven om zich "'m de maat- schappij behoorlijk te kunnen hand haven en redelijk te functioneren iri de persoonlijke verhoudingen posi tief. Voor hen ziet Pro Juventute de toekomst met vertrouwen tegemoet, wat niet bij allen het geval is „Vaak" aldus het bestuur, „waren bij sommigen de moeilijkheden al heel groot toen de maatregel van. ondertoezichtstelling werd uitgespro ken. Verscheidene instanties hadden zich dan dikwijls reeds met de pro blemen beziggehouden. De gezins voogd kreeg tot taak een steun voor ouders en kinderen te zijn, een po sitieve ontwikkeling te helpen bevor deren of een negatieve af te rem men. waarbij in vele gevallen een uithuisplaatsing, nodig bleek te zijn. Het werkvaö?' de vrijwillige gezins voogden is 'boeiend en dankbaar als er een goed contact ontstaan ên iets van een resultaat zichtbaar wordt. Door persoonlijke contacten met pu pil. en gezin geven ze in moeilijke situaties hun steun, waarbij ook ïiet overleg met school, werkgever, club of internaat behoort. Een belangrijke taak van Pro Ju ventute is natuurlijk het preventieve Werk. Geregeld komen ouders om hulp èn advies vragen en boven dien leggen enkele jongeren zelf hun problemen aan de vereniging voor. De gesprekken leiden vaak tot op lossing of verlichting van de moei lijkheden. De betrokkenen krijgen op deze wijze meer inzicht in de situatie en kunnen weer beter verder gaan. Som mige contacten resulteren in een verwijzing naar een medisch opvoed kundig bureau, een bureau voor le vens- en gezinsmoeilijkheden en een psychiater. Ook wil men bij Pro Juventute de oplossingen in verband met de om geving van het kind noemen. Hier onder rekent men de bemiddeling voor een club, evenais de plaatsing van een kind in een tehuis, veelal voor rekening van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Bij uit huisplaatsing onderhoudt de vereni ging contact met de betrokkenen om het verloop de beste kansen te ge ven. - Pro Juventute kan' men beschou wen als een wegwijzer in de veel heid van sociale instanties. Van die functie maakte mer geregeld ge bruik. Sociale instanties of andere betrokkenen stellen zich met Pro Juventure in verbinding om over ge signaleerde gezinsmoeilijkheden te overleggen. Het bestuur vermeldt met vreug de. dat particuliere fondsen de ver eniging in staat stelden een extra maatschappelijk werkster voor het preventieve werk aan te trekken. j (Van een onzer verslaggevers) Met dc opening vandaag van de nieuwe supermarkt van De Gruyter (toepasselijk Metromarkt geheten' is her winkelcentrum aan het. Samuc! Esmeijerplein in dc Prins Alexander- polder voltooid. Dc Gruyters Metromarkt vormt de zuidelijke hoeksteen van het cen trum, dat van een nieuw plaveisel en een verdiept zitje is voorzien, en langzaam uitgroeit tot hét centrum voor de PAP en Ommoord. (Van een onzer verslaggevers) Een geboren goochelaar die zijn slachtoffers op een alleraardigste manier geld afhandig weet te maken, noemde de officier bij de Rot terdamse rechtbank dinsdagmorgen de 56-jarige Braziliaanse koop man Valentin F. B. Aan deze hulde voegde hij een eis van ander half jaar gevangenisstraf toe wegens diefstal van in totaal ruim j 8000.—. De verdachte, een kleine grijzen de en bijzonder spraakzame man. bijgestaan door een Portugese tolk, verzekerde dat hij totaal onschuldig was. Hij begreep ook niet. dat hij volgens Interpol in Brazilië lang durige gevangenisstraffen wegens fraude had ondergaan. Het moest een vergissing zijn. Tegen hem pleitte wat twee Por tugezen en een Spanjaard hadden GEBOREN: Geert A., z.v. G. A. jaar en J. W. van der .Spoel 18 jaar. GEHUWD: H. Klein 21 jaar en A. Bijl 22 jaar: M. D, A. Schell 24 jaar en C. Roosloot 22 jaar: W. H. van Klink 22 jaar en M. C, Bakker, 21 jaar; A. M. Notiwels 25 jaar en A. J. A. van Dooren 21 jaar; J. C. Boogaards 27 jaar etv A. A. Futse laar 21 jaar; J. G. A. van der Lin den 25 jaar en L. M. C. Kemper 22 jaar; J. P. Mous 24 jaar en P. C. van Vliet 24 jaar; D. Visser 27 jaar en L. Hoogstad 17 jaar. H. J. kuij- per 27 .jaar en C. Mostert 25 jaar; A. Blumers 22 jaar en M. J. van Steenhoven 21 jaar; P. B. M. van der Laar 24 jaar en C. H. M. Ham 22 jaar; J. G. A. Olde Monnikhof 22 jaar en O. I. den Hartogh 22 jaar;; A, G. M. van der Meer 25 jaar en J. C. M. Thoen 22 jaar; H. T. ZAnd- bergen 23 jaar en C. W. T. Peters 20 jaar; J. de Waard 21 jaar en H. A. van der Pluijm 20 jaar; A. L. van Dooren 22 jaar en A. Huigen 19 jaar; A. Boes 31 jaar en E. Ha- gens 19 jaar; B. C. Rosmalen 29 jaar en S. van de Haterd 22 jaar. M. van der Bie 21 jaar en J. L. Gul- chelaar 20 Jaar. Geertsema en L. M. H. Rosbergen; Robertus P., z.v. R. van der Laan en H. M. Eras; Wouter, z.v. W. Tanis en E. P. van Rijswijk; Arno. z.v. J. Bens en J. W. Heester; Cornelia G., d.v. C. Molendijk en M. P. de Bruin. ONDERTROUWD: J. M. Batenbur 27 jaar en M. Hofman. 37 jaar; L. G. Bouman 22 jaar en M. van der Ven 18 jaar; L. Broekhuizen 21 jaar en W. Sliedrecht 17 jaar; A. J. Drijver 22 jaar en T. Hoekman 19 jaar; C. A. P. van Dun 21 jaar en D. H. Paszt- jerik 20 jaar; C. J. Engel 23 jaar en J. C. M. Schrauwers 19 jaar; J. T. A. Feelders 39 jaar en N. J. Hoff mann 34 jaar; M. T. Fortuin 24 jaar en T. M. A. Gunneweg 20 jaar; G. Gouweleeuw 23 jaar en E. E. van Dijk 20 jaar; A. M. de Jong 24 jaar en Y. J. M. van Koppen 20 jaar; F. R. Kloet 29 jaar en D. G. Luijcx 19 jaar: C. J. Mertens 20 jaar en A. Munnik 21 jaar; J. du Mortier 24 jaar en G. J. Ouweneel 25 jaar; W. J. M. Oomen 26 jaar en C. G. Lands meer 24 jaar; W. J. T. ie Pair 23 jaar en B. A. van Unen 22 jaar; M. Patagas 27 jaar en L. M. W. Bevers, 24 jaar; J. W. de Ruiter, 20 jaar en H. M. A. Voogd 19 jaar; A. P. van Troost 22 jaar en A. M. A. Oosterholt 22 jaar; C. de Witte 19 verklaard. Zij waren successievelijk *p 27 mei, 14 .juni en 15 juni door ■Valentin en diens onbekend geble ven jonge vriend f.,de gebruikelijke (helper van de goochelaar", zei de officier», in Rotterdam op straat aangesproken. De vriend vertelde telkens, dat hij in een kerk wilde gaan bidden voor zijn vader, die in grote moei lijkheden verkeerde. Hij had veel geld bij zich en dat wilde hij niet bij zich houden in de kerk. Mis schien wou de ander het zolang voor hem bewaren? De aangespro kene, ontroerd door het mooie ver haal, wou dat best doers. OVERLEDEN; A. van Leeuwen, 71 jaar; J. G. van der Lelij, 10 dagen; J. D. van Gendt, 80 jaar: C. Ducha- teau, 44 jaar; L. T, Foots, 63 jaar. Verdachte haalde dan een zakdoek te voorschijn en zei; „Kijk. hierin leg ik het geld van mijn vriend. Doe uw geld er bij, dat geeft vertrou wen. Ik vouw de zakdoek dan dicht en u bewaart hem tot mijn vriend cn ik uit de kerk terugkomen." Alle drie slachtoffers waren op deze manier beetgenomen. Valentin en zijn vriend kwamen niet „uit de kerk" terug. In de zakdoek werden later stukken papier in plaats van het geld ontdekt De officier achtte het bewijs gele verd door -de getuigenverklaringen en door de vele leugens, die Valen tin tijdens het onderzoek heeft ver teld, Verdachte is 17 juni op de Coolslngel door een van de drie be drogenen herkend en aan de politie overgeleverd. De „helper" is spoor loos gebleven. De verdediger twijfelde aan het bewijs. Het leek hem mogelijk, dat de beide Portugezen en de Span jaard zijn cliënt een hak hebben wil len zetten. Het is toch wel heel vreemd, dat toevallige voorbijgan gers allen zoveel geld op zak heb ben en zich zo gemakkelijk laten beetnemen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. «Van een onzer verslaggevers) Tearoom - restaurant Carillon aan het Beursplein gaat op 14 september dicht wegens ophef fing. Rotterdam zal hierdoor een gezellig café-terras armer wor den. Het is namelijk zeker, dat op deze hoek van het Beursgebouw- geen nieuw horecabedrijf geves tigd zal worden. Een kledingma gazijn zal ervoor in de plaats komen. Carillon en vooral het terras heb ber. in de jaren, dat de city van Rotterdam werd herbouwd, in een behoefte voorzien. Het terraspubiiek heeft zich inmiddels grotendeels over de Coolslngel heen verplaatst. Met de tearoom en het restaurant van Carillon ging het de laatste tijd niet best. De van het plein afgeslo ten ruimte van tearoomrestaurant deed het niet meer bij het uitgaan de publiek. De eigenaar van Caril lon, de heer Kohier, ziet. met het oog op zijn leeftijd en .het ontbre ken van een opvolger, geen heil meer in een modernisering die en kele tonnen zou vergen. Het Haagse Carillon, dat goed loopt, blijft voort bestaan. Aan de Beurspleinzijde van het Beursgebouw zijn gevel- en winkel puien geheel verbouwd en aangepast; bij de tijd. De sigarenzaak naast carillon gaat verhuizen naar een boekwinkeltje verderop in de rij,* dat wordt opgeheven. De directie van het Beursgedeel- te heeft plannen voor een ingrijpen- - de verbouwing van het Beursgedeel- te, waarin nu nog Carillon en de.", sigarenzaak zijn gevestigd. De ver- bouwing wordt ontworpen door ar chitectenbureau Arthur Staal te Am sterdam. ROTTERDAM, 10 sept. Aanvoer in totaal 2714 dieren, weekaanvoer 4354 dieven Hierbij waren; slacht- runderen 175, gebruiksvee 603. vette kalveren 300, graskalveren 171, nuchtere kalveren 1094, varkens 4; biggen 23, paarden. 12. veulens 12, schapen 390, bokken-gelten 30. De prijzen; slachtrunderen extra kW. 4.85-5.25 le kw. 4.25-4.70. 2e ky;: 3.85-4.10, 3e kw. 3.60-3.75, Stierejl 4.30-4.90. worstkoeien 3.55-3.70. vet(ë kalveren le kw. 3.85-4.05. 2e kW. 3,65-3.80. 3e kw. 3.55-3.60. nuchtere kalveren 1.65-1.75. Kalf- en melkkoeien 1100-1550. va- re koeien 900-1200. vaarzen 900-1050, pinken 600-725. graskalveren 375-500. mestkalveren stier 210-285. vaars 170-220. schapen 95-130, iammered 100-135. NAAR OEENE, Rotterdamsedijk 264. voor tassen, kofiers en alle (One lederwaren. Teief. 269919. MEISJES gevraagd voor man gels, persen en inpakaldeUng. Wasserij Nico Nyman, Stad- houderstaan 1—9, Schiedam. Gevraagd MEISJES voor mangels en persen. Hoog loon. Wasserij Noordhoek, Warande 30. Schie dam. GeVTHaëd V P.'RSTELN' AAÏSTËRS legen ree- eamrekfceüik loon Wasser» Noorrthock. Warande -0 ie Schiedam.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1