Schiedam en Vlaardingen onder het straallawaai: Nieuw (oranje) gezicht Wrang verleden I straat -uiiern Europees beker voetbal: «is Ja. Want Erres verlaagt z'n prijzen, 't ScSseelt u honderden guldens! Hannover '96 wil Cebinac Club van 100 compleet BWJtj'Mn Medische vragen Luchtpompje Wieldraaijer niet meer bescliikbaar Tactiek Feijenoord ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 ("Van een onzer verslaggevers) Bewoners van Groenoord en Holy, dé moderne, gedeeltelijk nog m aanbouw zunde wijken van Schiedam en Vlaardingen ®en over de geluidshinder, die wórdt veroor zaakt door de straalmotoren van de vliegtuigen (DC-8 en DC-9). a opstl-igen van de Luchthaven Rotterdam en precies boven d6 nieuwe flats aan hun steile klim. beginnen. CESKOSIOVENSKO CESKOStOYEKSiCO Het gedeelte Hoogstraat tegenover V. en D. is nu geheel van overluifelde etalages voorzien. Het geeft een Lijnbaanachtig effect. Misschien zal de Hoogstraat nog eens geheel en al voet gangersdomein worden, zoals de Lijnbaan. [•«IM aMafiafe! De eerste wedstrijden om de Europese bekers voor landskampioenen, bekerwin naars en jaarbeurssteden beb ben, op een enkele uitzonde ring na, weinig verrassende uitslagen opgeleverd. Bij de landskampioenen is wel verrassend het 00 gelijk spel van Manchester City te gen Fenerbahce. Ik vrees het ergste voor de Engelse kam pioen, want wat Fenerbahce thuis waard is, daar weet DWS van mee te praten. Voor een andere verrassing zorgde 'AB Kopenhagen dat met 13 van FC Zürich won en dat nog wel in Zwitserland. door H. L. Heyermatis, arts üééw Met de Olympische Spelen in zicht (driekwart van de uitzendingen komt in kleur! maakt Erres een gebaar Prijsverlagingen, vooruitlopend op de nieuwe BTW {..et nieuwe omzetbelastingsysteem, dat in januari in werking gaat). Van vijftig gulden op een zwart-wit-tv tot honderden guldens op een kieuren-tv. Dit is een aameidïngèn een kans om uw tv-dromen dichterbij te halen. Vernieuw uw tv, stap over op kieuren-tv t Is nu te betalen. Dit zijn de nieuwe Erres Kieuren-tv prijzen. ERRES kleuren-tv tafelmode!, palissanderhouten kast 2.399,- ERRES kleuren-tv luxe console mode! met deurtics excl. draaïvoet 100,—j, f 2.929,- Baby's worden wakker (Van een onzer verslaggevers) Van Gelder Papier krijgt een aleuw gezicht. •Vooruitstrevend, posi- ;ief gericht', zei commercieel direc teur mr. K. J. Cath bij de presenta- ;le. Do Britse ontwerpersgroep Allied International Designers, die ook het gezicht' van Albert Heijn heeft ont worpen, maakte voor de papterfa- iriek een embleem gebaseerd op oaplerrollen, twee grote oranje spi ralen. Oranje, was haar conclusie, is ;en warmere, vooruitstrevender kleur lan het nogal koele blauw-geel van bet huidige "Van Gelder embleem. Het nieuwe gezicht, bij Van Gelder ook wal 'corporate Identity' genoemd, zal op alle formulieren, poststukken, gebouwen, auto's en produkten van het hele concern verschijnen. Eén huisstijl die het hele concern ken merkt. Allied heeft er een Jaar op ge werkt, en in oktober vorig jaar een uitvoerig rapport uitgebracht. De nieuwe stijl wordt ingevoerd tegelijk met de opening van het Van Gelder hoofdkantoor aan de Pamassusweg in Amsterdam, aanstaande maandag. Het personeel ls over de afschaffing van het oude Van Gelder vignet - ontworpen door een directeur van het bedrijf - en de invoering van de hulsstijl ingelicht. De Invoering ls goed geheimgehou den, maar het heeft afgelopen zon dag wel gespannen voor de raarke- ting-mensen van Van Gelder. In d» vroege ochtend reden ze met een in de nieuwe stijl beschilderde vracht auto Amsterdam ln om foto's te ma ken. In de hoop op zo'n tijdstip niet op te vallen. De wagen verdwaalde midden tussen de menigte bij de start van de pionier-autorit Amster dam-Parijs. Niemand merkte de nieuwe uitmonstering op. iw i wit.» wwwwt <m py, rot tmz* .............................a Met name de bewoners van de fiats aan het Schiedamse Bachplelri ma ken zich grote zorgen. „Als dit nog lang zo doorgaat weten we het niet meer,' zei ons een bewoner. „Die din gen loeien zo, dat de baby's wakker worden. Af en toe zie je zo dè-vlteger zitten. Ik geloof stellig, dat er eer daags nog één naar beneden komt." Schiedam en Vlaardingen zullen voorlopig 'nog wel in de Rotterdamse „bulderbaan" blijven want het ziet er niet naar uit, dat er een einde komt aan de pilotentraining van de KLM. Op de Luchthaven Rotterdam heeft havenmeester A. W. P. van der Hoek weliswaar begrip voor de klachten," maar ook hy kan er niets aan veran deren. „Tja," aldus zijn commentaar, „b{j tijd en wijle gaan er lesvliegtuigen- de lucht in. Er valt weinig over het opleidingsschema te zeggen. Natuur lijk onderzoekt men die klachten'. Maar het vervelende is, dat er altijd een minderheid klaagt. Van de dui-r zend bewoners protesteren er mis schien vijftig. De rest accepteert het feit. We kunnen niet aan alle wen sen voldoen. Die mensen wonen nu eenmaal in de buurt van de lucht haven. Die is er niet gekomen, na dat ze er zijn gaan wonen. Die was, er al toen de nieuwe wijken gebouwd werden." Het land van het wrange heden, Tsjechoslowakije, herinnert met deze serie postzegels aan het wrange ver leden. Ze ls uitgegeven ter herden king van het.Verdrag van München (sept. 1938). De zegels tonen kinder tekeningen, gemaakt in het concen tratiekamp Thereslenstadt. Het mot to is; "Er leven hier geen vlinders". Luchihavenmeester Van der Hoek voegt eraan, toe, dat de klachten' meestal afkomstig zijn van oudere mensen. Kr zijn er wel, die klagen over het geluid van een luchtpompje in een aquarium. By het Schiedamse gemeentebe stuur zyn nog geen klachten binnen gekomen. Burgemeester H. Roelfse- ma had geen commentaar op de si tuatie. Hij wees erop, dat een Pro vinciale Commissie het vraagstuk van de geluidshinder (ook ander la waai - red. HWi onderzoekt. Hoe dicht de vliegtuigen over de woon wijken vliegen, blijkt uit de foto. Het lawaai «is werkelijk oorverdovend. „We kunnen," aldus de bewoners, „elkaar bij het passeren van zo'n Jet" gewoon niet meer verstaan"; (Van een onzer verslaggevers) Secretaris Wieldraaijer van de Martij van de Arbeid wil zich vol gend jaar niet herkiesbaar stellen. De keuze van degene, die het secre tariaat van de PvdA moet beheren, komt in maart 1969 aan de orde. De heer Wieldraaijer is secretaris van de PvdA sinds hij een jaar gele den de heer E. Meester opvolgde. Hij ls ook lid van de Tweede Kamer. Van de kant van Nieuw Links in de PvdA is de laatste tijd kritiek op dergelijke 'dubbelfuncties". De be slissing van de heer Wieldraaijer zou overigens al genomen zijn, voordat leze kritiek geuit werd. HANNOVER (ANP) De duitse Bundesligavereniging Hannover '96 is sterk geïnteresseerd in de 28-Jari ge Zuidslaviër Zvezdan Cebinac, die door zijn huidige club, FC Nürnberg voorlopig is geschorst, omdat hij woensdag kort voor de wedstrijd FC Nürnberg - Ajax het trainingskamp van zijn ploeg had veriaten. 'Voor een dragelijk transferbedrag willen wij hem graag overnemen,' aldus Ru dl Franz, bestuurslid van Hanno ver '95. Tschik Cajkovski, de Zuidslavische trainer van Hannover "96, die op merkelijke successen met Bayem München bereikte, stelde dat als Ce binac naar een andere Duitse club zou willen hij waarschijnlijk wel eerst bij hem in Hannover zou ko men. FC Nürnberg zal vermoedelijk aan het einde van deze week of ln het begin van de volgende week een de finitieve beslissing nemen over wat er met Cebinac gaat gebeuren. (Van onze sportredactie) De ;„Club van Honderd" van De 'Musschen is compleet. Vrijdagavond zijn de drie ontbrekende leden tijdens de contactavond in het clubgebouw aan de Oldegaarde met gejuich be groet. Een prachtig succes van het actieve bestuur, voorzitter Joop v. d. Graaf, secretaris Jan Kuppen en penning meester mr. A. E. Garland, om ln zo'n korte tijd honderd man bij elkaar te krijgen. Zij gaan financiële steun verlenen bij het tot stand brengen van eeri overdekte tribune voor De Musschen. -f-JF verrassingen Van onze verslaggever RINY VAN WOERDEN Dat Benfica in IJsland niet verder kwam dan 00 ls normaal, evenals de 2—1-nederlaag van AC Milaan tegen Malmö. De thuiswedstrijden zullen voor Eusebio ca. en Rivera ca. geen moeilijkheden opleveren, maar garanderen ln ieder geval een vol huis. Celtic krijgt het daarente gen tegen St. Etienne wel moeilijk, te meer daar de Schotten het zonder hun grote man Bobby Murdoch moe ten doen. die wegens een achilles peesblessure enkele weken op non- actief staat. Toch tip ik de voorma lige Europa Cup-winnaar voor de vol gende ronde. Het 1—1 gelijk spel van Ajax biedt perspectief voor de thuiswedstrijd, al moeten de Amsterdammers zich hoeden voor een te groot optimisme. Max Merkel zal beslist niet zonder meer genoegen nemen met een uit schakeling van ..Der Club". Anderlecht behaalde een goede 3O-overwinning op Glentoran Bel fast. In deze keiharde wedstrijd zorgde Gerard Bergholz voor het eerste Belgische doelpunt, terwijl Jan Mulder de tweede goal puntgaaf voorbereidde. Denis Law was de grote man bij Manchester United te gen Waterford, door een onvervalste hattrick te verrichten. Real Marid maakte er tegen Olymptakos Nicosia een goede oefen wedstrijd van, 6—0, al zal de re turnwedstrijd, die ook in Madrid wordt gespeeld, waarschijnlijk na deze demonstratie wel wat minder toeschouwers trekken. Ook bij de bekerwinnaars niet één verrassende uitslag of het moet de goede 31-overwinning zijn van Club Brugge op West Bromwich A. Dat AC Torino in Albanië met I0 van Par- tizan Tirano verloor, past helemaal in de tactiek van de Italiaanse ploe gen. De 2l-zege van Bordeaux op FC Köin zal waarschijnlijk te klein zijn. Cardiff City, halve finalist van vorig jaar, wist het thuis niet ver der te brengen dan 2—2 tegen het in de schaduw van Benfica levende FC Porto en ik zie voor de Welshmen geen herhaling van de prestatie van vorig jaar. óafcuur door een prachtige 5—O-over winning op FC Morton, terwijl ook Bologna, zonder de weggestuurde Helmut Halier, goed werk verrichtte door FC Basel met 4—1 naar huis te sturen Bekerhouder Leeds United bracht het in Luik tegen Standard niet verder dan 0—0, maar het zal wel genoeg zijn voor de volgende ron de. OFK Beograd, de oude ploeg van Paja Samardzic, vorig seizoen in ern stige degradatiezorgen, maar door de terugkeer van de verloren zonen Se- kularac en Milutinovic van de onder gang gered, doet het dit seizoen voor treffelijk. De 61-overwinning op t toch niet zwakke Rapid Boekarest spreekt boekdelen. De grote verrassing van de Jaar- beursstedenserie is helaas de uit schakeling van Feijenoord. Jammer, er hadden nog een paar aantrekke lijke wedstrijden tegen sterke buiten landse topploegen in gezeten. De mooiste score bereikte Hamburger SV, door in Metz met 14 van de club van die naam te winnen. Ook Juventus deed het goed in een uit wedstrijd; 02-winst op de ploeg van Pierre Kerkhoffs, Lausanne Sport. Chelsea stelde meteen zjjn kandi- A. H. in Rotterdam: Inderdaad zijn in ons land in 1967 bijna 4444 personen aan longkanker overleden gevolg van sigaretten roken Komt de patiënt tijdig dan is opera tie mogelijk. Hoe eerder wordt Inge grepen hoe beter de kans op blijven de genezing. Voor elke soort kanker geldt dat de genezingskans toeneemt naarmate het kankergezwel in een vroeger stadium wordt behandeld. Is operatie bij longkanker niet moge lijk dan wordt eventuele bestraling toegepast. Bij huidkanker wordt als regel uitsluitend bestraling toege past. Bij dit gezwel, dat zich als een niet genezend wondje of zweertje openbaart, geeft bestraling een vol ledig succes. W. K. in Utrecht: Een man van 82 jaar spreekt bij een feestelijke gele genheid een kleine drie kwartier voor de microfoon. Dan is hij verbaasd dat hij de volgende dag niet lekker is en hartklachten heeft met water-' zucht ln de benen! Als regel hebben1 oude mensen het hart dat bij hun leeftijd past. Het heeft 80 jaar onge veer 70 slagen per minuut geklopt. Mag het dan wat versleten zijn. dat (ADVERTENTIE) 80212C wil segger ia het dan «en wonder als de kransslagader de voedende slagader van het hart wat var- kalkt is? Is het wonder dat zijn an dere bloedvaten ook niet meer Jeug dig elastisch zijn? De Fransen zeg gen: men heeft de leeftijd van zijn slagaderen, met andere woorden: men is zo Jeugdig als de slagaderen elastisch en gaaf zijn. 3. M. in Amsterdam: Bij een breuk van een bot, bij voorbeeld de boven- aim kan een zenuw beschadigd wor den, zelis doormidden scheuren. De spieren die door die zenuw worden bediend zijn dan verlamd. Ook kan een zenuw door nieuw gevormd bot in de klem komen. Een doorgesneden cf doorgescheurde zenuw kan direct of beter nog later gehecht worden. Een beschadigde zenuw kan zich bei stellen in beide gevallen is in tensief oefenen nodig onder deskun dige leidingj (masseur of fysiothe rapeut). Is een zenuw ingeklemd in nieuw bot dan kan deze bevrijd wor den en in een nieuw *bed' gelegd worden. Ook dan is na-oefenen no dig. Mevr. M. V. in N.-Brab&nt: Bij 1.82 m lengte hoort een gewicht voor een vrouw van om de 50 jaar van ongeveer 60 A 63 kilo. Geleidelijk zien te vermageren door te bezuini gen op aardappels, brood, snoep, sui ker, vet, room, olie, boter, margarine, jam. De bloeddruk mag op die leef: tijd 160-80 bedragen. Bloeddruk is niet standvastig, maar wisselt naar mate iemand zich opwindt, in bewe- r~ng is of rustig ligt. Welke arbeid een patiënt met verhoogde bloeddruk mag doen zal de dokter of de specia list aanraden. Wordt zoutloos eigenlijk zoutarm dieet gevolgd dan is dit dieet als regel een blijver tje. P- W. In N.-Brabant; Aangeboren afwijkingen van de nieren zijn niet to zeldzaam. De nieren kunnen ont breken; dan sterft de zuigeling. De nieren kunnen verbonden zijn tot één grote zogenaamde hoefijzemier met totaal twee of zelfs vier urine- butzen. Aangeboren zijn ook cyste nieren, De niertmisjes vormen blazen cysten die het gezonde nier- weefsel in hun groei door druk be schadigen. Uiteraard zijn dit slechte nieren, hoogstens kunnen da (te) grote blazen "doorgeprikt' worden, Of dis patiënten voor niertransplantatie to aanmerking komen zal bij onder zoek en bij het verloop van de ziekte blijken. Cystenieren zijn aangeboren en een erfelijke familiaire ziekte.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1