Schiet am moet begroting rs tekort van 1.288.216 re uceren met opbrengst nieuwe tariefsverhoging Gemeente bouwt serie van acht turnzalen Gerrie Pi l gehuwd Onvermijdelijke demping in Praktisch niets blijft over van 1 Poldervaart erkeer in chiedam minder intens door nieuw stuk rijks we Italianen bekijken Liesveld lachten en bezwaren onderzocht uitensluis in 1' ld aar boogaard I icht-kracht... MIELE MIELE zu n gst I iele nvesterings- program 69- 73 Eerste paal voor premieflats Samenwerking Medische Diensten Wel hoger WISSELK OERSËI *wm ZAAIERS Emmastraat 9-11-13 fel.010-348744 (5lijnen) Vlaardingen ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK an een onzer verslaggevers) De financiële positie van Schiedam is nog steeds weinig rooskleurig. De zojuist verschenen geleidebrief bij de ge meentelijke begroting voor 1969 spreekt wat dit betreft een sombere en duidelijke taal. Het gemeentebestuur, dat de totale uitgaven van de gewone dienst ten opzichte van vorig jaar met 5,7 percent of ƒ2.798.834,zag stijgen tot 51.860.218,kan opnieuw geen sluitende rekening presenteren. Het tekort, dat op de dienst 1968 1.542.412, bedroeg, omvat thans 1.288.216, (Van een onzer verslaggevers) Het Vlaardingse gemeentebestuur wil een serie van acht gymnastiekzalen gaan bouwen om het schrikbarende tekort, dat op dit gebied nog bestaat, een eind in te lopen. De keus is gevallen op het bouwsysteem SET van het architectenbureau Van Vliet in Leidschendam, uit te voeren door het aannemers bedrijf Tetteroo uit dezelfde plaats. Het Schledamse gemeente bestuur is van plan. om bin nenkort het tweede investe ringsprogramma, betrekking hebbend op de jaren 1869 1973 in te dienen bij de ge meenteraad. Tijdens de be handeling zullen B. en W. wat uitvoeriger ingaan op d toe komstige activiteiten. (Yan een onzer verslaggevers) De Poldervaart wordt, naar het zich volgens het gemeen tebestuur laat aanzien, definitief gedempt In 1969 en 1970. Dan moeten verschillende aanpassingswerken, waaronder het gebouw van een gemaal, ter hand worden genomen. Men streeft ernaar dit complex van werken n 1970 te voltooien. Gerrie Pijl, centrale verdediger van Fortuna Vlaardingen, Is gisteren in het huwelijk getreden met mejuffrouw Petronella Adriana van Zevenbergen uit Vlaardingen. Omringd door een haag van pupillen in de roodgele shirts kwam het jonge paar om half vier op het gemeentehuis. Het verkeer uit Rotterdam- Overschie naar Schiedam, res pectievelijk op het Plein 1940- 1945 en bij de hulpbrug over de Schie, zal in verband met de openstelling van het ge deelte van rijksweg 20, tussen de 's-Gravelandseweg en het Kleinpolderplein te Rotter dam, minder intens worden. (Yan een onzer verslaggevers) De gemeente Vlaardingen heeft de resultaten bekendge maakt van de aanbieding van nieuwe huurcontracten aan ruim 2300 bewoners van gemeentehuizen, die in aanmerking kwamen voor de facultatieve huurverhoging van 4 percent per 1 juli 1968. De meeste huurders hebben de verhoging geaccepteerd. In een aantal gevallen stuurden de bewoners een bezwaar schrift. Na een uitgebreid on derzoek heeft het gemeente bestuur besloten in enkele ge vallen geen huurverhoging toe te passen. In andere gevallen werd de verhoging wel toege past, maar werd voldaan aan het verzoek van de bewoners om een aantal voorzieningen aan de huizen te treffen. (ADVERTENTIE) adviseert omdat het is op Uw 412 Hij belt Boogaard Elektriciteit N.V. en vraagt naar de heer -h Monster PAGINA 15 Financiële positie nog steeds ,weinijrooskleurig Oppervlakkig gezien lijkt het alsof de begroting een beter beeld zon vertonen dan vorig jaar. Het ge meentebestuur wjjsfc deze conclusie van de hand. Verontrustend is het feit, dat er voor het sluitend maliën van de dienst 1969 geen beroep meer kan worden gedaan op de saïdi-re- serve. Het college acht het dan ook onvermijdelijk, dat enkele tarieven worden verhoogd, zoals reinigings recht-en (van 18,naar 24,voor de eerste emmer en 6,voor de tweede en derde emmer. Meerop brengst ƒ188.000.De opcenten op de personele belasting worden ge bracht op een gemiddeld aantal van 225 (vroeger 182) per 1 Juni 1969: Meeropbrengst 52.500,— Niet uitsluitend om budgettaire re denen wil het college ook het tarief van de hondenbelasting optrekken. Men denkt aan een verhoging van dertig percent: Meeropbrengst 20.000 gulden. Ook kan er niet worden ontkomen aan een herziening van de straat- en rioolbelasting: Van 30 op 35 percent met een meeropbrengst van 35.000,-. Hierdoor kan het tekort warden te ruggebracht tot ƒ677.716,—. Via een „verfijning" van de uitkeringen uit het gemeentefonds ontvangt de ge meente een bepaald bedrag ter dek- Var zaterdagmorgen 10 uur tot Maandagmorgen 8 uur dient men in Vlaardlngen voor dringende medische hulp het nummer te draalen van de telefonische boodschappendienst: 206611. Apotheek: Bot, BilUtonlaaa 66, tel. 344729. Burgemeester Heusdens van Vlaardingen zal de eerstvolgende drie maandagen niet zijn wekelijkse spreekuur kunnen houden. ïdng van de jaarlijkse lasten, voort vloeiend uit de subsidiëring van mo numenten. Zo wordt een reëel voor deel verkregen van 50.00,—, waar door ten slotte een ongedekt te kort overblijft van 627.716,—. B. en W. rekenen echter nog op een uitkering uit het gemeentefonds in verband met de bodemgesteldheid. Mocht dit onverhoopt ook in 1969 uitblijven dan zal er niets anders op ritten dan een gedeelte van een niet- bestemmingsreserve voor het sluitend maken van de gewone dienst. Hierin zal men niot berusten, niet alleen wegens de onbillijkheid, maar ook, omdat het aanspreken van dergelijke reserves slechts gedurende een be perkt aantal jaxm en dan nog slechts als noodmaatregel verantwoord is. Volgens het college kiemt dit te meer, nu binnen afzienbare tijd enkele zeer omvangrijke projecten in uitvoering moeten, watden genomen. Men denkt daarbij met name aan de bouw van het kantoorgedeelte in het nieuwe stadhuis, de brandweerka- zeme »jd. Wil Schiedam, zo schrijft het college, in staat zijn de daaruit voortvloeiende aanzienlijk hogere las ten ia te passen in het normale bud get, dan zal zeker de eerste jaren enige financiële armslag in de vorm van reserves beschikbaar moeten zijn. Het gemeentebestuur wil de begro ting niet ten koste van alles sluitend maken. .Hoezeer wij overtuigd zijn van de noodzaak de uitgaven kritisch te bezien, toch zouden wij daarbU niet zo ver willen gaan, dat bet verzor- gingspel wezenlij! wendt aangetast. Volgens B. en W. lijdt het geen twij fel, dat Schiedam behoort tot de gemeenten, die straks in verband met de slechte, axtra-kesten Tergende bo demgesteldheid in nn.nTn«wvtn^ komen voor een-extra-uitkering uit het ge meentefonds. Maar men weet niet of men in 1969 al vaa deze „verfijninig" zal kunnen profiteren." (Van een onzer verslaggevers) De wethouder van financien kampt nog steeds met de vergaande beper king van de leningsbevoegdheid. Sinds 4 december 1985 leven de ge meenten «mder het regime van de 'centrale financiering', wat Inhoudt, dat zij ritaUütend gekiei op lange termijn mogen lenen bij de N.V. Bami voor Nederlandse Gemeenten, die daartoe niet orergi t dan op ««wijzing van de minister Van •RirynArtloTt/W» Voor ieder, kapltr luitgave van meer dan 25.000 moet dan een ver zoen tot het verkrijgen van een vaste geldlening door tussenkomst van Ge deputeerde Staten worden ingediend bij de minister van Binnenlandse Zaken. Zolang het verzoek niet is Ingewilligd, komt het raadsbesluit tot het doen m een uitgave - liet voor goedkeuring in anmer.ting. Deze maatregel leidt volgen» het college tot em wezenlijke beperking; van de gemeentelij]!» investeringen. Enig Kielt u biedt onder deze om standigheden de opbrengst van grond verkopen, waaronder begrepen de uitgifte van grond ten behoeve van de woniugwetbouw, waarvoor het rijk leningen verstrekt. Men dankt het aan deze middelen, dat althans de raadsbesluiten, genomen tot en met de »aart(vergadering 1968 voor goedkeuring to aanmerking kwamen. Slechts één besluit wacht nog op goedkeuring: de bouw van de aula op de algemene: begraaf plaats. Ook de andere, na de maart- vergadering gevoteerde bedragen, wachten nog op beschikbaarstelling van een Jening. Met de grondverwerving hebben zich nog geen moeilijkheden voor gedaan. De gronden in Woudhoek en Spalaad kunnen in eigendom wor de» verworven; voor de financie ring van aankopen In de binnenstad wordt geput uit de rijksbijdrage in de kosten var ie stadssanering. Het reeds enige tijd uitblijven van leningen ter financiering van nieu we werken zelfs van zeer beperkte omvang kan ernstige gevolgen heb ben voor het normaal functioneren van de gemeentelijke diensten. B. en W. denken in dit verband aan het kopen van materieel voor de reini gingsdienst. .Het behoeft geen be toog, dat wij met klem blijven aan dringen op het verstrekken van mid delen voor de meest urgente voor zieningen 99 Het meest noordelijk gedeelte van de Poldervaart, gelegen tussen de gemeentegrens met Rotterdam en de spoorlijn Schiedam-Delft, ligt In het ontwerp-bestemmingsplan .In dustrieterrein- 's-Graveland, dat in middels ter Inzage is gelegd. Dit ge deelte van het plan Is in hoofdzaak aangewezen voor handels- en indu striedoeleinden. Een klein gedeelte van de vaart valt in een groen strook. Het eerste stuk van de vaart (in zuidwestelijke richting) valt in de bestemmingsplannen Kethel-Oost en Kethel-Spaland, die in voorbereiding zijn. Dit stuk strekt zich uit tot het Dulvenpad. Enkele stukjes vallen in groenstroken. Het overgrote deel zal gaan behoren tot de terreinen, welke worden bestemd voor woning bouw. Het volgende gedeelte is opgeno men in het bestemmingsplan Kethel- Zuid. De vaart ligt hier nagenoeg geheel in een gebied, dat is bestemd voor passieve recreatie. Het reste rende deel valt onder de bestem ming verkeersdoeleinden (parkeer plaatsen). Hierop volgt het gedeelte van de Poldervaart tussen de toe komstige Pr, Beatrixlaan en de brug in de spoorlijn Schiedam-Vlaar dingen. Dit is opgenomen in het plan .Hijdorp", en valt in hoofdzaak onder het gebied met de bestem ming verkeersdoeleinden. Kleine de len aan de zuidkant vallen onder de bestemming actieve recreatie, resp. spoorwegdoeleinden. Het dan nog overblijvende gedeel te loopt tot de „Vijfsluizen". Hoewel de bestemming nog niet zeker is, moet vrijwel met stelligheid worden aangenomen, dat hier van de Pol dervaart evenmin iets kan worden gehandhaafd, op grond van tech (Van «en onzer verslaggevers) B. en W. spreken de verwachting uit, dat de urgentieverklaring voor één van de zalen onmiddellijk zal af komen als de gemeente de financie ring rond heeft. Ook voor de bouw van de volgende zalen van de serie lijkt het klimaat in Den Haag niet ongunstig. De zalen van het SET-systeem zijn 12 meter breed en 21 meter lang. Er zijn een flinke töéstellenberging, twee kleedruimten en een wasruimte. B. en W. wil de eerste zaal van de serie bouwen aan de Thorbeckestrsat en behoeve van de openbare en bij zondere scholen in die omgeving. De kosten zijn geraamd op ƒ313.475. Grondonderzoek, rijwielberging, aan sluitkosten en ornamentele versie ring vragen daarnaast nog ens ƒ25.000. Bovendien moet een bedrag van ƒ32.000 worden uitgetrokken voor de aanschaffing van turotoe- steilen en dergelijke. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen heeft vrijdag bezoek gehad van een gezelschap uit feet Italiaanse Trento, dat een studie maakt van de bouw van winkelcen tra in Nederland en de rol, die fee overheid daarbij speelt. De groep be stond uit gemeentebestuurdersleden van de Kamer van Koophandel en vertegenwoordigers van het zaken leven. Uiteraard bracht men een bezoek aan het Liesveld en omgeving, In het stadhuis kregen de Italianen een uiteenzetting over de historie van Vlaardingen en over de huidige ste- debouwkundige ontwikkeling vaa res pectievelijk voorllchtingsambtet# a ar J. C. Spruijt en van de heer M. Bot van de afdeling Stadsontwikkeling. uurverlio! in eidt tot verbeteringen Bij 27 panden, die binnenkort moeten worden gesloopt Is d< huur niet verhoogd, maar w.rden wel pro visorische verbeteringen aange bracht. In vier gevallen werd tie be woners de huur opgezegd: de huizen zullen na ontruiming worden dicht gemetseld. Negenentwintig bewoner» van ge meentehuizen kregen bericht, dat hun huur wel zal worden verhoogd, maar dat de verlangde verbeteringen zullen worden aangebracht. Onder de verhoging vallen drie complexen naoorlogse woningwet woningen. De klachten daar betref fen voornamelijk dak- en gootlek- kages en ander buitenonderhoud. Voor zover de klachten redelijk lij ken willen B. en W. ervoor zorgen, dat naast het periodieke buitenschil derwerk ook verschillende herstel werkzaamheden zullen worden ver richt. Dat geldt dan voor de Klijn- woningen in de Babberspolder en voor de Simplexwoningen in de In dische buurt. Voor de verkeersrichting oost-west betekent het een enorme verlichting. Met het oog op de verkeersontwik- keling zal binnenkort de reconstruc tie van het gedeelte Vlaardingerdijk- Burg, van Haaxenlaan ter hand worden genomen. Te zijner tijd krijgt Schiedam de beschikking over de gegevens, die in opdracht van 't Openbaar lichaam Rijnmond en de gemeente Rotter dam zijn verzameld bij een ver- keersonderzoek. In samenwerking met de verkeerscommissie gaat men onderzoeken in hoeverre de resulta ten van dit onderzoek mede bepa lend dienen te zijn voor het ver keersbeleid in Schiedam. Vele wijken hebben onvoldoende parkeerruimte. Er zal worden nage gaan of meer parkeergelegenheid kan worden geschapen. Naast de be hoefte aan meer parkeerruimte doet zich de omstandigheid voor, dat de doorstromingsmogelijkheid voor het verkeer en de bereikbaarheid vaii de panden steeds meer in het ge drang komen. Ook aan dit probleem wil het gemeentebestuur, getuige zijn woorden in de geleidebrief bij de begroting 1969, de nodige aan dacht schenken. Men streeft er naar om met behoud van de door stromingsmogelijkheid en bereikbaar heid te komen tot een parkeercapa- citeit van één plaats per woning. Het onderzoek in de wijk Nieuwland is reeds beëindigd. Het plan voor die wijk wordt thans uitgewerkt. In middels is men begonnen met het onderzoek in het oosten van de stad. 27 september merik. dollar 3,634 3,631 Engels pond 8,684 8,69 Canada dollar3.38H— 3.39A Franse frank 73,06 —73,13 De Vlaardingse wethouder van Volkshuisvesting, de heer E. P. van der Veen, zal maandagmorgen om elf uur de eerste paal slaan voor een nieuw bouwproject van de woning bouwvereniging Samenwerking aan de Dillenburgsingel in Holy. Het gaat om een complex Elementum- woningen van hetzelfde type als de gemeente op het ogenblik in andere delen van Holy bouwt. De huizen van Samenwerking zullen wat luxu euzer worden uitgevoerd. Het project wordt in de premiesector gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) De Schledamse Buitensluis, zwak ke schakel in de Zuidhollandse wa terkering bal, als zit het financiële ty mee. in 1972 door een modem kunstwerk zijn vervangen. Voor de vernieuwing hoopt Rijkswaterstaat, de plannen in 1969 gereed te heb- ben. Voor het gedeelte Maasdijk- Nieuw Mathenesserstraat zijn be sprekingen gaande. Gezocht wordt naar voor belanghebbenden mede aanvaardbare oplossingen. Voor de voltooiing van dit gedeelte denkt men san 1970. Voor het gedeelte van de waterkering, tussen de Rijn straat en de Buitensiuis, is het tracé in samenwerking met de wa terstaatsorganen vastgesteld. De technische uitwerking voor dit dijk- gedeelte is in volle gang; men streeft er naar dit gedeelte ln 1971 te vol tooien. nische overwegingen, die tot de op heffing van de vaart hebben ge leid. Practisch niets van de vaart zal overblijven. Het gemeentebestuur noemt dit een onvermijdelijke zaak, die overigens in overeenstemming is met het raadsbesluit om aan de op heffing van het water medewerking te verlenen. omdat MIELEover veie Ja ren nbg PERFECT werkt 1-Tweevoo de vel» redenen waarom onze technisch» staf U MIELE adviseert. Een gede gen research heeft om bewezen dat de MiELE 412 iedere vergelij king, óók met veel duurdere ma chines, glansrijk doorstaat.. :;:3«chaf voor idren U doet een um „ront aarvoorstaonwIS |1P ^afmetingen 85 x 61 x 58 cm MIELE... er is geen betere TIJDELIJK HOGE INRUILPRÉMIE SCHIEDAMSEWEG 41 VAN HOGENDORPLAAN S3 KORTE HOOGSTRAAT 15 VLAARDINGEN Kapsalon Héléne, de salon voor de BETERE PERMANENT. Stroomloos voor ieder haar ge schut: (7,50. Hei éne tiéde pet- manent.de meest ideale natuur lijke permanent 1 10.-. Gratia halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hèlène, Hembrandtlaac 22. Schiedam, sel. 267170. tl.— re- ductle op deze advertentie. Het rortrouwde adres voor re paratie san radSe, televisie, stofzuiger» en alle andere elek- tnsche apparaten. RADIO VLAARDINGEN, Van Hogea- dorplsan 47. belt 345528 ea wij komen ïevr: VERSTELNAAISTERS tegen zeer aantrekkelijk loon. Wasserij Noordhoek, Warande 30. Schiedam MEISJES 5 gels. persen en inpcJtaftlellnc. Wasserij me© Nth-rum, Stad- h oude ra laan 1 —9. Schiedam Gevraagd: MEISJES voor man- geL: en persen. Hoog loon. Wassen; Noordhoek, Waranda 30. Schiedam. Boogaard verzorgt niet alteen hei extra lichtje in Uw keuken of het intieme éénpersoons leeslampje in Uw slaapka mer (natuurlijk, ook ebt doen wij graag en niet eens duur), maar Boogaard zorgt bovenal ook voor licht-en kracht installaties In allerlei grote projekfen. Elektriciteit voor iedere bestemming, voor elk b ronder doel: in torenflats, bejaardentehuizen, scholen, winkels, woningen. En ook voor centraal-anten- ne-sy$lemen, meet- en regeltechniek, enz.Wieaan elektriciteit denkt - waar en waarvoor dan ook - belt het bedrijf dat er verstand van heeft.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1