Dagrecreatie- terrein als nieuwe long in Hands iad HOLS DONATIN i i RET „Bijzonder slechte personeelspolitiek" Ivredestein Havoiis steeds maar groter maken is „merkwaardige" zaak En dat is dan dun, héél dun m Slachthuis I 1 Beperk vervoer gevaarlijke stoffen" Spreeuwen- praat =*l_® Commentaar Kostelijk goed Vrij toegankelijk 300 milj. gulden NBV-bestuurder P. van Keulen over ontslag Graantactory: Draagtijd Hazepoot Dol op trams MAANDAG 7 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK ^503-^ DE HOOGE RIJKSPLANOLOGISCHE DIENST: Toekomstperspectief van Midden-Delfland - -.r.fc-icsui SL^U-W (Van een onzer verslaggevers) De Stichting ..Onderzoek Midden-Delfland" is gereed ge komen met een rapport in hoofdlijnen betreffende een ont wikkel) ngs-basisplan voor de open ruimte van Midden-Delf land. Een reeks van in het rapport voorgestelde maatregelen en voorzieningen beoogt het behoud en de herschepping van Mid- aen-Delfland tot een 'element van formaat voor de dagrecrea tie'. motorboot varen speed boot varen waterskleën zeilen motorbootvaren roeien kanovaren roeien punteren •waterfietsen zwemmen verpozen aan de waterkant verpozen aan de waterkant vissen Jachthavens, verhuurinriehtingen, hellin gen, botenloodsen, aanlegsteigers en ande re oevervoorzieningen, horecabedrijven. Zwemgelegenheden, strand jes, viskwekerijen, steigers en andere oevervoorzienin gen. rondtoeren met de auto fietsen en bromfietsen wandelen fietsen picknicken paardrijden bezoek attractiepunten sport en spel Autowegen, parkeerplaatsen, fiets- en wan delpaden, picknickplaatsen, trapveldjes, speel- en ligweide, speelparken, kinder boerderijen, hertenkampen, wildwerden, conferentie- en expositieruimten, evene mentsterreinen en horecabedrijven. fADVERTENTIE) Alle HOLS-proöukten zijn verkrijgbaar bij Groene Hilledijk 272 - Telefoon 19.06.57 Sciiere 23 (Zuidwijk) - Telefoon 27.36.60 ROTTERDAM l"}e Rotterdamse wethouder voor de Openbare Nutsbedrijven. H. W. Jettinghoff, heeft in zijn nieuwe beleidsnota geen cent nieuws over het openbaar ver' voer kunnen vertellen. Hij con stateert opnieuw, dat we er met de kwaliteit en de efficency nog lang niet zijn en somt maar weer de plannen en goede voor nemens op, die we zo langzamer hand wel kennen. Tussen de bedrijven door leest men dan nog wel, dat het tekort van het openbaar vervoer in 1969 (inclusief ƒ16,9 miljoen voor de kapitaallasten en het onderhoud van de bouwkundige werken van de metro) is geraamd op ƒ60,9 miljoen. Het is de wethouder niet eens kwalijk te nemen, dat hij niet met nieuws komt. De plannen, plannetjes, gedachten, ideeën en goede voornemens die er zijn vor men namelijk zo'n geweldig stuw meer, dat het alleen maar goed is te zeggen: Laat dat nu eerst maar eens leeglopen. Nieuwe plannen (waaronder hopelijk ook een generaal vervoersplan) ko men in de komende jaren dan wel weer. Wat het laten leeglopen van dat stuwmeer betreft: het is vijf voor twaalf. De wethouder zelf zal beter dan wie ook beseffen, dat de schrikbarende groei van het tekort niet eeuwig kan door gaan, de Rotterdammers (inmid dels weer geconfronteerd met een verhoging van de abonnements prijzen) kunnen hem vertellen, dat het deelnemen aan het open baar vervoer in vele opzichten geen. genoegen is. De raad moet spijkers met kop pen slaan. Wethouder Jetting hoff moet zorgen, dat ze in Den Haag de klappen horen. I/oor wethouder J. Worst (Eeo- mische Aangelegenheden) is er werk aan de winkel. Hij kan een eind gaan maken aan het al jaren bestaande, zo langzamer hand onzalige slachthuis- en vee marktprobleem. De Commissie Slachthuis en Veemarkt Rotterdam heeft hem goed materiaal in handen gege ven: de conclusie, dat abbattoir en markt snel uit de binnenstad moeten verdwijnen en dat er moet worden gestreefd naar een nieuwe, centraal gelegen accom modatie voor meer dan één ge meente. In de kringen van de regering en bij nuchter en zakelijk den kende deskundigen uit 't wereld je van vee en viees is centralisa tie ook troef. Wethouder Worst kan dus met het standpunt van de commissie de markt op! Dit betekent, aldus de rapporteurs, een zeer ingrijpend reconstructiepro ces van het bestaande en vaak ontoe reikende wegenpatroon, van de wa terhuishouding. van de bedrijven en van het bestaande bodemprofiel om de aanplant van een gevarieerd as sortiment bómen en'stnttken mogelijk te maken. Midden-Delfland is één van de acht groene gebieden die in de rand stad Holland zijn geprojecteerd. Het ligt tussen de steeds verder opdrin gende bebouwing van Rotterdam. Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Den Haag en Delft. „Wij zuilen," aldus de rapporteurs, .ervoor moeten waken dat deze open ruimte van Midden-Delfland aan de opmars van de steden eromheen niet ten offer zal vallen en dat wij ons eens met schrik zullen realiseren dat het te laat is; dat er iets onherstel baars is gehem d. De open ruimte van Midden-Delfland is een kostelijk goed otn de zuidelijke Randstad leefbaar te houden." In die richting gebeurt al 't- nodige door het opsetellen va nstreekplannen die beperkingen opleggen aan de uitbreiding van de stedelijke bebou wing en van de tuinbouwgebieden. Voor Midden-Delfland-Oost, het meest bedreigde gebied, is nu een indelings- en zoneringsplan opgesteld dat als uitgangspunt kan dienen voor verdere streek- en bestemmingsplan nen. Het hoofdaccent van de bestem mingen ligt hier op de recreatie. Mid den-Delfland-West zal in hoofdzaak een agrarische bestemming krijgen. De uitvoering van het complete ontwikkelingsplan voor Midden-Delf land zal verscheidene decennia duren. De recreatie-ruimte in het gebied zal ongeveer 1300 ha beslaan. Het is bestemd voor dagrecreatie, vrij toe gankelijk voor iedereen. Hotels en tweede woningen zouden er liefst niet moeten komen: mogelijk wel enkele conferentie-oorden en jeugdherber gen. Er zuilen goede aansluitingen moeten komen op het primaire we gennet. De ~*fractiepunten voor (luidruchtig) en massaal vermaak zullen worden ontworpen direct bü de toegangswegen naar de steden. Ei komen voldoende speelweiden en lig- weiden al dan niet in combinatie met onderling verbonden waterpartijen, die aansluiten op de grote Boezem wateren zoals de Maaslandse vlieten. Door de aanleg van eilandjes en schiereilandjes in deze wateren zal worden getracht een maximum aan oeverlengte te krijgen. Het agrarisch gebied (West) zal visueel worden ver groot door verspreide boomgroepen, met name bij boerderijen. Voor de totale inrichting van Mid den-Delfland-Oost en -West zal een bedrag van rond 30 miljoen gulden nodig zijn. Verwacht wordt, dat de nodige grondverwerving volledig door het rijk zal worden gefinancierd. Het aantal agrarische bedrijven zal vol gens het rapport drastisch moeten worden verminderd. De gedachten gaan uit naar de vorming van twee- mansbedrüven van circa 45 ha met circa 70 melkkoeien. Voor Midden- Deifland-West móet iióg één voorstel worden gedaan omtrent de herinde ling en de concentratie van de pol ders. (Van een onzer verslaggevers) Het ontslag, dat donderdag plotseling aan 32 zogenaamde 'naschrijvers' van de N.V. Centrale Graanfactory is gegeven, is naar het oordeel van NBV-bestuurder P. van Keulen opnieuw een bewijs van bijzonder slechte personeelspolitiek. ADVERTENTIE Voor een goed deel zijn deze men sen twee a drie jaar geleden aange worven. By het graanlossen noteren zij als een soort tweede controleur, wat er uit de graanboten komt. Een beslissing van de raad van commis sarissen van de Graanfactory maakt nu donderdag eensklaps een einde aan die werkzaamheden. Pas woensdag, de dag'voor het ont slag. heeft de organisatievertegen woordiger met de directie van de Graanfactory kunnen spreken en zijn ongencegen over deze gang van za ken te kennen gegeven. In dat gesprek heeft de NBV-maa twee dingen centraal gesteld: Graan factory en Scheepvaart Vereniging Zuid, waarvan Graanfactory' lid is, dienen al het mogelijke te doen de ontslagenen elders een gelijkwaar dige werkkring te bezorgen: er dient een afvloeiingsregeling tot stand te komen, die zo goed mogelijk rekening houdt met de betrokken mensen en waarin dan ook een zekere erkenning ligt voor verkeerd personeelsbeleid. Het ziet er naar uit, dat voor de meeste ontslagenen een andere werk kring is te vinden, o.a. bij de Pelmo len te Vlaardingen. In de afvloeiingsregeling is opge nomen, dat gedurende de wettelijke opzeggingstermijn geen werk meer behoeft te worden geleverd. Voor elk dienstjaar zal een week loon direct worden uitbetaald en daarna ontvangen de ontslagenen een week loon per dienstjaar, met een minimum van zes weken. Komen ze daarna in de WW, dan zal de WW-uitkering met 20 percent worden aangevuld. Deze afvloeiingsregeling zal ook gelden, als de ontslagenen tegen het ontslag protesteren by- het Geweste lijk Arbeidsbureau, hetgeen de NBV hen heeft aangeraden I SU Voor 't kantoor van de Graan factory aan het Kon. Emma- plein protesteerden de ontsla gen naschrijvers tegen "het ontslag. C (Van een onzer verslaggevers) De Rijksplanologische Dienst noemt het „een nerkwaardige situatie" dat- de Nederlandse havens zich willen aanpassen aan de nieuwe, zeer grote schepen. „Het verruimen van hun ■toegankelijkheid gaat gepaard met grote kosten en talrijke, veelal scha delijke neveneffecten," zo merkt hij op in zijn jongste jaarverslag. De dienst vindt, dat de ontwikke ling paradoxaal kan worden genoemd. Men heeft b(j het ontwerpen van de zeer grote schepen vooral gedacht aan enkele trajecten tussen havens, die aan z«er diep vaarwater liggen. Oceaanhavens dus en de bedoeling was dat de lading daar zou worden overgeslagen in kleinere schepen. De afmetingen van de Nederlandse havens zijn voor een goed deel be paald door natuurlijke factoren, zo zegt de beschouwing voorts. Het zijn die afmetingen, die voorlopig maat gevend zijn voor de mogelijkheden voor de gebieden langs de Eems, het Noordzeekanaal, de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Rotterdam zal binnenkort bereik baar zijn voor reuzen van 225.000 ton dw„ maar intussen wordt er in de scheepvaart al gesproken over sche pen van 500.000 ton. Het is de vraag of de voordelen van een aanpassing aan dié maat nog wel tegen de na delen opwegen. Elders wordt in het verslag nog opgemerkt dat de krachtige ontwik keling van het Rotterdamse havenge bied leidt tot een nypend ruimtege brek. Men moet echter beseffen dat een onbeperkte groei van een derge lijk industriecomplex een onhoudbare aantasting van het leefniveau tot gé- volg heeft, aldus de Rijksplanologi sche Dienst. (Van een onzer verslaggevers) Zyn de grootscheepse transporten van gevaarlijke stoffen werkelijk al tijd onvermijdelijk? zo vraagt de directeur van de Rijksplanologische Dienst, ir. Th. Quené, zich af in zijn jongste jaarverslag. Vele industriële produktieprocessen worden in een zeer gevaarlijke fase onderbroken. Men vervoert dan het instabiele, brandgevaarlijke of giftige halfprodukt over grote afstand naar de plaats, waar de volgende produk- tiefase zal beginnen. Het lijkt mogelijk die gevaarlijke transporten drastisch te' beperken door een doeltreffender opstelling van de produktie-eenheden. Er staat een aantal beleidsmaatre gelen op stapel, die gericht zijn op een grotere veiligheid, zo vermêldt 't jaarverslag. Het beveelt aan de afstand tussen chemische industrieën en aangren zende woonwijken aan de ruime kant te nemen. Een bijzonder waagstuk vormen de industriële, vooral chemische afval stoffen. Ze kunnen vaak niet met het afvalwater wo-rden geloosd, maar zijn alleen onschadelijk te maken door verbranding. Het provinciaal bestuur van Zuld- Holland wil daarom overgaan tot de oprichting van ten minste vyf grote, centrale plaatsen voor 't verbranden van gemeentelijk huisvuil en indus trieel afval. Het is gebeurd in een van de Rotterdamse postkantoren. Een lezeres moet daar geld ontvan gen en- ook iets betalen. Thuis gekomen telt ze haar geld na. Hééé, dertig gulden te veel. Hoe kan dat? Waar komt het van daan? Conclusie: Op het post kantoor heeft de man achter het loket zich vergist. Mevrouw gaat de volgende dag terug naar het postkantoor. Nu zit er een juffrouw achter het loket. „Had u een kasverschii?" „Nee mevrouw, alles klopte." „Mag ik dan de meneer die hier gisteren zat?" „Meneer zit te eten." „Dan zou ik meneer toch graag willen spreken. Het is z'n eigen be lang." Meneer komt. „Had u een kasverschii, meneer?" „Ja, mevrouw." „En hoe groot was dat vesrehil?" .Dertig gulden, mevrouw." „Hier heelt u dertig gulden.' „En toen, Pleter, heeft de man iets gemompeld en zich omgedraaid om met die juffrouw, wat te gaan praten. Geen woord van dank. Die mevrouw vroeg of ik het jou wilde vertelien. Ze dacht er natuurlijk niet aan om het geld te houden, maar ik verzeker je dat ze die drie tientjes best had kunnen gebrui ken. Ze is diep teleurgesteld door de houding van die meneer. Niet zo prettig. Dun, héél dun." komt." Op mijn beurt vraag ik het de lezers. Natuurliefhebber heeft een vo lière van twintig vierkante meter. Zij is drie en een halve meter hoog. Daarin vliegen twintig duiven, tien parkieten en tien andere vogels: „Een bron van genot". De Rhconse lezer betreurt het dat er zoveel stadsduiven worden verwijderd. Ik niet. Er waren er veel te veel. In mijn buurt kan ik het goed merken, dat de duiven- vangers aan het werk zijn geweest. Een paar maanden geleden zat de nok van h°t dak aan de overkant, overvol. Zondag heb ik er twee dui ven gezien. Vraag van een „natuurliefheb ber uit Rhoon": ,Dat stuk over Schoonhoven aas énig. Ik ben zelf oud-Schoonhovenaar. anders ge zegd: 'n hazepoot. En vertel mij nu eens waar dat hazepoot vandaan Vraag: „Wat is de draagtijd in maanden van een vest van een hoofleider van het internaat voor de zeevaart in Rotterdam" Ben ik gek geworden? Nee, want het staat precies in een door B. en W. van Rotterdam verstrekte aan vulling op het Dienst- en Werkkle- dingbesluit 1951. De hoofleider moet zijn vest dertig maanden dragen. Andere draagtijden: korte jas dertig maanden, pantalon vijftien, pet ook vijftien en het witte pet kapje vijf maanden. Met de regen jas meet de man het vier jaar doen. Daar staat een sterretje bij: met uitknoopbare voering. Aldus Burgemeester en Wethou ders voornoemd, de Secretaris J. C. Knap, de burgemeester W. Tho massen. De heer Z. (Rotterdam-Zuid) is net als ik dol op trams. En hoe ouder hoe liever. Graag aandacht voor zijn verzoek: „Door een zenuwstoring ben ik nu al geruime tijd bedlegerig. En wat kan de tyd dan lang duren! Veel plezier beleef ik aan het verzame len van foto's van trams. Ik heb al heel wat plaatjes uit de krant. Verder bezit ik drie series ansicht kaarten van RET-bussen. maar de series 1, 2 en 3 van de trams heb ik nog niet kunnen bemachtigen. Kun jij die voor me opsporen? En ik zou zo graag mijn album willen verrijken met nog meer platen van trams, bussen en lokale treinen. Is er een boek over de geschiedenis van de Rotterdamse tram? Waar kan ik het kopen?" Om met het laatste te beginnen: bij de boekhandel van de N.V. De Arbeiderspers in ons gebouw aan de Slaak. Prachtwerk! „Trammend naar de metro". Maar het is niet goedkoop, omstreeks 25,—. Wat die ansichten betreft: Ik hoop op- de medewerk. ig van de heer P. J. van Zonneveld 'an het RET-koor. D;t koor heeft dt series uitgegeven. Misschien zijn er nog wat voorra dig. De he«er Z. kan vandaag zijn knipselverzameling uitbreiden. Hier een foto van de oude paardenom- nibus van de RTM, die in het stadsvervoer voorloper was van de RETM en later de RET. Dit leuke ding wordt bewaard in de remise 'Cleiweg. PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3