PAND HENKES' DISTILLEERDERIJ hoogtevrees van te krijgen onge meisjes gillen voor Bee Gee 's Randstad moet ven Blij dorp Kolendamp slachtoffer Tussenbroek gehuldigd I Geen annemers Barend Foks voor J. U, Schiithuis M/AND AG 7 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 ES V-il— Van onze verslaggever ELIBERT JANSSEN „Kijk", zegt Arie Fabrie. „hier was de tapperij; die wordt straks Br and weemuseum". We lopen door de grote, holle ruim ten van het grotendeels uit 1824 daterende pand van Henkes' Distilleerderij aan de Voorhaven in Delfshaven. Henkes is ver huisd naar H. I. Ambacht en het fabriekspand is voor rond acht ton verkocht aan de gemeente. Beeldende kunstenaars en antieke spullen zullen de plaats innemen van jeneverstokers en distilleerketels. De goed geconserveerde voorgevel van het oude Henkespand aan de Voorhaven in Delfshaven. Arie Fabrie, voor één van de Henkes-distill eerketels. Ze blijven als decoratief element ge handhaafd na de verbouwing van de voorma lige stokerij tot kunst-expositiezaal. Aan bet Breeplein in Rotterdam staat dit bord. Indrukwekkend voor vrachtwagenchau- feurs. Niet alleen om de Vele Hoofdletters die de Hoge Ladingen aangeven, maar ook om het getal. Er staat 390 meter; en daar helpt geen moedertje-lief aan. V. Aanlal bezoekers 21.023 De 21e Internationale Con sumentenbeurs Femina draait weer op volle toeren. Honder den mannen en vrouwen in en om Rotterdam trekken voor een dagje- of avondje- uit naar de Ahoy'-hal. Van slokjeshuis tot cultureel centrum Arie Fabrie (64' is de laatste der Henkes-Mohikanen. Achtergebleven om een oogje in het zeil te houden in het verlaten fabriekspand, de tele foon aan te nemen en toegang te verschaffen aan personen die iets of vee! te maken hebben met de nieuwe bestemming van het oude gebouw. Arie Fabrie kent het als zijn zak. Wat wil je, als je er als kleuter van drie turven hoog door je vader reeds vertrouwd mee werd gemaakt! Een vader, die zelf toen reeds tientallen jaren bü Henkes was en ooms en ne ven, in totaal dertien, die allen daar de allerlaat'.te jaren meegemaakt, dat het daar nog echt was. Ik bedoel, dat je er nog met dobbelstenen om moest gooien wie een karweitje bij het zak kendrager! kreeg." Arie Fabrie blijkt niet veel op te hebben mte de restauraties en cul turele bestemmingen van een en an der in zijn „geboortestad" Delfshaven. „Het is me allemaal net iets te kunst matig," zegt-hij. We lopen samen verder door het oude gebouw aan de Voorhaven, waar aan de Voorhaven In de jeneverstook elke stap voor hem welhaast een her hun brood verdienden. Innering is aan mensen en dingen van vroeger jaren. Arie Fabrie is nu het oudste per soneelslid. 45 jaar in dienst bij Hen- T")pf"r» VU t kes waarvan 27 jaar als meester- 1/Cl.UIallCl knecht. Vlak bij de „de Henkes" in de we staan samen voor de distill eer - Wijdesteeg werd hij geboren. ketels 8 en n en de daarbij horende „Voor mij is dat oude Delfshaven koelkuipen. Ze vormen de achterwand van het begin van deze eeuw onver- van een grote ruimte met 'n prachtig geteüjk." zegt hij op onze wandeling plafond van meer dan een eeuw oude door de voormalige jeneverfabriek eikenhouten balken. „Hier komt," zegt waar hij zoveel voetstappen heeft lig- Arie, ..de expositiezaal voor schilders gen. en beeldhouwers." Meneer Henkes heeft die twee ketels laten zitten; Hij herinnert zich neg levendig de vond hij wel decoratief. Nou ja. ze altyd weer boeiende aankomst en het zijn natuurlijk wel even vakkundig vertrek van de grote drie- en vier- oobruikbaar gemaakt want je weet mastbarken. de Aidabi I, 2 en 3 van Henkes. Die kwamen toendertijd tot vlak voor de deur om jenever te la den voor de export naar verre lan den. .Ze verpakten de liassen toen in zo genaamde „kelders," houten gevallen. deur open naar een; binnenplaats en We' dwalen verder door de beneden ruimten waarvan een belangrijk deel de werkruimte zal worden van beeld houwers. Ergens doet Arie Fabrie 'n deur open nara een binnenplaats en zegt; „Vroeger moest je hier donders Voor de opvulling tussen de flessen oppassen want hier achter was toen gebruikten we lege boekweitdoppen. alles nog diep gelegen weiland, tot Daar hadden ze bij Henkes de zolder aan Schiedam toe; dat herinner ik voor in gebruik, de dopzoider noem- me nog best. En waar nu de Willem den we die." Buytewechstraat is waren toen de weiden voor onze 22 paarden en de Hoe vindt u oud-Delfshaven van stallen met stlbaas Jan Meders. Dat nu en wat denkt u var. al die plan- was een type hoor! Die dronk de je- nen voor restauratie, vragen we Arie. never als water, zo'n 40 a 50 glaasjes Hij haalt even zijn schouders op en per dag alsof het niks was. Die Jan zegt dan; „Toen ik nog een tiener is doodgewoon gestorven toen-ie van was. zoals ze nou zeggen, verdiende de dokter te horen kreeg, dat-ie geen ik er als Henk es-maatje nog wel eens jenever meer mocht drinken, tussendoor een centje bü in het Zak kendragershuisje. Ja. ik heb nog net 99 Nee, bij mij thuis was het geen ge woonte om „in te nemen." Mijn va der niet en ik ook niet. Let wel, we waren en zijn geen geheelonthouders hoor: 'n glaasje op zijn tijd, maar dan buiten het werk, hoort er bij. En daar kwam bij, dat we idealen hadden." We zij-n inmiddels 'n steile, eike houten trap opgeklommen naar de eerste etage. Daar doet het de trouwe Henkes-man kennelijk goed te wij zen op het met een genereus gebaar achterlaten door zijn „meneer Hen kes" van de complet'- en luxe stoffe ring van de directieburelen; van een volledige, moderne keuken met warm- watergeysér, van een Henkes-ont- vangsthoek, die één-twee-drie tot 'n gezellig kunstenaarssoosje getransfor meerd kan worden. Verder een dak terras, dat nu een beetje verwaarloosd aandoet, maar waar straks on2e schilders en beeldhouwers va» beider lei kunne op warme en zonnige da gen wel druk gebruik van zullen ma ken. Van de aan de gemeente verkochte opstallen aan de Voorhaven maakt ook een woonhuis-annex deel uit. Het staat nu leeg, maar volgens Fabrie zal het wel een bestemming Inrijgen als conciërgewoning. Architect Herman Bakker heeft in de loop der jaren tal van verbouwin gen van het pand aan de Voorhaven voor Henkes ontworpen. Hij is nu ook de man, die het ontwerp maakt voor de verbouwing van het complex tot home-werkplaats voor enkele tiental- len Rotterdamse kunstenaars van wie velen reeds jaren snakken naar een behuizing, waarvan zij nu eens niet het angstige gevoel hebben, dat ze er op de schopstoel zitten. (Van een onzer verslaggevers) Koolmonoxydevergiftiging heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de 80-jarige W. Domgelmans uit de Dremmelaarstraat in Rotterdam het leven gekost. Hij werd zaterdag dood op bed ge vonden. De politie constateerde dat de schoorsteen zeer slecht trok. (Van eet) onzer verslaggevers) Zeer druk bezocht was de receptie die de heer J. van Tussenbroek, as sistent in algemene dienst bij het recreatiecentrum Kruininger Gors te Oostvoome, zaterdag in de recreatie zaal heeft gehouden, omdat hij veer tig jaar in overheidsdienst was. De heer Van Tussenbroek, die op het gors vooral de culturele zaken behartigt, is omi. toegesproken door de heer A. Bolwidt, burgemeester van Oostvoome eri secretaris van de raad van bestuur, de heer I. va» Hennik, directeur va» het recreatiecentrum, en de heer T. L. Bax, voorzitter van de federatie va» kampeerverenigin gen. De kampeerders boden de ju bilaris een televisietoestel aan. Heel veel bloemen, aanrige geschenken: de heer Van Tussenbroek was er zeer dankbaar voor. De Bee Gee's, de Engels-Australi sche popgroep die al twee jaar lang de ene hit na de andere scoort, trad gisteravond voer het eerst in ons land op. In de Haagse Houtrusthal- len waren 5000 merendeels zeer jonge meisjes bijeengestroomd om hun fris gewassen idolen in gillende aanbid ding te aanschouwen. De drie broertjes Gibb (Bee Gee's betekent brothers Gibb), die alles zelf schrijven, bouwen hun succes op zeer simpele, gemakkelijk in het ge heugen hakende melodietjes, door hun huisarrangeur Bill Shepherd in een bed van violen gelegd. En dat trekt vooral de 13- tot 16-jarigen aan. In zoverre lijden de Bee Gee's uit stekend de leemte op te vullen, die de Beatles achterlieten toen dezen zich muzikaal naar een ouder publiek ontwikkelden. Daarom was er gister avond in Den Haag eindelijk weer eens het onvervalste meisjesgegü te horen en werden bloemen op het toneel geworpen. De Bee Gee's ondertussen maakten vooral vocaal hun platen helemaal waar. Het warmevibrato van Barry Gibb in „Words" bü voorbeeld, de lyrische talenten van Robin Gibb in „Teil me now" en de prachtige sa menklank van de drie stemmen als Maurice ook meedoet. Het begeleidende strijkorkest, Ne derlandse muzikanten o.l.v. Bill Shep herd, kwamen nauwelijks boven het elektronische geweid van de gitaren uit. Vanavond neemt de NCRV-tele- visie in Amsterdam een show van de Bee Gee's op. BEN BUNDERS. (Van een onzer verslaggevers) „Wij moeten zorgen dat onze Randstad bij blijft. Dat zij zich als stedelijk milieu va» Europees niveau kan blijven meten met steden als Parijs, Wenen en Kopenhagen. Doe» we dat niet door bij voorbeeld te blijven spreken in termen van onderlinge rivaliteit, dan glijden we af. Dat is naar mijn vaste overtuiging nadelig voor ons hele volk." Deze opmerkelijke uitspraak richtte de directeur van de Rijksplanologi sche Dienst, ir. Th. Quené, zaterdag tot een groot aantal Zuidhollandse burgemeesters, die vergaderden in het stadhuis van Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) Tot en met zondagavond heeft de internationale consumenten beurs Femina te Rotterdam 21.023 bezoekers getrokken. De beurs werd vrijdag voor het pubüek ge opend. Hoofd koel houden op Femina Waarom is er eigenlijk zoveel be langstelling voor deze beurs? Hoopt men er bosjes primeurs of nieuwig heden te zien? Dan zullen veel mensen teleurgesteld naar huis gaan. Of gaat men er uitsluitend heen om de honger te stillen en de dorst te lessen? Want het is ongelooflijk hoeveel smakelijke hapjes en ver kwikkende slokjes er op deze beurs gans gratis aan het publiek worden uitgereikt. Of zou men zich "graag door een gewiekste verkoper (ster een naai machine. een David automatic- sleutel, een mixer of wat dan ook willen laten aanpraten? We hebben ruim drie kwartier gebceid staan kijken bij de stand van Star-mix. Op een podium staat een aantal tafeltjes en stoeltjes. De vermoeide en bezwete (de tempe ratuur in de Ahoy'-hal is ver schroeiend!) belangstellenden laten zich maar a! te graag uitnodigen om „even" plaats te nemen. En dan begint het spel: de demonstratie van een elektrische mixer, de Star mix. In het begin luisteren de ..aspi rantkopers" wat apathisch naar de verkoper. Maar langzamerhand be gint het tot ze door te dringen dat het geen spel. maar ernst is. Even kijken ze angstig rond. Maar de stoeltjes zijn zo geplaatst, dat een vluchtpoging nauwelijks mogelijk is. En dan raken ze snel in de netten verstrikt van de uitgekookte verko pers. Het gesprek duurt eindeloos. De mensen raken wéér vermoeid en knikken gelaten van: ja, ja, u hebt volkomen gelijk. Tijdens het ver kooppraatje worden kopjes met ap pelsap en sinaasappelsap uit een Star-mix geserveerd. Zijn de kopjes leeg, dan worden hup weer volle op de tafeltjes neergezet. Een voortref felijk samenspel. En dan komt het grote orderboek met het blauwe carbonpapiertje tevoorschijn: ,.Uw naam en adres alstublieft. Wilt u hier uw handte kening zetten? Dank u wel en veel succes met de mixer." Ook bij de naaimachinestands werden goede zaken gedaan. Bij een werd zeifs een vooruitbetaling van ƒ50,— verlangd. Moet me» daar nou heus voor naar de Femina? In een speciaal zaak of een gerenommeerd waren huis ka» men toch in een rustiger en koelere omgeving de voordelen van een bepaalde machine laten uitleggen. Tot de nieuwigheden op de Fe mina behoren o.a.: een elektrische frituurpan voor het simpele bedrag van ƒ159,—; een heel eenvoudig plastic apparaatje met bijbehorende naald om een tapijt te 'knopen voor 57,plastic wenteldozen „zo uit de koelakst op tafel" (maar we waren nou net zo blij met de piasttc stapeldozen „zo uit de koel kast; op tafel")een dwerg-wasauto maat (die we al onder een andere fabrieksnaam in de winkels gezien hebben) en aluminiumfolie voor „groot" wild. dat wat zwaarder en breder is uitgevallen da» het gang bare. Nee, dan maar het praktische Ja panse slingerdienblad van Tornado voor 4,95 of 5,95. U kunt er tien volle glazen op zetten, er mee van de keuken naar de kamer wandelen of er de trappen mee op- en afren nen. geen druppel drank zult u on derweg verliezen. Niet duur en ge woon een nuttig gebruiksvoorwerp. Daarvan zagen we bij de Femina helaas veel te weinig. „U zou Kopenhagen moeten zien voegde hij eraan toe. „U zou zich dan afvragen of we daar nog wei tegenop kunnen." Ir. Quené verbaasde zich" erover dat de sterke stedelijke cultuur, die in de zeventiende euw zo duidelijk de kracht van ons volksbestaan uit maakte, verdwenen schijnt te zijn. Er lijkt zelfs een vrij sterke anti- stadse houding te zijn ons taan. Wij weten niet eens goed raad met de op dracht een. nieuw Lelystad te bou wen. Het is van het grootste belang onze nieuwe uitbreidingen aantrekke lijker te maken door te streven naar duidelijker verschillen in atmosfeer, aldus de heer Quené. We zullen ook nieuwe woonland schappen moeten maken, een vorm van wonen moeten vinden die niet verarmend op het landschap werkt. Ook hier lijkt een grote traditie verloren te zijn gegaan, want aan de binnenduinrand en aan de Vecht zijn in het verleden grote dingen ge presteerd. We zullen bij die traditie opnieuw aansluiting moeten vinden, aldus de heer Quené. De Rotterdamse brandweer gaat voortaan eens per jaar haar bronzen mascotte Barend Foks uitreiken aan een stadgenoot die zich voor het brandweerweden bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. De eerste ver dienstelijke, die deze onderscheiding genoot, was de heer J. U. Schiithuis, oud-wethouder van Rotterdam. De directeur van de brandweer, ir. R. Dijkshoorn, heeft hem Barend zaterdagmiddag overhandigd. Dit ge beurde op de internationale consu mentenbeurs Femina waar de brand weer een fraaie stand heeft inge richt. Er was op die stand nog een kleine plechtigheid. Wethouder J. Worst reikte een prijs van vijfhon derd gulden uit aan de winnaar van de brandpreventie affichewedstrijd, de heer Rogier Mekel, kantoorbedien de te Schiedam. Het devies, dat hij op zijn aardige plaat aan de jeugd meegeeft, is: „Speel liever met wa ter". Er waren 32 deelnemers aan die wedstrijd. (VERVOLG VOORPAGINA) Deze feiten zijn: 0 de bouwkosten van het nieuwe apehhuis bedragen niet, zoals oor spronkelijk begroot 450.000,— maar800.000,—. BU de eerste, veel te lage raming was o.a. geen re kening gehouden met de verwarming en de elektrische installatie. Tijdens de bouw ging men over op duurdere materialen. 0 Er zijn fouten gemaakt bij de vrijwel mislukte vernieuwing van het robbenbassin (kosten twee ton). 0 Een actie om gelden bijeen te krijgen voor de bouw van eer. aqua rium. mislukte volkomen. Gevolg: lage opbrengst en bijzonder hoge kosten. O Twee functionarissen kregen „ge legenheid ontslag te nemen." nadat was gebleken, dat 2ij eigendommen van de diergaarde ten eigen bate aanwenden. De man die de zorg had voor de aquaria verkocht tropische vissen ten eigen bate, de hortulanus, die de heer v. d. Mark opvolgde, zou gelden hebben achtergehouden, die hij had moeten afdragen en met ma teriaal van Blijdorp partciuliere tui nen hebben versierd. 0 Het botert allerminst tussen de directie en de naaste medewerkers. Zij worden niet naar waarde geschat. Dat directeur dr. VanBemmel, die zich weinig aantrekt van de mening van anderen, niet begreep dat hij zich zelf en zijn minderjarige doch ter in opspraak kon brengen, toen via de architect aan haar de op dracht werd verstrekt een muur schildering (honorarium 2500, aan te brengen in het nieuwe apen- en nachtdierenhuis, spreekt boek delen. 0 Het open karakter, het ken merk van Blijdorp, wordt meer en meer aangetast en dreigt geheel ver loren te gaan. Uitvoering der plan nen voor een aquariumgebouw annex natuur-historisch museum, waarover ook al veel te doen is geweest, zullen binnen de te nauwe grenzen van Blijdorp nauwelijks kunnen worden uitgevoerd. 0 De exploitatie van de Rivièra- hal en het restaurantbedrijf zijn niet meer winstgevend. De hal wordt veel minder vaak verhuurd dan vroeger. De gemeente Rotterdam subsidieert terecht de Diergaarde Blijdorp jaarlijks met kapitale bedragen. Voor 1968 staat b.v. ruim anderhalf mil joen gulden op de begroting. Een be langrijk deel van de financiële steun wordt gegeven in de vorm van een renteloos voorschot. Dit houdt in, dat de gemeente jaarlijks 'n grotere claim krijgt op het aanzienlijke grondbezit en de gebouwen van de besloten stichting, die het beheer voert over de diergaarde en die hierover in- het openbaar geen verantwoording hoeft af te leggen. De vraag rijst, of particulieren nog in staat zijn anno 1968, het beheer te voeren over een zo belangrijk recrea tief en wetenschappelijk instituut als Blijdorp, dat zich ondanks alles in een toenemende populariteit mag verheugen. Het bezoek is dit jaar, tot en met september, groter geweest dan in '67. Aan entreegelden werd 75.000 meer ontvangen. Het nieuwe apen- en nachtdierenhuis is in korte tijd bij zonder populair geworden. Toch: On danks de vreugde over de uitgebreide outillage en het meerdere bezoek is er meer reden tot bezorgdheid dau tot vreugde.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 4