Ben Hakkert ga vijftigjarig bedrijf nog verder uitbreiden SPORT Friezen zien Tetman .Zwaaienmet stiletto Links- of rechtsaf? RAPPORTi voor het laatst Delft geeft openbaar vervoer voorrang Gewoon fascistengangsters VIJF MAN RANSELEN BARBEZOEKER ACHTER GESLOTEN DEUR AF jfmm Wandklok cadeau op Voor de politierechter NIVON „reist met De Waard door Roemenië Bejaarde vrouw bij aanrijding ernstig gewond WISSELKOERSEN Hobbv SOS Excelsior-nieuws Toernooi Gestolen auto terecht DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 HEI VRIJE VOLK ADVERTENTIE FEM1NA - de gezellige beurs met de vele nieuw tjes voor het hele gezin: grote miniatuurspoorbaan ruimtevaart uit de brand ben je interessante nieuwtjes op het gebied van sanitair* sportmen sen houden spreekuur r21ste internationale consumentenbeurs^ ZONDAG GEOPEND VAN 11-17 J UUR y Entree f 2.50 Kinderen f 1.50T AHOY' ROTTERDAM 4 t/m 15 OKTOBER dagelijks: 10-17 en 19-22.30 uur (A an een onzer verslaggevers) In het ruim drie eeuwen oude pand van de aan de Hoog straat 163 te Schiedam gevestigde Muziekhandel en Muziek school Hakkert neemt een oud orgeltje, dat op een veiling nauwelijks 25,- zou opbrengen, 'n ereplaats in. Iedere week bespeelt men het instrument en wordt het grondig nagezien. Het was het eigendom van wijlen Bertus Hakkert, die in 1918 in het pand Hoogstraat 17-19 een muziekhandeltje begon. Vijftig jaar na de oprichting van deze firma zegt zijn 37-jarige kleinzoon Ben Hakkert, die de voetsporen van zijn groot vader drukt, terwijl hij het instrument liefkozend streelt. „Dat is voor geen geld te koop, dat gaat toch niet meer weg zeker. SCHIE DAMS 'in „Weet hij nu nog niet dat hij hier geen stiletto mag dragen?' liet de Rotterdamse politie rechter mr. A. R, Jolles gister ochtend via de tolk vragen aan een 25-jarige, nu in Dordrecht wonende Turkse gastarbeider, die wegens mishandeling op 't gerechtsgebouw aan de Noord singel was ontboden. De 34-jarige vertegenwoordiger A. M. Spoeltman van de Blok landstraat in Rotterdam kreeg woensdagmiddag omstreeks 1 uur in Schiedam de schrik van zijn leven. Met zijn auto was hij tijdens een regenbui vanaf de Hoogstraat de op de Schie uit komende Brede Marktsteeg, tegenover het Zakkendragershuis, ingereden. De heer Spoeltman merkte niet tijdig op of hij links- of rechtsaf moest slaan en toen hij het water zag was het te laat. Zijn auto gleed de Schie in en zakte met de bestuurder omlaag. De heer Spoeltman bewaarde zijn kalmte en kon nog tijdig uit zijn Volkswagen klauterde en op de kant komen. Bij de meubelfabriek P. H. Plate kreeg de onfortuinlijke automo bilist droge kleren. Een takelwagen van de firma Bijl heeft de auto later uit het water gehaald. Scylla Deze opmerking is typerend voor de artistieke man met het zwierige achterover gekamde haar, die sind zijn twaalfde jaar zijn beste krach ten wijdt aan dit „muziekbedrijf", dat deze week vijftig jaar bestaat. Tijdens een ongedwongen „Fifty In" konden vrienden, kennissen en an dere genodigden woensdagavond de len in de feestvreugde rond dit jubi leum; het Schledamse publiek, dat Ben Hakkert goed gezind is, wordt zaterdag in de winkel aan de Hoog straat verwacht. 55 L 1 (Van een onzer verslaggevers) Er kwam geen duidelijk antwoord op zijn vraag, maar wel bleek dat de Turk 't gevaarlijke wapen niet echt had gebruikt. Hij had ermee staan zwaaien tegen 'n vrouw met wie hij in Amsterdam relaties had aange knoopt en die hjj naar Rotterdam was gevolgd toen zij daar ging wo nen. Ook hier had hij een tijd met haar samengeleefd. Toen hij echter in de gaten had gekregen dat zij een an der boven hem verkoos, was er heibel van gekomen. .,U mag dan geen wapen hebben gebruikt," gaf 'mr. Jolles hem te verstaan, „u bent toch wel op een ongelofelijke manier te keer gegaan." En als stuk van overtuiging toonde hij de verdachte foto's van de vrouw die hij danig in het gezicht had toe getakeld. Ze was er een hele maand ziek van geweest. Ook de officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, vond het gedrag van de Turk verregaand onbehoorlijk. „Ik weet," zo concludeerde hij. „dat men in Turkije zijn jaloezie op drastische j wijze pleegt uit te leven, maar een j man die in Europa een beter bestaan j zoekt, moet zicli houden aan de wet- ten van het land waar bij terecht- komt." Hij wou de heetgebakerde Turk een gevangenisstraf van een maand laten opknappen. Mr. Jolles walde niet op staande vo-t een vonnis uitspreken, ervan uitgaande dat een buitenlander, die hier een vrijheidsstraf moet uitzitten daarna onherroepelijk buiten onze grenzen wordt gezet. Voordien had de Turk al laten we ten dat hij toch wei heel graag in ons land wou blijven werken. Nadat de Turkse tolk. die ook als sociaal raadsman voor zijn in Rot terdam verblijvende landgenoten op treedt, zich bereid had verklaard nadere Inlichtingen in te winnen en 9 OKTOBER Amerikaanse dollar 3.63S3.633 Engels pond 8.6918,698 Canada 3^813.394 Franse frank 73.13473.183 Belgische frank 7-231—-7.238 Duitse mark 91.3291.37 Zweedse kronen 70.33470.384 Zwitserse frank 84.6384.68 Italiaanse lire 58.43458.484 Deense kroon 48.45148.504 Noorse kroon 50.89150.944 O os ten r. schilling 14.0814.09 Escudo's 12.70112.711 daarover een rapport uit te brengen, werd de verdere behandeling van de zaak een maand aangehouden. 'Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van iiet vijftig jarig bestaan van de muziekschool en -iiandel Hakkert. vond er woens dagavond ccn ongedwongen „Fifty- in" plaats in de zaal van dansschool Sitton. Veie genodigden, waaronder ver tegenwoordigers van grammofoon- platenmaatschappijen. commissaris C. van der Haagen en organist Ge rard Bresser. gaven acte de présen- ce. De heer B. Hakkert werd namens het personeel een wandklok aange boden. waarvoor hij op zijn welbe kende manier zijn waardering over uitsprak. In 1940 begon men bij Hakkert met het geven van muzieklessen. Nu zijn er acht gediplomeerde leraren,' die vijfhonderd leerlingen muziekken- nis bijbrengen tegen redelijke tarie ven en hun alle mogelijke instrumen ten leren bespelen. Ben Hakkert is trots op dit resultaat. Hij gaf meer bekendheid aan de firma en bouwde de muziekschool op, die binnenkort nog verder wordt uitgebreid. De jonge Hakkert, die als eigenaar van een gerenommeerde muziekhandel vele relaties heeft in de wereld van de grammofoonplatenmaatschappijen, treedt zelf ook op als muziekschool- directeur, bespeelt alle mogelijke In strumenten en kan tevens les geven. Beu Hakkert is van alle markten thuis. Zijn bedrijf bemiddelde bij het ma ken van de opnamen voor de gram mofoonplaat van de Rijnmoudbahd, ook'de opname voor een plaat van Wilton-Fijenoord verzorgt hij en in het keiharde wereldje van de gram- mcfconplatenmaatscbappijen draait hij goed mee. Ook ONI vaart wei bij zijn activiteiten. Geestdriftig kan Ben Hakkert ver tellen over het bedrijf, dat zijn hob by werd. „Het moet je hobby zijn an ders hou je het niet uit om er zo lang voor in touw te zijn. Want het wordt wel eens een uur of twee des nachts voordatik kan stoppen. Weet je, wat ik het fijnst/vind? leerlingen, die in mijn muziekschool vorderingen hebben gemaakt." Smakelijk vertelt hij over een uitvoering, waarbij een jongetje, dat nauwelijks boven de vleugel .uitstak,keurig zijn lessen speelde en blijk gaf veel talent ,te, be zitten. „Het was prachtig. D&t 'joch 'moest nog een extra kussen hebben om bij de toetsen te kunnen, maar spelen, geweldig. Dat vind ik dan heerlijk,..." Ben Hakkert heeft dit jaar een reis gemaakt naar Moskou. „Wat ze daar aan concertgebouwen en mu ziekscholen hebben. -Daar hebben ze hier in Nederland nog. met van ge droomd." Zelf gaat hij straks in het op de Nieuwe Sluis uitkijkende gedeelte van zijn uit vele ruimten bestaande pand beginnen aan de uitbreiding van zijn muziekschool. Na de Fifty In begint voor Ben Hakkert („plannen ge noeg") een nieuwe fase, waarin hij samen met zijn echtgenote hard zal moeten werken. Maar dat doet hij mte veel plezier. Met een jongens achtige lach bekent hij, dat zijn fijn ste werk bestaat uit iets, wat tieners, die zijn zaak bezoeken ook het liefst doen: Plaatjes beluisteren. Het geeft de energieke Hakkert nieuwe moed. „Als er geen muziek was," zegt hij, „was er eigenlijk niets, dan zou het een kale toestand zijn." 55 v. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien- denwerk (NIVON) te Schiedam be gint het winterprogramma op don derdag 17 oktober in het Volksge bouw aan de Tuinlaan 50 met een causerie van Simon de Waard. „Roemenië Vandaag" is het onder werp van de lezing, die De Waard met behulp van kleurendia's zal houden over de republiek Roemenië. De hoofdstad Boekarest, middel eeuwse plaatsen, de stranden van de Zwarte Zee en het natuurgebied In de Donaudelta krijgt men alle maal te zien, evenals de goed be waard gebleven Roemeense folklore, die vooral tot uitdrukking komt in de volkskunst en de verschillende klederdrachten. Toegangskaarten zijn a ƒ0,50 verkrijgbaar bij mevrouw Braadt, Dr. Wibautpleta 159, A. H. Kuppens, Zamenhofstraat 19c, het se cretariaat van NIVON, Damlaan, 242, tel. 268487 en 's avonds aan de zaal. De voorzitter van HBSS heelt zo zijn eigen mening over het Schie- dam-zegel. Hij schrijft daarover in het clubblad van HBSS en wij wil len u zijn opwekking niet or .houden. Vandaar dat wij de heer Breevoort in zijn geheel citeren. S.O.S. „Zo langzamerhand worden deze letters gebruikt voor allerlei doel einden. Begonnen als noodkreet van in gevaar verkerende zeelieden, geven wij er plaatselijk de naam aan van een actie, die onze culturele instellingen aan de benodigde mid delen wil heipen. En over dit laat ste wil ik het nu even hebben. Spontaan heeft onze Juniorcom missie zich aangemeld en ingezet. En opnieuw heeft zij er blijk van gegeven het werk met plezier te doen. Een belangrijk aandeel hééft zij gehad in de start van deze actie, die van zo uitzonderlijk belang kan zijn voor onze Schiedamse samenle ving. Van verenigingszijde past ons hier een woord van oprechte dank. Zij stellen een voorbeeld, waarvan de navolging ernstige overweging verdïenst. Deze actie móét slagen. Tot nu tóe zijn de financiële voordelen aan de ..zegeltjesaffaire" verdwenen in de zakken van particulieren. En van deze mensen behoeven wij geen fi lantropie te verwachten. Dat er een aardige winst aan zit, blijkt wel uit hun reactie. Daarom zou ik zonder meer willen stellen: nu blijkt, dat zij méér kunnen doen (en heus nog wel zonder verlies te lijden) en zij dus al jarenlang onze huisvrouwen te kort gedaan hebben, nu moeten zij er maar uit. En dan niet geleide lijk maar ineens en totaal. Dan pluk ken wij binnen de kortst mogelijke tijd zelf, allemaal tesamen, de vruch ten van onze zegeltjesmanie. Hebben wij geen invloed op de besteding van de gelden in onze stad? Dat weet ik niet. maar het lijkt mjj al heel sterk als onze ge meenteraad hier geen vinger in de pap zou hebben. En iedereen weet, dat die door ons gekozen wordt en voor ons werkt, Daarom mensen, die Schiedamzegel, nu en totaal." Vlaardingen In de Stadsgehoorzaal waren de leden van de Friese vereniging Lyts Bigjin woensdagavond bijeen om 't feestelijk afscheidsprogramma mee ta maken van het Friese gezelschap Tetman de Vries. Verscheidene jaren trad dit gezelschap op voor Friezen, maar ditmaal was het dan toch de laatste keer. De Friezen waren gekomen uit Hoogvliet, Spijkenisse en andere plaatsen rondom Vlaardingen. En natuurlijk was ook de Vlaardingse wethouder G. Walstra er met zijn echtgenote. De heer G. Plantinga, voorzitter van Lyts Bigjin, sprak een kort wel komstwoord waarin hij zei tevreden te zijn. over de goede opkomst. We zijn blij dat we hebben wat we heb ben. aldus de heer Plantinga. Het,gezelschap Tetman de Vries is in 1944 opgericht. Het feestprogram ma had voor ieder jaar een motto. Het begon in 1944 met De tijd heeft geen, pauze en het eindigde in 1968 met Wij blijven maar een poosje. De medewerkenden waren Mijn de Vries-Ganzinga. Leny Dijkstra-de Vries. Klaes Westra. Eggy Westra en -Leo Dijkstra! De teksten van het op het grasveld onder aan de Vlaar- dingerdijk. Het clubblad van Excelsior '20 heeft een nieuwe redactie. Koos van de Kemp, door wiens scherpe pen in 't clubblad altijd tot lezen heeft genoopd, heeft een bestuursfunctie aanvaard en meende daarom als re dacteur te moeten aftreden. Wij betreuren dat zeer. In de kor te tijd dat Van de Kemp de redac tie voerde is Excelsior-nieuws een op tijd verschijnend en lezenswaar dig clubblad geweest. Hopelijk blijft de nieuwe redactie, die bestaat uit de heren H. Gouka en A. van Huut, de lijn van Koos van de Kemp vol gen. Voor het eerst het clubblad van de handbalvereniging Scvlla onder ogen gekregen. Deze nog jonge handbalvereniging doet er alles aan om net als alle andere verenigingen een normaal bestaan te leiden. Ook al heeft het nog niet de beschikking over een eigen veld en geniet het inwoning bij Excelsior20. Uit het clubblad blijkt dat men de training weer ter hand gaat ne men in het lokaal van de padvin ders „Het Raadhuis". De meisjes- Jeugdleden kunnen iedere zaterdag hun conditie op peil brengen en natuurlijk ook een partijtje doen Sparta organiseert woensdagmid dag 23 oktober een pupillentoernooi. Hieraan wordt o.a, ook door SW deelgenomen. Vorig jaar behaalde SVV een eervolle tweede plaats en dus zullen de jongens er nu alles op zetten om eeTste te worden. Dit lezen we in de weekbrief van SVV. de Sportieve Roodgroene Pu- „piL Wc lezen daarin nog meer, na melijk dat er op afgelopen toernooi en prijzen zijn gewonnen, die door de jongens na afloop mee naar huis zijn genomen. Nu mist men bij SVV nog een aantal beTcertjes. Of de jon gelui er maar afstand van willen doen en ze van huis naar het SVV- terrein willen brengen B. VAN B. vrolijk gestemde programma waren van Tetman de Vries met bijdragen can Rients Gratana en Leo Dijkstra. Het werd een echte Friese avond: een soort familieavond. 'Van een onzer verslaggevers) Op enkele drukke kruispunten tn Delu zal het openbaar vervoer vol ledig voorrang krijgen boven het an dere verkeer. Momenteel experimen teert men op de Phoenixstraat met een systeem, ontworpen door Delfts verkeersingenieur P. Hakkesteeg, dat de verkeerslichten, op kruispunten bij het naderenvan tram- en bus- verkeer voor al het andere verkeer op rood doet springen. Hiertoe zijn op de vrije trambaan op de Phoenixstraat. die zo breed is, dat ook bussen er gebruik van kun nen maken, op korte afstand van de stopstreep zogenaamde drempels aangebracht, die bij overschrijding door een tram of bus de verkeers lichten voor alle andere richtingen op rood zet en die voor de eigen richting op groen, zodat ongehinderd kan worden doorgereden. Ook de politie en brandweer zul len eventueel van dit nieuwe voor rangssysteem gebruik kunnnen ma ken. (Van een onzer verslaggevers) Op de Bleekerssingel te Gouda ls woensdagmiddag om 12.35 uur de 70- jarige mevrouw H. Kastelein-Grif fioen bij het oversteken docr een motorrijder aangereden. De motorrij der kori haar niet meer ontwijken toen zij midden op de weg bleef wei felen. Met een hoofdwond en een hersenschudding is zij naar bet Van Itersonziekenhuis gebracht. Koop 'n boek bij dt ARBEIDERSPERS (Van een onzer verslaggevers) De Opel Rekord van de Schiedam mer A„M. van B. is terecht. De wa gen, die vorige week vrijdag werd ge stolen in de Louise de Collignystraat te Schiedam, werd woensdag onbe heerd aangetroffen in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) „Ze kwamen binnen, met van die vertrokken koppen. Gewoon fascisten, gang sters. Dat zoiets absurds kan gebeuren, had ik me nooit kunnen voorstellen." Aldus het sluitstuk van een ver haal, dat zich in een Gorkumse bar afspeelde. Het gebeurde vorige week vrijdag al. Een interview met de kunstenaars Paul en Joke van de Vliet bracht het nu pas aan het licht. Ze zaten in die bar, met nog een paar kennissen. „Erg gezellig, een pilsje drinken en zo. Toen kwamen Jan en Gé binnen. Jan is de hoofdbaas. Vluchten, vluchten, eruit, riepen ze. Wi! (Ferwerda) moest eruit. Toen zagen ze ons, we moesten er ook uit." In hun gezelschap zat ook T. om bepaalde redenen zullen we zijn naam niet voluit vermelden. Door Paul en Joke wordt hij be schreven als een breedgeschouder de figuur. Paul: „T. zag dat niet zo zitten. Hy protesteerde: „Het zijn toch gewone mensen, die een pilsje willen drinken. Toen heb ben ze hem met z'n vijven beet gepakt. Een paar die aan de bar zaten en die er niets mee te ma ken hadden, gingen gelijk helpen. Met z'n vijven hadden ze hem aan alle kanten beet." „We hoorden yseiijke kreten,' vertelt Joke. ,,We zijn weer naar binnen gegaan om te zeggen dat dat toch zo niet kon Toen hebben ze de deur op slot gedaan. Ten slotte hebben ze hem als een baal op straat gesmeten Gewoon nazi methoden. We hebben hem weg moeten dragen." „Ze kunnen liern toch ook ge woon buiten zetten." vindt ze. „Het was wel zo eng. je kreeg er kippe- vel van op je armen. Tranen in je ogen." Het is geen politiezaak gewor den. Slachtoffer T. had persoon lijke redenen om geen aanklacht in té dienen. Dezelfde redenen waarom hij ons vroeg het bij de aanduiding T. te laten.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1