roeger iwas zomeravondvoetbal niet in iel ij ters, maar nu luit men graag s voor Dronken Dordtse politierechter Auto rijdt spontaan haven in PASSAGE 7 ABVA meent, dat ervan medezeggenschap Schiedamse ambtenaren weinig terechtkomt KREUGEti Kraak onderweg: eis 16 en 8 maanden REGENMANTELS „Ik heb geen water gezien," zegt man die water inreed At! SYDPW krijgt ongewenst bezoek meters weggeslingerd SVV-jeugd kan naar Utrecht Verlangens Abrupt einde Uitgelaten Strafzaken BUREAULEGGERS VALMELINE REGENJASSEK Diefstal van f 400.- WISSELKOERSEN Oorzaken BARTSON VALMELINE DELMOD Van onze sportinecfewerker BAS VAN BOCHOVE Wie had gedacht, dat de Algemene Bedrijfs Competitie is af gelopen komt bedrogen uit. De ABC is niet alleen een evene ment voor de zomeravondvoetballers, het is meer. Dat bleek wel gisteravond toen er in de kantine van de voetbalvereniging Schiedam nog eens duchtige woorden wer den gewijd aan dit zomeravondfestijn. De Schiedamse scheidsrechters hielden rapportbespreking naar aanleiding van de wedstrijden die werden geleid tijdens de ABC-wed- strljden. Lau van Ravens Oogje in het zeil Voorzitter Leen Schotting van de Schiedamse seheidsrech- tersverenigmg vindt het experiment geslaagd. Wat hem aan gaat volgend jaar weer. Op de avond van 11 augus tus was de grondwerker T. H S. (22) uit Puttershoek na het drinken van acht glazen bier in zijn auto gestapt. In de Wilhelminastraat verloor hij de macht over het stuur, reed het links gelegen, verhoogde fietspad op en ramde een tuin hek. Voor de politierechter gaf hij gistermiddag alles ruiter lijk toe. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteambtenaren hebben volgens het bestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren, afdeling Schiedam, weinig medezeggenschap ten aanzien van de rege- ingen en maatregelen voor overheidswerknemers. Ook in an dere zaken, waarin men inspraak van ambtenaren zou mo gen verwachten komt er van het „meepraten, meedenken en medeverantwoordelijk zijn" erg weinig terecht, Henk van der Veer Rapporteur (Van een onzer verslaggevers) Op een avond zaten ze tesamen in een café: de 22-jarige mon'- teur W. P. en de 19-jarige elektricien E. J. B. Ze lieten zich hét bier goed smaken. Toen ze, buiten gekomen, een bromfiets za gen staan, waren ze er met zijn tweeën op gaan zitten en wee gereden, hoewel het ding op slot zat. OOK MET BORGVOERING MERKEN VAN NAAM Hoogstraat 157 - Schiedam - Tel. 268027 VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 PAGINA 19 meer In de afgelopen zomeravondcompe titie kreeg de ABC de steun van de Schiedamse soheidsrechtersverenl- ging. Die assistentie bestond hieruit, dat een lid van de SSV. Lau van Ravens, toetrad tot de commissie die de scheidsrechtersaangelegenheden en ook de strafzaken behandelde, Gevolg was dat meer scheiüsreeh ters zich geroepen voelden om 20- meravondvoetbai te gaan leiden. An dere jaren voelden de arbiters er bijzonder weinig voor om hun goede naam te grabbel te laten gooien door sen voetballer die dacht dat bjj zo meravondvoetbal meer mag dan bij competitievoetbal. „Wü hebben dit gezien ais een experiment en we kunnen zeggen dat dit geslaagd is," zegt Leen èchotting, voorzitter van de Schiedamse Scheidsrechtersver- eniging. 'Van een onzer verslaggevers) ,.Ik heb totaal geen water gezien. Het was voor mij een grote verras sing." Dat zegt achteraf de 34-jarige Rotterdamse vertegenwoordiger A. M, Spoeltman.' die woensdagmiddag met 'tin auto nabij de Brede Mark'tsteeg in Schiedam het water inreed. De vertegenwoordiger verklaart, dat hij, komend vanaf de Broersvest, de Lange' Haven is opgereden en bij de Dam is overgestoken. Op het moment dat hij daar het nog niet door schrik- I besprekingen,' hekken beveiligde water inreed, meen- i Dat werd echter met iedere man de hij door een plas te rijden. De apart gedaan. „Er zijn rapporten schok waarmee de uitlaat van zijn u die eenvoudig niet in de open wagen de kademuur raakte, bracht de baarheid besproken kunnen worden, vertegenwoordiger in verband met zegt Schotting, een aanrijding. Woedend keek hij dan ook achterom en toen pas drong het tot hem door dat hij de gracht was ingereden. Hij is er verbaasd over dat de gemeente op deze plaats het wa ter niet met schrlkhekken heeft ge markeerd. Arie Verlinde, voorzitter van de ABC, sluit zich hier graag bij aan. „Wij stellen het als ABC op prijs vanavond met de scheidsrechten- eens van gedachten te kunnen wis selen over de afgelopen competitie. Wij willen weten wat hun grieven en hun verlangens voor de volgende, de komende competitie zijn." •Bij de ABC was men maar wat blij toen de SSV haar medewerking toezegde om er voor te zorgen dat er voldoende scheidsrechters zouden zjjn bij de wedstrijden. „Hierdoor hoefde onze schcidsrechterscommis sie geen roofbouw meer te plegen op die arbiters die ons al jaren ter zijde staan. Zij floten avond aan avond een wedstrijd." zegt Verlinde. Leen Schotting wil hier bij aante kenen dat het juist daarom bij die arbiters minder geconcentreerd ging. „Het werd nu een kwestie van „dat doen we wel eventjes", maar het ge volg was dat men zo'n man, als hij het niet goed deed boven de sloot hield of hem over het veld achter zijn broek zat," Alles dus naar wens verlopen? „Nee, dat vast niet," zeggen bei de heren in koor. „Vandaar vanavond die rapport zegt Leen Schotting. (Van een onzer verslaggevers) Ook dat hij na het ongeluk was doorgereden. Een bloedproef had een alcoholpromillage van 1,1 uitgewe zen, Voor de officier van Justitie, mr, J. P. van der Meulen was het een klare zaak. Hij eiste voor het rijden onder invloed een gevangenis straf van 14 dagen en 8 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, voor het doorrijden eiste hij 150,- boete. subs. 30 dagen en 4 maanden ontzegging. De politierechter, mr. E. Wytema, achtte het rijden onder invloed, on danks het promillage van 1,1 niet bewezen. De proef was namelijk enkele uren na het ongeluk geno men In het bijgevoegde rapport stond, dat men niet kon berekenen hoe hoog het promillage op het moment van het ongeluk moet zijn geweest. Dat was voor mr. Wytema reden om S. van het eerste ten laste ge legde vrij te spreken. Voor het ver oorzaken van het ongeluk gaf hij een boete van 75.en voor het doorrijden 100.— en 2 maanden ontzegging. L. A. G„ zonder beroep, uit Piers- hil zag in de avond van 17 april bromfietsers waar ze volgens de of ficier en de politierechter niet wa ren. En dat was op de Oranjeweg. De officier en de politierechter wis ten uit de getuigenverhoren zeker dat ze er niet waren. G ren. wist zeker dat ze er wel wa- omdat hij er nota bene zelf voor had moeten uitwijken, waar door hij met zijn wagen in de sloot terecht kwam. Een abrupt einde van een middagje uit met zijn vijfjarig dochtertje. Aan de ongeveer vijf bor er ook al over bij de politie, „Ik kan goed rijden en ik word nooit dronken." De officier was er niet door ge ïmponeerd. Hij eiste 10 dagen en 6 maanden ontzegging. Mr. Wytema achtte het overvloedig gebruik van alcohol niet bewezen en veroordeelde tot een boete van 75,subs. 15 dagen. Met een uitgelaten, amicale klap op de schouder van de politie-agent die hem had aangehouden, kon be roepschauffeur J. v. E. (60) uit Rot terdam op de avond van 14 augustus een proces-verbaal niet afkopen. Daarvoor had hij op de rijksweg 19 en op de provinclaleweg te Mijns- herenland met zijn wagen te vreem de bokkesprongen gemaakt. De man had volgens de officier „onmatig veel gedronken" (bloedproef 1,84 prom.). Mr. Van der Meulen eiste een ge vangenisstraf van 14 dagen en acht maanden ontzegging met aftrek. De politierechter maakte er 14 dagen met 5 maanden van. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Toevallige voorbijgangers konden hun ogen donderdagmiddag op de Lange Haven nauwelijks geloven. Uit de garage van distilleerderij D. Visser en Zn. verscheen plotseling een grijze Mercedes zonder bestuurder die pre cies tussen geparkeerde auto's en an dere voorwerpen, zoals kratten, het water van de Lange Haven inreed. De auto zette zijn tocht voort naar de overkant van de gracht waar de wagen later op de middag door een takelwagen van de firma Bijl op de kant werd gehaald. De oorzaak schuilt in het feit dat de 58-jarige distillateur D, Visser zijn auto in de hellende garage niet op de hanrdem had gezet en ook ver zuimd had de wagen in de eerste ver snelling te zetten Normaal staan er altijd auto's en kratten op de wallekant. maar deze keer was er een onbelemmerde door reis die hij had genuttigd kon het S gang waarvan de Mercedes gebruik volgens G. niet liggen. Zo dacht hij I maakte. (ADVERTENTIE) LEDER - LINOLEUM RUBBER - PLASTIC SCHIEDAM O (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse voetbalvereniging SVDPW, in het sportpark Harga. heeft in de nacht van woensdag op donderdag bezoek gekregen van in brekers. Het geldbakje van de speel automaat in de kantine werd geledigd en uit de bestuurskamer, die grondig werd doorzocht, verdwenen drie pak I jes shag. De inbrekers gaven zich de moeite om een ruit van de kantine uit te nemen. Het glas ging niet aait j scherven. Het aantal strafzaken is iets gro ter geweest dan vorig jaar. „Daar zijn echter een aantal zaken bij die echt niet nodig waren." zegt Chris van Dijk, een van de mannen die al jaren lang een oogje in het zeil houdt. ,Die twee gestaakte wedstrijden die we deze competitie hebben ge had was niet nodig geweest. Maar dat is niet erg. De jongens hebben er stuk voor stuk van kunnen leren. Ik geloof daarom wel dat ze volgend jaar weer allemaal mee zullen doen. Hef ging toch goed deze keer." In totaal waren er 25 strafzaken maar niet alle waren nodig geweest. Scheidsrechter Jo van der Schee is een van die mannen die met een gestaakte wedstrijd kwam te zitten. Achteraf zeg ook ik dat het niet nodig was geweest. Maar dat is klet sen achteraf. Wel wil ik zeggen dat ik veer van Lau van Ravens en ook van de anderen heb geleerd. In de rust kwam hü zeggen wat ik vol gens hem beter kon doen en nog meer goede aanwijzingen. Nee, eer lijk is eerlijk ik heb er van geleerd. Toch twijfel ik of ik volgend jaar weer mee zal doen. Je wordt ner veus met al die adviseurs en grote mannen langs de kant." En de anderen? Het gros zegt straks weer gretig ja want de SSV wil ook bij het zomeravondvoetbal de scheidsrechter promotie laten ma ken. En welke arbiter wil dat nou niet. Als je daarbij dan ook het zo meravondvoetbal nog een dienst be wijst. Wat let je dan. DIOLEN KATOEN DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM Broersvest 6 - Tel. 26 82 06 „Gevoel van en nu (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen omstreeks twaalf uur reden twee auto's met grote snelheid tegen elkaar op het kruis punt TelderskadeBoshuizerlaan te Leiden. Een van de wagens werd doos de kracht van de botsing een tienta meters de wegberm ingeslin- gerd. Beide auto's werden zwaar be schadigd en moesten 'door kraanwa gens weggesleept wordTen. De bestuurders kwamen er nog goed af. Een 22-jarige student uit Leiden, bestuurder van een personen auto, kreeg hoofdletsel. Een 27-jarige inwoonster van Sassenhelm, bestuur ster van de sportauto, kwam met de schrik vrij. (Van een onzer verslaggevers) Een bedrag van 400 is donderdag gestolen uit een hut van het onder I Liberiaanse vlag varende ms Nostos, dat gemeerd ligt bij de werf van Wit- ton-Fijenoord. De 40-jarigee chef-machinist. G. A„ j wiens hut niet was afgesloten, heeft aangifte gedaan van deze diefstal. Dit kan mén lezen in het zojuist verschenen jaarverslag, waarin het ABVA-bestuur een uitvoerige be schouwing wijdt aan het instituut van de medezeggenschapscommissie, die in 1950 in het leven geroepen werden en in het algemeen niet flo reren zoals men er destijds van verwachtte. „Hoewel de Schiedam se ambténaren aan hun wethouder van personeelszaken een „goeie nia van werkelijk overleg, van tae- Baas" hebben, is de laatste decen- dezeggenschap niets gebleken", zo staat er letterlijk. ;,Wat is medezeggenschap?" vraagt het bestuur zich af. „In de ruimste zin verstaat men hieronder het door de werknemer meepraten, mede verantwoordelijk zijn en mede be slissen in de organisatie van een be drijf met het uiteindelijke doel te komen tot een goede arbeidsge meenschap." Het ABVA-bestuur ziet in, dat voor het overheidspersoneel de zaak anders ligt dan voor werk nemers van een bedrijf „In de onderneming kan een vruchtbare samenwerking ontstaan, wellicht tot aan de top" schrijft (Van een onzer verslaggevers) De jeugd var; SW kan zondag mee naar de wedstrijd ElinkwUk- SW. Zij kunnen zich hiervoor nog opgeven tot zaterdag 12 uur in de kantine van SW. Dit geldt alleen voor pupillen en C-juniaren. De prijs is 2,25. alles Inbegrepen dus ook het toegangsbe wijs voor de wedstrijd. De reis wordt per bus gemaakt en er zijn voldoen de leiders om een oogje in het zeil te houden. men. „Bij de overheid kan dat niet, omdat immers de uiteindelijke ver antwoordelijkheid en het beslissings recht blijft bij het door de kiezer gekozen orgaan. Deze verhouding be paalt, mede door het gemis aan behoorlijk overleg en door het ont breken van het stakingsrecht, de positie van de ambtenaar, welke vaak aanleiding geeft tot een gevoel van onbehagen en machteloosheid." In Schiedam bestaan drie commis sies, waarin de ambtenaren htm be langen kunnen behartigen, t,w. de plaatselijke commissie voor georga niseerd overleg, de medezeggen schapscommissies en de personeels commissies, De plaatselijke commis sie is samengesteld uit vertegen woordigers van de gemeente (raads leden) en de vertegenwoordigers van de ambtenaren. De wethouder van personeelszaken is voorzitter. In de commissievergaderingen worden de klachten en suggesties van de vakorganisaties aangehoord. Soms wordt daarop wel eer. toezeg ging gedaan. De voorzitter van de commissie moet echter de voorstel len eerst in het college van B. en W. en daarna in de gemeenteraad ver dedigen. Werkelijke medezeggen schap zou volgens het ABVA-bestuur meer tot zijn recht komen, als de commissie voor georganiseerd over leg wordt aangemerkt als een com missie van voorbereiding, die recht streekse voorstellen doet aan de raad, die als hoogste Instantie in de gemeente de eindbeslissing neemt Daarom zijn er commissies ont staan bij diensten, waarin de behoef- te aan medezeggenschap niet wordt gevoeld of waar de dienst zich niet voor leent. Indien de commissies van onderop zouden moeten komen zou den deze zeker niet zijn ingesteld, wat vooral geldt voor administratie ve diensten, Het gevolg van een en ander is. dat door de wethouder van perso neelszaken in de gemeenteraad reeds jaren wordt gesproken over het „tere plantje, van de medezeggen schap. dat nog tot bloei moet ko men." Bij het ontbreken van een mede zeggenschapscommissie, aldus het ABVA-bestuur, zal er ten aanzien van bepaalde onderwerpen toch wel eens behoefte bestaan het personeel inspraak te geven. Mee denkt bijvoorbeeld aan de stadhuisplannen, waarbij het perso neel, dat straks het nieuwe gebouw gaat bevolken, nauw betrokken is. „Niet alleen het gemeentebestuur, maar ook de personeelsleden zullen er attent op moeten zijn, dat in zo'n geval een commissie uit het perso neel met opdracht in het leven wordt geroepen. Na gedane arbeid kan de commissie worden opgehe ven. Aan het slot van de beschou wing merkt het bestuur op, dat de tijd niet stilstaat. „Stilstand betekent achteruitgang. Waar oude vormen hebben afgedaan zullen nieuwe moe ten komen. Het is aan ons steeds de vinger aan de pols te houden, op dat wij tijdig kunnen optreden, waar dit nodig is. Slechts wanneer het sa menspel tussen werkgever en vak organisaties daartoe in de gelegen heid gesteld door alle personeelsle den goed is, zal de medezeggen schap kunnen leiden tót het gewen ste doel: de arbeidsgemeenschap." Amerikaanse dollar 3.63S—3.63Ï Engels pond 8.68S—8.695 Canada 3.38H—329A> Franse frank 73.101—73.155 Belgische fraak 7.237.235 Duitse mark 91.315—91265 Zweedse kroon 7029—7024 Zwitserse frank 84.6384 68 Italiaanse lire 58285—58.435 Deense kroon 48.4548.50 Noorse kroon 50.905025 Oostenr. schilling 14.065—14.075 Escudo's 12.705—12.713 Een boek met dit merk Is een waardevol werk Op hun tocht langs een paar dan cings raakte het geld op en toen ont stond het plan wat te gaan versie ren. Een juweiierszaak aan de Put- selaan werd het doelwit. P. wierp 'n grote straatkei door de ruiten en griste een tableau met gouden ringen weg met nog een paar trouwringen, lie her en der in de etalage lagen Hij gaf er zes aan B. die de uitkijk betrokken had en met draaiende (ADVERTENTIE) Er zijn volgens het ABVA-bestuur twee oorzaken voor het niet floreren van de medezeggenschapscommissies; in de eerste plaats komt er van de commissies niets terecht als het sa menspel lussen voorzitter en leden niet goed is en in de tweede plaats zijn de commissies van bovenaf op gelegd en gestimuleerd. I motor een snelle vlucht mogelijk zou maken. Ze hadden pech, want de motor sloeg af, zodat ze te voet een heenkomen moesten zoeken. Het iukte niet. P., die onderweg een deel van zijn buit verloor, kreeg gauw de hand van een poiitiemah in z(jn kraag B„ die later gepakt werd. wierp ztjn zes ringen weg. toen hij nagezeten werd. De juwelier heelt f zijn twintig ringen terug, maar c(e schade door de gebroken -uit en de vernielingen tn de etalage, kwam hens op f 6500 gulden te staan Gisteren stonden de twee jon gelui voor de rechtbank te Rotterdam i-erecht, P. met al drie vonnissen op zijn strafblad en B. met een nog vrijwel rein verleden. j „Deza P. is een echt avonturen- mannetje dat graag stoer doet," oordeelde de officier van Justitie mr. D. Meeter. „Als hl) zo door gaat met elk jaar een veroordeling, gaat hU ras op weg naar terbeschikkingstel ling," Zjjn eis tegen P. iuidd< een jaar en vier maanden met aftrek, te gen E die zich tegenover de vriend niet wou laten kennen en voor het eerst uit de koets vlei, acht maan- den aftrek, waarvan drie voor waardelijk Mr. R. H. Woitjer wilde ais ver dediger van B de onvoorwaardelijke straf graag nog wat korter een om diens opleiding niet in de wee te staan. Uitspraak over vr— dagen

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1