G. PVerhulsdonk verlaat SHB na verwijt dat hij „unfair"zou handelen VFC krijgt nog een kans tegen ODB Geen misstanden van buitenlanders en KNVB- Vlaardingen Nieuw project voor betere ontvangst televisie en fm Smaakvol concert Musica da Camera Organisatie bestrijding van rampen Brandweerkorps wil materiaal normaliseren igd 95 Marktdata 'jrAfië; Expositie van vogels in Triangel >S SllSlttlËpp DAMJN1EUWS ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 fSKPli f I Van onze verslaggever ALEX SNELLEMAN „Waar twee kijven, hebben twee scbuld Gerard Verhulsdonk, 44-jarig algemeen gewaardeerd ge meenteraadslid voor de WD in Schiedam, is geen voorzitter meer van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, het over koepelend middenstandsorgaan, waarbij vrijwel alle nering doenden in de jeneverstad zijn aangesloten. Eigenlijk een kwalijke zaak: bijna twaalf jaar behartigde Verhulsdonk met veel inzicht de belangen van zijn collega- winkeliers. Vorige week kwam er aan het slot van een verga dering een abrupt einde aan zijn werk. Ooorzaak: tijdens de rondvraag (nota bene na een prettig verlopen vergadering) kwam er opeens uit de zaal een onverdiende aantijging aan het adres van deze hardwerkende voorzitter, die hierdoor zo gegriefd werd, dat hij onmiddellijk de zaal verliet. Communicatie gewijzi Zware last Klaver j asnieuws (Van onze sportredactie) Het Vlaardingse VFC krijgt met de wedstrijt tegen het Haagse ODB verder de kans om te bewijzen dat het niet onder aan de ranglijst thuishoort. Of moeten we de winst tegen Al- blasserdam (20) helemaal toeschrijven aan de geluksfactor? Het lijkt ons dat de Vlaardingers mentaal een opkikker heb ben ontvangen die zeker van doorslaggevende betekenis zal zijn tegen ODB. De Hagenaars staan ergens in het midden, maar dat zegt niet veel. VFC heeft begrijpelijk zijn opstelling niet gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) Ernstige misstanden zijn bij de huisvesting van buitenlandse arbeidskrachten in Vlaardingen niet geconstateerd. Van getto vorming is niets gebleken: de pensions van gastarbeiders blij ken over de gehele stad verspreid. Slechts in de nieuwe arbei ders- en middenstandswijken treft men weinig gastarbeiders aan. Medische Diensten (ADVERTENTIE) In- en verkoop van SCHILDERIJEN Geslaagd *"1 tft!sö I In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat heeft directeur J. Paalman vonmiddag om streeks half vijf een interessante expositie geopend. De jonge Schiedamse schilder Cees Bouw heeft een aantal schlderijen en objecten ge maakt, die tot en met 16 december in het „Stedelijk" kunnen worden bewonderd. Vrijdag was de exposant nog bezig met het inrichten van de tentoonstelling. Vermeulen trouwt (Van een onzer verslaggevers) De brandweercommandanten van Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam en Maassluis zullen binnenkort nog overleg plegen over de bestrijding van branden en andere rampen. In het bij zonder zal men nagaan of men de in gebruik zijnde materia- en verder kan normaliseren. Gefingeerde rampen Henneveld coacht judoploeg in Nantes „Ze kunnen alles tegen me zeffffen. behalve dit f V Nu, een week later zoekt diplomaat Verhulsdonk naar een manier om het zo goed mogelijk te formuleren. Hij wil niet doen alsof er niets aan de hand was, maar ook wil hij achteraf niet met hatelijke opmerkingen aan het adres van zijn tegenstanders de sfeer nog verder vergiftigen. Toch kan hij er niet omheen. „Tij dens de rondvraag kwam na die pret tige vergadering opeens de kortslui ting. Mij werd verweten unfair te handelen. Nu mogen ze van me zeg gen wat ze willen, maar niet dit. Ik ben overgevoelig voor het woord „un fair"; in de gemeenteraad zal ik het nooit gebruiken, want ik neem aan, dat iedereen de politiek op faire wijze bedrijft. Ik liep gelijk weg Verhulsdonk, die midden in au St,- Nicolaasdrukte wei even tijd heeft om wat dieper op deze toch wel onver kwikkelijke affaire voor de midden stand in Schiedam in te gaan, staart B, en W. van VI aar dingen hebben besloten de marktdata, in verband met de komende feestdagen, als volgt te wijzigen: in plaats van de woens dagen 25 december (Ie kerstdag) en 1 januari 1969 (nieuwjaarsdag), zal er markt worden gehouden op de dinsdagen 24 en 31 december. even peinzend voor zich uit. „Ach' zegt hij ten slotte, „het is een kwestie van gedachtencommunicatie tussen mij en enkele andere bestuursleden die overigens ook het goede voor ogen hebben. Ik neem tenminste aan. dat het geen kwaadwilligheid was. Als je aan de top staat van een ap paraat. dat de gehele middenstand bestrijkt dan moeten ér wel eens be slissingen worden genomen met in spraak van het dagelijks bestuur, Maar dan ga je toch niet alle men sen waarschuwen, dat kan niet al tijd. Ze ve. "«ten me nu, dat ik te vaak beslissingen heb genomen ten aanzien van bepaalde zaken, waarin ze tevoren niet gekend waren. Ach' teraf zijn ze het er wel mee eens, maar ze hadden op de hoogte willen zijn Gerard Verhulsdonk is lid van het Koninklijk Verbond Ondernemers. Door dat lidmaatschap en natuurlijk nog enkele andere kwaliteiten achtte men hem destijds geschikt om de re presentatieve functie van de Schie damse Handels- en Bedrijfsraad te vervullen. Hij deed het grondig. MAASSLUIS Vandaag vindt in het NW-gebouw De Kern de finale plaats om het klaverjaskampioen- schap 1968 van Maassluis. T.z.t. wordt een troosttoernooi georgani seerd voor de spelers e,a., die tijdens de tien gespeelde wedstrijden zich niet wisten te plaatsen in de finale, waarin zullen uitkomen veertig kla verjassers, waaronder 1 dame. Aanvang 3 uur. Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks. Dasr kan Verhulsdonk over meeprater .Ta twaalf jaar SHR werd zijn naam onmiddellijk in verband gebracht met deze toch wel belang rijke Instelling en wellicht heeft, dat ook kwaad bloed gezet, „Twaalf jaar lang", constateert de afgetreden voorzitter, voor wie nog geen opvolger is benoemd, „ben je teveel geïdenti ficeerd met de SHB. Men zei SHB. dat is Verhulsdonk. Dat werd voor mjj een te zware last. Mijn besluit voel ik bijna als een bevrijding." HU meent te weten wie de opengevallen plaats gaat bezetten en heeft in deze man, wiens naam nog niet kan wor den bekendgemaakt, het volste ver trouwen. Verhulsdonk bekent, dat hij nu kan begrijpen wat er in de dit Jaar afge treden PvdA-wethouder mr. P. van Bochove moet zün omgegaan, die aan het einde van zijn wethouderschap ook onverdiende kritiek moest ver werken. Jk voel me nu ergens aan die man verwant" Verhulsdonk gaat ondanks de gang van zaken, die zijn medebestuurs leden onbevredigend noemde („ze waren wel geschrokken, geloof ik"), niet bij de pakken neerzitten. „Zo tragisch is het ook weer niet. Wat mijn vrouw ervan zegt B1U toe, een avond weer thuis Die laatste opmerking is raak. Vaak moest Verhulsdonk op pad voor zijn collega-winkeliers, die thuis konden blijven als hU hun belangen behartig de. Nu hij de last van het SHB-voor- zitterschap niet langer torst zal hij zich toch blijven verdiepen In mid denstandszaken. Dat brengt in de eerste plaats het lidmaatschap van het KVO met zich en verder is het zo, dat Verhulsdonk veel jnteresse heeft voor de gang van zaken in zijn woonplaats. „Het is een materie, die me absoluut Jaren blUft boeien Het verdere programma is: RVC VUC, DHLLaakkwartier, Leonidas- ODS, AlblasserdamHBS Alphen BlauwZwart. Met De Hollandiaan gaat het nog steeds niet naar wens. De roodwlt- ten doen talrijke pogingen van de laatste plaats af te komen, maar met het telkens weer gewijzigde elftal komt daar niet veel van. Ook tegen Schiebroek zal het verdraaid lastig zijn om de punten mee te ne men. Al rekenen we nu eens op een gelijk spel. Verder programma: Transvalia—RCD, Emma—Flakkee, DHZ—Dubbeldam, COAL-—VDL, HIONDCL, Met RKWIK zijn we aan "n interes sante semi-derby toe tegen Excel sior uit Schiedam. Beide clubs heb ben eikaar nog niet veel ontmoet. De gasten hebben evenveel punten als RKWIK, dat zeker op eigen veld grotere mogelijkheden heeft dan de zwartwitten. Wé houden het daarom op wikkers winst. Verder program ma: Texas—GONA, Flamingo's— VIOS, Spoorwijfc—Paraat, Oranje plein—Kranenburg. Wel Is er een algemeen verschijn sel: naar Nederlandse maatstaven zouden de pensions ruimer moeten zijn (wat de slaapgelegeheid betreft, de zitkamers en de wasgelegenheid). Maar de buitenlanders klagen daar niet over. Zij willen wel graag een badkamer, ruimere douche-gelegen heid en lagere pensionprijzen. Dat zijn een aantal conclusies, die een onderzoek van het Gewestelijk Abeidsbureau In een rapport van zijn directeur, de heer J. J. Hoog- carspel aan het licht heeft gebracht. Het aantal Turken in pensions is verreweg het grootst: 175, dan 13 Spanjaarden, die in totaal met 195 mensen verdeeld zijn over 35 pen sions. Een opmerkelijk feit is ook, dat verreweg de meeste gastarbeiders (131) voor hun eigen voeding zorgen en ook hun was zelf doen of daar voor zorgen. Voor Moslims is een hond een on rein dier. Dat gaf hier en daar in pensions, waar ook een hond werd gehouden, moeilijkheden. In drie pensions vindt men in totaal 106 pensiongasten. Al weer naar Neder landse maatstaven gemeten kan men zich wel ongeveer yoorstellen, hoe men daar woont, als zo een 30 gast arbeiders dan ook nog zelf hun was doen en te drogen hangen. De maal tijd wordt in een aantal pensions ge bruikt op de slaapkamer. De ruim te, waarin men leeft en woont Is vaak zeer beperkt: een zitkamer voor 42 personen blijkt bijv. niet groter dan vier bij zeven meter. De men sen missen dan ook een rustig plek je. Het aantal toiletten is in de mees te gevallen ook bepaald onvoldoen de. MAASSLUIS: G. A. A. v. d. Poel, Alb, Cuijplaan II, telefoon 2900. Schoonmaken PASSAGE 4 Restaureren SCHIEDAM De Vlaardingse KNVB-clubs die het komende weekeinde voor de competitie in het veld komen, zijn als volgt samengesteld: VLAARDINGEN (uit tegen Hoek se Boys): d. Meijer: a. De Heer, Gaanderse, Wonderchem en Van der Lugt; m. Bannefc en Goos, v. Van der Mark, Van der Lee, Jansen en De Korver. HVO (uit tegen Semper Altius): d. Vink, a. Drop, Van der Kloet, Mi chel, Stout; m. Stravers en Storm; v. 't Hart, Van Wezel, Van Minnen en Komaat. TSB (thuis tegen Rozenburg): d. Van Noordenne; a. Waxbout, La Lau, Bruggeman en Heijkes; m. Van oer Have en Boekhoud; v. Schuif, Kok, De Munnik en Koetsier. VFC (uit tegen ODB)d. De Her der; a. Sluimer, Van der Burg, Van Aken en Bentem; m. Wolf en Van der Zwan; v. Hollebeek, Klouwens, Van der Burg en Van Rees. DE HOLLANDIAAN (uit tegen SCHIEBROEK): d. Leeuw; a. Jan- se, Trotsenburg, Koenderman, We ber, m. Biji en Verduyn; v. Van Everdingen, De Vette, Hartog en Van Leeuwen. RKWIK (thuis tegen EXCELSIOR S)d. Vervloet; a. Jansen, De Rond, Vroom en Van Rossum; m. Dries en Meeder; v. Verhoogh, Vermeulen, Van Vliet en De Graaf. De winnende teams, ook VFC en HVO, hebben begrijpelijk hun elf tallen ongewijzigd gelaten. De Hol landiaan raakt steeds verder in de zorgen. Noodgedwongen heeft men het team weer moeten wijzigen. Voor het diploma A ziekenverple ging slaagden in het Gemeente-zie kenhuis te Schiedam de volgende verpleegsters: C. A. W. Krommen hoek. K. P. Poot, P. Maan, A. Maan en B A. Hickinson. fa**;*»* fPÉS (Van een onzer verslaggevers) RKWIK's eerste elftalspeler Peet Vermeulen treedt over veertien da gen in het huwelijk met mejuffrouw E. v. Simjouw uit Tilburg. Na de plechtige inzegening in de Brabant ss stad is er in de avonduren tussen half zeven en acht uur receptie in huize Soekmekaer, Gen. Kockstraat 2. Het jonge paar gaat zich vestigen in de PKD-straat in Vlaardingen. In de eerste klasse van de Rot terdamse Dambond heeft het twee de tiental van VDV haar fraaie po sitie aan het hoofd van de ranglijst weten te handhaven. In Rotterdam werd met 146 gewonnen van het team van Charlois. Toch moest er ruim vier uren worden gespeeld ai- vorens Rotterdam-Zuid vaarwel werd gezegd. Overwinningen werden genoteerd voor Den Breems, Mast, Tom, Smits, Vermeulen en Van Woerden. Boudewijns en Lucassen jr. speelden remise, terwijl Korver en Lucassen sr. verloren. De ontvangst van televisie en f.m.-radio is in het zuidelijk deel van Holy IB in Vlaardingen bij toepassing van een gewone antenne vaak ronduit slecht. Door de hoge flatgebouwen aan Holysingel en Lepelaarsingel worden de radio- en televisiesignalen als het ware tegengehouden en wordt een goede ontvangst ui de laag gelegen een gezinswoningen achter de hoge flatgebouwen praktisch onmogelijk. De enige oplossing zou zijn toe passing van het centraal antenne systeem, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat een antennemast van circa 14 meter hoogte, evenmin voldeed. Enkele eigenaars van in aanbouw zijnde particuliere woningen aan de Willem Lodewijklaan en de Ernst Casimirstraat houden zich met dit vraagstuk bezig. In de aula van het Schiedamse Museum, waar n.a.v. de restau ratie van het oude Hess orgel op het ogenblik de zeer interessante expositie „Luister van het orgel" wordt gehouden, heeft het Am sterdamse Kamermuziekensemble Musica da Camera voor de Ver eniging van vrienden een barok-programma uitgevoerd, dat zowel door zijn smaakvolle samenstelling als door zijn dikwijls uitstekende uitvoering de gang naar de aula ten volle waard is geweest. Het Schiedamse gemeentebestuur schrijft dit in een zojuist verschenen raadsstuk, dat gewijd is aan de op bouw van een organisatie voor de be strijding van rampen in vredestijd Onlangs deed men de Schiedamse raad het voorstel om de organisatie te perfectioneren en uit te breiden. Men wilde bij voorbeeld het huidige materiaal bij politie, brandweer en GGD aanvullen met portofoons, rampenwagen en een noodaggregaat in het stadhuis, dat als centrale post zou worden ingericht. Tijdens de vorige raadsvergadering stuitte dit op bezwaren, die onder woorden werden gebracht door drs. 'J. H. Simons <p.v.d.a.). Dit gaf het college aanleiding nog meer infor matie te verstrekken, die werd ver vat In een nieuwe toelichting. B. en W. stellen uitdrukkelijk, dat men de werkzaamheden en activitei ten van de verschillende gemeente lijke diensten en bedrijven wil coör dineren. Overleg met de hoofden van dienst wees uit, dat er enige lacunes zijn in de materiaalvoorziening en in de mogelijkheden tot snelle com municatie zowel in als buiten Schie dam. Helaas kon de lijst van de te tref fen voorzieningen, opgesteld na uit voerig advies van gemeentelijke des kundigen, niet de goedkeuring weg dragen van de raad. Men meende bij voorbeeld, dat er wellicht een andere centrale post in plaats van het stad huis te vinden is. Het college schrijft dat hét stadhuis door zün hoge lig ging en dé aanwezigheid van een telefooncentrale en een administra tief apparaat uitermate geschikt ls. Bij rampen zijn deze diensten min der bezet dan andere gemeentelijke instellingen. Men is van plan om aan de hand van gefingeerde rampen het gemeen telijk apparaat te toetsen aan geco ördineerd optreden en hulpverlening, waarmee men reeds ervaring opdeed in samenwerking met de nabuurge meenten in de brandweersector. VciJer zijn er tussen de gemeente lijke geneeskundige en gezondheids diensten in de omgeving reeds af spraken gemaakt om elkaar bij te staan, wanneer dat nodig is. Het ontgaat het college, wat dit voorstel te maken zou hebben met de wet op het openbaar lichaam Rijnmond. „Het komt ons voor." aldus het Schiedamse gemeentebestuur, „dat afgezien van de wenselijkheid om te werken in groter verband elke ge meente de plicht heeft zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de be strijding van rampen. Dan alleen kan men met goed recht hulp van anderen vragen, omdat men zelf we derkerig anderen hulp kan bieden. Het college voegt eraan toe, dat de raad in de toekomst nog een krediet aanvrage zal doen voor aanschaffing ten behoeve van de gasbestrijding. Het gezelschap, dat met Ku Eb- binge (.blokfluit en hoboi, Lucy van Daei (viool), Jaap ter Linden (cello) en Ton Koopman (orgel en klave cimbel) door jeugdige musici ge vormd wordt heeft doorgaans van de capac'teiten van de individuele leden overtuigd terwijl men in het ensemblespel de grondige voorberei ding en gewetensvolle werkwijze kon herkennen. Dat men desondanks nog niet ai- tijd met de aan de stijl aangepaste klank geconfronteerd werd had di verse redenen. Zeifs meer evaren specialisten op dit gebied zullen in de wat nuchtere akoestiek van de aula ook nog wel moeite hebben met de slank maar het viel toch niet te ontkennen, dat nog niet geheel on derdrukte neigingen om op de voor grond te treden nog aanduidingen waren, dat het ensemble niet altijd ten volle ingeleefd was in de totali teit. Een ongunstige omstandigheid bovendien was. dat men gebruik maakte van een spinet in plaats van een klavecimbel (waarschijnlijk uit praktische overwegingen). De bas van het spinet heeft min der draagkracht en daardoor kon het typische effect van samengaan en versterken van stri'kbas en bas van toetsinstrument niet zo effectief wer ken. Dit bleven intussen kleine de siderata. die de positieve verdiensten van het ensemble dte men b.v. ook heeft kunnen bewonderen in de vorm van de epaterende ensemble-tech niek in het ze*-r snel gespeelde derde deel van Handels Fttz Wllliamsonate. piet verkleinen. Niet onvermeld in de gegeven om standigheden mag de vertolking van Stanley's Coiuntary in D op het pas gerestaureerde orgel door Ton Koop man blijven. Men heeft daarbij kun nen genieten van de fijn-intieme en toch kieurijke toon van het fraaie instrument, dat voor het Schiedamse muziekleven beslist een aanwinst is. BERNARD GEISE Met medewerking van het ge meentebestuur en de technische bij stand van Electriciteit Boogaard N.V. is men tot de volgende oplos sing gekomen: op het dak van het hoge gemeentelijk flatgebouw aan de Koninginnelaan bevindt zich een mast van het centraal antenne systeem van dat flatgebouw. Van deze mast wordt een signaal (voor televisie le en 2e net en ra dio) betrokken, dat via een onder grondse kabel naar de betrokken complexen woningen gevoerd wordt, daar versterkt en vervolgens huis aan huis bezorgd wordt. De Initiatiefnemers hebben, met medewerking van andere (toekomsti ge) eigenaars van woningen, een plan laten ontwikkelen dat voorziet in de mogelijkheid om de plm. 300 eengezinswoningen In deze omgeving op het centraal-antennesysteem aan te sluiten. Het ligt in het voornemen de exploitatie van dit project te leggen in handen van een daartoe op te richten coöperatieve vereniging. Nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij de heer A. van Dorp. Sneeuwbalstraat 60 te Vlaar dingen (tel. 350152), bij wie ook eventuele aanmelding kan plaats hebben. De Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers afdeling Vlaardingen houdt van 26 t.m. 30 november een tentoonstelling in gebouw „Trian gel". Het bestuur van de Vlaardingse afdeling verheugt zich in een record aantal Inschrijvingen voor deze 22e vogeiexpositie. 55 deelnemers zullen in totaal 470 vogels tonen. Zes keurmeesters van de bond zullen de vogels beoordelen op kleur, conditie, houding en grootte. Er zijn 110 ereprijzen, een bondskruis en zes bondsmedaiiles beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft een plaquette uit geloofd voor de mooiste vogel. Vrij dagavond 20 december zal voorzitter F. van Gooswilligen in de bovenzaal van „Triangel" de prijzen uitreiken. MAASSLUIS Vandaag vindt in het Palais des Sports in Nantes (Frank rijk een judo-ontmoeting piaats tussen junioren en adspiranten tot en met 21 jaar uit Frankrijk en Ne- dealand. Da Judoka's worde-ti begeleid door de heer J. Henneveld te Maassluis, die door het hoofdbestuur van de' NJJB is aangezocht om ais coach en trainer op te treden.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1