Opening ziekenhui stimulans in 1969 31 mM lïi f U® rijzigmg bij Oude Delft Leefbaarheid Capaciteit HE 'THf -■ WISSELKOERSEN - r VRIJE VOLK PAGINA 15 Burgemeester H. Roelfsema kreeg bij zijn komst in Schie dam meteen de taak om het ziekenhuisplan af te ronden. Onder zijn voortvarende lei ding vergaderde de commissie en intussen voltooide men het comj^tex. u an onze verslaggever ALEX SXELLEMAX Schiedam staat rond de jaarwisseling aan het begin van een nieuwe periode, waarin de stad onder leiding van de voortvarende burgemeester II. Roelfsema een ander, moder ner gezicht gaat krijgen. De eerste contouren van dit verbe terde stadsgezicht zijn neergelegd in het door stedebouwkun- dige Rein H. Fledderus ontworpen structuurplan, dat in april van het afgelopen jaar werd gepresenteerd en ten slotte na uitvoerige di-cussies en tal van voorlichtingsbijeenkomsten Langzamerhand groeide het complex. In 1966 was het nog skeletten. een wirwar van betonnen f Op S juni 1964 maakten de leden van de toenmalige gemeenteraad een excursie door de stad, die hen ook langs het in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuis voerde. Ze zagen toen nog maar de fundering. Enkele jaren later kwam er wat schot in de bouw van het complex, dat de gemeente handenvol geld kostte en ieder jaar drukte op de begroting. werd goedgekeurd. REIN H. FLEDDERUS is de man wiens inzichten bepa lend zijn voor het toekom stige beeld van Schiedam. Zijn structuurplan, dat in april 1968 werd gepresen teerd, is een handleiding voor het gemeentebestuur bij het saneren van het oude stadshart, de bouw van een nieuwe 'city' en moderne wijken. DE 'CITY' zal binnen niet al te lange tijd verrijzen. Fled derus vindt de hoek. bepaald door Broersvest en Hoog straat, bij uitstek geschikt om de voor het city-winkel apparaat zo noodzakelijke compactheid te verwezen lijken. In 1968 nog begonnen al de onderhandelingen tus sen gemeentebestuur en grootwinkelbedrijven. Fledderus bepaalde mede het aanzien van het afgelo pen jaar en ook het gezicht van de toekomst. tl M m Nog niet zo lang geleden zag het huis er zo uit. in aanbouw zijnet zieken XI X -*•=& Aan het einde van 1968 is het nieuwe gemeenteziekenhuis bijna klaar. Binnen enkele weken zal het worden geopend. Men kan de voltooiing beschouwen als het begin van een nieuwe periode in stedebouwkundige ontwikkeling. Kijk bij da ZAAIERS Dan hoeft* niet lang te aoeken De vlag In top' De afbouw kon beginnen. Nieuwe periode begint sap «5 Een uiterst belangrijk feit Voor Schiedam wellicht de gewichtigste van 1968, als we enkele rampen, waardoor de stad geteisterd werd buiten beschouwing laten In de ko mende jaren zal men aan de hand van dit plan dat voorziet in de bouw van een geheel nieuw stadshart, gaan saneren De slopers staan als het ware klaar om het bestaande af te breken en de bouwers nooelen van ongeduld om hun werk te verrichten in het belang van de 100 000 tot 110 000 inwoners, die rond 1980 het centrum van Rijnmond zuilen bevol ken. Men was niet overal even gelukkig met het structuurplan. Men vroeg zich af of zon moderne stad wel leefbaar is. Sïen vreesde, dat het in tieme karakter, dat de historische binnenstad ontegenzeggelijk bezit, zal worden verstoord. Of deze sombere voorspellingen bewaarheid worden zal in de eerste decennia blijken. leefbaarheid is een woocrd, dat in het, afgelopen jaar vaak werd ge bruikt. Een Schiedams telefoonnum mer heeft hiermee ook al te maken. Wie 262626 draait mag vertellen of zbn reukorgaan ernstig geprikkeld wordt door de activiteit van fabrie ken en raffinaderijen, die de leef baarheid in Rijnmond aantasten Met leefbaarheid stond ook de op richting van een nieuwe stichting m verband, waarvan de activiteiten ook ïei stempel gaan drukken op het beeld van de stad. De Stichting Op bouw Schiedam wil proberen met tal van acties voldoende financien te .-erïnjgen om een uitgaanscentrum te bouwen en verenigingen en andere accommodaties te helpen, die nu een maal de kwaliteit van het bestaan anno 1969 bepalen Sen van de belangrijkste acties be staat uit het verstrekken van stads- zegels dear de b« de stichting «in gesloten wrinkeliers. De opbrengst komt ten goede aan Schiedam en niet aan handige zakenlieden, zoals rij andere zegeltjes. Natuurlijk houdt het oprichten van de Stichting Opbouw Schiedam ver band met het structuurplan, maar cok met de cultuurnota, welke in 1968 werd gepresenteerd en in het nieuwe aar door de gemeenteraad wordt behandeld. De leefbaarheid an een stad werdt ook bepaald door de ziekenhuizen cl tooiing van het nieuwe gemeen teziekenhuis en uitbreiding van de Dr. Noietstichting zal de totale ca paciteit aan ziekenhuisbedden op 655 brengen, hetgeen ruim voldoende is voor een stad van 110 000 inwoners. Eén van de belangrijkste gebeurtenis sen in 1969 is de opening van het nieuwe gemeenteziekenhuis, waar over zoveel te doen is geweest We zullen over de misère met de bouw maar met meer spreken en ons ver heugen over het feit, dat binnen enkele weken een gloednieuwe ver pleeginrichting met de modernste ap paratuur ter beschikking staat Het is hard nodig Er werd de laatste t«d nogal wat tmprovisatietalent van de geneesheer-directeur en zijn mede DELFT ANP) Met ingang van 1 januari 1969 is prof. dr. ir» S. Duir ker directeur van de NV optische industrie De Oude Delft te Delft, benoemd tot president-directeur. Met ingang van gelijke datum treedt prof dr A. Bouwers als president-direc teur af en aanvaardt de functie van president-commissans werk'stiers geeist om de behandeling en verpleging In het thans snel ver vallende gebouw medisch verant woord te laten gebeuren De animo by de patiënten om in de oude be- huiz.ng te worden opgenomen nam. zoals uit het dalend aantal verpleeg- dagen blijkt, voortdurend af. hoewel men medisch en verpleegtechmsch het wer». op het zelfde pedkon hand haven Men ondervond in het afgelopen jaar natuurlijk de invloed van de na derende ingebruikstelling van de nieuwe gebouwen Er waren steeds meer besprekingen met architecten, medewerkers en leveranciers over in richting uitrusting, exploitatie en personeelsbezetting. De laatste jaren zag men het zie kenhuis steeds meer groeien Nu is het zover, dat de bouwketen gaan verdwijnen. De ogenschijnlijke chaos maakt straks plaats voor orde en net heid, die kenmerkend zijn voor een modem ziekenhuis De opening van het gebouw kan men beschouwen als een stimulans om aan het begin van een nieuwe ontwikkelingsfase met el kaar te trachten om van Schiedam een leefbare stad te maken. Wwbctb TL "WJKflKjp-f ft*" 30 DECEMBER \menkaanse dollar Engels pond "anadese dollar Franse frank Belgische frank Duitse mark Zweedse kroon Zwitserse frank Italiaanse lire Deense kroon Noorse kroon Oostenrijkse schilling Escudo's 3 605O 60ï 8 59j--8j60 3.36—3.361 "2 88572.93J •203—7 211 90,111—9016' 69 68—69.73 83 86—83 91 57.795—57.84' 48.10J48 15' 50 49J—50 54' 13-951—13-% 12.701—12.71, I j 1> v". iö

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1