Burgemeester H. Roelfsema:Rijk onthoudt Schiedam financiële middelen voor allernoodzakelijkste dingen Plotseling (opnieuw) geïnteresseerde gemeente vist achter het net Inbrekers opnieuw op drank uit Vurig begin van nieuw jaar MjM 2 Merkwaardig gevolg van financiële situatie Agenda Zekere druk Beperkte vrijlieid Geen lierstel Zbrgrgx Verfijningen Aan t lijntje Leger des Heils Bepaling Vrouw aangereden na verlaten bus HetVrffeVolR Rotterdamse bioscopen Toneel en muziek VRIJDAG 3 JANUARI 1969 HET VRIJE VOLK De vraagtekens achter de maatschappelijke structuren, die de gemeente beroeren en haar slechte financiële positie hebben volgens burgemeester H. Roelfsema een merkwaardig gevolg, dat hij in het derde deel van zijn nieuwjaarsrede uiteenzette. (Van een onzer verslaggevers) „Aan de gemeente Schiedam zijn in 1968 in de kapitaal sfeer middelen onthouden, die voor de allernoodzakelijkste zaken beschikbaar hadden moeten worden gesteld. Ik heb me de afgelopen maanden wel eens afgevraagd of men meende, dat Shciedam niet meer bestond Schiedam wordt .eenvoudig vergeten, zullen we maar zeggen. Agtdomeratieregeling; ZAAIERS lees ze plaats ze mt:ê - jj De r.-k. St.-Willibrorduskerk aan de Insulindelaan is op oudejaarsdag verkocht en zal, na pas 16 jaar dienst te hebben gedaan, waarschijnlijk het veld moeten ruimen voor een blok flats ADVERTENTIE BEKENDMAKING (Van een onzer verslaggevers) De r.-k. Sint-Willebrordus- kerk aan de Insulindesingel in Vlaardingen zal naar alle waarschijnlijkheid worden af gebroken. De kerk is op oudejaarsdag verkocht aan de Schiedamse bouw- en aannemingsmaat- schappij Daniël Kreuger N.V. De koper wil proberen op de grond een blok flats te bouwen. Tot ver in de omtrek zag men donderdagavond in Schiedam de gloed van het nieuwjaars- vuur dat precies om zeven uur ten aanschouwe van een duizendkoppig, voornamelijk jeugdig publiek op een terrein aan de Vlaardingerdijk bij de Nieuwe Damlaan werd ontstoken. Tien tallen kerstbomen waren die dag vanaf vele verzamelpunten naar dit terrein gebracht en hoog laaiden de vlammen dan ook op toen men de met olie doordrenkte sparren In brand stak. Het was het traditionele door de Schiedamse gemeenschap georganiseerde begin van 't nieu we jaar, waarbij aan het slot in vurige letters het publiek veel voorspoed werd toegewenst. Schiedam Abonnementsprijs Gironummers Adressen en telefoonnummers EAUiNA 19 .Geef gemeente e j igen i sp< ee. 11n ui in t<e (Van een onzer verslaggevers) „Als een gemeentebestuur te vaak tegenover wensen van de burgerij, tegenover de roep om noodzakelijke voorzieningen het 'neen' moet laten klinken, doet dat zo'n bestuur scha de. De gemeentepolitiek wordt min der geloofwaardig. En wat zien we dan gebeuren? Belangengroeperin gen, ook die welke in het leefbaar heids- of ideële vlak liggen, trachten financiële middelen van de gemeen te voor het eigen doel vast te leggen onder het motto: "Wij alleen zijn des kundig op ons terrein; wij weten wat we nodig hebben, blijf van ons deelterrein af en betaal wat we vragen. Ook birmen-gemeentelyk is een aantal semi-permanente of semi verplichte uitgaven aan het groeien, die mede besiag leggen op de reeds te geringe speelruimte, van de gemeen ten. Deze nevenontwikkeling wordt onder allerlei namen verdedigd. Stichtingen Zelfs de functionele decentraiisa tie komt er soms aan te pas. Talrijke stichtingen zijn in de afgelopen ja ren overal in de gemeenten uit de grond gestampt voor vele op zich zelf respectabele doeleinden, maar ten slotte gaan de oprichters ervan uit, dat het verkrijgen van rechts persoonlijkheid voor één of ander gespecialiseerd doel recht op subsi die betekent, zonder dat men politie ke verantwoordelijkheid draagt voor het gehele beleid. Ja, sterker gezegd: die politieke verantwoordelijkheid wijst men per se af. „Want," aldus de burgemees ter, „politieke verantwoordelijkheid houdt het afwegen van belangen in en tevens het erkennen van priori teiten. En de belangenvertegenwoor diging wil dit juist ontgaan. Als haar gebied de belangstelling en de gel den krijgt die men nodig acht, wordt de rest bijzaak. En zo wordt ook van de gemeente uit zelf centrale be stuurskracht ondergraven." Na een beschouwing over ngglo- meratieregelingen (Rijnmond kan niet worden verweten, dat het op de huidige wettelijke basis niet gelukte om snelle wijzigingen in het leef patroon van de regio te realiseren) kwam de burgemeester ten slotte weer terecht op lokale bestuursaan gelegenheden. „Het gemeentebestuur zal niet slechts wettelijk gehouden zijn de gemeenten zo goed mogelijk te die nen. Juist met het oog op de toe komst is elke zorg aan het lokale voorzieningspeil winst voor de ge wone burger. Zo lang dan de finan ciële nood aanhoudt, zal de burger zich bij de oplossing van de vraag stukken betrokken voelen." De bur gemeester meende, dat binnen een grotere afhankelijkheid van de omge ving, regio en het rijk (.mensen leven en denken in grotere verban den") mogelijkheden moeten worden gevonden of aangeboden om de lo kale gemeenschap een eigen speel ruimte te geven. Wie dat niet probeert, knaagt aan de wortels van de democratie, die ook door de eenvoudige mensen in eenvoudige vormen beleefd wil wor den. Men kan en mag v 'et verwach ten dat elke Nederlander zal kun nen mede oordelen over de plaats van kernenergiecentrale, maar over zijn vuilophaaldisent, over zijn stra ten en rioolwaterzuivering, over zijn woningen, over zijn sportvelden, kortom, over alles wat zijn naaste omgeving betreft, wil en kan hij meepraten, neen, meebeslissen. Hij wil de mensen kennen die hem daar bij vertegenwoordigen; hij wil met hen over zijn directe belangen pra ten; hy wil, dat er naar hem wordt geluisterd." Rondom deze beschuldigende woor den, gericht aan het adres van de huidige regering bouwde Schiedams burgemeester H. Roelfsema donder- dagavond zijn nieuwjaarsrede op. waarin hij onder de titel „Gemeen ten in de branding" de gevoelens van onbehagen van vele gemeentebestuur ders vertolkte. Het zit de burgemeester al lange tijd zeer hoog. Met zijn uit drie hoofdstukken bestaande toespraak trachtte hy een antwoord te geven op de vraag hoe de .geldkwestie,'" waar volgens hem alles om draait, kon ontstaan. Nog enkele van zyn uitspraken: „De hoog geroemde autonomie is, althans in financieel opzicht, een fictie aan het worden." „Rijnmond is het resultaat van een te optimistische wetgeversbui." „Gemeentebesturen moeten niet verstarren in een oud patroon, doch evenmin moeten zij de verdediging opgeven van een stuk praktische, lokale democratie...." Volgens burgemeester Roelfsema is de gemeente veelvuldig object van aanval, verdediging en zeker van discussie geweest in 1968 en daarom wilde hy nader bezien, hoe het komt dat de gemeente van verschillende kanten onder een zekere druk staat en niettemin onder die druk moet leven en werken. ,Die druk," zei hy, „vindt allereerst zijn oorzaak in het groeiende aantal vraagtekens, dat wij zelf achter onze maatschappeiyke en geestelijke struc tuur, zijn gaan plaatsen, In onze tijd openbaart zich onmiskenbaar sociale, economiscne, poütteke, culturele en godsdienstige onrust." De burgemeester verwees zijn toe hoorders naar de cultuurfilosoof Toynbee en de schryver Romano Guardini. Ook noemde hij professor doctor W. Buikhuizen, die destyds 'n onderzoek instelde naar het gedrag van de provo's. „Wie scherp om zich heen ziet,' aldus de nieuwjaarsrede, „voelt toch langzaam aan een nieuwe mentaliteit groeien, die zich o.a. daarin manifes teert dat het resultaat van het or ganisatorische. economische, sociale en culturele geploeter der generaties geboren rond of in de eerste wereld oorlog en in leidende posities geraakt na de tweede, grote wereldbrand, aan een kritische beoordeling wordt on derworpen; hoe constructief dat ge ploeter ook geweest moge zijn en hoeveel vrucht het ook moge hebben afgeworpen." De burgemeester constateerde dat „bij alle onduidelijkheid over toe komstige structuurvormen kan wor den gezegd dat de geykte structuren, met hoeveel politieke zorg zy ook •tot stand mogen zijn gekomen, steeds minder geestdrift wekken en zich zelfs met wat moeite staande kunnen houden. Organisaties die de gevestig de structuren dragen, verhezen aan werfkracht." gemeentefonds. In wezen zijn verfy- ningen dan ontvangsten, waarbij de gemeentekas als doorgeefluik mag fungeren en het ryk de marsroute dicteert." Om aan te geven hoe groot de af- hankelykheid van de gemeenten wordt, wees burgemeester Roelfsema op een volgens hem bedenkeiyke kor tingsmethode, die door 't ryk wordt toegepast als het de verplichte loon- en salarisverhogingen voor gemeente ambtenaren door genivelleerde com pensaties slechts ten dele vergoedt. „Het heeft vele gemeentenen, vooral de grote en grotere, met elkaar mil joenen gekost; miljoenen, die de ge wone dienst belasten en middelen vastleggen, die de gemeenten juist in deze tijd van verandering en overgang zo node missen. En wanneer diezelfde gemeente in het verleden dan in de sfeer van de tarieven iets van het verlies wilde inhalen, dan vonden zy vfeial het ministerie van Economi- j sche Zaken op haar weg, om het ge- meenteiyke streven naar verhoging van de eigen, inkomsten te dwarsbo men of zeker op te houden." De burgemeester -erinnerde er aan, dat de drie groten steden extra- uitkeringen ontvangen. „Een ieder verheugt zich daarover, maar slaakt tegeiybertijd de hartgrondige ver zuchting, da» de minister van Bin nenlandse Z„.;en spoedig ook voor vele andere gemeenten de beurs moge openen, opdat deze plannen op lan gere termyn kunnen opzetten." -2.- K e rk voor Volgens de heer Roelfsema leidt de vage wil tot verandering, waarmee men nog geen weg weet, tot wrevel en tot nervositeit, die afgereageerd wordt op de overheid. „De gemeenten voelen dat, ondergaan dat en willen er wat aan doen. Zij zouden dat met voldoende fantasie en intuïtie ook zeker kunnen. Maar alle pogingen van een gemeente, meer of minder gerechtvaardigd onbehagen concreet op te vangen, moet nu eenmaal „ver taald" worden in geld. En de vrijheid van de gemeente om die vertaalar beid ter hand te nemen, is helaas erg beperkt." Aangekomen bij het tweede deel van zijn betoog („gemeentelyke auto nomie") uitte de burgemeester kri tiek op de zogenaamde „koppel-sub sidies." „Wie een begroting doorlicht zal spoedig ontdekken dat 80 tot 90 percent van de gewone uitgaven is gaan behoren tot de verplichte of tot de setni- verplichte soort." Als een ministerie subsidie verleent in het sociale, maatschappelijke of culturele vlak, wordt daaraan vaak de voorwaarde verbonden, dat de gemeente ook aan de subsidiëring meedoet. Hoe belangrijk een te sub sidiëren werk ook mag zyn, de ge meentelijke autonomie wordt op deze wyze eigeniyk ter zijde geschoven. Immers, geen gemeente kan zich op de duur tegen het verlenen van sub sidie verzetten. De instellingen oefe nen een zodanige druk uit, dat er geen vrije keuze meer is. Ook de verfijningen, die de gemeen» ten ontvangen, betekenen vaak semi- verplichte uitgaven. Om de gemeen ten tot medewerking aan subsidiere gelingen te stimuleren en tegelijker tijd het financiële leed wat te ver zachten, volgt soms een zogenaamde verfynhig in de uitkering van het De heer Roelfsema zei. alle klaagzangen ten spyt, nog geen her stel van de financiële gemeentelijke autonomie in het verschiet te zien opdoemen. „Zelfs geen snelle verbe- terflng in de financiële positie. Wat is in de Tweede Kamer onnoemeiyk veel afgepraat over de gemeentelijke financiën. De uitkomsten, zyn eigen iyk altyd teleurstellend geweest. De achtereenvolgende regeringen hebben nimmer voldoende soelaas voor de gemeenten kunnen vinden. Als er al eens wat financiële ruimte mocht zyn geweest, dan had of de regering of het parlement wel eigen objecten, die altijd vóór moesten gaan. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok." Toch lykt een nieuwe algemene sanering van de gemeentelijke finan ciën de burgemeester van Schiedam welhaast onontkoombaar. „De ge meenten vangen immers de eerste stoot op by de veranderingen, die de maatschappy vraagt, zy werken aan de frontiyn der maatschappy. Ge rechtvaardigd onbehagen uit de weg ruimen kost geld en dat zullen de gemeenten mee moeten betalen. Daartoe zal het rijk de gemeenten in staat moeten stellen. plan voor GEMEENTE SCHIEDAM Burgemeester en Wethouders herin neren de bewoners van Zuid aan de contact-bijeenkomst op woensdag 8 januari 1969, des avonds om acht uur in het wykgebouw van de Ned. Herv. kerk aan de Nieuwe Maasstraat 70. SCHIEDAM, 3 januari 1969. De nog maar zestien jaar oude kerk staat sinds begin vorig jaar leeg. Op dat moment werd de nieuwe kerk aan he' Erasmusplein in de Westwyk in gebruik genomen. De hele ongelukkige affaire met de kerk aan de Insulindesingel meet worden geweten aan een „planologische blun der", zoals pastoor P. van Straalen het enige tyd geleden noemde: het is een verkeerde beslissing geweest destyds een kerk in de Indische Buurt te bouwen. Het kerkbestuur heeft min of meer met het gebouw moeten leuren om het kwyt te raken. Het werd zelfs per advertentie te koop aangeboden. De pastoor heeft langdurig onder handeld met het gemeentebestuur. B. en W. hebben overwogen de kerk in te richten tot twee gymnastiekza len voor het onderwys. Pastoor Van Straalen is niet erg te spreken over het verloop van de on derhandelingen daarover. Hij heeft het idee, dat hy onnodig lang aan het lyntje is gehouden totdat het ge meentebestuur liet weten, dat het geen belangstelling had. Die beslissing hield waarschijniyk verband met de mogelijkheid, die B. en W. zagen om een serie van acht Simplex-turnzalen op korte termyn te gaan bouwen, 't Merkwaardige is nu, dat het gemeentebestuur zich op oudejaarsdag opnieuw geïnteresseerd toonde in de kerk. Er kwam een te lefoontje van het stadhuis, ongeveer drie uur nadat de koop met Kreuger was gesloten. Uit de plotselinge koerswijziging van onderwijswethouder Walstra zou men kunnen afleiden, dat het serie- pla- alsnog op financieringsmceiiyk- heden is gestuit Pastoor Van Straalen heeft nog met verscheidene andere kandidaten onderhandeld. Eén daarvan was het Leger des Heils, dat zeer binnenkort het oude gebouw aan de Bamistraat moet verlaten. Het Leger heeft een tydlang plannen gekoesterd voor een nieuw pand aan de Gedempte Bier- sloot, maar uiteindeiyk zyn de lasten daarvan te zwaar gebleken. Het r.-k. kerkbestuur heeft het Le ger des Heils het gebouw aan de In sulindesingel voor een aanmerkelyk lagere prijs dan men aan particulie ren en aan de gemeente heeft ge vraagd aangeboden. (Naar verluidt was by de onderhandelingen met de gemeente een bedrag van ruim drie ton in het geding). Maar het Leger meende niettemin, dat het een zo grote uitgave niet kon financieren. De N.V. Kreuger zal voor kerk, pas torie en grond een bedrag van 210.000 neertellen. Waarschijniyk zal de koopprijs aanzienlyk hoger worden, maar dat hangt voor een groot deel af van de welstandscom missie en van het gemeentebestuur. In de koopovereenkomst is name- iyk bepaald, dat de n,v. ƒ3.000 extra zal betalen voor elk huis dat op de vrijkomende grond mag worden ge bouwd, De aannemer vindt, dat hij minimaal 35 hiuzen moet kunnen bouwen om het project rendabel te maken. Voor de eerste 35 huizen zal de 3.000-guldenregeling dan ook niet gelden. De pastoor hoopt-intussen op "0 huizen, waardoor de opbrengst van zyn oude kerk zal stijgen tot 315.000. Hy is er echter lang niet zeker van dat die vlieger zal opgaan. Kreuger wilde aanvankeiyk honderd huizen bouwen, maar zelfs een plaD met zeventig woningen is door de welstandscommissie afgewezen. Het gemeentebestuur gaat volgens ,de pastoor in principe akkoord met de gedachte, dat er woningen zullen worden gebouwd, maar de heer Van Straalen noch de aannemer heeft daarvoor een schrifteiyke garantie gekregen. De jeugd van de Indische Buurt heeft in het afgelopen jaar overigens al een doeltreffend begin gemaakt flats met de sloop van kerk en pastorie. Het parochiebestuur heeft aanvan keiyk vele honderden guldens be steed aan het herstel van de schade. Later is men dat ais onbegonnen werk gaan beschouwen. (Van een onzer verslaggevers) Bij de bushalte aan het parkeer terrein Broersvest te Schiedam is donderdagmorgen de 56-jarige Vlaar- dingse filiaalhoudster mej. C. J. van L„ toen zy na het uitstappen voor de bus langs de rybaan overstak, ge- grep endoor de auto van de 29-jarige A, P. de H. De laatste reed juist van het parkeerterrein weg. Het slacht offer moest met een hersenschud ding en een enkelfractuur worden opgenomen in de dr, Noletstiehting. mm (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw is er ingebroken in dis- tilleerderyen te Schiedam. In de nacht van woensdag op donderdag kreeg het bedryf van Herman Jan sen N.V. aan de Zylstraat 6 onge wenst bezoek. De daders die voor zo ver kon worden nagegaan niets van hun gading vonden, konden via het dak aan de achterzyde van het kan toor komen, en het gebouw binnen dringen. Waarschyniyk hebben zy ook ingebroken by distilleerderij De Olifant J. J. Melchers Wz aan de Noordvestsingel, waar men donder dagmorgen tien dozen met 120 liter cognac aantrof. De inbrekers zyn in hun werk gestoord omdat een voor- byganger hen signaleerde. By het onderzoek kon men slechts de ge reedstaande dozen cognac weer op hun plaats zetten. De daders, die via een dakluik in het gebouw waren ge komen, bleken al te zyn gevlogen. President-directeur drs. H. Claus Hoofdkantoor: Hekeiveld 15 - Amsterdam Telefoon 020 - 64477 per kwartaal ƒ13,52 per week i,<h losse nummers0,25 Uitsluitend voor abonnements geld 20 63 00. Alle andere betalingen 283 33. BOTTERDAM: Alle afdelingen Slaak 34, tel. 010-111030. SCHIEDAM: Passage 20, tel. 010-268798. Tus sen 18.30—19.30 uur tel. 010- 269359. WEEKPKOGKAMMA 1 ARENA, tel. 230730: Oliver (al.), 2 en 8 uur. Hl CENTRAAL, tel. 138210: Zondo die geld opbrengt (IS jaar), 2. 7 en 9.13 uur. CINEAC (Bijenkorf), tel. 121139: Jun- gle Boek <aJ.), 9.30, 11,30, 1.30, 3.30, 3.30, 7.30 en 9.30 uur. CINEAC (Beurs), tel. 138082: Help, mijn broer ls hip! (14 jaar), 9.30, m U.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. s CINERAMA, tel. 115300: De banne- 3 Itng van het Kremlin (ad.), 1.45 en 7.45 uur. gj COLOSSEUM, te!. 190352: Zo gezegd. 3 zo gedaan.' (al,). 2, 7 en 9.30 uur. s CORSO. tel. 121110: Playtime (a.!.), a 2 en 8 uur. GRAND, tel. 233363: Oliver (ai.), 2 3 en 8 uur. a HARMONIE, tel. 271204: Goldfinger a (18 Jaar). 2, 7 en 9.15 uur. a KRITERION. tel. 128615: Interlude a (14 jaar), 2.30, 7 en 9.30 uur. LUMIERE. tel. 117755: Een «pook- piraat als maat (a.l.), 2, 7 en 9.30 3 uur. METRO. tel. 174500: The 60UUd of Music (a.l.), 2 en 8 uur. PASSAGE (Schiedam), tel. 269563: D« vlerkante rekruut (a.l.), 2 en 8.15 uur. PRINSES, tel. 230754: Addergebroed (IS jaar), 2, 7 en 9.30 uur. Vrljdag- nacht 12 uur: RUtlng (18 jaar). REX, tel. 236071:: De vloek der des- a perado's (14 Jaar), 7 en 9.15 uur. s Een hoogst merkwaardige tekkel (a.l.). 2 en 4.30 uur. a STUDIO '62 tel 233363: The Graduate a (18 jaar). 2.15. 7 en 9.30 uur. a THALIA, tel, 111555: Chltty Chltty a Bang Bang (a.l.), 3 en 8 uur. 3 'T VENSTER, tel. 251900: Don't look a bac (a.l.), 2, 7 en 9.15 uur. 3 Vrijdagnacht 12 uur: Het lijk van 3 de derde etage (18 jaar). 3 VICTORIA, tel. 248333: Muiterij op de s Bounty (14 jr.), 8 uur. 11 VRIJ DA O DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG „Caesar en Cleopatra", door het sg Nieuw Rotterdams Toneel. 8.15 uur. H DE GROOTE SCHOUWBURG. Zuid- s plein: „Twee onschuldige engelen" met Enny Mols de Leeuwe en Lily Bouwmeester. 8.15 uur. =s LUXOR-THEATER, Kruiskade 10: s Snip en Snaprevue. 8 uur. MANDERS' CABARET. Mauritsstraat 65: Bij Dorus op' visite, 8 uur. DE DOELEN. Schouwburgplein 56: H Café-Chantant 't Winkeltje, 8 tiur. 1 ZATERDAG 3 DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, Caesar en Cleopatra, door het Nieuw Rotterdams Toneel, 8.15 S uur. LUXOR THEATER, Kruiskade 10, Snip en Snap Revue, 8 uur. DE GROOTE SCHOUWBURG, Zuid- H plein. Twee onschuldige engelen, 5 met Enny Mols de Leeuwe en Llly Bouwmeester, 8 uur. MANDERS' CABARET, Mauritsatraat j| 65, Bij Dorus op visite, 8 en 10.45 -=} uur. DE DOELEN, Schouwburgplein 56. H Café-Chantant 't Winkeltje, 8 uur, 4

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2