Pele wil in vier jaren nog 200 goals fabriceren Zesde ronde Niemeyer schaaktoernooi Smyslow geklopt *sJ Skispringer verongelukt Denemarken ziet 100ste voetballer vertrekken 'EEN FLINKE VAKANTIE EN IK BEN WEER DE OUDE' Nieuwe hockey- kernploeg Handbalzege op Israël Spurgeon naar RC Mechelen Vera Caslavska aan de spits Roemenen niet imponerend Gertrud GabI slalomt sterk I Geen stunt Feiten op tafel In Japan Niet tegen Geesink Mijn eigen gang Okker in Singapore Tweede zitting Snelle remise 200 doelpunten Cupfiimle in Bazel Arsenal ronde verder WITTE KAT BATTERIJEN WOENSDAG 8 JANUARI 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 Van onze verslaggever WIM JESSE Jon Bluming, zonder h, 'Keizer' van de karateka, judo expert en verder nog gespecialiseerd in vele mysterieuze vechtsporten uit het Verre Oosten staat weer in het brand punt van de belangstelling. Een klein bericht, dat overigens alle kranten in Nederland haalde, bracht de bijna twee meter lange en bijna honderd kilo wegende Bluming weer in het nieuws. Daarin stond: 'Jon Blu ming heeft de NJJB verlaten. Volgens zijn zeggen, omdat zijn naam door velen in die bond in het buitenland te grabbel wordt gegooid.' RIO DE JANEIRO (AP) Is Pele, het Braziliaanse voetbalwon der, nog steeds dezelfde? Sommige liefhebbers en kritische spei- kermers in het voetbalgekke Brazilië menen van niet, maar Pele zegt van wel. In een interview zei hij 'Het hangt er van af wat zij bedoelen met dezelfde, maar Ik denk dat Ik dezelfde Pele ben van tien jaar geleden, alleen rijper.' K.' RL HEINZ MAEDER stapt uit ZÜ gooien mijn naam te grabbel Jon Bluming, een naam die vele malen in gunstige, maar ook in on gunstige zin in de krantekolommen verscheen. Wanneer je het dossier- Bluxning openslaat lachen de vette krantekoppen je toe. Twee slechts: 'Bluming moet be lediging rechtzetten.' 'Strafzaak te gen karateleraar B, weer uitgesteld.' Br nu wéér Bluming. Als buiten staander denk je dan: 'Vast een pu bliciteitsstunt je.' Dat woord doet zijn gezicht ver stijven, We zitten in zijn dojo aan de Valkenburgerstraat in een weg kwijnende Amsterdamse volksbuurt pal naast de ingang van de gloed nieuwe IJtunnel. Bluming: 'Hoe komt u erbti, Voor een publiciteitsstunt heb ik de NJJB niet nodig. Ik heb leerlingen genoeg. Maar ik ben het gewoon zat. Ik heb geen zin meer in ellende. Mijn naam wil ik niet meer verbinden aan de NJJB. Met een dergelijk stel wil ik nooit meer samenwerken. Echt. ik ben het beu. Ik begrijp niet dat de. NSF en het NOC nog achter iivee organisatie wil staan. Het is een zaak die stinkt. Voor mij is het afgelopen. Op 18 januari is in Brussel de oprichtings vergadering van de EBU. Moet je eens kijken hoeveel tooiongens uit Nederland lid worden." Het gaat-weer mis in ons judo wereldje. De. fusie van aile bondjes die na de Olympische Spelen in To kio een feit werd, heeft blijkbaar reeds te lang standgehouden. Want de federatie, zoals de nieuwgeborene werd genoemd dreigt over nog geen twee weken met een grote klap uit elkaar te spatten. Bluming is daar heilig van overtuigd. Hij durft te stellen: 'Dick Schilder van de Judokwai is één van de grote mannen achter deze actie. Ook hij is het gektn, van de voormalige NJJB- leden moe. De federatie, de FNJJB, was nog maar koud van de grond of de F verdween. Het werd gewoon de NJJB. Wij, mensen van de NAJA, de Judokwai en de Katholieke judofe deratie voelden ons genomen. Maar daar bleef het niet bij. Het werken werd ons praktisch onmogelijk ge maakt. Toen ik uit het buitenland hoorde wat door sommigen over mij verteld werd. heb ik mijn besluit ge nomen; wegwezen.' Jon Bluming komt met de feiten op tafel Hij houdt niet van halve maalt',oen. Mondje dicht is er niet bij. 'Kijk ik ben door de jaren heen wat wijzer geworden. Bewijzen heb ik niet in mijn handen en daarom kan ik geen namen noemen. Maar de feiten liggen er. Luister: 1. Petef Menz een karateleraar uit Zwitserland kreeg daar bijna geen toestemming om demonstraties te geven, omdat hij in contact stond met mij. 2. Bigoureau, - eens manager van Geesink in Frankrijk, maar dat is reeds lang geleden, werd verteld toen hij naar mijn adres informeerde dat Ik dood zou zijn, 3. De Zweed Durewai die mij wilde uitnodigen kreeg van de judobond aldaar te horen dat dat niet kon. Uit Nederland had men de Zweese judo- bond minder vleiende inlichtingen over mij gegeven. Ach en ao is er nog meer gepasseerd. Ik ben het flauw: Mijn vechtersjaren zijn voorbij. Mijn nachtrust gaat de komende jareu voor.' Zo omstreeks september 1961 wordt de naam Bluming een begrip. Vanuit, Japan, 'mijn tweede "aderland. ik heb nog vreselijk heimwee, zegt hij 'komt bij de NJJB het bericht bin nen dat ene Bluming aan de wereld kampioenschappen in Parijs wil deelnemen. Bluming heeft weinig zin meer. dat verleden nog op te rakelen. 'Zolang geleden eigenlijk. In Ja pan had ik genoeg geleerd. Ik wilde best meedoen. De NJJB weigerde Toen stelde ik: 'Geef me een kans door een selectiewedstrijd tegen Van Ierland cn Essihk. Ik was er van overtuigd dat ik die twee met één pink de baas was. Over Geesink. toen al een 'zware' jongen wilde ik niet eens twisten.' Jon Bluming in de oppositie Bluming haalde Parijs niet. De NJJB stelde: 'We kermen zijn pres taties niet. Hij moet hier maar eerst iets laten zien!' Van die tijd af is het tussen Blu ming en de organisatie, waar hij lid van was. de NAJA, een ongemeen felle strijd geweest. De verwijten vlogen over en weer. Er werd gespro ken over een gevecht tussen Geesink en hem. Maar dat gevecht kwam nooit. Aan wie lag dat? 'In 1962, bij de opening van "Het Dorp', je weet wel die toestand met Mies, is het mij gevraagd. Ik had geen. bezwaar. Van Geesink hoorden we niets. Later wilde de boksbond cns. tussen twee hoofdpartijen; op de mat zetten- Maar ock dat ging niet door. Toen ben ik me helemaal gaan concentreren op lesgeven. En ik kan j zeggen dat ik kampioenen gemaakt heb. Want ze moeten natuurlijk wel bedenken dat een Ruska. Dolman, Jagtenberg en Letterie, jongens met wie nu kapsones gemaakt wordt, door mij zijn opgeleid.' Jon Bluming is er stellig van over tuigd dat de nieuwe organisatie ferm van de grond komt. Volgens Bluming komen uit vele landen vele verte genwoordigers. 'Natuurlijk zullen we de eerste jaren niet de grootste bond zijn, maar ik verzeker je dat we heel rustig de NJJB zullen leeghalen. De Judokwai komt met 8000 leden, de NKA met 2000. de NJJA met 2000. de Vrije Nederlandse Judoorganisatie met 200Q en ga zo maar door. Daar bij nog alle karate- en kempojon- gens. Want ook die behoren sinds de federatie tot de NJJB. In artikel 3 staat het allemaal heel fijn. En juist deze mensen laten hun hun hielen zien. Als we eenmaal de grootste bond In Nederland zullen zijn, brengen wë de zaak aan de or de. De NSF namelijk erkent slechts de grootste organisatie.' Bluming spaart zijn kritiek niet. De volgens hem zo op geld beluste judoleraren van de NJJB laat hij in de toekomst links liggen. 'Nogmaals, ik ga mijn eigen gang. Van mij horen ze niets meer. Toen ik een paar jaar geleden voor mijn le ven moest knokken op de Nieuwe- zijds Voorburgwal tegen de Haagse penose. gewapend met krikken en ploertendoders riepen ze allemaal in de bond dat het schandalig was. dat ik dat span in de goot had gelegd. Ja ze wilden me zelfs royeren. Voor mij zijn hel allemaal schijthuizen. Het enige wat ze kunnen is praten. Weet je wat Micliigami. de man die jaren lang de leermeester van deze kliek was. mij eens vertelde: "Jon weet je wat mij opvalt als ik hier eens in het jaar terugkom. Nee? Al die kerels hebben ieder jaar een andere auto en een andere vrouw. Hoe kunnen die nou hart voor judo hebben." Sportjournalisten hebben kritiek gehad op slechte prestaties van Pele in wedstrijden met Santos en ook met het nationale elftal. Sommigen beweren, dat hij te rijk is en minder belang heeft bij het bercepsvoetbal. terwjjl anderen menen dat hij de Maeder herstelt zich knap SINGAPORE ANP) Tem Okker, de nationale tenniskampioen, die op 21 december in Hazerswoude trouwde met Annemarie Wadsetters is op hu welijksreis in Singapore. Okker is van plan vandaar door te reizen naar Brisbane om deel te ne men aan de open tenniskampioen schappen van Australië, die op 20 januari beginnen. Van een onzer verslaggevers' Het herstel van Karl Heinz Maeder is het belangrijkste feit uit de zesde ronde van het Niemeyer- schaaktoernooi. Werd maandag alle eer opgeëist door de Fin Erkki Tu- runeu na zijn indrukwekkende zege op de Westduitse jeugdkampioen, dit maal heeft Maeder het publiek ge- DRAMMEN (ANP). Bij nationale wedstrijden skispringen in de Noorse stad Drammen is Kjell Olaf Haa- konsen verongelukt. Haakonsen viel in plaats van omlaag te zweven, kwam op zjjn hoofd terecht cn over leed. DEN HAAG (ANP). Er is een nieu we hockey-kemploeg van voorlopig (testten spelers gevormd voor de cen trale training, die op dinsdag 18 fe bruari in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal beginnen en onder leiding zal staan van de conditie- trainer Cees Tania. De spelers, die de nieuwe coach Roepie Krulze onder zijn hoede krijgt. zijn: Aard Bred-rodc iHHiJC). Sebo Ebbens (Kamp ng', Heiko van Staveren iKarr x>.ng), Xipp de Lanoy Me x Laren'. Piet Weemers (HTCC), John Eiffers (HGC). Frans Spits (Amsterdam', Gerard Hylkema (HMC). Otto ter Haar (Hilversum). Kick Thole iLa- j ren) en Ewald Kist HHI.JC die allen ook deel uitmaakten van de vorige kernploeg, en de nieuwelingen Ton Toebosch (Venlo), Jeroen Zweerts (SCHC). André Bolhuis (Kampong), Maarten Sikking (HTCC) en Peter Eiffers (HGC). Van de ploeg die deelnam aan het Olympische hockeytoernooi in Me- sico-stad en daar dc vijfde plaats bereikte, hebben voor een nieuwe selectie bedankt Jan Piet Fokker. Theo van Vroonhoven. Theo Terlin- gen, Arie de Keyzer en Joost Boks. Jan Benninga en Edo Buma, die eveneens tot de olympische hockcy- ploeg behoorden, zijn niet in de nieuwe kernploeg opgenomen. De training in het Olympisch Sta dion wordt on 27 maart voortgezet op gras te Amstelveen. toond werkelijk niet voor een kleintje vervaard te zijn. Het wedstrijdrooster bracht hem na de zware partij van maandag, opnieuw een moeilijke tegenstander, de Zweed Ulf Andersson. Hij heeft er geen moment twijfel over laten be staan. wie momenteel de sterkste troeven in handen heeft om vrijdag de Europa-jeugdbekcr in ontvangst te nemen. De Zweéd heeft géén schijn van kans gekregen. In een Tweepaarden- spe: in de nahand trok hij alle re gisters open en na het isoleren van een Zweedse officier, werd langza merhand het net dichtgetrokken. Na eerst een pion op 14 te hebben ver orberd. werd na afruil van e nkel groot materiaal Andersson tot volle dige overgave gedwongen. De andere concurrenten maakten geen fout. Zolt&r. Ribli kwam in een Schots-gambiet comfortabel uit de opening en met enkele tactische wendingen werd zijn Finse tegen stander Turunen uit het zadel ge licht. Rafael Vaganian speelde weer eens la Petrosian. Rustig schui vend. zoekend naar steunpunten en j zijn tijd economisch indelend. Heinz Schaufelberger die duidelijk zijn kruit heeft verschoten, kreeg een systematisch schaaklesje. De. derde concurrent. Simon Webb, noet nog eens aan een twtede zit ting beginnen. In de Drakenvariant van het Siciliaans kreeg hij licht voordee! op zijn tegenstander, de Bulgaar Petko Atanassov. De hang- partij, die na vijf uur ploeteren ont- storit. geeft enkele kleine winstkan sen voor de Engelsman. De middenmoot van het peloton draaide stationair. Ofschoon de Roemeen Ghizdavu voor de aanvang der ronde duidelijk te kennen had gegeven het volle opnd tegen André Lumbard te zullen scoren. De geëi gende tijdnood bracht hem op an- de;e gedachten. Zij remiseerden na een gclijkopgaande strijd. In de klassificatiegroep is geen verandering gekomen, !n her alge meen klassement laat Jürgen Juhnke wellicht het eerste halfje achter, waar de Deen Seh Fedder voor verantwoordelijk moet worden gesteld. Maar zijn achtervolger, de Nederlandse jeugdkampioen Böhin kwam eveneens niet verder dan een puntendeling. Hij moest aantreden tegen Gert Ligterink en deze lande lijke derby kreeg de eervolle vermel ding 'prestigesehaak'. Ligterink heeft de gehele wedstrijd overwegend gestaan, maar tot 'doeipunterima- ken kwam het niet. De inruil van de kastelen kostte hem het tereinover- wicht en Hans Böhm vond toen de tijd rijp met eeuwig schaak de vriendenhand aan te bieden. Een snelle remise bereikten de man uit Falma de Mallorca, Juan Bellon, en onze zuiderbuur Luc Teirlinck. De andere partijen werden afge broken. De uitslagen zijn FINALEGROEP: Afgebroken partijen 5« ronde: Vaganian—Ghizdavu Uitslagen 6e ronde: Ghizdavu (Roem i—Lombard (Z witst '4—H, Atanassov (Buig'—Webb (GB) afg., Maeder i W.-Dld.Andersson (Zwe.) 1—0, Ribli (Hong)—Turunen (Fin!) 1—0, Vaganian (RusD—Schaufel berger (Zwits) 1—0. Stand na 6 ronden: 1. Maeder 5: 2. en 3. Ribli en Vaganian 4: 4. Anders son 3è: 5. Webb 3 (1 afg): 6. Ghiz davu 3: 7. Lombard 2: C. Atanassov 114 (1 afg); 9. en 10. Schaufelberger en Turunen 'Ui. KWALIFICATIEGROEP Afgebroken partijen uit de 5e ron de: Pokojowczyk—Teirlinck '4. Uitslagen 6e ronde: Bellon fSp.i— Teirlinck (Belg) 'i—14. Payrhuber (Oost)—Pokojowczyk (Polen) afg., Moles (IerD—Vujacic (Z.-Sl) afg., Ligterink (Ned.)Böhm (Ned.) 1414. Fedder (Denem)—Juhnke (W.-Dld) afg. Stand na 6 ronden: 1. Juhnke 5 (1 afg.): 2. Böhm 4; 3. Pokojowczyk 3 (1 afg.); 4. i.u.. 6. Fedder, Moles en Vujacic 214 (1 afg.); 7. Bellon 21i: 8. o Xiirrtcrln5t 2* 10. Teirlinck 1. drift kwijt is van een grote scorer en nu alleen een middenveldspeler is. Twee jaar geleden toen Pele bekend maakte dat hij nooit meer aan wereldkampioenschappen zou deel nemen omdat hij zich aaarin onge lukkig voelde en als een beest door bloeddorstige tegenstanders werd nagejaagd was iedereen perplex, maar nu Pele van gedachten is ver anderd en gezegd heeft, dat hij de keuzecommissie zal dienen als ze hem nodig hebben, zijn er mensen die beweren dat hij niet meer nodig is in de nationale ploeg. Zijn aanwezigheid doet afbreuk aan het spel van anderen omdat dezen in hun spel te veel met hem rekening houden in plaats de ge makkelijkste en meer produktieve weg van het ploegverband te zoeken. Maar er zijn ook velen die Pele ver dedigen en beweren dat hij alleen maar een moeilijke periode door maakt wegens zijn slechte lichame lijke toestand en het overdreven aantal wedstrijd dat hij gespeeld ■heeft. Pele zelf zegt, dat- het enige wat hij nodig heeft een lange vakantie is. Tien november 1968 maakte Pele in een wedstrijd tussen de stedelijke elftallen van Rio en Sao Paulo ter ere van koningin Elizabeth van Engeland het 900ste doelpunt in zijn elfjarige beroepsloopbaan als voet baller. Pele verwacht in de vier j3ar die hij zich heeft voorgenomen te blij ven voetballen nog 200 doelpunten te maken. De wedstrijd van de 900ste goal was de 797ste in zijn loopbaan, een gemiddelde van 72 wedstrijden per jaar. Geen wonder dat de vroegere arts van het nationale elftal dr. Hil ton Gosling hem op 28-jarige leef tijd, lichamelijk gesproken, even oud vindt als een man van 33. Pele meent dat de Braziliaanse nationale ploeg thans op de goede weg is wat betreft de voorbereidingen voor de voorronde der wereldkam pioenschappen die dit jaar wordt gespeeld. Het Nederlandse zaalhandbalze vental heeft dinsdagavond in Vlod rop de eerste interlandwedstrijd te gen Israël met ruim verschil gewon nen: 25—13. Bij de rust stond Neder land reeds met II6 voor. De Nederlandse ploeg dankte de overwinning voornamelijk aan het snellere spel, waartegen de tech nisch en tactisch zwakke Israël niet waren opgewassen. Bovendien pro beerden de Israëli's het te vaak met individualistisch spel, wat tegen de Nederlandse defensie nutteloos bleek. Dc beste schutters bij Nederland waren Guus Cantelberg (11), Piet Kivit (5) en Henny Loeffen (3>; bij Israël Rilin )5> en Abromcvitz (3). HASTINGS (AP) De Rus Wasiil Smyslow. de vroegere wereldkam pioen, :s in de tiende ronde van het schaaktoernooi van Hastings op sen sationele wijze verslagen door de 20- jarige Tsjeehoslowaak Jan Smejkal. Smejkal, die de witte stukken han teerde in een Robatsch verdediging, ontwikkelde een sterke aanval op de koningsvleugel en versloeg de vroe gere wereldkampioen in 32 zetten, in een partij die 4 uur en tien minuten duurde. Smejkal kreeg een staande ovatie van de toeschouwers voor zijn schitterende prestatie. Door deze nederlaag van Smyslow j is de uitslag van het toernooi een f open vraag geworden. Smyslow heeft i nog steeds de leiidng met 714 punt. maar of hij de leiding blijft houden, hangt af van de uitslag van een af gebroken partij tussen de Engelsman Raymond Keene en Glogorie. Keene, de hjüdige Engelse kam pioen. heeft winstkansen. Als hij de ze partij in zijn voordeel beslist, komt hij gelijk met Smyslow, terwijl er in het toernooi nog slechts een ronde gespeeld moet worden. Als Giigoric wint. komt hij alleen aan de kop te staan. MECHELEN (AP) De voetbalclub RC Mechelen heeft gisteren de Brit Keith Spurgeon (36) aangesteld als trainer. Spurgeon heeft in Nederland onder andere gewerkt bij Ajax, Blauw Wit en AGOVV. Vorig jaar was hij bij Dallas Tornado in de VS. Mechelen zit in de eerste divisie en maakt op het ogenblik een moeilijke periode door. Het staat onderaan. Voor Mechelen spelen op het mo ment drie Britse spelers. I KOPENHAGEN (ANP) Kjeid Hold is de honderdste Deense voetballer, die zijn land heeft verlaten om geld met voetballen te verdienen. Hold tekende een contract met een vere niging uit Zweden, waar alleen clubs uit de tweede en derde divisie buiten landers mogen contracteren. Op dit moment zijn nog meer dan veertig Denen als halve of hele prof actief. In Schotland en Zweden (elk 12) spelen de meesten, maar ook Nederland (6) is aantrekkelijk voor de Denen. De overigen komen uit voor clubs in West-Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Italië en Bel gië. PRAAG AF) Vera Caslavska. de Tsjechische vrouw die in Mexico bij het turnen vier gouden medailles won, is dinsdag door de vereniging van Tsjechoslowaakse sportjourna listen uitgeroepen tot de beste top- j sporter van 1968. Tweede werd de Amerikaanse ver- I springer Bob Beamou, die in Mexico eveneens een gouden medaille won. LUIK (AP> Standard Luik heeft dinsdag het nationale elftal van Roemenë met 5—0 '3—0> ver- slagen. De Roemenen komen in het toer- nooi om de wereldbeker 15 januari in het Wembley-siadion te Londen uit tegen Engeiand. Morgenavond spelen i zij in Groningen een oefenwedstrijd i tegen GVAV. GRENDELWALD (ANP). De jonge Oostenrijkre skister Gertrud Gabl heeft dinsdag in Grindelwató (Zwit serland) tijdens Internationale ski wedstrijden voor dames de reuzen slalom gewonnen. Zowel in de eerste (zestig poortjes) als de tweede man che 'vierenvijftig poortjes) was zij met tijden van respectievelijk 43.94 en 43.62 seconde de snelste. De Frangalse Annie Famose 44.45 en 44 70 sec werd tweede en Kiki Cul ler uit de Verenigde Staten (44.87 44.67 sec.; werd derde. 87 e» BAZEL 'ANP) De Europese Voetbalfederatie heeft bekend ge mankt. dat de finale van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars op 21 mei zal worden gehouden in Bazel- tAUVEKtUNTlE) LONDEN (ANP) Arsenal heeft. I j de replay voor de derde ronde van i J het Engelse Cup-Toernooi tegen 1 Cardiff city met 2-0 gewonnen.! De eerste wedstrtid tussen beide pfoegen was zaterdag doelpuntloos geëindigd. j voor mensen die zékerheid wensen

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1