ocedure-kwest ies opgelost Jelisejew en in ruimte postboden Chroenow L Guinee wil praten met Rode Kruis Vietcong trekt op naar Saigon Barnard met team naar Rome Clark Clifford in rapport: Wereld staat aan begin van wapenwedlo op Boeing stort in oceaan: 37 doden Georges 1 ompidou mag de Gaulle opvolgen Varkenskoppen bij opbod verkocht Nederlanders in Australië gedupeerd Restaurant Formosa sluit Schade aan Enterprise 23 miljoen Duitse jongens na wilde jacht over de grens gearresteerd Lijk van vrouw in Venray gevonden Inbraak bij Willy Albert! opgelost Toegejuicht Recalcitrant Thomsen's: dertig pet. heeft griep VS liggen voor opruiming Carel Hugo wil verblijfsvergunning voor Oostenrijk MAANDAG 20 JANUARI 1969 HET VRIJE VOLK (Van onze Par ij se correspondente) De Vletnam-conferentie is prima van start gegaan: niter lijk woensdag, waarschijnlijk reeds morgen, vindt de eerste topconferentie van de vier de legaties plaats. Zaterdag zijn namelijk in een moeilijk de bat dat vijf uur en tien minn ten duurde alle procedure kwesties geregeld. 'De mannen zijn weer thuis. Opgelucht halen de echtgenoten van de Russische kosmo nauten weer adem. Muza Sjatalow (links), Tamara Volynow (midden) en Larisse Chroe now zijn de afgelopen week veel samen geweest om nieuws uit te wisselen over hun mannen in de ruimte, die weer veilig terug zijn op de aarde. WASHINGTON (Reuter, AP) De wereld staat weer aan het begin van een nieuwe wapenwedloop. Dit staat te lezen in een rapport van de Amerikaanse minister van Defensie, Clark Clifford, aan het Congres. Het is zijn laatste officiële verklaring. Maandag wordt Clifford opgevolgd door Meivin R. Laird. PAO li» fV Vietnam-gesp rek prima begonnen Tijdens die historische zitting ont stond overigens geen enkele toenade ring tussen Saigon en de tegenpar tij. Saigon en het Bevrijdingsfront hebben geen enkele maai recht streeks het woord tot elkaar gericht. Men gaf elkaar na binnenkomst geen hand. Tijdens twee korte pau res trokken de delegaties zich terug in vier afzonderlijke salons. Na afloop toonde slechts Saigon zich pessimistisch en geïrriteerd. Cy rus Vance was 'zeer tevreden', Hanoi en het bevrijdingsfront waren stra lend: het voorstel tot een topconfe xentie op korte termijn kwam van hun kant. Het werd in principe door de tegenpartij aanvaard. Het openingsuur hangt nog af van de komst van Cabot Lodge uit Wash ington an van generaal Kao Ky, die ia Saigon bij belangrijk overleg werd betrokken. President Nguyen van Thieu gaf namelijk opperbevelhebber Kao Van Vien opdracht, samen met de Ame rikaanse bevelhebber Creighton Abrams, een programma op te stel- len voor een terugtrekken van de Amerikaanse troepen. Dat nieuws deed in Parijs zijn in vloed gelden. Wanneer tot dusverre van winst mag worden gesproken, bevindt die winst zich bij Hanoi en het front. Ook werden bij aankomst van de vier delegaties voor 'Hotel Majestic' aan de Avenue Kléber het front en Hanoi hartstochtelijk toegejuicht Saigon werd uitgefloten, zodat de chauffeur 'van de Saigon-auto hard op het gaspedaal trapte en de wagen pijlsnel uit het gezicht verdween. Bij binnenkomst zetten de verte genwoordigers van Washington en Saigon <elk vier man) zich in een gesloten rij van acht aan de ronde tafel (middellijn ruim 4 meter). Hanoi en het front schoven de stoelen zodanig uiteen, dat duidelijk twee gescheiden groepen ontstonden. In de vier openingsspeeches spra ken de tegenstanders hardnekkig over een conferentie 'van twee par tijen' of 'van vier delegaties'. Ook spraken Hanoi en het front onverdroten over 'de administratie te Saigon'. 'Hoe reageerde Saigon daarop?' vroegen wij na afloop woordvoerder Tra?.' Haai Nam (front). 'Wij konden toch moeilijk iets an ders zeggen, hun reactie is ten slotte hun zaak,' antwoordde hij laconiek. Maar Saigon toonde zich na afloop zo recalcitrant, dat de woordvoerder weigerde naar het internationale perscentrum te komen, waar men met ongeduld op hem wachtte. Hij wilde niet het risico lopen, woord voerders van Hanoi en het front als altijd prompt aanwezig te ontmoeten, zodat ook de Amerikanen wegbleven, om zich niet alleen in gezelschap van 'de tegenstanders' te bevinden. Ten slotte was het ook niet leuk voor Saigon, dat het overgrote deel van de zondag een vlag van het be- vrijdingsfront van de toren van de Notre Dame wapperde en dat steeds meer Parijzenaars er naar kwamen kijken. De jonge Vietnamees, die de "ïag aan de bliksemafleider beves tigde, zette de voeten voorzichtig klauterend op 80 meter boven de grond op een ladder van metalen ringbouten. Bij terugtocht zaag de hij deze weg. De Parijse brand weer stond ervan te kijken (opval lend lang). Ten slotte steeg een heli kopter op, een brandweerman hing er aan, een dik touw er onder en die pikte de vlag mee. (Van een onzer verslaggevers) In het Noordlimburgse dorp Ayen werden zaterdagmiddag ter gelegen heid van de winterkermis varkenskop pen verkocht bjj opbod. De eerste kop, die f 25 opbracht, was voor de burgemeester. Merkwaardig genoeg wilde geen van de kopers zo'n bloederige kop in ontvangst nemen, zodat zjj enige malen konden worden verkocht. Ten slotte zat koster Jasten met de kop pen in zijn maag. Zondag reed hij naar Venlo, waar hij de sober leven de slotzusters van het klooster Ma- rladal trakteerde op varkenskoppen. Overigens: de verkoop van de kop pen leverde ruim vijfhonderd gulden op, welk geld volgens traditie be stemd Is voor d< arme') Ij Ayet. S-üSfc-.tk-S - MOSKOU (AP) De Russische kosmonauten Jelisejew en Choe- now hebben voor ruimtepostbo den gespeeld, toen zij van de Soyoez-5 naar de Soyoez-4 „wan delden". Ze brachten Sjatalow, de piloot van de Soyoez-4, de laatste kranten en brieven van zijn fami lie, aldus is gisteren tijdens een persconferentie in Baikonoer meegedeeld. Een dag eerder was de kosmo naut Volynow veilig met de So yoez-5 geland. Hij kwam neer in een gebied 200 kilometer ten zuid westen van de stad Kustanay. Dat is enkele honderden kilo meters ten noordwesten van het ruimtevaarteentrum in Baikonoer. waar woensdag de Soyoez-5 met Volynow. Chroenow en Jelisejew aan boord werd gelanceerd. In totaal heeft de missie van de Soyoez-4 en Soyoez-5 (koppe len, een overstapje van twee kos monauten, ontkoppelen) 96 uur en 21 minuten geduurd. Jelisejew, een van de twee over gestapte kosmonauten, heeft ver slaggevers ook een beschrijving gegeven van zijn ruimtewandeling HU zag een volkomen zwarte he mel en een bruine aarde, die ge deeltelijk bedekt was door wolken Het ondergaan van de gewicht loosheid noemde hij een sensatie. „Je gaat. bij voorbeeld een ander compartiment van het ruimte schip binnen en dan zie je plotse ling een collega tegen het plafond gekleefd zitten, die in een onmo gelijke houding een of ander werkje doet," aldus Jelisejew. Chroenow vertelde, dat hU en de anderen goed gegeten en gesla pen hadden. Twee sliepen in dé ruimtestoelen, de anderen had den een slaapplaats gezocht in het werkcompartiment waar men kon kiezen tussen een sofa en een slaapzak. Alle ruimtevaarders wilden graag vluchten maken van lange re duur. Tijdens de laatste twee- l'ng-vlucht waren de kosmonau ten enkele malen In tijdnood ge raakt. „De toekomst is aan ruimtesta tions die uit verschillende secties *Un opgebouwd. Het, heeft geen zin deze gekonpeide ruimtesche pen weer naar de aarde terug te brengen, omdat alle gegevens via radio en televisie doeltreffend naar de aardse onderzoekingscen tra kunnen worden overgeseind," aldus Chroenow. MELBOURNE (ANP) Vijf Neder landers hebben bij de hevige bos branden die de Australische staat Victoria hebben geteisterd, vrijwel alle bezittingen verloren. Dit heeft de Nederlandse emigra- tiedienst in Melbourne meegedeeld. Mevrouw A. Smulders uit Hun- tingdale, een voorstad van Melbour ne. ontsnapte ternauwernood aan de dood, toen een aantal auto's door het vuur werd verrast. Zeventien mensen kwamen bij die ramp om het leven. Mevrouw Smulders draaide de por tierraampjes dicht, toen haar auto terecht kwam in de vlammenzee die over de weg sloeg. Zij kon zich red den door vol gas te geven. De vrien- ding van mevrouw Smulders, die ach ter haar reed, haalde het niet. Zij kwam In de vlammen om, evenals haar twee kinderen. De Nederlandse kippenfokker J. Ranke uit Research verloor zijn hele bedrijf met 7000 kippen. De onge schoolde arbeider Mathijs J. Donker uit dezelfde plaats, zag zijn huis en inboedel verbranden en Leonaidus J. Beijer, Kangeroo Ground, verloor zijn melkbedrijf, zijn woning en de gehele voorraad hooi. Het is niet bekend of de getroffen Nederlanders verzekerd zijn. (Van een onzer verslaggevers) De Hongkong- of Mao-griep is nog lang niet uitgewerkt. Bij Thomsen's Havenbedrijf heeft deze epidemie wel zeer krachtig toegeslagen. Eind vorige week lag ruim 30 pet, van het 1340 man tellende personeel op bed: 410 personen. NEW YORK (AP). Equatoriaal Gulnee is bereid met het Internatio nale Rode Kruis te praten over voed- selvluchten van Guinee naar Biafra (Oostelijk Nlgertë). Een woordvoer der van de Verenigde Naties heeft dit bekendgemaakt, nadat een dele gatie van Equatoriaal Guinee over leg had gepleegd met secretaris-ge neraal Oe Thant. De voedselvluchten van het eiland Fernando Po moesten stopgezet wor den toen Guinee het Rode Kruis zei, dat er niet meer 's nachts gevlogen mocht worden. Voordat Guinee on afhankelijk werd, had het Rode Kruis toestemming van de Spaanse rege ring. ZAANDAM (ANP). Het Amster damse restaurant Formosa van Al bert Heijn in de halverstraat gaat dicht. De bedrijfsresultaten waren al enige jaren verliesgevend. BU de sluiting zUn in totaal 72 personeels leden betrokken. Zij zullen worden overgeplaatst naar andere AH-res- taurants. Het pand zal worden ver kocht. Met de exploitatie van restau rant Formosa is Albert Heljn inder- tUd zijn activiteiten in de horecasec- tor begonnen. PEARL HARBOUR (AP) De scha de aan het atoom-vliegdekschip En terprise, dat dinsdag door explosies werd getroffen, bedraagt naar schat ting 23 miljoen. Het dodental van de ramp is nu op 26 gekomen. Zaterdag is nog een be manningslid aan zijn verwondingen overleden. Er liggen nog 41 man in een hospitaal. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. PHOEOC VINH/SAIGON (Reuter) Volgens Amerikaanse militairen zijn 40.000 man Noordvietnamese en Vietcongtroepen - vier divisies -op weg naar Saigon. Zij komen uit het grensgebied bij Kambodja. De strijdmacht zal, zo verwachten Ame rikanen. proberen de ring van Zuid- vietnamese en Amerikaanse troepen te doorbreken, die op 80 tot 100 kilometer ten noorden van Saigon is geiegd. Volgens de Zuidvietnamese rege ring hebben in de nacht van zater dag op zondag Vietcongstrijders twintig steden en militaire stellin gen beschoten met raketten, mortie ren en bazooka's. Er zouden aan Zuidvietnamese zijde weinig verlie zen zijn geleden. In de stad Phu Cat zouden Vietcongleden twee hand granaten in een bioscoop hebben ge gooid en daarmee vier mensen heb ben gedood en 52 gewond. Zondag hadden nogmaals drie van zulke aanslagen plaats, waarbij twee do den en 32 gewonden vielen. In Saigon zijn inmiddels godsdienstige en poli tieke leiders bUeengekomen om een plan op te stellen voor politieke strijd tegen de Vietcong als een bestand tot stand is gekomen. ROME (Reuter) De Zuidafri- kaanse hartchirurg dr. Christaan Barnard gaat van de zomer met zijn gehele medische team naar Rome om daar Italiaanse kinderen te ope reren. Dit heeft hij gisteren gezegd in een vraaggesprek in een Romeins dag blad. Bamard onthulde, dat hij een uit nodiging van de Italiaanse profes sor Paride Stefantai had aanvaard om te komen opereren. Hij zei dat het een jaarlijkse gebeurtenis zou kunnen worden, die zou helpen bij het opleiden van Italiaanse doktoren in de hartchirurgie. Tn de afgelopen vijf dagen hebben vijftien moeders hun kinderen bij me gebracht. De kinderen hadden alle maal ernstige moeilijkheden met hun hart. Toen dacht ik: waarom zouden al deze kinderen met hun ouders naar Kaapstad moeten ko men? Ik kan toch net zo goed naar hen toe komen.' aldus dr. Bamard in het interview. DOETINCHEM (ANP). Twee Duit se jongens van 18 jaar, die zondag morgen niet reageerden op een stop teken van een Doetinchemse agent, zijn kort daarop even over de grens door de Duitse politie gearresteerd. Nederlandse en Duitse politieman nen hebben gezamenlijk Jacht op de jongens gemaakt. Bij de achtervol ging werden de banden van de naar later bleek gestolen auto stuk geschoten. De twee jongens re den door. Bij het Duitse plaatsje Halderen vluchtten de jongens de auto uit. In de auto werd een partij sigaretten en wat wisselgeld gevonden, afkomstig van een automaat die door de jon gens in Doetinchem was geplunderd. In zijn verklaring dringt Clifford er bi) de nieuwe Amerikaanse rege ring op aan, de besprekingen met de Russische leiders over het gebruik van nieuwe strategische wapens te hervatten ondanks de Sowjet-invasie in Tsjechoslowakije. De scheidende minister bevestigde de plannen van de Amerikaanse regering om verder te gaan met de ontwikkeling van een rabettenschild als verdediging tegen aanvallen met atoomraketten. Dit schild is bedoeld als tegen hanger van de Chinese anti-raket- tengordel, die vermoedelijk in 1972 gereed komt. HU meende, dat de Amerikaanse strijdkrachten met een betrekkelijk klein aantal atoom bommen, uitgeworpen boven de vijf tig grootste Chinese steden, de helft van de bevolking kan doden en meer dan de helft van de industrie kan verwoesten. Wanneer een Chinese kemaanval op Amerika zou worden ondernomen als het rakettenschild nog niet Is aangebracht, zou dit aan 23 miljoen Amerikanen het leven kosten. Volgens het rapport beschikte de Sowjet-Unie het vorige jaar over 900 lanceerplaatsen voor intercontinen tale raketten, tegen de Verenigde Staten 1054,. Van China verwacht Clifford niet, dat dit land vóór 1970 over bruikbare intercontinentale raketten kan beschikken. Clifford kwam verder tot de vol gende conclusies: De Europese landen moeten hun militaire inspanningen vergroten en de Amerikaanse troepen zouden in Europa op voldoende sterkte moeten blijven 'zolang dat wenselUk is'. China schiet niet zo snel op met de ontwikkeling van raketten voor lange en middelmatige afstand, als aanvankelijk is aangenomen. De Verenigde Staten hebben veel meer vliegtuigen die waterstofbom men kunnen vervoeren dan de Sow jet-Unie (646 tegen 150). (Van een onzer verslaggevers) Wandelaars hebben zondagmiddag in een sloot te Venray het stoffelijk overschot van de 64-jarige Maria van Bergen-van Gestel uit Venray gevonden. De vrouw was sinds vrijdagmorgen vermist. Uit de uitslag van het on derzoek is gebleken, dat hier geen sprake is van een misdrijf. De moordenaar van de woensdag in Venray vermoorde verpleegster Hermien van de Vorst heeft men nog steeds niet kunnen vinden. De vele tips die de politie kreeg, hebben nog geen resultaat opgeleverd. (ADVERTENTIE) Welke man kan nu niet een paar van die waterdichte laar zen gebruiken? Denkt U maar eens aan het werk in de tuin, het schoonmaken van de auto, de watersportliefhebbers, vis sers, en„... vooral san hen, die zulk# laarzen tijdens hun werk niet kunnen missen. 100% waterdichte P.V.C. laan in kuitmodel met zeer dikke anti-slip zool. Een solide laars, geheel tricot gevoerd, waarin U altijd warm# en droge voeten houdt, nu per paar voor nog géén tientje. Morgenvroeg om 9 uur begint op onze parterre de verkoop van deze waterdichte P.V.C. kuitiaarzsn, met tricot voering in de moten 39 t/m 46, kleur zwart. voor P Buur vtn da opruim/Hg 16janutrt tot 6 ftbrotri GMn M ofKhrtft batt WENEN (APA) Prins Carel Hugo van Bourbon-Parma, de man van prinses Irene, wil een onbeperkte verblijfsvergunning voor Oostenrijk aanvragen. Prins Carel Hugo zit met zijn vader prins Xavier sinds enkele dagen op het slot Fuchheim in Op- per-Oostenrijk. Prinses Irene bevindt zich in Spanje. (Van onze Parijse correspondente) Plotseling staat oud - premier Georges Pompidou trappelend van ongeduld aan de startlijn: voor de wedloop om het presidentschap van Frankrijk, Hij is rijkelijk vroeg van huls gegaan De Gaulle werd herkozen tot de cember 1972. Maar Georges Pompi dou stelde zich tijdens een pers conferentie te Rome, waar hU S «ra- gat ontmoette en een uur met de Paus sprak langs zijn neus weg officieel kandidaat. „Het zal onge twijfeld voor niemand een verrassing zijn," aldus zijn eigen commentaar. In dat opzicht had hU gelijk, want men noemde hem jarenlang in Frankrijk de troonopvolger van de Gaulle De verrassing was het tijd stip en de plaats, waar hij rijn kan didatuur bekend maakte. Waarom die haast? Het was vol doende om dit weekeinde in Parijs een massa speculaties voedsel te ge ven. Is de Gaulle gedwongen, de presi dentsverkiezingen te vervroegen, bij voorbeeld om gezondheidsredenen? „HU is volop in vorm", verklaarde een trouwe gaullist ons. De Gaulle eerder verdwUnen? Dat ligt helemaal niet in zUn HJn. Hij zou kunnen wor den vermoord, natuurlijk. Handelde Georges Pompidou aldus met stilzwijgende toestemming van de Gaulle, die hij voor zijn Italiaanse reis langdurig sprak om de krakelende gaullisten te doen weten, dat hun toekomstige Selder op hen wachtte ëh van plan was, hen te zUner tUd stevig in de hand te hou den (wat Pompidou altUd heeft ge daan)? Deed de oud-premier een poging, met zUn plotselinge verklaring het gras weg te maaien voor de voeten van politieke atleten als de briljante Glscard dTEstaing (eens de Gaulles jongste minister) en de even briljan te Edgar Faure (onderwijs), in staat het centrum en de radicale partij voor zich te interesseren? Ging de kandidaat Pompidou zo vroegtUdig van huis om de Franse bourgeoisie gerust te stellen: de Gaulie's opvolger was officieel aan gewezen, zij hoefde niets te vre zen? Voorlopig kan men slechts con stateren, dat de Gaulle van zUn vroegere premier, die hij juli 1968 de wei inzond, doch met de opdracht, „zich voor de toekomst te reserve- ren", een reizende ambassade'"- h»«ft gemaakt, LOS ANGELES (Reuter) Een Boeing-727 van de Amerikaanse maatschappij United Airlines is bij Los Angeles In de Stille Oceaan gestort. De 31 passagiers en zes be manningsleden zijn waarschijnlijk allen om het leven gekomen. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht, die twee uur na de ramp ter plaatse was, meldde enkele wrakstukken en delen van een men selijk lichaam te hebben opgevist. Er zwommen haaien rond. Het toestel, dat voor een binnen landse vlucht op weg was naar Denver, Colorado, stortte kort na het opstijgen neer, op vijftien kilometer van het vliegveld. Vier minuten na het opstijgen meldde de piloot dat hij zou terugkeren, omdat een van de motoren in brand stond. Bij het zwenken boven zee sloeg de motor af. Op vrijwel dezelfde plaats stortte vorige week maandag een DC-8 van de SAS neer. Daarbij kwamen vijf tien mensen om. Inmiddels zijn nog drie lijken uit zee gevist. Alle inzittenden van de verongelukte Boeing waren Ameri kanen. AMSTERDAM (ANP). De inbraak in de grammofoonplatenzaak van Willy Albert! aan het Osdorperplein in Amsterdam is opgelost De daders bleken de 22-jarige modefotograaf J. A, H. en de 19-jarige elektriciën J. R. K. te zijn. Belden zijn geen onbe kenden voor de politie. Uit de zaak werden 150 platen, twee pick-ups en een paar transis torradio's plus een versterker gesto len. De duizend gulden die in de kassa las M. liet het tweetal onge moeid.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1