Jongen (15) na 8 uur op paal in slikken gevonden „Egypte ondermijnt resolutie V-raad" Van Wingerden bijzondere man Dope-handelaar van dertien jaar I VIJFTIEN BEWONERS IN KAMERS GEMAAKT VAN HOUTEN SCHOTTEN Honderden mannen in mist op zoek ADVERTENTiEMEDEWERKER KLACHT ISRAËL: BTW-ontsporing MAANDAG 27 JANUARI 1969 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen zijn zondag in Breda om het leven gekomen bij een felle Brand in een tot pension „Sunbeam" verbouwd herenhuis aan de Haagweg. Het zijn de Hongaar Jozef Nagy (45) en de Surinamer Dirk H. Baars (42). Ze zijn op de brandende bovenverdieping vermoedelijk in paniek naar het toilet gevlucht. Hun lijken werden daar gevonden. De Bredase politie stelt een uitvoerig onderzoek ïn naar de oorzaak van. deze brand. Nagegaan wordt of de brandveiligheid in het pension in orde was. Op de bovenverdieping waren met houten schotten kamers gemaakt. Er woonden vijftien mensen in het huis. fiilifilis Kok Gerard Berkhof sprong door een raam. De politie stelt een onderzoek in naar de brandveiligheid in pension Sunbeam. Er woonden vijftien mensen in. (Van een onzer verslaggevers) Dat dappere Jan Bestman werd hoog water. CAÏRO (Reuter) Alle rechercheurs van de afdeling bestrij ding verdovende middelen in Alexandrië kennen hem, maar niemand kan hem arresteren. Grote mannen in de plaatselijke onderwereld van deze Egyp tische havenstad vrezen hem, omdat hij te veel van hun ge heimen weet. (ADVERTENTIE) (42 tfm 50) fljfytf voor 9 9 (Van onze Parijse correspondente) „In het dossier-Markovic bevindt zich absoluut geen enkel document, dat mij of mijn omgeving betreft." Aldus filmacteur Alain Delon, die inmiddels weer op vrije voeten is gesteld. IADVERTENTIE 'S PAGINA 7 P ensionbrand Breda twee doden Huiseigenaar Wybe Smits en zijn vrouw: „De toestand van het huis was uitstekend." Lange tijd heeft men zondagmor gen in onzekerheid verkeerd over het aantal slachtoffers. Later bleek, dat er slechts acht van de vijftien bewo ners thuis waren. De brand moet tussen vier en zeven uur op de- bo venverdieping zijn uitgebroken na de thuiskomst van de Hongaar. HU had een oliekacheltje op zijn kamer. Vermoedelijk heeft hij dit omverge lopen. De Hongaar woonde al jaren in het huis. De heer Baars logeerde er pas vier dagen. In het huis woonden voorts drie Marokkanen, een Portugees, twee Indische Nederlanders, een Neder lands echtpaar met een baby, een Nederlands meisje en drie Neder landse jongemannen. Ze betaalden er ongeveer honderd gulden per maand voor een kamer. De Marokkanen woonden op één kamer en kookten voor zichzelf in een tot keuken ingericht kamertje. Bij het blussen explodeerde in deze ..keuken" een fles butagas. De brand wacht A. Dekkers werd hierbij zoda nig in zijn gezicht gewond dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Eigenaar Wybe Smits (56) noemt het onbegrijpelijk dat de beide slachtoffers niet uit het brandende huis hebben kunnen ontkomen. „Ze hebben nota bene de andere bewo ners nog gealarmeerd! De Marokka nen hebben al hun spullen kunnen redden. Zelfs de vier döor hen ge slachte kippen!" Hij en zUn vrouw noemen de toe stand, waarin het huis verkeerde uitstekend. „Het was geen arbeiders pakhuis. De mensen hadden ruime kamers. Ze kregen elke week schone lakens. Vroeger hebben we zelf in het huis gewoond." Een van de gasten van het pension „Sunbeam", de kok Gerard Berkhof, heeft zich kunnen redden door een sprong door een raam. „Ik sliep be neden en hoorde boven ontzettend veel lawaai. Ik dacht dat er een felle ruzie gaande was. Toen ik de deur van mijn kamer opendeed, sloegen de vlammen mij in het gezicht." De heer Berkhof heeft al zUn be zittingen verloren. HU is slechts ma tig te spreken over de toestand van het huis vóór de brand. *~N.Ï:nVhïr* Het bijna onvermijdelijke gebeur- het ergens anders vandaan geko- de: Jan raakte zelf in moeilUkhe- men is." Het is vreemd, want er den. Zijn zoektocht bleel' zonder sue- wordt in het oostelijk deel van Over- ,,e, ,,-f ces 01 kon "ictl niet meer oriën flakkee niemand vermist. (15) uit Herkingen nog leeft, toen, Het water kwam snel op. begrijpen noch hij noch Zijn Twee kilometer uit de kust vond hij Jans geluk ls ongetwijfeld ge- ouders. Vrijdagmiddag om een een P1*" minus acht meter hoge en weest dat hij de slikken zo goed uur was hil de slikken nabil Zijn vijftien centimeter dikke paal, die kende. Hij wist dat die mosselpaal woonulaats ODtreeaan omdat hii daali stond om 6611 «"^Pe^eel te er stond. Het zwerven in de mossel- woonpiaats opgegaan omdat ny markeren- Toen erta nom stond vlakten {s Iust en leven_ iemand om hulp hoorde roepen, hij tot aan zijn borst in het water. Hij zoekt graag schelpen. Maar te- Hij wist welke risico's hij nam. Na acht en een half uur werd hij gen zijn moeder zei hij gisteren in want het was mistig en het gevonden. Resultaat van een opspo- het ziekenhuis: „Voortaan weet ik rmgsactie waaraan honderden man- het wel. Ik ga nooit meer die siik- nen deelnamen. Ze kwamen uit ken op zonder een kompasje." Herkingen, Melissant en Dlrksland. In de stad kan men een drenkeling 'r----r--ti eanvoudig laten verdrinken: op Overflakkee was alles in rep en roer: in het hele dorp was zaterdag- .vl morgen geen zaklantarenbatterij meer te krijgen. LONDEN. Jeruzalem (AP, Reuter) Israël heeft zaterdag een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend. Het acht de steun van Egypte aan de Arabische guerrilla-organisaties een bedreiging voor de bestandsresolutie van de Veiligheidsraad, die in juni 1967 werd aangenomen. Minister Eban van Zaken levert in een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad scherpe kritiek op de politieke ver klaring. die president Nasser vorige week aflegde. Daarin belooft Egypte steun aan organisaties als El Fatah, het Volksfront, de Palestijnse be vrijdingsbeweging en de Arabische Sinaï-organisatie. Aangenomen wordt, dat de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland in de Veilig heidsraad hun besprekingen niet voor de tweede helft van februari beginnen. Inmiddels heeft Engeland aan Frankrijk meegedeeld sympathie te hebben voor het idee van een bijeen komst van de vier permanente leden van de Veiligheidsraad. Maar. aldus Engeland, een dergelijke bijeen komst moet een onderdeel zijn van de pogingen van de Verenigde Naties om de geschillen tussen Israël en de Arabieren-op te lossen door bemid deling van de Zweedse VN-bemld- delaar dr. Gunnar Jarring. Achter het Franse idee staat de wens van de Sowjet-Unie, dat de Grote Vier samen een regeling voor het Midden-Oosten zullen uitwerken en die aan de landen daar zullen opleggen. Israël heeft dat plan openlijk afgewezen. i Het meent, dat Israël en de Ara bieren met elkaar moeten onderhan delen, waardoor Israël zou worden genoodzaakt het in de juni-oorlog bezette gebied te ontruimen. Israël beschouwt dit gebied echter als zijn voornaamste troef bij de onderhan delingen. De Britten willen dus alleen bin nen het kader van de VN opereren. Ibrahim ge vreest' in Cairo Sociale werkers doen wanhopige po gingen hem over te halen op te hou den in hasjiesj te handelen, maar ze slagen er niet in. Ibrahim is, dertien jaar oud. de jongste handelaar in verdovende mid delen in Egypte. Zijn geval is slechts een van de vele ongewone problemen, waarmee een land werdt geconfronteerd dat Buitenlandse j nu probeert het eeuwenoude gebruik van verdovende middelen te bestrij den met psychiatrie in plaats van straf. Het geval van Ibrahim, onlangs bekendgemaakt door sociale wer kers, illustreert hoe omvangrijk het probleem is. De jongen is de zoon van een café houder in een voorstad van Alexan drië, waar veel hasjish-handela- ren opereren. Zijn vader werd tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Ibra him ging zelf de handel in. Hij be sloot eigen baas te worden, en nam vier mannen van de leeftijd van zijn vader in dienst. Niemand kan hem iets maken. JDe politie moet wachten tot hij vijftien is. voordat hij voor de rechter kan worden gebracht," zegt kolonel Ab- del Tawab Rashwan. hoofd van de criminele recherche van Alexandrië. Dr. Ahmed Ezzat, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Alexandrië, beveelt aan de jongen helemaal te isoleren van zijn gevaar lijke omgeving. De autoriteiten heb ben zoiets wel geprobeerd. Hij kreeg een baantje als slagersjongen, maar liep weg. Hij werd naar een tucht school gestuurd, en ontsnapte. De nieuwe benadering die Egypte heeft ingevoerd voor het probleem van de verdovende middelen is een beleid dat meer op hulp dan op straf is gericht. De medische en psychia trische hulp voor verslaafden en han delaren ls uitgebreid. Dat betekent een drastische wijzi ging. Tot voor kort werd getracht het gebruik van verdovende midde len met zware straffen uit te roeien. Een handelaar kan zelfs levenslang krijgen. Effectief was het niet. "Yfet Kees van Wingerden is een man gestorven voor wie het wer ken in de vakbeweging een vrijwel complete levensvervulling betekende, een type vakbondsbestuurder dat schaars begint te worden. Toen een ernstige fysieke handicap hem 10 jaar geleden dwong de voorzittersha mer aan Roemers over te dragen, kon dat voor hem nog geen afscheid van de vakbeweging inhouden. Dat zou een beslissing zijn geweest, die hem uit het lood zou hebben geslagen. Als algemeen secretaris heeft hij zijn vakverbond daarna een aantal jaren gediend tot het hem tot zijn schade duidelijk werd, dat de vakbeweging geen functies zonder spanningen kent. In 1964 moest hij de knoop doorhakken en met vervroegd pen sioen gaan. Hij trok zich uit vele andere posten terug, waaronder die van voorzitter van de Raad van Com missarissen van de AP. Maar zelfs toen kon Van Wingerden niet radi caal breken met het werk waarin hij zich kon uitleven. Het voorzitterschap van de Sociale Verzekeringsbank, het voorzitter schap van de Raad van Commissaris sen van de N.V. De Centrale, zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer, waren de draden die hem met zijn actieve verleden bleven verbinden. Een bijzondere man. Ik heb geen vakbondsbestuurder gekend die met zoveel speels gemak ook aan de moei- lijkste vergaderingen leiding gaf. Be giftigd met een natuurlijke humor die h|j onverstoorbaar debiteerde ongeacht welke plechtige gezichten hij tegenover zich aantrof. Opge groeid in een tijd dat begaafdheid v'eei minder kans kreeg uit te mon den in de daarbij passende school opleiding. Maar als zovele, andere beidersbeweging de kans konden begaafde arbeiders kinderen in de ar- grijpen die de maatschappij hun ont houden had. Opgegroeid in Dordrecht en als jonge metaalarbeider al func ties in de bond vervuilend, kwam hij in de jaren dertig in dienst van de bond. Op de onderste sport, als bode, is hij begonnen, op de hoogste Is hij geëindigd. Zijn benoemingen in ho gere functies waren altijd vanzelf sprekend, zo dominerend waren zijn kwaliteiten. Van Wingerden was geen harde man eerder gevoelig, op het sentimen tele af. Die eigenschap maakte zijn leven niet gemakkelijker. HU kon moeilUk mensen teleurstellen en daardoor is hij zelf meer dan eens door mensen teleurgesteld. Zijn voorzitterschap van het NW viel in een van de moeilijkste perio den die de vakbeweging in de naoor logse tijd heeft meegemaakt. HU moest de zware eerste verantwoor delijkheid dragen voor de bestedings beperking van '57-'58. Met een theo retische opleiding die het niet een voudig maakte de ingewikkelde, eco nomische samenhangen te doorzien, was dat een zeer moeilijk opgave. Misschien is het een te zware ge weest. Intuïti efvoeïde hij dat de beste dingsbeperking aan de werknemers niet te verkopen was, maar dat was een argument dat een te sterk maat schappelijk geïntegreerde vakbewe ging toen in de Sociaal-Economische Raad niet kwUt kon. Het ledenver lies dat het NW in die tUd incas seerde, heeft hU als een hem per soonlijk toegebrachte klap ervaren. Wie zal ooit weten hoe die periode aan hem gevreten heeft. De laatste tien jaar heeft de angst, voor wat elk ogenblik boven het hoofd hing, hem niet met rust gela ten. Niet óm hem zelf, wel om zUn vrouw en zUn jonge kinderen. Nu de dreiging in fatale zekerheid ls omge zet, wil lk hun als troost meegeven, dat weinig vakbondsbestuurders zich in zoveel genegenheid en vriend schap hebben mogen verheugen als hun echtgenoot en vader. A. KLOOS VOORZITTER NW Jan Bestman was dit weekeind in het ziekenhuis van Dirksland en kon alweer lachen, ondanks het feit dat hij een van zijn voeten vrij ernstig had gewond. „Er zaten schelpen op die paal," zei hij, „en stukken ijzer- draad. Nü is het vervelend, toen heb ik het nauwelijks gevoeld." „Voor ons is hij drie uur dood ge weest," vertelt zijn moeder, nog vol over het medeleven dat zij allerwe gen ondervond. „Jan zou een oude brommer naar de vuilnisbelt bren gen, maar hU kwam. niet terug. We spraken er wel over met elkaar, maar maakten ons toch niet onge rust. Ras om half zes begon ik me niet prettig te voelen en ging het dorp in om de kinderen te vragen of ze hem hadden gezien. Niemand. Toen ben ik onmiddellijk naar de po litie gegaan. „Er moet een boot ko men." zei ik." Herkingen heeft geen boot, maar er werd er in het naburige Bruinis- se ook kennelijk geen besteld. Het nieuws van Jans vermissing ging in tussen als een lopend vuurtje rond. Allerlei mannen begonnen te zoe ken. Ieder vreesde het ergste toen Janc ho<nd aanspoelde dood. Mannen met roeiboten voeren hulpeloos rond in de mist, roepend en fluitend. Jan Bestman hoorde ze wel, maar hU had geen kracht om te antwoorden. Om kwart over acht was het hoog water. Men besloot tot een nieuwe, georganiseerde actie zo dra het water gevallen zou zijn. Een paar honderd mannen gingen in li nie de slikken op. Deze poging had succes. De 39-ja- rige bakschipper Piet van der Veer stond aan zUn hals In het water, toen hij de jongen ontdekte. Hij durfde niet dlchterbU te gaan, bang dat de jongen na zoveel emoties toch nog uit de paal zou vallen en ver drinken. Hij hield zijn lamp op hern gericht en riep ran hulp* Daarop TaTw^^tem'^T^j on- J*n ®estman door ledereen ln Herkingen dood gewaand - verstandig heeft gehandeld, „ik alweer om zijn angstig avontuur boven in een mosselpaal. hoorde ten slotte dat hulpgeroep," Zijn voet ls zo kapot dat hij het mestvee op de boerderij van zegt hij. „Achteraf vermoed ik dat zijn ouders voorlopig niet kan verzorgen. Als U gewend bent om eisen te stellen aan Uw gaine..... dan moet U morgen eens komen kijken. Want dan verkopen wij elas tieken corsetten, die door de dames, die toch eenr corset no dig hebben, het meest, gewaar deerd wordenen U kiest-ze uit voor een prijs, die tot heden onmogelijk schéén. Gaines met. extra verstevigde ritssluiting, verhoogde taille en baleinversteviging, koopt U nu voor nog géén tientje. HILVERSUM (ANP) De produktie en verkoop van de Koninklijke Haar- denfabriek E. M. Jaarsma N.V. te Hilversum zullen tot nader order normaal voortgang vinden. De be drijfsuitoefening is vooralsnog verze kerd. Tot dit resultaat hebben de be sprekingen geleid, die dit weekeinde zijn gevoerd tussen directie, bewind voerder en bankier. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze gaines van een prachtkwaliteit zware elas tiek, het achterpand met satijn elastiek en met nylon voor pand, in de maten M, L, EL, EEL en OL Ook mttindfgmcr&n opto Géén wt of schrift tmt Alain Del on is weer vrij 'Het enige feitelijke materiaal in het dossier wordt gevormd door de brieven die Stefan Markovic schreef. Die brieven heeft de Franse Justitie vier maanden in haar bezit. Waarom zouden die nu belangrijker van in houd zijn dan in oktober?' Vandaag hervat Alain Delon die verklaarde dat de brieven hem onge luk bezorgen de repetities met Zi- zi Jeanmaire voor een televisie-op treden. Over de 35 uur, die hij onder de hoede van de Parijse politie door bracht, zei hij: 'Ik heb onder meer tot in de details het leven dat wij omstreeks de 22ste september tn ons huis aan de Avenue de Messine leid den moeten beschrijven. Ook Stefan Markovic woonde toen bij ons.' 'Be heb over mijn vriendschap met Stefan moeten vertellen en moe ten uitleggen waarom lk hem on danks zijn onkies gedrag bleef helpen. De inspecteurs hebben me langdurig ondervraagd of ik niet het slachtoffer van chanteurs was. Ik heb hen gerust gesteld. Niemand heeft het ooit bij me geprob -erd.' 'Ik heb moeten luisteren naar het voorlezen van ontelbare verklarin gen. afgelegd door warhoofcen, af persers. ontslagen persontel en meer van die figuren.' Intussen gaan de verhoren door en wordt donderdag de enige arrestant de vroegere Corsicaanse gangster Frangois Marcantoni opnieuw aan de tand gevoeld. AMERSFOORT (ANP) Invoering van de BTW is volgens de Neder landse Spaarbankbond oorzaak van de ontsporing van 11,2 miljoen bij de bondsspaarbanken in december. Er werd 493,1 miljoen ingelegd en 504,3 miljoen uitbetaald. Het gehe le jaar 1968 wordt echter gunstig ge noemd: het spaaroverschot bedroeg namelijk 363 miljoen. gevraagd voor nieuw maandblad in de bouwnUverheld J e.a. uitgaven. BUREAU DENHATEX - ROTTERDAM - TELEF. 23 47 00 Mi

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1