m Oud-Ajacieden onvoorbereid naar cupwedstri Wat zie je nou nog in zo n Europa- Cupwedstrijd Tegenwoordig is er toch helemaal geen sfeer meer Racesport krijgt krachtige impuls PIET OUDERLAND: GERRIT VAN MOURIK: Deelnemers in Deventer Merckx-Sereu aan de kop Geen sterspeler ïi]F.l)EWAl,D BOKST TEGEN EUKOPEES KAMPIOEN Lemann wint in Andalusië HST VRIJE VOLK plet Ouderland (35) speelt voor ZFC. Sinds het begin van dit seizoen. Gerrit van Mourik (36) Is trainer bij de Amsterdamse eersteklasser OWO, Al zes jaar. In de jaren vijftig waren beiden gerenommeerde krach ten bij Ajax. Vinden zij dat het huidige Europa Cupvoet bal nog te vergelijken is met dat van ruim tien jaar gele den? Vandaag laten we deze twee aan het woord. Wim Jesse sprak met hen. Moegestreden, maar dolgelukkig. In Oost-Duitsland heeft Ajax Wis- muth met 3—1 verslagen. Herkent u de spelers nog? Van links naar rechts: Ouderland, Van der Kuil, Swart. Van Ham, Anderiessen. Den Edel, Wim Feld- mann en Van Mourik, In de jaren vijftig was Iiij de Cruijff van 't basketballveld, In de Amsterdamse Apollohal bejubelde men hem als de grote vedette. Zestien was-ie, toen hij voor de eerste keer het oran jeshirt aankreeg. Als basketballer speelde hij zijn eerste inter land. 'Grote Vic' was bij nader inzien helemaal niet zo geweldig. Toen bij bij ons kwam, verwachtten we wonderen. En dat moet ik zeggen: Buckingham had succes. We werden in 1960 kampioen van Nederland. Maar nu denk ik er toch anders over. De 'grote Vic' had gewoon het geluk dat hij na Karl Humenberger was gekomen. Die had ons in de voorliggende jaren gekneed en voorbereid. Karl was een grootvorst. Die was zijn tijd ver vooruit. Maar Ajax moest hem niet meer. Een Engelse trainer was daar nu eenmaal het summum.' MWI dapest doorgedrongen in de verdediging van Vasas. Van onze verslaggever HENK LICHTENVELDT Benfica is bijgelovig. Dat is, voor een voetbalclub, niet zo'n uitzonderlijke hebbelijk heid, want in de sport heerst bijgeloof vaak even sterk als de drang naar succes. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse autorensport, die sinds de reclame op de ra cewagens weer is toegestaan, een grote stap voorwaarts heeft gedaan, heeft opnieuw een belangrijke impuls gekre gen. PAGINA lij A ax is naar top gegroeid Piet Ouderland is niet alleen als basketballer bekend geworden. l>ater reikte hij nog als voetballer mar de top. Zeven maal werd Ouderland als linksback gekozen- Piet Ouderland is. nadat ni) Ajax de rug had toegekeerd, niet met voetballen gestopt. Via Zaanstreek, AZ '67. dat mede dank zij zijn outi- ne de eredivisie haalde, speelt Ouderland nu voor ZPC. Toch, ook al is het lang geleden, wil Piet best praten over zijn eerste ervaringen met Ajax in de Europa Cup. 'Er is natuurlijk ontzettend veel veranderd.. Het is geen vergelijk meer. Toen we in 1957 voor het eerst in de Europa Cup gingen spelen, wa ren we groentjes. Je trad je tegen stander met open vizier tegemoet. Veel voorbereiding was er niet bij. Ik geloof dat we voor de wedstrijd tegen Vasas één avond samen zijn geweest. Toen sliepen we in Krasnapolsky. Op de dag van de wedstrijd zagen we een knoklilm in de Royal. Dergelijke dingen gebeuren allemaal niet meer. Gelukkig maar. Anders ga je met je ploeg helemaal op de fles.' Piet Ouderland kwam pas in 1955 by Ajax. Jaren achtereen had hij in het eerste elftal van OWO ge speeld^ Als basketballer had hij naam, als voetballer niet. Maar Ouderland kreeg een contract aan geboden en moest een beslissing nemen: basketball of voetbal. Ajax eiste nu eenmaal een volledige inzet. Ouderland: 'A's je nagaat dat basketball mijn lievelingssport was en nu nog is. begryp je misschien hoe veel piin het deed om met bas ketball te kappen. Maar ik kon dat standpunt van Ajax wel respecteren, wat hadden ze aan een speiei die er nog andere sporten naast deed? Bovendien liep je altyd de kans om geblesseerd te raken. Basketbal! is een keiharde sport. Maar ik heb er ontzettend veel aan gehad. Vooral mijn sprongkracht was enorm. Later merkte ik dat. Vaak reikte fa met koppen veel hoger dan mijn tegen standers.' De carrière van Plet Ouderland is zeer grillig verlopen. Als buitenspe ler oegon hij. Nu kan hij over de prestaties van toen rustig vertellen. 'Ik was,' zo zegt hU, 'geen sterspeler. Meer het type van de lange ren en de harde knal- Toen kon dat nog. We speelden stopperspll en van een bui tenspeler werd verlangd, dat hij zyn werk slechts langs de riihjn ver richtte. Dat ging me niet onaardig af. Maar toen we de Oostenryker Kar! Humenberger als trainer kre gen. werd het anders. Die moest roeien met de riemen die hy had Gewoon afwegen dus. Karl zei al tyd: 'Ik heb een sterke verdediging Dus moet ik die gebruiken. Zet er een paar mannetjesvoor en dan komt er helemaal geen mens door." En dat gebeurde. De kanthalfs speelden altyd enigszins terugge trokken. Zo werden we in 1957 landskampioen We wonnen geloof ik tien wedstryden met 1—0.' Ajax ging voor de eerste keer in zUn bestaan deelnemen aan de Europa Cup. Na een gemakkelijke eerste ronde Ajax lootte namelijk vrij diende het Oostduitse Wis- muth zich als tegenstander aan. Ajax won in Oost-Duitsland met 3—1 en speelde gelijk in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Ronald Riedewald, de Nederlandse boks kampioen in het zwaarweltergewicht, zal op 20 februari In Milaan uitko men teg'n Remo Golfarini De titel van de Italiaan, die Europees kampi oen in het zwaarweitergewicht is. staat niet op tiet snel. Het gevecht gaat over acht ronden. 1—1. En het enige doelpunt kwam van de voet van Piet Ouderland. 'Dat is voor my nog altyd de mooi ste goal geweest die ik ooit gemaakt heb. Ik kwam van de lijn met een noodgang naar binnen. Precies op de buitenkant van myn schoen pakte ik die bal. Pats, zo in de rechterboven hoek. Een juweel. Geluk natuuriyk, dat ook. Jammer eigenlijk dat nie mand zich deze treffer nog kan her inneren. Tegen Vasas prikte ik er twee in, maar die waren echt minder van kwaliteit.' Begin 1958. Loting voor de derde ronde. Gebrom in Amsterdam toen de uitslag bekend werd. Het grote Vasas uit Boedapest leek een nauwe- iyks te omzeilen klip. Maar in de thuiswedstrijd bleef Ajax kranig overeind. Ja, het nam zelfs een 20- voorsprong.; Twee doelpunten van Ouderland. •Een giller '.hoor, maar ik stond Gerrit van Mourik is wel eens de trouwste Ajacied aller tijden ge noemd. Gerrie van Mourik, sinds 1963 geen actief voetballer meer, heeft Ajax nooit voor een andere club willen ruilen. Bij Ajax begon hij als welp, bij Ajax wilde hij ook eindigen. Zonder een zweem van emotie ver telt hij nu: 'Wanneer je eenmaal H aan een club verknocht bent ge raakt, kan jeje niet inzetten voor "n ander. Ik tenminste niet. In de top eindigen, dat had ik me altijd voor genomen. Wat koop je ervoor om te Tien jaar geleden speelde Ajax ook al tegen Portugezen. Op switchen naar een eerste of tweede x.. divisieciub? Daar was ik gewwn de reis naar Zuid-Afrika verbleef een A3 ax-team in Lissabon. j0ngen niet voor.' Hier overhandigt aanvoerder Van Mourik een vaantje aan de Gerrit van Mourik is reeds zes Jaar weer linksbuiten Als je bedenkt, dat aanvoerder van het stedenelftal van Lissabon ik nauweiyks een poot links kon, is dat toch wel vreemd. Maar het liep gesmeerd. Ik weet nog dat het tussen my en Sjaak Swart ging. Humenber ger koos mij. Man ik kon tn Kras niet slapen van de zenuwen. Maar spelen, als een duivel. Twee gingen er in. Jammer dat we er in het laat ste kwartier nog twee om de oren kregen. In Boedapest waren we he lemaal kansloos. Alleen de omgeving al imponeerde ons. Dat Nep-stadion, geweldig. Nee, we hadden toen be slist veel te weinig internationale ervaring. Dat is voorby. Ze zyn nu veel verder.' Piet Ouderland kan tevreden te- rugkyken. Alles wat een voetballer zich kan wensen, heeft hy meege maakt: Ajax, Europa Cup en het Nederlands elftal. Toch gelooft Piet dat we in Nederland op de verkeerde weg zyn. Vooral de hoge entreeprij zen zy'n volgens hem de oorzaak dat er nog zo weinig publiek naar de velden trekt. En de Europa Cup dan? Ouderland: 'Los van de prestaties van Ajax want die jongens kun nen bij vlagen mirakels goed spelen maar wat zie ie nou nog in zo'n Europa Cup-wedstryd? Neem nou die Turken. Moet je om die klanten te zien vijfentwintig gulden neertellen? Ga dan naar het circus, daar zie je ook clowns. En vaak veel beter.' trainer van OVVO Vanuit dè staart van de tweede klasse haalde hij ze op. OVVO staat nu aan kop in de eerste klasse A. 5 'Ik heb zo mijn eigen ideeén Wat s ik vroeger bij Ajax geleerd heb. tracht ik nu over te brengen op mijn eigen jongens. Vooral Karl Humen- j berger is voor mij een stimulerend j voorbeeld geweest. Die man voelde 1 precies aan wat hij met ons aan j moest. Karl Humenberger, een naam die vele oud-Ajacieden zich nog best zullen herinneren. De charmante Oostenrijker had Ajax enige jaren onder zijn hoede. Met Humenberger aan het roer miste Ajax de boot niet. Toen in 1956 werd gestreden om een plaats in de eredivisie, leidde hij zijn ploeg naar een eervolle klassering. Een een jaar daarop stond Ajax aan de top. Humenberger moest Ajax als eer ste gaan voorbereiden op de wed strijden voor de Europa Cup. Vol gens Van Mourik deed hij dat voor treffelijk. 'Want,' zo zegt hij nu. 'de middelen waren beperkt. Het mocht allemaal niet teveel kosten. Voor een appel en een ei speelden we. Laat staan dat er iemand vooraf naar het buitenland ging om een ploeg te beoordelen. Toch kon Karl ons al veel vertellen van Wismuth Een mislukte scoringskans. Ouderland is m de return m Boe- et, vasas. Hij was internationaal geweldig geïnformeerd.' Ajax redde het niet. Vasas bleek een te grote sta-in-öe-weg. Maar in 1960 volgde een hernieuwde kennis making. Ajax via een zege op Feijen- oord in de beslissingswedstrijd als eerste geëindigd, kreeg het Noorse Frederikstadt als tegenstander. Van Mourik: 'De voorbereiding leek er niet naar. Buckingham bezat niet de gave om ons op te peppen. Toen we in Noorwegen waren, liet hij ons aan ons lot over. We schar relden maar wat rond. Hij ging z'n eigen gang. De avond voor de wed strijd liepen sommigen van ons nog feestend door de stad. Op de dag van de wedstrijd maakten we nog een trip langs de fjorden. Is het dan logisch dat je verliest?' Gerrit van Mourik, serieus ais hü is, kan zich nog kwaad maken over deze handelwijze. Zou hij liever ln deze periode de Europa Cup-sfeer hebben willen proeven? 'Nee beslist niet. Iedere tijd heeft zo z*n voor en tegen. Ik geloof dat er tegenwoordig helemaal geen sfeer meer is. Het is allemaal oer-serieus Ajax speelt fraai voetbal, maar om dat het zo belangrijk is bestaat die grote band onderling toch echt niet meer. Ik heb het geweldig gehad Daar staat tegenover, dat we geen cent verdienden. Zelfs voor wedstrij den voor de Europa Cup kregen we nauwelijks meer. We speelden toen nog op recette. Als er meer dan 35.000 mensen waren, kreeg je voor een thuisoverwinning 250 gulden. Waren er minder toeschouwers dan moest je het met t 125 doen Gerrit van Mourik zal er woens dagavond niet bij zijn. OVVO eist alle tijd op. Heeft hij dan helemaal geen belangstelling meer voor de verrichtingen van Ajax? 'Ja natuurlijk wel, maar al dat gesol op die tribunes irriteert me. Wat de mensen tegenwoordig uitha len, is toch hemelschreiend. Ze gooien van allee naar beneden. Dan vraag ik me af, waarom komen jul lie? Om gein te schoppen of om Haar het voetballen te kijken?' Met de KLM heeft Benfica nog nooit verloren Torres stond op de zestienmeterlijn, ciële waarschuwing, doelman Henrique in het doel en Qp Wembley werd nog eens beves- Maar de Portugese kampioen heeft, voor het duel tegen Ajax. toch we! een merkwaardige beslissing ge nomen. Daar ging Iets aan vooraf. In mei 1968 vlogen de spelers en den die wé! geluk bracht. En die 13 gevonden. Benfica is gisteren perKLM uit Lissabon naar Ne derland gekomen. 'Met die maat schappij hebben we nog nooit ver loren', zeggen de spelers opge lucht. Het lijkt wat overdreven te stellen dat Benfica op die zonnige mei avond van het vorige seizoen ten onrechte en door pech van Man chester United heeft verloren. Maar het verhaal over de droom- kans van Eusebio is waterdicht» lis zie het nóg voor me. officials met een vliegtuig van de pe Engelsen vielen, in de laatste eigen Portugese luchtvaartmaat schappij TAP naar Londen. De be slissing om met de TAP te vliegen was na rijp beraad genomen, want de spelers meenden dat die rnaat- schappy hun geen geluk bracht. Ze kregen 'gelijk'. Benfica verloor op Wembley na een gevecht vol dra matische effecten met 41 van Manchester United. En het onge luk zat "m bij voorbeeld, zeiden de Portugese spelers, in het missen van een unieke kans door Euse- blo. ndsdien Is de keuze van een vlieg maatschappij een zaak apart. Het werd zaak een organisatie te "ln- minuten van de wedstrijd verwoed aan om de winnende goal te sco ren. Het was 1—1. Plotseling kreeg Eusebio de bal én de ruimte. Hy vloog langs twee tegenstanders en kwam vrij voor doel. Zijn linker voet bewoog even. Doelman Step ney bewoog nauwelijks. Hij tilde alleen zijn armen op In de richting van de maag. Daar en niet in de voor hem onmogelijk te bereiken doeihoek was de bai terechtge komen. Later. In de verlenging sloeg Manchester United toe. Het won met 4—1 en liet Benfica ziel togend achter. De Portugezen zijn op Wembley vlak bij de zege geweest. Dat resultaat- had vrijwel niemand voor mogelijk gehouden, omdat men het team te oud achtte en omdat Eusebio (toen al) met een onwillige knie sukkelde. Inderdaad, Benfica was vergrijsd en tilde ogenschijnlijk zwaar aan de opdracht om het furieus vechtende team uit Manchester van aanval len af te houden. Maar in de loop van die wedstrijd veranderde er veel. Benfica vergat dat het een matige achterhoede had, legde alle macht ln han den van captain Coluna en haalde Manchester United terug. Simoes, een van de sterren uit (wellicht) voorbije dagen, stond voor spek en bonen aan de zijlijn. Torres zocht vergeefs naar een kans om, hoog in de lucht, zijn harde kop tegen de bal te drukken. Torres is een merkwaardige man in de top van het Europese voetbal. Hij verdient zijn orood én het voer voor zyn uit Nederland af komstige duiven hoofdzakeiyk dankzij zijn priemende kopstoten Op Wembley, de dag voor de wed strijd, heb ik tijdens de training een half uur lang gezien hoe hy die gave cultiveert. een hulptrainer met een hand vol ballen voor de voeten aan de zijlijn. Iedere bal, hoe slecht ook voorgezet, nam Torres op zijn hoofd. Als hij op een redelijke hoogte aankwam, ging het gemak kelijk. Een sprong, een zwaai met het bovenlichaam en pats! een treffer. Maar hij probeerde precies hetzelfde te doen met ballen die niet meer dan centimeters van de grond kwamen. Een half uur lang hield hij dat wonderlijke spelletje tigd dat Benfica nooit de goede vervangers heeft kunnen vinden voor twee sterren van vroeger: verdediger Germano endoelman Costa Pereira. Ze hebben nu de oude rot Raul teruggehaald en ze vrezen nog altyd iedere hande ling van doelman Jose Henrique. Hy is met zyn 1.78 veel te klein voor het 'grote' werk in Europa, hy kan schitterende schoten stop pen, maar iykt my van de Ujn een hulpeloze held vol Zonder een woord te zeggen. D m de defcnsl n Benflca.E 7/irinPr AArtmoftl t.#» 'trAiCPrisn' pon zonder eenmaal te 'weigeren' een voorzet met het hoofd te halen. Het leek op een artiest die werkt aan zijn nieuwste truc. Het Benfica van toen nog geen driekwart jaar geleden had twee zwakke plekken: de backs, "um- berto op rechts werd door Johnnie Aston toch een reserve van de Mancunians gepasseerd alsof hU er 'niet stond'. Hij is intussen vervangen door Jacinto, die op Wembley in het centrum stond. Hij kan beter voetballen, maar ook (nóg) harder- En op links stond Cruz. ook een Jongen die niet zo erg veel had meegekregen van Moeder Natuur om een technisch uegaafde speler te worden. Hy heeft Georgle Best weerbarstig en bepaald niet volgens de regels on deruitgehaald. Hij kreeg een offi- zorgea. En daarom ook hebben de oude Coiuna en de jonge ster Gra- ca (voor veel geld gekocht, maar dan ook van uitzonderlijke klasse) het op het middpnveld zo moeilijk zy hebben daar morgen een derde Jonge speler. Toni, eij. Laten we over de knie van Eusebio nu maar niet meer praten. Een trouwe supporter van de Portuge zen zéi mij deze week: 'Er is hele- maal niets aan dé hand met die knie. De pijn zit veei hoger, name. lijk in zijn hoofd. Hij wordt zo dol van het gezeur over de knie dat hij zich zelf verbeeldt dat hij werke lijk iets mankeert. Als hij dat ge voel eenmaal kwijt is zal Eusebio weer onmiddeliyk de oude zyn.' Ais dat dan mórgen maar niet ge beurt In de eerste plaats heeft de Neder landse Fordfabriek twee Ford Escort Twin Cam-wagens beschikbaar ge steld voor Nederlandse rijders en to de tweede plaats is er weer een na tionaal racing team opgericht. De beide in Engeland geconstru eerde en door de Engelse specialist Alan Mann opgevoerde wagens zul len in maart ter beschikking komen van het Dutch National Racing Team, dat geleid zal worden door Wim Beers en van het Frami Racing Team, dat geleid wordt door Hans van Grimmelt. De Stichting Dutch National Ra cing Team die een aantal sterke sponsors heeft, heeft enige zeer be langrijke rijders, die vorig jaar deel uitmaakten van andere race-combi naties, aangetrokken. Rob Slotema- ker, Gü's van Lennep, Nico Chiota- kis, F. Dudok van Heel en Henk van Zalinge maakten deel uit van het nationale team. De Nederlandse racesport krijgt ook nog de beschikking over een der de Ford Escort Twin Cam. De derde wagen is privé aangekocht door Frans Lubin, de 33-jarige coureur, die in de laatste jaren verschillende successen boekte. Lubin is ook rijder van het Frami Racing team. De Ford Escort van het Dutch Na tional Racing team zal dit jaar ge reden worden door Freek Dudok van Heel, die in 1968 bij de nationale kampioenschappen tweede werd, uit komende voor het Stiehtse Racing Team. De Escorts die uitkomen in de klasse van 1500 tot 2000 cc hebben een topsnelheid van ruim 250 kJlome- ter per uur. Door hun speciale veren wielen, versnellingsbak, differentieel, lichtgewicht ruiten, speciale inrich ting en andere extra's zijn zy nau weiyks te vergelijken met de stan daard-Escorts, die aan het publiek worden verkocht. Dat komt ook duidelijk tot uiting in de prijs. W?nt, wie een Escort Twin Cam zou willen hebben, zou een veelvoud van de prijs van de normale auto moeten betalen. Als racewagen in de tourklasse heeft de Escort in de laatste jaren echter be wezen van bijzondere kwaliteit te zijn. (Van onze sportredactie) Niet minder dan zeven koppels hadden gisteren rond het midder nachtelijk uur zonder onderling ver schil in ronden de leiding in de zes daagse van Milaan. De stand was: X. Merckx—Sercu (België) 318 pnt; 2. Pfennii'ger— Adorni (Zwits. It286 pnt.; 3. Post Dancelli (Ned. It.) 286 pm.; 4. KemperOldenburg (W.-Dld.) 260 pnt.; 5. AitigZandegu (W.Dld. It.) 232 pnt.; 6. LykkeEugen 'Den.) 102 pnt.; 7. BugdahlSchulze (W. Dld.) 53 pnt. De overige koppels hadden een achterstand van drie of meer ron den. DEVENTER (ANP) De volgende rijders nemen op 15 en 16 februari te Deventer deel aan het wereldkam pioenschap schaatsen: Othmar Brauneker, Oostenrijk; Kimmo Kos- kinen, Olavi Hjellman, Finland; Franpois Perrenoud, Frankrijk; Jür- gen Rudolph. Gert Bonke, Oost- Duitsland; Zimmermann. Sr- hard Kellé^j.^t-Duitsland; Gio vanni Glodc(Srt'5fjcjo Gillarduzzi, Ita lië; Keilchl Suzuki, Muzuhiko Maeda, Japan: Jan Bols, Peter Nottet. Ard Schenk, Eddy Verheljen, Kees Ver- ker, Arte Eriks (reserve), Nederland; Dag Fomaess, Per Wilïy Guttorm- sen, Fred Anton Maier, Svein Erik Stiansen, Magne Thomassen, Noor wegen; Goeran Claesson, Johnny Höglin, Oer jan Sandler, Zweden; Franz Krienbühl, Zwitserland: Vale- ri Lavroesjkin, Alexander Tsjekoel- jajew, Joeri Malitsjin, Alexander Kertsjenko, Anatoli Lepesjkin. Rus land; Neil Blatchford en Bill Lan- nigan, Ver. Staten. NERJA, SPANJE (AP) - Eric Le mann van de Belgische Fiandria ploeg heeft gisteren de eerste etappe van de wielerronde van Andalusië gewonnen. Hij legde de U)3 w van Malaga naar Nerja ai in 3.09.48 De Spanjaard Antonio Gomez del Moral werd tweede, in dezelfde tijd. ge volgd door de Belg Toni Houbrechts in 3.09.50.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2