Grote actie tijdens paasweek A-voor lichting over dienstplicht en -weigerin WALDO N.V. Aan route wordt nog .gedokterd Met nurks rijbewijs op de weg: f 50,-boete NOAD wint met -3 van Scylla Bij leineveld zestig ontslagen nschri ving voor Inliabé loopt niet naar wens Grindschip gezonken Meisje valt van roltrap Openbare voordrachten muziekschool Agenda HetVrffeVolfc Citroen-agent Prof. W. J. Beek benoemd in directie van Unilever olitie-auto beschadigd m Brieven van lezers II bioscopen Rotterdamse ToneeJ en muziek Decors Onderscheidingen voor jubilarissen bij Wilton fc Automobielbedrijf Burgerlijke Stand SCHIEDAMSE ZAAIERS 1001 Baznr Broersvelcl 45 Bevrijding WISSELKOERSEN Chloor Veemarkt Rotterdam WOENSDAG 26 FEBRUARI I960 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) De winkeliers van de Hoogstraat in Schiedam gaan een spe ciale actie voeren om het winkelend publiek meer te binden aan ae toch nog steeds belangrijkste winkelstraat van Schie dam. WEEKFROGRAMMA NOAD heeft zijn achterstal lige competitiewedstrijd in de tafeitenniscompetitie over gangsklasse dinsdagavond in de Beurs tegen het Leidse Scyl la 4 met 73 gewonnen. ZAAIERS plaats ze... lees ie Op maandagavond 3 maart wordt, van 7 tot 8 uur 's avonds in het Interkerkelijk Sociaal Centrum, Emmastraat 71. het eerste spreekuur gehouden van het Informatiebureau voor Dienst plicht en Alternatieven (IDA) in Vlaardingen. (ADVERTENTIE) Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 (Vau een on/er verslaggevers) De Stichting tot Viering en herdenking Nationale Feest- en Gedenkdagen heeft besloten de Lichtstoet 1969 op zaterdag 3 mei te houden. Dit zal de twaalfde lichtstoet in Schiedam worden. De datum was aanvankelijk niet zeker aangezien de organi satoren eerst wilden weten wanneer INHABé gehouden zal worden. Vorig jaar namelijk viel de Lichtstoet op de laatste dag van deze Schiedamse beurs. Daardoor waren er minder deel nemers dan in de jaren daarvoor, aangezien een aantal mid denstanders niet in staat bleek tegelijkertijd aan de Lichtstoet en de INHABé deel te nemen. Een 30-jarige Turkse gast arbeider woonachtig in Kat wijk, reed met een auto zonder in het oezit te zijn van een geldig Nederlands rijbewijs. Hij kreeg hiervoor een proces-ver- baal en kwam zo voor de balie [oogstraatwinke iers wi en binding met pub iek verstevigen (Van een onzer verslaggevers) De leerlingen van de Schiedamse Muziekschool zullen in deze cursus drie openbare voordrachtsoefeningen houden. Deze voordrachten worden gehouden in de aula van het Ste- eiy)c Museum op donderdag 21 fe bruari, vrijdag 28 maart en dinsdag 13 mei. De aanvang is steeds *s avonds om 8 uur en de toegang is voor iedereen vrij. ARENA, tel 230730, Your turn to die 18 jr.!, 2, 7 er. 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 338310, Mondo Freu- do (18 jr.) 2.7 en S.1S uur CINEAC (Bijenkorf), te!, 121139, Wln- tersport-Olympiade in Grenoble I» -.1 9.39, 11.30. L30 es 32» uur. Drift ln het bloed [18 jr.) elke ond 520. 730 en 930 uur CINEAC (Seumgeh.). tel. 138082, 3üllltt (14 Ir.) 9.30, 11.30. 130, 3.30,3.30, t.30 en 9.30 uur. CINERAMA, tel. 115300, 55 dagen in Peking (14 Jr. 5 1.45 en 7.45 uur. COLOSSETJM. tel. 190352. Rattier Std (14 Jr.) 2 7 en 9.30 uur. CORSO, tel. 121110. De wurger van Boston (18 Jr.; 2. 1 en 9.30 uur. GRAND. tel. 233363. Oliver (a.l.) 2 8 uur. HARMONIE, tel. 271204, Ongeremde driften (18 jr.). 2. 7 en 9.15 uur. KRITERION, telef. 28615. De grote stilte (18 jr.) 2.30 7 en 930 uur. LUMIÊRE, tel 117755, 'Ja adelaars vielen ze aan (14 Jr.) 2 en 8 uur. METRO, tel 174500. Starblack (IS Jr.) 2, 7 en 930 uur. PASSAGE (Schiedam), tel, 269583, Villa Rider (18 Jr.) 2 en 8.15 uur. Woensdag 2 uur: Laurel en Hardy als stieren vechten aj.) PRINSES, tel. 230754. do. tjp dl.: De kanonnen van Navarone (14 sr.) 2 en 8 uru. Woensdag 7 m 930 uur, De deugd en de ondeugd (18 Jr). REX. tel. 23607: De gemaskerde wol vin (14 jr.) 2, 7 en 9.15 uur. 'Woens dag 2 uur: Kissin' Cousins (a.t,). STUDIO '62, tel. 233303, The gradua te (18 Jr.) 2.15. 7 en 9.30 uur. THALIA, tel. 111555, Sosemars's Ba by <18 Jr.) 2, 7 en 930 uur, *T VENSTEE:,, tel. 251900. Zoals vo gels sterven in Peru (IS jr.) 2. 7 ën 9.15 uur. VICTORIA tel. 248333. 4 for Texas (14 j.) 7 er. 9.30 uur. Woeruicmg 2 uur: Rln Tin de dappere wolfs hond (ai). WOENSDAG BE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. De onbekende soldaat en zijn vrouw, door het Nieuw Rotterdams Toneel. 8.15 uur. DE DOELEN. Grote Zaal, Hohe Messe. door de Chr. Oratorium- vereniging .Rotterdam-Zuid en Rotte's Christelijk Oratoriumkoor. 8 uur. LUXOR THEATER, KttllsKade 10 Snip en Snap Revue, 8 uur. VU.-GEBOUW, Westzeedijk 145. Een reis door de wereld van de dans: filmavond met Inleiding. 8 uur. MANDEHS' CABARET, Mauritsstraat 65, Bij Dorus op schoot. 2 uur. Bij Dorus op visite, 8 uur. DE DOELEN. Schouwburgplein 56. Café-CSantant 't Winkeltje. 8 uur. DONDERDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, Adrianus VII. door Toneelgroep Centrum", S.15 uur DE DOELEN, Grote Zaal. Abonne mentsconcert door 't Rotterdam» i nllharmoniscb Orkest, 8.15 uur. DE LANTAREN, Gou Vernest raat 133. Toneelgroep Studio met Tri-chloor, 8 15 uur, MANDEHS* CABARET. Mauritsstraat 65. Bij Dorus op visite. 8 uur. DC DOELEN, Schouwburgplein 56. Café-Chantant 't Winkeltje, 8 uur. SCHIEDAM Fresident-directeur drs. II. Claus Abonnementsprijs per kwartaal ƒ13.52 per week 1.04 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiders pers. Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: AUe afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20. tel. 010-268798- 265205. Tusséii 18.30-15.30 uur tel. 010-269359 (bezorgklach ten). Aan deze actie zijn verschillende evenementen verbonden. Ter gele genheid van deze week, die valt in de week voor Pasen, zal de naam van de Hoogstraat veranderd wor den in City Boulevard. De organisator, de winkeliersver eniging van de Hoogstraat. City Cen trum, is van mening dat deze naam het moderne publiek als iets gezel ligs zal aanspreken. Voorafgaand aan de opening van de City Boulevard zal een Miss City Boulevard gekozen worden, die de burgemeester behulpzaam kan zijn bij de opening. Verder zal een kleurwedstrijd wor den gehouden voor de jeugd. De in gezonden tekeningen zullen door de deelnemende winkeliers gebruikt worden om de etalages te verfraai en. Aan deze wedstrijd zijn drie eer st? prijzen verbonden en 1400 troost prijzen in de vorm van kaartjes voor een kinderfilm in het Passage theater. In de paasweek zullen op de Hoog straat ongeveer 20 decors over de breedte van de weg aangebracht worden met paashazen en dergelijke erop. Verder zullen alle etalages aan eikaar aangepast worden. De opening, op de zaterdag een week voor Pasen, zal voorafgegaan worden door een muziekoptocht door de stad, waarbij misschien zelfs re clamewagens van deelnemende win keliers mee zullen rijden. De kceten van deze actie worden voorlopig geraamd op 11.500, Men verwacht dat 50 winkeliers van de Hoogstraat deel zullen nemen. Ongeveer tegelijkertijd zai de win keliersvereniging beginnen met het uitgeven van een blad dat huis-aan- tauis in Schiedam verspreid zal wor den, Dit blad zal waarschijnlijk tien keer per jaar verschijnen. (Van een onzer verslaggevers) Zes werknemers van Wiltoa- Ffjenoord-Bronswerk N.V. In Schie dam hebben wegens langdurig? en trouwe dienst een koninklijke onder scheiding ontvangen uit handen van burgemeester H. Roelfsema. De bronzen ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd toegekend aan de heren G. Rave- stein, C. J. de Roodc. J. Stijl en J. Valk uit Schiedam en A. Schoonfeld uit Vlaardingen. De heer G. Zonneveld kreeg de zilveren ere-medaille die aan deze orde is verbonden. Deze werknemers zijn allen veertig jaar aan het be drijf verbonden. (Van onze sportredactie) Het team bestaande uit Freek Sut- torp, John Buyk en Renè Schewe (Jan Bayings was niet beschikbaar) startte niet overtuigend. Schewe en Suttorp begonnen ieder met een zege maar Buyk ging in de derde game ten onder tegen Ellen Kort. een van de damesspeelsters uit de nationale top. Ook het dubbelspel ging voor NOAD verloren en dat bracht de stand op 22. NOAD liep toen verder uit naar 42 maar toen ging Suttorp een ne derlaag tegemoet en keerde de span ning terug. Het NOAD-team het Scylla echter op de drie tegenpunten staan en liep verder naar een regel matige overwinning uit met 7—3. Schewe bleef ongeslagen. Suttorp won twee partijen en Buyk zegevier de een maal. De ranglijst in deze promotiegroep ziet er nu ais volgt uit Treffers 2 6 gesp. 10 punten Hunter *25-4 6 gesp. 8 punten NOAD 6 gesp. 7 punten Bloemendaai 6 gesp. 7 punten Quick 3 6 gesp. 2 punten Scylla 4 6 gesp. 2 punten Zaterdag speelt NOAD om 5 uur in de Beurs tegen het Hilversumse Quick en dat moet toch weer twee punten op kunnen leveren. Boven dien gaat zaterdag de wedstrijd Hun- ter "25-4 Treffers 2 en als Hunter dit duel wint heeft NOAD zijn pro motiekansen weer in eigen hand, maar dan moet er wel van Quick ge wonnen worden. In Hilversum ein digde dit duel in een puntenverde ling. Lichtstoet dit aar op zaterdag drie mei SCHIEDAM. Geboren: Dorien M d. v. C. J. A. Spanjaard en M. Alma: Karin C. P. F. d. v. G. Rodenburg en A. C. Schenk; Johannes J. z. v. J. J. Seheffer en C. Lookennans: Ronny W. z. v. G. Vos en W. M. Onnekink; Anna R. d. v. M. J. G. M. Nefkens en A. van Waistrm: Hen- drikus T. M. z. v. H. M. J. Peters en F. A. M. Wildenberg: Ronaldus L. z. v. D. J. Brouwer en C. A. T. van de Werff; Beate d. v. G. P. de Bie en C. G. de Rijk; Richard z. v. G. P. Muller en E. W. Schouwenburg: Patricia W. M. d. v. R. R. Gütt en E. B. Stouthandel: Saskia d. v. B. W. van der Kuijl en W. van der Noll; Sylvia d. v. G. C. de Koster en R. C. van den Wijngaarden; Pieter v. M. den Engelsman en N. L. de Hoog: Annemieke d. v. J. de Bie en C. J. M. Bekking; Alexandra. D. d. v H. J. van Dijk en J. van der Spek; Davy z. v. E. de Klerk en J. M. Dumee; Vin cent C. S. z. v. G. J. H. Wiers en A. M. Bogers: Cornelia G. d. v, F. van der Helden en Y. A. J. van de Brug: Wouter J. z. v. G. W. J. Oeseburg en E. A. Verhaert. Overleden: J. F. Huijsmans 81 jr.; R. van der Ende 20 jr. W. Straat mans 74 jr.: J. P. Gret 77 jr.; A. Vis 82 jr.; T. Rab 68 jr.; M. E. lak 31 jr. echtg. J. de Vries; W. Hamerslag 73 jr. NAAR GEENE. Rotterdamse tl ijl! 264 vooi tassen, Koffer» era alle rune 1 ederwaren Telef 26991° Avonaiectuui la: Jen*. Cuttoo. Agent Rimboe, Col' 45 e.R i 0,25 pet «tuk, rullei 15 ct. inkoop Verkoop en ru* lea van boeken Otffc I Cf 4» Afgezien daarvan was de deelna me dat jaar ook iets minder dan in jaren daarvoor door een aantal on gelukkige omstandigheden waardoor deelnemers, die al ingeschreven had den plotseling niet deel konden ne men. Een onzekere factor is voorlopig ook de route. Tot en met vorig jaar was het de gewoonte te trachten de stoet zoveel mogelijk door alle wijken van Schie dam te laten gaan. Dat had echter tot gevolg, dat de stoet in sommige oude stadswijken heen zowel als te rug door straten moest, waar geen mensen wonen. Dat bleek voor meer dere deelnemers nogal teleurstellend. De organisatoren overwegen daar om dit jaar de route alleen om de oude stadskern te laten lopen. Hier moeten echter nog besprekingen in het bestuur over gevoerd worden, deelde de heer J. v. d. Griend, voor zitter van de stichting gisteravond aan ons mee. De Lichtstoet werd oorspronkelijk op 5 mei gehouden, als afsluiting van de feestelijkheden van bevrijdings dag. Sinds de verwatering van de ze viering is de Lichtstoet verscho ven naar de zaterdag, mede op ver zoek van de middenstand, die er dan meer profijt van hopen te trekken in de publiciteitssfeer. De hele stoet is trouwens door de jaren meer en meer een reclameac tie geworden. De organisatoren doen nog steeds erg hun best om verte genwoordigers van alle bevolkings groepen mee te laten doen. Dit wordt hun echter niet gemakkelijk gemaakt doordat vooral grote ondernemingen met enorme klapstukken komen. De prijzen worden per groep toegekend zodat daar niet het gevaar bestaat dat de deelnemer met het meeste geld de eerste prijs behaalt. De verschillende groepen, die men tracht te krijgen zijn verenigingen, scholen, bedrijven, middenstanders en particulieren. Ooz niet-Schiedammers kunnen aan Licht «toet deelnemen. De prijzen die aan de deelname verbonden zijn worden bekostigd uit eigen middelen en uit de opbrengst van de inschrijf gelden, tVan een onzer verslaggevers) In verband met reorganisaüemaat- regelen zal bij de machinefabriek Reineveld N.V. te Delft 60 man per soneel worden ontslagen. De ontslagen zul'en zowel in de administratieve als in de technische sector vallen. Naar aanleiding van de resultaten in de afgelopen jaren acht de directie van de machinefabriek het moment ge komen. om maatregelen te treffen ter gezondmalong van het bedrijf. De vakbonden en de ondernemingsraad zijn van de voorgenomen reorganisa tie op de hoogte gesteld. Vrijdag zal het overleg tussen de directie van Reineveld en de vakbon den worden voortgezet. Hierbij zal de noodzaak van de te nemen maat regelen en het treffen van een af vloeiingsregeling ter sprake komen. Op die dag zullen de vakbonden te vens het personeel nader over de situatie inlichten. (Van een onzer verslaggevers) Het loopt met de inschrijvingen voor de Schiedamse middenstands- beurs Inhabé '69 niet naar wens. Dinsdag was van de 1500 vier kante meter standruimte nog slechts 800 vierkante meter gereserveerd. Met het oog op de tijd (de beurs is gepland voor de week van 12-19 april) heeft het bestuur daarom een ultimatum moeten stelleneind volgende week moet minstens tach tig percent van de standruimte ver kocht zijn. Wanneer dit niet het ge val is. zei voorzitter J. H. B. Vrede- brechl maandag tijdens een con tactbijeenkomst met middenstanders, kunnen we niet anders doen dan Vla&rdingse aanmeldingen inwilli gen. Het aantrekken van Vlaarding- se en/of Rotterdamse middenstan ders stuitte bij vele vergaderingbe zoekers op bezwaren. De organisatie van Inhabé '69 is toevertrouwd aan de directeur van de Stichting Sporthal, de heer C. Bolmers, omdat de organisator van de beursen in 1967 en 1968, de heer Barkmeijer van mening is, dat de Schiedamse middenstand voor een jaarlijks terugkerend evenement geen interesse heeft. „Ik durf het aan." zei de heer Boi- mers maandagavond, .maar dan met een andere opzet dan in de voor gaande jaren. Er zal veel meer re clame gemaakt moeten worden. Niet alleen in Schiedapi maar van Rot terdam-West tot Maasluis." Ondanks het in 1968 teruggelopen bezoek meent de heer Bolmers. dat een streekbeurs levensvatbaar is. Dit bureau, voortgekomen uit een initiatief van de Raad van de Ge meenschap van Kerken en het l"ger des Heils te Vlaardingen en het riu- man'stixch Verbond, is een direct gevolg \an de in de laatste jaren steeds duidelijker op gang komende discussie rondom de militaire dienst plicht. „In Steeds toenemende mate wordt ervaren dat de toekomst van de wereld voor een groot deel bepaald wordt door onze persoonlijke houding en inzet. Daarom wordt van een teder een kritische instelling ge vraagd ten aanzien van de inter menselijke verhoudingen. Het besef, dat wapenbezit en -gp- bruik niet de enige voorwaarden zijn voor handhaving van de wereldvre de, maar dat veeleer een toename van onderling begrip ei nivellering van de bestaande welvaartsverschil len tot uitbanning van hetoorlogs geweld kan leiden, heeft er sterk toe bijgedragen dat de vervulling van de militaire dienstplicht door velen niet meer als vanzelfsprekend wordt er varen," aldus de initiatiefnemers. De Raad van de Gemeenschap van Kerken en het Leger des Heils te Vlaardingen en het Humanistisch Verbond hebben daarom een instan tie in het leven geroepen die zich wil bezighouden met objectieve Infor matie over alle zaken die betrekking hebben op de militaire dienstplicht, de dienstweigering, de alternatieve dienstplicht, enz. Ze heeft deze zaak in handen gelegd van een commissie die contact heeft gezocht met o.a. de afdeling dienstplichtzaken van het stadhuis, het ministerie van Defen sie, het Interkerkelijk Vredesberaad, de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers, de Sjaloomgroep. de Stichting Landen in Ontwikkeling, het bureau Dienst over Grenzen, het Centre,»! Missie Commissariaat en tevens met enkele soortgelijke, reeds functio nerende bureaus. De voorbereidingen van deze com missie hebben geleld tot de oprich ting van her Informatiebureau voor Dienstplicht en Alternatieven (IDA) dat op wekelijkse spreekuren ieder die dat wenst over deze zaken objec tief wil voorlichten. Daarnaast be staat de mogelijkheid de mensen te verwijzen naar personen of instan- teis die meer deskundig zijn op dit gebied. Elke maandagavond van 7 tot 8 uur kan men terecht in het Inter kerkelijk Sociaal Centrum. Emma straat "I. Ook telefonisch tijdens dit uur: tel. 346855. Verdere informaties over het bureau verstrekt het secre tariaat, v. d. Waalsstraat 48, telef. 341421 (Van een onzer verslaggever») Prof. dr. ir. W. J. Beek, die begin deze maand om organisatorische re denen zijn ontslag heeft gevraagals hoogleraar in de fysische technolo gie aan de Technische Hogeschool te Delft, zal met ingang van 1 februari van het volgend jnar toetreden tot de directie van de Unilever research- laboraloria te Vlaardingen en Dui ven. Vanaf die datum zal de directie van de laboratoria bestaan uit prof. dr. J. Boldingh (voorzitten, prof. dr. ir. W. J. Beek, dr. ir. L. H. Rutier en drs. J. C. M. Sehogt. Prof. dr. ir. W. J. Beek werd in 1932 in Den Haag geboreu. In 1956 behaalde hij de graad van natuur kundig ingenieur aan de Delftse TH. In 1962 promoveerde hij tot doctor in de technische wetenschappen. Nadat hij enige tijd werkzaam was geweest by de AKU ir Arnhem, werd hij in 1963 benoemd tot hoog leraar aan de Technische Hoge school te Delft. Drie weken geleden diende prof. Beek zijn ontslag in als hoogleraar aan de afdeling scheikundige tech nologie van de Delfse TH, omdat hij zich niet kon verenigen met de or ganisatie van deze afdeling. Zijn grootste grief was. dat de hooglera ren in de eerste plaats worden be schouwd als researchmensen en dat hun onderwijstaak, pas op de tweede plaats komt. Prof. Beek blijft wel hoogleraar-beheerder van de afde ling technische natuurkunde. (Van een onzer verslaggeversi Om drie uur dinsdagmiddag is door tot dusver nog niet oreehelder de oorzaak het 340 ton metende grindschip Leida tn de Nieirwe Gouwe gezonken. Het gebeurde heel langzaam waar door er voor de schipper, de 28- jarige L. Juwelet uit Rotterdam en diens vrouw geen gevaar onstond. De brandweer poogde het onheil te voorkomen met pompen, maar dar lukt* met. Vandaag stelt de Rijks politie te water een onderzoek in, waarna het schip weer zal worden gelicht. Amerik. dollar 3.62)1— 3.62) Engels pond 8.6? 8.67) Canadese dollar3 38Ï 3.37) Franse frank 7324 —7329 Belgische frank 7211 7221 Duitse mark 50.13 —S0.18 Zweedse kroon 70.08) —70.134 Zwitserse frank 84.13) —84.18) Italiaanse lire 57.89) —5754) Deense kroon 48.17) —4822) Noorse kroon 50.71) 50.761 Oostenr. shilling 14.00) —14.01) Een surveillance-auta van de Vlaardingse politie is dinsdagmiddag vrij ernstig aan de achierzüde be schadigd op de kruising Westhaven plaatsOude Havenbrug. De politie auto moest stoppen, waarna een daar achter rijdende vrachtauto by het remmen doorschoot. Er werd nie mand gewond. -f— (Van een onzer verslaggevers! „Ik had wel een rybewys." ver klaarde verdachte in redeiyk goed Nederlands gisteren voor de Leidse kantonrechter. „Ja. maar dat was een Turks rij bewijs en dat is hier niet geldig.' lichtte de kantonrechter voor. ..Dat wist ik echt niet." verzekerde ver dachte nadrukkelijk. Ditzelfde had hij ook verklaard bij zijn aanhou ding. Het klonk allemaai zeer geloof waardig en de officier was mild in z(jn eis. die normaal i 100.— bedra- gen zou hebben en VtcJ teruggebracht tot 80.— subs aclit- tien degen. „Nog wei wat erg veel," schrok de gastarbeider. De kantonrechter ver- zachtte de schrik en maakte er 50 subs, tien dagen van „Het was een oude auto en de verzekeringsmaatschappij moest hem eerst keuren alvorens een verzeke ring ge.siuter. kon worden Ik had een haastkarweitje en nam daarom de auto," aldus een 20-jarige monteur uit Leiderdorp, die in een onverze kerde wagen had gereden, weike overtreding aan het hcht kwam toen hij op de Van der Vatk-Boumanweg een bocht verkeerd nam en in bot sing kwam met een tegenligger. „U had eerst de keuring moeten afwachten,onderwees de kanton rechter de monteur. De officier be- nadmtte het grote gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel bij ver dachte en was van mening dat hier voor een gevoelige straf volkomen op zijn plaats was. Hij eiste twee geld boetes van resp. f 75 en f 150 subs 45 dagen en de voorwaardeiyke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tud van zes maanden met een proettQtt van twee jaar De kanton rechter maakte ervan f50 en 150 subs 40 dagen en was het eens met de voorwaardelijke ontzegging de rijbevoegdheid. kiest met langs of dwars doorstro ming kan de chloordosering wel 10 of 15 maal zo laag (onderchloreringt zijn als bij open filters. Het meest ideaal is wel het ozon- systeem waarbij men een nadose- ring met chloorbleeldoog geeft en wel 0.1 mg-1 water. Dit is ongeveer dertig maal zo laag ais ln baden met open filters. Ik heb ret bovenstaande in de eer ste plaats geschreven ter overdenking naar aanleiding van de bouw van het zwembad-Zuid. Overigens is het heel erg dat baden zoals het Sport- fondsenbad en Bad Groenoord met sterk verouderde methodes hun wa ter zuiveren, waaruit dan klachten als „er zit te veel chloor in het wa ter" ontstaan. J. Banen. waterzuiveringsdeskundige Rubensplein 7A Schiedam Naar aanleiding van uw artikel in uw blad van 19 februari over bet Schiedamse Sportfondsenbad zou ik gaarne hierop willen reageren. De oorzaak van het hoge chloorgehal- te in de meeste zwembaden is te rug te brengen tot twee punten. De zuiveringsinstallatie en de manier van doorstroming. Voor waterzuivering zijn er twee systemen. Het open systeem; Dit zijn open bakken gevuld met filteraarde waar op men het vuile water laat lopen. Het water zakt door dc laag aarde en komt in een verzamelbak. Hier na wordt het weer het bassin in ge pompt. Gesloten snelfllters: Dit zijn me talen tanks gevuld met grind en zand waar het vuile water doorheen gepompt wordt waarna 't het bassin weer inkomt. Het eerste systeem geeft een la ge doorstroomsnelheid wat betekent, dat er relatief veel tijd nodig zal zijn om al het water één keer door de filters te pompen. Dit houdt tevens in dat het wa ter relatief lang kiemvri.i gehouden moet worden, dus dat de chloordo sering hoog moet zijn. Dit systeem wordt toegepast in Bad Groenoord en veel sportfondsenbaden. Het tweede systeem heeft een ho ge doorstroomsnelheid meestai twee tot vier keer zo hoog als in het eerste geval en de chloordo- sering is dus evenredig lager. Het tweede punt is de doorstro ming van het bad. In de meeste sportfondsenbaden brengt men in het ondiepe bad in dc hoek het schone water in en zuigt men in de hoek diagonaal aan de overkant dus in het diepe bad - het water af. Andersom is ook mo- ROTTERDAM 25 februari. Aan- gelijk. voer 4634 stuks. Weekaanvoer 6213. Bij dit systeem ontstaan dode 140 slachtrunderen. 543 gebruiksvee. hoeken, dat wil zeggen het water50 vette kalveren. 209 graskalveren zal niet op alle plaatsen van het 3524 nuchtere kalveren. 20 biggen 6 bad even goed gezuiverd worden. paarden. 2 veulens. 124 schapen 5 Het driejarige meisje M. van Ma ren lieeft dinsdagmiddag een val ge maakt van 3,5 meter hoogte, van de roltrap by C. <Ss A. in Vlaardingen. Het kind was aan de buitenkant van de roltrap gaan staan. Toen ze hal verwege de volgende verdieping was. liet ze van schrik los. Het kind is met nog onbekend letsel naar het Holy- ziekenhuis gebracht. In verband hiermee zal de chloor- dosermg hoog moeten worden ge houden. Dit is een sterk verouderd systeem. Een vee! gunstiger systeem, dat steeds meer toegepast gaat wotden, is het dwars- of lang doorstroom- -systeetn Bij dit systeem wordt het water door inxpuitstukken over de trheie breedte of lengte van r.rt bud ingevoerd. De afvoer van het water geschied op dezelfde manier aai de wand tegenover dc inspuit- \anstukken Als men in het bad sneUULratie weideiammeren. 11 bokken, geiten. De prijzen: slachtrunderen extra kw. ƒ5,20—5,65, le kW. 4,65—5,10, 2e kw 4.15—4,50 3e kw 3504,05; stie ren t'4.60—520; worstkoelen ƒ3,75— 3.90; ictte kalveren le kw ƒ425— 50, 2e kw 4,05—4,20. 3e kw 3,80— 4.00, nuchtere kalveren f 125i as Kail- en melkkoeien ƒ1100—1575, ure koeien 875—1200. vaarzen 975 "50. IHtvken 700—900. graskalveren f 475—675. meslkalveren f 110205. schapen 145—170, lammeren lao tot 200. S J

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1