Parker Eerste steen in nieuw internaat MAASSLUISE (14) WINT NATIONALE TEKENWEDSTRIJD Amerikanen op bezoek Delft i PASSAGE 7 Agenda Het^fjeVolK Eerste werk in Moerdijk aanbesteed m Onderwijs schipperskinderen: Laakkwartier wint Willem y. cl. Kant-beker Uitschieter Veteranen van DHS in actie in m J. Roelfsema liad de grootste karper Rotterdamse bioscopen Toneel en muziek Samen optrekken VLAARDINGS HAVENMEESTER G. H. SCHAAP: Knappe cricketzege van Excelsior '20 WISSELKOERSEN Controle DINSDAG 3 JUNI 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 WEEKPRO GRAMMA Van een onzer verslaggevers) Voor de heer G. H. Schaap, havenmeester van Vlaardin- gen, zit het er op 1 juli op. „Gelukkig wel," zegt hij eer- ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM IJ V j* Wethouder Van der Ploeg metselt, omstuwd door kinderen, de „eerste steen" (een gedenk plaat) in een muur van het in aanbouw zijnde internaat voor schipperskinderen. (Van een onzer verslaggevers) Drs. J. G. van der Ploeg, Rot terdams wethouder van Onder wijs, Jeugdzaken en Vormings werk, metselde gistermiddag de eerste steen voor het internaat, dat voor de stichting Algemeen Internaat voor Schipperskinde ren aan de Schulpweg bij de Waalhaven in aanbouw is. lijk, „Iaat een ander het nu maar eens doen." Op 10 juni neemt hij afscheid van de ge meente. Hoewel hij bij wijze van spreken met zijn hoed in zijn hand staat om te vertrekken naar zijn geboorteplaats Nun- speet, wil hij nog een hartig woordje zeggen over de Nieu we Haven, die eigenlijk Ko ningin Wilhelminahaven heet. „Als je de Nieuwe Haven als werkhaven gaat gebruiken," aldus de heer Schaap, „moet je het ongerief erbij nemen. Want als je er niet meer in mag werken, gooi hem dan maar dicht." De tekst 'In melk zit meer mu ziek' zette Ris onder de teke ning en dat sloeg in. Rif Noordzij uit Maassluis won de nationale „zuiveltekenwedsrtijd" en mag een week naar Ierland. Ze tekende „een melkfles met een gitaar in zijn handen en een melkfles achter een drumstel". Schiedams eerste seho engemeenschap van start (Van een onzer verslaggevers) Starend naar het topeinde van zijn werphengel zat de heer D. Kruiskamp vanaf vrijdagnacht half drie in het Schiedamse Beatrixpark om er zijn. wisselbeker te verdedigen De Schiedammer, lid van de Visver eniging Schiedam en omstreken dacht dat hij zaterdagmiddag om streeks een uur zijn titel zou prolon geren. Zijn sterk gebogen hengel wees er duidelijk op dat er geen stekelbaarsje aan zijn haak zou zit ten. Na een hevig gevecht met het zich sterk verzettende zoetwater, beest slaagde de heer Kruiskamp erin het dier aan de kant te krijgen. Na een officiële meting moest hij een teleurstelling incasseren: 64 cm mat zijn edelkarper. Te weinig ach teraf. Juist daarvoor had de heer J Roelfsema namelijk een 66 cm lange karper tan de kant weten te slepen, De eerste visdag van het nieuwe seizoen, afgelopen zaterdag, is druk geweest. In het Beatrixpark zaten de vissers op sommige plekken zij aan zij, terwijl de nietsvermoedende vissen in het water op deze eerste dag gretig toehapten. i ARENA, tel 230730, Gejaagd door do wind '14 Jr.). 1.30 en 7.30 uur. CALYPSO, tel. 131855. De gendarme op vrijersvoeten (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210. Willst du cwlg Jungfrau bielben? (IS Jr.), 2, 7 en 9.15 uur. CINEAC (Bijenkorf), tel 121139, Walt Disney's tekenfilm-parade ia,!.) dag. 9.30, 11.30. 1.30 en 3.30 uur. Blow up (18 J.}, elke avond 5.30, 7.30 en 9.30 uur. CINEAC (Beursgeb.), tel. 138082. Ver link mij niet .mijn vriend IS Jr.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30. 72)0 en 9.30 uur. CINERAMA, tel. 115300, De val van Rome (14 Jr.) 1.45 en 7.45 uur. COLOSSEUM, tel. 190352. 100 Gewe ren (18 Jr.) 2. 7 en 9.30 uur. Woensdag 2 uur: Lassie's triomf (a.l.). - CORSO, tel. 321110, Funny Girl (a.l.) 2 en 8 uur. GRAND, tel. 233363, Die knotsgekke kerels In hun vliegende kratten (a.l.) 2 en 8 uur. HARMONIE, tel. 271204, Poel der ontucht (18 j.) 2, 7 en 9.15 uur. KRITERION. tel. 128615, Mysterie ln Triplo (18 Jr.) 2.30. 7 en 9.30 uur. LOMERE, teler. 117755. Oltroetings- commando Warkill (18 J.>, 2. 7 en 9.30 uur. LUXOR. telef. 138336. Gungala, het naakte pantermelsje (18 J.). 2, 7 en 9.30 uur. METRO, tel. 174500. Bestemming: Poolbasis Zebra (14 jr.) 2 en 8 uur. PASSAGE (Schiedam), tel. 269563, The graduate (18 Jr.) 2 en 8.15 uur. Woensdag 2 uur: Sjors en SJimmie op het piratenelland (0.1.) PRINSES, tel. 230754, Thunderöall (14 J.) 2. 7 en 9.15 uur. Woensdag 7 en 9.30 uur. Muiterij op de Catne (18 jr.). Woensdag 2 uur: Wlnnetou tegen Witte Buffel (a.l.). REX, tele!. 236071, Dzjengls Khan (14 jr.) 2.) en 9.15 uur. Woensdag 2 uur: Circusbloed (a.l.). STUDIO '62, tel. 233363, Hour of the wolf (18 jr.) 2.15, 7 en 9.30 uur. THALIA, tel. 111555, The Party <aJ.) 2. 7 en 9.30 uur. 't VENSTER, tel. 251900, Mensen ont moeten elkaar en zachte muziek vult hun hart (18 jr.) 2, 7 en 9.15 uur. VICTORIA, tel. 248333, The bridge on the river Kwal (14 j.) dag. 8 uur. Woensdag 2 uur: De gouden pijl (a.l.). DINSDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, Biografie, door de Nederlandse Comedie, 8.15 uur. PICCOLO THEATER, Karei Door- nianstraat. Cabaret Don Quischoc- king met bet programma „Bijna Uitverkocht", 8.15 uur. MANDERS' CABARET. Mauri tsstraat 65. BU Dorus op visite, 8 uur. WOENSDAG PICCOLO THEATER. Karei Door- maustraat. Cabaret Don Quicboc- king met bet programma „Bijna Uitverkocht". 8.15 uur. DE DOELEN, Grote Zaal, Feestcon- eert, t.g.v. het 100-jarlg bestaan van de Kon. Chr. Oratorium-Ver. Excelsior". 8.15 uur. PAULUSXERK. Mauri tsweg. Orgel concert, door leerlingen van bet .Rotterdams Conservatorium uit de klasse van Arie J. Keijzer, 8 uur. MANDERS' CABARET. Mauri tsstraat 65, Bij Dorus op schoot, 2 uur. Bij Dorus op visite, 8 uur. Schiedam gaat, met de mammoet wet in de hand als leidraad, per 1 augustus van start met zij n eerste scholengemeenschap, die de naam Nieuw Hint krijgt. Naar twee kanten tenminste ver wacht het bestuur van deze scho iengemeenschap een duidelijke ver betering van de onderwijsresultaten in de eerste plaats voor de 1200 leer lingen, die binnen deze gemeenschap hun opleidingsweg zuilen kunnen vinden, in de tweede plaats verwacht het bestuur bij het onderwijzend per soneel een toenemende interesse voor de vele mogelijkheden om nieuwe onderwijsvormen ten behoeve van de leerlingen te kunnen hanteren. De mammoetwet zonder meer kan vanzelfsprekend niet alle wensen vervullen, zo wordt in de geboorte akte van Nieuwiant erkend. Het ver nieuwde. denken over onderwijs moet gestalte krijgen in de praktijk. By leerlingen ontmoet men van zelfsprekend een uiteenlopende be gaafdheid en verschillende interes sen. Die begaafdheden en interessen moeten worden aangeboord. By het nog bestaande onderwijssysteem wer den te veel leerlingen als wrakhout op het strand geworpen: 40 pet kwam niet tot een eindresultaat van de studie. Nieuwiant wil doodlopende wegen vennyden, het ellendige „zittenblU- ven"' tot een minimum te beperken. Nieuwiant wil bovendien haar leer lingen wegen wyzen naar passende eindpunten. In de scholengemeenschap komen die 1200 leerlingen uit allerlei groe peringen van het onderwys byeen. Dat is. zegt het Nieuwlant-bestuur, van grote sociaal-pedagogische waar de. In dat samen-optrekken van leer lingen met verschillende interesses en begaafdheden kan het wederzijds respect groeien. En het belangrijkste van de scho lengemeenschap is, dat leerlingen zonder al te grote moeite die onder- wysrichting kunnen gaan, die blij kens prestaties en aanleg bij hun persoonlijkheid past. In Nieuwiant zullen worden onder gebracht: de 3- en 4-jarige mavo (middelbaar algemeen vormend on derwys), t.t.o. 3- en 4-jarig (theo retisch technisch onderwijs), de 3- en 4-jarige opleiding l.t.o. dager: technisch onderwijs). Het bestuur hoopt ook de opleiding lager admini stratief en economisch onderwas te introduceren. Het bestuur van Nieuwiant bestaat uit de heren: mr. A. F. A. van Vel- zen, voorzitter, J. J. lindeman, secre taris, Th. P. M. Everaard, penning meester en de leden: L. J. M. Holier- hoek, J. J. Reyart, dr. E. J. M. Rob ben O.P. en mr. L. van der Toom. Tot directeur is benoemd de heer J. G. Etman. thans directeur van de katholieke technische school. ,Laat een ander het doen' nu maar eens SCHIEDAM President-directeur drs. H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal per maand per week losse nummers 13,52 4,50 1,04 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk, Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 11.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20 tel. 010-268798- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (Bezorgklachten). De hoofddirecteur van Gemeente werken van Rotterdam heeft van morgen namens het Industrieschap Moerdyk op het gemeentehuis te Ze venbergen aanbesteed bestek 015-69: het ontlenen van zand uit het Hol- landsch Diep tussen Moerdyk en Noordschans, ter plaatse van de te maken haven van het Industrieschap Moerdijk, en opspuiten van dit zand in IcsWallen aan de linker oever van het Hollandsen Diep, alsmede het uit- vcren van bijkomende werkzaamhe den in de gemeente Klundert, Van de 21 inschrijvers was laagste de N.V. Ondernemingen Jan de Nul te Aalst in België. Met risicoregeling 7.660.000, zonder risicoregeling 7.670.000. Opvolger N.V. Bagger- maatschappij Holland te Hardinx- veld-Giessendam met resp. 8.269.000 en ƒ8.350.000. Dit is de eerste openbare aanbe steding voor de aanleg van het indus trieterrein, met havens bij Moerdyk, waar de Shell zich zal vestigen en welk project wordt- ontworpen door de Rotterdamse Dienst van Gemeente werken. f - <9. Voor de Rijn- en binnenvaart was dit een belangrijke dag. Vóór de eeuwwisseling werd in Rotterdam het onderwijs aan schipperskinderen ter hand genomen in schippersklas- sen aan de Boschhoek en aan de Parallelweg. Met het stichten van deze schip- persklassen, die de kinderen vaak met grote tussenpozen bezochten als vader eens Rotterdam aandeed, werd de eerste schrede gezet op de lange weg, die uiteindelijk in onze tijd zou leiden tot volledige gelijk stelling met de kinderen aan de wal. Het architectenbureau Swemle en Kranendonk te Den Haag, heeft ge tracht zoveel mogelijk te voldoen aan de eisen, die een internaat aan. een gebouw stelt. De kinderen zullen worden inge deeld in drie leeftijdsgroepen en al naar gelang hun leeftijd hoger in het gebouw worden ondergebracht. Het (Van onze sportredactie) Mede dankzij de welwillende me dewerking van SVDPW kon het pu pillen- en juniorentoernooi van Mar- tinit doorgang vinden. Schiedamse Boys en FCN moesten ieder een thuiswedstrijd spelen. Dat kon nu plaats vinden op het terrein van SVDPW, waardoor Martinit de be schikking kreeg over alle velden van het eigen complex. De strijd om de Willem van der Kantwisselprijs had een goed georganiseerd verloop. Zaterdag was het de beurt aan de pupillen en zondag waren het de ju nioren die strijd leverden. Laak kwartier nam voor de tweede maal de wisselprijs mee naar Den Haag. (Van onze sportredactie) Het eerste team van Exceisior'20 heeft Quick uit Nijmegen een knap pe nederlaag toegediend. De Schie dammers waren niet alleen aan bat goed op dreef, maar ook de aanval van de Schiedammers Het van zich spreken. Quick ging voor 134 runs naar de kant, Excelsior sloot met 136 voor zeven runs. Schewe kwam tot veer tig runs en v. Lingen tot 37. Theo Jansen kwam met de prachtige cijfers 441 in de boeken terwijl Koos Gouka drie batsmen naai' de kant stuurde voor 41 runs. Putter met 3—39 mocht er ook zijn. internaat gaat plaats bieden aan 270 kinderen (uitbreidingsmogelijk heid tot 300) en zal, als alles vol gens plan verloopt in augustus 1970 klaar zijn. Amerik. dollar 3.64&3.64:2 Engels pond 8.71$ 8.712 Canadese dollar 3.38$ 3.381 Franse frank 73.31 —73.36 Belgische frank 7.251 7.252 Duitse mark 91.09 —91.14 Zweedse kronen 70.511 70.561 Zwitserse frank 84.161 —84.211 Italiaanse lire 58.041 —58.091 Deense kroon 48.41 48.46 Noorse kroon 51.051 51.101 Oostenr. schilling 14.09 —14.10 Escudo's 12.80$ 12.812 Hy legt. uit: ,.Je trekt een bedrijf aan. dat groeit, groeit,, groeit en dan krijgt men er last van". Hij vraagt zich af wie er dan moet verhuizen: degene die er last van heeft of het bedryf dat de last veroorzaakt. De heer Schaap heeft dienst ge daan by dc Koninkiyke Marine Vliegdienst, kwam in 1939 by het loodswezen te Rotterdam en werd in 1947 havenmeester te Vlaardin- gen. Hy kende de stad als vissers plaats met een visafslag en-hy zag hoe de stad minder levendig werd door het vertrek van de Vlaardingse visserschepen. „Ze komen nu alleen nog langs om wat netten of gereed schap te halen". Ook de beurtdienst verdween en de vlaggetjesdag ver loor zijn bestaansrecht. De heer Schaap zat in het Vlaardingse feestcomité, dat zich met de vlagge tjesdag bezighield. „Ik hel gezegd: jongens, hef dat commite nu maar op", zegt hij. Toen de heer Schaap in Vlaar- dingen kwam kreeg hij ook het marktwezen en de precario onder zyn hoede. Vroeger was er al met al genoeg te doen voor het personeel van de havendienst. Havendienst en marktwezen zul len, eveneens op 1 juli, als zelfstan dige lichamen verdwynen en, als de raad het goedvindt, by de dienst ge meentewerken worden gevoegd. De continudienst is momenteel moeiiyk uitvoerbaar omdat er met de heer Schaap mee maar acht mensen by de havendienst werken. De adminte Ris Noordzij zag muziek in melkflessen (Van een, onzer verslaggevers) prijs, een meisje uit Nijmegen. Ris Enzerink, burgemeester van Maas- is de eerste van het gezin Noordzij, land, de prijzen (de derde prijs is De 14-jarige Ris Noordzij uit die naar het buitenland gaat. 'Daar een geldprijs) uitgereikt aan de drie Maassluis gaat voor 't eerst zi)n geen ,centen vo°r, want we zijn winnaressen. Hij deed dat in de „art hnor levon mot vaVantio bier met zijn zestienen', legt mevrouw Christelyke Land- en Tuinbouw Huis- lil Nooi'dzlj uit houüschool in Maasland. Ris zit daar naar het buitenland, Ze maak- vandaag heeft de heer F. J. Groot in klas 2a, te een tekening van 'een melk fles met een gitaar in z'n han den en een melkfles achter een drumstel', zoals zij zelf zegt, en daarmee won zij de door het Nederlandse Zuivelbureau uitgeschreven tekenwedstrijd. Veel leerlingen van alle huishoud scholen in Nederland deden mee. Het was een internationale wedstrijd, wat in elf Europese landen is een derge lijke wedstrijd uitgeschreven. De elf winnende tekeningen gaan met de winnaressen (ook die van de 2e prijs), dus mèt Ris, naar Ierland. Daar bepaalt de jury welke 'melk- tekening' Europa's beste is. 'Als het maar over melk ging', zei Ris gisteren in Maassluis, aan de Noordvliet. 'Eerst had ik helemaal geen zin om mee te doen, maar toen een vriendin van me meedeed, heb ik het ook maar gedaan'. stratie levert geen op voor één man. dagtaak meer Controle op de aanwezigheid en de behandeling van gevaariyke stoffen behoort tol de taken van de havendienst en zal ook de taak zyn van de nieuwe havenmeester. ..Daar zijn wij ingegroeid", vertelt de heer Schaap. „Wij vallen nu altijd terug op Rotterdam." Gevaarlijke ladingen neem ik niet, die stuur ik door naar Rotterdam. Dat kan ook niet anders. Je krijgt straks atoomschepen en alleen Rot terdam heeft daar deskundigen voor." Het is moeiiyk uit te maken of een lading gevaarlijk is of niet: alleen deskundigen kunnen dat. „Neem nou 'n bus insectenverdelgingsmiddel. Dat is niet gevaarlijk. Maar een heel vat met dat spul kan wel Ontplofbaar zyn." Ook de toekomstige uitvoering van de deltawerken heeft gevolgen voor de havendienst, „Nog enkele jaren," zegt de heer Schaap, „en dan kan die sluis 's nachts dicht. Dan vind je die haven 's morgens om zes uur wel weer." (Van onze sportredactie) Het veteranentoemool van DHS is opnieuw een geslaagd toernooi ge werden. Gespeeld werd er in twee poules en tijdens de pauze was cr een dameswedstrijd tussen de da mes van DHS en die van de Schie damse Scheidsrechtersvereniging. Deze wedstrijd eindigde in 33. By de heren duurde het een hele dag eer bekend was welke poulewin naars er waren. In groep 1 werd de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging eerste mei DRZ op de tweede plaats en verder gevolgd door DHS, Demos en SFC. In de tweede poule greep Martinit de titel met daarachter Wilton, SVDPW, Schiedamse Boys en DHS b. (Van een onzer verslaggevers) In het kader van een Delfts-Ameri kaanse uitwisseling, zullen 45 inwo ners van Green Bay (de Amerikaan se partnerstad van Delft) begin juli een kort bezoek aan Delft brengen. De gasten arriveren op 2. juli en ver trekken twee dagen later. Het bezoek is georganiseerd door het Comité In ternationale Uitwisselingen, die ook dt- contacten verzorgt met de zuster steden Castrop, Rauxel, Kingston Upon-Thames, Kfar Saba en Aarau. Het comité zal de Amerikaanse be zoekers tydens de twee dagen dat ze hier zyn. bezighouden met een uit gebreid programma. Nog voordat de eerste delegatie uit Green Bay in Delft arriveerde, heeft het comité een uitnodiging ontvan gen om in 1970 naar Green Bay een Delftse delegatie af te vaardigen. De verbiyfkosten komen dan geheel op reker.mg van de inwoners van de gaststad. Belangstellende Delftenaren, die voor twee nachten een Amerikaanse gast onderdak wiiien verschaffen, worden nu door hei comité uitgeno digd om contact op te nemen met het secretariaat cp het stadhuis. Het gaat hier uitsluitend om onderdak, het dag- en avondprogramma is ver zorgd. Is tekenen haar hobby? 'Nee, hoor', zegt Ris, 'ik heb helemaal geen hob by's. 't Was zo maar een uitschieter'. Het verbaast haar erg dat zij heelt gewonnen. De vakantie van een week in Ier land vindt ze geweldig. 2e mag sa men met de winnares van de tweede

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1