Roemenen ontsteld, maar delegatie loopt niet weg Robert Taylor overleden FELLE JA CHT OP GEVLUCHTE PANAGOULIS HetVrljeVolli Chinese partijtop keert zich tegen het fa PPR wil gratis openbaar vervoer Geneesheer-directeur dr. J. H. v. d.Berg: Jongetje dood na Zaak in zekere operatie zin mysterie' Patiënt bijt verpleegster Midway I Kritiek van KVP-jongeren op fractie en minister NPD wint in Rijnland-Palts Ex-mimster van Rolivië gewond Administratie rijkspolitie verbrand V eroord elin gen in Willemstad Bedreigd Politiek program Zakenwereld krijgt airstrip bij Dnmen Kasten op slot commentaar ;nü..beduidend goedkoper ;;.j zi* out I W» K Eiffels; Isfllfefei /a:- -- nüy.. beduidend goedkoper Ontbijt S?ni«srP0SmefS: dejon™n- f MAANDAG 3 JUNI I960 HET VRIJE VOLK PAGJNAi 3 B reziijew Bekelt China SANTA MONICA (Reuter) Filmacteur Robert Taylor <57) is gisteren in een ziekenhuis in het Californische Santa Monica aan kanker overleden, In oktober van het vorig jaar werd zijn rechterloug weggenomen. Maan dag werd Taylor weer in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand ging daarna snel achteruit. ïj Robert Taylor heeft meegespeeld in meer dan zeventig films. Veel :'J meisjes en vrouwen raakten bij het f>-| zien van Taylor zo opgewonden, dat j regisseurs en producers destijds S dachten een tweede Rudolf Valenti no te hebben ontdekt. Zelf zei hij er eens van: Ik ben geen groot acteur en zal het ook nooit worden. Ik ben alleen maar bij i de film gekomen omdat ik wat je noemt een knappe jongen was.' - Robert Taylor heeft onder meer gespeeld, in Flight Command, Bat- is tan, Johnny Eager, Cide Vazjuero, CattleKing, Ivanhoe, Quo Vadis en Queniln Durward. Voor de televisie ls hij opgetreden In de serie De De tectives. Hij is twaalf jaar getrouwd ge weest met de actrice Barbara Stan- ;1 wyck. In 1954 huwde hij de Duitse actrice Ursula Thiess. Het echtpaar ;J had twee kinderen. (Uan onze correspondent) ATHENE, zondag De jacht op de ontsnapte Panagoulis is vandaag in alle uit hoeken van Griekenland met grote felheid voortgezet. Vooral aan de Salonische Golf, ten noorden van Athene, nabij Marathon, werd intensief gepatrouilleerd, met tiental len patrouillevaartuigen en helikopters. Duizenden auto's zijn aangehouden en doorzocht. Sinds de ontvluchting van Panagoulis zijn ten minste zeven tig personen gearresteerd, onder wie vier officieren in actieve dienst. Het staat vast, dat ook vijf bewakers zich uit de voeten hebben gemaakt, vier onder medeneming van hun wapen uitrusting. Aan de weg waarlangs premier Fapadopoulis dagelijks rijdt met zijn zwaar gepantserde auto, over geno men van de Ghanese dictator Nkru- mah, staan honderden militaire 7oals met dit soort topconfe- ren ties te doen gebruikelijk, was de bijeenkomst van de pre sidenten Nixon en Thieu op Mid way zeker even belangrijk door wat er na afloop niet, als door wat er wél is meegedeeld. De mededeling dat Amerika op korte termijn 25.000 man uit Vietnam zal terugtrekken en pe riodiek de mogelijkheid van ver dere stappen zal bekijken, was geen verrassing meer. De berich ten van vorige week spraken van 50.000 man. Aangezien zo'n be perkte evacuatie vooralsnog voor- ai symbolische waarde heeft, is het aantal niet beslissend. Belangrijk is de constatering dat Amerika voor het eerst sedert 1955 zijn troepensterkte in Vietnam vermindert in plaats van opvoert. Van 300 man adviseurs in 1955, 'escaleerde' het aantal via 3000 in 1961 en 250.000 in 1965 tot het huidige aantal van 540.000, Na het staken der bombarde menten op Noord-Vietnam in maart 1968 is dit de tweede mili taire de-escalatie. Niets is na afloop van Midway bekendgemaakt, over de vraag of Saigon instemt met de vorming van een voorlopige regering, sa men met het bevrijdingsfront, of van een gemengde verkiezings- raad, ter voorbereiding van vrije verkiezingen. Het is niet aan te nemen dat Nixon en Thieu de halve aardbol afreizen om te ver klaren dat zij het op alle punten eens zijn. Er moeten politieke te genstellingen zijn besproken. De volgende militaire stap is gezet. Op het belangrijkste poli tieke punt zal bij de onderhande lingen in Parijs moeten blijken of de presidenten ook hier een stap vooruit hebben beraamd. wachtposten, terwijl zijn huis prak tisch een onneembare vesting is ge worden. De ontsnapping van Panagoulis is nog steeds een groot mysterie. Athe ne gonsde op deze zeer warme zon dag van geruchten. De volgende theorieën doen opgeld: Panagoulis zou zijn ontvlucht met behulp van zijn bewakers, toen hij werd vervoerd naar het militaire hospitaal, waarin hij moest worden opgenomen ten gevolge van de vreselijke mishande lingen, w'aaraan hij de laatste tijd was onderworpen. Ten tweede: ontvluchting direct uit de gevangenis acht men prak tisch uitgesloten, als gevolg van de meervoudige bewaking en de bijzon dere aandacht, waarvan Panagoulis her. voorwerp was. Met het verstrij ken van de tijd wordt men echter steeds pessimistischer. Men neemt namelijk aan, dat deze ontsnapping door het militair regime kan zijn geënsceneerd om de executie of doodmartelen van een gevaarlijke tegenstander te camoufleren. Voor deze laatste opvatting pleit, dat indiende ontvluchting werkelijk zo prachtig was georganiseerd, Panagoulis zich allang buiten Grie kenland zou bevinden en al zou heb ben gesproken Associated Press .meldt, dat pre mier Papadopoulos openlijk heeft toegegeven dat zijn regime vorige maand bedreigd is met een staats greep. Op een persconferentie zei de premier zaterdag, dat de vijftien legerofficieren, die op 28 mei werden gearresteerd, een komplot tegen de regering hadden gesmeed. Onoffi cieel was dit al bekend, maar de officële bevestiging heeft in Grieken land toch nog groot opzien gebaard. Papadopoulos zei, dat er volgens zijn «gering geen verband bestaat tussen dit complot en de ontsnap ping van Panagoulis. De Griekse bannelingenleider An dreas Papandreoe heeft gewaar schuwd, dat iedereen die deelneemt aan de arrestatie van Panagoulis, zichzelf blootstelt aan represailles van de Griekse verzetsbeweging. f ADVERTENTIE) Twee van de meest verkochte venstervallen van onze vitrage- afdeling verkopen wij nu voor eed extra lage prijs. Venstervallen van terlenka marquisette met ingeweven dessin, 40 en 55 cm hoog, kant en klaar met zoom en hoofdje voor bijna de halve prijs, door elkaar per meter voor nog géén negen dubbel tjes. irt :"r» t MOSKOU (Reu ter, AP) De Russische partijleider Breznjew J heeft zaterdag op de communistische wereldconferentie in Moskou een felle aanval gedaan op Peking. Morgenvroeg om 9 uur. begint de verkoop van deze terlenka marquisette venstervallen met ingeweven dessin, kant en klaar met zoom en hoofdje, 40 of 55 cm hoog,, per meter voor Hij beschuldigde Peking er van dat het in feite gebroken heeft met de i communistische 'beweging en voor- I bereidingen treft voor een oorlog te- gen de Sowjet-Unie. In Roemenië heeft Breznjews rede grote ontsteltenis veroorzaakt. Er werd druk gespeculeerd over de vraag of Roemenië zich van de con ferentie zal terugtrekken, nu Rus- land het verzoek van president i Ceaucescu om geen aanvallen op China te doen, zo duidelijk: negeert. De Roemeense president zou bij een bezoek dat hij drie weken gele- j den aan Moskou bracht, de verzeke- Jring hebben gekregen dat China op i de conferentie niet ter sprake zou I komen. Hij zou dit zelfs als voorwaarde I hebben gesteld voor de Roemeense j deelname aan h.et topoverleg. De Roemeense radio heeft geen woord gewijd aan de uitbarsting van Breznjew; het partijblad Seinteia schreef slechts, dat onder de onge veer vijftien sprekers ook Breznjew I was. Maar Ceaucescu heeft vanoch- tend meegedeeld dat- de Roemeense delegatie de conferentie niet zal ver- I laten. De Russische partijleider zei in Ook maandagmorgen open Géén teL of schrift best UTRECHT (ANP) Gratis openbaar vervoer, geen uitbreiding militaire oefenterreinen, medezeggenschap voor de ouders bij scholen voor voortgezet onderwijs; met deze punten is zaterdag het programma van de Politieke Partij Radikalen voltooid. De PPR heeft in Utrecht een programmacongres gehouden als vervolg op het Tilburgse con gres. Een geringe meerderheid heeft zich op het congres uitgesproken tegen een voorstel, in gemeenten met meer dan vijftigduizend inwoners de burgemeester rechtstreeks te kiezen voor een periode van vier jaar. Het FPR-congres steunde de eisen van de bezetters van het Maag denhuis inzake het medebeslis singsrecht aan de universiteiten. Over de door de bezetters gebezig de middelen, tot realisering van deze eisen deed het congres geen uitspraak. Hierover zal de PPR zich op een 18 juli in Amsterdam te houden vergadering beraden. Voorzitter Jurgens meende, dat In Amsterdam voor een goed doel een te zwaar middel is toegepast. Er was overleg gaande en de deur was nog niet gesloten. Daarom, gaf hij het congres de raad, niet te stem men over een motie waarin de PPR zich solidair verklaarde met de jongste acties van studenten en arbeiders in het Maagdenhuis. Het congres dringt aan op een par lementair onderzoek naar de toe standen in de sociale werkplaat sen. De belofte van fractie-voorzit ter Aarden, aandacht aan deze kwestie te zullen besteden, vond men niet voldoende. WOUDSCHOTEN (ANP) De KVP- jongeren hebben kritiek op ministers sn fractie. Op een dit weekeinde ge houden congres zei KVP-jonge- j renvoorzitter Jac. Stienen dat minister Veringa by de behande- ling van, de Tilburgse zaak 'niet al te gelukkig heeft geopereerd'. De po- j litïeke daden van minister De Block noemde hij 'de laatste tijd niet erg gelukkig'. i Over de fractie zei Stienen, dat j tien tot vijftien percent van de KVP- kamerleden niet goed geïnformeerd is over algemene politieke zaken, j geen goed contact heeft met de kie I zer, geen goede presentatie heeft, en vooralzich niet voor honderd per cent inzet. zijn rede, dat hij China aanvankelijk niet ter sprake had willen brengen, maar dat hij gedwongen was dit wei te doen door 'recente gebeurtenissen' (bedoeld zijn waarschijnlijk de grensconflicten) en door de besluiten van het Chinese partijcongres. Volgens Breznjew heeft de Chinese partijtop zich tegen het Leninisme en tegen het volk gekeerd. De Russische uitval kwam op de zelfde dag, dat China bekendmaakte dat het had ingestemd met een voor stel van Moskou op opnieuw een conferentie te beleggen over de scheepvaart op de grensrivieren. Deze vergadering zou op 18 juni ge houden worden, maar in Moskou wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat zij na de aanval van Breznjew nog zal doorgaan. Robbert v. d. Berg, zoals hjj enkele weken voor zijn dood door zijn moeder werd gefotografeerd. HU was de oudste van. twee kinderen. MAIN (AP) De neo-fascistische Nationale Democratische Partij (NPD) heeft gisteren 2,4 percent van de stemmen behaald tijdens verkie zingen in de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts voor gemeenteraden en districtsbesturen. De winst ging ten koste van de drié grote politieke partijen. De NPD nam dit jaar voor het eerst deel aan verkiezingen in dit gebied. De CU kreeg 42,6 percent van de stemmen tegen vijf jaar geleden 43.7 pet. De sociaal-democraten (SPDi behaalden gisteren 40,8 pet (42,9 pet.) en de Vrije Democraten 9,1 pc't. (10,2 pet.) De communisten, die al leen in drie grote gemeenten meede den,, kregen 0,3 pet. (Van een onzer verslaggevers) f „Niemand mag verwachten dat er in een ziekenhuis geen fouten worden gemaakt- Natuurlijk gebeuren die wel. Maarpas ais-je kunt bewijzen dat een arts er met de pet naar heeft ge gooid, slordig of nalatig is geweest is hij strafbaar. In deze kamer heb ik tot twee- maai toe de ziektegeschiedenis van Robbert met alle betrokkenen door genomen. Ik heb de overtuiging, dat je van schuld hier niet kunt spreken. De zaak is in zekere zin een my sterie gebleven." Dat zegt met wat moeite, de dood van de kleuter zit hem kenne lijk hoog de geneesheer-directeur van het Gemeentelijk Ziekenhuis in Schiedam, dokter J. H. v. d. Berg. „Wie." concludeert hij, „hebben er allemaal naar de jongen gekeken? Dokter B. uit Vlaardingen. een zeer bekwaam arts, tweemaal. Hij is na- LA PAZ (Reuter) De voormalige Boliviaanse minister van Binnen landse Zaken Arguedas is bij een aanslag in La Paz gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. De aanvallers zijn ontkomen. Arguedas moet. binnenkort terecht staan. omdat hij na de moord op Che Guevara diens dagboek in han den van Cuba had gespeeld. (ADVERTENTIE' Ook dit seizoen is badstof weer de vrijetijdsstof bij uit stek, niet alleen omdat 't zo heerlijk soepel en luchtig draagt, maar ook omdat *t bij zonder leuk staat. Nu verkopen wij een vlotte ja pon van prachtig badstof in meerkleurig fleurig bloemmo tief, met moderne lange rits en afgebiesd langs hals en arms gaten, voor nog géén vijftien gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) Een verpleegster van het Eindhovens Diaconessenhuis is za terdagnacht door een agressieve patiënt krachtig in de arm gebeten. De man was even tevoren in de Tongelresestraat met een steekwond aan het hoofd op het trottoir gevonden en onder hevig verzet door vijf potige voorbijgangers naar het zieken huis gebracht. Pas na een kalmerend spuitje kon de man wor den behandeld. DRUNEN (ANP) Bij Drunen in de Brabantse Langstraat wordt een i vliegveld aangelegd voor privé-, za ken- en recreatievluchten. Het plan is van de industriële club Waalwijk en de plaatselijke Kamer van Koop- handel. De Rijksluchtvaartdienst heeft steun toegezegd aan het pro- j ject dat een ton gaat kosten. Mei volgend jaar zal de airstrip klaar rijn King Air Service te Scppe zal een deel van haar vloot naar het I vliegveld 'De Langstraat' overbren- meJijk 's nachts nog een keer bij de- jongen terug geweest. Dan de nachtzuster. En vervolgens de zeer en-aren hoofdverpleegster van de kinderafdeling. Geen van drieën heb ben zij de ernst van de situatie her kend. dat is duidelijk. Maar is dat schuld? Er moet ook iets te her kennen zijn." Hij vervolgt: „Het is nog vreem der. 's Morgens om half acht was de hoofdzuster bij hem. Ze sprak met hem en vroeg of hij een ont bijt wilde. Nee, antwoordde de jon gen. Dat was na een operatie als deze niet vreemd. Niets wees er op dat de jongen stervende was. Toen men een half uur later nog eens naar hem keek was hij dood. Ik kan me dus voorstellen, dat de reactie bij de staf is geweest zoals de vader van de jongen schetst: Dit. kan niet, hier moet iets anders rijn geweest. Reden waarom wijzelf om een sectie hebben verzocht. Dat die geen hartafwijking heeft aange toond moeten we aanvaarden. Ik heb geen enkele reden te twijfelen aan de bekwaamheid van de deskundige, die het onderzoek heeft uitgevoerd." —Bit moet.' besluit de geneesheer- directeur, „een bloeding zijn ge weest van een ernst die "niet,"duide lijk werd." V erhuizing TT Het moeilijk vindbare stencil, de verkeerde verwijzingen, de bureau lamp, enz.? „Details, die allemaal best juist kunnen zijn," antwoordt dokter Van den Berg. „Maar men moet daarbn in aanmerking nemen dat we juist een enorme verhuizing achter rug hadden. Tien dagen eerder hadden we het nieuwe gebouwencomplex be trokken. In dat licht bezien was het niet zo vreemd dat nog niet alles onmiddellijk vindbaar was en de ma chine neg niet gesmeerd draaide." Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne badstof japonnen, met lange ritssluiting, in meerkleurig bloemdessin, hoofdkleuren blauw, rood en groen en de maten jt/k ju voor Ook maandagmorgen open Géén tak of schrift, best, i (Van een onzer verslaggevers) Een groot gedeelte van de adminis tratie van de Algemene inspectie van de Rijkspolitie in Den Haag is zater dagavond verbrand. Uit een voorlo pig onderzoek is gebleken, dat er was ingebroken in het souterrain van het gebouw aan de Koningskade. Een aantal kasten is opengebroken. De politie neemt aan dat de inbrekers door slordigheid brand hebben ge-, sticht. De schade beloopt ongeveer j 20.000. Van de verbrande beschei- den bestaan foto-kopieën. (VERVOLG VOORPAGINA) De portier nu zond twee operatie- zusters. die Robbert, naar de behan delkamer brachten. De jongen was ijskoud. De zusters zeiden tegen el kaar dat hy wel een bloedtransfusie zou moeten hebben. Zij konden ech ter niets doen. want de dokter was er nog altyd niet. Het was nu vijf over half acht. De zusters, niet we tend wat te doen. knutselden wat aan een interne omroepinstallatie. Omstreeks tien voor acht ver scheen dokter B. Hij vroeg de zus ters om een hoofdspiegel en een lamp. Deze gereedschappen bleken met aanwezig te rijn, want in de be handelkamer waren alle kasten afge sloten. de sleutels niet beschikbaar. Do.:ter B. moest naar zijn auto te rug om een hoofdspiegel te halen. Een van de zusters had een dok- - rsjas gevonden, maar nu ontbrak nog een lamp. Ze duikelden een bureaulamp op. Daarmee bekeek de arts Robberts keel en ogen. Dit on derzoek duurde kort, 'Hij verklaarde' aldus de heer Van den «erg. dat wij ons geen zorgen hoefde.-! te maken, ook al was hij over een kant van Robberts keeltje met. tevreden en achtte hy het daar om beter dat. de jongen nog een nacht m het ziekenhuis bleef.' De volgende ochtend verscheen er om kwart over negen bij het echt paar Var; den Berg een politieauto voor de deur. die Robberts moeder naar het ziekenhuis bracht. Ze ver- nam er van de hoofdverpleegster dat de jongen omstreeks half neeen gestorven was. Van den Berg: 'Direkt daarop stormde een vrouwelijke staffunctio naris binnen, die begon uit te pak ken in deze trant: 'Maar mevrouw, uw zoontje kan niet gestorven zijn aan deze amandeloperatie. U moet iets voor ons verzwegen hebben Mijn vrouw herinnerde zich hi een futs dat Robbert op éénjarige leef tijd door de kinderspecialiste van het Gemeentelijk Ziekenhuis was onder zocht, omdat zijn hart een zwak bii- geruis produceerde. De uitslag was De ^eut«" bleef trouwens onder toezicht van diezelfde kinderspeci- f„ W eerf.blJ de Zdigelingenkontro- Iater b!J de kleuterzorg. Ook de huisarts verklaarde Robbert kerng?- zonu. Beicie medici wisten van de in greep aan rijn amandelen en mank ten geen bezwaar. stoffnnr?in reagserde voormelde staffunctionaris aldus: 'Als we dit geweten hadden, had uw zoon eer heel andere behandeling gekregen.' daarmee suggererend dat Robert aan hartafwi)king was gestorven. Er werd ons gevraagd een sectie toe te staan. 'Van mijn huisarts.' besluit de heer Van den Berg. heb ik vernomm Rnhh V60!)'6 hee" uitsewezen dat Robbert mderdaaa kerngezond was en aan bloedverlies is gestorven.' WILLEMSTAD (ANP) in Wil emstad op curagao zyn zaterdag 66 Iwfri WC8ens Plundering veroor deeld .of, gevangenisstraffen Van een tot zes maanden. Het gerechts gebouw stond onder zware politiebe waking. toen de vonnissen werden uitgesproken. t

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 3