r tv gesproken Over tv gesproken Over tv gesproken Ové m Kijk, kijk - Pop voor alle leeftijden Beelden uit het Tour- archief Marty krijgt zijn zevende tv-priji 1 Met het oog op Het scherm 24.000 stuks Thee en taart jes i Broek pak MAAÏ^AG 9 JUNI 1969 HET VRUE VOLK PAGINA 4 hooglepunle.n van dc treek broekpak past bij image Vuit gi'Oéji MARISKA VERES ...bikkelhard, bijna rauw, en toch dat vleugje charme... 'We maken wel pop, maar pop voor mensen van 9 tot 99 jaar,' zegt Hans K e ij- se r uit Amsterdam. Hij is mede-oprichter van de groep The Millionaires. Mariska ciiistan sou! in haa F stem Van onze verslaggever THEO KOOPMAN Aan het Nederlandse popfirmament verscheen ver leden jaar plotseling iveer eens een nieuw sterretje. Ze luistert naar de naam Maris k a V e r e s. telg uit het muzikale gezin van de beroemde Lajos Veres, lei der van één van Nederlands bekendste zigeuneror kesten. Hoewel de muzikale stijl van vader en dochter mijlenver van elkaar ver wijderd liggen, hebben ze toch één ding gemeen: de muziek, die ze maken is temperamentvol, bruisend van energie en 'swingt de pan uit'. Maar hiermee houdt de vergelijking ook volledig op, want Hongaarse zigeunermuziek en soulmuziek lijken in de verste verte niet op elkaar. De nu 19-jarige Mariska Veres bestormde dit Jaar samen met de groep waarvan ze deel uitmaakt, Shocking Blue, de vaderlandse hit- ladder, Haar liedje 'Send me a postcard, darling', was iets, dat in Nederland eigenlijk nog nooit in zijn soort was gehoord. Alleen al het feit, dat een Nederlands meisje de leadzangeres is van een keihard spelende popgroep was en is uniek in de vaderlandse lichte muziekwe reld. En Mariska doet het voortreffe lijk. Ze zingt op de plaat met een bikkelharde, bijkans rauwe, stem, waarin steeds weer een vleugje vrouwelijke charme doorbreekt. Uiterst temperamentvol, bijna ge jaagd bezingt ze het relaas van een trieste liefde. De plaat sloeg in als, «en bom. en bereikte in een mum van tijd de bovenste regionen van de diverse hitparades in Nederland. Ook haar tweede plaatje, 'Long lonesome road'. mocht er zijn. zon der dat dit overigens het succes van haar voorgaande plaat kon evenaren. Toch zijn van beide pla ten In Nederland 24,000 stuks over de toonbanken gevlogen. 'In Neder land', want hoe het met de ver koopcijfers in het buitenland staat Is nog onbekend. Manager Cees van Leeuwen heeft er voor gezorgd, dat Send me a postcard, darling, o.a, zal worden uitgebracht in Duits land, Japan, op de Filippijnen en in Frankrijk. De knappe, donkerharige Maris ka Veres is bepaald niet beduusd door het plotselinge succes. Niet, dat het haar niet bevalt, 'maar ze bekijkt de zaken nuchter', meent haar manager. Mariska zelf glimlacht wat. Ze praat niet veel en maakt een bijna verlegen indruk. Verontschuldigend verduidelijkt ze. dat dit toch echt een verkeerde indruk is. "s Maan dags ben ik altijd een beetje suf.' glimlacht ze en schenkt zichzelf haar zoveelste kopje thee in. Want. en dat wil ze wel zeggen, ze is gek op thee. 'Ik denk, dat ik in het vervolg maar een thermosfles mee neem op tournees, want je kunt niet overal thee krijgen.' Mariska Veres stapte een paar jaar geleden de showbusiness bin nen. Daarvoor was ze vroegtijdig van de Mulo gegaan ('in ons vak heb je toch geen diploma's nodig'» cn was zang- en pianolessen gaan nemen. Via o.a. nachtclubwerk voor Amerikaanse soldaten in Duitsland, kwam ze terecht bij de groep The Favorites. Tijdens een optreden in Loosdrecht zat üe ma nager van Shocking Blues in de zaal. Hij zocht voor zijn groep iets nieuws, iets aparts. Een daar Ma riska Veres volgens hem met- haar Westcoast-sound precies in de nieuwe stijl van de groep paste, trok hij haar aan. En de knalharde stem van Mariska is een succes ge bleken. 'Over het algemeen zingen de meisjes in Nederland te lief. Ik wil keihard, recht-toe-recht-aan zingen. Als ik zing, moet iets over komen.' meent ze. Manager Cees verduidelijkt: 'Ze heeft constant soui in haar stem.' Heeft ze geen solo-zangeres wil len worden? 'Ik geloof niet, dat ik daar hard genoeg voor ben en bo vendien vind ik solozingen hele maal niet fijn. Nu zing ik met een groep en ik weet altijd zeker, dat ik een goede begeleiding achter me heb staan. Ik ben gewoon een on derdeel van de groep. Als solozan geres meer verdienen? Ach, geld is niet het belangrijkste. Weet je, al zou ik duizend gulden per uur kun nen verdienen, maar als ik geen zin heb om te zingen, dan zing ik niet. Noem het maar idealisme.' Haar manager verduidelijkt: 'Als Mariska maar taartjes kan kopen, thee kan drinken en kan borduren, dan is ze wel tevreden.' Mariska: 'Ja. ik borduur veel. vooral kus sens. Zeker heb ik wel meer hob by s. Ik lees veei griezelverhalen en kijk veel naar griezelfilms. Ik zie dan alles voor me in mijn fantasie. Ik hou bijvoorbeeld niet van oor logsfilms, omdat ik weet. dat dat werkelijkheid is. De oorlog, ach, wat kun je daar nou aan doen. het heeft toch allemaal geen enkele zin. Wel weet lk, dat als ik 'n jon gen zou zijn, ik beslist niet in mili taire dienst zou gaan, TV vindt ik ook erg fijn. Ik heb Ajax ook zien verliezen tegen die Italianen. Ajax was zeer slecht.' Manager Van Leeuwen: 'Schrijf dat nou maar niet. want anders kopen ze in Amsterdam onze pla ten niet meer.' Mariska: 'Ajax soeelde slecht, daar kun je toch niet blind voor blijven? Nou dan. Ik vind Amsterdam trouv.'ens een heerlijke stad. Mooie grachtjes en mooie winkels. Nee. ik hou niet zo van dat moderne. Als ik later niet meer kan zingen, zou ik graag op een boerderijtje mei allerlei dieren willen wonen en werken. Het lijkt me heerlijk. Een spijkerbroek aan en een leuk hoofddoekje om. Zo kan ik er nu niet bijlopen. Ik moet me nu wel netjes kleden als ik over de straat loop, want wat moeten de mensen, die mij kennen anders wel den ken? Ja. de tegenwoordige mode is leuk. Ik vind mini wel fijn, maar als we optreden draag ik altijd een broekpak. Dat past beter bij het gehoel van de groep.' Voor Mariska Veres en Shocking Blues (per optreden kosten ze 850.-1 breken drukke tijden aan. Van 17 tot en met 20 juli zijn ze in Londen, o.a. voor een tv-optreden, terwijl de rest van de tijd voorna melijk gevuld wordt met optredens in den lande en het werken aan een single, die over een paar weken Uitkomt en een l,p„ die eind sep tember uitkomt. 'We spelen het op z'n Engels, want dan iig je meteen goed in de markt, van Brazilië tot Duitsland, tot Amerika en Engeland', zegt Hans. want de plannen van de groep liegen er niet om. Ze willen best miljonair worden, al blijven ze voorlopig ('zeer realistisch') •Millionaires'. Ze zijn nog nooit op televisie geweest, maar wat wil je. The Mil lionaires bestaan pas sinds 1 maart 1969 onder deze naam. Zc zijn nu in onderhandeling met de VARA- televisie. Want ze willen zichzelf best presenteren in 'Zomaar een zomeravond', een programma met een grote kijkdichtheid. Hoe dan ook, zanger van de groep is Jay Delmore, die een stem moet hebben, d'c ligt tussen Mario Lanza en Tom Jones. Vandaar ook, dat de Engelse auteurs van liede ren als De-li-la speciaal voor hem een song hebben geschreven en die staat te pronken op de eerste grammofoonplaat van de groep. Titel: 'I could cry". Andere kant: 'My Maria, tcli me why', óók al een geheei nieuwe song. want The Millionaires maak ten deze produktie zelf. Ze voegden trouwens ook eigen arrangementen toe aan 'I could cry". The Millionaires trekken week- in week-uit als beroepsgroep door het land, zanl-in zaal-uit. van half acht 's avonds tot half drie 's nachts. 'Want de meeste men sen denken er wel eens licht over. maar dat is het niet', zucht Hans met bril en snor rechts onder op de foto: de man in het midden is zanger Jay Delmore). De Tour de France komt 22 juni uitvoerig op de Nederlandse tv- schermen. Dat wil zeggen: de TROS maakt er een grote reporta ge over en laat die aan de kijkers zien. TROS-regisseur Gerard Trebert en producer Cees den X>aas doken ervoor in de archieven. De 55 ron den van Frankrijk, dis tussen 1303 en 1968 zijn verreden, leverden voldoende materiaal op. Uit de ar chieven van de no.s en de Belgi sche omroep koudrn de program mamakers al veel recent materiaal vinden. Maar verder vonden ze veel filmmateriaal over het jaarlijkse wielerspektakel in de archieven van Gaumont Actualités in Frank rijk, van Polygoon en van het Franse sportblad i'Equipe, dat de Tour elk jaar weer organiseert. Voorts zullen gesprekken te zien zijn met directeur Jacques Godet, Felix Levithan. tourdokter Dumas en met oud-wielrenners als Wout Wagtmans. Wur: van Est en Jan Noiten, die .geschiedenis 'ij elkaar fietsten. De Nederlandse aspecten zullen trouwens toch voorrang krijgen, zo hebben de a- menstellers beloofd. Zilveren Roos-winnaar Marty Feldman, de Engelse komiek die deze week ook weer op de Neder landse schermen verschijnt, heeft in enkele maanden tijd al zeven tv-prijzen in de. wacht gesleept met zijn verschijning ln eigen shows. Marty kreeg vorig week in Enge land de prijs voor de beste manne lijke persoonlijkheid in het kleuren- tv-scizoen 1868-1969. De prijs werd hem door Lord Thorncycroft zelf uitgereikt. Samen met hem kreeg de Engel se actrice Suzanne Neve de prijs voor de beste vrouwelijke presenta tie ln het afgelopen kieurenseizoen in Engeiand. Suzanne blonk uit in de hoofdrol van de tv-versie van het toneelstuk 'Portret van een Dame', waarin ze naast de befaam de Richard Chamberlain optrad. Marty Feldmans shows worden op het ogenblik over de hele we reld verkocht. Hij verdient in een paar maanden veel geld, 'Zoveel had lk m'n hele leven niet kunnen verdienen ais ik tekstschrijver was gebleven.' zegt Marty er zelf van. Zoals bekend leverde Feldman tek sten voor succesvolle shows tot hij vorig jaar zelf ook eens een rolle tje ging vertolken. Het werd de rol van zijn leven. Op het ogenblik kan hij het aan tal opdrachten niet meer aan. Hem worden deer talrijke producers fan tastische aanbiedingen gedaan. MOUSKOURI Dinsdag Ned, 1 MAANDAG Ned. 1. 'Hotel ForeUenhof' en 'Reünie '69' ijazz» Ned. 2. 'Bayanihan-1' (ballet' en 'Nationaal Al lerlei'. DINSDAG Ned. 1. 'Marty', 'Nana Mouskouri' cn 'Nooit ecu onvertogen woord'. Ned. 2. 'Dubbelspion' en 'Studio Europa'. WOENSDAG Ned. 1. 'Zij kusten en sloegen hem' (Les quatre cents coups) - film. Ned. 2. 'Antonio' en 'Wie is Max Frlsch?' DONDERDAG N'ed. I. 'Lulu volgens Freud'. 'De methode Riba- dier' en 'Gamma' (Russische kleurenfilm over de exploratie van de maan). Ned. 2. Simon Carmiggelt. VRIJDAG Ned. I. 'Farce Majeure' en 'Trefter serie'. Ned. 2. 'Danger man' en 'Jack Benny's Bag'. ZATERDAG Netl, 1. 'Later', 'Esther Ofarim' en 'Wereld op wielen'. Ned. 2. 'Wat. nu, grote man' en 'Brandpunt Bui tenspel'. ZONDAG Ned. 1,'El huesped de ..Sivillano' tfilm». Antoine uit ,'Lesï Ned. 2. 'De taal der dieren', 'Victoriaanse vrouw' 400 coups', woens- en. 'Antonia Sihgla' (film). dag Ned. l. DE AMERIKAANSE educatieve televisie, die zonder reclame werkt en in de VS 'steeds meer kijkers trekt, manifesteert zich deze week ook op onze beeldbuizen. Zaterdag wordt de documentaire "Wie de haver verdient,getoond. In het werkstuk wordt getoond hoe in het rijkste land tér wereld negers door boeren, ronselaars en ploegleiders wórden uitgebuit. Het verhaal wil, dat éëh van de hoofdfiguren uit de reportage, de ronselaar Andrew Anderson,na uitzending van de documentaire in de VS geen man meer kon vinden, die met hem in zee. wilde: gaan. BERICHTEN OVER het hoge sterftecijfer onder kinderen en zui gelingen in Nigerië en de Tsaad- republiek Heten vorig jaar tv- makersvan het BBC-programma" 'Horizon' op onderzoek uitgaan. Ze vonden uitgestrekte gebieden waar de.inlandse medeeijnman de enige is. die 'medische' hulp biedt. De reportage, die het - BBC-team maakte en die. in Engeland, werd getoond onder de titel 'African Me dicine' wordt Uierdonderdagavond 22 juni getoond onder de titel 'Dot ter tn Afrika', VOLGENS BERICHTEN uit het buitenland is Lenny Kuhrs win nende Eurovisie-songfestivalliedje, gezongen door Los Paraguayos, op weg een hit te worden. Dat wordt dan de hit 'El Trovador', vertoningen is gewaarborgd, omdat KRO en NCRV samenwerken. IN DE BEROEMDE grotten van het Spaanse Nerja heeft de Spaan se televisie (TVE) een dansshow gemaakt rondom de Spaanse dan ser Antonio en zijn gezelschap. Vijftig minuten lang te zien op woensdagavond. De. Spaanse televi sie verovert steeds meer plaats op •de Nederlandse beeldbuis. IN 1971 ZULLEN 18 uur kleuren- produkties per week worden gepro duceerd in de Hilversumse tv-stu- dio's. Op het ogenbiik bedraagt dat aantal uren. nog zes. DE RAAD VAN BEHEER an de NOS telt iedere week persoonlijk het aantal pagina's'met reportages, die niet op de radio- en tv -pro gramma's slaan, maar tóch in de rtv-gidsen 'zijn opgenomen. Over- HET ZIET ER naar uit, dat voor het KNOKKE-SONGFESTTVAL 1969 (van II tot 17 juli) in Neder land geen tv-zendtfjd wordt uit getrokken. Want in de week er vóór genieten de kijkers al van het Scheveningse festival. Overigens hoeven de trouwe kijkers naar het Knokke-festival cén ploeg niet meer te vrezen: De Italiaanse ploeg. De organisatoren hebben de Italianen niet meer uitgenodigd. Ze eindigden ieder jaar op de laatste plaats met de slechtste ploeg. In plaats van de Italianen kome.n er nu Spanjaarden. BBC 1 EN HET ENGELSE com merciële tv-staöon ITV gaan na 15 november officieel zoveel mogelijk programma's in kieur op de scher men zetten. Een Engels indus trieel: 'Ik verwacht op het gebied van de kleuren-tv-toestellen bin nen twee of drie jaar een grote prijsverlaging*. VANAF VRIJDAG 13 JUNI krij gen de kijkers op drie vrijdagavon den een tv-thriller van de Amster damse rechercheur Marten Visser op hun scherm. Visser is beter bekend als de moord-auteur Mar ten Treffer. De continuïteit van de treft dit aantal pagina's het getal vijf, dan krijgen de gidsredacties, die de overtreding op hun geweten hebben, de programma-gegeven,s niet meer. Aldus een beslissing van de Raad van Beheer. WIE IS MAX FRI3CH? Na woensdagavond weten we dat pre cies. want dan wordt er op Neder land 2 een documentaire getoond over leven en werken van deze Zwitserse romancier eti toneel schrijver. DE TONEELAUTEUR Max Frisch is ook een uitstekend acteur. Dat zullen de tv-kijker; woensdag avond zien als hij zichzelf gaat interviewen. DONDERDAGAVOND staat het Groot Limburgs Toneel in kieur op Nederland 1 een komedie van George Feydeau voor te dragen: 'De methode Ribadicr'. Ook hier weer het vertrouwde Feydeau-mo- tief: 'Een meneer, die zonder dat zijn vrouw er van afweet, een avontuurtje zoekt'. Févdeau zelf stierf in 1921. Sonja Barend, Jan Wolkers in Dagje Ouder, zat. Ned 1.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 4