Newcomhe verspert Nederlander in vier sets weg naar halve finale los laat is het? Kijk op uw horloge Kies uit de volledige «11 koiioktie Koeperman en Wiersma raken verder achter m NIjDAMS TROUW' BIJNA FATAAL Tour in cijfers 189 ploegen aan de start in Henley Den Hertog: formidabel Acht lopers op 10 km onder 29 minuten Jim Kyun gaat met Vakantie* Jan Janssen: 4De coup de pédale is er weer' Twee uur Aslie verder W imbledon-s pelers op Mets-banen Hongaarse trainer dient ontslag in Dolleman Opwindend slot Wild Wesl Eerste controle op 'doping' negatief joop Zoetemelk in Zuidslavië leider WOENSDAG 2 JULI 1969 HET VRIJE VOLK (Van onze sportredactie) ^eer heeft lom Okker de laatste vier op Wimbledon niet gehaald. Na een verhilterd gevecht met de sterke Australiër John Newcomhe stapte de Nederlander als verliezer van de baan. Vorig jaar ontnam de Ameri kaan Arthur Ashe hem de glo rie van een plaats in de halve finale. Nu moest hij het hoofd bulgen voor de brute spier kracht en het servicegeweld van Newcombe, de Wimbledon- winnaar van 1967. MiaiiwmwMiiiwaitii!) Tom Okker stapt mismoedig: ingevallen is. Van onze damredaeteur R. C. KELLER Na bijzonder hoogstaande gevechten van de koplopers in de zevende ronde van het In ternationale Brinta-damtoer- nooi te Hoogezand handhaaf den Sij brands en Andreiko zich door overwinningen. Koeper man en Wiersma raakten door remise tegen elkaar een punt meer achter. Zij werden ook door de Zwitser Andreas Kuy- ken ingehaald. De Belg Eric Leman, etappewlnnaar, met de Tour-miss van Charleville. Jé RIT 'CHARLEVILLE 214 km NANCY Okker in ademnood ADVERTENTIE Vermoeid stelde Tom Okker kort na de wedstrijd vast. dat zijn service niet had gewerkt, zoais hij wilde. 'Mijn eerste service was te weinig in en Newcombe viel aan op de tweede zodat ik vrijwel steeds in moeilijk heden kwam.' Nadat Okker de tweede set had gewonnen met 6—3 kwam hij tot dicht, bij het einde nauwelijks meer in het stuk voor. De derde set ging I met G1 verloren en Newcombe kwam daarna met 50 voor. Okker verrichtte daarna een krachttoer, die de toeschouwers cp Wimbledon in extase bracht. Hij haalde Newcombe terug tot 5—5. De Australiër zei later: "Bij die grote voorsprong moet ik mijn con centratie verloren hebben. Dat ge beurt iedereen wel eens, zeker op Wimbledon.' Net op tijd ontwaakte Newcombe echter. Hij maakte daar na snel de twee laatste games: 75. Newcombe liet bij het serveren twee 'gezichten' zien. Hij serveerde in de partij tegen Okker tien dubbele fouten (een forse portie), maar hij maakte die vergissingen altijd goed door er een ace achteraan te slaan. Bovendien serveerde hij zeer sterk als hij in moeilijkheden kwam. Het is trouwens bekend, dat de Australiër vaak boven zijn eigen krachten gaat spelen als hij in een kritieke situatie terecht komt. PRISMA^ chroom, jongenshorloge 63,- (verschiüende uitvoeringen) PRISM Av chroom herenhorloge Dolphin. 100, 100% waterdicht 99,- (verschillende uitvoeringen, ook verkrijgbaar in edelstaal) PRISMA* gouden herenliorioge met datum 275,- (gouden herenhorloges reeds vanaf 195,-) Alle Prisma horloges Incahïoc Shockproof (Van onze roeimedewerker) In Heuley-on-Thames (Engeland) wordt van vandaag tot en met zater dag The Henley Royal Regatta ge houden. Dit oudste roeievenement van de wereld (de wedstrijden be staan sinds 1893) heeft dit jaar een record-inschrijving, In totaal verschijnen 189 ploegen aan de start waaronder equipes uit Nederland, Oost-Duitsland, Amerika, Canada, Zwitserland en Ierland. Uit ons land roeien in Henley vier ploe gen: de elitecombinatie acht van Nereus en Holiandia, de senior-A acht van Nereus, de vier met stuur man van Laga (slag Van Nes) en de ongestuurde Kloosterman vier van Nereus. Het is Jammer dat de Olympische skifkampioen Jan SVienese '.net mee doet. want per slot van rekening is het winnen van rle Diamond-Scull nog altijd een hoog geschatte presta tie (zoiets a's de Vorsity-overwin- nuig in F '-wlancL. Meer dan twee uur hebben de twee toptennissers het centre court m spanning gehouden en spel van de hoogste kwaliteit voorgeschoteld. In de eerste set was Okker sneller warmgedraaid. maar verloor zijn eigen opslag verrassend in de der tiende game en gaf na 43 minuten de set uit handen. In de tweede set was Okker vaak in moeilijkheden, maar hij forceerde een doorbraak op Newcombe's service en trok de sets gelijk. In de derde set kwam Okker kennelijk in ademnood. Newcombe had hem getest met hoge lobs en kwam met 3X voor. Okker liet de set lopen, omdat hij, naar hij later verklaarde, in de vierde set met serveren wilde beginnen. Zijn plan mislukte. Newcome nam een geruststellende 50 voorsprong, raakte even uit cadans, maar beslis te de partij toch in zijn voordeel: 7—5. Arthur Ashe, de Amerikaanse prof, die voor eigen rekening speelt en dus geen contract heeft bij een tennis- promotor. schakelde zijn landgenoot Bob Lutz in vier sets uit: S4 62 46 en 7—5. Hij zal nu tegen Laver, de als eerste geplaatste Australiër, moeten uitkomen. Ashe zei gisteren optimistisch: 'Ik heb tweemaal eerder tegen Laver ge speeld en tweemaal verloren. Maar ik ben niet_bang voor hem. Hij heeft het deze week al een paar maal erg moeilijk gehad.' Laver maakte wel zeer korte met ten met de Zuidafrikaan Clyff Drys- dale: 64, 62. 6—3. Drysdale had geen enkel wapen tegen de dropshots die 'dood' op de baan neervallen en onmogelijk zijn te retourneren. Dramatisch verliep de strijd voor de Amerikaan Clark Graebner tegen Tony Roche. Graebner was in de vijfde set slechts één slag van de zege af. toen het begon te regenen en zijn brilleglazen vochtig werden. Plotseling was hij het zicht kwijt op de baan en zijn tegenstander. In drie dramatische games verloor hij de partij, die hij in handen leek te heb ben: 4—6, 4—6, 6—3. 6—4. 11—9. In de halve finales spelen Laver— Ashe en RocheNewcombe. Voor Okker kwam er gisteren toch nog een troostprijs. Hij bereikte de halve fi nales van het herendubbel met zijn trouwe partner Marty Riessen. Zij klopten de Australiërs Stone en Creaiy met 75. 64 en 64. LONDEN (ANP) De Australiërs John Newcombe en Tony Roche, de Zuidafrikaan Cliff Drysdale en Tom Okker spelen zondag op de Scheve- ningse Mets-banen tijdens de jaar lijkse Wimbledonexhibitie'. Als Riessen en Okker de finale van het herendubbel in Wimbledon bereiken, zal Drysdale worden vervangen door Riessen. ZWEIBRUCKEN (ANP) - Fedor rit,i Hertog is in grootse vorm. Na zijn overwinning van maandag in de openingsrit van de Ronde van Rijn land-Palts zegevierde hij een dag la ter ook in de tweede etappe met dui delijke voorsprong. Den Hertog had voor de 162 km Landau naar Zweibrilcken een tijd nodig van *ir 8 min. 18 sec. Jen groep achtervolgers, bc .aande uit zes Duitsers, had 4 min. 13 sec. achterstand. Het lijkt alsof de Ron de van r.:,'"iaod-PnUs. na 300 van de 1400 af te leggen ki''--ters. is. In het algemeen klassement heeft Fedor den Hertog nu een voorsprong van 5 min. 39 sec. op de Westd"1 Michael Becker. Diens landgenoot en nationaal kampioen Burkhard Ebert ligt als derde zelfs meer dan 11 minuten achter. HELSINKI (AP. ANP) Acht lopers zijn gisteravond in Helsinki op de tien kilometer onder de 29 minuten gebleven. De Brit Ron Hill (31) won in 2840.6. Wereldrecordhouder speerwerpen Jorma Kinnunen uit Finland (92.70 meter) won tijdens deze zesde we- reldspeien het speerwerpen met een worp van 89.74 meter. Op de 3000 meter steeple chase werd Olympisch kampioen Amos Biwott (Kenia) slechts zesde. De race werd gewonnen door de Bulgaar Mikhail Zjelew. MIAMI (ANP) - Jim Rvun, wereldrecordhouder op de 1500 meter en de mijl, zal dit jaar geen wed strijden meer lopen. De Amerikaanse atleet maakte dit dinsdag in Miami bekend. 24 uur nadat hij bij de Ame rikaanse kampioenschappen van de baan was gestapt. Rvun, die ook zei dat zijn optreden in Miami mis- schien wei het laatste is geweest, uit de tribune waar hij zojuist I een rejs door Europa reeds af gezegd. Ton S(j brands had zich speciaal voorbereid voor zijn ontmoeting te gen Agafonow, die hem in Samar kand een nul had bezorgd. De Neder landse kampioen verscheen omringd en omhangen door talismannen ach ter het bord: een poppetje, een soort ganzeveer in een potje, een vreemde trui en een kruisje aan een ketting om zijn hals. Of deze vreemde hulptroepen de Moskouse kampioen in moeilijkheden hebben gebracht, is zeer de vraag. Het spel van Sijbrands deed dat wel. Door energiek optreden, kreeg onze landgenoot terreinvoordeel. De Mos- koviet verdedigde zich hardnekkig en kwam tot een eindspel van elk vier schijven. Sijbrands had het tempo. Agafonow moest offeren om naar dam te gaan. Dat was voor Sijbrands voldoende om deiO fraaie partij in zijn voordeel te beslissen. Wereldkampioen Andreiko klopte In uitstekende stijl Baba Sy. De Sene- galees is de enige speler, die in alle v\jf Brinta-toernooien present was. In de voorgaande vier verloor hij slechts één party, ln het vorige toer nooi tegen Sijbrands. Andreiko kreeg in het middenspel een aanknopingspunt. Hij zette Baba Sy onder zware druk. De Senegalees kon door een verrassende verdediging de eerste stoot opvangen. Andreiko zette echter door en drong een snelle beslissing af. Kuyken en Smith voerden ook een zware strijd. Lang duurde het voor er tekening in de strijd kwam. In een voor hem gunstig eindspel, verraste Leman houdt van BOEDAPEST (ANP) .KM'oly Soos heeft zijn ontslag ingediend als trai ner van liet Hongaarse voetbalelftal. Soos kwam tot zijn besluit na de stroom van kritiek die volgde op de nederlaag tegen Denemarken (2—3) in de voorronden voor het wereld kampioenschap. (Van onze sportredactie) De zwartgelokte Italiaan Ma rino Basso, zondag winnaar in St. Pieters Woluwe, bleef giste ren in Charleville Mezières in het noorden van Frankrijk maar enkele decimeters van zijn tweede ritzege in deze Tour de France vandaan. De Italiaan is echter niet de enige rappe jongen in het rennersveld. zo- ais hij maandag in Maastricht al tegen Harm Ottenbrcs moest ervaren. Ook deze keer was er eentje nog sneller dan hij. Dat was Eric Leman, één van de vele bijzonder behendige sprinters op de weg. die België rijk is. Leman schoot op de laatste me ters als een snoek naar voren uit het massaal op de eindstreep afstormen de peloton. Voor hem was de over winningskrans. Voor hem ook waren de kusjes van de zeer blonde en zeer mooie Tour-miss op het ereschavot. Overigens deed het er allemaal niet zoveel toe, want door die massa le aankomst veranderde er nagenoeg niets in het algemeen klassement. Julien Stevens had zelfs de steun van Eddv Merekx c.s. nauwelijks ho- dig om zich met gemak aan het hoofd van de algemene rangschik king te handhaven. De gele trui zit hem ook na deze dag nog muurvast om de vierkante schouders. Die rit van Maastricht naar Char leville was er niet een waarover de renners dikke brieven met opgewon den proza naar moeder de vrouw en de kinderen zullen schrijven. Of het zou al Jok Timmerman moeten zijn. Deze Belg. die voor de Nederlandse ploeg van Ton Vissers rijdt, heeft tijdens een heel lange solovlucht de illusie mogen koesteren, dat hij met een Indrukwekkende zege (i Ia onze Daan de Groot (vele jaren geleden in Albl) Tour-historie zou maken. af Het peloton maakte zich niet druk over deze Timmerman, die 125 km lang als een dolleman en op een gegeven ogenblik zelfs achttien mi nuten voor het gezelschap uitfietste. De lieren hadden het allemaal te kwaad met de lom? hitte en de mee dogenloos brandende zon, Het werd een dag van stofhappen en veelvul dig naar de bidon grijpen om de mond en de slokdarm vochtig te honden. Maling aan Timmermans. Nu ja, eigenlijk was het ook gek kenwerk van deze Belg-in-Neder- landse-dienst, ai moet men toch wel bewondering hebben voor de moed en de strijdlust, die een renner ertoe brengen aan zo'n waanzinnig karwei te beginnen. Uiteindelijk kreeg de hitte natuurlijk ook Timmerman te pakken. En toen duurde het nog maar even of liet peloton deed dat ook. De Belg verdween dampend als een postkoetspaard in het woud van wielen, op zoek naar een slok drin ken bij een ploegmakker. Zo is het leven van de Tourrenner nu een maal Pas in de slotfase van de koers woei er een vleugje activiteit door de gelederen. Er kwamen een paar uit- locppogingen, waarbij zich vooral de in België geboren en getogen Brit Michael Wright en de oude, maar nog niet versleten Rudt Altig harts tochtelijk uitsloofden. Maar Julien Stevens was op zijn hoede en Eddy Merekx schroomde ook niet om er eens even stevig aan te trekken als het hem te gortig werd. Zo arriveerde het peloton in geslo ten formatie in Charleville, waar de Fa erna 's Van den Bossche, Van Schil. Merekx en Stevens resoluut naar voren schoten om de zaak af te grendelen. Gekke dingen konden et- toen niet gebeuren, zodat het op een massale eindsprint uitdraaide. Nu is zo'n eindsprint trouwens ook aller minst een normale zaak. keer loog hij er niet om. Ook deze Het was weer je reinste Wild West. Er werd geduwd en aan truitjes ge trokken, De ellebogen werden wijd uitgestoken en er werden links en rechts vervaarlijke zwiepers uitge deeld. Toch zijn er altijd wel. een paar, die uit zo'n onstuimige, ruige Wild West-scène als onkwetsbare Gary Coopers en Clint Eastwoods te voorschijn komen. De onverschrok ken helden heetten deze keer Eric Leman. Marino Basso en Guido Reybroeck. Zij aan zij sprintten zij opwindend om de zege en. zols ge zegd. die was voer Leman. Basso was tweede en ReybroeckHij werd naar de matste plaats gedeklasseerd omdat hij niet brandschoon was. Ook voor Lemans ploegbaas, de ex- wereldkampioen Brik Schotte, bete kende de etappezege van diens pupil een hartverwarmend succesje. Over Schotte doen namelijk de laatste tijd allerlei geruchten de ronde. Flandria zou hem als ploegbaas wil len slijten en doen vervangen door Noel Foré, die in Oiympia's Tour van dit jaar ook de Flandria-ama- teurploeg onder zijn hoede had. Maar nu. in de grote Tour. is Brik Schotte toch weer de man. Misschien dat de ritzege van Eric Leman het vertrouwen van de Flandria-bazen in die brave Brik weer wat heeft ver stevigd. (Van onze sportredactie) Jan Janssen, de bestgeplaatste Nederlander in Charleville, hijgde nog toen hij concludeerde: 'Ik heb vandaag wel meegespurt, maar eigenlijk is het te gevaarlijk. Heb Je gezien hoe die Belgen links en rechts aan truien zaten te trekken?' Janssen had voor zijn gevoel in deze rit een stuk beter gefietst dan de dag tevoren, toen hij in Maas tricht na de finish een tijdlang nau welijks iets had kunnen zeggen. 'Ik heb de coup de pédale weer,' zo zei hij tevreden. Van de Willem Il'ers vielen alleen Rik van Looy (aan het wiel van Janssen). Rini Wagtmalls en René Pijnen in de prijzen. Pijnen stond later samen' met Harm Ottenbros en Eef polman (beiden in de hoofd macht, maar wel achterin) over de laatste twintig kilometer va:i deze rit over smeltende leerwegen te filo soferen. Zij spraken met ontzag over het hoge tempo, dat toen door de geroutineerde Belgen en Italianen was ontketend. Kuyken de Amerikaan met een gees tige combinatie. De Surinamer Adjiedj kwam tegen v. Dijk ln het nadeel. De Betine- kommer slaagde er echter niet in zijn voordeel in winst om te zetten. De Surinamer boekte daardoor zijn eerste punt. Bronstring rukte tegen de Frans man Hisard massaal op naar het centrum. Na zes uur zwoegen zette hij zijn voordeel om in een overwin ning. De stand is nu: Sijbrands 12. An dreiko 11, Koperman, Kuyken en Wiersma 9, Agafonow 7, Baba Sy en Bronstring 6, Van Dijk en Hisard 5, Smith 4, Adjiedj 1. (Van onze sportredactie) Toen Henk Nljdam in Charleville als laatste renner vlak voor de bezemwagen over de meet ging, had hij nog 28 seconden over voordat de sluiting hem uit de Tour zou hebben gehaald. Welk groot risico Nijdam had gelopen, had hij niet beseft. 'Ik heb rustig gereden," zo beweerde* hij kalm. nadat hij nog vrij monter an de fiets was gestapt. Nljdam had overigens geen excuses voor zijn late binnenkomst. Doen Poortvliet, die veel pijn had na zijn val van maandag, moest lossen, ben ik bij hem gebleven. Ik was de enige die daarvoor als oude coureur in aanmerking komt. Ik weet wat bet betekent om achter te moeten blij ven.' Met de steun van Nijdam was Poortvliet weer bij de hoofdmacht gekomen. Toen het tempo daarna omhoog ging had Nijdam zelf aoe- ten lossen en was langzaam maar zeker in de achterhoede verdwenen. Overigens kreeg Nijdam voorlopig geen gelegenheid om na zijn zwoegen een koele drank te nemen, want hij moest meteen met een wedstrijd- commissaris mee naar de dokter voor de dopingcontrole. 'Ook dat nog.' mompelde hij. waarna hij het som bere gebouw van de dopingcontrole binnenstapte. (Vr -~>ortredactie) De er '- dopingci'n deze Tour na de etappe van Roubaix >ar St. Pieters Woluwe heeft een ta rief resultaat opgeleverd. De betrok kenen waren de winnaar, de Italiaan "asso. de Belg Roger de Vlaeminck en onze landgenoot Jan Janssen, die door het lot aangewezen ook r at i- dag in Maastricht bij de dokter een plasje moest inleveren. 3KOVAC (AhVi De Zuidsla- vlër Joze Valenoic heeft dinsdag de derdp etappe van de Ronde van Zuid- Slavië. een tijdrit over 44 kilometer van Nlsh naar L<w<ovac. gewonnen. "M legde de afstand af in 59 minu ten 47 seconden. Joop Zoetemelk, die d» leiding in het algemeen sse- eindigde als derde. ,2-7-1969 Sedan Montmèdy Damvillers Étoin Thiaucourt Pont-ö-Moussonl De uitslag van de 3e etappe over 213,5 km van Maastricht naar Charle- vllle-Mez: ires1. Leman, 6 u. 56 min. en sec, met bonificatie 5.55.55, 3. Basso zt met bon. 5.56.05. 3. Dancelli zt met bon. 5.56.10, 4. Zandegu 5.56.15, 5. 'isen. 6. Janssen. 7. Van Looy. 8. De Vlaeminck, 9. Bollone, 10. Lopez Rodriguez, 13. Wagtmans, 15. Merekx, 19. Pijnen. 20. Glmondi, 22. Stevens. 29, Almar, 30. Poulldor, 4B. Pingeon, 76. Ottenbros. 90. Karstens, 91. Dolman. 98. Beugels. 110. Van der Flaes, allen zt 5.56.15. 121. Haast 6.02.10, 125 Timmerman 6.09,52. 128. Poortvliet, 6.12.34. 127. Nijdam 6.24.14. Het algemene klassement na drie etappes Is: l. Stevpns 14.03.17, 2. Merekx op 12 sec.. 3. Alttg op 20, 4. ex aequo Grosskost en Janssen op 32. 6 Glmondi op 4), 7. Bracke op 43. 8. ex aequo Poulldort en Vianplll op 47. 10. Senutz p 49, 11. ex aequo Pingeon, l Wright en Harrison op 57, 14. ex aequo Willy ln 't Ven en Ocana op 69, 16. De viae:-, rek op 1.01. 17. Wagt mans op 1.06, 18. Van Sprlngel op 1.10, 16. Almar op 1.12, 48. Ottenbros op 2.27, 60. Van Looy op 7.00, 68. Beugels op 10.43, 74. Pijnen op 11.02, 76. Karstens t.p 11.08. 87. v. d. Flaes op 11.31, 101. Dolman op 12.39. 121. Haast op 20.16. 122. Timmerman op 20.32, 126. Poortvliet op 40.19, 127. Nljdam op 54.03. Het ploegen klasse-ment van de derde etappe: 1. Schotte 16.48.45 15 pnt., 2. Gemlani zt 33. 3. Pezzl zt 35. 4. Vis sers zt 39, 6. Albani zt 42. Algemeen ploeseiikiasscmcnt: 1. Drlessens 42.50.07. 2. Pezz.l 42.50.24, 3. Gemlnlnnl 42.51.03. 4. Cools 42.52.19, 5. Pia 42:52.40, 12. Vissers 43,01 Algemeen bergklassement1. De Vlaeminck 5 pnt.. 2.-3 Merekx en Dancellt 4. 3. Timmerman 3.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2