Uit deelt in de Tour de lakens nimmer is gedaan Merckx alle records doe mee aan aar8"'" Orwo Den Hertog hervat z'n zeg In '70 tennistoernooi met acht ton prijzengeld r Op Hoekema nog getekend IN CIJFERS Acht roeiers willen in ruim drie uur Kanaal oversteken «■SF' mm Nog steeds Zoetemelk 1 meuw.zege van Pattison b m "-pztr Wacliten met Olé Welgemutst 'rlands-Duitee teuiiFonfmoetiiig Oost-Duitsland te sterk voor Egypte DONDERDAG 10 JULI 136» HET VRIJE VOLK Ook de superkampioen kan het wel eens even te kwaad fen Ro!lde van „uf hebben. Na: zijn zege m de laatste zware Alpenetappe moest toch ook Eddy Merckx wel even uitblazen en de klassieke pose aanemên van de renner voor wie het kar- wei van de dag er weer opzit. Win deze droomwagen Fiat 850 sport Orwo films Kleurenfilms me! natuurlijke kleuren! Zwart/wit films met feno menale contourscherpte! VRAAG UW FOTO HANDELAAR OM <&*- EEN DEELNAME FORMULIER o* Sluitingsdatum 31 aug. '69 Orwo Foto n.v. Postbus 127 Hilversum NEW YORK (ANP) Een woordvoerder van de National Tennis League'waarbij Rod Laver en zes andere professionals onder contract staan, heeft woensdag in New York bekendgemaakt, dat in 1970 een prof-toernooi-nieuwe-stijl zal worden gehouden met een prijzentotaal van niet minder dan 800.000 gulden. Oeki Hoekema sterspeler van Go Ahead, weigert nog steeds een nieuw contract te tekenen, omdat hij van mening is dat hij door de leiding van Go Ahead financieel benadeeld wordt.- Hij eist een jaarinkomen op basis van de door Go Ahead aan FC Twente telefonisch voorgelegde vraagprijs van 375.000. Go Ahead wil Hoekema een salaris geven aan de hand van de aan de KNVB opgegeven maximale transfersom van 200.000. ren en stuurman Michels. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie» Het ziet er naar uit dat Wagtmans gelijk gaat krijgen. Merckx wil blijkbaar alles winnen. De Tour, het puntenklassement en het bergklas- sement. De vraag is of Merckx in zijn eerste Tour de France ook het aantal etappezeges wil overtreffen. Dat staat sinds de jaren derüg op naam van Charles Pelissier, die in 4 keer zegevierde. AJs er ooit iemand is is geen (Van onze sportredactie) Het wordt voor de andere renners en ook voor de organisa toren zo langzamerhand een troosteloze zaak. maarEddy merckx deelt in de Tour de France de lakens uit op een ma nier zoals nog nimmer tevoren een renner dat heeft gedaan. Ue Belgische superman won gisteren de laatste, zware Alpen- etappe, de rit van Briamjon naar Digne over de puntige rug gen van "zware jongens* als de Col de Van en de Col d'AHose zoals hy wilde. ew-ass en geweest die dit befaamde record kan overtreffen dan is het Merckx, die dat kennelijk ook heeft begrepen. Waarom spurtte hij na de laatste afdaling samen met Gimondi zo ver woed over de brede boulevard? Tijd winst was voor Merckx niet te halen, want in bergritten wordt geen bonifi catie gegeven. De Iets hogere finan ciële waardering voor de eerste plaats kan hem ook niet hebben geïnteresseerd, want zijn ploeg staat op het punt meer te gaan verdienen dan enige andere formatie in de Tour ooit bij elkaar heeft gereden. (ADVERTENTIE) KIRN .(ANP) - Fedor den Hertog heeft zijn overwinningenreeks in de ronde ivan Rijnland-Palts, na een onderbreking van twee dagen, voort gezet. Hij won woensdag de tiende en voorlaatste etappe, een rit over 139,5 kilometer van Nierstein naar Kim. met een voorsprong van 42 seconden op zijn ploeggenoot Piet Hoekstra. Den Hertog ontsnapte na 74 '-ilo- meter in gezelschap van Hoekstra en de Westduitsers Knab en Kuhn uit 't peloton. Tot 17 kilometer voor het etude konden de Duitsers het Neder landse tweetal volgen, doch toen moesten zij zich laten terugvallen. Den Hertog demarreerde -in het laatste stadium van de koers op nieuw en overbrugde het slotgedeelte van de rit op de hem eigen wijze: solo rijdend. Piet Hoekstra werd nog ingelopen door een groep onder lei ding van de Berlijner Ebert, doch hij toonde zich in de sprint de snelste. In het algemeen klassement heeft Den Hertog nu een voorsprong van ruim 32 minuten op zijn naaste be lager. Johannes Knab. De uitslag van de tiende etappe is: 1. Den Hertog <Ned> 139.5 km 3 uur 43 min. 37 sec. (een minuut boni ficatie) 2. Hoekstra <Ncd> 3.44.49 (30 seconden bonificatie) 3. Ebert (Wdh 3.45,19. 14. Bremer (Wdh z.t. 5, Kuhn (Wdl) z.t. Het algemeen klassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit: 1. Den Hertog (Ned) 33.04,34 2. Knab (Wdl) op 32,31 3. Troche (Wdl) op 35,05 4. Van Katwijk (Ned) op 44.35 5. Tschann (Wdl) op 46.01 16. Van der Leeuw (Ned> op 1.14,51; 20. Hoek stra (Ned) op 1.42,00. Ed passant deed hij met speels gemak ook nog weer eventjes iets aan de versteviging van zijn leidende pori.ie in het algemeen klassement. Ro„er Pingeon, tweede, geraakte weer 22 seconden verder 'van huis' en Raymond Poulidor zelfs 2 min. 52 sec. Onze kranige Rini Wagtmans (als vierde man gestart) kwam e- nog slechter af. Hij kreeg van Merckx een achterstand van 4 min. 19 sec. aangemeten, waardoor hij in de algemene rangschikking naar de vijfde plaats duikelde. De enige, die geen terrein aan de drager van de gele trui behoefde prijs te geven, was Felice Gimondi. Maar de aanval, die de Italiaan nu dan toch volledig warm gedraaid en in de vorm gekomen waarin hij in 1965 te Tour won ook op deze dag weer in gedachten had. werd door Merckx met evenveel gemak verij deld als de dag daarvoor. Zonder de driftige bedoeningen van Gimondi zou Merckx er misschien geen bezwaar tegen hebben gehad, dat het deze keer eens Spaans toer ging in de Tour. Tussen Briancon en Digne krioelde het in de frontlinie voortdurend van de Spanjaarden, wier legertje in de afgelopen dagen overigens al sterk is gedund. Mascaro. Galera, Gandarias, San- tamarina, Casteilo. Galdos en Lopez- Rodriguez. deze zwartgeiokte man- Felice Gimondi levérde Eddy Merckx in de eindsprint geen lennen de bolero JaTenLTdteToïr' problemen °P- Ondanks'het feit, dat de Belg in de slotrush het lopend met hongerige blikken in het meeste werk had verzet, versloeg hij de Italiaan in Digne van voorportaal rondscharrelden. Maarzij kop af. DE MODERNE GASAANSTEKER Geeft'2000 x gericht vuur. Altijd raakt Géén versleten steentjes. Géén nieuwe vullingen. Géén reparatiekosten. Leeg? Gooi weg! Da volgende is even goed - koopt Voor de hsr.do! Le Corbeau Zonen - Rotterdam Nrd. Ned. Pijpenhandal-Groningen NAPELS (ANP) De Engelse olympische kampioen Rodney Patti son heeft woensdag in Napels bij de zeilwedstrijden om het wereldkam pioenschap in de Flying-Dutchman- klasse voor de vierde keer de over winning behaald. Met nog twee races te zeilen neemt hij met zijn jacht 'Superdocious' onbedreigd de eerste plaats in het algemeen klassement in. zullen waarschijnlijk wel tot de Py-, reneeën moeten wachten alvorens er 'Olé' kan worden geroepen. Want wel slaagden al betrekkelijk gauw Mascaro en Santamarina erin uit het peloton te ontsnappen en zich met een respectabele voorsprong van negen en een halve minuut als eersten over de 2111 meter hoge top ran de Vars te wurmen, wel hadden zij ook boven op de nog hogere Alios (2243 meter) nog bijna twee en een halve minuut'op de rest. maar ook zij kenden hun noodiot in de.persoön van de alles overheersende Merckx ten slotte niet ontlopen. Gimondi had er nu eenmaal zijn zinnen op gezet om ook nu weer eens pittig met Merckx te'duelleren. De Belg had er niet het minste bezwaar tegen. Hij stond al klaar, toen Gi mondi het zwaard nog maar haif uit de schede had getrokken. En toen de Italiaan voor zoveel voortvarendheid van zijn tegenstander terugdeinsde, sloeg Merckx meteen dan zélf maar weer hard en meedogenloos toe. Als een gems sprong hij tegen de steile helling van de Alios naar bo ven en ging achter de beide Span jaarden als derde over de top. bijna een minuut eerder dan Gimondi. die het toen al wel weer wistTegen deze Merckx is geen kruid gewassen in de Tour. Hij doet precies wat hij wil en al doet hij maar tweederde van wat hij kan, dan is het nog te veel voor de anderen. In de afdaling liet Merckx zich welgemutst terugpakken door zijn naaste, maar toch wel erg vérre ri valen Pingeon en Gimondi en ge zamenlijk slokten zij de beide Span jaarden op. Zong Willv Derby vele jaren al niet het lied van "de arme Spaanse vluchteling'? Die hadden moeite om Merckx te volgen, toen deze luchtigjes wiegend boven het frame van zijn fiets over de laatste hindernis van betekenis in deze etappe, de 1261 meter hoge Col de Corobin. heenging. Santamarina raakte dan ook los. Hij was overi gens niet de enige. Want toen in de gevaarlijke, bochtige afdaling Eddy Merckx nog even alle registers open trok, bleven ook Pingeon en Mascaro nergens meer, De enige, die de als een straalja ger naar beneden gierende Belg nog kon bijbenen was Gimondi. Maar het was te zien, dat het hem de grootste moeite kostte. Toen het finishdoek in zicht kwam, deed de Italiaan nog even een verbitterde poging om langs Merckx te komen. Maar ook dat kon hij wel vergeten. Eddy Merckx zeilde als een vorstelijke triomfator over de streep. Men ju belde en Juichte als vanouds. Maar men stond er al niet meer paf van. Dat is voorbij. aan. de staart van-een-.groepje van vier, dat op 4.19 achter Merckx zat. De kleine Brabander had het nu dan toch maar eens wat rustiger aan ge daan. Een verstandig besluit, want hij had voor dé start al gezegd, dat hij nodig aan een beetje rust .toe was. Vele minuten later, op 10.54, kwam een-flink peloton binnen en daarbij zat Jan Janssen. Ook nu .weer was hij er niet al te best aan toe. De anders zo spraakzame Jan had het zo druk mep hijgen en-blazen, cfat hij aan praten nauwelijks toekwam. Gelukkig voor hem. dat. het. zware werk er^ voorlopig, weer even opzit. Ook. hij kan een beetje rust zo te zien best gebruiken. Het toernooi zal in verschillende Amerikaanse steden in 13 achtereen volgende weken worden afgewerkt vanaf midden februari tot mei. Een speler, die elke week zou winnen, kan rond een half miljoen gulden verdienen. We winnaar gedurende elk van de eerste tien weken krijgt 10.000 dol- laar op basis van het systeemde winnaar neemt alles. Vervolgens ontmoeten de vier spelers met de meest gunstige winst-verlies verhou ding elkaar in de halve finales, die twee weken in .beslag nemen, In dit stadium is eïke winstpartij 25.000 dollar waard. De inzet voor de fina le ten slotte bedraagt 50.000 dollar. De National Tennis League wordt gevormd door Wimbledon-kampioen Rod Laver, zijn landgenoten Ken Rosewall, Fred Stolle en Roy Emer son, "de Spanjaard Andres Gimeno en de Amerikaan Pancho Gonzales. Het staat nog niet vast, hoeveel spelers in totaal zullen worden uitgeno digd. Fred Fodesta, de voorzitter van de league, noemde de profs Tony Roche, John Newcombe en Tom Okker en Arthur Ashe als degenen, die voor een uitnodiging in aanmerking ko men. De uitslag van de elfde etappe is Merckx 198 kin. in 5.58.55 (zonder bonificatie). 2. Gimondi zt.. 3. Mascaro 5.59.17, 4. Pingeon zt., 5. Santamarina 5.59.18, 6. Agoatlnho 6.01.45. 7. Galera 6.01.47, 8. Van Impe, 9. Gandarias, 10. Poulidor. 11. Casteilo. 12. Galdos zo., 13. Lopez-Kodriguez 6.02.43, 14 Letori zt. 15, Motnene 6.03.14, 16. Sehutz. 17 Viarrelli. 18. Wagtmans -zt. 35. Janssen 6.09.49, .45. Karstens -6.29.04, 47. Beu gels zt. 50. Dolman zt., 74. Haast zt.' .75. Ottenbros zt.. "6. Van- der Plaag zt. Opgegeven hebbenVan Clooster en I Kassen. Twee Belgen uit de pioeg van Schutte. - Het algemeen klassement na elf rit ten is als volgt: 1. Merckx - 53.34.20, 2. Pingeon or 5.43. 3. Gimondi op 7.2»,'4. Poudcïar Op 9.41, 5. Wagtmans op 11.35.-6. Gandarias op 12.161 7. Vlanelli op 14.04, 8. Galera op 13.35. 8. Van Springer op 21.34. 10. Letort op 23.02. 11. Sehutz op 23.41, 12. Panizza oo 25.38, 13. Galdos oo. 26.41 .14. Van Impe op 28.17, 15. D'avld op 29.14, 16. AgostSnho op '30.06. 17. Casteilo op 31.55. 18. Lopez-Ródriguez - op35.51, 19- Dumont op 35.48, 20. Janssen op 36.48. 61. Dolman op 1,34.36,.70. Haast op '1.42.20, 5S. Van der Plaas op 1.32.52, 80. Beugels'op 1,48.43. 82. Kar stens op 1,50.51, 89, Ottenbros op 1.54.50. Dagploegenkiassementl. Langarica 18.02.51, 2. Machain 18.03.48. 3. Plaud 18.10.20, 4. Pezzi 18.15.25. 5. Magne 18,15.53, 11. Vissers 19,0122. Alg. p:-enklasserfientl 1. Machain 163.13.06 Langarica 163.16.05, 3. Plaud 163.17.09, 4. Driessens 163.33.48. 5. Pezzi 163.3558. 13, Vissers 165.24.09. Alg. bergklassement: 1. Merckx 85 pnt„ 2. Pingeon 68 _pnt.. 3. Galera 49 pat.. 4. GaLoIall&A 45 put., 5. Gimondi en' Mascaro 42 pnt Puntenklassement: 1. Met'. 134 pnt., 2. Wagtmans 93 pnt., 3. Janssen ,74 pnt,, 4. Pingeon 66 pnt., 5, Gimondi Rini Wagtmans finisht^ als 18de,1 63 pnt. ft? Hoekema verlangt een inkomen van ongeveer 30,000, terwijl Go Ahead niet verder wil gaan dan on geveer ƒ20.000. Oorzaak van de moei lijkheden is het feit, dat de leiding van de Deventer club van mening is, dat het onderhoud via de telefoon met FC Twente waarin voor Hoeke ma 375.000 werd gevraagd, geen en kele rechtskracht heeft omdat blij kens de reglementen van de KNVB op dit punt de zaak op papier dient te staan. Hoekema heeft zicli van bijstand i verzekerd van Sportclub Cambuurs manager Westra. NOVA GORICA (AP) De Zweed Kurt Soderlund heeft woensdag de twaalfde etappe van de Ronde van Zuidslavië gewonnen. De Nederlan der Joop Zoetemelk heeft de leiding in het algemeen klassement behou den. Soderlund legde de 210 kilometer van Fula naar Nova Gorica, af In de tijd van 5 uur. 34 minuten en 14 seconden. Tweede werd de Nederlan der Pustjens in 5.36.28. In het algemeen klassement heeft Zoetemelk een tijd van 42.25.09. Hij wordt gevolgd door de Rus Nelyoebin 42.30.16 en diens landgenoot Dimi- t-riew 42.13.02. Nederland leidt ook In het ploe- genklassement met 127.29.29. ander halve minuut voor de Sowjet-Unie. j Op de derde plaats komt Oost-Duits- j land, vierde is Zuidslavië. Hét wilde weer van verleden maandag heeft grote veranderingen 'in de vangsten tengevolge gehad. Over het algemeen wordt er wat be ter gevangen, al geldt dat niet voor zee. In de komende dagen mogen we onze verwachtingen weer wat hoger stellen, lijkt het. KOLHORNDe brasem doét het in de kop van Noord-Holland best. Een caféhouder in Kolhom heeft een wisseltrofee uitgeloofd voor de groot ste brasem, de -bronzen leeuw, een gevaarte van meer dan 30 cm hoog. De wedstrijd loopt tot 1 november en de grootste totnogtoe gevangen bra sem meet 61 cm. Hij staat op naam van de heer Thyrn uit Den Haag. OOSTVOQRNEDe vangsten voor de kust van Oostvoome en Rockanje zijn belabberd. De beste kansen maakt men nog van Ui uur voor hoogwater tot lli uur er na, want dan wil er nog wel eens een palinkje lopen. Hetzelfde geldt voor Helle- voetsluis en de Maasvlakte. In het 'Oostvoornse meer' (dat geen meer is maar een zandwinningsgat t.b.v. de Maasvlakte) wordt wat platvis ge vangen, waaronder zelfs een enkele tong door hen, die-zeer actief vissen. In dit gat wordt tot ieders stomme verbazing; af en-toe een forelletje gevangen. Die beesten zijn ontsnapt jut het BrielseMeer. via de Water weg in de Noordzee terecht gekomen en vandaar weer in dat zandgat. Dat ze uit het Brielse Meer komen blijkt uit het merkloodje in de rugvin. BRIELLE: De vangsten op het Brielse Meer zijn bijzonder wissel vallig. Brasem en Voorn doen het helemaal niet, maar de snoekbaars is bij tijd en wijle erg gretig. ZEELAND: De paling doet het in de Zeeuwse wateren redelijk goed. Als de zon weer doorkomt is er ook nog steeds kans op geep, die dit jaar erg veel gevangen is. Bij Kamper land wordt stevig zeebaars gevangen op jig en zware lepel en vanuit de boten. Dit is echter werk voor rou tine's. want wie op de bonnefooi naar Zeeland gaat om een dagje op de zeebaars te vissen, zal alleen wat vangen als hij over 'gouden handjes' beschikt, m.a.w. over enorme maz zel. Maar de insiders vangen zeebaar zen toe 8 en 9 pond zwaar. De forel op het Veerse Meer doet ook erg zijn best. Vorige week was er een sport visser die op één dag 2 forellen van 53 en 1 van 58 cm ving en ik kan u verzekeren dat dat jongens zijn die een hengel krom weten te krijgen Beste stek: langs de dam van Vrouwenpolder naar Kamperland in de noord-westhoek. TEXEL: De vakantiegangers op Texel beleven wat de visserij betreft geen gouden dagen. Aan de Noord zeekant wordt praktisch helemaal niets gevangen en aan de Wadkant is het ook maar dunnetjes. De mees te kans maakt men nog by het Kiltje. Daar wordt wat platvis ischar en bot) gevangen. De zoet watervisserij op het eiland is alleen in de hele vroege uren redeUjk goed. NEDERHORST DEN BERG: De vissers op de Spiegelpolder beleefden een slecht weekend, daar kon ook die ene snoek van 104 cm niets aan ver anderen. Snoek en snoekbaars waren uitermate lui. WORKUM (FR): De vangsten op het IJsselmeer zijn nog steeds van de slechte. Een enkele baars, maar het loont niet de moeite. En snoek baars is zeldzaam aan de hengel. VOLLENHOVEN: Ook hier ia het met de snoekbaars nog heel zuinig gesteld. Dat komt omdat cr door de droogte nog niet gemaald is. Sinds maandag zal daar wel verandering in gekomen zijn en dan zullen de vangsten wel weer wat aantrekken. WASSENAAR (ANP dag 19 en zondag 20 juli zal" op het tennispark Oud-Wassenaar te Was senaar een tennisontmoetlng plaats vinden tussen een team van de Internationale Club Nederland en de Internationale Club Duitsland. Voor Nederland zullen spelen de heren Hemmes, Schneider. Scholz. S- heren Hemmes, Schneider, Scholz. en heer Rinkel. Als het weer het toelaat zullen zaterdagmorgen in alle vroegte acht leden van de roeivereniging De Hoop proberen in een ranke raceboot van Calais naar Dover Het Kanaal over te roeien. Zij hopen voor d" tocht maximaal drieëneenhalf uur nodig te heb ben. De ploeg bestaat uit (van boven naar beneden): Michels,in'he^stadio^'van ^L^E^te Swagerman, Van Heusden, Teutcher, Van Hille. NoSet, Van Duu- eetl verpletterende 7—o-nederiaag i bezorgd. Na zeven minuten stonden i de Oostdultsers nl met 2—0 voor. BERLIJN (AP), Het voetbalelftal FRIESCHENVEEN (GR): De uit vis doet het hier uitstekend, vooral de brasem. Er worden beste vloer. I matten gevangen. Met snoek en j snoekbaars is het nog niet zo best en j de palingvangsten zijn erg wissel- °b ~at;er: I vallis. Wie in de komende weken op de snoekbaars wil gaan, dient te beden ken dat dit een naehtazer is. De bes te kansen liggen dus in de hele vroe ge en hele late uren. Midden op de dag kan men het doorgaans wei ver geten, vooral op zeer heldere dagen. Bi) snoekbaarsvissen bestaat h et halve succes uit pellen en nog eens peilen. Zoek een richel in de bodem op of een talud tegen een vaargeul, kortom een verandering van bodem, of een obstakel, want daar houdt de snoekbaars zich doorgaans op. En denk niet dat het er niet op aankomt of Uw schuifpcn 5 of 25 dn boven water steekt. Hoe scherper u vist, hoe meer kans. want de snoekbaars is een zeer achterdochtig heer schap. JAN STDPETIE

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1