Maan, wij iBB 'echts cafe-bezoekers in verstoren rust Benauwende zomeravond OKKE 25 stuks 1.75 Toch Russische belangstelling: Hippies mogen paddestoelen niet eten Henk lerlinireii Aulouiatitdi Vragen van Badio-progxarama's Oude heertjes TV vanavond TV gisteravond MAANDAG 14 JULI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 Luna 15 is op weg naar de maan. Het Russische persbureau I Tass zegt dat de taak van dit onbemande ruimteschip is 'het verkennen van de nabije omgeving van de maan.' Dus niet het verkennen van de nabije omgeving óp de maan. en aange zien deze Luna-vlucht aansluit op de vele geruchten die dien aangaande sinds enkele weken de ronde deden mogen we aan nemen dat de correspondenten die dit bericht naar het westen j doorzonden zich wel hebben toegelegd op een correcte vertaling (Van onze verslaggever RIEN ROBIJNS) Dc hippies uit Nijverdal en zeer verre omgeving hebben zich dit weekeinde niet laten kisten door de plaatselijke geestelijkheid, die vanaf de kansel had gewaarschuwd te gen de 'verderfelijke invloeden van revolutionaire jongeren.' Het Optimaal Nationaal Spontaan Buitengebeuren in volle gang; luisteren naar The Dream. I Rob Touber's Nederlandse zangkwintet is kansloos op het j elfde songfestival van Knokke. Dat betekende dit weekeinde: tranen in de ogen van de 21- jarige Rosita Bloom, veel kritiek op de jury, die voornamelijk: uit 'oude heertjes' bestaat en veel vreugde in de Engelse gele deren. Want de Engelse zangploeg met de beroemde Julle Rodgers in de gelederen komt donderdag zeker in de finale. Luna gaat maan v erkennen i leert ons helaas dat allerlei geruch ten over Russische njimtevaartmis- lukkingen nogal dikwijls waarheid blijken te bevatten. Van de automatische schepen hadden we al gehoord. Tijdens het begin van het bezoek van Apollo 8- commandaut Frank Borman werd. door wie dan ook, het nieuws geven tileerd dat Rusland •in de loop van het volgend jaar' een bemand» j maanlanding wilde verrichten én dat Rusland beschikte over een auto- a- tiseh ruimteschip, dat maangrond naar de aarde zou kunnen terug» i brengen. 1 Geen erg vriendelijk welkom voor Borman dus, die nota bene voor i zijn vertrek met Apollo 8 van Russi- i sche zijde te horen kreeg dat ri'jn leven op deze reis in ernstig gevaar I verkeerde. En dan is er nog altijd het liard- i nekkige gerucht dat de Russen bijna klaar zijn met een reusachtige nieu we raket, die ongeveer het vermogen van een Satumus 5, of meer zal hebben. Als we deze punten even afwerken krijgen we het volgende beeld; half juni kondigt Rusland onofficieel 'een belangrijke' lancering aan. Tijdens Frank Bormans bezoek aan de Sow- jet-Unie blijkt dat de Russen belang stelling hebben voor zowel bemand als onbemand maanonderzoek. Aan gezien de laatste bemande Russische ruimtevlucht, die van de zes Sojoez 4 en 5 kosmonauten, nog weinig op een serieuze voorbereiding tot een be mande maanlanding lijkt, letten we voor de nabije toekomst op de auto matische sonde die de Russen zouden hebben. Ujks door deze ruimtesondes kunnen zijn bestudeerd. Het lijkt er dan ook op dat het 'belangrijke' in deze lancering daar in zat. dat de Russen hun maanver- keuning, die zij zo'n twee jaar gele den hebben gelaten voor wat hij was met de mededeling dat zij niet geïn teresseerd waren in een maanrace. weer hebben opgevat. Klaarblijke lijk beter toegerust, en met het uit zicht op bemand onderzoek. nokke-p ioeg kans] oos Evenwel zal het niemand van u verbazen als woensdag aanstaande de algemene belangstelling voor het vertrek van de grote maanreis van Armstrong, Collins en Aldrin wordt afgeleid door het bericht dat Luna 15 toch maar een zachte landing op de maan heeft gemaakt en bezig is de boel automatisch om te spitten teneinde een hap maangrond mee naar huis terug te nemen. Wij weten namelijk uit de mond san Russische kosmonauten, die aan wezig waren op de luchtvaartten- toonsteüing van Le Bourget dat er 'binnen veertien dagen een belang wekkende Russische lancering' te verwachten viel. Die uitspraak werd half juni gedaan, en zie, reeds begin juli meldden sommige kranten dat twee raketten die automatische maansdiepen moesten lanceren nog op de grond ontploft waren. Geruch ten, natuurlijk, maar de ervaring Hoe ziet die sonde eruit? Dat we ten we niet. We weten wei wat hij moet doen. zacht landen, maanmon- sters nemen en die naar de aarde terugbrengen. Kunnen de Russen een ruimtevaartuig dat voor een dergelij ke opdracht ongetwijfeld een zeer zwaar eigen gewicht moet hebben lanceren? Als de raketten die de zware en ruime Sojoez capsules oni- hoogbrachten dat niet kunnen, dan zou die nieuwe raket het moeten doen, een nieuwe raket die volgens de geruchten al best eens twee keer kan zijn ontploft. Conclusie: het zit erin dat de Rus- Si.-. alvorens een bematide maan landing te maken, eerst een automa tisch onderzoek willen doen. kunnen doen. zou je bijna zeggen denkend aan Luna 15. Maar dan moeten we ons nog eerst wat anders afvragen. Hor- dachten de Russen die automatische sonde op de maan te brengen, en dan er weer af? Doen ze dat direkt. zon der een deel van het ruimteschip ergens boven de maan parkeerbaan- tjes te laten draaien, dan moet het we! een erg zwaar ruimteschip zijn dat daalt, graaft en de vereiste maan-ontsnappingsnelheid op zijn eentje kan ontwikkelen, en dan nog. hetzij met remraketten, hetzij met een groot hitteschild binnen de dampkring kan terugkeren. Het zou pleiten voor het gebruik van die nieuwe raket. Doen. de Russen het op de al even aangeduide wijze, door ontkoppeling bij de maan. en daarna een rendez vous, dan zouden ze stilletjes die Mascon-problemen die Amerika met de Apollo 8 ontdekte en in Apollo 10 nodig nader moest bestuderen, al hebben opgelost. Hebben ze dat ge daan? Niets wijst erop in hun voor gaande maanschoten. De eersten wa ren. onparlementair gezegd, recht voor z'n raap. pas Luna 10 ging be gin '66 om de maan vliegen, maar deed dat net als de Luna 11, 12 en 14 in zulke ruime ellipsen dat de gravi- tatieproblemen die afwijkingen in een cirkelvormige maanbaan op een hoogte van zo'n 110 kilometer als Apoilo 8 vloog veroorzaken, nauwe- Bliift liet feit dat de Russen mees ters zijn in het geautomatiseerd doen verlopen van ruimtevluchten. een techniek uaarin zc- niets meer hoeven te leren. Officiële verklaringen luid den dan ook lange tijd dat Rusland onbemand ruimteonderzoek prefe reerde boven bemande landingen als die welke voorzien zijn in het Apolio- proeramma. Dat zij dat. nooit geragd zouden hebben ais ze niet wisten dat ze met zulk automatisch onderzoek grote resultaten zouden bereiken staat buiten kijf. Maar dat zij het plan voor bemande maanlandingen toch weer hebben opgevat, is heel begrijpelijk. Neil Armstrong zei op de Apoilo 11 persconferentie dat hij en Aldrin niet zouden aarzelen om van het schema van hun maanwandeiing af te wijken als ze iets in hun omge ving zouden ontdekken dat extra bestudering waard was. En dat is nu precies het verschil met een robot. Die kun je de opdracht geven te ont dekken of er meertjes zijn op de maan. Als die er zijn dan meldt hij dat aan de aarde. Alleen, mocht er op twee meter afstand van hem een paard staan te drinken, dan ziet hij dat niet, in tegenstelling tot do tnecs. Ten slotte nog dit. Een Russische kosmonaut verklaarde gisteravond in Helsinki dat Luna 15 de OMGE VING van de maan zou bestuderen, hoewel hij niet op de hoogte was van de taak van Luna 15. Het lijkt er dan ook op dat Arm strong. Collins en Aldrin toch de eersten zullen zijn die een stukje maan naar moeder aarde zullen terugbrengen. En dat de Luna 15 zich op een afstand zai houden, omdat hij de weg naar beneden nog moet effenen. voor finale Hippies vredig Vredig hebben een kleine duizend tongeren in een kuil op de Holter- bere vier en twintig uur lang ge communiceerd door elkaar met be grip in het rulle zand aan te kijken en te genieten van datgene wat pop en dansgroepen daar temidden van de bossen presteerden. Alleen in de nacht van zaterdag op zondag liep het wat uit de hand. toen tientallen late cafébezoekers weigerden deze vorm van ziele rust- zooken volledig te vatten en mee smuilende opmerkingen gingen ma ken. De politie moest hen verwijde ren. Het was allemaal een ideetje ge weest van de Niiverdalse koffiebar- eigenaar Leo ten Brinke en het weekblad Aloha i het voormalige Hitweek'. Of liever: 'een experi ment,' zoals de zwaar besnorde Ten Brinke ons onthulde, 'met de bedoe ling om eens lekker samen te zijn.' En zo waren ze uit het hele land gekomen, de jongeren, om te pick nicken. Zij zetten zich welgemoed neer tussen het groen en snoven de verkwikkende dennegeur van de Hol- terberg met plezier in. Maar de eerste tegenvaller was al, dat de popgroep The Dream twee uur te laat aan de start verscheen en toen deed de stroom het niet, waardoor de hulp van een electricien ingeroepen moest worden om er Iets moois van te maken. Hij kweet zich wat hoofdschuddend van zijn taak. Dc politic, waarschijnlijk veront rust door de waarschuwende woorden van au kansel, kwam wel even kij ken. maar niét geüniformeerd, zodat slechts een paar insiders de Sterke Arm herkenden. Maar men consta teerde niets bijzonders en trok zich weer rustig terug in de commando post m liet dorp beneden. Maar de jeugd had het goed. Met pejuich werd iemand uit Oosterbeek begroet, die helemaal naar het Twentse dorp was gereden op een rood-wit-blauw-beschilderde bakfiets met kookgerei en die. in de picknick- kuil gearriveerd, rustig een pannetje tomatensoep opzette. Een ander pro beerde een vlieger op te laten, wat hem mislukte tussen de hoge denne- bomen en een mevrouw deelde de 'Heilsfontein' uit, een pamflet waarin wij onder meer werden gewaar schuwd tegen, de seksuele verwil dering en de dierlijkheid in deze barre wereld. Al snel zagen wij een Heilsfontein, tot papieren vliegtuigje vervouwen. door de kuil zweven. Zaterdagavond liep het soepeler,j Er werd aan mime gedaan, er waren meisjes die dansten, er was zelfs een hele groep voor het wervelende heupwerk en op geïmproviseerde mu ziekinstrumenten ontstond er zowaar een hele jam-session met under- groundklanken. Het was daarom wat akelig voor de organisatie dat men 's nachts uit de horecaetablissementen kwam opzet ten voor wat meer vertier. 'Met hun dronkemansgelal hebben ze de hele sfeer kapot gemaakt.' stelde Leo ten Brinke kwaad vast. "Maar we gaan door,' zei hij na afloop vastbesloten. 'Als die lui niet waren gekomen, was het een zalig evenement geworden, zoals 't overdag was geweest. Toen zat er de juiste sfeer in.' MAANDAG 14 JULI HILVERSUM i NCRV: 18.00 Meisjeskoor. 18.19 Grammof oonmuziek. .8.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten, 19.00 Kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Folkloristische koorwerken uit Zutd- slavtë. 19.30 Fabrieksfanfarc. NOS: 20.00 Holland Festival So!). NCRV: 12.20 Overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Blaasmuziek - vroeger en nu. 23,15 Grammofoonmu- zlek. 23.30 Vers in het gehoor. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM V AVRO: 18.00 Nieuws 18 11 Journaal. 18 30 A la carte. 19.30 Nieuws. 19.35 RVURembrand' 1606-1669. NOS: 20.05 Singmg Europe 1969. R7.N: 22.20 Bak Ize) niet te bruin! NOS: 22.30 Nieuws. 32.55 Ronde van Frankrijk. 23.02 C'eertlendaagr mini-magazine 23 25 Jazz uit het historisch archief. 23.55-24.00 Nieuws DINSDAG 15 JOL! Hilversum 1 (402 m.; NCRV: 2.00 Nieuws. 2.10 Het levende woord. 2 15 Grammofoonmuziefc 8.0C lieuws. 8.11 Gewijde muziel 1.30 Nieuws 8.32 Vakani .etlps. 8.45 Voer de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Grammofoonmuzlek. 10 00 Taal en symbool, lezing. 10.15 Der Wildschütz. 11.00 Nieuws. 11.02 Operettemuziek. 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelin gen KRO; 12.00 Van twaalf tot twee (12.22 Land- en tuinbouw). (12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar. 14.00 Promenade orkest. 14.30 Muzikaal middagmaga zine. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Nieuws ran de Passaat. KRO: 17.10 Voor de kinderen. Hilversum 2 (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Grara- mofoonmuziek, 8.00 Nieuws. 8.11 Journaal. 8.20 Grammofoosmuziek. (8.30-8.3:1 De groenteman). 8.50 Wij ding NOS: 9.00 Reportages of herha ling NOS-programma 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen. AVRO; 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00-11.02 Nieuws) 11.30 Rondom 12: (11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Journaal NOS: 13.30 Klein chanson 14.30 Spiegel van Bei- gie. AVRO: 15 00 Klassieke muziek. 15.15 Moderne koorwerken. 15.35 Vier handig pianospel. 16.00 Nieuws. 16.02 Kunstkroniek. .16.20 Radlokameror- kest 17.00 Moderne orkestmuziek. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Medede- linden Hilversum 3 (240 m. en FM-kana- len>. 9.02 Plaatjes voor de pep. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. 13.03 Ronde van Frankrijk. 13.08 Express: (14 00 Nieuws. 14.03-14.08 Ronde van Frankrijk.) 15.03 Ronde van Frankrijk. 15.08 Draai-draal. 16.03 Ronde van Frankrijk. 16.08 Mix: lickt platenprogramma. 18.00 Sluiting. De Nederlandse zangploeg zong zaterdagavond slechts 211 punten bijeen. Dat betekende, dat het team van Touber met niet meer te over bruggen achterstand van de Spaanss ploeg verloor. De Spanjaarden boek ten 286 punten. Tevoren had de Engelse ploeg met 293 punten gewonnen van de Fran sen: 276 punten. Een teleurgestelde Rob Touber zondagmiddag op het druk bevolkte zonnige strand voor Knokke's Casi no: 'Onbegrijpelijk... Ik vind mijn zangploeg een goede ploeg. Ik zou echt niet weten wat ik er nu nog aan moet veranderen om de tweede keer, woensdagavond, meer punten te sco ren. Als we dit jaar niet op de eerste of tweede plaats eindigen kunnen we komende jaren wel inpakken, want verder is er in Nederland echt geen jong talent te vinden.' Het meest teleurstellende was. dat de jury Rosita Bloom slechts 31 punten toekende en aan de Franse Nederlander Dave Levenbach (25) slechts 37. René Frank vond de Jury de beste Nederlander. Hij kreeg 49 punten voor zijn optreden. Ma* Flore boekte met 40 punten nog het grootste vrouwelijke succes. Annet Hesterman, de zwakste van de ploeg, bracht het nog tot 32 punten. Om grote schandalen te voorkO' men heeft Knokke dit Jaar ten koste van enige tonnen het systeem van de jurering grondig herzien. In de eerste plaats werd een kostbare elektroni sche apparatuur gekocht. Vervolgens koos men in twaalf verschillende Europese landen twaalf mannen, die geen van allen belangen hebben bij de grammofoonplatenmaatsehappij- en. Ze zijn allemaal in dienst van televisie of radio Voor Nederland kwam tv-regisseur Bob Rooijens in de jury. Hij is tegelijkertijd het jongste jurylid. De rest van de Juryleden schommelt qua leeftijd rond de vijf tig jaar. Dankzij de elektronische appara tuur kan ieder jurylid nu na elk optreden snel de waardering voor iedere artiest in punten zichtbaar maken. Technisch gezien een grote verbetering, zeker in vergelijking met Scheveningen. waar het ouder wetse telmachientje het werk nog moest verrichten. Maar.juryleden zijn óók men sen. NEDERLAND 1 18.15 uur: Tour de France. 18.50uur: KLEUR: Pluimpje. 19.00uur: NOS-journa&l. VPRO 19.07 uur KLEUR: Drie tekenfiimp- Jes. 19.25uur: Een beetje Bonanza. 20.00uur: NOS-journaal. 20.20 uur: Miriam Makeba. 20.55 uur: Forum over apartheid en arbeidsbestel in Zuid-Afrika. 21.15 uur: Kortweg kijkwerk 22.00 uur: Interview met Frydrych Weinreb. 22.25 uur: NOS-journaal. NEDERLAND 2 18.50 uur: KLEUR: Pluimpje. 19,00 uur: NOS-journaal. 19.03 uur: Scala. i VARA 19.30 uur: Coronation Street. j 20.00 uur: NOS-journaal. j 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's. 20.22 uur: Met de muziek mee. j 21.05uur: De nacht der verschrik-; I king i 22.55 uur: NOS-journaal. En zo kwam het, dat Dave Leven bach zondag uitriep: 'Ik ben maar blij. dat het allemaal niet via de Franse televisie wordt uitgezonden. Want anders was mijn carrière daar kapot geweest. Deze jury zit vol oude heertjes en daar ga ik mijn stijl niet voor veranderen.' Dave, die in Frankrijk een vedette is en die daar samen met Nana Mouskouri op tournee Is, vertelde voorts, dat hij nooit aan het songfes tival in Knokke zou hebben meege daan als hij tevoren geweten had, dat de wedstrijd in Nederland niet via de televisie zou worden uitgezon den. Dave: 'Mijn platenmaatschappij in Nederland zei: Joh, dat moet Je doen. dat is een mooie promotie voor je platen. Bovendien gaat dit festi val mij nu geld kosten.' aldus Dave. 'We zullen nu hoogstwaarschijnlijk wel op de vijfde of zesde plaats ein digen en dan vang ik 1000 franc. Nu ik vijf dagen niet in Frankrijk zing kost me dat minstens 3500 franc aan inkomsten. Aan geld verlies ik dus hoe dan ook 2500 Franse franc.' Overigens vonden de zich objectief noemende festivalgangers, dat de Nederlandse ploeg ten onrechte van Spanje had verloren. Iemand redeneerde: 'Er was bij die Spanjaarden tenminste één zanger, die een stem had als Johan Cruijff toen deze zijn eerste plaat maakte.' Deze Spanjaard kreeg van de jury 40 punten. De meeste punten haaide voor Spanje vedette Conchita Bautista binnen. Zij kreeg 73 punten voor haar prestaties. Ook tijdens het Scheveningse songfestival zorgde Conchita voor de Spaanse overwin ning. Kenners voorspellen nu al dat het donderdagavond tijdens de finale zal gaan tussen Engeland, Spanje en Frankrijk. Uit de oorlog herinneren wij ons de benauwende feestjes, soms door de vervolgden georganiseerd om de wurgende spanning te breken. Ze waren meestal erg kinderachtig, die feestjes, waarbij nog kwam dat de 'stemming' doorlopend werd verbro ken door diegenen die gealarmeerd binnen renden met nieuwe wan- hoopsberichten, nieuwe geruchten. Welnu: de sfeer van des® feestjes vonden wij terug in het luchtige Va- ra-komkomtnertijdprogramnm 'Z o maar een zomeravond', waarbij het optreden van zangeresjes en andere vederlichte amuseerdertjes werd ge lardeerd met de ernstige verschij ning van Achter het nieuws-reporter Hans Jacobs, die niet afliet ons to herinneren aan Vietnam. Biafra en het overige wereldleed. "Het is wel een schrille overgang,* heette het dan en 'wij geven toe dat de formule van dit programma soms wat moeilijkheden oplevert* en dan wipten we weer luchtigjes van een balletjesgoochelaar naar 101 executies in Zuid Afrika. Het doorlo pend voorlezen van de laatste telex berichten vergrootte de suggestie dat de samenstellers van dit amuse mentsprogramma op ieder moment de grote kladderadatsch verwachtten. We begrepen plotseling hoe c- pas sagiers van de Titanic zich gevoeld moeten hebben toen zij al zinken de werden gediverteerd met; mar sen van de scheepsband. Zondag keken we nog even naar Cohen en Kelly: een nieuw dolko misch stripje van de Tros, die ook bittere tegenstelling met de Vara niet alleen de indruk wekt dat er op dit moment niets aan de hand is in deze wereld, maar bovendien sugge reert dat er eigenlijk al tientallen Jaren niets is voorgevallen. Cohen en Kelly waren vrijwel letterlijk ko pieën van Potasch en Perlemoer met dit verschil dan dat Penemoer blijkbaar inmiddels het r.-k. geloof heeft omhelsd. NICdS POLAK HUAUTLA DE JIMENEZ (Reu ter) Mexicaanse militairen en poli tiemannen hebben in een grote raz zia honderdtwintig 'hippies' gearres teerd in het dorp Huautla de Jime nez. Het dorp krijgt de laatste tijd be zoek van hippies uit Latijns-Amerika en de Verenigde Staten, die er pad destoelen komen eten. De paddestoe len van Huautla zouden 'geestverrui mend' werken. Vlak voor het week einde trokken de autoriteiten uit om de 'zedenloosheid en ontaarding" uit het gebied van Huautla te bannen. ADVERTENTIE anders dan' andere caballero Toneelspeler en TV-acteur Jeroen KüÈöf-

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1