Hekelen van Hollandse zuinigheid slaat goed aan op Humorfestival Russen doen concessies aan mohamme danen Black Musl ims willen onafhankelijke staat VOOR MILJARDEN NAAR DE MAAN Duits Hair propageren in Nijmegen België heeft meer claii Manneken Pis alleen m 4Der Hollander vliegt tveer Toelevering kerncentrale een last" Poolse schrijver Gombrowicz overleden Op zijn kop Niet te hard IDEOLOGISCHE PROBLEMEN Vakmanschap is meesterschap Lange telefoonkabei drs. P. A. Gille ZATERD.' >6 JULI 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 Het- paneel Organisator Huub Gobert Tafereel in het Humordorp. NEW YORK (Reuter) Black muslims, de strijdbare voorvech ters voor gelijke burgerrechten in Amerika willen een onafhan kelijke negerstaat stichten in het zuiden van de Verenigde Sta ten. In Dawson Georgia hebben zij een boerderij ingericht en land gepacht, overal waar zij maar konden. Zij wiilen zich losmaken van de maatschappij der blanken in elk opzicht. Bierkenners vragen Medewerkers van de Duitse versie van Hair voor de an tieke Waag in Nijmegen. In Heistis lei niet van de lucht Van onze verslaggever RIEN ROBIJNS België beleeft op bet ogenblik plezante momenten. Nau welijks won Eddy Merckx de Tour de France, een opkik- kertje, dat onze zuiderburen een hart onder de riem stak, of in de badplaatsen Heist-Duinbergen ('voor een gezonde lach in een gezonde lucht') zorgt men voor een olijke noot door met bet HUMORFESTIVAL 69 van start te gaan. Een week lang spat de leut van de sombere huizen ran Heist af. 's Mor gens, 's middags en 's avonds bloeit in de diverse lokaliteiten van de plaats de Kleinkunst, een woord, dat door de Belgen nog met een grote K geschreven wordt. Er wordt ge lachen, er wordt getraand (want dat Is de bedoeling van humor, hebben we geleerd) en er wordt nijver aan het bewijs gewerkt, dat men In Vlaanderen met de Nederlandse taal best zoveel kan doen, dat het lollig ls om naar ie luisteren. Al voor de vijfde keer dit jaar probeert men in Heist te bewijzen, dat men in België echt wel iets an der» heeft dan Manneken Pis, een beeldje dat overigens iedere Belg nog steeds opvallend veel jolijt ver schaft. Daartoe zijn alle zuiderbu ren, die hun dagelijkse luim ook nog eens onder woorden kunnen brengen, uitgenodigd in de badplaats. Het ge heel wordt gecompleteerd met vele Nederlanders, voor wier humor men in België (lees liever: Vlaan deren) een grenzeloze bewondering heeft. Zo stond het Amsterdamse studen tencabaret La pie qui chante reeds op de planken, zijn EUy Nieman. Kikkert Zuiderveld, Jop Pannekoek en Lennaert Nijgh al geweest, trad Peter Blanker met zijn cabaret Purstroolng op en zal Pons Jansen volgende week maandag de dijen helemaal laten kletsen. En zo is het een dolle boel in Heist. Gans de plaats staat dat In, dag uit op zijn kop voor de humor en de 'salon van de humor', de schouw burgzaal Raveüngen, is steeds zeer goed gevuld. Wij begaven ons deze week naar een Belgische avond, waarop een 'paneel' Vlaamse bonzen van plezier gereed zat de Vlaamse taal volledig op te stoten naar het noorden: Jef Burm, Jos Ghijsen, Staf Knop, Gaston Durnez, Karei Jonckheere en Pol van de Velde. Maar kijk die Vlamingen nu eens Nauwelijks hebben ze zich georiën teerd op het Nederlandse cabaret, of wij moeten het al weer ontgelden met onze zuinigheid. Ziehier, wat er daar in Heist ver teld werd: 'In Antwerpen wordt met een steen een ruit van een juweliers- zaak ingegooid. Twee en een half miljoen wordt er buitgemaakt. Maar de daders kunnen vrij snel gepakt worden. Het zijn twee Nederlanders. Zij kwamen terug naar de plaats van het misdrijf om de steen op te halen.' Of deze: 'Er mogen geen Neder landers meer ln de buurt van Zolder komen, waar over enige tlid het we reldkampioenschap wielrennen wordt gehouden. Men is bang. dat de kaaskoppen uit zuinigheid de stro balen opeten, die alvast op de hoe ken van het parcours zijn opgesla gen.' Waarna het paneel grinnikend tot de conclusie komt, dat 'een Hol lander een overgezwommen Schot is.' Dat was dan ook vrijwel het enige wat ons deze avond werkelijk heeft geamuseerd. Voor de rest schraapte men een humor bij elkaar, waarbij je het gevoel kreeg alsof er een ci troen in je geopende mond werd uit geperst. Er werden spelletjes gedaan, er werden woordjes opgegeven, waar omheen een lid van het paneel een verhaaltje moest verzinnen of stelde elkaar wat vragen, alle maal met de bedoeling uit te laten komen dat een Vlaming er een snedig woordgebruik op na kan houden. Wij zouden het liever met slap zwammen vertalen. Wij hebben ons daarom gewend tot 'de vader van de humor te Heist', Huub Gobert, die voor de dienst Toerisme van de gemeente het festi val artistiek rondmaakt. Hij keek wat somber. 'Val ons daarover niet te hard,' verzocht hij, 'wij hebben per slot van rekening een honderd jaar ach terstand ten opzichte van jullie in te halen. Na 1830 zijn wij verfranst. Wij hebben tot 1932 op onze taalwet moeten wachten. Toen pa» zijn we wat taalvaardiger geworden. Wat de humor betreft zijn wij nog achterlijk bij de Nederlanders, dat durf ik u gerust toe te geven, maar grafisch, op het gebied van cartoons, hebben we wel mensen die voor u niet onderdoen. Gij hebt een cabarettrodilie, wij niet. Wij kijken bij jullie goed rond, wij leren van jullie. Maar Ik vraag me af of we dezelfde kant opmoeten als de Hollander. Wij moeten niet gaan kopiëren. Wij hebben onze eigen cabaretgeaardheid.' En die is? 'In Vlaanderen ts de humor speels.' aldus Gobert, 'in Nederland bestudeerd. Ik vind het een verdien ste dat wij geen misère in ons caba ret doen zoals jullie. Wij denken: we leven maar een keer. En dat doen Jullie niet. Jullie piekeren te veel. Maar verder: wij zien onze broeders uit het noorden graag.' Van onze correspondent EDMUND STEVENS MOSKOU De vurige manier waarop de Sowjet-Unie allerlei toegewijd-mohammedaanse landen het hof maakt, roept enige netelige ideologische problemen in het leven voor een regime dat zich op het standpunt stelt van een militant atheïsme. De president van de verenigde Arabische Republiek. Garr.a! Abdel Nasser en andere Arabische leiders hebben, als zij Rusland bezochten, zonder uitzondering hun gebeden ge daan in de plaatselijke moskee, als er een was, en zij hebben de mohamme daanse priesters vereerd met kostba re geschenken. Naarmate in Moskou het aanta! ambassades van mohammedaanse landen toeneemt, bezoeken de gees telijken van de Tatar-moskee - de enige in de hoofdstad - steeds meer diplomatieke recepties. Dit is en duidelijke verbetering van hun socia le status. Het is niet waarschijnlijk dat het Kremlin zijn marxisme respectieve lijk leninisme, za! inruilen voor de Koran teneinde de Arabieren en andere mohammedaanse vrienden te gerieven. Maar uit consideratie voor hun gevoeligheden heeft de regering wel de omvang van de antimoslem- propaganda beperkt en de moham medanen meer vrijheid toegestaan dan andere geloofsrichtingen. grimstoehten door de lucht naar Mekka uit Russiseii Centraal-Azië zijn een vast gebruik geworden. De mohammedaanse geestelijkheid is voordeel nit de situatie gaan trek ken door het toepassen van de tac tiek van het: 'Kun je niet winnen, sluit je dan aan'. Zij prijst het Sow- jet-regime uitvoerig en schildert communisme en Islam af als iden tieke zaken. Het jongste nummer van het strüdvaardig-atheïstische maandblad Wetenschap en Godsdienst geeft een enigszins onnozele beschrijving van de manier waarop 'n vooraanstaande mohammedaanse geestelijke in Tasj- kent zijn gelovigen opriep om gewe tensvoller te werken in het belang van de socialistische staat. Hij zou hun hebben gezegd: 'Ons werk be vordert de welvaart van het moeder land en toont dat wij op de goede weg zijn, terwijl wij trouw de geboden van Aüah vervullen.' In hetzelfde nummer staat ook te lezen dat de Groot-Moefti van de Noord-Katikasus aan de kadi's van alle moskeeën in dat ge bied de instructie had gegeven om de schoolkinderen geen diensten te laten bijwonen en er bij de ouders op aan te dringen dat 'hun kinderen goed hun schoolwerk moeten doers opdat zij onderwijzers, dokters, vlie gers en ingenieurs zullen worden, in één woord: burgers die hun land liefhebben'. Toch is Wetenschap en Godsdienst niet tevreden. De mohammedaanse geestelijkheid houdt immers niet op de gelovigen in te prenten dat zij hun kinderen in de geest van de Is lam moeten grootbrengen. Het blad citeert de imam van Leningrad die heeft verklaard: 'Voor Allah de Al lerhoogste zijn de beste mensen die genen die niet het leven hierna maals vergeten terwille van het le ven op aarde, nocli het leven op aar de voor het leven hiernamaals.' Het blad waarsehuwt tegen pries ters die beweren de idealen van communisme en Islam te combine ren en die uitlatingen doen als: "Alle tijdelijke macht, de Sov.-jetmacht incluis, is van God gegeven' of: 'Het communisme begon met Mohammed' of: 'Hoewel communisten atheïsten zijn, heeft God hen lief'. De 'mam van Dfa zei zelfs: 'De godsdienst van de Islam is de enige ware godsdienst. De Sowjetwetten zijn op die gods dienst gebaseerd.' Wetenschap en Godsdienst betoogt nu dat integendeel de sociale opvat tingen van de Islam 'niets gemeen hebben met de opvattingen van het communisme De geest ervan is vij andig aan het communisme*. Het is iets waar president Nasser, het enige niet-communistische staatshoofd dat de recente communistische wereld conferentie in Moskou een felicitatie- boodschap stuurde, eens over zou moeten denken. Zij hebben zich goed door de be- ginnioeilijkheden heen geslagen. In de black-muslimgemeenschappen in de grote steden Detroit en Chicago hebben zij afzetgebieden gevonden voor hun produkten, de verstand houding met- da gevestigde bevolking 1» uitstekend. Een van de plaatselijke boeren, een neger, zei: 'De blanken zien graag dat deze mensen die over ras senscheiding praten, hun eigen boontjes doppen. Ze zeggen hetzelfde wat de blanken hier gepredikt heb ben.' Even belangrijk voor Dawson is het geld dat door de grote bestellin gen van de kolonisten binnen stroomt. De black muslims kopen landbouwmachines bij de plaatselij ke vertegenwoordigers, tractors en auto's. 'Het gaat goed,' zegt muslim David X. 'Als je niemand lastig valt, laat men je wel met rust. We zijn hier niet gekomen om ruzie te maken.' De muslims hebben in de omgeving van Dawson 1500 hectare land ge kocht voor 100 gulden per hectare, de helft ervan is al in gebruik ge nomen. In een fabriek voor het in blikken van fruit en groente worden per dag 5000 blikken voor verkoop afgeleverd. Aan religie wordt weinig gedacht. "Er moet gewerkt worden,' zegt Wil liam X. 'Onze mensen in de grote steden hebben bonen en tomaten no dig, geen gebeden of preken!' De black muslims kopen en pach ten ook land in Alabama en Florida, over een paar jaar hopen zij in to taal twee miljoen hectare in gebruik te hebben. 'Als het doorgaat in het tempo dat we nu aanhouden, kunnen wij de negers ia Amerika over enkele jaren zelf voeden. En als de negers de winkels van de blanken voorbij kunnen iopen. verdwijnen de blan ken uit zichzelf.' Het enige wat de muslims in Daw son dwars zit is dat de oorspronke lijke negerbevolking de kolonie links laat liggen. 'Ze willen hier niet wer ken,' zegt William X.. 'omdat wij een zevendaagse werkweek heroën, In de fabrieken werken zij maar vijf en een halve dag.' Bezoekers zijn altijd welkom bij William X., zwart of blank is hem om het even. Toch zegt hij: 'Als een hongerige blanke bij mij komt, geef ik hem. te eten. Maar ik sterf liever van honger dan een blanke om eten te vragen.' O BAYREUTH (AP) Het 93 jaar oude Wagner-festival ls gisteren ge opend met een opvoering van de Vliegende Hollander. Wolfgang Wagner, kleinzoon van Richard, heeft meegedeeld dat hij van plan is twee nieuwe produktiea te maken van de Ring des Nibelungen. Het festival duurt tot 28 augustus. (ADVERTENTIE) BERN (AP)—In Zwitserland is gisteren eesn 12.000 kilometer lange telefoonkabel tussen West-Europa en Japan ln gebruik genomen. Joanne Mazucei, een 23-jarig Amerikaans meisje, zai waar schijnlijk sterven. Haar ouders kunnen de 100.000 gulden die het ziekenhuis in Florida voor een red dende nierbehandeling vraagt niet opbrengen. De Verenigde Staten van Ameri ka hebben in het Apolio-ll-pro- gram dat de eerste mensen voet op de maan deed zetten, een bedrag van 100 miljard gestoken. Twee berichten uit de krant van deze week. Toen ik ze las dacht ik: 'Wat zijn we in 's hemels naam aan 't doen? We gaan onder luid applaus de ruimte in, maar laten onze medeburgers kreperen. Waar om het geld van de ruimtevaartbe groting niet aan gezondheidszorg en armoedebestrijding besteed?' Een aantrekkelijke gedachte en een eenvoudige oplossing. Maar. Wie garandeert dat de gelden die de ruimtevaart onthouden worden ten goede zullen komen aan soci aal gerichte projecten? Door tegenstander» van het' maanaven tuur wordt nogal eens makkelijk over deze vraag heen gewandeld. Toch lijkt het uiterst onwaar schijnlijk dat bezuinigingen op welk een onderdeel van de over heidsuitgaven ook, of het nu in de VS of in ons eigen land gebeurt, automatisch zullen leiden tot het opvoeren van da uitgaven voor ont wikkelingshulp, krotopruiming en gezondheidszorg, om maar een paar acute noden te noemen. Immers de laksheid waarmee de VS deze 'sociale" vraagstukken be naderen is niet terug te voeren tot geldelijke onmacht. Met een gerin ge correctie op de scheefgetrokken inkomensverdeling, namelijk van dep rivé naar de collectieve sfeer zouden de middelen te vinden zijn om zowel het wetenschappelijk on derzoek, in het bijzonder de ruim tevaart, als de. sociale projecten voortgang te laten vinden. Een dergelijke 'socialisering stuit echter bij de Amerikanen die het voor het zeggen hebben af, op een diepgewortelde afkeer van overheidsbemoeienis. Daar ligt de oorzaak van het onbelemmerd voortbestaan van Immense sociale problemen ln het rijkste land van de wereld. De schuld toewijzen aan* c.'-n uitgavenproject is mij te een voudig, misleidend en ook wel een beetje goedkoop. De ruimtevaart is overigens geen onnutte prestige-zaak, al speelt dit laatste zeker een niet geringe rol. De Apollo-programma's, die ",o'n sterk beroep doen op de elektroni sche industrie, hebben de economi sche groei in niet geringe mate be ïnvloed. De reeksen technische vindingen, die hun toepassing ook bulten het terrein van Cape Kennedy vinden, zijn met de 100 miljard die aan de Apollo's besteed zijn waarschijn lijk niet te duur betaald. Afgezien nog van de mogelijke nuttige re sultaten die de onderzoekers van de maanbodem in de komende maan den zutien boeken. Dit alles neemt niet weg dat de landing van de Eagle op de maan wel iets duidelijk heeft gemaakt over de mentaliteit van de Ameri kanen en, laten we eerlijk zijn, van de meeste aardbewoners. We heb ben nu gezien waartoe een gecon centreerde actie gedragen door een aantal enthousiaste mensen, in staat is. Dat een dergelijke In spanning tot nu toe achterwege bleef tegenover de uitdaging van de derde wereld is triest. Dat. het rijke en welvarende Amerika niet bereid blijkt te rijn de rattenbestrijding in de neger- wijken aan te pakken, die zoveel minder kost dan welk weten-'.lap pelijk project ook, is onthullend. Er lijkt dan ook niet zo veel re den aanwezig om, als president Nixon. te spreken over 'de grootste week sinds de schepping' of om met von Braun te pochen over de onsterfelijkheid van de mens Dergelijke kwalificaties, zo ze ooit op hun plaats zijn, kunnen we mis schien maar beter reserveren tot de dag dat we een oplossing gevonden hebben voor de problemen van oor log en armoede waaronder onze planeet nog steeds gebukt gaat. Ze zullen dan meer op hun plaats zijn, immers: het uitroeien van het menselijke egoïsme ls on vergelijkelijk veel moeilijker dan het treden buiten de eigen, aardse ruimte. (Van een onzer verslaggevers) Nietsvermoedende Nijmegenaren die gistermiddag liepen te winkelen kwamen, veelal tot hun verbijste ring. plotseling oog ln oog te staan met een verzameling uitdagend fraaie meisjes en heel mooie jongens gestoken in zeer hippe, exotische en sexy kledij. Het uitbundige srel was een uurtje in de Gelderse stad om de aandacht te vestigen op de Duitse versie van de popmusical Hair, die op dit moment in Dusseldorp draait. Het groepje van tien arriveerde een uur te laat bij de boetiek La Puce voor het uitdelen van handte keningen. Omdat het bezoek vrijwel onaangekondigd was. waren er slechts weinig belangstellenden. Op straat, op weg naar een echte 'Hol landse Chinees' voor het avondeten, werd dit gebrek aan belangstelling echter ruimschoots gecompenseerd. Hair (eigenlijk Haare, maar -ifs voor de Duitsers zelf bleek dat een naam van niets, zodat de Engelse titel werd aangehouden) ging verle den Jaar in München in première. Vanaf 30 april tot eind augustus speelt het gezelschap voor uit'" - koehte zalen in Dusseldorp- Dan gaat het naar Hamburg, Wenen en Zürlch. Mogelijk komt met dan met deze Duitse versie ook nog naar Ne derland. Volgens Catharine Reising, die de perszaken van het overi gens internationale gezelschap behartigt, zijn onderhandelingen gaande. UTRECHT (ANP) De Nederlandse metaalbedrijven zitten een beetje omhoog met de toelevering aan de aan het Duitse Siemens AG gegunde kerncentrale in Borssele bij Vlissin- gen. De metaalbedrijfsbond van het NW (ANMB) zegt in De Metaal koerier dat de prijzen waarvoor de Nederlandse industrie aan Siemens moet leveren, beneden het in ons land gangbare peil liggen en dat deskundigen verwachten, dat daar door een aantal orders niet in Neder land kan worden geplaatst. Het toe leveringspercentage van 76 zal dan ook waarschijnlijk niet worden ge haald. vreest De Metaalkoerier. Een woordvoeder van de Rijn- Schelde-groep heeft tegenover het blad verklaard dat het prijsverschil wat deze groep betreft zeker 20 oer- cent bedraagt. Bij VMF-Werkspoor, waar men vorige week de definitieve opdracht kreeg voor de levering van de tur bines. was men iets optimistischer. Ook by dit concern betwijfelt oen echter of de Nederlandse industrie onder deze omsfo"'Mtrheden in staat is de 76 percent te halen. Philips, dat zich destijds bereid verklaarde een bijdrage te leveren aan de bouw van de centrale, heeft laten weten aldus De Metaal koerier 'niet de behoefte te heb ben als anderieverancier op te tre den.' 'Zoals de zaak ligt. is het feit dat wij 'mogen' leveren meer een last voor de Nederlandse industrie dan voor Siemens.' concludeert de ANMB tenslotte ln een commentaar. NICE (AFP) De Poolse schrijver Withold Gombrowicz, wiens romans meer dan dertig landen vertaald zijn. is donderdagnacht In Nice over leden, waar hij a! jarenlang een teruggetrokken leven leidde. Kort voor de Tweede Wereldoorlog kreeg Gombrowicz bekendheid met boeken Terdydurka' en 'Yvonne, prinses van Bourgondië'.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2