Beroepskerm isvierdery 5 Janvier: ,IK TEKEN LIEVER NIET VOOR DIE PAAR CENTEN Schiedam heeft nog een kans Matroos beschadigt auto's Cafés en winkels langer open Competitie Kijk werk Gesj ouw HBSS oefent Agenda HelVrijeVoïk VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 HET VRIJE VOLK ,fs6r ÏW0# ■N i '~*<t i H. M. JANVIER (63): Om de donder geen beroep waar je jong bij blijf..." 1 Teleurgestelde SVV'er Drikus Nels: Toen nog in SW's topteam: Drikus Nels (links) in duel met Tonny van der Linden. Gemeente Schiedam ADVERTENTIE Gemeente Schiedam Plotseling overleden Soms van u? Gokautomaten in beslag genomen Toneel en muziek Diversen Burgerlijke Stand Zolang er kinderen worden geboren blijft de kennis' ("Van. een onzer verslaggeefsters „Zolang er kindertjes ter -wereld blijven komen, zolang blijft de ker mis bestaan." Duidelijker kan de lieer H. M. Janvier uit Botterdam, directeur van het Bureau De Ker en isgids, dat zetelt in Amsterdam en Rotterdam, niet zeggen hoe hü denkt over ae toekomst, van de kermis. Hü veegt daarmee uitspraken van pessimisten als „zou de kermis een twijnend bestaan lijden" en als zou ze alleen nog maar een langzaam stervende traditie zijn" van de baan. De heer Janvier verdiept zich nu in de organisatie en opzet van de kermis, die morgen in Schiedam opengaat. Volgende week doet-ie dat voor een kermis wie weet waar in het land. Meneer Janvier is iemand, die ieuere kermisexploitant kent. Hij kent ook alle duizend kermisexploitanten in Nederland. Alleen het publiek kent .hem niet. Omdat hij altijd, zoals men dat uitdrukt, achter de scher men werkt. Het bureau waar hy directeur van is heeft o.a. de technische ver zorging van kennissen en lunapar ken daar „waar gemeentebesturen, en comités dat niet doen". Het bu reau is in feite tussenpersoon tus sen kermisorganisator en kermisex ploitant. Er zit veel bloei in het kermisle- ven daar is hij stellig van over tuigd. „Er is maar één maatstaf om dat te beoordelen", zegt hij, „en dat is clc pachtsom." „Neem nou Schiedam, waar in augustus kennis wordt gevierd. In het voorjaar worden de standplaat sen verpacht. De standplaats gaat naar die kermisexploitant, die er in een bepaalde branche het hoogste bod voor doet." Het is dus volgens hem helemaal geen kwestie van: de kermisexploi tant moet zus of zoveel voor een standplaats betalen. Wat ze betalen wordt in een soort competitie tussen de standhouders uitgemaakt. Geen kwestie dus van moeten, maar van willen. De kermisexploitant, d.'e de komen de week in Schiedam wat liet staan geld betreft het duurst uit is, be taalt ongeveer 10.000 gulden. De laagste pachtsom is 150 gulden. De Schiedamse kermis bestaat dit jaar uit ruim dertig verschillende evene menten. Wat er aan staangelden bin nenkomt, gaat, na aftrek van diver se kosten, naar de Schiedamse Ge meenschap, de organisator. Met dat geld kunner. dan weer andere activiteiten bekostigd worden. Het feit dat een kermisexploitant 10.000 gulden op tafel legt om in dit geval op de Schiedamse kermis van de partij te zijn, is voor hem een teken dat het wel goed zit met de kermis. „Want een exploitant is toch niet zo gek een dergelijk bedrag uit te gever, als hij geen leans ziet dat getal er weer dubbel en dwars uit te ha len?" aldus de heer Janvier. Hij blijft erbij: de kermis voorziet, ook nu na al die eeuwen dat ze er al ts. nog steeds in een behoefte. De kermis verandert; wel steeds. Ze is gemoderniseerdgemechaniseerd. De heer Janvier deelt alles, wat er op een kermis te beleven valt. onder in 4 groepen. Er zijn de vermaakza- len. de verkoopzalen, de oefenir.gspel- tenten. en er is ..het kijkwerk." „Dat kijkwerk ga je steeds minder zien. Komt door de televisie. Vroeger was het kijkwerk vaak de grote trek pleister van een kermis: dikke dames, meisjes zonder hoofd en dergelijke toestanden. Maar de mensen zijn door de televisie zo verwend wat show en variété betreft, dat die din gen op een kermis niet zo nodig meer hoeven." Andere evenementen komen er voor in de plaats, zoals hully guily, en holly cranes en big dipper en swing mill en zo. Naast dez enieuwigheden ook natuurlijk de meer vertrouwde dingen als suikerspinnen, botsauto- tjes, doolhoven en poffertjeskramen. Er moet voor iedereen wat te beleven zij". En vooral voor de jeugd. Daar is. aldus de heer Janvier, uiteindelijk de kermis toch voor. - VV l<v- De heer Janvier zelf is „een be- roepskermisvierder." Vooral in zijn wat jongere jaren sjouwde de nu 63- jarige allerlei kermissen af. Alle at tracties moest hij proberen. Jk ben altijd overal in en op gekropen. Niet omdat ik dat nou steeds even plezie rig vond. Maar uit hoofde van je beroep wil je weten hoe het is om in een of ander ding boven de grond te zwieren." Dat gesjouw laat hij nu liever aan zijn twee zoons over. Met hen regelt hij alles. Zelf zit hü al een goeie 27 jaar in het kermiswe- reldje. Als zoon van een kermisex ploitant kwam hij .als secretaris bij de Vakgroep Kermisinrichtingen te recht. Deze vakgroep werd in 1952 opgeheven. De drie stafleden stonden op straat. „De koppen werden bij elkaar gesto ken en het bureau dat we nu hebben, werd opgericht. Volgens de heer Jan vier is zijn bureau het enige particu liere bureau dat werkt via openbare verpachtingen. Van het begin af aan is het goed gegaan met het bureau. Van de 2000 kermissen die er per seizoen in ons land worden gehouden wordt er een vijftigtal door de heer Janvier en de zijnen georganiseerd, „Om de bliksem geen bezigheid waar je jong bij blijft," zegt de heer Jan vier er zelf van. door PIET OCKS Terwijl de spelers, na de laatste competitiewedstrijd tegen Eind hoven. bejubeld en op de schouders van vele tientallen supporters van het veld werden gedragen, stond er bulten de lijnen een SW-er. die met een weemoedige glimlach de taferelen op het veld gadesloeg. Deze SW-er werd namelyk niet of nauwelijks meer gewaardeerd voor de prestaties die hü gedurende de eerste helft van het seizoen had ver richt. Natuurlijk was ook hü erg gelukkig met het kampioenschap van zijn ploeggenoten. De dolle vreugde mocht hij echter niet intens mee beleven. Zijn naam: Drikus Nels. Hy was de enige teleurgestelde SW'er die na dit grandioze kam pioenschap te bespeuren viel. Halverwege de competitie wijzigde Binus Gosens zijn tactiek. De 'ausputzer' (de ruimteverdediger, zoals Gosens deze plaats liever betitelt» moest verdwijnen. „We moeten aanvallend gaan spelen, alles of niets," legde Gosens zijn systeem- wüziging uit. Drikus Nels werd het slachtoffer. Niet eenmaal heeft hij daarna nog in het eerste elftal gespeeld. „Volgend seizoen ga ik er weer keihard voor trainen," liet de dui delijk teleurgestelde Drikus na afloop van het seizoen aan iedereen weten die het maar horen wilde. „Ik zal vechten voor myn come back." Totdat hij aan het einde van de transferperiode te horen kreeg dat hij nog niet in aanmerking kwam voor een contract. „Het bestuur vertelde rnjj dat ik pas een contract zou krijgen, indien er geen nieu we verdedigers meer bü zouden komen. Achteraf zijn die er ook niet bügekomen. En de eerlukheid gebiedt te zeggen, ik kreeg inderdaad een contract aangeboden. Maar vraag mc niet wat voor een. Het laagste wat er is werd me voorgeschoteld. Daar heb je je dan het hele seizoen voor kapot getraind en bovendien een half seizoen voor in het eerste meegedraaid. Ik beweer niet dat ik nou iedere wedstrijd de grote uitblinker in die beginfase van de competitie ben geweest. Maar toch heb ik diverse 'grote jongens' als Tonny van der Linden uitgeschakeld. Ik weet ook, en dat neem ik Gosens helemaal niet kwalijk, dat ik niet meer in het herziene systeem paste. Maar dat is toch ook nog geen reden om me zomaar ineens met een paar centen af te schepen. Nee. wanneer ik voor die paar centen moet tekenen doe ik dat liever niet. Dan heb ik liever geen verplichtingen. Want als ik het je eerlijk mag zeggen, uit de grond van mün hart: wanneer ik by mfin baas 's avonds een paar uurtjes langer blijf, verdien ik meer dan met mün heie contract bü SVV. Geloof je me?" f Van onze sportredactie» De honkbalcompetitie nadert haar emae met rasse schreden. Nog slechts enkele wedstrijden en de Schiedamse honkbalverenigingen we ten of ze al dan niet gepromo veerd of gedégradeerd zijn. Een club weet nu ai dat hü kampioen is. DHS weet echter nog lang niet of het gaat- promoveren. Dat zullen de komende promotiewedstrijden moeten uitmaken. Nog steeds behoudt Schie dam een reële kans op het kampioen schap. We! moet koploper Donar dan gauw een misstip maken, het geen Schiedam zich natuurlijk geens zins kan veroorloven. Ook a.s. zon dag (om half drie op Harga» zullen de Schiedammers moeten winnen. Het slachtoffer zal dan Wassenaar moeten worden. Gezien de nipte zege in Wassenaar zal Schiedam beide handen overvol krijgen aan deze sterke tegenstander. DRZ gaat zondag in Kethel zijn erg theoretische kans op behoud „uitvechten" tegen koploper en titel kandidaat SCR. Bij een zege voor de bezoekers mag DRZ zyn tegen standers direct na afloop gelukwen sen met het behaalde kampioen schap Overigens een bezigheid voor de Schiedammers, die ze moeilijk zullen kunnen ontlopen. f ADVERTENTIE) SLUITINGSUUR CAFÉS TIJDENS VAKANTIEWEEK In verband met de Vakantieweek van 2 tot en met 9 augustus 19GS heeft de Burgemeester besloten, dat cafés ed. deze gehele periode, met uitzondering van zondag 3 augustus, geopend mógen blijven tot 's nachts 01.30 uur. Er mag dan muziek worden gemaakt en zonder nadere vergunning gele genheid tot dansen worden gegeven tot 01.00 uur. Het sluitingsuur voor de inrichtingen met een zgn. nachtvergunning blijft ongewijzigd op 04.00 uur. SCHIEDAM. 31 juli 196?. (Van onze sportredactie» v Het oefenprogramma van de za terdagmiddag tweede klasser HBSS gaat zaterdagavond om half zeven van start. Dan speelt het team van trainer Aad Bierhuizen tegen de zondag tweede klasser Leonidas. Twee nieuwe spelers <Ton van der Huls is met vakantie» zal Bierhuizen in deze wedstrijd testen. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSBEPAUNGEN Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat in ver band met de vakantieweek voor de werkdagen in de periode van 2 tot en met 9 augustus 1969 bü hun besluit var. 29 juli 1969 ontheffing is ver leend: 1. van het verbod om winkels na 13.00 uur voor het publiek geopend te hebben, met dien verstande, dat deze ontheffing geldt tot 22.— uur: 2. van de verboden om bepaalde winkels op bepaalde werkdagen of halve werkdagen voor het publiek geopend te hebben; een en ander onder bepaling, dat door het wnkelpersoneel gedurende de tyden. dat de winkels krachtens de-C ontheffing geopend zijn. geen overwerk mag worden verricht, SCHIEDAM, 31 juli 1969. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Da Burgemeester, H. Roelfsema Da Secretaris. M. J. Blok. «Van een onzer verslaggeefsters) De 56-jarige distillateursnecht G. van de Toorn uit Schiedam is giste ren bij het lader, van een auto aan de Lange Haven onwel geworden en overleden. «Van een onzer verslaggeefsters» De Schiedamse politie heeft de achttienjarige matroos J. V. uit Vlaardingen aangehouden. Hy wordt ervan verdacht voor in totaal onge veer tweeduizend gulden schade te hebben aangericht aan geparkeerde auto's in de stad. Hij moet dit ge daan hebben na een cafébezoek, waar moeilijkheden met vrienden zouden zijn ontstaan. V. koelde zyn woede door een vernielingstocht door de stad te maken. (Meer, Nieuwe Damlaan "56, wande wagenzak, C. v. Vetten, v. Heuve t~L rl V- v+ t- fv- AR 4-vu r» ci r*+ mmra riï fN V «Van een onzer verslaggeefsters» De Schiedamse politie heeft in een snackbar aan de West-Frankelandse- straat in Schiedam twee verboden gokautomaten in beslag genomen. Tegen snackbarhouder B. is proces verbaal opgemaakt. wandel en Goedhartstr. 46. transistorradio. M, de Zwart. Pendrechtsestr. 22A. schuif - iadder, mevr. Dumont. L. van Spie- Te bevragen aan het hoofdbureau riughoek 101, transistorradio, Stof- «"an politie te Schiedam, dagelijks v. ^e's- ^r- Haverschmidtlaan 68. dames- 1:.0017.00 uur. behalve op zaterdag keurs met inh.. H. Visser, Burg. en zondag: Knappertlaan 238. damesportemon- jurk. B.H. en broekje: herenregen- *'-aie met inh.. Brandenburg. B. Ver- jas: kinderschortje, jack. lipssleuiel, hailenplein 135. ring met 11 sleutels, sleutel aan ring, zonnebril dames- a Beukers. Lange Haven 39 t.a.v. bril, hanger met 3 sleutels, portemon- de heer Ettinger. herenzonnebril, v. naie met inli., schooltas met inh., Uijk. A. van Raalteplein 94. bril in iuisterdop van teiefoonhaak. paspoort, koker. Immerzeel. Dr.Schüferplein gehoorapparaat, hondehalsband, ben- h.erenbril. J. in t Veld, Bui- zinedop, bankbiljet, damesduster, duif tenhavenweg 80. zonnebril, houder Te bevragen bij de vinders: postkantoor. Mgr. Nolenslaan, jon- pop. Kamman. Rotterdamsedijk 277a, gensbril. mevr. v. Wijnmalen. B. v. kinderfietsje. Langeveld. Parkweg Hamenlaan 923, étui inh. 6 sleutels, 140. jongensfiets, v. Manen. B. van v- Pelt- Reindersstr. 40A, 2 auto- Haarenlaan 1303 «tel. 260470), étui sleuteltjes aan ring, mevr. Zorge, v. inh. gereedschap, P. Akkerman. Ga- Tienhovenstr. 56. herenzonnebril, me lilel'str. 25A. verz. plaatje, K. van de Groot- D- Schüferplein 140, voor- ochie, Da- Costastr. 46. wieldop, hanger voor bril, H. de Vries, Mgr. F.ntrepot, Lange Nieuwstr., ring met Nolenslaan 229, zonnebril, v. Dijk, steentje. Dekker, W. de Zwijgerlaan Uwarsstr. 35. étui met 3 sleutels, v. 17. bankbiljet. Damrne, Korte Bruijn- DlJkc Vlaardingerdijk 191. zonnebril, straat 8, R'dam. dameshorloge, Har- Braak:, v. d. Tempelstr. 42, dames- reman, Hoogstr. 172. ring zonder flipper iL>. Stegroan, W. de Zwijger - initialen. C. P. J. v. d. Toom. J. v. laan 20- kinderpantoffel, de Kort. Fa- Leniiepstr. 16a. armbandje met plaat- hristr. 69. badlaken en broekjes, je, Anita Offerman, Parkweg 116, veerkamp, Newtonstr. 10a, jongens- armband met naamplaatje, Rensma, vest' Christen, v. Oldenbarnevelt- P. K. O.- laan 164, hondeketting, v. 23-. damesmantel. Bousema, Hoek, Brielsestr. 28, legitimatiebew. Nieuwsticht H 2, pantoffel «X». Van v, d Techn. Hogeschool, de Leede, R*Jk, Leliestr. 18. Rembrandtlaan 8. kabelslot. J. van Dierentehuis, Sint Anna Zusterstr. Houte. Strijenseslr. 31. baret v. d. zwart bastaart hondje, teef; zwart oastr- u'd hondje, lichtbruine Belgisch herder, reu. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelyks van 9.00-17.00 uur, behalve op zater dag en zondag: Dameshorloge: 1 zak Dehybor, An- hyorous, Borax: houtschroeven en busje lak (Post Kethel); verzeke ringsbewijs; dubbele zeildoeken fiets tas; boodschappentas met, inh.; kin dertasje; enkelvoudige brume tas; portemonnaie met inh.; iwachtcdt.»; portemonnaie met inh.: portemon naie met inh.: badtas met badkle ding; aktentas: bokshandschoenen bruin suède kinderschoentje tl.); etui met sleutel; ring met 8 sleutels; zwarte herenbril; 1 sleutel. Te bevragen by de vinders: bank biljet. Postkantoor. Lange Nieuwstr. Schiedam; bankbiljet, J, van Gelo ven. Corn, van Zantenpiein 28; he renhorloge. mevr. Roelfsen. Sem. Dresdenplein 131; goudkleurige arm band, A. Vogel, Hortensiastraat 37. Vlaardingen, tel. 348371; kinderfiets je, mevrouw Hoekstra, Jozef Ore- liosingei 157; metalen schalet op wiel tjes, Züderveld, West-Sidelinge 308 Rotterdam, tel. 372313; lederen por- temonnale met inh., G. Groote, Jan Oudegeeststraat 71; lederen porte monnaie met inh., T. Rigters, Van Limburg Stirumstr. 21: nylon bood schappentas, Grasman, Viaardinger- d(jk no 31a; aktentas mot brood trommel. (Van een onzer verslaggeefsters» In verband met de vakantieweek van 2 tot en met 9 augustus in Schie dam mogen, volgens het besluit van burgemeester, cafés en dergelyke tot 's nachts half 2 open blyven. Dit met uitzondering van de zondag. Er mag dan muziek worden gemaakt, en zon der nadere vergunning gelegenheid tot dansen worden gegeven tot 1 j uur 's nachts. Het sluitingsuur voor de inrichtin- j gen met een zogenaamde nachtver gunning blüft 4 uur. Verder hebben B. en W. besloten dat in verband met de vakantieweek ontheffing wordt verleend van het verbod winkels na 6 uur 's avonds voor het. publiek geopend te hebben. Deze ontheffing geldt tot 's avonds 10 uur. Ontheffing wordt ook ver leend van de verboden bepaalde win- j keis op bepaalde werkdagen of hal ve werkdagen voor het publiek ge opend te hebben. Een en ander vindt wel plaats on der de bepaling dat door het winkel personeel gedurende de tijden, dat de winkels krachtens deze onthef fing geopend zün, geen overwerk mag worden verricht. VRIJDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Di* Csarüas Ftlxstin. door tie Hoofdstad Operette, 8.15 uur, SINT-LA URENSKERK, GrotefcerK- pleln, Zomerarondbespeling. door Add ie de Jong, 8-9 uur. M ANDERS* CABARET, Mauri testrftfit 63. Klndermatiuee, 2 uur. Jan B'.aaser Show. 8 uur. MUSEUM VOOR LAND- EN VOL KENKUNDE. Wülemskade 25, film voorstelling, U uur, ZATERDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Die Csardas Fürstin, door de Hoofdstad Operette, 8.15 uur. DE DOELEN. Grote Zaal. Orgelcon cert, door Jan Hora z-4 uur. MANDERS* CABARET, Mauritsstraat 65, Klndermatinee, 2 uur. Jan Blaaser Show. 8 en 10.45 uur. MUSEUM VOOR LAND- EN VOL KENKUNDE, Wtilemskade 25, film voorstelling: Indinanen. U en 3 uur. ALCOHOLPROBLEMEN? Bel "*10-12.74.77 Anonieme Alcoho listen SCHOUW BUKPLEIN, Openluchten- toonsteiling ..Ontmoet Erasmus" films, antiQuiteiteowinxeitje. boe kenbal. taveerne, po frert.les kraam. 10-22 uur f,.m 15 september. AHOYHAL, bi.i het Hofplein Jeugd- land; speel- en werkplaat» voor de Jeugd Oeopeno dagelflka mn 9-17 uur. zaterdag en zondag ge sloten. t.m 1 augustus Geboren; Maria T. dv A. J. van Geloven en M. P. T. Kommers; Sil via av G. L. H. de Groot en W. Wel ters; Inge dv J. Verhaal en F. P. M. van der Aa: Vivian P. L. M. dv J. van der Ree en A. p. M. Vonl; Pa- tr'cr S. zv J. W. P. Bedekcr en W. F„ der» SCHIEDAM President-directeur drs. H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13.52 per maand (geen giro) 4,50 per week 1,04 losse nummers o|25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk. Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: AUn„ afdeUnRpn Slaak 34. tot 17.00 uur. tel. 010-111030 Schiedam: Passage 20, tel. 010-208798- 26320». Tussen 18,30-19.30 uur tel. 010-269359 -Bezorgklachten»

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1