oo ;ste bieder krijgt zijn Rubens niet s rereids zwaarste zeilrace in tv-kleuren Franse politie ost telefoonmoord op 03 a riber uropa s kaarten worden opnieuw geschud ALPINIS GARY HEMMINGS IN FRANKRIJK LEGENDARISCHE FIGUUR Blinde Britten zwemmen Kanaal over Roemenië trouw aan act van W arschau Bommenschip NOG VIER DAGEN OP ZEE IN ACTIE Bloedbad in talie was ongelukje 1 S?rnffföS&er 'V weekeinde '.adio-progranmia's I vanavond Hongaren zwemmen naar Italië om asiel Kunstmaan lioudt oogje op zon r IMaié sSjSSBuB CE door Paul van f Veer MAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 (Van onze Parijse correspondente) Dc "beatnik van de bergtop, pen', de 34-jarige Amerikaan se alpinist Gary Hemmings, die jarenlang in Frankrijk ■verbleef en daar zeer populair werd. is dood. In bet park Grand Teton in de staat Wyo ming, waar een school voor bergbeklimmers staat, heeft een van de leraren hem op een bank gevonden, een kogel in het hoofd. De Amerikaanse politie staat voor een raadsel en denkt aan zelfmoord. Lang voor zijn dood was Gary Hemmings in Frankrijk een legendarische figuur. Toen in het massief van dc Mont Biane, op een beruchte en uiterst stijle piek Les Drus twee Duitse alpinisten al vijf dagen klem zaten het nieuws arriveerde 16 augustus 1966 te Chamonix en de Franse gidsen er geen brood in zagen, ging Gary Hem mings hen halen. Het sneeuwde hard, het was ijzig koud, de twee Duitsers waren half be wusteloos. Vijftig Franse gid sen en gendarmes wisten hen niet te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) De verkoop van het aan Rubens toegeschreven schilde rij 'Madonna met Kind, gaat niet door. De Haagse kunst handelaar A. Hartman, die vrijdag op een veiling met 50.000 de hoogste bieder was, ging zaterdag naar het vei linggebouw om het schilderij op te halen, maar het bleek niet meer aanwezig. Gary Hemmings tenger en langharig, wanneer hij niet door de bergen zwierf, sliep hij op de Seine- kaden te Parijs tussen de beatniks koos vijf vrienden om hem te verge zellen. Onder hen de beroemde Franse gids Rene Desraaison. Hij beklom de beruchte westkant van 'Les Drus' en bereikte op de och tend van de 19de augustus de twee totaal uitgeputte alpinisten. Hij gaf hun warm drinken en eten en medi cijnen. Waarna hij hen tezamen met René Desmaison plaag droeg, ter wijl een dichte mist kwam opzetten en het ijzeide. Pas 23 augustus wist een helikop ter hen op te wkken en kreeg Gary Hemmings een verdiende ovatie in Chamonix. Hij nam daarna aan tal van reddingen deei, dit was de meest gewaagde. Wanneer de Franse televisie hem Beatnik van de 13 e; rg- toppen' is dood vroeg hoe oud hij was en waar hij was geboren, dan antwoordde hij'li- weet het niet goed, het moefin Cali fornia zijn geweest, maar wat kan dat de wereld schelen?' (De autori teiten geven 2 februari 1935 als zijn geboortedatum). Hij sprak zijn Frans langzaam, met een sterk accent, maar op poëti sche wijze. Hjj praatte liever over zijn hartstocht voor de bergen :'De bergen vormen een woestijn van rot sen en ijs. Elke bergbeklimmer geeft daar zijn eigen waarde aan, geeft die toppen een zekere betekenis, omdat zijn idealen zich weerspiegelen in de grimmige tocht erheen.' Tussen zijn vele bergbeklimmin- gen door, verdiende hij zijn brood in Chamonix met allerlei vervelende karweitjes. Hij ruimde ondermeer de sneeuw van de daken van de hotels en het station, ook ventte hij linkse krantjes. Enkele zomermaanden leefde hij in Parijs, prak 'sch als clochard. Hij ontmoette er een heel mooi meisje en zijn hart raakte in vuur en vlam. Op een avond klom bij over het hoge hek, rond de tuin van het huis, waar in ze met haar ouders woonde, in het Parijse voorstadje Fontenay les Roses. Het was een kleinigheid voor hem, vervolgens via het balcon bin nen te stappen. De gehele familie, het mooie meis je incluis, oordeelde dat de beroemde alpinist en avonturier huisvrede breuk had gepleegd. Gary Hemmings weid gearresteerd en bracht de nacht in een cel door. De justitie zag er van af hem te veroordelen. Men ontbood toen daarentegen het lieve meisje, in de hoop op een verzoe ning. 'Ik wil niets van u weten,sprak ze. 'Ik heb niettemin voor u in de ge vangenis gezeten,' antwoordde dich- ter-alpinist Gary Hemmings. Hij vertrok kort -—'eden naar ae Verenigde Staten met de bedoeling daar genoeg geld te verdienen om naar Alaska te gaan. De Franse krante i staan vol over zijn dood. Hij was een Amerikaan, die men hier in het hart droeg en in Chamonix hoopte men zeer op zijn terugkeer. FOLKESTONE (AP) Vier blinde zwemmers zyn gisteren elkaar afwis selend Het Kanaal overgestoken Frank (38), Peter (28) en Richard i25) Freeman drie broers en hun vriend Dennis Moore (27) zwommen begeleid door popmu ziek uit een transistorradio in 14 uur en 38 minuten van Kaap Gris Nez naar Folkestone, een afstand lati 37 kilometer. Organisator Wilfred Wistley, stichter van de zwembond van het Engelse Kanaal, hoopt dat meer blinden het voorbeeld van het Britse kwartet zullen volgen. BOEKAREST (Reuter) Roemenie heeft het Warschau-pact zaterdag trouw gezworen, maar tegelijk duide lijk gemaakt, dat het zyn eigen ver dediging wil verzorgen. Minister Ion Iomta van Defensie zei op het partijcongres, dat de Roe meense militaire industrie steeds meer bijdraagt aan de bevoorrading van de Roemeense strijdkrachten, zodat het land binnen met al 'te lange tijd onafhankelijk zal zijn van Russische wapenleveranties. De Rus sen hebben de laatste vier, vijf raar steeds minder geleverd en de leve ranties Zijn nu vrijwel gestopt De Roemenen hebben zelis gebrek aan onderdelen voor hun Mig-straalja gers en hun tanks. Vermoed wordt, dat de Russen op deze manier hun ongenoegen over de onafhankelijke Roemeense koers kenbaar willen maken. Ionito zei zaterdag echter, dat 'ons leger klaar is om zijn verplichtingen van het Warschau-pact op ieder ge wenst ogenblik te vervullen.' De mi litaire samenwerking met de landen van het pact moet gebaseerd zijn op de principes van gelijkheid, soeve reiniteit. onafhankelijkheid en niet- iinmenging m binnenlandse aangele genheden van andere landen, zo zei hij. lonita herinnerde de Sowjct-Unie en zijn andere bondgenoten cr aan dat Roemenie geen vreemde troeper, »P zijn bodem zal dulden zonder toe stemming van de leiding van het iand. De familie Visser, die vrijdag tij dens de veiling al beweerde dat het doek aan haar toebehoort, heelt er met toestemming van de Haagse rechtbank beslag op laten leggen. Vrijdagavond kwamen drie deurwaar ders het veilinggebouw binnen om de 'Rubens' mee te nemen, maar vei lingmeester Dick Leek had dit zien aankomen en had het doek al weg gezet. Hij nam het bevel tot beslag neming in ontvangst en beide de heer Mahn, die het doek op de veiling had laten brengen. Deze waarschuwde op zyn beurt zjjn opdrachtgever. J de Vries uit Leimuiden, die het schilderij daarop heeft weggehaald, omdat het volgens hem 'veiliger was het niet onbeheerd achter te laten.' De Vries heeft het doek in juni gekocht van E. van Boven uit Oet- felt. Deze zegt dat hjj in het bijzijn van getuigen met de familie De Vis ser had afgesproken dat hij zou pro beren het doek te verkopen. Het zou f1500 moeten opbrengen. Dit be drag heeft hij per telegrafische post wissel aan de familie overgemaakt, maar het geld werd geweigerd 'zodat ik het ze nu op een andere manier zal doen toekomen.' Volgens de heer Van Boven zun cr in het buitenland mensen die meer dan I' 50.000 voor het doek willen geven. ST. HELIER (Reuter) Een gezon ken Duits schip met zeventig bom men aan boord werd gisteren bij St. Heiier. een drukke badplaats op de Kanaaleilanden, gevonden door een kikvorsman. Nog deze week zal geprobeerd wor den ie zware bommen (elke bom weegt 450 kilo) te verwijderen, voor dat ze tot ontploffing worden ge bracht. Het Duitse schip zonk tij dens de Tweede Wereldoorlog, (Van onze radio- en tv-redac- tie) Met een indrukwekkend grote ploeg verslaat de NOS de zwaarste zeil-race ter wereld, die zaterdag bij Cowes op het eiland Wight van start is ge gaan. Twee mijnenvegers van de Koninklijke Marine, een vlieg tuig, twee zeiljachten en vijf camera-mensen zijn zes dagen in de weer om de race in kleur te filmen. Het filmverslag van de race zal 21 september via Nederland 1 worden uitgezonden. Aan deze race, de befaamde 'Fastnet Race' nemen 150 jachten deel. Van de 150 jachten varen er 12 onder Nederlandse vlag. Er wordt in vier klassen gevaren. Van Wight varen de schepen naar Fastnet Rock aan de Zuidpunt van Ierland. Daar is het keerpunt. Daarna gaat het terug naar de finish, die zich ten westen van Plymouth be vindt. De totale afstand, die de jachten moeten afleggen, be- draagt 605 zeemijlen. Hiervan worden 170 mijlen over open zee afgelegd, compleet met felle stromingen, mist. naar verwacht wordt stormachtige winden en druk scheepvaartverkeer. De uit vijf man bestaande NOS-camera-ploeg staat onder leiding van Frans van Dusscho- ten. Cameraman Ron Nieu cn- huys en geluidsman Ron Haanschoten varen als leden van de bemanning mee aan boord van de 'Silene' van P-ter van Messel. Aan boord van de 'Schuttevaer' van air. Van Dam bevindt zich camera-man Peter Staugaart. De camera-mensen Ben Tcn- niglo en Benno Roos filmen vanaf verschillende punten vanaf het land en vanuit dc lucht Het NOS-vliegtuig. met aan het stuur vlieger Charles van der Heyde, zal verschillen de keren boven de race-route vliegen. Camera-man Benno Roos opereert aan boord van twee mijnenvegers van de Koninklij ke Marine, die voor dit doel de NOS alle medewerking heeft toegezegd De cameramensen aan boord van de zeiljachten, die aan de race meedoen, hebben een spe ciale training achter de rug Ron Nieuwenhuys hoefde met zo veel ervaring meer op te doen, want hij maakte eind-mei vorig jaar met Frans van Dus- schoten een filmverslag van de zeilrace Hoek van Holland-Har wich. (.Van onze Paryse correspondente) De 'teleïoonmoord' is opgelost. De politie van de stad Aix-en-Provence heeft twee arrestaties verricht: een man en een vrouw, die twee weken geleden opdracht gaven aan een be taalde gangster gouvernante Lucia Tsoard te overrijden. Dat gebeurde met een gestolen auto inmiddels teruggevonden nadat Lucia was weggelokt uit het kasteel te Puyri- card, waar ze de oude graaf Jacques de Régis verpleegde. Men liet haar een bericht brengen: ze zou 's mid dags om vier uur worden ongebeld, in de cel van het plaatselijke tele foonkantoor. De vrouw heet Arlette Bouibes en is geen onbekende voor de politie. Arlette Bouibes wou het kasteel te Puyricard hebben, van de graaf Jac ques de Régis. Ze verschafte zich daartoe de hulp van een Corsicaanse gangster Fadovani, die in Aix-en- Tommy Cooper zag er zaterdag avond wat pips uit: hij had de vorige dag een paar hush-puppies gekocht en 's morgens bleek er één te zijn overleden Koos Postema en consorten op het andere net voerden een moedige strijd tegen de hitte in het Amster damse Studententheater, Men kon het moeilijk Zómaar een zomeravond noemen. Het belangrijkste onderwerp in dit programma vol ernst en luim was een interview met de Zuidduitse hulpbisschop Mathias Defregger, de oorlogsmisdadiger die zo hoog kon stijgen in de rooms-kathoileke geestelijke overheid. Het bloedbad in Italië, waar hij mede verantwoorde lijk voor is gesteld, noemde hij 'een ongelukje.' Van de aanvai in 'Der Spiegel' zei hjj: 'Via rep) willen ze de kerk treffen.' Hij had zijr hoge functie aanvaard uit 'gehoorzaam heid jegens de kerk.' Waarschijnlijk heeft hij indertijd zijn oorlogsmis daden begaan uit gehoorzaamheid jegens Hhler. Een deugdzaam man. Wim Sonneveld was hoofdpersoon m het aardige spel 'Zomaar een vraag.' Hij hield een warm en sym pathiek pleidooi voor afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting op de kleinkunst. De zondagavond bracht ons een schoolvoorbeeld van coördmatiege- brek: terwij] Nederland 1 een avondvullende voorstelling gaf van Verdi's opera Aida, konden we op Nederland 2 de hele avond kijken naar Dostojewski's 'Schuld en Boete', een herhaling van vijf jaar geleden. Het geluid was nog net zo slecht als toen, de tv moest op bu rengerucht-volume staan om het stuk te kunnen volgen. JAAP KOOPMANS Provence zijn hoofdkwartier heeft en die bij de politie niet alleen bekend, maar zelfs berucht is. Het tweetal zocht een assistent, waarachter het zich kon verschuilen. Het vond steun bij Louis Bizot, offi cieel een makelaar, officieus hande laar in verdovende middelen. Pado- vani had hem eens uit een bijzonder netelige situatie gered Bizot was dus zijn man! De graaf Jacques de Regis had wel oren naar hun aanlokkelijke voor stellen. Helaas had hij zijn kasteel juist verkocht: voor 6QQ.QOO franken. 'Veel te weinig!' zelden mevrouw Bouibes en de heei Padovani. in hun zondagse kieren op bezoek Bovendien bleek dat de kopers van plan waren het buitengoed in percelen le verdelen. 'Wat een schande, geen flatgebou wen op uw prachtige buitengoed. We beioven uw pachtboeren veilig te stellen.' zei Padovani. "Maakt u die koop ongedaan!' Maar daar was gouvernante Lucia Isoard. die tien jaren van haar leven in Marseille had doorgebracht en daar 'het milieu' eigenhandig had leren kennen. Lucia had haar ogeri blijkbaar niet in de zak en dc oren wijd open. 'U wordt opgelicht.' zei ze tegen de graaf Jacques de Régis. 'Zorg dat die gesloten koop zo snel mogelijk door gaat.' Aldus geschiedde. Een eerste che que arriveerde van 2CQ.OOO franken. Lucia Isoard speldde hem eigenhan dig met veiligheidsspelden vast in de binnenzak van het jasje van de oude graaf Kortom: Arlette Bouibes. die de graaf zou inpalmen en gangster Padovani zagen zich het kasteel ont glippen (die doodzieke graaf zouden ze vanzelfsprekend snel hebben be graven) De politie kent reeds de naam van de betaalde gangster. Hij is een ge vaarlijk' heerschap en gewapend. Men denkt hem in Marseille te vin den. NEDERLAND 1 18.50 u,: KLEUR: Pluimpje. KRO: 19.07 u.: Plnokkio. 20.20 uur: Joods leven in Europa, 21.05 u.: Ella Fitzgerald (met als gast Duke Ellington). 21.55 u.: KLEUR: Politie New York. 2220 u.: Pauze. NEDERLAND 2. 18.50 u.: KLEUR: Pluimpje. VARA-19.00 u.: Coronation Street 20.20 u.: KLEUR: De Shadoks en de Gibi's. 20.22 u,: Met de muziek mee. 21.05: Follow the fleet, met Pred Astaire en Giuger Rogers m de hoofdrollen. MAANDAG 11 AUGUSTUS) HILVERSUM 1 18 00 Meisjeskoor 18 1W Lichte or- kestmuz, 13.80 Nieuws. 18,4) Actuali teiten. 19 00 Uterama 19.1b üiugen met Cecilia 19.30 Muziek vond ot Klok var achten. 30.10 Vijftig laar Hat Zoeklicht. 20.30: 21e Heinrlch Scüutz- feest. 21.30 Een kwart ?.euw na de vrijmaking (II) 22 OO Klassieke muz. 22 20 Avonloverdenking. 22.30 Nieuws. 2240 Mededelingen 22.45 Historische opnamen van Richard Tauber. 23.15 Mozart. 23.55—24 00 Nieuws HILVERSUM 2 18 00 Nws 18.11 Radiojournaal. IS 30 A la -arte 19.30 Nieuws 10 35 RVU: Plate NOS 20 Of, Scala loter- na normal BOND ZONDER NAAM: 22 20 3as (re) niet te bruin' NOS: 22 30 Nieuws 22 45 AVROS's Radio journaal 22.5a fiadiorama 23 zc Jazz lit het historisch archief 23 55—24,00 Nieuws. DINSDAG 12 AUGUSTUS Hilversum l (41)2 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord 7.15 Op het eerste gehoor 8 00 Nieuws 11 Gewijde muziek 8,30 Nieuws 8 32 v'a- kantletips. 8,45 Voor de huisirouw. (9.009.10 GvnuiastieK voor de nuis- rrouw.) 9.33 Waterstanden 9.40 Lich te gr. 10 00 Taal en symbool 10.15 PMnse j perairagmencer» 1J i.O Nieuws 11.02 Operettemuziek11.15 Voer de zieken 11,55 Medehnge» KRO: 12.00 Van twaalf tol twee.. (12.22 Wij vaa het land 12 26 Meae- lingen tb. land- en tuinbouw: 12 30 Nieuws: (2.41 Actualiteiten: 13 uo Kaden Qiu<( r 14.00 Promenade or kest. 14 30 Pizzicato (16.00—16.02 Nieuws.) 17,00 Overheidsvoorlichting. KRO: 17 10 Voor de kinderen Hilversum t (3!I8 in.) AVRO: hu O Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek 7 20 Lichte gr. 8.00 Nieuws. .11 HaGiojoui- naal 8.20 Llcbte gr (8 308.3-1 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Uitgebreide repoii.acr t herhaling NOS-program ma 9,40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renais sance AVRO: 10 00 Vooi de ê'euters 10 10 Arbeidsvitaminen (11.00— 1102 Nieuws) 1130 Rondom 12 (Om 11.53 Beursberichten 12.30 Overheidsvoor lichting' Uitzending voor de land bouw .2 40 Sportreveu 13 00 Nieuws: 13 li Radiolournaal. NOS' 13 30 Kleit, chanson 14 30 Spiegel van delgic AVRO: 15 00 Gltaarreeital 15au Koor zang uit ZUWf-AIrrka 1536 Klassieke pianomuziek 16 00 Nieuws 16.02 Land der Muzen 16 20 Residentieorkest 17 00 BV Band Beu' 1125 Jazz Spec (mm 17 55 Mededelingen Hiher-nm S (2t(i in en l'M-Kana- leil) VARA' 9.02 'laaties voor de Pep. 11.03 Een opvallend vrolijke geva rieerde visite 13.03 EKspres 15.03 Drie- draai 16 0318 00 Mix elk heel uur Nieuws TRIeST (AP) Acht Hongaarse studenten zijn gisteren van Zuidsla- Vié naar Italië gezwommen, waar ze politiek asiel hebben gevraagd. De studenten verbleven met een groep toeristen uit Boedapest op een cam ping in de omgeving van Kopar, en kele kilometers van de Italiaanse grens. De Italiaanse politie heeft de Hongaren ondergebracht in een vluchtelingenkamp ip de omgeving van Triest. KAAP KENNEDY (AFP) Vanaf Kaap Kennedy is zaterdagmorgen de kunstmaan OSO-6 gelanceerd. De kunstmaan zal waarnemingen doen van de chromosfeer van de zon en van de zonnestraling. (ADVERTENTIE) -VASAtnOMATEN AFWASMACHINES {■'.'f-. UEÖW6RR NEDERLAND N V 3?0 €MG?a7 AMSTf RDAM TYe wereldpolitiek is een kaartspel n zonder eind. Ais de partij is afgelopen en de kaarten enige tijd op tafel hebben gelegen, wordt er opnieuw geschud. De uitslag van het nieuwe spel kan niemand voor spellen, daarvoor zijn de mogelijk heden te groot. Op het ogenblik bevinden we ons weer in zo'n tijds bestek dat de kaarten opnieuw zijn uitgedeeld en iedereen zijn eigen spel zit te bekijken. Een reeks van schijnbaar vaste gegevens uit de vorige periode begint van zijn zekerheden los te raken. Sommige geven enige nieuwe hoop. zoals de positie van Berlijn. Ande re duiden op een toekomst Vol twijfel, zoals het atoomevenwicht tussen de kern mogendheden dat door nieuwe wapenvondsten ver broken dreigt te worden. Voor weer anderen liggen zelfs al enige kaar ten op tafel, zoals in Vietnam. Het lijken verspreide problemen, toch zitten ze allemaal als troeven en zwarte pieten in dat ene wereld wijde kaartspel, waarin geen enke le kaart kan worden uitgespeeld zonder dat dit invloed op het ge heel heeft. Zo is een van de Amerikaanse regeringsargumenten ten gunste van het onoverzienbare anti-raket- systeem, zojuist door de Senaat met 51 tegen 49 stemmen aan vaard, dat Amerika nu wat aan te bieden heeft bij het komende ge sprek met de Sowjet-Ume over de strategische kernbewapening. Komt men tot overeenstemming, dan zouden beide landen alsnog kunnen besluiten hun raket-verdedigings plannen te beperken. Het is een argument van twijfelachtige bete kenis. omdat Amerikaanse minis ters nu ook met de mogelijkheid van een Chinese bedreiging komen aandragen 'het gele gevaar' ffl nieuwe gedaante. Ais de Sowjet- i Unie dit ook doet, blijft de onze kerheidsmarge onderling te groot om tot vaste afspraken te komen. Het komende Amerikaans-Rus sische gesprek (over plaats en tijd is nog niets bekend) zal van grote invloed zijn op de voorbereiding tan een Europese veiiigheideonfe- rentie. Het begint waarschijnlijk te worden dat de Europese landen, samen met Amerika en Canada, in de herfst van 1970 in Helsinki hun veiligheidsproblemen gaan bespre ken. Verdragen tussen Warschau Pact en NAVO. afspraken over vapenbeperking en de opslag van kernwapens en over de onaantast baarheid van eikaars grenzen en souvereiniteit zouden gemaakt kunnen worden Het zou inhouden dat eindelijk de erfenis van de Tweede Wereld oorlog wordt geregeld zelfs zon der dat een formeel Duits vredes verdrag tot stand komt. (Zoals u weet heeft de verdeling van Duits land tot nu toe. bijna een kwart eeuw na Je oorlog, het sluiten van een formeel vredesverdrag van de overwinnaars met de overwonnene verhinderd). Geen Europees vei- hgheidsverdrag is denkbaar, zonder vaststelling van de Duitse grenzen, met andere woorden: zonder dc er kenning van Oost-Duitsland, En wat staat voor de meerderheid van de westerse landen de erkenning van Oost-Duitsland in de weg? Het antwoord, de positie van Berlijn, wijst meteen terug naar het grote geheel van het Europese en internationale kaartspel dat nu aan de gang is. Erg snel kan er nog niet worden gespeeld. Op 28 sep tember worden in West-Duitsland parlementsverkiezingen gehouden. Mochten die een duidelijke ruk naar rechts opleveren en een rege ring zonder socialisten tot resul taat hebben, dan zal de 'Ostpolitik" tan de Bondsreoubliek heel wat minder op toenadering zim gericht dan onder minister Brandt het ge val is. Omgekeerd heeft Oost-Duitsland met verkiezingen geen moeite Het is daar veel meer de vraag of Oost- Europa's laatste echte stalinist, Walter UIbricht. een verbetering van de betrekkineen met West- Dultsland en concessies in Berlijn aandurft Ais er een ra Europa bij de gratie van spanning heerst, dan is hii het. De Europese kaarten die hij in de hand houdt, worden zelfs door zi-in eigen partners met arg waan afgewacht.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1