Cluhhuisleider Scheffers over t stichten van ontmoetingscentra voor de jeugd: I Afscheid van „Brouwer, de boetekoninaf Gevoelige nederlaag voor SZC Koudijzer niet, v. Beveren wel tegen T wente Scheepswerf in liquiditeits moeilijkheden Ontvangstda gen TH bezocht cloor 1460 eerstejaars eurotax 15.11.: Agenda Burgerlijke stand Vermiste vrouw terecht Het^UeYolk il Kale ruimte Twee normen Vrije tijd" Klacht I h Van onze verslaggever VIC DE KRUIF. F. J. Scheffers, hoofdleider van het Vlaardingse clubhuis De Haven heeft deze week met stijgende verbazing de kranten van de afgelopen weken zitten lezen. Terug van vakantie consta teert hij, dat het probleem van de ongeorganiseerde jeugd in een soort stroomversnelling terecht is gekomen. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Erg oud Schiedam Gek eigenlijk, hoe inconsequent alles en iedereen soms kan zijn. Neem nou bijvoorbeeld de oude Schiedamse binnenstad. Goed be schouwd zijn de afbraakpandjes, zo als achter het Oude Kerkhof bij voorbeeld, toch verfoeilijk. En toch, als je zo eens door de vervallen Nieuwe Buurt loopt (want zo heet het daardenk je onwillekeurig dat het eigenlijk wel een knus buurt je is. Hoe wordt er trouwens niet afge geven op de oude binnenstad. Pas, in de raad nog, is weer uitvoerig aan de orde gekomen dat de ouwe troep eindelijk eens moet worden opgeruimd. En wat krijgen we dan. De mooie, strakke nieuwbouwWaar ook zo vaak op wordt gescholden? Weten we eigenlijk wel wat we wil len? We willen sfeer en die is er, daar waar oude panden staan. We willen leefbaarheid. En die is nou weer net niet in zo'n omgeving te vinden (Van een onzer verslaggevers) SW gaat zondag zonder zijn gere nommeerde aanvalsspits Aad Koud ijzer naar PC Twente. Zijn tijdens de training opgelopen enkelblessure laat 't niet toe dat hij de eerstkomende weken weer van de party zal zijn. Ton Pansier zal hem vervangen op de rechtervleugel. Aanvankelijk vreedse trainer Rl- nus Gosens ook dat Wil van Beveren, die de gehele week met griep te bed had gelegen, niet mee kon spelen. Vrijdagavond heeft de gebrilde half- speler echter weer getraind. Ook vandaag zal hij een lichte training meemaken, zodat zijn meespelen wel bijna vaststaat. ALPHEN A. D. RIJN (ANP) Naar dc directie van Scheepswerven D. Boot N.V. in Alphen aan den Rijn meedeelt zijn moeilijkheden gerezen in verband met de aflevering van een thans in afbouw zijnd schip. Voorna melijk hierdoor is een tijdelijk liqui diteitsprobleem ontstaan waarvoor naar oplossingen wordt gezocht. Ten einde de continuïteit van de werk gelegenheid, mede in verband met de niet onbelangrijke orderportefeuille, met in gevaar te brengen, worden reeds de nodige besprekingen gevoerd. Je moet eerst aantonen Scheffers mag worden beschouwd als een van de weinige mensen in Vlaardingen die met enig gezag kunnen praten over de groep jongens en meisjes, die zich hebben getooid met de geuzennaam Liesveldjeugd, Een flink deel van de groep heeft hij wekelijks binnen in zijn sociëteit. „Wat ze precies willen is ons ook niet helemaal duidelijk. We hebben op een gegeven moment een wand- krant gemaakt en gezegd: Schrijf daar je ideeën maar op Daar ko men dan zes reacties op van mensen, die iets meer willen dan een beetje zitten en praten en platen, draaien. Zodoende zijn er een paar op de zol der aan 't boetseren gegaan. Maar dan nog vraag je je af, of ze werke lijk boetseren bedoelen. Of 't niet alleen gaat om 't contact met el kaar." ,,-t Zou best kunnen zijn dat ze in derdaad niet meer willen dan wat ze vragen: een plaats om met elkaar te pi-aten. Misschien zou 't het beste zijn als ze gewoon een kale ruimte ter beschikking zouden krijgen, die ze zelf inrichten. Dat betekent ook, dat ze 't zelf moeten uitzoeken als er iets kapot gaat. Ze hebben duide lijk behoefte aan een zekere leiding, maar die moet dan uit hun eigen groep voortkomen." Het clubhuis De Haven heeft in vorige seizoen drie keer per week een sociëteitsavond gehad. Dat be gon vorig jaar met een stuk of tien bezoekers, maar het gemiddelde be zoek liep daarna snel op tot rond de tachtig. Scheffers: „Ze weten, dat ik van tachtig percent de namen niet ken. Ze douwenme bjj dc ingang dat kwartje in mijn hand en verder niks. Op zaterdag komt er haast nie mand. Dan schijnen de andere soci- eteite voldoende in de behoefte te voorzien. Ik kan met mijn beperkte ruimt» natuurlijk niet concurreren met Triangel, waar ze 400 mensen kunnen wegduwen. Ik heb ze uitge legd, dat je voor 400 keer de entree prijs een betere beatband kunt huren dan voor tachtig keer de entreeprijs. Er gelden bij ons maar twee nor men. De eerste is, dat ze alles mo gen slopen (en dat meen ik serieus) als ze me eerst maar het geld ge ven om nieuwe spullen te kopen. In de tweede plaats moet je anderen het niet onmogelijk te maken bezig te zijn met dingen waar ze zin in hebben. Vraag: Als er inderdaad een ont moetingscentrum voor de ongeorga niseerden zou komen, zou het club huis 'daar dan een rol bij kunnen spelen? Scheffers: 'Alleen als ze er zelf om vragen. Er komt bit voorbeeld nogal wat bij kijken om een bandje te huren. Wij hebben daar 't appa raat en de mogelijkheden voor. Ais men hier in Vlaardingen van 't begin af aan 't probleem had onderkend en voor ontmoetingscen tra had gezorgd dan was 't mis schien niet zover gekomen als 't nu is. Nu men achteraf de moeilijkhe den wil rechttrekken geloof ik niet, dat we 't recht hebben de jeugd voor te schrijven dat ze volgens on ze normen te werk moet gaan. Ik geloof, dat heel wat jonge men sen in Vlaardingen ermee geholpen zouden zijn als ze een mogelijkheid kregen om hun 'vrije' tijd op hun eigen manier te besteden. Dat 'vrije' zet ik nadrukkelijk tussen aanhalingstekens, 't Is eigenlijk de tijd, dat er niet gewerkt behoeft te Women. Want zo vrij ben je nu ook weer niet in een flat, waar je op zaterdagmorgen niet de platenspe ler zo hard kunt aanzetten als je zelf wilt. Als je daar iets aan wilt doen. dan is dat een kwestie van ruimte en van geld. En dan krijg je de eeuwige vraag of er behoefte aan zulke din gen is. Daarmee raak je in een vi cieuze cirkel. Tegen de tijd, dat je dat allemaal keurig op papier hebt is deze jeugd al geen Jeugd meer. Ik vind, dat de jeugd het. recht heeft om van de ene dag op de an dere van mening te veranderen. Zo'n ontmoetingscentrum: men is misschien bang dat 't zal misluk ken. Nou, dan mislukt 't. Dan moe ten we iets anders proberen. Maar je schijnt hier in Vlaardingen niets te mogen opzetten voor je nadruk kelijk hebt aangetoond dat je er ai veel te laat mee bent.' Vraag: Sommige Liesveld jongeren hebben geklaagd, dat ze de bestaan de jeugclsociëteiten niet in mogen vanwege hun uiterlijk. Lijkt u dat een gezonde klacht? 'Ik weet 't niet. 't Is wel iets wat ik vaak hoor. Er zijn er ook een paar, die eerlijk vertellen dat ze eruit gegooid zijn omdat ze zich hadden misdragen. Maar dat is na tuurlijk geen oplossing. Het is veel belangrijker om te weten waaróm die jongen zich misdraagt. Kijk, een club als CSLD is des tijds begonnen met plannen voor Cultuur met een grote C. Toen heb ben ze ontdekt, dat je dat soort din gen goed kunt betalen met de op brengst van beatavonden. En ik ge loof, dat die jongens van ons ver rekt goed in de gaten hebben, dat ze alleen maar goed zijn om de cen ten binnen te hrengen." P. J. Scheffers, het probleem sa menvattend: 'Er komt in de gezin nen steeds meer vrijheid, de scho len leggen zich erop toe de kinde ren sneller volwassen te maken. Maar op 't moment, dat ze zo'n stuk volwassenheid willen manifes teren. dan zeggen we ho, jullie zijn er nog niet, want wij zitten nog aan 't roer.' (Van een onzer verslaggeefsters) Het Schiedamse politiekorps heeft gisteren afscheid genomen van de „boefcekoning", hoofdagent H. Brou wer (60). In 1940 kwam hij bij de gemeente politie in Schiedam. Nu gaat hij met functioneel leeftijdontslag. De heer Brouwer had een bijzonder gerichte taak, de zorg voor de wapenkamer en het museum. Daarnaast behan delde hjj tal van gerechtelijke stuk ken. Commissaris C. v. d. Haagen schatte dat er zeker zo'n 500 vonnis sen per jaar door zijn handen gin gen. De boete-inningen handelde hij, zo werd gezegd, altijd met kennis van zaken en menselijkheid af. Vandaar zijn bijnaam „boetekoning." Het afscheid van de heer Brouwer vond plaats in de kantine van het politiebureau. Veie collega's en oud collega's woonden de bijeenkomst bij. Niets dan goeds werd er van de ver trekkende hoofdagent gezegd. Com missaris v. d. Haagen noemde de lieer Brouwer een kalm en zakelijk persoon. „We zullen u node missen," aldus de commissaris. Afscheidswoorden werden ook ge sproken door hoofdinspecteur J. v. d. Ban, en verder namens de plaatselij ke afdeling van de Nederlandse Po litie Bond, en de Schiedamse Politie Sport Vereniging. Het laatste woorde was aan de heer Brouwer zelf. Hij dankte voor de goede woorden, niet alleen aan hem, maar ook aan het adres van zijn echtgenote gericht, én voor de geschenken. CV an een onzer verslaggevers) Aan de ontvangstdagen van de Technische Hogeschool te Delft, die afgelopen maandag en dinsdag zijn gehouden, hebben 1460 eerstejaars studenten deelgenomen.. Dat zijn er 200 meer dan vorig jaar. De meeste belangstelling trokken de afdelingen weg- en. waterbouwkunde, bouwkun de en elektrotechniek met respectie velijk 384. 222 en 205 nieuwingeschre- venen. Voor de nieuwe afdeling in dustriële vormgeving hebben zich 13 eerstejaars aangemeld. Het aantal nieuwingeschreven meisjesstudenten bedraagt 34 en is daarmee ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. De belangstelling van de meeste meisjesstudenten blijkt nog steeds uit te gaan naar de afdeling bouwkunde. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse Zwem Club heeft in Boskoop een gevoelige 7—2-neder- j laag geleden van de Bodegraafse Zwem- en Poloclub. Bij het begin van de wedstrijd zag iedereen het eigenlijk al aankomen: tegen een i ploeg als BZPC viel niet op te tor- j nen. Het was gewoon een veel ster-1 kere ploeg. Bovendien was SZC gehandicapt: door de afwezigheid van Nico Kol- I meijer, die in het buitenland zit. j De 2 treffers die SZC nog wist te maken werden deze ploeg bezorgd j door Jan de Bruin en Sjaak Tette- laar. i Weekfüm Passage Theater: De dagen van t geweld. 14 jaar. Weekdagen. 2 en 8.15 uur. Woensdag 8.15 uur. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 4.15, 7 en 9.15 uur. Kindermatinee: Winnetou in de doden vallei. Zondag 31 augustus en woensdag 3 september 2 uur. Tentoonstellingen Stedelijk Museum: tot 1 september Alfred Eikelenboom, fly-in city dy namopolis. Galerie de Graaff: tot 11 septem ber Luuk Scholten, prenten en lino's. Galerie Punt 4: tot 27 september Dirk Rodenburg, reliëfschUderiJen. (woensdag- en vrijdagavond 7—9.30 uur. Zaterdag- en zondagmiddag 2 5 uur.) Diversen Zaterdag Arcade 20 uur: Martin Green, Zondag Arcade 20 uur: Instuif. Maandag Marijke 20 uur: Singelkwartier (nabeschouwing weekkamp). Wijkcentrum Nieuwland 20 uur: Voorlichtingsavond Spieringshoek lyceum. Getrouwd: C A Ermen en G G Vervloed; W P M Ruigrok en A T M: IJland; P M J A van der Aa en G Könemann; R van Rooij en C van der Zouwen; P Daalman en R J R W A Jongenengel; P G Broekman en J Luljendyk; W Poot en A K de Bruijn; G L van Wchem en M E Rolfsema; C A van Grootveld en B F E Hoenderkamp: D C Schenk en M C A de Laat: T Groot en B Y Waal: J A Vos en H Grijzenhout: J H Spuijbroek en J Poriiof: B A M Durenkamp en B E van Waart; J J de Jong en J Poot; T Heijkoop en W D J van der Vlies; T van Aaken en G Peek; B L A de Rooij en L G Noijons; H J ter Stege en E M E dc Haas; N G Paul en E M van Dijke. Geboren; Patrick z v G L L van Gogh en M C Bijtenhoorn; Inez M d v C J A van den Toorn en A M Goddiin; Robin Y C z v A Verhee- zen en J C Bussink; Arthur z v G Goudriaan en T Jeremlasse; Edwin z v A C Reppel en W J den Oudsten. Overleden; M S Schuh wed J Klein. De als vermist opgegeven Ambon nese mevrouw M. blijkt weer tereclv te zijn. Zij verbleef bij haar broer die in Nijverdal woont. Het lig; niet in haar bedoeling zich weer bij haar man en vijf kinderen te voe gen. Echtelijke twist schijnt de oor zaak te zijn. SCHIEDAM President-directeur drs. H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) 450 per week f 1,04 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk, Amsterdam, Alle andere betalingen 28333 tn.v. N.V De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: AUe afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: «4Sna/e -p.20' tel- 010-268798- 26s205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (Bezorgklachten).

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1