Jan van Geene wil met de .Boys 59 99 H Overlegorgaan drie vakcentrales Sch Studenten en hun gezelligheid dl Ruiste bijverdienste medewerkers(sters) HetVryeVolR P. C. v. d, Lubbe nieuw PvdA- raadslid Oud-wethouder v. Schooueveld overleden J aarver gaderiug NKV Schiedam I Zwemdiploma's voor ruim 70 Watervriend en m KENMERK VAN GOEDE SMAAK i_r _p_ Verjonging Leden Enthousiast Duivenklok Commissies Politiek Raakpunten 5 Schiedamse ZAAIERS 1001 Bazar Broers veld 45 Kaalbciiereu Denkraam WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 HERENKLEDING - HERENMODE n- ORANJESTRAAT 21 - TELEFOON 2687 83 SCHIEDAM (Van onze sportredactie) Aan het einde van het vorige seizoen vonden de oudere be stuursleden, met aan 't hoofd voorzitter Jan van Geene sr., het welletjes. Schiedamse Boys, de tweedeklasser, moest nodig nieuw leven ingeblazen wor den. Jonge, enthousiaste be stuursleden moeten het vol gende seizoen gaan proberen om Schiedamse Boys een stap je hoger te brengen, besloten de mannen die bij deze Schie damse voetbalvereniging aan 't roer zitten. Schiedamse Boys-voorzitter Jan van Geene sr.: „De vereniging nieuw ïeven inblazen". WIJ VRAGEN VOOR VLAARDINGEN ENIGE NETTE voor de bezorging' en incasso van HET VRIJE VOLK. Aanmeldingen bij Het Vrije Volk. Dayer 2, Vlaardingen, telefoon 34 20 70. „We moeten harder naar voren komen én meer onder de mensen." Dat is één van de stelregels waarmee de drie plaatselijke vakcentrales nu, gezamenlijk in het Overleg orgaan Vakcentrales Schiedam gaan werken. Wat dat in de praktijk, gaat inhouden, werd gisteren op een door het over legorgaan georganiseerde pers conferentie in De Amstelbron in Schiedam uiteengezet. Hoogstraat 86, schiedam, tel. 26898l=z&lP^^ lange achterweg 1 meer keus, betere pasyormi Overal ter wereld zijn stu denten betrokken bij revolutio naire ontwikkelingen. Ook in Nederland lopen studenten bij allerhande demonstraties voor op. Toch zijn er nog verenigiil- gen van studenten waar alles rustig z"n gangetje gaat; af en toe een schokje maar voor dc rest verlGopt alles langs de we gen der geleidelijkheid. GEERT REUTER Beetje bekrompen in Rot terdam Een stapje hogerop (ADVERTENTIE) 'En niet alleen een stapje hoger,' laar. de nieuwe penningmeester Jan van Geene jr. <30weten in het kan toor, annex bestuurskamer van zijn vader aart de Lekstraat, 'Schie damse Boys moet een populaire ver eniging worden in Schiedam. We zitten nu in een opbouwpericde. Druk zijn we aan het werk om zoveel mogelijk leden en donateurs te wer ven.' vertelt de penningmeester en thousiast. 'Vorige week zijn we gestart met de actie 'Ieder lid maakt een lid". En na deze ene week hebben we er reeds dertig leden bij. De actie loopt uitstekend.' VRIJDAGSAVONDS GEOPEND We moeten harder naar voren komen Hoewel het bestuur een hevige ver jonging heeft ondergaan, worden de sleutelposities nog steeds door oude re mensen ingenomen. Hetgeen Jan van Geene 'jr, echter niet als een bezwaar ziet. 'De animo is stukken beter onder de leden. We hebben teruriSEfe men sen die zich voor de Boys inzetten. Vooral de weekbrief in de nieuwe opzet, hetgeen enorm veel tijd vergt, wordt bij de leden goed ontvangen.' 'Thans.' zo gaat dc penningmees ter verder, 'telt Schiedamse Boys rond de negentig leden en ongeveer zeventig donateurs. Aan het eind van dit seizoen willen wij deze cijfers verdubbeld hebben 't Moeilijke hier van is echter om dit te bereiken, het gemis van een eigen 'home'. Wanneer we een eigen clubhuis hebben za.1 het allemaal veel gemak kelijker gaan. Voorlopig ziet het er echter niet. naar uit dat onze vurig ste wens spoedig in vervulling zal gaanj gaat hij ietwat mistroostig verder. IADVERTENTIE Toch blijft het bestuur ondanks de ze tegenslag enthousiast. En niet alleen het bestuur, want er heerst in de gehele vereniging een goede animo. 'Ik weet zeker,' zo gaat hij verder, 'wanneer we op dezelfde en thousiaste manier door blijven gaan, zijn we spoedig rijp om als een der eerste verenigingen in aanmerking te komen voor een eigen clubhuis. En we blijven, dat staat vast. hard werken om Schièdamse Boys popu lairder te maken in Schiedam. We zullen proberen cm van dit jaar een leuk seizoen te maken. Met als voor lopig einddoel: Een stapje hoger.' SCHIEDAM President-directeur drs. H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) 4,50 per week 1.04 losse nummers 'Utjs f °>25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Voik, Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers, Botterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 1-7.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam; Passage 20. tel. 010-268798- 265205. Tassen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (Bezorgklachten). (Van een onzer verslaggeefsters» De Schiedamse postduivenvereni ging 'De Vrijheid' vloog vanuit St. Kath. Wavre een wedvlucht, waaraan door 400 duiven werd deel genomen. De duiven werden gelost om 8.10 uur. De eerste duif was bin nen om 9.35 uur, de laatste om 9.59 uur. De uitslag is: 1. 6, 21 W. Poort: 2, I. v. d. Tuyn; 3. 7, 24, Joh. Bak ker: 4, J. Krijgsman; 5. A. Kou- wemberg; 8, 16, A. v. d. Berg: 9 23, Jack Doejaaren; 10, 12. P. Pols: Van een onzer verslaggeefsters) De heer P. C. van der Lubbe uit Schiedam is benoemd tot lid van de Schiedamse gemeenteraad. Hij ver tegenwoordigt de Partij van de Ar beid. Hij komt in de plaats van de heer J. Dijkstra, die in verband met drukke werkzaamheden voor het raadslidmaatschap heeft bedankt. De heer Dijkstra was fractie-voor zitter. In deze hoedanigheid wordt hij opgevolgd door de heer P. Bosch man. 11, A. Pronk; 14. H. Hagen; 15. 18. Jan Doejaaren: 17, C. Lems: 20. P. Verlinden: 22, J. W. Blom. De Schiedamse postduivenvereni ging Union hield een vlucht vanuit Sjt. Katheiyne. Er werd gevlogen over een afstand van 93 kilometer. In concours waren 388 duiven, 2e werden gelost om 8.1Ü uur. De eerste duif was binnen om 9.34.35, de laat ste om 9.55.33. De uitslag is: 1-3-11-12-12-14-15- 19-24 Heeren en Zn.: 2-28 Gebr. van Leeuwen: 4 W. v. d. Hoeven: 5-7-10- 16 Kerkhoff: 6-9-17 Ekris: 8-21-26 Van Diest en Zn.; 18-25 Wynties jr.: 20 Bedeker; 22 Vrauwdeunt 23 Zant- boer en Co.: 17 Metaal; 29 H. Triel; 30 Wenteler. (Van een onzer verslaggeefsters» Op 71-jarige leeftijd is de heer W. van Schooneveld uit Schiedam, oud- wethouder van gemeentewerken en grondbedrijf, overleden. Vrijdag 5 september 's morgens om 11 uur vindt de crematie plaats in het crematorium Ockenburgh in Den Haag. De lieer Van Schooneveld is lange tijd ziek geweest. In september 1949 kwam hij als vertegenwoordiger van de APvP in de Schiedamse raad. In september 1962 werd hij wethouder. Bij de verkie zingen in 1966 stelde hij zich niet meer herkiesbaar. (Van een onzer verslaggeefsters i De Schiedamse afdeling van het Nederlands Katholiek Vakverbond houdt donderdag 4 september de jaarvergadering in gebouw Arcade. De bijeenkomst begint om 8 uur. Aan de orde komt onder andere de voorzittersverkiezing. De huidige voorzitter, de heer R. Heilmann, is aart de beurt, af te treden, maar her kiesbaar. Verder staat er een bespreking van het- bestuursbeleid op de agenda. (Van onze sportredactiei Het zwemdiploma, variërend van het eerste (tot vijfde, werd door 73 leden van de Schiedamse zwemver eniging De Watervrienden behaald. Geslaagd zijn de volgende leden in Bad Groene ord: Voor diploma A (eerste diploma» Chris Ballijns. Agnes Blanken. Renê Bonefaas, Ellen Bouwens. Saskia Bouwens. Sonja Broersma. Jacque line Brusse, Monica Craane, Jaque- line v. d. Drift. Kees v,d. Drift, Theo Glansbeek. Berry Gudde, Co- bie Hoefnagel, Truus Kerkhof. An toinette Koppenhagen, AnjaKoster, Freddy Koster, Eddy Manders, Jan Molendijk, Hendrik Nijmeijer, Ro bert Roekers. Harm Reijsbergen, Fred Reijsbergen. Patricia* Sabel, Mery Veltman. Joanna v.cl. Vliet, Marja Voorwald, Tonnie v. d. Water, Ronnie Zeij. Diploma B (tweede diplomaRia Ballijns, Elsje v. d. Gaag. Hennie het Jonk, Belinda Kit::, Brigitte Kite, Ella Koevermans. Ingrid Koe vermans. Wilma Koppenhagen. Mar cel Koster. Johnny van Mazijk, Wil-, ma van Mil, Leni van Mil, John v.d. Nouwland, ..AjbgrtV, ,d. Nouwland, Fred Nijmeijer, Johan Rokers. Re- mus Simons, Ronald Timmermans. Fred Vermeer. Anneües Vroe. Ron nie Wasman, Francisca Weber. Hil da Woerman, Aad Zoll, Adriana Zoll. Zwemvaardigheid I: Ronald van Beek, Sylvia Christen. Dhr. L. Drop pers, Peter Frederik. Ria Koster, Simon Krol, Karin Kuipers. Marian ne Kuiters, Judith v. d. Loo, Guido v. d. Most, Nino Riteco. Anja Reijs bergen. Diane Scheffers, Arend Sjoerdsma. Dhr. W. v. Vessem, Anja Wasman, Marjan Wasman. Zwemvaardigheid II was voor; Mevr. A. Bruyne, Paul Klaverdijk, Maritne Knijf, Elly Jonkman. Zwemvaardigheid III werd gehaald door: Anja Kiev en Francis Ver heul. iVan een onzer verslaggeefsters) In het programma an het overleg orgaan voor het komende wintersei zoen is een tweetal bijeenkomsten opgenomen waarop lezingen en dis cussies worden gehouden over onder werpen op het sociale vlak. De eerste bijeenkomst is op woens dag 24 september *s avonds om 8 uur in het gebouw Christelijke Sociale Belangen. Gespreksonderwerp is de Algemene Bijstandswet. De directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam, drs G. A. A. Smits, zal hierover een inleiding houden. Op de tweede bijeenkomst zullen de werkgelegenheid en leefbaarheid in Schiedam en omstreken aan de orde komen. Iedereen, lid of geen lid van een vakbond, is op beide bijeen komsten welkom. Er zal volop gele genheid voor discussie zijn. Ook is er bij het overlegorgaan een gezamenlijk verzoek binnen gekomen van diverse kerkelijke stromingen en het humanistisch verbond voorlich ting te willen geven over ,,'t bedrijfs leven." zijn," zo zei gisteren de heer R. Heil mann, voorzitter van de plaatselijke NKV-centrale, Hii sprak mede na mens de heer R, Brouwer en de heer L. v. d. Pelt, plaatselijke voorzitters van de respectievelijk de NVV- en de CNV-centrale, Alle drie de heren maken deel uit van het bestuur van het overlegorgaan. Overigens beperkt de samenwerking zich niet tot overleg tussen de 3 cen trales (ofte wel bestuurdersbonden). Ook tussen de plaatselijke bonden zelf <die overkoepeld worden door de centrales! is overleg gepleegd. Verder werd tijdens de persconfe rentie ingegaan op de veranderde werkwijzen en taken van de bestuurs- bonden. „Vroeger waren die besfcuurs- bonden organen die de plaatselijke bonden wel overkoepelden, maar ver der eigenlijk weinig deden, vooratwat betreft het naar buiten treden", meende de heer Van Pelt. Nu zitten de centrales in tal van commissies, o.a, in de gemeentelijke commissie voor de werkloosheidsvoor ziening. de gemeentelijke huuradvies- commissie. de commissie werkvoorzie ning en adviescommissie voor inva liden en de commissie voor het op vangen en begeleiden van buiten landse werknemers. Verder zijn ze vertegenwoordigd in de kamers van koophandel, de adviesraad voor de detailhandel, de ontslagcommissie ar beidsbureau en in een adviescommis sie voor B. en W, Verder willen de drie vakcentrales in Schiedam (NVV, NKV en CNV) middels het overlegorgaan zoveel mo gelijk gezamenlijk naar buiten tre den. „In de anderhalf jaar tijd dat het overlegorgaan nu bestaat, hebben we elkaar echt Ieren waarderen. We heb ben gezien dat er vee! raakpunten ADVERTENTIE V at het overleg van de vakcen trales beslist niet wil dat is „aan po litiek doen", zo werd mee nadruk ge steld. „We willen beslist geen toe stand zoals in Engeland, waar de vakbeweging wel politiek bedrijft aldus de heer Van Peit. Wat het overlegorgaan wel zou willen is bijvoorbeeld ook samenwer- king op het gebied van administra tie, een centrale ledenadministratie bijvoorbeeld. Er werd op gewezen dat het overlegorgaan eerst eigenlijk nu pas goed aan het werk gaat. Afge wacht moet dus nog worden, aldus de 'drie voorzitters, wat er kan en zal voortvloeien uit dc samenwerking. Al niet al worden via het overleg orgaan van de vakcentrales de belan gen van bijna 10.000 georganiseerden behartigd Het NVV heeft in de stad 5600 leden, het NKV 2300 en het CNV 2000. .Overigens zijn de Schiedamse vak centrales erg vooruitstrevend met hun overlegorgaan. Nederland telt slechts 5 van dergelijke overlegorga nen volgens de heer Van Pelt. NOVICIAAT IS EEN SPELLETJE Avondlectuur, Idylle. Jerr* Cotton» Aj?ent X. Rimboe, Colt 45 e.a. f 0.25 per stuk, rullen 15 ct. Inkoop Verkoop en rui len van boeken. Ook: vrijdags ou de mark; Kapsaiuu Heiene. as eaion vuur tie BETERE PERMANENT. Al onze permanenten I 10,— exem- flft BTW Gratis halen en brengen per luxe-auto ecor permanent. Kapsalon B41ène. Rembraiidtlaan 22. Schiedam tel 26 71 70 Gevraagd MEISJES voor man- velen en persen. Goed loon. Wasserij Nico Nljnmn. Stadhou derslaan 1-9, Schtedam, tele foon 26 91 34. haar' gcenET Sctteraaw.srdU'j 264. voor tassen, toffere *n alle fijne lederwaren. Tel. 269919. .TAN KORTKWRG Elkaar leren kennen iVan een onzer verslaggevers; Sanctus Laurentius (S.L.' en de Societas S.udicsorum Reformatorum Roterodamensis (S.S.R.R.) zijn twee van de zes Rotterdamse studen- ten-gezellighcidsveremgingen Hun grote overeenkomst bestaat in de confessionele grondslag, die de ove rige verenigingen vreemd is. In ver band met de naderende kennisma- kingstijd, groentijd, noviciaat oi hoe het verder allemaal genoemd mag worden, hadden wij afzonderlijke ge sprekken met Geert Renten, pracscs ••ar. S.L. en Jan Korteveg. pracscs van S.S.R.R. De meest voor de hand liggende vraag, die mei betrekking tot zon kennismakingstijd gesteld kan wor den luidt: Wat is de zin van het in stand houden van die folkloristische gebeurtenis? Jan Korteweg: „Het noviciaat is een spelletje, dat moeien de novieten en de leden van dc vereniging goed voor ogen houden. Het gaat om de integratie in de vereniging. Om el kaar te leren kennen, en verantwoor delijkheid te leren dragen, heeft S.S.R.R. dit jaar werkgroepen geor ganiseerd voor de kennismakers. „Natuurlijk bestaat er altijd een mo gelijkheid. dat het gesprek met één van de leden een minder plezierig verloop heeft. Dat is echter volgens Jan K. een uitzonderingssituatie. Hij vindt dat je na afloop van het ge sprek „zo'n kennismaker uit de pul moet halen." Terwijl bij de S.S.R.R. het kaal- scheren al een jaar eerder was afge schaft, is S.L. dit jaar tot dat belsluit gekomen. Dat nog niet elke Lauren- tiaau zo ver was, bewijst de stemver houding, waarmee dit gebeurde; vijf tig tegen veertig. Volgens Geert Reu ten heeft het lichamelijk groenen zijn nut gehad, dat door de verandering der tijden verloren is gegaan. Wannrrcr cl? tion nif! uit put gehaalde kennismakers de periode met goed gevolg hebben doorlopen, zijn ze lid van een studenten-gezel- Iighcidsvereniging; wat nu is de func tie van zo'n vereniging? Jan K.: „Een belangrijk aspect vind ik liet opvangen van de eerste jaars. Verder acht ik de vorming in meer algemene zin erg belangrijk. Met die aspecten bedoel ik dingen, die iemand buiten de studie tot aca demicus vormen. Het leren omgaan met mensen die je minder liggen, en het ervaring op doen voor spreken in het openbaar, staan eveneens hoog genoteerd. Geert Reuten ziet het overal in „de mogelijkheden om contacten te leggen en mensen te ontmoeten in 'n stad waar ze zeil niet vandaan ko men." Hy wil dit niel beperkt zien tot de leden van S.L, alleen, hij wil doelbewust streven naar meer open heid. Er bestaan daartoe al heel goe de contacten met de sociale acade mie. Verder \indt hij het belang rijk „dat je in je studententijd kan leren dingen te organiseren: je mag dan nog fouten maken die je later liever moer vermijden. Overigens zijn ze zeker op liet ge bied van de openheid in het buiten land heel wat verder dan wij. We zijn. wat een heleboel dingen betreft, een beetje bekrompen in Rotter dam." Vinden beide praesides 't confessio nele karakter van hun. vereniging nog wel zinvol? Jan K. (zelf gereformeerd!)„De gedachte als zou S.S.R.R. een gere formeerde vereniging zijn. wordt aan getroffen bij naïeve buitenstaanders met een bekrompen denkraam. Ik zou het liever protestants-christelijk in de ruime zin van het woord wil len noemen." Dit is natuurlijk een wat vaag begrip, en daarom ver duidelijkt Jan K. even later: „Men sen die niet negatief tegenover het protestants-christendom staan. Geert Reuten vindt het confessio nele karakter van de vereniging functioneel, mits op de juiste wijze benaderd. „Belangrijk vind ik de ge meenschappelijke achtergrond van de leden. Bovendien is er ook nog een sociale functie, omdat er katholieken uit alle geledingen van de maat schappij lid zijn van S.L, Wie voorts mocht denken dat de vereniging een behoudend bolwerk is oordele zelf: „Ik geloof niet dat je je links of rechts moet opstellen. Onze ideeën komen vaak overeen met die van bij voorbeeld de studenten uit Nijmegen, maar bij ons uit het zich anders, minder revolutionair." ABe brave Rotterdammers kunnen, mits niet op de' vensterbank van het CS, rustig gaan slapen. Bij de Rot terdamse studenten-gezelligheidsver enigingen op confessionele grondslag worden geen kneedbommen gemaakt, maar kneedbare academici die zich makkelijk aanpalen en goed spre ken in het openbaar.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2