Schiedamse PvdA, PSP, PPR en 66 op zoek naar samenwerking Daar komen de drummersdaar komen ze aan... Rubber- brand: schade half miljoen Tuutuutuut. Wens-in eurotax 15.11.22 Vraag naar personeel groter clan vorig jaar Jongens bekennen schilderen leuzen m Cursus eerste hulp bij ongevallen Scholieren- sociëteit in Groenoord Hervormden en katholieken houden open- deurdienst Geen toeneming inwonertal Feest voor kinderen uit Singelkwartier IletVrïjeVolU Soepeler Dringend B.enW. Protest Klusj< Burgerlijke Stand SATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 *■-, (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse afdelingen van PvdA, PSP, D'66 en PPR zijn weer een stapje verder gekomen op hun verkenningstocht naar een mpgeiijke vorm van samenwerking. Korte tijd geleden deelden „de vier" in een gezamenlijk pers communiqué mee „dat zij bezig waren met een verkennend ge sprek omtrent eventuele punten van overeenkomst betreffende de gemeenteprogramma's." Nu is er een raamwerk waarop de partijen kunnen voortborduren. lëiÉiïl^ÉSlBs Paul (tegenwoordig bij de Marine) en Marja zetten ook voor bejaarden en invaliden de vuilnisbak bulten. Van onze verslaggeefster SONJA MAASKANT Hij was nog maar klein toen hij al, op weg van school naar huis, bij zieken aanwipte. Nu is hij 19: Paul Kempers uit het Schiedamse Kethel. Hij legt nog steeds bezoekjes af bij zie ken en invaliden. Hij heeft zelfs een groep jongeren om zich heen zover weten te krij gen dat ze ook iets van hun vrije tijd afstaan om eenzamen een poosje gezelschap te hou den. Een schade van rond een half miljoen gulden is gisteren in Vlaardingen veroorzaakt door een hevige brand bij de Inter nationale Rubber Producten N.V, Het vuur woede in een op slagplaats, waar twee ton rub ber stond opgeslagen. Een enorme rookwolk kolkt omhoog de rubberfabriek brandt! C tpl Alle vier de partijen hebben na melijk een zelfde lijstje gekregen met een serie onderwerpen als: voorlich ting, samenwerking en nieuwe be stuursvormen, ruimtelijke"ordening, grondpolitiek, woningbouw én volks huisvesting, economische aangele genheden en, verkeer en vervoer. Opdracht aan de partijen was hun standpunten.inclusief wensen en verlangens, aangaande deze onder werpen op papier te zetten. Vier stencils liggen er nu op tafel Een „doortimmerd stuk" van de PvdA van vijf en een.'half kantje. Een „werkdocumentje" Van D'66 van 2 blocnootveüetjes en uitgebreide stukken, „praatplaatjes"-, -ook van de PSP en de PPR; - ----- - De stukken ziin pas uit. De partij en weten nog niets of nauwelijks iets van eikaars meningen. Discussiestof voor verdere onderhandelingen is er in ieder geval genoeg. Drs. BADS, van Praag.van D'66ziet het overleg als „een aftasten van el- kaars standpunten om een soepeler gemeentebeleid te krijgen". Een puur praktische samenwerking dus. Uit drukkingen als PAK-bespreklngen, waar in het stencil van de PSP wel over wordt gepraat, wil men bij D'66 vermijden. Volgens de heer Van Praag kan er ook samenspraak ko men met de confessionele partijen. Waar het zoeken naar. samenwer king zal toe leiden, is nog helemaal de vraag. De stencils met de, voor lopige. standpunten, moeten uit gangspunt zijn voor verdere discus- Paul lebben sie. Mogelijk komen de partijen, na overleg, tot wijziging van één of meer standpunten. De wijze waarop de partijen hun mening over bepaalde onderwerpen hebben geformuleerd, loopt zeer uit een. Onder het hoofdstuk onderwijs bijvoorbeeld geeft D'66 te kennen dat gestimuleerd moet worden: het op richten van scholengemeenschappen, het gezamenlijk gebruik van moderne leermiddelen, en voorts de inspraak van ouders en leerlingen. Kort en kracht én vaag. De PvdA geeft in een lijst van 8 punten weer wat er op onderwijsge bied vernieuwd, verbeterd en gesti muleerd moet worden. Genoemd Wordt bevoorbeeld het instellen van gemeentelijke of regionale school- verzorginsdiensten voor een betere begeleiding van het onderwijs. De PSP bijvoorbeeld vindt dat Schiedam dringend een u.ts. nodig heeft. mm' Dan is er het punt verantwoor dingsplicht van burgemeester en wethouders. De PSP vindt dat B. en W. geen nevenfuncties mogen heb ben, op welk terrein dan ook. De PvdA meent dat de verantwoordings plicht van B. en W. tegenover de raad volledig dient te zijn. De PPR schrijft dat B. en W. jaarlijks aan de raad een overzicht moeten overleg gen van de nevenfuncties die ze uit oefenen. Volgens D'66 moet het col lege alle nevenfuncties aan de raad meedelen. Verder is iedereen liet cr wel over eens dat open en objectieve voorlich ting- gegeven moet worden omtrent het gemeentebeleid. Het nut van een goede,'intergemeentelijke samenwer king wordt ook door alle partijen on derstreept. Die andere mensen heeft Paul bij eengebracht in de Bond Bezoek Zie ken en Invaliden, de BZI. In janua ri volgend jaar bestaat de bond vier jaar. Er is heel wat goed werk ver richt, de afgelopen tijd. Maar er moet nog veel meer gaan gebeuren, vindt Paul. Hij vertelt: „Eerst moeten we zien dat we een goede organisatie in Schiedam zelf krijgen. Dan gaan we het werk uitbreiden. Tot een lande lijke organisatie desnoods. Dat-wil len we graag. Maar zoiets kan je niet alleen doen. Er moeten mensen zi.in die willen meehelpen. Veel men sen zelfs." Hij is alleen begonnen met zijn zieken- en bejaardenwerk. Er kwam een vriend bij. die weer een vriend meebracht. Nu heeft de bond in Schiedam ongeveer 30 leden, waar van er 15 actief zijn. Verder zijn er donateurs. Nog niet zoveel. Er kun nen er nog een heleboel bij.. De bond heeft hard geld nodig. Op zijn tijd krijgen de zieken, inva liden en eenzame bejaarden een bloemetje, wat fruit of een cadeau tje. Dat kost geld. Dat kan niet al lemaal betaald worden van die ene gulden die de bondsleden zelf per maand betalen. Af en toe komt er wel eens een gift. Maar ook dat ge beurt niet zoveel. Die leden zijn jongens en meisjes van 14 tot IS jaar. De patiënten zijn soms kinderen, soms van middelba re leeftijd, soms bejaard. Hun adres sen krijgt men via wijkverpleegsters. Mensen die graag eens een bezoekje van één van de BZI-leden willen heb ben. kunnen de boodschappendienst van de bond bellen: nummer 260448. Aan de lijn krijgen ze dan een inva lide dame. die allerlei zaken telefo nisch regelt. De bond organiseert ook uitstap jes voor haar patiënten. Ze fikst .het dat er zo af en toe een paal mensen gratis of tegen een geredu ceerde prijs voorstellingen in bios coop of schouwburg kunnen bijwo nen. De BZI doet nog meer. Daar over kan 18-jarige Marja v. d. Ma- rel, verloofde van Paul, en zyn vaste medewerkster, één en ander vertel len. „Eigenlijk werken we al over heel Nederland en België. Uit de Zieken- zonrubriek in de Eva halen we adres sen van, zieken. Die worden allemaal ondergebracht in een kaartsysteem. Met verjaardagen sturen we dan bij voorbeeld een klein cadeautje, of we schrijven een briefje. Verder verstu ren we allerlei dingen waar door de mensentom wordt gevraagd. Postze^ gels eii sigarenbandjes en zo." De bond heeft ook een boeken-uit> leendienst. Alleen daarom al was er behoefte aan een eigen onderkomen, Die is er nu: een bedrijfsruimte "aan de Tempelstraat in Kethel. Wat de bond nu eerst gaat doen is: „Een hoop geld inzamelen voor een eigen vervoermiddel," vertelt Paul. „We willen een eigen auto zodat we de patiënten eens ergens* mee naar toe kunnen nemen." Paul en Marja, die samen aan het hoofd van het bestuur staan, willen nog een heieboe!, (willen ze echter hun plannen kunnen realiseren dan moeten ze hulp hebben. Hulp van mensen die meedoen met het afleggen van bezoekjes. Maar ook hulp van mensen die suikerzakjes, lucifermer- ken en dierenfoto's voor hen sparen.. Vorts vindt de PPR dat met alle middelen geprotesteerd moet worden tegen het feit dat de gemeente in een welvaartstijd voldoende midde len worden onthouden om op een groot aantal punten voor beslist noodzakelijke voorzieningen te zor gen, De PvdA wil, met het oog op de krappe financiële middelen, meer- jarenbeleidsplannen en prioriteiten stellen. De PSP onderstreept de noodzaak van een opvoeren van het („lage") peil van de uitkeringen uit het gemeentefonds. ADVERTENTIE Toch staat men over het alge meen sympathiek tegenover de actie -.an Paul Kempers. De „patiënten" zijn erg blij als er een BZI-lifl komt om wat te praten of om één of ander klusje op te knappen. iVan een onzer verslaggeefsters) Zaterdag 13 september wordt voor de elfde maai in Schiedam het jaar lijkse drumbandconcours gehouden. Het evenement begint 's middags om één uur. De Plantage is het concoursterrein. De organisatie is in handen van de Schiedamse Gemeenschap. Aan het drumbandconcours kunnen alle'tamboerkorpsen, al of niet met hoorns, trompetten, klaroenen en fluiten, deelnemen. Er kan worden uitge komen in 6 verschillende afdelingen. Er worden 2 werken uitgevoerd: ten eerste een loopmars, ten tweede een zogenaamd stilstaand werk. Voor elke afdeling is o.a. een wisselbeker beschikbaar. Een groot aantal korpsen, 39 om precies te zijn, gaat 'volgens het pro grammaboekje aan het concours meedoen. Ze komen uit de wijde omge ving. Uit Schiedam zijn van de partij: De Jeugd Rijnmondband. DOK, Gusto. Wilton-Pijenoord en de Rijnmond Bar.d. Uit Vlaardingen komen: De Jonge Pijpers. De Pijpers, Sursum Corda. Verder heeft de Tamboers Harmonie uit Maassluis ingeschreven. De wedstrijd zal van 4 tot 5 uur onderbroken worden, voor. een défilé. Alle korpsen zullen hieraan mee doen. Het défilé wordt gehóuden" in dé Lange Nieuwstraat. Het zal worden afgenomen door burgemeester H. Roelf- sema van Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) Een kolossale zwarte rookkolom ontwikkelde zich even over half zes boven het industrieterrein. De Vlaar- dingse brandweer was met het vol ledige materiaal aanwezig, maar kon een paar wagens spoedig terugsturen. Men slaagde erin het aangrenzende bedrijf van de N.V. Eriks, waar pak kingen en rubber worden verwerkt, te sparen: niettemin was daar een schade van ongeveer ƒ30.000. Het fa brieksgebouw van de rubberfabriek, waar kostbare machines staan, kon ook behouden blijven. De loods werd vrijwel geheel vernield. De brandweer kreeg met vijftien stralen de brand binnen een half uur onder controle. De verstikkende rook ontwikkeling hield nog geruime tijd aan. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. (Van een onzer verslaggevers) „Er schijnt hier in Schiedam ie mand rond te lopen die een verzame ling* telefoonhoorns wil aanleggen. Of het moet een psychopaat zijn die de telefoonhoorns in mijn zaak af snijdt," vertelt Leo van Valk, eige naar van een bar in de Passage, die In de afgelopen drie maanden zijn telefoonhoorn tot vier maal toe zag verdwijnen. Overigens begon dit „ste len van de overheid" reeds een half jaar geleden. „Toen dacht ik nog aan baldadigheid. De laatste maanden verdwijnen ze echter met de regel maat" van de klok en dat kan ik geen baldadigheid meer noemen," stelt Leo van de Valk, die er echter niet eens zijn schouders meer voor ophaalt. „Overigens weet ik wie de dader is. Ik kan het echter (nog) niet bewij zen." betreurt de barkeeper, die steeds weer voor de niet geringe onkosten voor de aanleg van een nieuwe hoorn moet opdraaien. (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid gaat op vrijdag 3 oktober een wens-in houden. Plaats van bijeenkomst is het gebouw Chris telijke Sociale Belangen aan de Lan ge Haven. Een nader programma voor de bij eenkomst wordt nog uitgewerkt. Vast staat wel dat iedereen welkom is. Door middel van een schrijven, zal het PvdA-bestuur verenigingen bena deren. (Van een onzer verslaggevers) In het noordelijke Waterweggebied is de spanning op de arbeidsmarkt in de maand augustus dit jaar nog gro ter geweest dan in augustus 1968. Eind vorige nraand waren er volgens het Vlaaxdingse GAB 225 mensen werkloos en waren er 2993 vacatures geregistreerd. Vorig jaar om deze tijd bedroegen die aantallen resp. 302 en 2470. Overigens is het (geringe) aantal werkzoekenden in de loop van augus tus gestegen en wel van 227 naar 248. Dit verschijnsel wordt voor de maand augustus als normaal beschouwd. Vooral in de bouw ontwikkelt de werkgelegenheid zich gunstig. Sinds april is het aantal arbeidsplaatsen met 426 gestegen. In de metaalsector blijft ook een bijzonder grote waag naar personeel bestaan. Het. Viaardmgse GAB bestrijkt het gebied van Vlaardingen, Schiedam, Maassluis. Rozenburg en Hoek van Holland. (Van een onzer verslaggeefsters) De afdeling Schiedam van de ko ninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken begint weer met een cursus eerste hulp bij ongelukken. Voor beginners start deze cursus op maandag 13 oktober, voor gevor derden op dinsdag 14 oktober (en niet, zoals eerder door de EHBO abusievelijk is aangekondigd, op 14 september). De cursussen worden gegeven in liet gebouw Bureau Huisvesting aan de Westmolenstraat. Ze beginnen om half 8 en duren tot ongeveer half 10. Verder houden de afdelingen Ke thel en Schiedam van de EHBO in de week van 8 tot en met 13 sep tember een collecte. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van verbandmateriaal, nodig voor eerste- hulpverlening bij ongevallen op straat en sportvelden. (Van een onzer verslaggeefsters) Young-People is de naam die de wijkvereniging Groenoord heeft bedacht voor de nieuw op te rich ten jongerensociëteit. De sociëteit is bestemd voor middelbare scho lieren in de wijk. De sociëteit zal iedere 2 weken een avond organiseren, hetzij met een discobar, hetzij met een beat- groep. Er is al een eerste bijeenkomst vastgelegd, en wel op 12 septem ber. om 8 uur in zaal Tivoli. (Van een onzer verslaggeefsters» Door samenwerking tussen de r.-k.- kerk en de hervormde commissie voor het Open Deurwerb wordt aanstaan de zondag een gezamenlijke open- deurdienst gehouden in Oud-Mathe- nesse. Dit gebeurt in de r.-k.-kerkvan het Heilig Hart aan het Pinaspleta. In de dienst, die begint om 11 uur, zullen pastoor N. Landsman «i'ds. H. J. Groenewegen voorgaan. Mede werking wordt verleend door het koor van de Heilig Hart-kerk. Tijdens de dienst zal er een kinder oppas zijn in gebouw „De Put", (Van een onzer verslaggeefsters) Het bevolkingsaantal in Schiedam is in juli niet toegenomen. Eind van deze maand bedroeg het aantal in woners 83.047, hetgeen ook de stand was op 30 juni jl. Het geboortenoverschot bedroeg in juli 90. Er vestigden zich 274 nieuwe inwoners in de gemeente. Er vertrok ken er echter 364. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag 20 september is het feest voor de kinderen van de Schiedamse vereniging Het Singel- kwartier. De jeugd van 7 tot 14 jaar wordt een ontspanningsmiddag aan geboden. Deze begint om 2 uur in de grote zaal van Arcade. Er is een gevarieerd programma opgesteld. .Er komen een clown en een goochelaar. Oom Jos moet de stemming erin brengen met een potpourri. Ook Andy Gilbert, met zijn zingende zaag, zal van de par tij zijn. (Van een onzer verslaggevers) Twee Vlaardingse jongens hebben vrijdagmiddag bekend, dat zij ver antwoordelijk zijn voor het met ro de verf schilderen van leuzen op verscheidene plaatsen in de binnen stad. o.a. op de trappen van het stadhuis. De daders, de 18-jarige P. R. en de 19-jarige S. de J. hebben met hun nachtelijke activiteit de actie van de Liesveidjeugd voor een eigen ruimte willen onderstrepen. De vert, die voor het schilderen werd gebruikt was afvalverf. die men had ontvreemd btj het Haven bedrijf Vlaardingen-Oost. Geboren: Irene M d.v. H J Kesse- rüch en J M van der Pioeg; Arnold C z.v. J M Herkelman en M J Hof man: Adrianus z.v. C. van der Burg en J Kamsteeg; Eris z.v. J p Visser en W a Janssen: Patrick W zv. H J van Niekerk en G C M van der Louw. Getrouwd: A E B Troost en B Q Jansen: J C van der Meer en W M M Bevers: M Baan vinger en G J Douw; D van Dalen en S R de Ko ning: L Mulder en C W Bakker; W E J Ketelaar en R van Spengen* P Adriaans» en H '.V Faber; J p van Doom en Y M Brökling; L F Hooft en C J M Spijkers; A J Penders en M C Poot; T Boas en A M Steenber gen; C Povaretos en D de Koster; A I van Baggum en G van der Wilt; VV Tettero en D W Schopenhouer; L P Andrzejewski en H Bil: W Vroegop en a F Bruijn; H van Lee ningen en A A de Cooie; C van Dyk en M T Kooijman; J Alsem en M S Kingsma. Overleden: P H M Boer, 57 jr, echt. van G A Verweti; W Timmer, 68 wed. van J de Hoop; P J Nijman, 51 jr' W van 't Ende. 64 jr; W van Schoo- neveld, 71 jr; P F Tiemessen, 40 jr; T H Kraiger. 69 jr J M Durrer, 75 jr; J L Vredebregt. 78 jr. SCHIEDAM President-directeur drs. H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) 4,50 per week 104 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk, Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam Alle afdelingen Slaak 34. tot 17.00 uur, tel. 010-111030. Seliledaui: Passage 20, tel. 010-268798- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (Bezorgklachten).

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1