,S - eservedoeiman Jan v. d. Velden: WALDO H.V. Landijsbaan deze winter in gebruik SBLO-bestuur wil hechtere samenwerking Sea Land bestelt weer drie schepen Orgelinsta llatie Imman uelkerk Doorgedenderd als een tank5 Thurlede exposeert bloemen ét Bejaarde op straat onwel en overleden boetiek r FLINKE BEZORGERS(STERS) Naar Bli j dorp voor lien cent HefVrijeXoïk Honderd jarige overleden Automobielbedrijf Gitroëu-agent Ou gelukkig Plicht Triest Alleen bejaarden 55 DUTVENKLOK Nieuw leven Propaganda Drempelvrees Burgerlijke Stand WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) Het he* 'ft SV s reserve doelman Jan van der Velden nog eegezeten. Nu niet en tijdens zijn hele loopbaan als doel verdediger niet. De 29-jarige keeper die bij Sparta be gon en zeker niet te klagen heeft over gebrek aan talent, moest reeds in het begin van zijn carrière diverse teleurstellingen in casseren. Door de grote concurrentie" van eerst Andries van Dijk en later van Ton van Leeuwen en Pim Doesburg „kwam hij nau welijks aan de bak". (ADVERTENTIE) Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 Van een onzer verslaggeefsters Aanstaande zaterdag en zon dag wordt in het verenigings gebouw vaar het tuincomplex Thurlede bij het Prinses Bea- trixpark in Schiedam een ten toonstelling gehouden door de Schiedamse volkstuindersver- eniging „Thurlede". GEMEENTE SCHIEDAM JAN VAN DER VELDEN: 't zit niet mee. (Van een onzer verslaggevers) Sea Land heeft de scheep vaartwereld verrast door op nieuw drie grote container schepen te bestellen. Een er van zal worden gebouwd bij de RDM in Rotterdam, de twee andere zijn in opdracht gege ven aan de Rheinstahl Nord- seewerke in Emden, Duitsland. (ADVERTENTIE) keus pasvorm. Hoogstraat lange achterweg 1 268981 Van een onzer verslaggeefsters Koenen's „verklarend hand woordenboek der Nederlandse taal" geeft als eerste verklaring voor „volksdans": dans, bij 't volk in zwang. En op dit woor denboek kunnen we vertrou wen. staat er op de flap! Maar bij Schiedams eerste (en enige, naar men vertelde) volksdansvereniging „Vayeni- kehu '68" vindt men dat volks dansen toch maar mooi in het verdomhoekje zit. Donderdag 11 september zal in de Imman uelkerk in Alexan- derstad aan de Hervormde Gemeente het orgel worden overge dragen, dat door de orgelbouwer Ernst Leeflang uit Apeldoorn in opdracht van de Kerkvoogdij werd gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) Twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier van Justitie van de rechtbank te Rotterdam gisteren tegen de 23-jarige Jan Pieter V. uit Spijkenisse. Ut 'HÉÉ8É PMèÉbHï'É0Ê- ADVERTENTIE Ben je ouder dan 16 jr. en zoek je een leuke bijverdienste. HET VRIJE VOLK zoekt voor SCHIEDAM enige Geen incasso. Inlichtingen tel. 26.87.98, na kantoortijd 26.27.85. J „Die poot kost me minstens een Het is een expositie ran door leden opgemaakte bloemstukjes. van ge teelde produkten en bloemen. De tentoonstelling wordt zaterdag morgen om 11 uur officieel geopend. Iedereen, lid of geen lid van de ver eniging. kan de tentoonstelling be zoeken. Deze is geopend op zaterdag van 's middags 2 tot 's avonds 9 uur. Op zondag is de tentoonstelling te be zoeken van 's morgens 10 tot 's avonds halft 8. De keuring van de inzendingen zal. zoals dat ook vorig jaar het geval was. door het publiek plaatsvinden. ADVERTENTIE AFSLUITING KOEMARKTBRUG Van woensdag 10 op donderdag 31 september ba zal de KOE MARKTBRUG in verband met repa- ratlewerkzaamheden gedeeltelijk voor alle verkeer zijn afgesloten van des avonds 22.00 uur tot des morgens o'.OO uur of zoveel langer of korter ais nodig zal zijn. Schiedam, 8 september 1969. Hy kreeg zijn kans. ruim vijf sei zoenen geleden, bij SVV. Drie en een half seizoen verdedigde hu het- doel van de huidige eredivisieformaue. tot de tyoen nog zeer jeudige Eddy van der Roer de voorkeur van trai ner Rinus Gosens kreeg. Aan hei begin van dit seizoen wekte Gosens alle schijn Jan van der Velden werd in de oefenwedstrij den vele malen opgesteld -—dat Ed dy van der Roer genoegen zou moe ten gaan nemen met een plaats op de reservebank. Rinus Gosens verklaarde dit met de beeldspraak: „Wanneer je rijf meisjes hebt, moet je met alle vijf 'n keer uit om de beste te nemen. Zo redeneer ik ook met mijn twee doel- verdedigers." Jan van der Velden weet zelf de reden niet waarom hij, na de wed strijd tegen Den Boscli op 27 decem ber 1967, naast het eerste elftal werd gezet. .JEddy van der Roer werd mijn opvolger. De eerste wedstrijden die hü toen met het eerste speelde wer den allemaal gewonnen. Misschien is dat de reden waarom Gosens het elf tal niet meer heeft willen wijzigen", vertelt hij somber. Afgelopen zaterdag, in de wedstrijd sjen Spana B. moest hij weer een Urvige teleurstelling verwerken. Kort •.oor de rust verliet hij met een ver rekte enkelband het veld. Languit op de bank mot zijn voet in het ver band vertelt hij: .Met een uitloop- poging trachtte ik. de doorgebroken Kristensen het score le beletten. Mijn voet kwam daarbij zo ongelukkig onder mijn zitvlak terecht dat'ie dubbelsloeg Ik kan hem al weer aardig bewegen, maar meer ook niet. Verzorger Post probeert me met be straling en massage voor het week einde fit te krijgen. Ik werk er hard aan mee. maar 't moet minstens voor 95 percent in orde zijn, anders doe Ik niet mee." is!»:; t', Van een onzer verslaggevers) Een 66-jarige inwoner van Schie dam. de heer M. F. Landsbergen, is gisteren op straat, in de Stadhou derslaan. onwel geworden. Hij is overgebwcht naar het Ge meenteziekenhuis, waar hy is over leden. In verband met reparatiewerk zaamheden zal de Koertmrktbrug in Schiedam vandaag en morgen van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens gesloten zijn voor alle verkeer. (Van een onzer verslaggeefsters! Het zit er dik in dat, zodra het gaat vriezen, geschaatst kan worden op de nieuwe landysbaan aan de Schiedamseweg In Kethel. Met de aanleg van de baan is begonnen, zo wordt meegedeeld In „Kontakt", het orgaan van de Schiedamse Bond voor Lichameiyke Oefening. Het wordt niet de ijsbaan die op de urgentlelijst van de sportraad staat, zo vertelde SBLO-voorzitter J. D, Degrcef vanmorgen. De SBLO heeft, zo bleek uit zyn toelichting, jarenlang gestreden voor een 400 meter lange wedstrydbaan. Dit was geen haalbare kaart. Van de gemeente Is toen het initiatief uitgegaan voorlopig een kleine „gezelligheldsbaan" aan te leggen. Een krediet van ƒ35.000,ls hiervoor uitgetrokken. Er komt geen kleedgelegenheid by de baan. Wel zal deze worden verlicht. De exploitatie zal in handen zyn van de gemeente. (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding houdt op vrijdag 19 september een vergadering voor de voorzitters van alle aangesloten verenigingen. De bijeenkomst begint om half negen in 't gebouw voor Christelijke Sociale Belangen in Schie dam. Aan de orde komt o.a. het punt bestuursverkiezing. Zoals bekend gaat SBLO-voorzitter J. D. Degreef nog dit jaar naar Amsterdam ver huizen. In verband hiermee zal hy zyn functie neerleggen. Er moet dus o.a. een nieuwe voorzitter komen. Verder zal gepraat worden over een eventuele viering van het 40- jarig bestaan volgend jaar juli. Ook de financiële positie van de verenigingen komt in bespreking. Een trieste zaak voor SVV met een topper als Feijenoord Ja de kuip" te pakken hebt, en nu krijg je dit voor de" boeg. Jan van der Velden weer". beseft dit zelf ook maar al te goed. Zelf rekent Jan er nauweiyks op „Wanneer Eddy iets overkomt, dan dat hy zaterdag weer onder de lat zit .ie. Het meest vervelende vind ik zal kunnen staan by SW b. ,Jk kan echter dat het juist nu moest gebeu- nog niet eens op die voet staan", ren. Je draait lekker, zoals tegen zegt hy. ,,'t Zal minstens we! een GVAV b. je voelt dat je je vorm weer week duren voordat ik die rot poot weer goed kan gebruiken". Overigens hoopt hel SBLO-be stuur wel dat er van de zijde van de aangesloten verenigingen be langstelling vcor de vergadering wordt getoond Uit ..Kontakt", het orgaan van de bond, blijkt dat het bestuur het eigenlijk als een plicht van de verenigingsvoorzitter ziet. op de volgende week te houden verga dering aanwezig te zijn. Wat betreft het terugsturen van de Sportsoos-enquêteformulie ren blyken heel wat verenigingen in gebreke te zyn gebleven. Er zyn nog maar een paar formulieren bin' nen. Het bondsbestuur zou graag wat meer medewerking willen hebben. Het rekent daar ook op. Volgens een artikel in „Kontakt" van voorzitter Degreef kan het bestuur zich niet voorstellen, dat „zovele verenigin gen biyvend passief staan tegenover het idee dat slechts een hechte sa menwerking in de bond kan leiden tot een goed resultaat ten gunste van de Schiedamse sportwereld." (Van een onzer verslaggevers) In de week van 15 tot en met 20 september zijn de Rotterdamse be jaarden in de gelegenheid om de Diergaarde Biydorp te bezoeken tegen een entreeprijs van een dub beltje. In de vorige reductieperiode, eind augustus, was hei weer zo slecht, dat vele bejaarden er niet van konden profiteren. Vandaar deze herhaling in het naseizoen. De RDM kreeg van Sea Land al eerder een bestelling voor twee con tainervaartuigen en met deze nieuwe opdracht is het totaal dus nu op drie gekomen. De AG Weser in Duitsland bouwt er eveneens drie, wat betekent dat Sea Land zyn containervloot binnen enkele jaren met acht grote eenheden zal hebben vergroot. De orderpositie van de RDM heeft met dit al langzamerhand een spec taculaire omvang gekregen. Zeer bin nenkort legt de werf de kiel voor een passagiersschip, dat voor rekening van een Amerikaanse onderneming wordt gebouwd Er wordt voorts gewerkt aan een groot olie-opslagschip. Volksdansen zit in een De Schiedamse postduivenvereni ging Union hield een wedvlucht van uit Vilvoorde. Gevlogen werd over een afstand van 110 km. In concours waren 285 duiven. Ze werden gelost om 10.10.00. De eerste duif was bin nen om 11.48.51, de laatste oom 12.03.25. De uitslag is: 1 5 9 10 21 Kerkhoff 2 7 11 12 22 25 Heeren en zn.; 3 4 18 Ekris: 6 15 20 Wentelen 8 mevrouw Lems; 13 24 Verlinde en zn.: 14 Van Dienst en zn.; 16 19 Van Eyk; 17 Van der Hoven: 23 Zantboer en co. SCHIEDAM President-directeur drs. H. Clans Abonnementsprijs per kwartaal f 13,52 per maand (geen giro) 4,50 per week 1,04 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n,v. Het Vrije Volk, Amsterdam, Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam Alle afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur. tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20. tel. 010-268798- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269339 (Bezorgklachten). 'Als je zegt volksdansen dan zijn de reacties altijd hetzelfde, hè? Er komt altijd zo'n lacherige opmer king van één twee hupsakee. Ze den ken zo gauw dat het een ouderwets gedoe is. Maar weten die mensen wel wat volksdansen is?' Paul de Jong, lid van de volks- danskern, denkt van niet. Zijn vier mede-kernleden zitten rond de tafel. Ze knikken instemmend als Paul over het "verdomhoekje' van het volksdansen begint. Loes Cauwe, kontaktpersoon van de vereniging, heeft het hele be stuur bij elkaar getrommeld opdat alle leden hun zegje kunnen doen over de club. Het zit een beetje ingewikkeld met 'Vayenikehu '68'. De volksdansgroep wandelclub. Verder zijn de volks- j munieatie dansers aangesloten bij de Neder landse Culturele Sport Bond en bij de Nevo, de Nederlandse volksdans vereniging. "Anna" viert vólgend jaar het veertig jarig jubileum. De volks- 'dansgroep is ongeveer zes jaar gele den opgericht. Vorig jaar is de club nieuw leven ingeblazen. Hij kreeg een nieuwe naam een Israëlische 'Vayenikehu.' Dat betekent 'Zo zoet als honing, zo sterk als een leeuw.' Aan het einde van het vorig seï zoen leed de club eigelijk maar een kwijnend bestaan. Men begon een paar weken geleden weer met acht tien leden. 'Maar.' vertelt Locs. 'Er zijn er toch al een stuk of twin tig bijgekomen.' Hun propaganda-aktie. die onder andere het verspreiden van affiches inhoudt, heeft al resultaat. De gemiddelde leeftyd van de volksdansers is 18, 19 jaar. De groep is echter voor 15 tot 25jarigen. De meeste mensen zijn beginnelingen. Door voorzitter-dansleraar Kees der Dunnen worden hun o.a. Ameri kaanse, Griekse. Franse, Roemeen se, maar ook Hollandse dansen bij gebracht. Bijna 40 leden vindt Kees voor een goede volksdansgroep niet ge noeg. 'We moeten er meer hebben. Dan kunnen we de groep splitsen. Eén voor beginners, één voor gevor derden. En misschien zit het er dan is onderdeel van 'Arma'-Schiedam ook weer in een demonstratiegroep (afkorting van Arbeiders massa 'Ar-jop te richten. We zouden bij voor- I ma' heeft ook een gymnastics- en l beeld wel mee willen doen aan Com- '70, straks in Rotterdam.' „Het is," gaat hy verder, „wel leuk natuurlijk, twee groepen, maar dan komt het ruimteprobleem We hebben nu iedere donderdagavond ,van 8 tot 10 uur de beschikking over de gymzaal aan de Broersvest. Daar kunnen we met één groep draaien. Niet met. twee.' Zo zwaar tilt men. niet aan dit probleem. De ledenwerfactie gaat door. Volgens het bestuur van 'Va yenikehu" lopen er nog genoeg jon gens In Schiedam rond die wel wil len volksdansen, maar niet zo goed durven. 'Ze hebben drempelvrees,' volgens Loes. 'En dat drempeltje willen wc weghalen. We hebben vooral nog wat jongens nodig. Er is nu een overschot aan meisjes. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam is maandag de hon derdjarige mevrouw W. M. Mulder van der Hucht overleden, zy werd In Zierikzee geboren en heeft, met een onderbreking van enkele jaren, sinds 1899 in de Maasstad gewoond, het laatst in het bejaardencentrum aan de Van Langendonckstraat. Zy zou 13 november 101 zyn geworden. (Van onze kunstredactie) Dit betekent dat de Immanuel- moeite getroost met de intonatie een kerk. die byna een jaar geleden In aanpassing te vinden aan de akoes- Alexanderstad in gebruik kon worden genomen nu over een orgel kan be schikken dat niet alleen in staat ls om de erediensten te begeleiden maar ook een rol kan spelen in de traditie van de orgelbespeling. Dat het zover gekomen is is wel te danken aan het werk van de adviseur in dezen, de organist Arie J. Keyzer, die de orgelcommissie van de Immanuelkerk. welke oorspron- kelyk het oog gericht had op een tisclie voorwaarden van de ruimte van de Immanuelkerk. In de klank ls vooral gestreefd naar 'n tydloosheid d.w.z. dat de klank van het instru ment niet een speciale gebondenheid vertoont aan b.v. de barok- of dc romantische orgelklank. Vermelding verdient voorts, dat de versieringen in het orgelfront ontworpen zyn door de architect van de kerk de heer H. W. M. Hupkes. Het ziet er naar uit, dat dit meer eenvoudig één-klaviersorgel. wist dan duizend pypen tellende orgel in over te halen tot een groter project. Alexanderstad in de toekomst grote Het huidige instrument (mechanisch- religieuze en culturele taken zal gaan sleeplade) met zyn twee klavieren vervullen, en 16 stemmen brengt natuurlyk verder gaande financiële consequen ties met zich mede. Men hoopt van uit het onlangs gestichte orgelfonds hierop toch weer een antwoord te vinden. De orgelbouwer heeft zich veel SCHIEDAM Geboren: Jennefer, d v W F Schroder en S Cohen; Adria- nus G. z v P P Smits en J C L Kens- man; Peter C, z v C P A Willemse en W van Die jen; Linda, dvHA Roos- loot en H J Weerman; Jeanette A J, d v H A C Veringmeier en C M Ver voort; Adriana, dvA J Kastelein en A F A van Ryswyk; Arjan P, z v P van de Merwe en C Taapken; Pieter C, z v P C Straver en M van Oei; Joël, z v A C Buys en M van der Brugge; Martin, z v B Mulder en A Weeda; Sonja M, d v G J Verhey en A van Wolf eren. Overleden: T van Schijnüel, 47 jT; E van Klinken, 72 jr; J M Geluk, 86 jr, wed J Kievit; A van Waarden burg, 64 jr; J van den Berg, 84 ,1r, wed A Boomsluiter: P K Notenboom. 57 jr. Hij botste begin december vorig jaar op de Spykenisserbrug met zyn auto tegen een tegenligger. De heer C. Jongeriufi, die In de laatste auto zat, overleed kort na dit ongeluk. De officier, mr. P. A. H. Bos, was van mening dat de verdachte om ze ven uur 's morgens veel te hard in de richting Rotterdam reed, Daar door zou hy langs een bus van de RTM zyn geschuurd, vervolgens op de brug tegen de vangrail zyn ge botst en teruggekaatst zyn naar de ltakerweghelft, zodat de wagen prak tisch frontaal op de tegenligger bot ste. Verschillende getuigen bevestig den dit, maar waren niet unaniem In de mening, dat V. eerst tegen de vangrail botste en daarna tegen de tegenligger. „Verdachte ls gewoon als een tank doorgedenderd," aldus de officier. V.. die kraanmachinist is. hield voi dat. hy slechts 55 km per uur reed. I op de smalle oprit van de brug de bus niet kon ontwyken, tegen de vangrail botste en daarna op de tegenligger. r rti'

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1